#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2012 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το έγκλημα του Μνημονίου δεν θα περάσει σαν ...τροχαίο ατύχημα

«Τρίτη, Πέμπτη μακαρόνια, φάτε μάγκες, βγάλτε χρόνια»



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Έβλεπα χθες, σε κεντρικό δελτίο, την βαριά δημοσιογραφία των αναλυτών εκ του προχείρου να σχολιάζει με σηκωμένο φρύδι τη διαβίβαση στη Βουλή, από τον Εισαγελέα Εφετών κ. Γρηγόρη Πεπόνη,  της δικογραφίας για την διερεύνηση των ευθυνών του ψηλού παιδιού από τη Μινεσότα και της παρέας του για όσα έγιναν με την ΕΛΣΤΑΤ.

Ο γνωστός ρίπτης φιαλιδίων ύδατος, της κερκίδας επισήμων, αφού ομολόγησε ότι δεν ξέρει τι λέει η δικογραφία, ούτε ποιοι και τι κατέθεσαν, πήρε θέση υπέρ των θιγομένων προσώπων με το γνωστό ειρωνικό ανθυπομειδίαμα. Δεν ξέρω αν σφραγίζει και δόντια.

Έτσι είναι. Δευτέρα, Τρίτη είναι οικονομικοί αναλυτές την Τετάρτη δικαστές, την Πέμπτη στρατηγικοί αναλυτές και την Παρασκευή γιατροί, σεισμολόγοι κλπ. Το Σαββατοκύριακο ξεκουράζουν τα εγκεφαλικά τους κύτταρα, που έχουν κάψει οι προβολείς.

Όσοι παροικούν την Ιερουσαλήμ της Δικαιοσύνης μας, ξέρουν ότι ο Γρηγόρης Πεπόνης δεν είναι από αυτούς που παίρνουν από λόγια και παρεμβάσεις. Στους μαχόμενους δικηγόρους, στους δικαστές και τους εισαγγελείς οι τριτοκοσμικές ανακοινώσεις Μπεγλίτη και Παπακωνσταντίνου, πέρα από την οργή, προκάλεσαν και αρκετή θυμηδία. Είναι άλλωστε γνωστό ότι η «συνωμοσία» είναι συνήθης υπερασπιστικός ισχυρισμός όσων ελέγχονται απ’ το Νόμο. Για τους μαχαλόμαγκες, μπουκαδόρους, κασαδόρους και μπουγαδοκλέφτες η «άτιμη κενωνία», για τους πιο κυριλέ τα «ύποπτα κέντρα», «τα συμφέροντα» κλπ. Εδώ βέβαια πήγε πακέτο και με μια προσπάθεια απαξίωσης του αρμόδιου Εισαγγελέα, συνήθης κι αυτή τακτική στη Γουινέα Μπισάου, το Τόγκο και την Ονδούρα. Αν οι θεσμοί λειτουργούν καμμιά φορά χωρίς ν’ αλληθωρίζουν, σου λέει, τόσο το χειρότερο γι’ αυτούς και τους λειτουργούς τους.

Εμείς εδώ στο Antinews το γράφαμε. Δεν θα πάνε σπίτι τους με τα χέρια στις τσέπες και θα παριστάνουν άνετοι τους αντιπολιτευόμενους. Αυτό το οικονομικό 1922 που ζούμε δεν μπορεί να περάσει σαν τροχαίο ατύχημα.

Το τι θα προκύψει δεν το ξέρω. Και θυμίζω ότι μια βασική διαφορά μας από τους απέναντι, από αυτούς που παίρνουν το κράτος ως λάφυρο, είναι ότι εμείς πιστεύουμε στους θεσμούς και τους υπερασπιζόμαστε.

Ας ελεγχθούν λοιπόν τα καλόπαιδα κι αν είναι άσπιλοι κι αμόλυντοι, με γεια τους και χαρά τους. Θ’  αποκτήσουν και πιστοποιητικό. Φοβάμαι βέβαια πως θα δούμε τις ίδιες στρεβλώσεις του παρελθόντος και καμμιά επτά – οκτώ διαφορετικά πορίσματα.

Αν όμως προκύψουν ουσιαστικές ευθύνες και δόλος, τότε όποιος φταίει, να βγει στην σέντρα. Εκεί που βγαίνει κι ο τελευταίος πολίτης, αν παραβιάσει το Νόμο. Χωρίς μάλιστα προνόμια ασυλίας, εξεταστικών και χωρίς την κομμένη κρεμ ντε λα κρεμ της καθεστωτικής παραπληροφόρησης να του κάνει τον συνήγορο από το χαζοκούτι.

