#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2012 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το έχουν κουράσει (και στη ΝΔ) με τις εκλογές



Οι τελευταίες πληροφορίες και από το Μαξίμου αλλά και από το ΠΑΣΟΚ και τη Ν.Δ. αναφέρουν ότι Μεγάλη Τετάρτη ή Μεγάλη Πέμπτη, έπειτα και από τη συνάντηση του Πρωθυπουργού με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ανακοινώνονται η διάλυση της Βουλής και η ημερομηνία των εκλογών, που θα είναι κατά πάσα πιθανότητα η 6η ή το αργότερο η 13η Μαΐου.

Φτάσαμε έτσι αισίως από τον Φεβρουάριο στον Μάιο και ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα γίνουν οι εκλογές, επειδή στο μεταξύ μπορεί να φτιαχτεί ο Λουκάς, να τεντώσει τα πόδια και να μη  κατεβαίνει από την  καρέκλα.

Διαβάζουμε επίσης στις κυριακάτικες εφημερίδες ότι κάποια στελέχη της ΝΔ υποστηρίζουν ότι "σε περίπτωση ουσιαστικής αναβολής των εκλογών ο Αντώνης Σαμαράς δηλώνει αποφασισμένος να αποσύρει τα στελέχη του από την κυβέρνηση του Λουκά Παπαδήμου και φυσικά και τη στήριξή του», ενώ παράλληλα "ξορκίζουν τα σενάρια περί συγκυβέρνησης, τα οποία διακινούνται από το ΠΑΣΟΚ σε μια προσπάθεια το κόμμα του Ευάγγελου Βενιζέλου να παραμείνει ζωντανό...."

Δεν καταλαβαίνουν τα εν λόγω στελέχη, αν υπάρχουν φυσικά και δεν βρίσκονται στην φαντασία των δημοσιογράφων, ότι με το να λένε τέτοια, μόνο κακό κάνουν στη ΝΔ και τον πρόεδρό της; Επειδή τέτοιες δηλώσεις είτε γίνονται από τον ίδιο τον πρόεδρο του κόμματος, είτε δεν γίνονται καθόλου;

Τώρα κατάλαβαν τα εν λόγω στελέχη ότι ο Βενιζέλος θα τραβούσε την ημερομηνία των εκλογών όσο μπορούσε για να προλάβει να οργανωθεί;

Δεν το γράψαμε από τότε, την ημέρα της εντολής στον Παπαδήμο να σχηματίσει κυβέρνηση, όταν συμφώνησαν με τον ... Βενιζέλο (έλεος) για τις 19 Φεβρουαρίου, ότι αν δεν πατήσουν πόδι στο τέλος θα συμμετάσχουν, θέλουν, δεν θέλουν, σε ένα παιχνίδι στο οποίο μόνο η ΝΔ θα φθείρεται;

Ακόμα να συνειδητοποιήσουν ότι το πρόβλημα δεν ήταν τόσο η υπογραφή της δανειακής, αλλά η συμμετοχή στην κυβέρνηση Παπαδήμου, η συγκυβέρνηση δηλαδή με το ΠΑΣΟΚ;

Δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί το ίδιο αποτέλεσμα με την ανοχή μόνο στην κυβέρνηση Παπαδήμου, όπως υποστηρίζαμε τότε;

Κι ακόμα, αν θέλετε, από την στιγμή που αποφάσισαν να συμμετάσχουν στη  κυβέρνηση, γιατί δεν πήραν τα μισά υπουργεία, αλλά τα άφησαν στους ΠΑΣΟΚους να διορίζουν και να αλωνίζουν μέχρι την τελευταία στιγμή;

Έτσι από τον Φεβρουάριο, πήγαμε στον Μάρτιο, από τον Μάρτιο στον Απρίλιο και τώρα ελπίζουμε για τον Μάιο.

Στο μεταξύ πρόλαβε να φύγουν από τη ΝΔ 20 βουλευτές, ο ... Καμμένος να κάνει κόμμα και έτσι που πάμε μπορεί να δούμε σε λίγο και τον αναπληρωτή Τομεάρχη Κωλοπετινίτσας να βγάζει πολιτικό μανιφέστο κατά του Μνημονίου

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 07/04/2012 17:04:48

    Μεγάλο το ερώτημα γιατί δεν έγινε μια αυστηρά υπηρεσιακή κυβέρνηση υπό τον Παπαδήμο και άφησαν τα πολιτικά πρόσωπα είτε Πασόκ είτε ΝΔ να κάνουν το παιχνίδι τους.

