#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2010 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το έχουν κουράσει πολύ με τον «κ. Κανένα»



Τα τελευταία χρόνια οι διαπλεκόμενοι εκδότες όταν θέλουν να πάρουν τις αποστάσεις τους από μια κυβέρνηση που γκρεμίζεται, αλλά είναι ακόμα επιφυλακτικοί με την αντιπολίτευση ανακαλύπτουν τον …«κ. Κανένα».

Πριν από δυο χρόνια, τον Ιούνιο του 2008, σε πρωτοσέλιδο του «Ελεύθερου Τύπου» (της κ. Γιάννας ακόμα τότε) διαβάζαμε τα εξής σημαντικά: «Οι πολίτες γυρίζουν την πλάτη στα κόμματα λόγω ακρίβειας… Η κυβέρνηση χάνει έδαφος, η ψαλίδα κλείνει, αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν κερδίζει. Ανησυχία στα επιτελεία και των δύο πολιτικών σχηματισμών…  Έτσι ενισχύονται τα ποσοστά του «κανένας» καταλληλότερος για την αντιμετώπιση της κρίσης». (O κ. Κανένας θύμωσε)

Βέβαια από τότε ο κ. Κανένας ξεθύμωσε, έβγαλε για πρωθυπουργό τον ΓΑΠ και η κ. Γιάννα ασχολείται πλέον μόνο με τις κοσμικές στήλες – και καλά κάνει η γυναίκα.

Ο κ. Μπόμπολας όμως και ο κ. Αλαφούζος έχουν πάντα στα συρτάρια τους τον κ. Κανένα τώρα που χάνει ο Γιώργος τους αλλά δεν γουστάρουν και τον Σαμαρά.

Έτσι το σημερινό ΕΘΝΟΣ γράφει ότι «Τα μέτρα ανεβάζουν τον «Κανένα». Για πρώτη φορά η ψήφος διαμαρτυρίας (Λευκό-Άκυρο-Αναποφάσιστοι) καταγράφεται ως «πρώτο κόμμα» στην πρόθεση ψήφου (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=12106953#)

Από κοντά και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ που διαπιστώνει «Χαμηλότατη κοινωνική αποδοχή κυβέρνησης και Νέας Δημοκρατίας» και γι αυτό το λόγο (όπως γράφουμε και αλλού) «το Μαξίμου έχει ανάψει το «πράσινο φως», προκειμένου να ανοίξουν για πρώην υπουργούς φάκελοι σκανδάλων», για να χυθεί λίγο αίμα μπας και καταφέρουν να ηρεμήσουν το πόπολο.

Τα ίδια ακριβώς έγραφαν και πριν από δυο χρόνια (και πριν από δέκα χρονιά θα λέγαμε εμείς) για τα σκάνδαλα και τον κ. Κανένα: «Σε καταλύτη εξελίξεων, μαζί με το κορυφαίο ζήτημα της έξαρσης της ακρίβειας, αναδεικνύεται η υπόθεση Siemens, μετακινώντας κρίσιμες εκλογικές μάζες και ανατρέποντας πάγιες σταθερές του πολιτικού συστήματος, σύμφωνα με έρευνα της MRB. Το σκάνδαλο Siemens ανοίγει τη συζήτηση για τη δημιουργία νέων κομμάτων, καθώς ο ένας στους τρεις πολίτες φαίνεται να αναμένει την ίδρυση νέου πολιτικού φορέα ή φορέων …» (http://www.antinews.gr/?p=2671)

