#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2009 01:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αφεντικό της κυβέρνησης

 



Αναμφισβήτητα το πρόσωπο των ημερών εντός και εκτός κυβέρνησης είναι ο Υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης, ο άνθρωπος που αυτήν την ώρα αποτελεί τον πιο κοντινό συνομιλητή του πρωθυπουργού.

Εκτός από το γεγονός πως αποτελεί «σκιά» του Γ. Παπανδρέου, έχει καταφέρει να είναι ο μοναδικός κλειδοκράτορας της «αυλής του. Με ένα διαρκές «Man to Man», απομονώνει τον πρωθυπουργό από κάθε είδους επικίνδυνες επαφές, έχοντας δημιουργήσει ένα αποτελεσματικό τείχος περιφρούρησης από οποιονδήποτε άλλο.

Αυτός και μόνο αυτός θέλει να είναι ο προνομιακός συνεργάτης του Παπανδρέου.

Τα παραπάνω αποτελούν το φυσικό προθάλαμο των έργων και των ημερών του Υπουργού Εσωτερικών.

Με αρχή την «αποβολή» Ρόβλια, ο πρώην Δήμαρχος της Πάρου δείχνει, σε πολιτικούς όρους το σκληρό του πρόσωπο. Κινείται με πρόσχημα τη λογική της «μηδενικής ανοχής», ενώ στη πραγματικότητα απλώς δεν δέχεται καμία επέμβαση στις εξουσίες του Υπουργείου. Εδώ βρίσκεται και το ένα σημαντικό μέρος της επιδίωξής του να απομακρυνθεί ο πρώην υφυπουργός Εσωτερικών.

Οι παροικούντες στην Ιερουσαλήμ τον χαρακτηρίζουν ως έναν «νέο πολιτικό, αλλά παλαιοκομματικής κοπής», με αυταρχική συμπεριφορά προς κάθε έναν που επιβουλεύεται μερίδιο αρμοδιοτήτων. Πολλοί ήδη κάνουν λόγο για τον επόμενο πρόεδρο του Κινήματος.

Αρκετοί όμως ήδη του χρεώνουν πολλά.

Εν αρχή, είναι τοις πάση γνωστό πως την ανέλιξή του στη νεολαία την οφείλει στον Γ. Παναγιωτακόπουλο, στον οποίο συμπεριφέρθηκε αμέσως μόλις ανέλαβε τα ηνία με περισσή αχαριστία, όπως τονίζουν σύντροφοί του.  

Δευτερευόντως-και αυτό επίσης δείχνει η παραίτηση Ρόβλια- έχει ως σκοπό να απομακρύνει τον Παπανδρέου από κάθε τι που θυμίζει το «παλιό ΠΑΣΟΚ». Ο Ντίνος Ρόβλιας εκτός από συνεργάτης είναι και στενός φίλος του Πρωθυπουργού κάτι που σηματοδοτεί πως ο απώτερος στόχος, είναι το γκρέμισμα των γεφυρών με τον «παραδοσιακό κύκλο του κομματικού ΠΑΣΟΚ».

Και αυτό γίνεται για δύο λόγους :

Αφενός διότι επιθυμεί, όπως είπαμε, να κρατάει κλειστές τις πόρτες σε κάθε πρόσωπο, αφετέρου γιατί θέλει να πλάσει μια ψευδαίσθηση δημιουργίας ενός νέου προφίλ, για τον Παπανδρέου Ενός προφίλ απαλλαγμένου από τα στερεότυπα του παρελθόντος.

Χαρακτηριστικό είναι , όπως λέει το αδιάψευστο ρεπορτάζ, πως κανένας δεν είπε λέξη για τον Ρόβλια στο πρώτο –μετά την παραίτηση-πολιτικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ.

Δείγμα επίσης της επιβολής του, αλλά και του «ειδικού βάρους που πλέον κατέχει»  είναι το γεγονός πως αποτέλεσε το βασικό ομιλητή στην εκδήλωση του Σημιτικού- Ομίλου για τον Εκσυγχρονισμό της Κοινωνίας (ΟΠΕΚ).

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για το νέο «Λαλιώτη» του Κινήματος με μία σαφέστατη διαφορά. Ο Γιώργος , δεν είναι Αντρέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 19/12/2009 01:42:05

    η εικόνα του παθιασμένου που απαιτούσε με μανία από την μπάντα του Ναυτικού να αποδώσει τιμές στον (τότε) αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης (που κανένα πρωτόκολλο δεν προβλέπει) επί δημαρχιας του στην Πάρο δεν μπορεί να φύγει από το μυαλό μου..

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 19/12/2009 02:00:50

      Έκανε τέτοια πράγματα αυτό το καλό παιδί?

  2. redteam avatar
    redteam 19/12/2009 01:55:30

    Αν και δεν συνηθίζω - και δεν μου αρέσει -να χρησιμοποιώ τέτοιες γιατί πρωτίστως βάζω την πολιτική θέση και άποψη πάνω από όλα ένα έχω να πω για τον Mr. Goodys της Πάρου. Είναι πολιτικός χαμηλών γνώσεων, επιδόσεων και αποδόσεων. Ο

  3. Shalai avatar
    Shalai 19/12/2009 02:46:30

    Δεν νομίζω ότι ο Ραγκούσης είναι ο νέος Λαλιώτης.
    Wannabe προφανέστατα, αλλά δεν θα be.
    Ευτυχώς για μας και τον τόπο.

