30/09/2008 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ένα λάθος μετά το άλλο

 

_________________________________________________ 

Μια ακόμα γκάφα διέπραξε το Μαξίμου στην περίπτωση Δαϊλάκη, την οποία δεν περίμενε και αιφνιδιάστηκε. Επιβεβαιώνοντας έτσι ότι, είτε ο Κ. Καραμανλής έχει χάσει την μπάλα, είτε ότι του κάνουν συνεχώς λάθος εισηγήσεις (που είναι το ίδιο).

Διέγραψαν τον βουλευτή Δράμας από την Κοινοβουλευτική Ομάδα εκτιμώντας ότι θα παραιτηθεί για να τους διευκολύνει. Εκείνος όμως δεν παραιτήθηκε και παραμένει ανεξάρτητος.

Έτσι τώρα το Μαξίμου έχει στριμωχτεί σε δύο επιλογές: Είτε να εκλιπαρήσει τον κ. Δαϊλάκη να παραιτηθεί και να παραδεχθεί έτσι ότι του έχει ξεφύγει τελείως ο έλεγχος.

Είτε να προσφύγει σε πρόωρες εκλογές, επειδή δεν θα μπορεί να αντέξει τις συνεχείς επιθέσεις του κ. Δαϊλάκη (και των άλλων) στη Βουλή και το φλερτ του με τον Καρατζαφέρη. Να παραδεχθεί δηλαδή ότι όσα είπε ο κ. Καραμανλής στην Κεντρική Επιτροπή πήγαν στο βρόντο.

Ο κ. Δαϊλάκης όμως είπε και κάτι άλλο: «Είμαι ο τελευταίος που θα φύγει από τη Νέα Δημοκρατία ....είμαι Καραμανλικότερος του Καραμανλή ... αλλά δεν θα μείνω άλαλος». Τι να σημαίνει άραγε αυτό το «τελευταίος»; Ότι ο Καραμανλής θα φύγει από τη ...ΝΔ πριν από αυτόν;

Ας μην ξεχνάμε ότι όπως γράψαμε (βλ. Πόσο ισχυρή είναι η Ντόρα) ο κ. Δαϊλάκης κατατάσσεται στο κλίμα της Αγίας Οικογένειας, η οποία είναι φανερό πλέον ότι προσπαθεί να εξωθήσει τον Καραμανλή σε παραίτηση.

Ότι κι αν συμβαίνει πάντως στο Μαξίμου συζητούν ήδη τις διαδικασίες και τα οργανωτικά των πρόωρων εκλογών.

Ενημέρωση: Η οικονομική κρίση που πλήττει τις ΗΠΑ, αλλά και μέρος της Ευρώπης δεν αγγίζει την Ελλάδα, όπου το τραπεζικό σύστημα είναι υγιές. Αυτό δήλωσε ο πρωθυπουργός μετά το πέρας της Κυβερνητικής Επιτροπής, η οποία συνεδρίασε υπό τον Κώστα Καραμανλή. Ό, τι νάναι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo avatar
    theo 30/09/2008 14:23:05

    Υπάρχουν πολλοί στη Ν.Δ καραμανλικότεροι του Καραμανλή. Δηλαδή επειδή φέρει αυτό το όνομα ο κ. Κώστας νομίζει ότι παίζει μπάλα με ανοιχτές τις άμυνες; Συγκυριακά βρέθηκε στον πρωτεξώστη. Το λαικό κόμμα της δεξιάς έχει τέτοιες φυγόκεντρες ποιότητες που έχουν μείνει ανεπεξέργαστες από τους φαύλους των τελευταίων χρόνων. Αλίμονο αν όλοι τους ανοίξουν το στόμα τους! Εκπρόσωπος του Κ.Κ. (ΜΛ) θα καταντήσει ο Ρουσόπουλος.

  2. φιλος avatar
    φιλος 30/09/2008 14:24:01

    Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟ "ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ. Συνέντευξη στον Βασίλη Μπόνιο
    http://www.kourdistoportocali.blogspot.com/

    Φάκτορα, ένα ένα τα μπλογκλς περνάνε στη Ντόρα. Ελπίζω να παραμείνεις ο τελευταίος των Μοικανών αλλιώς σε πήρε και σε σήκωσε και σενα

  3. asimos avatar
    asimos 30/09/2008 14:24:02

    Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.ο...Θεός...βοηθός...