Ποιο είναι το θέμα και ταυτόχρονα το μεγάλο πρόβλημα; Τα εξωτερικά γνωρίσματα της κρίσης παραμένουν τα ίδια, χρόνια τώρα (σκάνδαλα, απαξίωση πολιτικών κλπ). Αυτή τη φορά όμως οι διεργασίες που συντελούνται στο κοινωνικό υπόβαθρο είναι κοσμογονικές. Το «σύστημα» όμως είτε δεν βλέπει τι συντελείται στην κοινωνία, είτε δεν μπορεί να το δει, λόγω της γνωστής ανεπάρκειας των στυλοβατών του. Γι αυτό και επαναλαμβάνεται προτείνοντες θεραπείες γρίπης για την σηψαιμία. Και μου φαίνεται ότι το τέλος ο κ. Κανένας θα ανακαλύψει ότι υπάρχει, θα τα πάρει κανονικά στο κρανίο και θα τους $%#@*^ όλους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 16/05/2010 14:34:40

    ...θα ανησυχήσουμε, όταν ο "κανένας" γίνει "κάποια"...

  2. www.aksioprepeiakantoxh.com avatar
    www.aksioprepeiakantoxh.com 16/05/2010 14:35:47

    Δημο(απο)σκοπικές ιστορίες για... αχρείους...

    http://www.aksioprepeiakantoxh.com/mesa-mazikes-exemeroses/arthra-4/korakaskorakoumatikamiaphorabgazei

    http://www.aksioprepeiakantoxh.com/mesa-mazikes-exemeroses/arthra-4/tammeolaoskaioipolitikoitoysroloi

    http://www.aksioprepeiakantoxh.com/mesa-mazikes-exemeroses/arthra-4/edemoaposkopesepousepaeitameio

    www.aksioprepeiakantoxh.com

  3. 13 avatar
    13 16/05/2010 14:58:25

    Ειπαμε,οταν στερευει η δικια τους η πηγη τοτε... δεν εχει νερο πουθενα και οτι νερο υπαρχει να πιει ο κοσμος ειναι και βρωμικο,σαν το δικο τους.Τους κανουν τη πλυση εγκεφαλου και μετα τις ειδησεις τις μεσημεριανες ξαμολιουνται ολοι να μας πουν... τι ειπαν οι ειδησεις!!!!
    Ελεος.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/05/2010 15:02:07

    Στις επόμενες δημοσκοπήσεις ο ...κανένας, μπορεί και να αποκτήσει όνομα.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Κώστας Ροδινός 16/05/2010 15:24:19

      Καμμία

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 16/05/2010 15:49:05

      Σωστά, Κώστα Ροδινέ! Την τάση του "κανένα" την ετοίμαζαν από καιρό "διά παν ενδεχόμενον", ως το δεκανίκι της ψηλής. Αφού το μεγενθύνουν στα ποσοστά που επιθυμούν, την κατάλληλη στιγμή θα της το χαρίσουν!
      Πάω δε στοίχημα, πως ενωμένο με το ποσοστό του αδελφού του ΛΑΟΣ, θα "υπερέχει" εκείνου της Ν.Δ. του Αντώνη!!!
      Αλήθεια κάτι βίντεο με τις δηλώσεις του "υπερπατριώτη" Καρατζαφέρη εναντίον της ενδοτικότατης τότε ΥΠΕΞ, υπάρχουν; Καμιά ανάρτηση για υπενθύμιση και για ξεμπρόστιασμα, δεν είναι κακό!

  5. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 16/05/2010 15:14:05

    Πάντως αγαπητέ μου Φάκτορα και λοιποί συναναγνώστες και συμπάσχοντες, πρέπει να αναγνωρίσουμε όλοι ότι εμείς, οι ταλαίπωροι οπαδοί της Ν.Δ., είμαστε είδος για επιστημονική μελέτη, αν κρίνω από τη δημοσκόπηση της έγκυρης "Marc", στο ακόμη πιο έγκυρο "Έθνος"...
    Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς -και συγχωρείστε μου την ανεπάρκεια- το γεγονός ότι, σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας, ένα ποσοστό 2,8% των ψηφοφόρων της Ν.Δ. διαρρέει (έμπλεο, προφανώς, από χαρά και ευγνωμοσύνη για τα μέτρα, για την εθνική μας υπόσταση, για την ισονομία και δικαιοσύνη που πλέον είναι διάχυτη παντού...) προς το ΠΑ,ΣΟ.Κ.(!!!) και μάλιστα σήμερα, μετά τα όσα έχουν προηγηθεί αυτούς τους 8 μήνες, ενώ μόλις 1,9% των ψηφοφόρων του κινήματος αποφασίζουν να κοιτάξουν προς το μέρος της Ν.Δ.
    Πώς το 'λεγε, να δεις, η συμπεθέρα, στους μικρούς Μήτσους; "Παράλογοοο;"...