    Ένας ήταν ο ακατανόμαστος.
    Ο Ραγκούσης δεν είναι τόσο ραδιούργος ούτε τόσο σατανικός. Πιο πολύ για κουτοπόνηρος μου κάνει.

  4. Trifonas avatar
    Trifonas 19/12/2009 06:08:02

    Οι Πασοκοι θα παρουν αρκετα σοβαρα τα σχολια σας.Λυσατε τα δικα σας προβληματα και σας εμεινε η αξιολογηση του Ραγκουση! Αντι να σχολιασετε τα καινουργια καθηκοντα του Κυριακου και του Κουκοδημου , κοιτατε να προφυλαξετε τον ΓΑΠ απο τους κακους συνεργατες!!

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Trifonas 19/12/2009 08:24:57

      Η αντιπολίτευση έτσι είναι.όταν είσαι στην απέξω είσαι ο έξυπνος της παρέας.Λες την αλήθεια και δεν σε νοιάζει τίποτα.
      Αντίθετα τώρα που τα αλάνια του ΠΑΣΟΚ ανέβηκαν στην εξουσία ,ας πραγματοποιήσουν όσα υπόσχονταν προεκλογικά όπως τα λεφτά υπάρχουν,η σύμβαση της COSCO είναι απαράδεκτη κτλ.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Trifonas 19/12/2009 09:47:21

      Ο Σαμαράς, ο Κυριάκος και οι λοιποί της ΝΔ αυτή τη στιγμή δεν έχουν καθήκοντα, είναι στην αντιπολίτευση, αν δεν το έχεις καταλάβει.

      Αντίθετα, ο κ. Ραγκούσης είναι στη θέση ουσιαστικά υπερυπουργού. Και μας ενδιαφέρει αν ένας υπουργός και μάλιστα υπερυπουργός έχει ικανότητες ή είναι "τενεκές ξεγάνωτος", κατά τη γιαννοπούλεια έκφραση.
      Ειδικά μάλιστα μας ενδιαφέρει η πολιτική του. Δηλαδή, αν πρόκειται να μας φέρει όλο το Πακιστάν και το Μπαγκλαντές στη μούρη (όσο δεν μας έχει έρθει δηλαδή ακόμα).
      Πειράζει που δεν ζηλεύουμε τον πολιτισμό των χωρών αυτών; Είναι κακό; Δεν έχουμε δικαίωμα να επιλέξουμε;

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Trifonas 19/12/2009 10:01:01

      επίσης, όταν κρίνεις ότι μπορούμε να εκφέρουμε άποψη για περισσότερα του ενός ζητήματα, ενημέρωσέ μας. Ευχαριστούμε.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 19/12/2009 09:23:16

    Και θελει να νομιμοποιησει λαθρομεταναστες. Εδω και τωρα, θετει τα θεμελια της μελλοντικης διασπασης της Ελλαδας. Διοτι, οι πιθανοτητες να μην ενταχθουν οι αλλοθρησκοι, και το κυριοτερο, να σχηματισουν "εθνοτικα" κομματα ειναι απειρως υψηλοτερες απο το να ενταχθουν.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νίκος 19/12/2009 09:43:28

      Μήπως η άπειρη ανοχή που επιδεικνύεται προσφάτως προς τους λαθρομετανάστες, με κατάληψη από τα ρετάλια με τις λαθραίες πραμάτειες ακόμα και του πεζοδρομίου της Πανεπιστημίου, είναι έμπνευση Ραγκούση;

      Θυμίζει τις "καλύτερες" ημέρες του "πρωθυπουργού" Κωστάκη Καραμανλή, πριν από τις Ευρωεκλογές, οπότε το στραπάτσο που έφαγε από τον Καρατζαφέρη τον ξύπνισε (προσώρας και όσο αυτό είναι δυνατό για τον συγκεκριμένο άνθρωπο...).

      Και μιας και ο κ. Ραγκούσης το παίζει "οικολογικά ευαίσθητος", να ρωτήσω τί έκανε για την Πάρο, αν δηλ. έβαλε περιορισμούς στη δόμηση και την αυθαιρεσία; Γιατί το νησί και επί δημαρχίας του συνέχισε να χτίζεται ολόκληρο.

  6. giankoulas avatar
    giankoulas 19/12/2009 15:20:47

    mia zoi ta idia. Opos tote pou olo to pasok itan...eksugxronistiko kai meta...sfurize adiafora..Ta kostoumia allazoun aplos.
    Akis, papoutsis kai panagiotakopoulos oi patrones. De leme oti einai kako. Apla i istoria exei panta kapoio noima.

  7. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 19/12/2009 17:15:20

    ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΝΕΤ ΜΕ ΥΦΟΣ KAI ΣΤΥΛ... POLITBUREAU COMRADE..ΟΤΙ ΘΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ;;;;;;;;;
    MΑΛΛΟΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ...ΕΞΩΤΙΚΟ...ΔΗΜΑΡΧΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ !!!!!!! ΕΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΑΛΙ ΣΟΥΒΕΝΙΡ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΟ !!!!!

  8. nik avatar
    nik 19/12/2009 19:38:14

    AΣ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΙΨΙΑ ΚΑΤΟΙΚΟ Β.Π.(ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΥ ΕΛΕΝΗ) ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΗ ΔΕΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣΕΠ