#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το βενιζελικό σενάριο για «κυβέρνηση προθύμων»



Ο Βενιζέλος, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει συμφωνήσει σε ένα «οδικό χάρτη» με τον ΓΑΠ, που προβλέπει την αποχώρησή του και την ανάληψη της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ και της κυβέρνησης από εκείνον. Βέβαια το Μαξίμου επιμένει ότι ο Γιώργος «δεν συζητά να παραιτηθεί», αλλά ο καθένας κάνει τους σχεδιασμούς του.

Ο Βενιζέλος σχεδιάζει:

- σήμερα ψηφίζει τον ΓΑΠ και του παρέχει ψήφο εμπιστοσύνης

- μέσα στο Σαββατοκύριακο ο ΓΑΠ παραιτείται δρομολογώντας εξελίξεις στο πολιτικό σύστημα

- ο Βενιζέλος αναλαμβάνει την κυβερνητική ευθύνη και την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ.

- την κυβέρνηση Βενιζέλου στηρίζουν «το όλον ΠΑΣΟΚ», ο Καρατζαφέρης, η Ντόρα κλπ πρόθυμα εξαπτέρυγα

- από το ΠΑΣΟΚ λένε ότι θα καλέσουν να συνεργαστούν και τους πέντε βουλευτές της ΝΔ που συζήτησαν με τον Βρεττό κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας

Το σχέδιο Βενιζέλου αποτελεί δηλαδή το εναλλακτικό σενάριο στην κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ – ΝΔ. Έτσι από το «κόμμα των προθύμων» περνάμε στην «κυβέρνηση των προθύμων».

Συνάντηση των βενιζελικών βουλευτών πραγματοποιήθηκε αργά χθες το βράδυ. Η συνάντηση έγινε ύστερα από εντολή του Βενιζέλου και μάλιστα προσήλθε και ο ίδιος. Συμμετείχαν πάνω από 10 βουλευτές, οι οποίοι πήραν το «καθαρό» μήνυμα του Βενιζέλου: «ψηφίζουμε».

Και αυτό αφορά και τον Λυντζέρη και την Μερεντίτη και την Καϊλή ( η οποία άλλωστε δήλωσε ότι  θα ψηφίσει πριν απο λίγο)

Μόνο για την Βάσω δεν βάζει κανείς το χέρι του στη φωτιά. Γιατί η Βάσω δεν είναι βενιζελικιά.

Το μεσημέρι έγινε και άλλη συνάντηση 10 - 15 βουλευτών με τον Βενιζέλο, στην οποία συμμετείχαν και παπανδρεϊκοί. Και εκεί ο Βενιζέλος είπε να δοθεί ψήφος εμπιστοσύνης που, σύμφωνα με τους βουλευτές, θα «διαρκέσει» μέχρι τον Φεβρουάριο, οπότε το ΠΑΣΟΚ θα πάει σε εκλογές, πιθανότατα με άλλη ηγεσία. Ο Βενιζέλος είπε ότι τα ταμειακά διαθέσιμα της χώρας φθάνουν μέχρι τα μέσα Δεκέμβρη, αλλά «όταν έχεις λευκές απεργίες, καταλήψεις, απεργίες, υπουργούς και γενικούς γραμματείς να ασχολούνται με άλλα τότε το πράγμα δυσκολεύει περισσότερο».
Στη συνάντηση μεταξύ άλλων ήταν οι βουλευτές Παντούλας, Μαγκούφης, Φαρμάκη, Ρήγας, Θ. Οικονόμου, Βλαντής, Τσώνης και ο πρώην υπουργός Γιώργος Ρωμαίος.

Τι θα κάνει ο ΓΑΠ;

Ουσιαστικά ο ΓΑΠ θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης για να ανοίξει ο δρόμος για την αποχώρησή του.