Και βέβαια, εγώ, ο τελευταίος από τους 800.000 χιλιάδες της 29ης Νοεμβρίου 2009, της 11ης Σεπτεμβρίου του Μητσοτακισμού και της πολιτικής του γυαλιστερού αμπαλάζ, δεν ξεχνώ την υπόσχεση του Αντώνη Σαμαρά: μία και μόνη εξεταστική για το πώς μπήκαμε στο Μνημόνιο και αν και ποιοι κερδοσκόπησαν από αυτό…

Ο στίχος του τίτλου είναι από παλιό μάγκικο της φυλακής. Σκωπτικόν και απευκταίον. Αλλά καμμιά φορά δεν ξέρεις. Οι βετεράνοι του πάγκου λένε «στο γάμο και στο δικαστήριο πρέπει να ‘χεις και λίγη τύχη», αν φτάσεις, φυσικά, στο δικαστήριο…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΡΗΜΟΣ avatar
    ΕΡΗΜΟΣ 21/01/2012 18:43:14

    Ολοι μας δεν ξεχνούμε κ.Κρανιδιώτη
    ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ απο τον Αντώνη Σαμαρά "μία και μόνη εξεταστική για το πώς μπήκαμε στο Μνημόνιο και αν και ποιοι κερδοσκόπησαν από αυτό…"

  2. madprof avatar
    madprof 21/01/2012 18:44:19

    Εδώ μας πέρνουν και τα εσώρουχα (sic!) και "εμείς", Δον Κιχώτες!

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2012 18:45:39

    Αφιερωμένο:

    http://www.youtube.com/watch?v=izRbthbOCXw

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2012 20:00:59

      http://www.youtube.com/watch?v=1TadnMNq3rI αφιερωμένο στους μάγκες της Κόστα Ρίκα

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2012 21:15:34

      Έλα τώρα............. που βάζουμε όλοι video από youtube ...... που είσαι Δαναέ?

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 21/01/2012 21:31:28

        Παρών!

        • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΟΤΗΣ @ Δαναός 21/01/2012 21:40:35

          Παρών! Τι παρών? Τα φώτα σου.....τι προτείνεις στους κυρίους?

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 21/01/2012 22:11:14

            Αγρότη επειδή εμείς είμαστε προς το παρόν φυλακισμένοι, άκου:www.youtube.com/watch?v=l_YtD1B3atg

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Δαναός 21/01/2012 22:18:51

            Δαναέ ......μέ 'στειλες.....τι Τάμτα και Τσαλίκη λέει ο SA ......... Kαλή λευτεριά σε σένα και σ΄ όλους εμάς τους φυλακισμένους

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 21/01/2012 22:27:20

            Πάντως Αγρότη μου δε σου χάλασα χατίρι έτσι; Και επειδή η λευτεριά θέλει ξεσηκωμό, πάρε και ένα σημερινό, χωρίς όμως να συνδέσεις το χρώμα με τις αριστερές γιαλαντζί επαναστάσεις!www.youtube.com/watch?v=KpelJzMGG4M

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Δαναός 22/01/2012 01:05:54

            Ευχαριστώ ... το προτιμώ από το προηγούμενο

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 21/01/2012 18:48:10

    Επειδή οι πράσινοι είναι πιο “μαννούλες” απ’’ολους, φοβάμαι ότι όχι μόνο θα περάσει ως τροχαίο, αλλά μήπως περάσει ως απλή πταισματική παράβαση .

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/01/2012 18:58:04

    Δεν πρέπει να πάνε στα σπίτια τους ,σαν να μη συνέβη τίποτα. Αυτή η μεγάλη καταστροφή έχει υπεύθυνους ,οι οποίοι και πρέπει να πληρώσουν. Μόνον έτσι θα έχουμε μια ευκαιρία να γυρίσουμε σελίδα και να πάμε παρακάτω. Οτι και να γίνει, (που θα γίνουν πολλά), πρέπει να προχωρήσει η υπόθεση. Ούτε κι' εγώ ξεχνώ την υπόσχεση του Α.Σ. Με κάθε τρόπο πρέπει να μάθουμε.

