#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2008 13:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αεροδρόμιο «Μακεδονίας» θα μετονομαστεί σε «Μίκρας»;

Με την ιδιωτικοποίηση του διεθνούς αεροδρομίου Θεσσαλονίκης θα ανοίξει και ο δρόμος για την αλλαγή της ονομασίας του από «Μακεδονία» σε «Μίκρα», αναφέρουν καλά πληροφορημένες δημοσιογραφικές πηγές. Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, έχουν ήδη δοθεί σχετικές διαβεβαιώσεις από τον Έλληνα διαπραγματευτή Βασιλάκη στο Νίμιτς, καθώς η Αθήνα φαίνεται ότι αποδέχεται στο παρασκήνιο όρο μη αποκλειστικής χρήσης του όρου «Μακεδονία» και από τις δυο πλευρές. Ως γνωστόν, μετα τις ιδιωτικοποιήσεις των λιμανιών, σειρά έχουν τώρα οι αερολιμένες. 

Υπενθυμίζουμε ότι στο περίφημο έγγραφο Νίμιτς του Φεβρουαρίου, το σημείο «8» έλεγε: «Κανένα κράτος δεν θα έχει αποκλειστικά δικαιώματα, πολιτικά είτε εμπορικά, στα ονόματα «Μακεδονία» ή «Μακεδονικός» μόνο του». Ενώ το σημείο 9 που αποτελούσε διευκρίνιση του προηγουμένου έλεγε: «Τα ονόματα «Μακεδονία» και «Μακεδονικός» μπορεί να χρησιμοποιούνται εμπορικά και από τα δύο Μέρη και από τους πολίτες και από οργανωμένες ομάδες νομικά αναγνωρισμένες εκάστου των δύο Μερών αλλά μόνο σύμφωνα και υποκείμενο στην υφισταμένη διεθνή νομοθεσία, σε συμβάσεις και πρακτικές οι οποίες αφορούν τη χρήση γεωγραφικών ονομάτων για εμπορικούς και παρόμοιους λόγους». Διάβασε κι εδώ:  Ευτυχώς, μας επιτρέπουν την ονομασία «μακεδονικός χαλβάς»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/08/2008 14:18:21

    An epikratissi afto , tote tha echoume prothypourgo Makedona Chalva!

  2. tomas avatar
    tomas 02/08/2008 15:06:41

    Δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος αγοράζει για εκμετάλευση κρατική περιουσία μπορεί να αλλάζει όνομα;τοτε και οι γερμανοι να οναμάσουν το ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ .....φον.......κλπ.Ας μην γράφουμε για να γράψουμε,τα σκόπια υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο και ο εθνικισμός που καλιεργείται είναι ένα τέχνασμα για να μην διαλύσει ένα κράτος που έγινε απο το πουθενά.Γιατί δεν γράφεται και τις απόψεις των βουλγάρων και των Αλβανών για τα Σκόπια;μήπως τα διεκδικούν και οι δύο ,θεωρόντας οτι είναι αστείο να λέγεται ανεξάρτητο κράτος;Γιαυτό μην παραμυθιάζουμε τον κόσμο.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 02/08/2008 15:29:53

    Η εθνικη αναξιοπρεπεια στο απογειο της, αν αληθευει φυσικα.
    Εμεις οι Μακεδονες ομως δεν θα το επιτρεψουμε.

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/08/2008 15:34:10

    Αμα είναι το μετονομάσουν σε ΄Μίκρας΄γιατι δέν το λένε ΄Μικρό΄μια και καλή πού θα ταιριάζει και στο ανάστημά τους..
    Αξιοι συνεχιστες τού Σημίτη οι κύριοι σε ολα...

  5. Πέτρος avatar
    Πέτρος 02/08/2008 16:34:56

    Να θυμίσω βεβαίως ότι τη δεκαετία του '90 υπήρχε η Τράπεζα Μακεδονίας-Θράκης η οποία καίτοι συγχωνεύθηκε με την πολύ μικρότερή της (τότε) Τράπεζα Πειραιώς "απορροφήθηκε" (μαζί με το όνομά της) από τη δεύτερη. Θα μας στεναχωρούσε σήμερα μια μεγάλη τράπεζα με τη σημερινή εμβέλεια της Πειραιώς να ονομαζόταν "Μακεδονίας-Θράκης";

    Οι λέξεις είναι σκέψεις και όταν πεθαίνουν οι λέξεις, σβήνουν και οι σκέψεις.