Μετά τον Λοβέρδο και ο Κρεμαστινός δηλώνει ότι θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης.Και ο Πέτρος Ευθυμίου δήλωσε ότι «χρειάζεται επειγόντως, επιτακτικά κυβέρνηση εθνικής συνεννόησης» για 3 – 5 μήνες

Το άμεσο αίτημα είναι να δεσμευτεί ο ΓΑΠ ότι θα το κάνει. Σύμφωνα με πληροφορίες από το Μαξίμου, ο Παπανδρέου μπορεί να μιλήσει νωρίτερα από τις 11.30 το βράδι στη Βουλή, προκειμένου να παράσχει την δέσμευση.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ΓΑΠ δεν συζητά καν το ενδεχόμενο να φύγει, και αυτό το επιβεβαιώνουν οι στενότεροι συνεργάτες του. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει την ψήφο εμπιστοσύνης και μετά θα δει τι μπορεί να κάνει, ξεκινώντας ίσως μία μακρόσυρτη διαδικασία διαλόγου με την ΝΔ. Αυτό το έχει απορρίψει η ΝΔ, αλλά δεν ικανοποιεί και τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Άρα ο ΓΑΠ θα πρέπει να βρει την διατύπωση που θα ικανοποιήσει αφενός την ΝΔ και τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και αφετέρου τα προσωπικά του σχέδια.

Με βάση τις διαρροές του Μαξίμου ο Παπανδρέου θα προσπαθήσει να σύρει τη ΝΔ σε ένα ατέρμονα δημόσιο διάλογο με προτάσεις και αντιπροτάσεις, προκειμένου να μην υπάρξει καθαρή λύση. Γνωρίζοντας ότι ο Σαμαράς ζητά παραίτηση Παπανδρέου και μεταβατική κυβέρνηση 6 εβδομάδων με τεχνοκράτες, προκειμένου η χώρα να πάει ομαλά σε εκλογές, ο ΓΑΠ μπορεί να προτείνει:

-κυβέρνηση πολιτικών προσώπων

-διάρκεια κυβέρνησης 4 – 6 μήνες.

-ο πρωθυπουργός θα είναι κοινής αποδοχής, με τον ΓΑΠ να διαπραγματεύεται αν θα είναι πολιτικό πρόσωπο.

-κάθε κόμμα θα ορίσει από ένα αντιπρόεδρο με αρμοδιότητα την οικονομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 18:37:18

    h--p://www.antinews.gr/2011/09/19/122916/

  2. Wolf avatar
    Wolf 04/11/2011 18:45:50

    Πάω στοίχημα πως αν σήμερα τα μεσάνυχτα -της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά- ο Παπανδρέου πάρει ψήφο εμπιστοσύνης, μετά την αναγγελία της ψηφοφορίας, θα τα πάρει πίσω όλα και μεταβατική κυβέρνηση και εκλογές και όλα!!!
    Και το κακό δεν είναι ότι θα μείνουν οι πασόκοι με το αυτό στο χέρι, αλλά θα συνεχίσει ο κατήφορος της χώρας, που μας αφορά όλους!!!

  3. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/11/2011 18:46:02

    Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να μείνει ακλόνητος σε αυτά που δήλωσε χτες στη Βουλή.

    Οι έξι εβδομάδες με τους τεχνοκράτες είναι υπέρ-αρκετές.3-5 μήνες που λένε τα πασόκεμον δεν είναι μεταβατική κυβέρνηση, είναι συγκυβέρνηση-παγίδα.

    Καμία συζήτηση πλέον με τις πολιτικές κατσαρίδες.Να δεχτούν τους όρους του Αντώνη.

    ΚΑΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/11/2011 18:53:55

      "......έχετε με εμπιστοσύνη"

  4. Υ. avatar
    Υ. 04/11/2011 18:51:42

    Ζορισμένος ο χοντρός. Αν η φωτό έχει κάποιες μέρες, τότε τι ζόρι τραβάει τώρα
    Αρχιζω και τον (τους) λυπάμαι

  5. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 04/11/2011 18:53:41

    Αυτό που ζητάει ο ΓΑΠ είναι ψήφος εμπιστοσύνης για... μη εμπιστοσύνη!
    Ζητάει δηλαδή, με ψήφο εμπιστοσύνης να του δείξουν έμπρακτα ότι... δεν τον εμπιστεύονται για να συνεχίσει να κυβερνά!!!
    Ζητάει να συσπειρωθεί γύρω του η κοινοβουλευτική ομάδα και να τον εμπιστευτεί όταν δηλώνει ότι... αύριο θα φύγει!!!
    Δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει ποτέ και πουθενά κάτι ανάλογο!!!
    Και το εντυπωσιακό είναι ότι οι βουλευτές του δηλώνουν ότι αν υποσχεθεί(;;;) ότι από αύριο θα ξεκινήσει να μαζεύει τις βαλίτσες του τότε και μόνο τότε θα τον ψηφίσουν!!!...