  6. alakran avatar
    alakran 21/01/2012 19:00:32

    ¨Θα είμαι αμείλικτος...¨
    Α.Σαμαράς στη Δ.Ε.Θ

    • man8os avatar
      man8os @ alakran 21/01/2012 22:52:54

      Πλησιαζει ο καιρος να τιμησει το λογο του. Απο τωρα πρεπει να απαιτησει να φυγουν οι υποδικοι υπουργοι απο την κυβερνηση. Τι δουλεια εχει με υποδικους και υποπτους στην κυβερνηση?

  7. Ωμεγα Αλφα avatar
    Ωμεγα Αλφα 21/01/2012 19:05:16

    Φιλαράκο, άσε το παραμύθι, εισαι εξυπνος ανθρωπος, όλοι ξέρουμε ότι ΔΕΝ πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα. Ο ΓΑΠ και όλη η μαφία του θα μεταβεί στο εξωτερικό. Είναι όλα καλά σχεδιασμένα. Τους περνάς για μ.......ς ? Έχουν σχέδιο για τα πάντα. Τους περιμένουν τα δισεκατομμύρια λήστεψαν από τον ελληνικό λαό στο εξωτερικό καθώς και οι παχυλοί μισθοί από τις καρέκλες που θα κάτσουν (διευθυντές και σύμβουλοι σε διεθνείς οργανισμούς ΕΕ, ΟΟΣΑ, ΟΗΕ, Παγκόσμια Τράπεζα, ΔΝΤ, ΟΑΣΕ, ΝΑΤΟ, Παγκόσμιος Οργανισμός Εμπορίου, ΠΟΥ, IIF, EBRD, EIB κλπ, κλπ.......) ΟΙ άνθρωποι είναι οργανωμένοι και επαγγελματίες( βλέπε Μπιρμπίλη) ΟΧΙ ψιλικατζήδες , ανάδελφοι και ανοργάνωτοι όπως η ΝΔ!!! Πολύ φοβούμαι αγαπητέ μου πως εσύ και εμείς όλοι φυσικά θα ζούμε εδώ αγκαλιά με την πλέμπα των Βαλκανίων ενώ Ο ΓΑΠ και η παρεουλα του θα κάνει lifestyle στο Παρίσι και στην Νέα Υόρκη. Κατά τ’ άλλα άντε γεια! Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

    • Γιώργις Αχαιός avatar
      Γιώργις Αχαιός @ Ωμεγα Αλφα 21/01/2012 19:27:16

      "ενώ Ο ΓΑΠ και η παρεουλα του θα κάνει lifestyle στο Παρίσι και στην Νέα Υόρκη"

      Μπορούμε, αν συτρέχει λόγος, να ζητήσουμε την έκδοσή τους στην Ελλάδα. Νομίζω υπάρχουν διακρατικές συμφωνίες με Γαλλία και ΗΠΑ που επιτρέπουν κάτι τέτοιο.
      Μπορούμε επίσης να φτιάξουμε μία σοβαρή ΕΥΠ που θα τους απαγάγει και θα τους φέρει στην Ελλάδα με χειροπαίδες δίχως να ρωτήσουμε απολύτως κανέναν.

      • drider avatar
        drider @ Γιώργις Αχαιός 21/01/2012 20:00:06

        Πιο εύκολο είναι να επιτύχουμε τη συνολική διαγραφή του χρέους μας, παρά να φτιάξουμε σοβαρή ΕΥΠ...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ωμεγα Αλφα 21/01/2012 20:46:13

      Μακάρι να μήν το πίστευα ,αλλα δυστυχώς πιστέυω πως έχεις δίκιο...

      Και ακόμα χειρότερα ,κάποια στιγμή θα γυρίσουν και στην Ελλάδα σαν...σωτήρες ,και θα τους υποδεχτουν ενθουσιώδη πλήθη κουνώντας πράσινες σημαιούλες και περιμένοντας το διορισμό στο Δημόσιο...

      Μακάρι να μας βγάλει ψεύτες ο Σαμαράς!

      Αλλα το πρόβλημα δεν είναι αυτοί ,αυτοί υπαληλάκια είναι. Το πρόβλημα είναι οι Ολιγάρχες της κλεπτοκρατίας που εδώ και 30 χρόνια κυβερνάνε απο το παρασκήνιο.

      Και αυτούς δεν μπορεί να τους αγγίξει κανέις , γιατί έχουν φροντίσει να οχυρωθούν στο Σύστημα και στους θεσμους. Εκτός αν είναι ο... Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος, όπως έλεγε σε μιά ταινία ο Ορέστης Μακρής!

