#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2011 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αεροπλάνο, ο πιλότος και ο Γιώργος Παπανδρέου



Αν και επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις μου επιβάλλουν την συχνή μετακίνηση με αεροπλάνο, όσο πιο πολύ ταξιδεύω τόσο πιο πολύ αναπτύσσω των φόβο των πτήσεων. Κύρια αιτία, ο συλλογισμός ότι στη διάρκεια της πτήσης δεν έχω κανένα έλεγχο του μέσου μεταφοράς, αφού βρίσκεται στην απόλυτη διακυβέρνηση του πιλότου. Πιθανό λάθος χειρισμών εκ μέρους του θα είχε σαν αποτέλεσμα την πτώση του αεροπλάνου, συμπαρασύροντας στον χαμό όλους εμάς τους επιβάτες.

Τέτοιες μαύρες σκέψεις έρχονται στο μυαλό μου καθώς παρακολουθώ την ταραγμένη πορεία της κυβέρνησης. Ο πιλότος Γιώργος Παπανδρέου φαίνεται ότι εκτελεί μια δραματική πτήση, το ακριβές δρομολόγιο της οποίας αγνοεί πλήρως, αυτοσχεδιάζοντας επικίνδυνα  κάθε φορά. Επιπλέον μέρα τη μέρα γίνεται φανερό ότι και το αεροπλάνο το όποιο κλήθηκε να οδηγήσει είναι πολύ παλιάς τεχνολογίας και κοπής! Σε τελική ανάλυση ούτε και το πλήρωμα αλλά ούτε και οι επιβάτες είναι μαζί του! Συνταγή για φούντο δηλαδή!!

Όλα τα παραπάνω γίνονται κατανοητά αν παρατηρήσει κανείς τα πεπραγμένα της κυβέρνησης την τελευταία εβδομάδα. Μετά από εκκωφαντικές γκάφες σε επικοινωνιακό επίπεδο ο πιλότος Γιώργος Παπανδρέου υπό την κρίση πανικού έκανε ότι ήταν απαραίτητο για να στουκάρει το σκάφος: αφού υπαγόρευσε την ανακατασκευή των λόγων της Τρόικας, δήλωσε βαθειά θυμωμένος και προσβεβλημένος, και έσπευσε να περάσει νόμο που θα χαλύβδωνε τη θέληση του κράτους για την διατήρηση της δημόσιας περιουσίας. Λες και δεν είναι γνωστό ότι από την στιγμή που υπογράψαμε το μνημόνιο τα υποθηκεύσαμε ΟΛΑ!!! Οι δικοί του έπεσαν να φάνε τον υπουργό του, τον ίδιο δε άρχισαν υπογείως να τον αμφισβητούν! Βλέπεται η καινούργια νεοφιλελεύθερη φιλοσοφία του αρχηγού δεν συμβαδίζει με την παλαιάς κοπής σοσιαλιστική πάστα (λεμέ τώρα!!) του σκάφους!!  Ο λαός ανάστατος από το δεν πληρώνω-δεν πληρώνω διαδηλώνει τώρα δεν πουλάω-δεν πουλάω. Έκανε προσπάθεια όμως στο αυτοκτονικό του ταξίδι να παρασύρει και άλλους: έριξε λάσπη παραποιώντας και παραχαράσσοντας τα λόγια του Αντώνη Σαμαρά. Δεν θα σταθώ όμως σε γκαιμπελίστικα κόλπα. Κάθε νοήμων πολίτης μπορεί σήμερα να αντιληφτεί που βαίνει το σκάφος.

Αλλού πρέπει να εστιάσουμε: καθώς απομακρυνόμαστε από τα πραγματικά γεγονότα η αλήθεια αποκαλύπτεται σε όλο της το μεγαλείο. Με την «διαταγή προς πώληση» των συντρόφων ευρωπαίων και ΔΝΤ και την πλήρη αποτυχία του μνημονίου ένα είναι βέβαιο: ο πιλότος δεν έχει σχέδιο πτήσης, το σκάφος προσπαθεί υπερατλαντική πτήση ολκής με «αλλού για αλλού υλικά» και τέλος οι επιβάτες και το πλήρωμα ορθοί στα καθίσματα αλαλάζουν αλλόφρονες από τρόμο!!