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 04/11/2011 18:54:52

    Αμα ο Γιώργος πάρει ψήφο εμπιστοσύνης και παραιτηθεί εμένα να μου γράψετε.

    Μια λαική παροιμία λέει "ο τρελός με την τρελάρα του γεμίζει την κοιλάρα του".

    Η αναγκαία και ικανή συνθήκη παραίτησης Παπανδρέου που έθεσε ο Σαμαράς είναι κίνηση Ματ.

    Θα τα κάνει λαμπόγυαλο ο Γιώργος.

    Ψήφο εμπιστοσύνης σήμερα και αύριο το έχω ικανό να κάνει ανασχηματισμό κα να βγάζει και τον Βενιζέλο από υπουργό.

    Θα γελάσουμε με τον Γιώργη πολύ.

    Κάτσετε και θα δείτε.

    • jfk avatar
      jfk @ Aris. A 04/11/2011 19:42:37

      +1000000

  7. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 04/11/2011 18:55:42

    Μου βρωμάει άλλη μια φούσκα όπως του περασμένου Ιουνίου. Πάω στοίχημα πως δε θα γίνει τίποτε και όλα θα κυλήσουν κανονικά..... Ο ΓΑΠ Πρωθυπουργός σε Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ για άλλα δύο χρόνια τουλάχιστον, η Ελλάδα στο γύψο για άλλες δυο δεκαετίες τουλάχιστον και το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία για ΠΑΝΤΑ._

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/11/2011 18:56:11

    ''Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να μείνει ακλόνητος σε αυτά που δήλωσε χτες στη Βουλή.''Τελειωσαν οι ιντριγγες και οι καμαριλλες !Εαν δεν επιμενει στους ορους του που ειπε χθες στην Βουλη {και οχι η μεσημεριανη ομιλια του που ηταν ηξεις -αφιξεις } τοτε θα τον παρει μαζι του ο ΓΑΠ στο βαραθρο.Ολη Ευρωπη και οι ΗΠΑ περιμενουν να κρατησει σθεναρη σταση για να απαλλαγουν απο τον ΓΑΠ που δεν θελουν να τον ξαναδουν γιατι πληρωσαν πολυ ακριβα την πτωση των χρηματιστηριων και το ευρω - δολλαριο στους κερδοσκοπους που ηξεραν απο πριν την σταση του ΓΑΠ {τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια}.ΕΙναι η κοκκινη γραμμη του Αντωνη η θεση που διατυπωσε στην Βουλη χθες και που μας αναπτερωσε τις ελπιδες για μια καλυτερη Ελλαδα !Προσοχη στα κολπα του ΓΑΠ να τους αφησει να σαπισουν να μην συμφωνησει σε τιποτα με το ΓΑΠοσκυλο Μπενυ !Το Γουδι ειναι εδω !

  9. Φαέθων avatar
    Φαέθων 04/11/2011 18:57:58

    Προχωρήστε παιδιά , κάντε τα δέοντα καί μετα αποχωρήστε από κοινού !

  10. Y. avatar
    Y. 04/11/2011 18:59:00

    Όνειρα θερινής νυκτός, ολονών. Η κυβέρνηση σήμερα δεν παιρνει 151.

    • κωστής avatar
      κωστής @ Y. 04/11/2011 19:05:32

      αφελές. και συγγνώμη για την έκφραση. δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρει ψήφο εμπιστοσύνης η κυβέρνηση απόψε. όλοι οι ήρωες με τα κολάν θα δώσουν την ψήφο τους.

      • Y. avatar
        Y. @ κωστής 04/11/2011 19:45:34

        ..τότε ναι, αν τότε δε δουλέψουν τα αντίδοτα. Αυτά όμως σε έκτακτες περιπτώσεις είναι 20+
        'Η ο Γαπ συμβιβάζεται, ή τότε πάμε σε λαϊκές εκτροπές

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 04/11/2011 19:00:31

    Η Βάσω είπε ότι δεν είναι ψήφος εμπιστοσύνης αλλά εντολή σχηματισμού κυβέρνησης σωτηρίας. Τότε πρέπει να ψηφίσει ναι και η ΝΔ! Και το λέω σοβαρά!
    Μόνο έτσι θα υποχρεωθεί σε παραίτηση αμέσως μετά ο Γάπητας.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/11/2011 19:01:58

    Αυτοί οι πασόκοι είναι απίστευτοι. Δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσουμε από αυτούς (Η δική μας γεννιά τουλάχιστον)

    Το ωραίο είναι ότι ο Βενιζέλος (ή ο ΓΑΠ δεν έχει σημασία) μόλις πάρει την ψήφο θα πεί ότι μια που και ο Σαμαράς συμφωνεί θα φέρει την συμφωνία στη Βουλή με 180 ψήφους ανεξάρτητα από αν τα βρούνε μετά!!!!!