    • Y. avatar
      Y. @ Ωμεγα Αλφα 21/01/2012 21:43:01

      Γιαυτό λέω πως πρόκειται περί συμμορίας, και πρέπει να πάνε μέσα για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης, και όλα τ’ άλλα ποινικά που απορρέουν

  8. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 21/01/2012 19:08:47

    Φαήλο ,ελπίζω να μην βγής αληθινός ,αυτό το οικονομικό 1922 με τρομάζει ,όσο για τους υπευθύνους των αιώνων όργητες ας τους ξεσκίσουν

  9. aggelosview avatar
    aggelosview 21/01/2012 19:18:22

    Φαήλο, μην αγχώνεσαι. Θα τους δικάσουν σίγουρα ο Σκουρλέτης, ο Στρατούλης και τα μέλη του Επαναστατικού Αγώνα που θα αποφυλακιστούν ως αντιμνημονιακοί. Η εξουσία τραβά προς τα αριστερά! Γιατί αν κάνει εξεταστική η ΝΔ, μάλλον θα βγουν λάδι και στο τέλος θα ζητήσουν και τα ρέστα! Θα βάλει για πρόεδρο τον Τραγάκη, οπότε σκέψου τι έχει να γίνει!

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 21/01/2012 19:26:31

    Βγήκε και ο ψευδός και χοντρός και γράφει για τον Νίκο Παπανδρέου.

    Σαν δεν ντρέπονται αφού τους στήριξαν με χέρια και με πόδια για να γίνουν κυβέρνηση αφού επί τόσα χρόνια δεν έβλεπαν τίποτα τώρα που θέλουν να εκβιάσουν τον Παπανδρέου σε παραίτηση για να μην διαλύσει το Πασόκ και ξεμείνουν από το παρααμύθι της αριστεράς με το οποίο πλούτισαν και κοροιδεύουν τον κόσμο τώρα θυμήθηκαν τα σκάνδαλα του Γιώργου.

    Εγώ πάντως είμαι με τον Γιώργο είναι ο μόνος που μπορεί να οδηγήσει σε αυτοδιάλυση όλοι αυτή την κομπανία που στο όνομα της δημοκρατικής παράταξης λυμαίνεται επί δεκαετίες την χώρα.

    Γιώργο κράτα και βγάλε τα άπλυτα όλων στη φόρα.

    • Y. avatar
      Y. @ Aris. A 21/01/2012 21:55:17

      Με 30 λέξεις, τα είπες όλα!!!

  11. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/01/2012 19:39:02

    Εύχομαι να βγω ψεύτης, αλλά μάλλον θα περάσουν ως "πολιτικές ευθύνες". Δεν θα είναι η πρώτη φορά που "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει"...
    Ελπίζω να ΔΙΑΨΕΥΣΤΩ. Η Ελλάδα Εάλω, αγαπητοί μου. Υπέρ πάντων ο Αγώνας για τη Σωτηρία του Έθνους. Με καρατζαφέρηδες, Φώτηδες, Αλέξηδες, πρώην συνδικαλιστικά+νυν βουλευτικά λαμόγια, θαάσηδες, Κυριάκους, Γιάννηδες, δεν βλέπω άσπρο φως στο βάθος του πηγαδιού.......
    Ζω και ελπίζω όμως....

  12. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/01/2012 19:42:25

    Ά, και κάτι άλλο:
    Πιστεύω ακράδαντα στον Αντώνη και στην αγάπη του για την Ελλάδα.
    Αντιθέτως, δεν με έχουν πείσει (100%) ορισμένοι εκ των "κοντινών" του.

    Αγαπητέ Φαήλο, εσύ εξαιρείσαι.
    Φιλικά
    Αρκάς

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/01/2012 19:57:59

    Oι ασκοι του Αιολου ανοιξαν και οι ανεμοι σκορπιστηκαν !Πολυ δυσκολο να μαζευτουν τωρα !Η στοχοποιηση ΓΑΠ& ΠΑΠΑΚ περασε στα καφενεια γυρω απο την σομπα με τα ξυλα και καθε καμενος του μνημονιου καταθετει την μαρτυρια του που ειναι περα για περα καταδικαστικη για την αδιστακτη συμμορια των ''καλων παιδιων'' .Μολις δεσει σπορα και αρχισει να βλαστανει τοτε θα ειναι ετοιμη η παραπομπη στο ειδικο δικαστηριο ΟΛΗΣ της συμμοριας οχι μονο των ΓΑΠ & ΠΑΠΑΚ αλλα και του ανεκδιηγητου Μπενυ ,Σαχινιδη ,Οικονομου ,Καπελερη ,Προβοπουλου κλπ.Δεν ξεχνω το Γουδι ειναι εδω !