  4. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 14:25:11

    ΝΕΤ 105,8: ΖΗΤΗΘΗΚΕ Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΣΤ. ΔΑΙΛΑΚΗ «Ν» ONLINE

  5. κρις avatar
    κρις 30/09/2008 14:28:10

    Αυτό ρε παιδιά το κτύπημα Δαιλάκη είναι η εκδίκηση κρύο πιάτο του 'δρακουμέλ' Μητσοτάκη στο κτύπημα Συμπιλίδη το 1993

  6. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 30/09/2008 14:32:18

    Τι να τους πει μωρε και η κριση του τραπεζικου συστηματος ;

    Το συμαντικοτερο προβλημα για τα 11.000.000 ελληνες ειναι φυσικα τα εσωκομματικα της ΝΔ ... Τα γκαλοπ ... και η πρωτια ή οχι του α"καταλληλοτερου"

    κουνια που τους κουναγε !!!

  7. Africa avatar
    Africa 30/09/2008 14:33:38

    Δυστυχως οπως στρωνεις κοιμασαι!

  8. nas avatar
    nas 30/09/2008 14:39:42

    Εάν τελικά δεν παραιτηθεί ο Δαϊλάκης, μάλλον όλο αυτό το πράγμα είναι στημένο απο το καλογερικό κατεστημένο του Μαξίμου. Διότι, κάτω απο τις ανομίες που διέπραξαν πολύ κοντινά πρόσωπα στον πρωθυπουργό, μόνον εάν εμφανισθεί ως οσιομάρτυρας στα μάτια του λαού και κυρίως των ψηφοφόρων της Ν.Δ. υπάρχει περίπτωση να διασωθεί πολιτικά και ο ίδιος αλλά και τα λαμόγια των μεσιτικών υποθέσεων που συνεχίζουν να βγαίνουν στη δημοσιότητα... το παιχνίδι να στηθεί φραγμός στην νίκη του Γιώργου Παπανδρέου είναι αυτή τη στιγμή στα πρώτα στάδια, με έναν αδιάφορο βουλευτή -και χωρίς δυνατότητα να αξιοποιηθεί σε υπουργείο- να βγαίνει και να δηλώνει "Ψωμιάδης" δηλαδή εγώ είμαι Καραμανλικότερος του Καραμανλή, και άλλα τέτοια γελοία... έρχεται ο πρωθυ-ερέας του real estate και τον διαγράφει, εκείνος κλαίει μεν αλλά δεν παραιτείται και μετά πάνε όλοι μαζί αγκαλιασμένοι σε εκλογές καταγγέλοντας του κακούς που κυνηγάνε τον Κωστάκη να του φάνε τη φέτα με τη μερέντα! καλό τα παραμύθι αλλά αυτή τη φορά ο λαός δεν θα τσιμπήσει... μία πτυχή αυτού του σχεδίου ήταν και η παρουσίαση στην εκπομπή του Πρετεντέρη μιάς ακόμη δημοσκόπησης που έφερε το ΠΑΣΟΚ να προηγείται. όμως το περίεργο-για όσους δεν ξέρουν τον Πρετεντέρη- ήταν η προσπάθεια του παρουσιαστή να υποβαθμίσει τα ευρήματα της δικιάς του έρευνας εις βάρος του Καραμανλή! Ευτυχώς που τόσο η Διαμαντοπούλου, όσο και ο Κουβέλης δεν μάσησαν και τους στρίμωξαν.

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/09/2008 14:40:54

    DORA BANK

    Εδαφικη ακεραιοτητα μπορει να χασεις,λεφτα ομως ΠΟΤΕ!

  10. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 30/09/2008 15:03:36

    OJT.On The Job Training.
    Ευκαιρια ο λαος να δη πως οι αφενταδες αμερικανοι αποσταθεροποιουν μια εκλεγμενη κυβερνηση μεσα απο εφιαλτες και καταιγιδα δημοσκοπησεων.
    Αφου δεν τους βγηκαν οι Vodafone παρακολουθησεις για υπογειους εκβιασμους,δειχνουν τη δυναμη τους σε οσους τολμουν (σε μια χωρα παραδοσιακα δεμενη στο αρμα τους) να πουν οχι.
    Τελικα τι επιλογη εχει ο λαος;
    Οτι μας σερβιρουν τα ΜΜΕ. Ολοι το βραδυ στις οθονες μας για να αποφασισουμε δημοκρατικα.

  11. maquis avatar
    maquis 30/09/2008 15:52:38

    @Καπσουλης: Exεις δίκιο. Ολοι να συσπειρωθούμε με τον ογκόλιθο της ελληνικής πολιτικής ΚΚ τον β΄, και αγέρωχο αντιαμερικάνο. Ο οποίος είναι και... σκληρό καρύδι, μια και δεν τον ταρακούνησαν Vodafone, DT, Siemens, oμόλογα, κλπ.... Ελεος guys.

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/09/2008 19:21:21

    ειναι δυζελ η ηλεκτραμαξα ?