    Χειρίσθηκαν το θέμα της κυβέρνησης συνεργασίας με τον χειρότερο τρόπο στην Συγγρού και το βασικότερο ακόμα δεν έχουν αντζάντα εκλογών.

  2. however avatar
    however 07/04/2012 17:11:02

    Και γιατι άραγε ο Βενιζέλος να επιθυμεί τις 13 - αντι της 6 Μαΐου; Προσμενει μήπως εκλογή Hollande στις 6 και κάποια δηλωση που - ως σοσιιαλιστης - θα μπορέσει να εξαργυρωσει τις τελευταίες μέρες; Ίσως.

    • factorx avatar
      factorx @ however 07/04/2012 18:22:57

      Παίζει κι αυτό!

  3. dani avatar
    dani 07/04/2012 17:18:51

    Σε 2 μηνες θα γινουμε χειροτερα απο Βουλγαρία αν δεν γίνουν εκλογές ΤΩΡΑ και συνεχίσουν να κυβερνάνε η συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-Παπαδήμος:
    1) 250-300 ευρω θα πεσει ο μισθος (στον ιδιωτικο και στον δημοσιο τομεα).
    2) 200 ευρω οι συνταξεις.
    3) Ολες οι μικρο-μεσαιες επιχειρησεις θα κλεισουν.
    4) 50% θα φτασει η ανεργια.
    5) 80% του λαου θα ζει κατω απ το όριο φτωχιας...
    6) 1 εκατομυριο Ελληνες θα ειναι αστεγοι (δεν θα μπορουν να πληρωσουν τα δανεια και θα τους παρουν οι τραπεζες τα ακινητα) και θα ζουν απ τα συσσίτια... Ηδη 500.000 ζουν απ τα συσσίτια.
    7) Αυξηση φορων και μεγαλη ακρίβεια στην αγορα και σε ολα τα προιόντα...
    2,00 ευρω θα φτασει η βενζινη, 1,80 το πετρελαιο κινησης και 1,40 το πετρελαιο θερμανσης.
    9) Θα ξεπουλησουν τον ορυκτο και φυσικο πλουτο της χωρας στους ξενους.
    10) 2 εκατομυρια θα φτασουν οι λαθρομεταναστες και καθε χρονο θα αυξανονται επικυνδηνα...
    11) καθε μερα θα εχουμε αυτοκτονίες, δολοφονειες, ληστείες και αυξηση πορνειας και βιασμων...
    12) Ηδη ειμαστε 5η χωρα σε φτώχια σε ολη την Ευρωπη...σε λιγους μηνες θα ειμαστε τελευταιοι..
    13) Τα χρεη της χωρας θα συνεζισουν να αυξανονται οσο συνεχιζουμε να παιρνουμε δανεια με το τεραστιο παράνομο επιτοκιο των 6%.

    Μας το φωναζουν καθε μερα ελληνες και ξενοι οικονομολογοι οτι η μονη λυση ειναι να βγουμε απο Ε.Ε. και απο ευρω..
    Οταν γινουν εκλογες μαυρίστε την ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και τα παραρτήματα τους, δηλαδη Καρατζαφερη, Μπακογιαννη και Κουβελη...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ dani 07/04/2012 17:34:37

      Kαι μετά λένε ότι τρομοκρατούν οι άλλοι όταν μιλάνε για χρεοκοπία της Ελλάδας...να είστε σίγουρος δεν θα ξεχάσουμε να εκτελέσουμε τις εντολές σας και να πράξουμε ό,τι προστάξατε! βλέπω δεν αναφέρεστε στο ελπιδοφόρο (απo)κόμμα των ΑΝΕΛ. Καταλάβαμε... έτσι θα σαρώσει τον κατακτητή ο μέγας Έλλην στρατηγός Πάνος, με παρόμοιου τύπου καταστροφολογίες και με το εμπνευσμένο και ρεαλιστικότατο πρόγραμμά του!