  14. man8os avatar
    man8os 21/01/2012 19:59:48

    Θα βοηθουσε στη συσπειρωση να αρχισει ο προεδρος να θυμιζει σε καθε του ομιλια για αυτη την εξεταστικη. Επισης να μιλησει ανοιχτα για τημωρια οσων μας εβαλαν στο μνημονιο και εφαρμοσαν οριζοντιες περικοπες και οσους ηταν στην κυβερνηση διαφωνοντας και οσων ανελαβαν υπουργεια με πληρη αγνοια και καταστροφικα αποτελεσματα. Οσοι κατεστρεψαν τις ζωες μας πρεπει να τημωρηθουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ man8os 21/01/2012 20:50:46

      To πρόβλημα έγκειται στην κατάλληλη ώρα (timing που λένε και στο χωριό μου) ώστε να μην βοηθήσουν τέτοιες καταγγελίες στη συσπείρωση του ΠΑΣΟΚ τελικά.

      • man8os avatar
        man8os @ TopGunZ 21/01/2012 22:51:18

        Δε ξανασυσπειρωνεται το ΠΑΣΟΚ. Δεν γινετε (βαριεμαι να γραψω ολοκληρο σεντονι), αλλα η κλιμακωση της αντιπολιτευτικης τακτικης αυτη τη στιγμη δεν θα εχει προβληματα απο το εσωτερικο μετωπο το αντιθετο μαλιστα θα δημιουργησει μαζικες συσπειρωσεις.

  15. man8os avatar
    man8os 21/01/2012 20:03:50

    Αυτο Φαηλε μου φαινεται ακομη πιο καταλληλο
    http://www.youtube.com/watch?v=BxfvSaU6q1c&feature=related

    • Y. avatar
      Y. @ man8os 21/01/2012 22:00:43

      Στον Ωρωπό είναι για ανήλικα

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Y. 21/01/2012 22:04:13

        Γιατί , ο ΓΑΠ πιάνεται για ενήλικος?

  16. gio23 avatar
    gio23 21/01/2012 20:07:02

    Οποιος ψηφισει θα είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ.Τα υπολοιπα ειναι περιττα

  17. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 21/01/2012 20:49:52

    Εσύ Φαήλο καλά τα λές, αλλά βλέπεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλη δυσπιστία από πολλούς μην πώ από τους περισσότερους... εμού συμπεριλαμβανομένου...
    Εγώ να θυμίσω ότι όταν πιτσιρικάς μοίραζα προκηρύξεις της ΕΡΕ πριν από σχεδόν
    60 χρόνια, είχαν ένα σύνθημα που το έχω κάνει τρόπο ζωής...:
    ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ, ή όπως θα 'λεγαν και οι πιο παλιοί, ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Χαρίλαος 21/01/2012 20:56:03

      Αν και πρόκειται για το σύνθημα των αγαπητών μου συναδέλφων του Μηχανικού, που δεν μπόρεσα να πάω γιατί το πτυχίο μου ακόμα δεν την παλεύει, σας θυμίζω το σύνθημα του όπλου μου: Ισχύς δια της γνώσεως. Στρατηγικά χτυπήματα την κατάλληλη στιγμή και όχι πυρ κατά ριπάς μπας και χτυπήσουμε κανά κοτσύφι. Και φυσικά, ευχαριστούμε για την προσφορά σας εμείς οι νεότεροι.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ TopGunZ 21/01/2012 21:07:27

        TopGun, Πυρκό κι'εσυ?

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 21/01/2012 21:41:58

          Θα πεθάνω στο κανόνι μου επάνω!

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ TopGunZ 21/01/2012 21:57:05

            http://www.youtube.com/watch?v=ebpjMVkm2D4

  18. Silence t. avatar
    Silence t. 21/01/2012 21:13:36

    Ο Πεπόνης άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου (την προσπάθεια του σίγουρα την έκανε) , ιερή υποχρέωση των συναδέλφων του Δικηγόρων , Δικαστών , Εισαγγελέων , είναι να τον προστατεύσετε και να μην αφήσετε , την δημοσιογραφικοπολιτική ομερτά που κινεί τα νήματα στην ενδοχώρα του Μπουτάν (Ελλάδα) , πρώτα να σπιλώσει την πορεία του και στην συνέχεια να συγκαλύψει την υπόθεση .
    Ειδικά εφόσον όπως λες πρόκειται για σημαντική προσωπικότητα , με πρότερο αξιόλογο βίο .