  6. thanos avatar
    thanos 02/08/2008 19:03:03

    Αν συμβει κατι τετοιο θα συνιστουσα στους υπευθυνους να κρεμασουν εναν τσιμεντολιθο στο λαιμο τους και να πανε να πεσουν διπλα απο το αεροδρομιο στη θαλασσα.

  7. thanos avatar
    thanos 02/08/2008 19:08:36

    # Ο Χαζος του χωριου Says:
    August 2nd, 2008 at 2:18 pm

    An epikratissi afto , tote tha echoume prothypourgo Makedona Chalva!

    Γιατι τωρα δεν εχομε πρωθυπουργο "Μακεδονα χαλβα" και μαλιστα μετα αμυγδαλου?

  8. salmonellas avatar
    salmonellas 02/08/2008 20:50:03

    Ωραια, τωρα που τακτοποιησαμε την Κυπρο και τη Μακεδονια , παμε για τη Θρακη. Σε λιγο θα χρειαζομαστε διαβατηριο για να παμε στη Λαμια.

    Αξιοι συνεχιστες της Ελληνικης ιστοριας συγχαρητηρια. Εγω παντως, οταν με ρωτανε τι υπηκοοτητα εχω, θα σφυριζω αμεριμνα.

    Αυτα, οταν εχουμε ολα τα ατου του πληρους μελους της ΕΕ. Οταν πολλαπλασιαζονται βλεπετε οι μιζες, οι εκβιαζομενοι κανουν συμβιβασμους.

  9. μανοσ avatar
    μανοσ 02/08/2008 23:09:40

    δε πιστεύω και δε θέλω να πιστέψω οτί ένας Μακεδόνας πρωθυπουργός και μάλιστα ανηψιός του εθνάρχη θα επέτρεπε κάτι τέτοιο.Βέβαια θα το πουν,μα θα τα πάρουν ιδώτες οπότε το κάνουν ό,τι θέλουν.Εντάξει και γω φιλελεύθερος είμαι,αλλά όχι και να πουλάμε την ιστόρια μας..............!!!!!!!!

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/08/2008 02:15:11

    Εκεί κατάντησε η Ελλάδα..
    Για να αφαιρεσουν οι γελοιοι τού Γκρουεφσκυ τά αυτονοητα περι Μ.Αλεξάνδρου να υποχωρεί η ίδια.
    Και έχουμε και τούς Βοσκόπουλους-Ποπώφ στην χώρα μας να κανουν κουμάντο με τά παπαγαλάκια τους...........

  11. thanos avatar
    thanos 03/08/2008 07:15:15

    μανοσ Says:
    August 2nd, 2008 at 11:09 pm
    ένας Μακεδόνας πρωθυπουργός και μάλιστα ανηψιός του εθνάρχη .........

    Gia poion Ethnarxh milas gia ton "Triantafyllidh"?
    Gia ton Ethnarxh "Ths vias kai ths notheias?"
    Gia ton Ethnarxh ths "Karfitsas"
    Or gia ton Etharxh twn "trikyklwn"?

  12. salmonellas avatar
    salmonellas 03/08/2008 10:12:06

    Χαιρομαι που ο Θανος εχει συναισθηση της συνεχειας.Η ιστορια συνηθως αναλαμβανει να βγαλει το "δια ταυτα" για τον καθενα, και ναμαστε βεβαιοι οτι δεν θα υπαρξουν εξαιρεσεις.

  13. Nikos avatar
    Nikos 03/08/2008 13:06:11

    Εγώ απορώ γιατι ολα αυτα γίνονται παρασκηνιακά. Για ενημέρωση σας και μόνο θα σας πω οτι οι πιλότοι που ζητάνε να προσγειωθούν στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο είναι υποχρεωμένοι να μήν χρησιμοποιούν τον όρο "Μακεδονία" στην επικοινωνία τους με τον πύργο....

    Καλά τα σχέδια των τσούτσεκων που μας κυβερνάνε, αλλα και εμείς δέν θα ξεχάσουμε τους παππούδες μας :)