11/09/2010 21:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το βίντεο με το παπούτσι που θα περάσει στην ιστορία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 11/09/2010 22:12:47

    Υπάρχουν ακόμα λεβέντες

    • evangelos avatar
      evangelos @ ΓΙΩΡΓΟΣ 11/09/2010 22:27:25

      ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΑΝΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ....

  2. Γιωργης avatar
    Γιωργης 11/09/2010 22:20:47

    ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΗΧΘΗ,ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ?

    • michal avatar
      michal @ Γιωργης 11/09/2010 22:21:37

      H katw kuria?

      • Kostas K avatar
        Kostas K @ michal 12/09/2010 05:26:09

        Η κυρία είναι ψηλή, αλλά μόλις 15 ετών ηλίθιε.

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 05:28:10

        Zwo, upo8etw pws ta idia eleges gia tous filous sou tous mpaxalakhdes otan ekaigan thn A8hna.

      • trellakias avatar
        trellakias @ michal 12/09/2010 07:51:57

        Ποιούς ηλίθιε πρασινοφρουρέ, αυτούς που το δοτό συστυμα πασοκ .....τελικά εξουσιάζει;

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 08:54:06

        Telika eiste uper tou nomou kai ths taksews, oper me8ermhneuomenon pws 15xrona pou ta spane antimetwpizoun ton nomo? H eiste krufosuriza?

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 08:55:01

        Trellakia eisai me to astiko kratos h mono otan einai galazio? Giati authn thn ahdia pou les kaneis sthn Nea Dhmokratia epishma den uposthrizei.

      • fufutos avatar
        fufutos @ michal 12/09/2010 09:55:43

        michal, αλβανέ από την κατεχόμενη Θήβα, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί όλοι οι πρασινοφρουροί κατάγονται από το δικό σου είδος;;; Αληθεύει πως οι αλβανοί ουσιαστικά κατέχουν την Ελλάδα;;;; Ε, αλβανοτσάμι μου;;;;

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 10:09:30

        Fufute apogone apo sperma tou Swkratous 8a eprepe na katexeis thn apanthsh. Allwste o Kara aman Alhs htan megalos hgeths estw kai an Tourkoferne h katagwgh tou. Den sou bazw pio duskola gia ton Kapetan Kwtta kai tous Arvanites oplarxhgous giati h morfwsh sou den sou epitrepei na antilhf8eis tetoia pragmata.

      • fufutos avatar
        fufutos @ michal 12/09/2010 10:22:48

        Μιχάλ εργάζεσαι για μια μεγάλη αλβανία όπως όλοι οι πρασινοφρουροί αλβανοτσάμηδες (Παπούλια απόγονος του Ταχιρ, Πάγκαλο αλβανοτσάμης της αλβανοτουρκικής φρουράς της Αττικής, Παπανδρέου αλβανοτσάμης της τουρκαλβανικής φατριάς Καλέτζι) και άσε τώρα τις διδασκαλίες. Ο καθένας ξέρει τι είναι και από που κατάγεται. Ρώτα τον Πάγκαλο να σου πει για την χαμένη πατρίδα του...

      • fufutos avatar
        fufutos @ michal 12/09/2010 10:24:33

        Παρεμπιπτόντως, τι αλβανόφατσες είναι αυτές της προσωπικής φρουράς του ΓΑΠ σιπτάρ-Καλέτζι πασά;;;;;

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 10:27:25

        Sugkinoumai apo ta legomena sou.

      • trellakias avatar
        trellakias @ michal 12/09/2010 16:05:26

        Μιχάλ, γόνε της περήφανης γενιάς των …..τσάμηδων, του μεγάλου σουλτανάτου των τουρκαλβανών, είμαι με την δημοκρατία, είτε είναι γαλάζια, είτε είναι πράσινη. Μόνο με την ερμαφρόδιτη κατάσταση χότζα δεν είμαι, και τα παράγωγα της! Πάντως οι μούλοι της αντίδρασης και του αντιεξουσιαστικού χώρου, κάθισαν κότες στις επιταγές του σημερινού πράσινου ….παρακράτους! Τυχαίο, δεν νομίζω!

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 18:45:32

        Mallon me thn oxlokratia eisai.

      • trellakias avatar
        trellakias @ michal 12/09/2010 20:34:38

        Πως το κατάλαβες βρε αλβανέ; Ποία επιφοίτηση άθεε, συνεχιστή του χότζα και το .....έβγαλες το συμπέρασμα;

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ Γιωργης 11/09/2010 22:21:48

      *οικογενειακη

  3. politis avatar
    politis 11/09/2010 22:22:26

    Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ BBC ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ.
    ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΩΤΟ: MA ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ;
    ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ "ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ" ΜΕΤΩΠΟΥ" ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΧΕ ΑΜΟΛΥΣΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ;
    ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ;
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΩΝ ΔΥΣΚΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΡΕΝΟ ΣΕ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΤΛ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    • Giouxou avatar
      Giouxou @ politis 11/09/2010 23:12:54

      Πλάκα κάνεις έτσι?
      Είδες πριν τα spreds στον Θεό?
      Είδες ΔΝΤ?
      Είδες την βενζίνη 50% πάνω?
      Είδες κομμένους μισθούς και συντάξεις?
      Ανεργία να ανεβαίνει σαν τρελή? ...κ.τ.λ....


      Έπρεπε όλοι να πετάμε πέτρες και όχι μόνο ένας παπούτσι.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ politis 11/09/2010 23:46:51

      αξιος!!!! Αλλος τιμιος σαν και σενα στη χωρα τουτη δεν υπαρχει!!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ politis 11/09/2010 23:51:30

      Ναι, πρασινοπολίτη... Ό,τι πεις...

      Το ΔΝΤ κερνάει, ούτως ή άλλως, ε?

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ politis 12/09/2010 05:36:31

      Ο "τύπος" έχει στην γραμματεία του ραντεβού για το 2011.
      Ζήτα την φορολογική του δήλωση να πάθεις πλάκα
      πασοκόσκυλο.