  6. unfair avatar
    unfair 16/05/2010 15:34:03

    το 4% ΑΛΛΟ κόμμα δεν το σχολιάζει κανείς;

  7. GreenHorses avatar
    GreenHorses 16/05/2010 16:33:59

    Το άλλο θέμα είναι όταν πέφτει το ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπήσεις πως πέφτει και η ΝΔ μπορεί να απαντήσει κανένας εκδότης γιατί τέτοια αγωνία διαφοράς;

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 16/05/2010 16:41:44

    Ο "Κανένας" θα δεθεί κάτω από κανένα πρόβατο και θα "την κάνει" κατά τα Βόρεια - Κεντροευρωπαικά/Σκανδιναβικά. Για δουλειά και καλύτερες τιμές αγαθών πρώτης ανάγκης.
    Να προσέχουν οι "λοιπές πολιτικές δυνάμεις", μεγάλες και μικρές, κεντρώες, δεξιές και αριστερές, γιατί θα μείνουν όντως με τον πραγματικό Κανένα στο χέρι. Προπάντων όμως να προσέχουν οι καραγκιόζηδες αποτυχημένοι "επιχειρηματίες" (ακούσαμε χθές τον ανεκδιήγητο Πρόεδρό τους), γιατί τους βλέπω να μένουν χωρίς πελάτες. Και οι καταθέσεις στο City τελειώνουν πιό γρήγορα απ' ότι νομίζουν.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/05/2010 16:44:35

      Αρκετά πιά με τους θεόστραβους "Κύκλωπες". Δεν φτάνει που με τον ήλιο τα βγάζουν με τον ήλιο τα μπάζουν (και φυσικά ψοφάνε τά έρμα), δεν φτάνει που έχουν IQ Ραδικιού, ζητούν τώρα και τα ρέστα.

  9. Timios avatar
    Timios 16/05/2010 17:09:53

    Ατάκτως ερριμένα :

    1. Ο Κανένας δεν υπολογιζεται στις πραγματικές εκλογές γιαυτό και ο θρίαμβος του 44% το 2009 είχε τον ίδιο αριθμό ψήφων με την καταστροφή του 2004.

    2. Τί ποσοστό άραγε από αυτο το 29,4% του Κανένα αντιπροσωπεύει το "Δεν θέλω να ξέρεις ρε τι ψηφίζω ,γιατι δεν θέλω να χειραγωγείς ,να πιέζεις και να κονομάς χρησιμοποιώντας εμένα "

    3. Αυτό το 35,8% της ΝΔ προς Κανένα λίγο προς το ποσοστό της Ντόρας στην εκλογή αρχηγού δεν πλησιάζει?

    4.Αυτό το ΛΑΟΣ συνέχεια παιρνει...παιρνει....παιρνει απο τη ΝΔ αλλα όλο στην ίδια θέση βρίσκεται.Που και να είχε την αντιμετώπιση του ΔΗΚΚΙ του 2000.

    5.Οι αριθμοί αν το γκαλοπ είναι τίμιο δείχνουν μεγάλο κενο στον κεντροδεξιό χώρο. Σημασία όμως έχει τι λέει ο Ντάνιελ . Κι αν πεί ναι είναι πιθανόν το ντορόκομμα να αποτελέσει δεξαμενή ψήφων δυσαρεστημένων Πασόκων?