Είναι να μην φοβάμαι λοιπόν ότι θα το στουκάρει το πετούμενο τελικά  και μαζί μ’ αυτό και μένα την δύσμοιρη που έτυχε να είμαι πολίτης-επιβάτης του κράτους που κυβερνά;;;

Αλλοιμονό μου και αλλοιμονό μας!!!!!

effie B.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/02/2011 08:22:40

    Μπράβο Effie!
    O Θανάσης Κανελλόπουλος είχε πεί κάποτε:
    "Οι σοσιαλιστές είναι σαν τον Κολόμβο!
    Ξεκίνησαν χωρίς να ξέρουν που πάνε!
    Οταν έφτασαν, δεν ήξεραν που ήρθαν!
    Και όλα αυτά, με τα λεφτά των άλλων!"
    Καλημέρα!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Κώστας Ροδινός 19/02/2011 09:07:11

      Καλημερα και σε σενα Κωστα.
      Αφου λεφτα υπηρχαν γιατι οχι?
      Τωρα που δεν υπαρχουν πλεον να δουμε που θα πανε!!!!

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ effie B. 19/02/2011 09:45:18

        Οχι που θα πάνε. Που θα ΜΑΣ πάνε !
        Αυτοί ας πάνε όπου θέλουν...

        • effie B. avatar
          effie B. @ ΝΑΥΤΗΣ 19/02/2011 16:24:33

          Εχεις δικαιο! Αυτοι να φυγουν.... να πανε αλλου!!!!

      • Michal.V. avatar
        Michal.V. @ effie B. 20/02/2011 10:48:11

        Λεφτά γι αυτούς υπάρχουν, από τους εράνους του ...αντιδικτατορικού αγώνα, από τα πάμπερς, από τις μίζες της αγοράς του αιώνα, που έγιναν ακίνητα στο Τορόντο και καταθέσεις σε διάφορες ασφαλείς τράπεζες του εξωτερικού και τώρα από τις μίζες του ΔΝΤ, και κυρίως από την "όνομα και πράγμα" πράσινη ανάπτυξη, που έχωσαν βαθιά την κουτάλα και τρώνε με τρεις μασέλες.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/02/2011 10:13:42

    "όσο πιο πολύ ταξιδεύω τόσο πιο πολύ αναπτύσσω των φόβο των πτήσεων. Κύρια αιτία, ο συλλογισμός ότι στη διάρκεια της πτήσης δεν έχω κανένα έλεγχο του μέσου μεταφοράς, αφού βρίσκεται στην απόλυτη διακυβέρνηση του πιλότου"

    Ενώ όταν οδηγείς το 1600ρι σου με 160 χλμ στους ελληνικούς αυτοκινητόδρομους που μοιάζουν με τα πατατάκια ράφλες, αυτά τα "κοτλέ" πατατάκια, όλο αυλάκια και χαντάκια και λακούβες, τότε νομίζεις ότι έχεις τον έλεγχο;

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/02/2011 10:17:15

    Το σχόλιό μου ήταν άσχετο με το νόημα τού κειμένου τής Effie, αλλά ένιωσα την ανάγκη να ξεκαθαρίσω μια ψευδαίσθηση... αυτή που λέει ότι όταν έχεις τον έλεγχο νιώθεις πιο σίγουρος. Η στατιστική αποδεικνύει περίτρανα ότι τα αεροπλάνα, που πιλοτάρονται από επαγγελματίες πιλότους και όχι από αεριτζήδες ανεπάγγελτους πρωθυπουργούς, είναι ασύγκριτα ασφαλέστερα από τα αυτοκίνητα που οδηγούνται από ερασιτέχνες, κυρίως όταν οι ερασιτέχνες είναι Έλληνες. Κάθε φορά που βγαίνω στην Εθνική πηγαίνω με 130-140χλμ και είμαι το πιο αργό αυτοκίνητο τού δρόμου. Μόνο κάτι τρακτέρ προσπερνώ. Τις νταλίκες τις προσπερνώ με τα χίλια ζόρια. Η αστυνομία πίνει καφέ στα κατά τόπους Α.Τ.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 19/02/2011 11:10:55

    Στέργιε, το κείμενο της Έφης δεν ήταν περί αεροπλάνων και ...αυτοκινήτων.