    • trellakias avatar
      trellakias @ politis 12/09/2010 07:59:27

      Πολίτη που μάλλον έπρεπε να σε λέν Αλήτη, σεβάσου το νόημα της πράξης του ανθρώπου, που απέδειξε πως εκτός από τους γραικύλους προσκυνημένους οπαδούς της σοσιαλιστικής κυβέρνησης του μνημονίου, υπάρχουν και περήφανοι έλληνες που ξέρουν να ξεσκίζουν τον ραγιαδισμό των δοτών αλητών του μπουλουκιού που νομίζει ότι κυβερνά ελέω ΔΝΤ! Δημοκρατία έχουμε και η έπαρση της εξουσίας, σε στέλνει στις «υψηλές» ιδέες της κατοχικής κυβέρνησης ……Τσολάκογλου!
      ΦΟΥΜΟ ΣΤΗΝ ΔΟΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • michal avatar
        michal @ trellakias 12/09/2010 08:58:16

        Akribws opws o Stratoulhs praksikophmatika diekopte me tous trampoukous tou thn sunedriash ths Boulhs, opws oi mpaxaloi ekaigan thn A8hna, etsi eunoeite ton ka8e purovolhmeno na dra enantion tou astikou kratous. Re ante guriste sta prwhn Pasokika sas katagwgia, den einai h Nea Dhmokratia komma ths oxlokratias.

      • trellakias avatar
        trellakias @ trellakias 12/09/2010 16:09:32

        Κρατάς από το βράδυ, που γιόρτασες την λήξη του ….ραμαζανιού αλβανέ; Τι γράφεις; Διάβασε ηλίθιε τις λέξεις, όταν ……ξεσουρώσεις και μετά τα λέμε!

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ politis 12/09/2010 11:58:22

      Η προηγούμενη κυβέρνηση αμετανόητε Πασόκε, η κακή κυβέρνηση Καραμανλή, δανειζόταν με 1,5%, δεν έκοβε μισθούς και συντάξεις και δεν δεν είπε ποτέ ότι λεφτά υπάρχουν. Και δεν προσπαθούσε με εμετική προπαγάνδα να γεμίσει ενοχές τον ελληνικό λαό, ότι αυτός φταίει που είμαστε στα πρόθυρα της χρεωκοπίας. Γιατί, να φταίει π.χ ο μαγαζάτορας που δεν έκοψε μία απόδειξη και όχι το κράτος που δεν έχει οικονομική αστυνομία για να τον τιμωρήσει? που δεν έχει τους μηχανισμούς ή τη βούληση να τιμωρήσει τον ακτινολόγο που γράφει εικονικές εξετάσεις? που όμως το ίδιο κράτος προσλαμβάνει σε νοσοκομείο κηπουρούς, χωρίς να υπάρχει... κήπος?

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2010 22:30:52

    Έτσι είναι η ζωή ...ανταποδοτική

    Ο ΓΑΠ μας πέταξε ένα Παπούτση
    Ο λαός του πετά ένα παπούτσι

    ...μέτρα και αντίμετρα...
    ;-)

  5. ΑΛΗΘΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΗΘΙΝΟΣ 11/09/2010 22:39:15

    καλό είναι να αρχίσουμε να πετάμε κάτι βαρύ!!! ψυγεία ας πούμε ή καναπέδες αυτά θα κάνουν και λίγη ζημιά στα κεφάλια που πρέπει!!!

  6. bb avatar
    bb 11/09/2010 22:42:02

    Να αγιάσει το χέρι του, ΑΞΙΟΣ

  7. καινός avatar
    καινός 11/09/2010 23:03:32

    http://www.youtube.com/watch?v=GyizNDakJhU

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/09/2010 23:16:11

    Τον δράστη τον συνέλαβε ο Παπουτσής και ο Iσπανός Πρωθυπουργός κ. Τσαγκάρης (=Zapatero) έστειλε το πρώτο μήνυμα συμπαράστασης.

  9. Factorx avatar
    Factorx 11/09/2010 23:20:20

    "Κατευθυνόμενο απο το BBC..." ήταν το περιστατικό, προσπαθεί να περάσει η προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ, όπως μπορείτε να δειτε στο διαδίκτυο. Ναι, η MI6 αποφάσισε να αποσταθεροποιήσει τον ΓΑΠ, επειδή ζηλεύουν που τον έχουν οι Αμερικάνοι

    • loretta avatar
      loretta @ Factorx 11/09/2010 23:24:23

      αχ νασαι καλα βρε ΦΑΚΤΟΡΑ....πολυ γελαω με δαυτους...!!!

      Τηλεμαχε που εισαι ωρε????

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 23:24:47

    My name is Bundy, Al Bundy...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/09/2010 23:33:10

    Ώρα είναι η μονομαχία των οικονομικών αναλυτών ν' αρχίσει να γίνεται με ρίψεις αντικειμένων! Οι Αγγλοσάξωνες "αναδιαρθρωτικοί-στασηπληρωμικοί" θα πετούν παπούτσια, τσόκαρα, αεβύλες και οι Γαλλο-Γερμανο-Ιταλοί της ΕΚΤ και του ΔΝΤ θα απαντούν με μπουκάλια κρασιού ή μπύρας (δίκην κοκτέιλ Μολότωφ), αρμαθιές χοιρινά λουκάνικα, πίτσες κτλ.
    Εξ αιτίας της Ελλάδας, η Μάγχη θα σκεπαστεί από επιπλέοντα αντικείμενα.