    6. Εμένα τώρα γιατι μου έχει κάτσει η ιδέα ότι αυτο το γκάλοπ δεν απευθύνεται στο λαό ,αλλά στο να τσιμπήσουν οι εν δυνάμει χρηματοδότες του (υπό δημιουργία?) κόμματος της Ντόρας

    7. Αν δεν αλλάξει κάτι δραστικά στον εκλογικό νόμο μια από τα ίδια (ΚΕΠ , ΔΡΑΣΗ ) θα έχουμε για το ντορόκομμα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Timios 16/05/2010 17:18:52

      Βάλε και την νίκη της πυρκαιάς του 2007, μαζί με το θρίαμβο και την καταστροφή, και έχουμε ίσα βάρκα ίσα νερά. Εννοώ σύστημα περίπου 35 - 35 - 10 - 20. Αυτό το 20 με την κατανομή του, δίνει τις νίκες και ήττες: Είναι οι ψηφοφόροι που δεν είναι ούτε δεξιοί, ούτε αριστεροί (αλλά ούτε και κεντρώοι), και μετατοπίζονται πιό εύκολα. Το νέο είναι ότι αυτό το 20 αυξάνει, τέινει να γίνει 25. Άλλες Ευρωπαικές χώρες έχουν πολύ μεγαλύτερη και πολύ ταχύτερη μεταβλητότητα (βλ. Γαλλία και προπάντων Γερμανία), φαίνεται όμως ότι μετά το 2000 - 2004 προς τα εκεί βαζίζουμε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Timios 16/05/2010 17:34:08

      Η μεταβλητότητα αυξάνει σταθερά την τελευταία δεκαετία ούτως ή άλλως, η κρίση της δίνει απλώς μια πρόσθετη επιτάχυνση. Από το 29% του Κανένα, το 20 - 25 % δεν λέει απλώς "Δεν θέλω να ξέρεις τι ψηφίζω", αλλά ψηφίζει κάθε φορά με κριτήρια κυρίως ρεαλιστικά, πραγματιστικά (και δεν εννοώ χρησιμοθηρικά, συμφεροντολογικά, υπάρχει βέβαια και αυτό, αλλά είναι μικρό ποσοστό). Τα κόμματα τα υπερφορτωμένα με ιδεολογήματα και φτωχά σε πρακτικές λύσεις, θα δυσκολεύονται όλο και πιό πολύ να μεγαλώσουν το ακροατήριό τους.