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/11/2011 19:05:07

    Θα ψηφίσουν όλοι σαν τις κοτούλες τα μεσάνυχτα. Αν και οι κότες τέτοιες ώρες κοιμούνται
    Η οικογένεια δεν παραδίδει τακλειδιά του μαγαζιού σε κανένα Βενιζέλο.

    (Αλλά φαντάζεστε να τους αφήσει όλους σύξυλους και να προκηρύξει εκλογές; Τρελλό όνειρο έτσι; Ο ΓΑΠ είναι σαν τον πίνακα του Νταλί.
    h--p://www.flickr.com/photos/tomejorge/4093749340/)

  14. Diogenis avatar
    Diogenis 04/11/2011 19:08:57

    Τον διαχειριστή τις χρεοκοπίας θα κάνουν πρωθυπουργό;; Και θα ψηφίσει και την κολοβή του δανειακή σύμβαση ο Σαμαράς;;; Στο τέλος βλέπω την Καιλη υπουργό οικονομικων...

  15. Kώστας avatar
    Kώστας 04/11/2011 19:12:48

    Aν, λέω αν, μία ημέρα αποκτήσουμε κυβέρνηση εθνικής αξιοπρέπειας αυτή πρέπει:
    -να παραπέμψει ΓΑΠ και Παπακωνσταντίνου για φούσκωμα ελλείμματος 2009
    -να παραπέμψει τον αποτυχημένο φαφλάτα Αντιπρόεδρο για τις διαπραγματεύεσεις και την συμφωνία με τους Φινλανδούς.
    Αυτοί θα πρέπει να παρακαλάνε να βγει ο Σαμαράς που μάλλον θα τους τη χαρίσει. Γιατί αν πάμε μια μέρα σε ακυβερνησία του πεζοδρομίου και αναρχία να είναι σίγουροι πως αφού αποκατασταθεί η τάξη ο κόσμος θα ζητάει κομμένα κεφάλια και σκαμνιά. Και το κελί 33 θα περιμένει και τον αδερφό του Νίκου και τον γαμπρό του Μπακατσέλου.

  16. γιωργος avatar
    γιωργος 04/11/2011 19:25:42

    Σιγα μην παραιτηθει ο ψυχακιας.Θα παρει ψηφο εμπιστοσυνης,θα κανει μια τυπικη προσπαθεια να τα βρουν δηθεν με τον Σαμαρα και μετα θα συνεχισει σαν να μην εγινε τιποτα.
    Δεν τον ξερουν οι πασοκοι;Ας τον ψηφισουν.Μετα μην κλαινε ομως.

  17. blue nile avatar
    blue nile 04/11/2011 19:36:45

    Θα τον ψηφίσουν και μετά μην τον είδατε τον Παναγή. Θα τους ευχαριστήσει για τη καλωσύνη τους και μετά θα πάει για κανό να ηρεμήσει.

  18. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2011 19:37:48

    Κυκλοφορεί ένα σενάριο για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με το ΠΑΣΟΚ τον Κουβέλη, τη Ντόρα και τον Καρατζαφέρη και λοιπούς αστέγους. Μαζί με τα διάφορα άστεγα μαζεύουν 180 ή όχι;

    • Τem avatar
      Τem @ anonymous 04/11/2011 19:42:24

      Δυστυχώς ναι

      • factorx avatar
        factorx @ Τem 04/11/2011 19:44:51

        Με συγχωρείτε, αλλά εμείς τι γράφουμε;

        • anonymous avatar
          anonymous @ factorx 04/11/2011 19:47:48

          Η συνεργασία με τους διαφόρους δε με ενοχλεί. Να μην περάσουν μέτρα με 180 με ενδιαφέρει. Αυτό ρώτησα.