  12. Factorx avatar
    Factorx 11/09/2010 23:36:02

    Επιστολή προς τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας 14 Ιουνίου 2010‏


    From:

    Sent:

    Αγαπητέ κ. Πρόεδρε

    σας γράφω από τη Θεσσαλονίκη είμαι ιατρός ακτινολόγος με πολύτεκνη οικογένεια.
    Θέλω να σας συγχαρώ για την αναβολή της ψήφισης των ΠΔ για την εφαρμογή τουν.3845/2010. Είναι εις γνώση σας ότι εκρεμεί ήδη η πρώτη μήνυση πολίτη( του Δημ. Αντωνίου της 27-05-2010 στην Εισαγγελέα Χαλκίδος κατά Βουλευτών για Εσχάτη Προδοσία) Είμαι βέβαιος ότι θα ακολουθήσουν και άλλες μηνύσεις και οι συμφωνίες αυτές θα καταπέσουν τελικά ως προϊόντα εκβιαστικών μεθοδεύσεων.
    Ως οικογενειάρχης και πολίτης σας ζητώ να μη συνεργαστείτε στην εκχώρηση της εθνικής κυριαρχίας και την υποβάθμιση της χώρας και των θεσμών μας. Προσωπικά δεν έχω δώσει καμία εξουσιοδότηση για τέτοιες ενέργειες. Θυμίζω ότι το νομοθέτημα αυτό προωθήθηκε με διαδικασίες κατεπείγοντος και εκφοβιστική δημοσιότητα και ευτελιστικές για το δημόσιο βίο μεθοδεύσεις χωρίς επαρκή κοινωνικό διάλογο η δημοψήφισμα. Όποιος από το κυβερνών κόμμα διαφώνησε και καταψήφισε διαγράφηκε με διαδικασία που θύμιζε περισσότερο απολυταρχικά καθεστώτα και όχι Δημοκρατία.
    Κύριε Πρόεδρε. Γνωρίζω και εκτιμώ την αγωνία σας για την Ελλάδα. Έχετε τιμήσει τα λειτουργήματα που σας εμπιστευθήκαμε μέχρι τώρα και έχετε την εκτίμηση και την αγάπη του λαού. Έφτασε όμως τώρα η ώρα της κρίσης και θα πρέπει να μας υπερασπιστείτε σύμφωνα με την Ιστορία και την πολιτική παράδοσή μας.
    Νομίζω ότι πραγματικά έχετε την υποχρέωση να επιστρέψετε τα νομοθετήματα-εξαμβλώματα αυτά και να μη δεχτείτε να συνεργαστείτε. Εν ανάγκη εαν πιεστείτε αφόρητα παραιτηθείτε όπως κάθε λειτουργός που δεν του επιτρέπουν να λειτουργήσει κατά συνείδηση. Η Κυβέρνηση ούτως ή άλλως και όποιος άλλος έσπευσε να δώσει γη και ύδωρ έχουν χάσει την αξιοπιστία τους και έχουν περιορίσει τις δημόσιες εμφανίσεις τους καθώς έχουν προκαλέσει το λαικό αίσθημα και προπηλακίζονται όποτε εμφανιστούν δημοσίως.Τα φαινόμενα αυτά δεν μπορεί παρά να γενικευθούν και θα οδηγήσουν σε πλήρη διάλυση του πολιτικού συστήματος και εθνική περιπέτεια εφόσον ο λαός υποστεί κάτω από ξένη επικυριαρχία ανεπανόρθωτη οικονομική βλάβη.
    Η ζημία που θα προκύψει εαν γίνει νόμος του κράτους το ν.3845/2010 θα είναι τεράστια και θα υποχρεώσει τα παιδιά των παιδιών μας να ζήσουν ως οικονομικοί σκλάβοι σε μια αφελληνισμένη χώρα. Η οικονομική καταστροφή και η εξαθλίωση μεγάλων κοινωνικών ομάδων είναι βεβαία εφόσον υπογράψετε τα νομοθετήματα αυτά. Αυτό έχει δείξει η διεθνής εμπειρία από την εφαρμογή των πακέτων "σωτηρίας" των μηχανισμών του ΔΝΤ. Είναι αυτό το μέλλον για το οποίο τόσο αγωνιστήκατε;
    Μη φοβηθείτε τις πιέσεις και τα τρομοσενάρια οικονομικής καταστροφής που προβάλλει επιλεκτικά η τηλεόραση. Εάν δανειστήκαμε περισσότερα από όσα μπορούμε να ξεπληρώσομε πρέπει να πτωχεύσομε και να εργαστουμε σκληρά ενω θα αναδιαπραγματευόμαστε το χρέος μας. Η δύσκολη αυτή συγκυρία μπορεί όμως να αποτελέσει αφετηρία για εθνική συσπείρωση και οικονομική απεξάρτηση από τους μηχανισμούς του συνεχώς διογκούμενου χρέους. Υπάρχουν ακόμα Έλληνες πατριώτες που είναι διατεθειμένοι να εργαστούν σκληρά και να φάνε πέτρες αρκεί να μείνουν Έλληνες.
    Δεν μπορούμε ως πολίτες και πατριώτες να αποδεχτούμε οποιαδήποτε συμφωνία εκχωρήσει την εθνική κυριαρχία ιδιαίτερα εφόσον δεν έχομε ερωτηθεί ούτε έχει συζητηθεί κατι τέτοιο προεκλογικά. Θα θεωρήσομε οποιαδήποτε τέτοια εξέλιξη ως ξένη κατοχή και τους λειτουργούς της ως συνεργάτες και θα πράξομε ότι μας υποχρεώνει η Ιστορία μας.


    Με αγάπη κι εκτίμηση

    Στέργιος Πραπαβέσης

    Ιατρός Ακτινολόγος

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Factorx 11/09/2010 23:59:19

      Οπως δεν ήταν συλλογική η ευθύνη για τον υπερδανεισμό, δεν μπορεί να είναι συλλογική η χρεωκοπία: Πρόσωπα (φυσικά ή νομικά) δανείστηκαν, πρόσωπα (φυσικά ή νομικά) πλούτισαν, πρόσωπα (φυσικά ή νομικά) υπέχουν ευθύνη.
      Η ηθική του νεοφιλελεθευρισμού και του καπιταλισμού των ακρίδων σπάει την αλυσίδα. Η "λογική" του λέει: "Πρόσωπα δανείστηκαν, πρόσωπα πλούτισαν, αλλά το σύνολο της κοινωνίας και το Δημόσιο υπέχει ευθύνη".
      Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που η "γραμμή της πτώχευσης" είναι γραμμή νεοφιλελεύθερη, γραμμή που προκύπτει από τον αγγλοσαξωνικό καζινο-καπιταλισμό του ιδιώτη που παίρνει τα πάντα, και τον αποπληρώνουν μετά οι πάντες ως σύνολο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 12/09/2010 00:07:31

        Η δική σου γραμμή είναι που υποστηρίζει τους Banksters.
        Ανελέητα κιόλας!
        Στο έχω ξαναγράψει, σα να ακούω τον εκπρόσωπο της Deutsche Bank!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 12/09/2010 00:09:58

        Και ο γιατρός απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής στη Θεσσαλονίκη είναι, αλλά δεν κάνει έτσι!!...
        Εδώ πάτε να ποινικοποιήσετε όσους πήραν δάνειο για ένα σπίτι ή για μια επαγγελματική στέγη ή για μια δουλειά!!!