    • Y. avatar
      Y. @ Silence t. 21/01/2012 22:06:29

      Σωστός! Δεν είδα ακόμη η Ένωση Εισαγγελέων να κάνει δήλωση. Γιατί?

  19. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/01/2012 21:49:50

    1 Νομίζω ότι ο Πεπόνης ήταν υποχρεωμένος εκ του νόμου να ενεργήσει όπως ενήργησε από τη στιγμή που η έρευνα του "έπεσε" πάνω σε ονόματα πολιτικών.
    2 Είναι εξαιρετικά νωρίς να θεωρήσουμε ότι πάμε για Εξεταστικές κλπ Αν καλλιεργηθεί μια τέτοια εντύπωση όταν δεν προχωρήσουν οι Εξεταστικές οι περισσότεροι θα αρχίσουν να μιλάν για κουκούλωμα.
    3 Ο δρόμος από τον ΑΠ μέχρι το Ειδικό Δικαστήριο είναι εξαιρετικά μακρύς και δύσβατος και δεν μπορεί να διανυθεί χωρίς ουσιαστικές και σοβαρές ενδείξεις.
    4 Οι Εξεταστικές στα μάτια του κόσμου έχουν δικαιολογημένα απαξιωθεί λόγω της κατάχρησης τους. Κανένας δεν πιστεύει ότι λειτουργούν για να υπηρετήσουν τη δικαιοσύνη και την αλήθεια. Και επίσης δικαιολογημένα κανένας δεν πιστεύει ότι μπορει να φτάσουμε σε Ειδικό Δικαστήριο για το θέμα του φουσκώματος του ελλείμματος.
    5 Οι πιο χαρούμενοι στην παρούσα φάση είναι οι ΠΑΣΟΚοι ,οι οποίοι μπορούν να παρουσιάζονται ως διωκόμενοι και θύματα. Βοηθάει την συσπείρωση τους και αποπροσανατολίζει από τις πραγματικές και ολοφάνερες τεράστιες ευθύνες τους (έστω και πολιτικές).
    6 Θεωρώ ότι γενικώς Εξεταστικές κλπ δεν είναι έξυπνο να στηθούν, δεν πρόκειται να στηθούν και αν στηθούν δεν θα οδηγήσουν πουθενά. Οχι γιατί - όπως λένε κάποιοι "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει" - αλλά γιατί η απόδειξη ύπαρξης ποινικών ευθυνών σε τέτοιου είδους υποθέσεις που έχουν να κάνουν με πολιτικές αποφάσεις είναι εξαιρετικά δύσκολη. Βλέπετε αν κάποιοι βάλουν το χέρι στο μέλι είναι συνήθως εξαιρετικά προνοητικοί.

  20. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2012 21:58:37

    "Κι εσείς γιατί δέρνετε τους μαύρους;".

  21. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 21/01/2012 22:01:09

    αψογος οπως παντα φαηλε αλλα σε παρακαλω μπορεις να μας πεις τι γινεται με την νεα δανειακη συμβαση με οποιον και να μιλαω ειναι εξοργισμενος με τη σταση τις ΝΔ γιατι φορτωνομαστε με βαρη και εγκληματα που δεν ειναι δικα μας να τους πεις οτι σε λιγο δυστηχως θα παθαινουν οτι και οι βουλευτες του πασοκ γιαουρτια κ,αυγα για αρχη και στη συνεχεια ξυλο,

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Διηνεκης 21/01/2012 22:46:09

      Να σου πω ένα απλό φίλε μου για να τους λες, αν μου επιτρέπεις? "Ποια δανειακή σύμβαση?". Ούτε την ξέρουμε, ούτε την έχουμε δει και, αν μη τι άλλο, μέχρι στιγμής οι δεσμεύσεις Σαμαρά, εφ' όσων κάποιος θέλει να τον εμπιστευτεί, κλίνουν σε μη καταστροφικούς όρους για αυτήν. Μην κάνουμε σαν πολιτικάντηδες που προαλείφονται για κομματάρχες και τρέχουν να πιάσουν στασίδι στην υπερπατριωτική δοξολογία, βαφτίζοντάς τον Γιάννη πριν ακόμα τον δούμε.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/01/2012 22:11:20