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 19/02/2011 11:15:41

    Λεονταρισμοι κλασομαγκιες και κολοτουμπες στο τσιρκο GAP Καρατζαφερη Ντορας.Effie b εχεις απολυτα δικαιο ,το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο το σκαφος θα γρεμοτσακιστει αλλα το τιμονι θα το κραταει o STROSSκαν και καν.

    • effie B. avatar
      effie B. @ NIK THE GR 19/02/2011 16:26:03

      Θα τους αφησουμε να μας γκρεμοτσακισουν???

  6. brankaleon avatar
    brankaleon 19/02/2011 11:35:02

    Συμπαθάτε με, αλλά απεναντίας θεωρώ ότι και ξέρουν που το πάνε το "αγερόπλανο" και πως το πάνε και γιατί.
    Εμείς το μόνο που μπορούμε να καταλάβουμε, είναι μέσες-άκρες, ακριβώς για να μην καταλάβουμε πού ακριβώς.
    Και αυτό είναι το πολύ επικίνδυνο και το εξίσου πολύ ΔΟΛΙΟ.
    Το είπαμε και θα το ξαναπούμε.
    ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ.
    What to do the "boys", the "teachers".
    Ο Giorgos, "απλώς", πρέπει να συλλαβίζει προσεκτικά.
    Πα-πί το παπί, κ.α.π.΄

    • effie B. avatar
      effie B. @ brankaleon 19/02/2011 16:28:42

      Αυτοι ειναι σε αποστολη αυτοκτονιας!!!
      Και καλα, μαζι τα φαγαμε, μαζι τα ηπιαμε..... μαζι και στην αυτοκτονια???

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/02/2011 11:43:12

    Το αεροσκάφος έχει παλαιό υπολογιστή για τον έλεγχο των παραμέτρων πτήσης. Δυστυχώς ο πιλότος αναγκάσθηκε να παραλάβει νέο σχέδιο πτήσης, ασύμβατο με τα δεδομένα του υπολογιστή του σκάφους. (Φαγώθηκε κι εκείνη η μάνα του να τον κάνει πιλότο!). Το ραντάρ ήταν προγραμματισμένο να ανχνεύει στόχους όπως, επιδότηση, πακέτο Ντελόρ, προμήθεια, ΜΟΠ, ΚΠΣ κλπ. Επειδή αυτοί οι στόχοι έχουν σχεδόν εξαλειφθεί το ραντάρ μπερδεύεται. Επίσης έχει εκτοξευθεί εναντίον του αεροσκάφους ένας πύραυλος, ο "ΔΗΜΧΡΕΟΣ I" και τα σύστημα αντιμέτρων ΠΟΠΑΥ είναι παντελώς ακατάλληλο για την αντιμετώπισή του. Το πλήρωμα του αεροσκάφους (η αεροσυνοδός Τρέμη, ο συνοδός Καψής και ο φροντιστής Πρετεντέρης) προσπαθούν να καθυσηχάσουν τους επιβάτες αλλά μάλλον δεν τα καταφέρνουν πιά. Τι θα γίνει? Τη συνέχεια δε θα αργήσουμε να τη μάθουμε.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/02/2011 16:31:06

      ....Το πλήρωμα του αεροσκάφους (η αεροσυνοδός Τρέμη, ο συνοδός Καψής και ο φροντιστής Πρετεντέρης)...
      Αυτοι ας τους φαει το μαυρο σκοταδι. Διατεταγμενη πληρωμενη αποστολη εκτελουν αλλωστε!!!!!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/02/2011 13:41:34

    Θυμιζω δηλωσεις Παγκαλου για τον πιλοτο-πιλατο.