        Ε και δαρμένοι από τους BANKSTERS και προσκυνημένοι, ΟΧΙ, δε θα σας κάνουμε το χατήρι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 00:32:28

        Επιχειρήματα θέλω ν' ακούσω: Αλλά το βασικό θέμα του "υπερδανεισμού" δεν είναι τα δάνεια των ιδιωτών!
        Είναι ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ δανεισμός (και τα Κοινοτικά διαρθρωτικά ταμεία), που αντί να γίνει παραγωγικές επενδύσεις, εκπαίδευση κτλ, είτε μοιράστηκε και καταναλώθηκε ΙΔΙΩΤΙΚΑ, είτε αποθησαυρίστηκε πάλι ΙΔΙΩΤΙΚΑ με τους γνωστούς τρόπους και έγινε assets στο Λονδίνο ή στην Καραιβική, μεζονέτες στην Εκάλη και στην πολιτεία, εξοχικά με πισίνα (!) στη Μύκονο κτλ. Αυτός ο δανεισμός είναι το πρόβλημα και κυρίως η χρήση του. Ένα μέρος (κυρίως του Κοινοτικού χρήματος) έγινε βέβαια έργα υποδομής, κυρίως οδικά: Όμως τα χρειαζόμασταν όντως όλα αυτά, ή θα ήταν πολύ παραγωγικότερο να επενδυθούν αλλού; Αλλά είπαμε, τα έχουν πεί και άλλοι (π.χ. ο Αρχαιοπτέρυξ): Το σημαντικό ήταν να έχουν "δουλειά" μερικοί χωματουργοί, ο Μπόμπ ο Μάστορας και οι λοιπές "αδελφές".
        Αλλενάκι, με την ευκαιρία, δεν είμαι απόφοιτος καμμιάς Γερμανικής Σχολής. Τη Δημόσια Ελληνική Μέση Εκπαίδευση παρακολούθησα και Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Όταν μετανάστευσα ήξερα να λέω μόνον "Guten Tag" και έτερον ουδέν. Γερμανικά έμαθα σε δωρεάν βραδυνό σχολείο ενηλίκων του κοινωφελούς ιδρύματος των συνδικάτων Arbeiterwohlfart ("Εργατική Ευημερία") στην Στουτγκάρδη, και είχα συμμαθητές Αφρικανούς και Ιταλούς σπουδαστές, Τούρκους και Έλληνες δασκάλους.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 00:42:44

        Νομίζω μάλιστα, ριο έγραψα από την αρχή σαφώς:
        "Όσοι επωφελήθηκαν ιδιωτικά, ιδιοποιούμενοι δημόσιους πόρους, να πληρώσουν ΤΩΡΑ το αντίτιμο, Έτσι δεν θα χρειαστεί να πτωχεύσει το κράτος, ούτε όσοι δεν επωφεληθήκαμε".
        "Ιδιοποιούμενοι δημόσιους πόρους". Τι σαφέστερο;
        Και τι ρεαλιστικότερο για να συλληφθούν τα Δημόσια διαφυγόντα, από τα αντικειμενικά τεκμήρια (ειδικά για ότι αφορά την πολυτελή διαβίωση) και τους προοδευτικούς φορολογικούς συντελεστές με κοινωνικά κριτήρια (αριθμός τέκνων κτλ). Μη ξεχαστεί όμως το "CD από την Ελβετία" και τα άλλα αντίστοιχα που κυκλοφορούν (π.χ. από το Lichtenstein, το City, την Antigua κτλ).
        Άν δεν φορολογηθεί δίκαια η πολυτελής διαβίωση και τα αργούντα χρήματα των ραντιέρηδων, που αρνούνται να γίνουν κεφάλαιο και επένδυση, τότε τί τη θέλουμε την εφορία;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 12/09/2010 01:00:24

        Καλύτερα τότε να τα διαχωρίζεις από την αρχή γιατί τα κάνεις ένα θολό αχταρμά όταν γράφεις :"Ιδιωτικά τα οφέλη, δημόσιες οι ζημίες". Να αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο ποσοστό των κρατικοδίαιτων ιδιωτών που πήρε τα υπερδάνεια από το κράτος, τους δήμους ή από τις τράπεζες και τα έκανε οφσορ και μεγαγιωτ, που έγραψες στο 3ο κατά σειρά σχόλιο.
        Αλλά πόσοι να είναι αυτοί; Ένα 20% του σώματος των φορολογουμένων; Η εφορία τους γνωρίζει. Ό νόμος για τις οφσορ έγινε τη δεκαετία του '90. Τι να λέμε τώρα.

        Και φυσικά υπάρχει το τεράστιο θέμα της υφαρπαγής της μικρής και μεσαίας ιδιωτικής ιδιοκτησίας, με τις απανωτές αυξήσεις των αντικειμενικών αξιών.
        Να τιμωρηθούν οι Έλληνες που ήθελαν ένα κεραμίδι στο κεφάλι, και πήραν και ένα για την κόρη ή το γιο, ώστε αν ο μη γένοιτο πέσει πείνα να φυτέψουν και στο μπαλκόνι ακόμα ακόμα τα ζαρζαβατικά, αν δεν έχουν χωράφι.

