#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2013 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το απολογητικό υπόμνημα Διώτη ανατρέπει τα πάντα για την λίστα Λαγκάρντ



Όταν εμείς γράφαμε ότι πάει στο ψυγείο με τα σάπια και η Λίστα Λαγκάρντ, κάποιοι μας έβριζαν ότι πάμε να αθωώσουμε .... τον Παπακωνσταντίνου. Όμως, οι εξελίξεις που καταγράφονται καθημερινά μας επιβεβαιώνουν πλήρως. Και μπορεί την Πέμπτη να αποφασιστεί Προανακριτική, αλλά να μας το θυμηθείτε. Θα πέσει πολύ γέλιο με τους... ενόχους γιατί στο τέλος θα μας πουν ότι δεν έγινε και τίποτε.

Το απολογητικό υπόμνημα του εισαγγελέα Ι. Διώτη, του πρώην επικεφαλής του ΣΔΟΕ ανατρέπει τα πάντα. Διότι ο... άτεγκτος αυτός δικαστικός λέει ότι πήρε το USB από τον Παπακωνσταντίνου και σε αντίθεση με ότι είχε πει προηγουμένως, έκανε αντίγραφο με τη βοήθεια δικηγόρου – συνεργάτη του. Στη συνέχεια έριξε μια ματιά στο στικάκι και μετά, ω του θαύματος, αποφάσισε να σβήσει το περιεχόμενο του... στικακίου. Γιατί άραγε το έκανε αυτό;

Υπήρχε λόγος να το σβήσει; Και τι είναι αυτό που λέει, ότι δεν ξέρει πιο από τα δύο στικάκια έσβησε;

Ας υποθέσουμε ότι ο πρώην υπουργός του έδωσε ένα στικάκι από το οποίο είχαν αφαιρεθεί τα τρία ονόματα των εξαδέλφων. Αν αυτό το στικάκι υπήρχε σήμερα πιθανότατα να μπορούσαν να βρεθούν τα ίχνη της αλλοίωσης. Φαίνεται, λοιπόν, αν ισχύει το παραπάνω σενάριο, ότι καταστράφηκε το στικάκι του Παπακωνσταντίνου και έμεινε το αντίγραφο. Πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή.

Υπάρχει και το άλλο σενάριο. Να έδωσε ο πρώην υπουργός το στικάκι χωρίς καμιά αφαίρεση ονόματος και να έκανε την αλλοίωση ο Διώτης. Κατέστρεψε μετά το USB και έδωσε στο Βενιζέλο το αντίγραφο. Αυτό θα μπορούσε να επικαλεστεί ο Παπακωνσταντίνου και να αθωωθεί. Άντε βρες άκρη δηλαδή.

Ποιος μπορεί άραγε να μας πει τι συνέβη όταν έχει καταστραφεί ή χαθεί το CD από τη Γαλλία αλλά κι ένα στικάκι; Κανείς. Οπότε, ξαναγυρνάμε στην αρχή του θέματος. Στο ψυγείο με τα σάπια.

 Περισσότερα για το υπόμνημα Διώτη εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/01/2013 18:40:55

    "Βυζάντιο" στις πιό σκοτεινές του ώρες.
    Για να μη χάσει κανένας εξηνταβελόνης Έλληνας λεφτάς ούτε σέντς.
    Καγχάζει όλη η Ευρώπη με τις Ελληνικές "ακρίδες" και τους προστάτες τους.

  2. NTUA avatar
    NTUA 15/01/2013 18:55:31

    Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που αμφισβήτησε την αρχική εκδοχή. Και κάποιο μου την πέσανε... Αυτό, τώρα, που δεν μας λέει ο κ. Διώτης είναι: αν την αντιγραφή - καταστροφή την έκανε όντως στις 8 Ιουλίου 2011, ημέρα της συνάντησής του με τους Παπανδρέου και Βενιζέλο. Και μάλιστα, πριν ή μετά τη συνάντηση...

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/01/2013 18:56:02

    Γιατί βρε παιδιά πρέπει να βρούμε οπωσδήποτε ποιος το αλλοίωσε; Το ότι ο αρμόδιος υπουργός δε το πρωτοκόλλησε στο απόρρητο πρωτόκολλο που έχει για τέτοιες περιπτώσεις το Υπ.Οικ., το αντέγραψε από το CD και δεν ξέρει που είναι το αυθεντικό, δεν έπραξε τίποτε για 8 μήνες στο κυνήγι όσων δεν κάλυπταν το πόθεν έσχες, το ότι έχασε το δικό του αντίγραφο, δε φτάνουν για να πάει παρέα με τον Άκη; Η αλλοίωση είναι ένα από τα πολλά. Και να μη το έκανε ο Παπακ. δε μου λέει τίποτε προσωπικά. Για την αλλοίωση ψάχνουμε αλλά δεν είναι αυτό το κύριο θέμα. Έχει ποινικές ευθύνες έτσι κι αλλιώς για τα παραπάνω.

  4. Bixiou avatar
    Bixiou 15/01/2013 19:15:27

    Στο ψυγειο; Θα δουμε. Υπαρχουν και τα υπολοιπα αδικηματα. Και κυριως η νεα λιστα με το εκρηκτικο περιεχομενο της. Αν μαθευτουν - και οπως φαινεται πλησιαζει η στιγμη που θα μαθευτουν - τα ονοματα αυτων που ειναι πραγματι πισω απο μεγαλα ποσα της λιστας, τοτε βεβαια θα γινει σεισμος.

    • αναξ avatar
      αναξ @ Bixiou 16/01/2013 10:43:42

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ. Η λίστα Λαγκάρντ δεν περνάει "ντούκου" όσες "βίλλες" κι αν καταληφθούν κι όσες "σκούπες" αν κάνει ο Δένδιας τώρα πίσω πίσω...

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2013 19:25:13

    Μας περνάνε για πολύ - πολύ βλαμένους ή έτσι ........νομίζουν!

  6. Playstasion avatar
    Playstasion 15/01/2013 19:26:28

    Δεν ανατρεπει τιποτα αντιθετα ξεκαθαριζει την κατασταση , οσοι διαθετουν ΚΟΙΝΟ ΝΟΥ , βλεπουν οτι ο Διωτης πηρε εντολη να καταστρεψει τα ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΧΕΙΑ , το πιθανοτερο που δεν προσηλθε να καταθεσει σημερα , δειχνει τον πανικο του φοβουμενος μην πεσει σε αντιφασεις

    Το γεγονος οτι στις 8 Ιουλιου μαζευτηκε ολη μπλεμπα να αποφασει για την τυχη της λιστας λαγκαρντ , δεν αφηνει κανενα περιθωριο για το ποιος ειναι πισω απο την εντολη
    Επιπλεον περαν της νοθευσης εγγραφου , υπαρχουν και αλλα δυο αδικηματα του ΠΚ που κατηγορειται ο παπακωνσταντινου και οι υπολοιποι
    Οι βουλευτες καλουνται να στειλουν και τους τρεις στην δικαιοσυνη και απο εκει και περα θα αποφασισει η ιδια , αν υπαρχουν ευθυνες η οχι
    Η κοινη γνωμη απαιτει την παραπομπη τους στην δικαιοσυνη και την αποδοση ευθυνων

  7. jimmys31 avatar
    jimmys31 15/01/2013 19:28:33

    ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ..... ΟΧΙ ΕΣΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΟΧΙ Ο ΑΛΛΟΣ ..ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ (ΗΤΑΝ) ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ .... ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΜΕΛΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ... ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ ...ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ................... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .. Ο ΛΑΟΣ ΤΙΜΩΡΕΙ ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ .....

  8. Πέτρόπουλος avatar
    Πέτρόπουλος 15/01/2013 19:46:57

    Γιατί να ασχολούμαστε ποιος αλλοίωσε το στικάκι (ο μοναδικός που είχε κίνητρο ήταν ο Παπακωνσταντίνου) , αν αποδειχτεί ότι οι λογαριαμοί από τις ξαδέρφες είναι νόμιμοι που υπάρχει θέμα ουσίας; To περιεχόμενο της λίστας ενδιαφέρει που θα μπορούσε με τους λογαριασμούς που περιέχει και τις κινήσεις που έγιναν από και προς αυτούς να προκύψουν λαβράκια;
    Ποιοι καναλάρχες είναι αυτοί που επιμένουν στην αλλοίωση και όχι στο περιεχόμενο; Ενας που είναι και μεγαλοεργολάβος περιλαμβάνεται "ρητά και κατηγορηματικά" σύμφωνα με αυτά που δημοσίευσε ο Βαξεβάνης. Γιατί μας ζαλίζουν λοιπόν; Είπαμε μας θωρούν κορόϊδα , δεν είμαστε όμως ηλίθιοι.

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 15/01/2013 19:47:38

    Σιγά να μην το κατέστρεψε. Αυτό το είπε επειδή στη Βουλή είχε πει ότι δεν κράτησε αντίγραφο. Από την άλλη, είναι φανερό ότι το στικάκι που έδωσε στον Βενιζέλο ήταν αντιγραμμένο, οπότε το ψέμα του θα φαινόταν ότι τάχα "δεν κράτησε αντίγραφο". Οπότε έπρεπε κάπως να το δικαιολογήσει και βρήκε την πατέντα ότι "το αντέγραψα, αλλά το έσβησα". Παραμύθια της Χαλιμάς. Αν του τα έλεγε αυτά ένας κατηγορούμενος όσο ήταν εισαγγελέας, θα γελούσε ο κύριος Διώτης.

    Το σίγουρο είναι ότι ένοχος σε αυτή την υπόθεση δεν είναι μόνον ο Παπακωνσταντίνου.

  10. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 15/01/2013 20:15:07

    Μπλεγμένα πράγματα. Πρέπει το στικάκι του Διώτη να εξεταστεί εξονυχιστικά καθώς και το computer μέσω του οποίου έγινε η αντιγραφή, μηπως βρεθούν τίποτα ίχνη. Κατά τα άλλα σιγουρα ρόλο θα παίξει για τον Παπακωνσταντίνου το εάν τα λεφτά των συγγενών έχουν νομότυπη κάλυψη ή όχι.
    Επιπροσθέτως: Το γεγονός ότι ο Παπακωνσταντίνου κατ'αρχήν δεν πρωτοκόλλησε το CD και κατά δεύτερο λόγο έει οτι δεν ξέρει πού είναι αυτό το CD συνιστούν όχι βαρεία αμέλεια αλλά απιστία στην υπηρεσία κατά τη γνώμη μου τα΄οποία όμως (μάλλον) θεωρούνται πλημελήμματα. Αυτό σημαίνει ότι ενώ η νόθευση εγγράφου δύσκολα θα αποδειχθεί για τον Παπακωνσταντίνου, τα υπόλοιπα θα τον συνοδεύσουν στο δικαστήριο για μία "light κάθαρση" (με πλημμελήματα) για τα μάτια του κόσμου.

  11. Playstasion avatar
    Playstasion 15/01/2013 22:41:42

    Η επιτροπη δεοντολογιας αποφασισε ΑΡΣΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ στον Δημητρη Χριστογιαννη , για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ , αυτονοητο ειναι οτι θα παει στην δικαιοσυνη
    Για τα εγκληματα παπακωνσταντινου , γαπ και βενιζελου , σπευσανε ολοι να τους αθωωσουν
    Δυο μετρα και δυο σταθμα

  12. Zeus avatar
    Zeus 15/01/2013 23:24:26

    προσπάθησαν να ενοχοποιήσουν τον Βενιζέλο και δεν τους βγαίνει!!
    Αλλά θα τους περάσει!!!

    • Playstasion avatar
      Playstasion @ Zeus 16/01/2013 01:39:52

      Για τον ΓΑΠ που ειναι το λαβρακι κουβεντα δεν λες
      Για κατσε να παει στην δικαιοσυνη ο ΓΑΠ και θα δουμε μετα σε ποιον θα βγει η οχι

  13. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 15/01/2013 23:51:53

    Λοιπόν ας κόψουμε την πλάκα και τις βαθυστόχαστες αναλύσεις.
    Αν κουκουλωθεί αυτή η υπόθεση το κόστος θα το χρεωθεί ένας.
    Και αυτός θα είναι ο Αντώνης Σαμαράς.
    Οι Πασόκοι είναι επαγγελματίες σε αυτά.
    Ας το καταλάβει κάποιος επιτέλους στου Μαξίμου.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ρεαλιστής 16/01/2013 01:59:12

      Δεν ηξερα οτι ζουμε σε δικτατορια και ο πρωθυπουργος ειναι υπευθυνος για τις αποφασεις των δικαστηριων.

      • arcane avatar
        arcane @ ψυχραιμια 16/01/2013 06:59:02

        Γιά τις αποφάσεις των δικαστηρίων δεν είναι, γιά τις μεθοδεύσεις όμως να μην στηθούν 4 κάλπες στη βουλή είναι υπεύθυνος και θα το χρεωθεί προσωπικά αν το κάνει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 16/01/2013 10:06:00

        Σε αυτή τη χώρα πάντα ζούσαμε σε δικτατορία. Κάποιες δικτατορίες ήταν επίσημα δικτατορίες, κάποιες άλλες, όπως επί ΠΑΣΟΚ, ονομάζονταν δημοκρατίες αλλά ήταν δικτατορίες.

  14. Focus avatar
    Focus 16/01/2013 02:59:01

    Ο Παπακ μεταξυ αλλων εσβυσε τα ονοματα συγγενων
    Ο Διωτης και μπερδευτηκε και τα μπερδεψε και τους μπερδεψε
    Ολες οι εκδοχες παραμενουν ανοικτες