    • «Με τον κ. Παπανδρέου έχω πράγματι ένα ζήτημα: το γεγονός ότι μαχαίρωσε πισώπλατα τους συνεργάτες του όχι μόνο εμένα, αλλά και τον πρωθυπουργό τον ίδιο στην υπόθεση Οτσαλάν…» (Συνέντευξη στο κανάλι «Κρήτη TV”, 18 Οκτωβρίου 1999).
    • «Πρόκειται για πλήρη υπαγωγή της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στα κελεύσματα της Washington και ενσυνείδητη παράδοση όλων των εθνικών θέσεων που ενσυνείδητα υποστήριξαν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις από το 1974 μέχρι σήμερα» («Ελεύθερος Τύπος», 5 Νοεμβρίου 1999)
    • «Είναι πρόβλημα του πρωθυπουργού να λέει ο υπουργός Εξωτερικών ότι έχει βάλει προσωπικό στοίχημα με την ιστορία και απορώ πως ο κ. Σημίτης δεν αντιλαμβάνεται ότι έτσι ο υπουργός του τον κατήργησε» (Βήμαgazino”, 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Ανάμεσα στην απραξία και στην ανυπαρξία εξωτερικής πολιτικής και στις δραματικές κινήσεις δεν υπάρχει ενδιάμεσος χώρος» ((«Βήμαgazino», 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Εξωτερική πολιτική δεν κάνεις για σ΄ αγαπήσουν. Εξωτερική πολιτική κάνεις για να σε σεβαστούν και, εν ανάγκη, να σε φοβηθούν, αν μπορείς…» («Βήμαgazino», 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Γιατί να είμαστε πιο ακραίοι εκφραστές της αμερικανικής γραμμής; Ούτε κύρος μας δίνει μέσα στην ΕΕ, ούτε τα εθνικά μας συμφέροντα υπηρετεί» («Έθνος», 23 Νοεμβρίου 2002).
    • «Κάνει ανιστόρητες και αδιέξοδες επιλογές. Για να κάνεις εξωτερική πολιτική πρέπει να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις ιστορίας…» («Εθνος της Κυριακής», 19 Νοεμβρίου 2000).
    • «Θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ αν γίνει αρχηγός ο Γιώργος Παπανδρέου» («Ελευθεροτυπία» 7.8.2001).
    • «Ο Γιώργος Παπανδρέου έχει πολλά προτερήματα, αλλά δεν έχει τα προσόντα για πρωθυπουργός» («Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», 16.9.2001).
    • «Δεν θα ξαναμιλήσω φιλικά με τον Γιώργο Α. Παπανδρέου. Δεν θα τον συγχωρήσω ποτέ, δεν έχει πολλά κοινά με τον πατέρα του» («Βήμα», 3.10.2007).

    Πολυ καλο το αρθρο !

    ΠΠ

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/02/2011 16:38:54

      Εχεις δικαιο ΠΠ. Τον Καρατζαφερη λενε κωλοτουμπα αλλα μεγαλυτερος κυβισταδορος απο τον Παγκαλο πουθενα!!! Προφεσσορας του αθληματος ο αντιπροεδρος, τρομαρα του!!!!! Οχι δηλαδη οτι δεν ηταν αληθεια αυτα που ελεγε...
      Ευχαριστω για τη φιλοφρονηση!!

  9. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 19/02/2011 18:53:22

    Δυστυχώς η Ελλάδα βρέθηκε, την πιό δύσκολη οικονομικά και κοινωνικά περίοδο, να την πρωθυπουργεύει, ο πλέον ανερμάτιστος πολιτικός ,που το παίζει καμιά φορά και πρωθυπουργός.

  10. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 19/02/2011 21:59:51

    ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ! ΚΟΛΗΤΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΔΗΚΤΑΚΤΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ! ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ ! ΔΩΣΑΜΕ ΣΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΟΙ ΔΟΣΥΛΛΟΓΟΙ