      • michal avatar
        michal @ Ο Θείος 12/09/2010 01:04:30

        Yparxoun 2 kathgories wfelhmenwn kai pou prepei na plhrwsoun. Oi kratikodiaitoi epixeirhmaties kai h stratia sundikalistwn kai dhmosiwn upallhlwn pou dioristhke apo tis kladikes kai ta kommatika grafeia.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 12/09/2010 01:07:06

        απάντησα...

      • Dyer avatar
        Dyer @ Ο Θείος 12/09/2010 01:33:49

        Από τα λίγα που γνωρίζω στο νεοφιλελεύθερο μοντέλο δεν υπάρχει συλλογική ευθύνη. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και η κοινωνική αλληλεγγύη είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Θεωρητικά ο υγιείς ανταγωνισμός των πολιτών μπορεί να ισορροπήσει και να λειτουργήσει εποικοδομητικά.
        Μέσα σαυτη τη λογική λοιπόν κατ αρχήν δεν υπάρχει συλλογική ευθύνη των Ελλήνων για να υποστούν τέτοια εξαθλίωση λόγω του δανεισμού.
        Αλλά ας κάνουμε ένα βήμα ακόμα και δούμε τι ήταν ο δανεισμός της χώρας. Κάποιοι που είχαν κεφάλαια θέλοντας τα αυξήσουν επέλεξαν να τα δανείσουν με επιτόκια που έκριναν ότι ήταν συμφέροντα και με τη ολοκλήρωση της συναλλαγής να βγουν κερδισμένοι. Δεν ήταν φιλανθρωπικά ιδρύματα, συναλλαγή για να κερδίσουν έκαναν. Στο νεοφιλελευθερισμό πάντα υπάρχει το επιχειρηματικό ρίσκο. Το αν σήμερα οι πιστωτές ανακάλυψαν ότι κακώς μας δάνεισαν γιατί πιθανών κινδυνεύουν να χάσουν δεν θα πρέπει να τους εκπλήσσει. Είναι μέσα στα πλαίσια του παιχνιδιού. Αν και θεωρητικά ήταν οι ισχυροί επειδή είχαν το χρήμα δεν σημαίνει ότι πάντα πρέπει να κερδίζουν. Ο δανειζόμενος ελίχθηκε «εξυπνότερα», ας πρόσεχαν.
        Γιαυτο η πολιτική του ΓΑΠ είναι προδοτική. Προσπαθεί να προστατεύσει στο ακέραιο τα συμφέροντα των δανειστών σαν να μας δάνεισαν από ανθρωπισμό, και δεν διαπραγματεύεται δυναμικά το χρέος ώστε να αποκομίσει κέρδος για τον τόπο. Υπέγραψε το μνημόνιο. Αν δεν είναι φελλός αλλού αποσκοπεί.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 17:27:53

        αγαπητέ Dyer,
        στο νεοφιλελεύθερο μοντέλο δεν υπάρχει κοινωνική αλληλεγγύη των ισχυρών προς τον αδύνατο, αλλά όλο το μοντέλο στηρίζεται στη συλλογική ευθύνη και εξαναγκαστική "αλληλεγγύη" των αδύνατων προς τους ισχυρούς, όταν κινδυνεύει η ευημερία και η χλιδή των ισχυρών. Δικαίως γράφει το αλλενάκι ότι ένα 20% είναι αυτοί που επωφελήθηκαν από τον δημόσιο υπερδανεισμό (Αλογοσκούφειο, Γιάννειο ή των προκατόχων), υπεξαιρώντας τον και μετατρέποντάς τον σε γιώτ, βίλες ή καταθέσεις σε τράπεζες του City. Τόσοι είναι. Πρόκειται όντως για κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες (ή πρώην επιχειρηματίες και νύν ραντιέρηδες) και για καλοδιορισμένους, καλοπληρωμένους και καλοπροστατευμένους από το "συνδικαλισμό" υπαλλήλους των ΔΕΚΟ (6.000 μέσος μισθός στον πολυχρεωκοπημένον ΟΣΕ, χωρίς να διαψευσθεί από τους συνδικαλιστές). Οι ίδιοι αυτοί που επωφελήθηκαν από το Δημόσιο και αποθησαύρισαν, τώρα ζητούν να πτωχεύσει το Δημόσιο, και μαζί όλοι εμείς οι λοιποί, που ουδέν όφελος είχαμε.
        Άν ξύσεις λίγο τους περισσότερους Έλληνες δεξιούς, όσο λαïκούρα και άν επιδεικνύουν, θα βρείς από κάτω έναν νεοφιλελεύθερο. Το σύστημα αυτό ταιριάζει πολύ με το εγωιστικό οικονομικώς πράττειν τους, αλλά και τα εξωπραγματικά ιδεολογήματα που έχουν στο κεφάλι τους για το σημερινό εθνικό κράτος. Ο υγιής Ευρωπαικός συντηρητισμός (που εμπεριέχει κάποια κοινωνική αλληλεγγύη του ισχυρού προς τον αδύνατο), είναι σχεδόν ανύπαρκτος στην Ελληνική δεξιά (όπως και στη δεξιά των ΗΠΑ), και τον βρίσκει κανείς συνήθως σε όσους δηλώνουν το ασαφές "κεντρώος" (στις ΗΠΑ "φιλελεύθερος").

        αγαπητή αλλενάκι,
        οι βίλες, οι αμαξάρες και τα γιώτ φαίνονται εύκολα, τα CD υπάρχουν, όσο για τις πιό "δύσκολες" offshore, υπάρχει τρόπος. Όμως, δεί πολιτικής βουλήσεως, και προπάντων ισχυρής πιέσεως από την κοινή γνώμη και από ένα υπερκομματικό επίμονο κίνημα πολιτών για φορολογική δικαιοσύνη.
        Τέλος, να διευκρινήσω ότι ο ιδιωτικός - ΜΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ - υπερδανεισμός, πολύ λιγότερο έχει να κάνει με το δημοσιοοικονομικό πρόβλημα. Με τη σταθερότητα των Τραπεζών ναί, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα (έτσι μόνον, επηρεάζει όντως ΕΜΜΕΣΑ και τα δημοσιοικονομικά).
        Άλλωστε, ο ιδιωτικός μή επιχειρηματικός υπερδανεισμός στην Ελλάδα δεν είναι τόσο μεγάλος, συγκρινόμενος αναλογικά με άλλες "προβληματικές" χώρες, π.χ. Ισπανία, Ιρλανδία.
        Ο ιδιωτικός ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ υπερδανεισμός βέβαια, δεν είναι ακριβώς ίδια περίπτωση.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 17:52:36

        Dyer, φυσικά μας δάνεισαν με επιτόκια, για να κερδίσουν. Οι δανειστές (τράπεζες Ελληνικές ή μή, ιδιωτικά επενδυτικά σχήματα, ασφαλιστικά ταμεία, κρατικά funds) δανείζουν μια χώρα αγοράζοντας κρατικά ομόλογά της, όπως δανείζει μια τράπεζα έναν ιδιώτη ή μια εταιρεία προκειμένου να επενδύσει στις δουλειές του ο ιδιώτξς ή η εταιρία.
        Τα πήρε τα δανεικά χρήματα το Ελληνικό Δημόσιο; Τα πήρε. Και τί απέγιναν; Γιατί δεν απέδωσε η επένδυση αυτή; Είπα πρίν γιατί κυρίως απέτυχε η επένδυση αυτή - επειδή σπαταλήθηκε αντιπαραγωγικά ή μοιράστηκε σε παραλήπτες άσχετους με το σκοπό του δανεισμού και καταναλώθηκε ή αποθησαυρίστηκε ΙΔΙΩΤΙΚΑ όντας δημόσιος πλούτος. Νομίζω οι περισσότεροι σ' αυτό συμφωνούμε.
        Εσύ ισχυρίζεαι τώρα, ότι για τη συμφορά αυτή ευθύνονται μόνο οι δανειστές (είπαμε ποιοί είναι), επειδή μας δάνεισαν επιζητώντας, άκουσον άκουσον, το ...κέρδος (και όχι για την ψυχή της μάνας τους) και δεν αποδέχονται το ρίσκο που είχαν αναλάβει. Ενώ οι τελικοί εγχώριοι λαθρο-αποδέκτες (είπαμε ποιοί είναι) δεν ευθύνονται, και δεν οφείλουν να επιστρέψουν τη "λεία", διότι...
        Διότι τί;
        Εδώ η Αριστοτέλεια κοινή λογική σταματά. Αρχίζει η λογική των οικονομολόγων του Χάρβαρντ. Και μερικών εγχώριων, πολύ "αριστερών" ή πολύ "δεξιών". Έ δεν θα τρελαθούμε όλοι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 18:41:03

        Ώχ, τώρα συνειδητοποίησα τι διάβασα, Dyer:
        Ο δανειζόμενος ελίχθηκε «εξυπνότερα», ας πρόσεχαν.
        Είσαι και ειλικρινής, που να πάρει ο διάτανος!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Ο Θείος 12/09/2010 18:52:42

        Και που να ακούσεις Θείε το γιατρό στην πάλαι ποτέ ένδοξη ιστοσελίδα getgreeceback.com
        .....

      • Dyer avatar
        Dyer @ Ο Θείος 12/09/2010 20:01:12

        @ Θείε γράφω:
        «Θεωρητικά ο υγιείς ανταγωνισμός των πολιτών μπορεί να ισορροπήσει και να λειτουργήσει εποικοδομητικά»
        Δηλαδή μια δυναμική ισορροπία η οποία στην Ελλάδα δεν λειτούργησε αφου οι έχοντες την εξουσία ήταν ουσιαστικά ανεξέλεγκτοι, δεν υπήρχε άλλος δυναμικός πόλος για να την εξισορροπήσει, μονο διαπλεκομενοι. Και όλα τα παρακάτω που γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο. Μέσα στα πλαίσια της ανισορροπίας είναι και η απαίτηση του 20% να επωμισθεί και το 80% τα λάθη και τις κομπίνες τους.
        Τα δάνεια δεν απέδωσαν γιατί ποτέ οι επενδύσεις δεν είχαν τη λογική της ανάπτυξης. Κατά κανόνα κριτήριο κάθε έργου ήταν η μίζα, το προσωπικό όφελος. Ευθύνη μας είναι στο ότι τα δανεικά εξανεμίσθηκαν. Και πάλι θα πω ότι δεν υπήρχε πουθενά έλεγχος. Γιαυτο η Ζίμενς πλήρωνε τους πάντες και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και από λίγο και τους άλλους.
        Το κράτος άλλοτε ήταν κεϋνσιανό και άλλοτε νεοφιλελεύθερο ανάλογα με το συμφέρον της εξουσιας ένας αχταρμάς.

  13. Mikes avatar
    Mikes 11/09/2010 23:37:00

    AΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ

  14. karamanlikos avatar
    karamanlikos 11/09/2010 23:38:16

    Θυμάστε τι γινόταν το 2006 έξω από το Βελίδειο, ενώ μιλούσε ο Καραμανλής;
    Σήμερα δεν έπεσε ούτε μία μολότωφ!!!!!

    Προφανώς το παρακράτος κάνει κι αυτό τις περικοπές του... έρχεται και ο διπλασιασμός της τιμής του πετρελαίου... να μην ξοδέψουν το πασοκικό κράτος... αφού πάντα το κράτος τους χρηματοδοτούσε όλους αυτούς... Για σκέψου... "μαρίδα" κατά τον Βαλυράκη ο Παντελής, αλλά τον ήξερε χρόνια ο Παπαχελάς...
    Αντώνη... πρώτα θα τους βρεις όλους αυτούς και μετά θα γίνεις πρωθυπουργός, αλλιώς κάηκες!!!
    Κάντο όπως ο Ερντογάν... Ξεκίνα ας πούμε με τη Σέχτα!

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/09/2010 23:49:32

    Η άποψη αυτή είναι η νεοφιλελεύθερη: Ιδιωτικά τα οφέλη, δημόσιες και συλλογικές οι ζημίες: "Εάν δανειστήκαμε περισσότερα από όσα μπορούμε να ξεπληρώσομε πρέπει να πτωχεύσομε".
    Δίκαιο είναι: Όσοι επωφελήθηκαν ιδιωτικά, ιδιοποιούμενοι δημόσιους πόρους, να πληρώσουν ΤΩΡΑ το αντίτιμο, Έτσι δεν θα χρειαστεί να πτωχεύσει το κράτος, ούτε όσοι δεν επωφεληθήκαμε.
    Σαφές;
    Άς πτωχεύσουν αυτοί που δανείστηκαν περισσότερα. Οι λοιποί, δεν φταίμε σε τίποτε και δεν αποδεχόμαστε να μιλά κανείς χωρίς εξουσιοδότησή μας.

  16. Paranoia avatar
    Paranoia 12/09/2010 00:10:25

    Ρε τι 4-5 σωματοφύλακες ο μισός κόσμος που τον ακολουθεί προστασία είναι.

    Καροτσάκι τον πάει τον Παπανδρέου η φρουρά του...

  17. Paranoia avatar
    Paranoia 12/09/2010 00:14:22

    1941-1973-2010
    Τελικά κάθε 30-40 χρόνια οι Έλληνες πρέπει να κατεφεύγουν στο BBC για ενημέρωση...

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Paranoia 12/09/2010 14:24:21

      +1

  18. The Saint avatar
    The Saint 12/09/2010 00:54:14

    Factorx: Δεν θα "φάμε" εμείς μηνύσεις για την αμετροέπειά σου. Και απο τους "αγιους" πρέπει να φυλάγεται κανείς. Αν γράφεις σαν άνθρωπος , στήριξε και την ...Ντόρα

  19. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 12/09/2010 01:34:08

    Στέργιος Πραπαβέσης.
    Ακτιβιστής, Ιατρός ακτινολόγος-ραδιολόγος, από τους καλύτερους στον κόσμο.
    Γεννήθηκε στη Φλώρινα το 1961 και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη.
    Απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής Θεσσαλονίκης.
    Εισήχθη το 1979, στην Ιατρική Σχολή του ΑΠΘ. Υπηρέτησε ως γιατρός στις ειδικές δυνάμεις του Ε.Σ. Ξεκίνησε την ιατρική του...
    σταδιοδρομία από το Γ.Ν.Κατερίνης και συνέχισε στο ΑΧΕΠΑ.
    Είναι ειδικός στις μαστογραφίες και τη διερεύνηση του καρκίνου με υπερήχους και ακτινολογικές μεθόδους. Μέλος των μεγαλύτερων ιατρικών οργανώσεων του κόσμου (American Institute of Ultrasound in Medicine AIUM International MemberRadiological Society of North America RSNA International MemberEuropean Congress of Radiology ECR MemberEuropean Society of Breast Imaging κλπ).
    Πολύτεκνος με 4 παιδιά.

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ Γιωργος Χ 12/09/2010 05:09:59

      Και λίγα είπες Γιώργο.
      Τα γένια θα τα ξυρίσει όταν φύγει το ΔΝΤ.

      ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

  20. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2010 06:34:06

    Πατριωτικό Μέτωπο
    «Έλληνες Πατριώτες. Όχι, τα πράγματα δε θα διορθωθούν από τους πολιτικούς. Θα σας τα πάρουν ΟΛΑ οι λωποδύτες, εάν δεν αγωνιστείτε για να φυλάξετε την Πατρίδα, το σπίτι και τα παιδιά σας, τις δουλειές σας. Σε μια πρώτη πράξη πατριωτικής αντίστασης ας υποδεχτούμε στη ΔΕΘ τον πρωθυπουργό του ΔΝΤ και των τοκογλύφων τραπεζιτών, ως ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ.
    ΕΚΛΕΨΕ την ψήφο σας ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΨΕΜΑΤΑ για την οικονομία, για αυξήσεις στους μισθούς, για ανάπτυξη ενώ σκοπος του ήταν το ξεπούλημα της χώρας στο ΔΝΤ.
    ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ. Ας δανείζονταν οι Τράπεζες από τους τοκογλύφους, εμάς και την περιουσία μας γιατί μας ανακάτεψαν;
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ. Προετοιμάζει την εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας, θα κάνει «πάσα» τη Θράκη και το Αιγαίο στους Τούρκους
    Δείξτε τη γνώμη σας για τα λόγια και τα έργα του: Απ ́όπου κι αν περάσει ΡΙΞΤΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ! Πιθανότατα θα περάσει το πρωϊ του Σαββάτου 11 Σεπτεμβρίου από την Βασ. Όλγας Συγκεντρώστε τα παλιά σας παπούτσια σε σάκους και στείλτε τα στο Πατριωτικό Μέτωπο στις ηλ.διευθύνσεις: www.pamet.gr http://www.pamet-thessaloniki.com E-Mail: pametopo@gmail.com Τηλ. 6980292626
    Ο αγώνας κατά των επιόρκων υπηρετών της παγκοσμιοποίησης ξεκινά από τη Θεσσαλονίκη. Κάντε το κείμενο αυτό φωτοτυπίες και μοιράστε το στους φίλους, στους συγγενείς και γνωστούς σας. Το Πατριωτικό Μέτωπο, δεν είναι κόμμα, δεν είναι «κονόμα» δεν έχει «καθοδηγητές και μεσσίες», είναι και δημοκρατικότατα οργανωμένο – θα αγκαλιάσει όλους τους Έλληνες πατριώτες ανεξάρτητα από ιδεολογίες- Δεν έχει μέσα του «επαγγελματίες πολιτικούς» ή «στελέχη» ούτε πρόκειται να ζητήσει την ψήφο κανενός. Καλό βόλι!

    Σεπτέμβριος 06, 2010

  21. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2010 06:37:10

    Πατριωτικό Μέτωπο
    «Έλληνες Πατριώτες. Όχι, τα πράγματα δε θα διορθωθούν από τους πολιτικούς. Θα σας τα πάρουν ΟΛΑ οι λωποδύτες, εάν δεν αγωνιστείτε για να φυλάξετε την Πατρίδα, το σπίτι και τα παιδιά σας, τις δουλειές σας. Σε μια πρώτη πράξη πατριωτικής αντίστασης ας υποδεχτούμε στη ΔΕΘ τον πρωθυπουργό του ΔΝΤ και των τοκογλύφων τραπεζιτών, ως ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ.
    ΕΚΛΕΨΕ την ψήφο σας ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΨΕΜΑΤΑ για την οικονομία, για αυξήσεις στους μισθούς, για ανάπτυξη ενώ σκοπος του ήταν το ξεπούλημα της χώρας στο ΔΝΤ.
    ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ. Ας δανείζονταν οι Τράπεζες από τους τοκογλύφους, εμάς και την περιουσία μας γιατί μας ανακάτεψαν;
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ. Προετοιμάζει την εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας, θα κάνει «πάσα» τη Θράκη και το Αιγαίο στους Τούρκους
    Δείξτε τη γνώμη σας για τα λόγια και τα έργα του: Απ ́όπου κι αν περάσει ΡΙΞΤΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ! Πιθανότατα θα περάσει το πρωϊ του Σαββάτου 11 Σεπτεμβρίου από την Βασ. Όλγας Συγκεντρώστε τα παλιά σας παπούτσια σε σάκους και στείλτε τα στο Πατριωτικό Μέτωπο στις ηλ.διευθύνσεις: Τηλ. 6980292626
    Ο αγώνας κατά των επιόρκων υπηρετών της παγκοσμιοποίησης ξεκινά από τη Θεσσαλονίκη. Κάντε το κείμενο αυτό φωτοτυπίες και μοιράστε το στους φίλους, στους συγγενείς και γνωστούς σας. Το Πατριωτικό Μέτωπο, δεν είναι κόμμα, δεν είναι «κονόμα» δεν έχει «καθοδηγητές και μεσσίες», είναι και δημοκρατικότατα οργανωμένο – θα αγκαλιάσει όλους τους Έλληνες πατριώτες ανεξάρτητα από ιδεολογίες- Δεν έχει μέσα του «επαγγελματίες πολιτικούς» ή «στελέχη» ούτε πρόκειται να ζητήσει την ψήφο κανενός. Καλό βόλι!

    Σεπτέμβριος 06, 2010

  22. Μπα! avatar
    Μπα! 12/09/2010 10:08:07

    Περιφανη κι αγέρωχη η κόρη!
    Μπράβο στον πατέρα της!

    ...Λυστε τα κορδόνια των παπουτσιών σας!
    ...Καντε τα σανδάλια σας, νυφικό έθιμο !
    ...........Γράψτε στους πάτους τους, τα ονόματα εκείνων που σας ποδοπατούν!
    ...Εισηγηθειτε το νέο άθλημα στους Ολυμπιακούς του μέλλοντος να ειναι η παπουτσοβολή!
    .......Με στόχους τους ημίβλακες, τους πανύβλακες και τους εξυπνάκηδες!

    Στο χέρι μας είναι να μείνουμε όλοι ξυπόλυτοι! Ή Χειρήλαττοι!

  23. rally monkey avatar
    rally monkey 12/09/2010 19:37:40

    @αλλενακι - στην παρουσα φαση τα κατω οι μπανκστερς και ο καπιταλισμος και ρουφιανοι νδκρατες/πασοκοι/κλπ - δεν εξυπηρετουν κανενα περαν ΓΑΠ και υποστηρικτων του.
    εγιναν ηδη αρκετα για να κατεβει εργατης/τραπεζιτης/συνδικαλιστης/ βιομηχανος/ ΝΔκρατες / ΠΑΣΟΚους στο δρομο σε ενα μετωπο με το ιδιο συνθημα
    οσοι διαλεγουν να στοχοποιουν ομαδες παιζουν το παιχνιδι του ΓΑΠ

    το κομμα του 80% υπαρχει και προφανως καποιοι δεν το θελουν - focus στα πραγματα που ενωνουν μονο ετσι θα υπαρχει περιπτωση να περιορισουμε τη ζημια

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ rally monkey 12/09/2010 20:00:27

      @rally monkey, ομολογώ ότι δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω... ??? ... εγιναν ηδη αρκετα για να κατεβει εργατης/τραπεζιτης/συνδικαλιστης/ βιομηχανος/ ρουφιάνοι ΝΔκρατες / ΠΑΣΟΚους στο δρομο σε ενα μετωπο με το ιδιο συνθημα ??? ???το κομμα του 80% υπαρχει και προφανως καποιοι δεν το θελουν ???
      φτιάξε εσύ το κόμμα των banksters και των πελατών όλοι μαζί αδελφωμένοι και ενωμένοι και μπορεί να σε ακολουθήσουν μερικοί, ποιος ξέρει...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 12/09/2010 20:05:46

        σχόλιο...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 12/09/2010 20:07:44

        @rally monkey, ομολογώ ότι δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω… ??? … εγιναν ηδη αρκετα για να κατεβει εργατης/τραπεζιτης/συνδικαλιστης/ bioμηxavos/ poυφiavoi ΝDκρατες / ΠΑSΟΚους στο δρομο σε ενα μετωπο με το ιδιο συνθημα ??? ???το κομμα του 80% υπαρχει και προφανως καποιοι δεν το θελουν ???
        φτιάξε εσύ το κόμμα των banksterς και των πελατών όλοι μαζί αδελφωμένοι και ενωμένοι και μπορεί να σε ακολουθήσουν μερικοί, ποιος ξέρει…

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ rally monkey 12/09/2010 20:03:15

      Χα χα, μή στοχοποιείτε τους τραπεζίτες.
      Ούτε τους (πρώην) βιομήχανους (και νύν ραντέρηδες).
      Ούτε τους "συνδικαλιστές" των ΔΕΚΟ με μισθούς 6.000.
      Τι σόι κόμμα βοïδόγλωσσα είναι τούτο! Αλλά με τί καρδιά αφήνετε έξω το Μητσοτάκη;

  24. renos avatar
    renos 13/09/2010 09:43:02

    NA ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!!!ΤΑ ΜΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟΝ ΦΑΓΑΝΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ....ΚΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΑΚΟ-ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΑ!!!