  19. kp8 avatar
    kp8 04/11/2011 19:48:01

    "Ο Γιώργος είναι πονηρός (λαϊκόν άσμα) κι αυτά που λέει μην τα τρως. Κι από τις 11.00 (της 4ης.11.11) και μπρος κυκλοφοράει για ......πρωθυπουργός " . Εχουν τραγουδηθεί αυτά κύριοι πολλά χρόνια πριν !

  20. βισάλτης avatar
    βισάλτης 04/11/2011 19:59:22

    Το να ζητά κάποιος να καθαιρεθεί ο γκιόργκο από την ηγεσία με πρωτοβουλία του πολιτικού κόμματος - πασοκ- είναι σαν να ζητάει από τα μέλη του ναζιστικού κόμματος της γερμανίας το 1940 να διεξαγάγουν ανακρίσεις οι ίδιοι για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων άλλων μελών ,ή από αρρουραίους να καθαιρέσουν τον αρχηγό τους για έλλειψη σαβουάρ-βιβρ.
    Η πολιτική ηγεσία αποτελείται από εκλεγμένους από λίστα υποψήφιους,συνήθως τεμπελχανάδες υποτελείς που γνωρίζουν ότι δεν θα ξαναβρούν τα προνόμια και την ασυλία που έχουν τώρα , και το πολύ -πολύ να κάνουν τον δύσκολο για να εκβιάσουν ώστε να αποθηκεύσουν περισσότερο λίπος για τα δύσκολα χρόνια εκτός βουλής -σαν τις πολικές αρκούδες..

  21. popolaros avatar
    popolaros 04/11/2011 20:08:45

    χαχα αλήθεια περιμένει κανείς να αφήσει ο τζέφρυ το οικογενειακό μαγαζί σε ξένα χέρια.
    Θα γελάω 2 μέρες με τον Μπέννι εάν ο ΓΑΠ αφού πάρει ψήφο εμπιστοσύνης κάνει την κουκουβάγια μετά.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ popolaros 04/11/2011 23:17:18

      έτσι είναι καημένε Βενιζέλε

  22. road runner avatar
    road runner 04/11/2011 20:16:54

    Από τα χειρότερα αυτό είναι το καλύτερο σεναριο. Τότε το ΠΑΣΟΚ θα καταρευσει σε μερικές εβδομάδες.

  23. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 04/11/2011 20:20:57

    ΓΑΠ, Χοντρός και το κακό συναπάντημα ¨ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τον έλεγχο για την πτήση του ελικοπτέρου εχει φροντίσει κάποιος!!!!!!!

  24. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2011 20:24:51

    Από τις κινήσεις του Μπένυ και των υπολοίπων ΠΑΣΟΚων βλέπετε ότι δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν την εξουσία. Το ΓΑΠ θέλουν να διώξουν αλλά δε φεύγει. Το όλο σχέδιο σε αυτό αποσκοπεί. Να μη χάσουν την εξουσία. Τρέμουν δε το ενδεχόμενο να προκηρύξει ο ΓΑΠ εκλογές, που αυτό θα κάνει αν του βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό για να μη χάσει το μαγαζί που λέγεται ΠΑΣΟΚ, ή να τον ρίξουν διότι πάλι θα πάμε σε εκλογές και δε θα είναι υποψήφιοι. Και φυσικά θέλουν να κάνουν και τους άλλους συνενόχους και να περάσουν τα μέτρα με 180.

  25. SATO avatar
    SATO 04/11/2011 21:52:34

    Οι πράσινες κατσαρίδες δεν έχουν καμμία διάθεση να παραδώσουν την εξουσία. Αυτό είναι το ένα σίγουρο δεδομένο στην συζήτηση. Οι προθέσεις του Αντώνη είναι και απλές και καθαρές. Ως είθισται είναι και πάλι μόνος του (στο πολιτικό σκηνικό διότι ο κόσμος τον στηρίζει). Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι οι Γερμανοί εννοούν και αυτά που λένε και αυτά που δεν λένε (κυρίως αυτά!). Φοβάμαι ότι ο πολιτικός μεταπολιτευτικός καρκίνος που ακούει στο όνομα Ππαπανδρεισμός μας σέρνει στην άβυσσο με τα εξαπτέρυγα του να μας ψέλνουν τις ανάλογες δεήσεις. Είδωμεν.

  26. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2011 23:13:58

    Αυτό θα κάνει αν δεν πέσει σήμερα. Εδώ θα είμαστε. Πάω και στοίχημα