  10. provato avatar
    provato 16/05/2010 17:25:14

    Η πρόθεση ψήφου στην Ελλάδα είναι κυρίως κάτι σαν την πρόθεση συμμετοχής (έστω και ως τελευταίος τροχός της αμάξης) σε ΄΄καλύτερες μέρες΄΄, συμμετοχής στο φαγοπότι , στο ΄΄κράτημα της κουτάλας΄΄κτλ. Ή σε απλά σοσιαληστικά του 2009, πρόθεση ψήφου σε κόμμα του ΄΄λεφτά υπάρχουν΄΄. Όταν όμως οι ψηφοφόροι ΄΄ανακαλύπτουν΄΄ έντρομοι αντί για λεφτά και σοσιαλιστικούς παραδείσους , το ΔΝΤ, την εξαέρωση των μισθών και των συντάξεων και άλλα καλούδια τότε η προπαγάνδα αναλαμβάνει να καλύψει το ΄΄ψυχολογικό΄΄ κενό στην τσέπη και το μυαλό των τρομαγμένων ψηφοφόρων. Και ΄΄ανακαλύπτουμε΄΄ (πάλι) ως κενωνία ... τον ΚΑΝΕΝΑ. Και ΄΄φυσικά΄΄ είναι πρώτος στις προτιμήσεις. Εξάλλου και τα άλλα δυο κόμματα ήταν και θα είναι πρώτα ΜΟΝΟ εάν μπορούν να περνάνε ΔΙΑΡΚΩΣ στις εκλογικές μάζες τη βεβαιότητα ότι είναι σε θέση να μοιράσουν ΛΕΦΤΑ, είτε με διορισμούς είτε με ρουσφέτια είτε με ... ΔΝΤ. Στις παρούσες συνθήκες ΜΠΟΡΟΥΝ όμως να το κάνουν; Νο way!!! που θάλεγε και ο ΓΑΠ.
    Εάν και εφόσον ΄΄περάσει΄΄ (με την κατάλληλη ΄΄βοήθεια΄΄) το μήνυμα στα (ήδη τρομαγμένα) πρόβατα - ψηφοφόρους ότι δεν μπορούν τα δυο κόμματα να ανταποκριθούν στις ΄΄απαιτήσεις του λαού΄΄ , τότε ΠΟΙΟΣ ο λόγος να τα ψηφίσ(ζ)ουν οι μάζες;
    Εάν υπάρχει και ο κατάλληλα πλασαρισμένος από το (παραπαίον) σύστημα προπαγάνδας, ΄΄ελκυστικός και άφθαρτος΄΄ κ. Κανένας απέναντι;
    Υπάρχουν και οι συνδυασμοί: πχ λίγο από τον κ. Κανένα με λίγο από αριστεροδεξιούς ΄΄υπεύθυνους΄΄ που ΄΄διαχωρίζουν τη στάση τους΄΄ (σαν τον Τατούλη και τη Ντόρα ένα πράγμα…) και φτιάχνουνε μια ... σούπα - κυβέρνηση να γλείφουν και τα δάχτυλά τους κάποιοι.
    Συνεπώς ο Χ - Κανένας των δημοσκοπήσεων εάν΄΄υλοποιηθεί΄΄ και ΄΄ καταφέρει να πείσει΄΄ υποσχόμενος (σαν νέος ΓΑΠ προεκλογικά) πως μπορεί να μοιράσει στους ψηφοφόρους λίγη ΄΄ασφάλεια΄΄ και λίγες ΄΄καλύτερες μέρες΄΄ (για λεφτά ... πονάει, αν και ποτέ δεν ξέρεις στο Ελλάντα) ΥΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ μπορεί να ΄΄διεμβολίσει΄΄ το παραπαίον (με την κουτάλα να του πέφτει από τα ... χέρια) δικομματικό σύστημα που μεγάλο μέρος του ΄΄μεγέθους΄΄ του (αποδοχής – νομιμοποίησής του) το οφείλει στο μοίρασμα της πίτας που κάνει κάθε φορά που έρχεται στην εξουσία (και στην με την με το αζημίωτο στήριξη που του παρέχουν τα ΜΜ(Ε) του … κανένα). Και αν δεν ΄΄ μπορεί΄΄ σίγουρα θα υπάρχουν ΄΄πρόθυμοι ΄΄ σε όλους τους κομματικούς χώρους, έτοιμοι για σπρώξιμο… εάν χρειαστεί.

    ΥΓ: Οι ανυπόληπτοι (ΜΜ(Ε) ) μας παρουσιάζουν τον … κανένα. ΄Αφεριμ…

  11. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 16/05/2010 17:44:32

    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ
    ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΠΙΑ

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 17/05/2010 21:11:12

      το αυτό!

  12. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 16/05/2010 18:15:47

    Ο Οτσαλάν είναι ακόμα σε σεμινάρειο περιμένετε.

  13. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/05/2010 21:29:57

    Γι αυτό όταν ο Κύκλωπας ρώτησε τον Οδυσσέα πως ονομάζεται, αυτός του απάντησε: "Ονομάζομαι ο Κανένας".
    Μόνο που αυτήν την φορά το πασσαλάκι θα καρφωθεί αλλού.

  14. anonymos avatar
    anonymos 17/05/2010 00:12:43

    Ολα τα γκάλοπ είναι στημένα μην τα πιστεύετε, Αν πραγματικά είναι έτσι τα ποσοστα ιδού η Ρόδος εκλογές

    • Ευθύμης avatar