    Βρε νταλκά που έχουν κάποιοι...
    Φαήλε, μιας και ξεκίνησες, δεν λύνεις και το μεσανατολικό, πριν διαμαρτυρηθούν κάποιοι ότι κάνεις μισές δουλειές;

  23. Ηλιας avatar
    Ηλιας 21/01/2012 22:20:12

    Αγαπητε Φαηλο ξερεις ποιοι πραγματικα φταινε για ολα αυτα; 10ν εμεις που τα ανεχομαστε τοσα χρονια ολα αυτα τα λαμογια.Ξεχνα καποιος τον Αθανασοπουλο με το καλαμποκι; το δωρακι των 500 εκατ τοτε; και φτασαμε στο σημερα ο Τσουκατος να κυκλοφορει με 1 εκατ Ευρω σαν να μην συμβαινει τιποτε....20ν φταινε αυτοι οι 2 στην φωτο αριστερα κι ολα αυτα τα ενστολα παιδια που μπαινουν μπροστα για 800-1000 Ευρω τον μηνα. Αστους για 5 λεπτα μονους....να δουν ποσα απιδια χωραει ο σακος! Τομαρια..Μοσχαρια διποδα...Ζωα!!

  24. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 21/01/2012 22:21:45

    ''Και βέβαια, εγώ, ο τελευταίος από τους 800.000 χιλιάδες της 29ης Νοεμβρίου 2009, της 11ης Σεπτεμβρίου του Μητσοτακισμού και της πολιτικής του γυαλιστερού αμπαλάζ''
    Όχι φίλε Φαήλε !!! Παρότι μπορεί να φανεί εγωιστικό και ομφαλοσκοπικό τούτη την ώρα, ΄΄τελευταίοι΄΄ είμαστε όλοι εμείς οι πραγματικά ανώνυμοι που χωρίς ποτέ να έχουμε περάσει κομματική πόρτα τρέξαμε να κάνουμε αυτό που λές: Να κλείσουμε την πόρτα στην ΄΄θυγατέρα΄΄ και να διώξουμε αυτούς που αποκαλείς πολύ σωστά ντιντίδες.
    Δεν σου ταιριάζει λοιπόν περιττή μετριοφροσύνη. Εμείς και την επόμενη ώρα θα είμαστε εκεί που είμαστε και σήμερα. Στον αγώνα για την καθημερινή επιβίωση (της οικογένειάς μας και της πατρίδας μας). Εσύ πιθανά να χρειαστεί να παίξεις άλλο ρόλο. Μη το χαραμίζεις λοιπόν.
    Όσο για την ουσία αυτών που λες εγώ δεν ονειρεύομαι ΄΄γουνάκια΄΄. Θα ήθελα όμως αθόρυβα και ουσιαστικά η απλή ποινική δικαιοσύνη για όλους τους μη πολιτικούς να δράσει ουσιαστικά. Τότε θα δεις ότι μόλις καταδικαστούν οι υπεύθυνοι της ΕΛΣΤΑΤ, του ΟΔΔΥΧ, της Τράπεζας της Ελλάδος (λέμε και καμιά μ....... για να περάσει η ώρα) ,κ.λ.π πως θα βάλουν την ΄΄κουκούλα΄΄ και θα ΄΄δώσουν΄΄ και τους πολιτικούς. Οπότε απλά θα τους φάει το μαύρο φίδι τησ λήθης και του στιγματισμού. Αυτό μου φτάνει. Όσο για το ΄22 και το Γουδί (που υπονοείς), άστο καλύτερα . Κατάγομαι, όπως εκατομμύρια άλλοι συνΈλληνες, από προσφυγική οικογένεια και δε μου κολλάει με τίποτα. Για να ΄ρθει το ΄22 κάποιοι τυφλωμένοι από κομματικό μίσος αλλάξανε εν μέσω εκστρατείας αρχηγούς και άλλοι (επίσης μεγάλο λάθος) έκαναν εκλογές. Άστο λοιπόν, ξύνεις πληγές.

  25. Pluto avatar
    Pluto 21/01/2012 22:51:41

    Γειά σου Φαήλο με τα ωραία σου....