      • TED avatar
        TED @ GreekInLux 07/04/2012 18:51:13

        Μήπως μένεις στο Limpertsberg; Αν όχι, σε μπερδεύω με άλλον.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dani 07/04/2012 17:42:53

      Η μόνη λύση δεν είναι η δραχμή αλλά να αλλάξουμε μυαλά. Τότε και η δραχμή θα βοηθήσει. Το χρέος με δραχμή μεγάλωσε και με ευρώ μας παγίδεψε. Κανένα νόμισμα δεν είναι καλό αν δεν είναι ο λαός έντιμος και οι κυβερνήτες πατριώτες.

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ dani 07/04/2012 17:59:41

      Αρα εσύ μας προτείνεις:

      Πρώτη επιλογή: Σοβαρή .
      Μάνος+Βαλλιανάτος.
      Κατώτατη σύνταξη 700 ευρώ!!!

      Δεύτερη επιλογή: Τολμηρή:
      ΑΝΕΛ: Κατώτατη σύνταξη 800 ευρώ!

      Τρίτη επιλογή: Επαναστατική:
      ΚΚΕ: Κατώτατος μισθός 1400 ευρώ!

      Το έλαβα το μήνυμα;

  4. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 07/04/2012 17:23:17

    Φίδι ως βάλσαμο πρέπει να εκληφθούν τα γραφόμενά σου στη Συγγρού! Μετέφερες αυτό που συζητά όλος ο κόσμος. Ο οποίος αναμένει από τη Νέα Δημοκρατία καθαρό λόγο πλέον. Ο συγκεκριμένος κι ειδικός σκοπός αυτής της Κυβέρνησης έχει εξαντληθεί. Δεν έχει λόγο η ΝΔ κι ο Σαμαράς να στηρίζουν τον υπηρεσιακό πρωθυπουργό κ. Παπαδήμο. Επιτέλους να αποκτήσει η Χώρα Κυβέρνηση. ΕΚΛΟΓΕΣ

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/04/2012 17:42:01

    Πολύ σωστά τα γράφεις Όφι...

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/04/2012 17:55:33

    H 13η Μαιου εξυπηρετει συγκεκριμενες επικοινωνιακες σκοπιμοτητες του ΠΑΣΟΚ.
    Στις 6 Μαιου ειναι ο δευτερος γυρος των γαλλικων εκλογων οπου κατα πασα πιθανοτητα μετα απο......17 χρονια θα εκλεγει ο σοσιαλιστης Ολαντ.
    Οι γαλλικες εκλογες παντα προξενουσαν συγκινηση και εντυπωσεις στην Ελλαδα.
    Θυμηθειτε τις εποχες Ανδρεα - Μιττερραν.
    Τωρα περισσοτερο αφου ο Ολαντ ειναι ελαφρως ...λεφτα υπαρχουν.
    Επομενως το ΠΑΣΟΚ και το συστημα ΜΜΕ που το στηριζει - και ο Παπαδημος - επιθυμουν να μη συμπεσουν οι ελληνικες με τις γαλλικες εκλογες ωστε την τελευταια εβδομαδα να γινει εκμεταλλευση της σοσιαλιστικης νικης και η σχετικη προπαγανδα οτι η Ευρωπη γυριζει αριστερα και πρεπει να συμβαδισουμε για να φαμε και εμεις και οποιος αφελης τους πιστεψει τους πιστεψε.

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 07/04/2012 18:09:36

    Όχι απλώς το έχουνε κουράσει, το έχουν…. Αλλά άντε, δεν είναι η ώρα ακόμα για τέτοια. Tο μαγαζί πάντως δεν τραβάει, σκορποχώρι που θυμίζει ρυπογόνο παλαιολιθικό όχημα ή αυτοάνοσο ασθενή, γι΄αυτό και μήνες το γράφουμε τώρα: Το παιχνίδι το άνοιξε ο Σαμαράς ως one man show και έτσι πρέπει να το κλείσει. Κι ό,τι βγει.

    • tak avatar
      tak @ Τιγράνης 07/04/2012 18:29:21

      Αυτή (δυστυχώς Τιγράνη) είναι η σωστή άποψη...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/04/2012 18:16:13

    Υπάρχει και ο Χάρης ως επιλογή ψήφου.
    Πέρα από την κατώτατη σύνταξη των 1000 ευρώ, θα δίνει (άκουσα) και αποκλειστικές νοσοκόμες στους απόμαχους, ή για τους πιο ζωηρούς, αποκλειστικές Ουκρανίδες.