  26. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 22/01/2012 00:15:12

    To σύστημα ΠΑΣΟΚ ετοιμάζει την άμυνά του και προσπαθεί μέσω των καναλιών του να πολεμήσει οποιονδήποτε δικαστικό τολμήσει να τα βάλει μαζί του. Ήδη προσπαθούν να προσδώσουν στον κ. Πεπόνη πολιτικά κίνητρα και ο Ρέππας μιλάει για επιθέσεις κατά του ΓΑΠ : ποιος άραγε έχει μεγαλύτερη ευθύνη, ο μεσάζοντας των κερδοσκόπων και των τραπεζιτών ή αυτοί που του έστρωσαν το χαλί ( το κόκκινο χαλί του σοσιαλισμού ) και που ακόμα φοβούνται να το τραβήξουν γιατί κάθονται κι αυτοί πάνω ;

    Μια άλλη παράμετρος της άμυνας που ετοιμάζουν είναι το απόκομμα του Κουβέλη που πριμοδοτούν μέσω της τηλεπροβολής για να απορροφήσουν τους ψηφοφόρους του Πασόκ που φεύγουν από το μαντρί. Μια παρατήρηση χωρίς καμμία διάθεση αντιπαραβολής : αν ο Πάνος Καμμένος προχωρήσει στη δημιουργία νέου κόμματος να μην πολεμηθεί : να μην πάνε οι ψήφοι των δυσαρεστημένων από τη στήριξη της κυβέρνησης Παπαδήμου ( ο οποίος ετοιμάζεται να φέρει ξανά με το ίδιο θεατρικό σκηνικό του εκβιασμού από την Τρόϊκα νέα μέτρα για περικοπές και μεγαλύτερη ύφεση ) από αντίδραση στους αριστερούς με τις δεξιές τσέπες. Και που ξέρετε ; Μπορεί ο Καμμένος να αποδειχθεί το κρυμμένο χαρτί του ΑΣ για αυτοδυναμία.

    • Y. avatar
      Y. @ παρατηρητής 22/01/2012 00:43:01

      Δεν έχει καμιά δουλειά να κάνει κόμμα ο Καμμένος. Η θέση του είναι η ΝΔ, στη Β, χαμηλόνοντας και ο ίδιος τους τόνους του.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ παρατηρητής 22/01/2012 11:36:00

      Για να είμαι ειλικρινής, αυτό σκέφτηκα και εγώ όταν διάβασα την είδηση.
      Ειδικώς στην τελευταία παράγραφο....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ παρατηρητής 22/01/2012 12:12:17

      Είχα γράψει πολύ περισσότερα, αλλά θα μείνω στο εξής. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να επαγγέλλεται την αποκλειστικότητα στον πατριωτισμό. Όποιος έχει τα κότσια να κόψει την αυτοδυναμία της ΝΔ για να το παίξει κομματάρχης και να οδηγήσει σε μια κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-εξαπτέρυγων ας αναλάβει τις ευθύνες του απέναντι στην ιστορία και ας μην κρύβεται πίσω από δανειακές συμβάσεις που δεν έχουμε καν δει ακόμα.

  27. βασίλης avatar
    βασίλης 22/01/2012 22:39:47

    Κ Σαμαρά πατίστε πόδι για άμεσες εκλογές διότι οι Κύριοι του ΠΑΣΟΚ και του
    ΛΑΟΣ θέλουν να κάνουν εκλογές όποτε τις έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους, διότι
    πιστεύω ακράγαντα οτι υπάρχει μυστική συμφωνία μεταξύ τους.
    Η ΝΔ να ζητήσει απο τον πρόεδρο της βουλής να συζητηθεί η επερώτηση του
    Κ Καμμένου για το θέμα των ασφαλίστρων, να ζητήσει να συζητηθεί η η μήνυση
    που έχει έρθει στην βουλή για εσχάτη προδοσία όσων ψήφισαν το μνημόνιο
    και ακόμη να συζητηθεί άμεσα μόλις έρθει στην βουλή το θέμα των οικονομικών
    εισαγγελέων.
    Οσον αφορά της φοβέρες του Λοβέρδου και των άλλων του ΠΑΣΟΚ αυτές δεν
    περνάνε τελείωσε το "Πανελλήνιο Ανάλγητο Σαρκοφάγο οικονομικό Κίνημα"
    ήτοι ΠΑΣΟΚ και όλα αυτά που λέγονται και γίνονται είναι διότι κοντός ψαλμός
    αλληλούια για να χωρισθεί εξων συνετέθει (Βλέπε επίθεση στην δικαιοσύνη)
    και τι έλεγε πρίν τις εκλογές του 2009.