#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2008 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το άδοξο τέλος της μάχης στο Μπαϊρακτάρη



____________________________________ 





Αναγνώστες μας διαμαρτύρονται ότι ρίξαμε μεγάλο βάρος στο θέμα Λιάπη τη στιγμή που η διαπλοκή του ΠΑΣΟΚ και της οικογένειας Μητσοτάκη είναι αποδεδειγμένη και συνεπώς εκεί έπρεπε να ρίχνουμε το βάρος. Για να μην λέμε πολλά λόγια, υπενθυμίζουμε τα εξής:  

Συζήτηση στη Βουλή το 2003
: «Ο τόπος βρίσκεται σε πορεία επικίνδυνης παρακμής εξαιτίας της διαπλοκής και της διαφθοράς» τόνισε ο Κώστας Καραμανλής, επισημαίνοντας ότι «ο μεγάλος χαμένος είναι ολόκληρη η κοινωνία που πληρώνει τα σπασμένα για το χατίρι μιας χούφτας ολίγων». Δεσμεύτηκε επίσης ότι την επόμενη μέρα μετά τις εκλογές η κυβέρνησή του θα καταργήσει τους νόμους της διαπλοκής. «Στόχος μας είναι να μετατρέψουμε το κράτος από κράτος ασυδοσίας και διαφθοράς σε κράτος δικαίου» τόνισε. 

Κ. Καραμανλής στην πρώτη πανηγυρική συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής του ομάδας τον Μάρτιο του 2004
: «Η σεμνότητα και η ταπεινότητα είναι στάση ζωής και καθημερινή συμπεριφορά. Να σας πω και κάτι ακόμα από καρδιάς. Οτιδήποτε θυμίζει, παραπέμπει σε πολυτέλεια, σε ανούσια κοσμικότητα, σε τάση επίδειξης, με ενοχλεί. Και με ενοχλεί πολύ. Αλλά πέρα από αυτό κυρίως, το αποστρέφονται μετά βδελυγμίας και το απορρίπτουν οι πολίτες».  

Κ. Καραμανλής, 25 Φεβρουαρίου 2004:
«Από το πρώτο εξάμηνο της Νέας Διακυβέρνησης εφαρμόζουμε ολοκληρωμένο σχέδιο σύγκρουσης με τη διαπλοκή, την ασυδοσία, τη διαφθορά».  

Κ. Καραμανλής, 6 Οκτωβρίου 2004
:  Μιλώντας σε βουλευτές της ΝΔ που τους είχε παραθέσει γεύμα στον Μπαϊρακτάρη και απαντώντας σ΄ ερωτήσεις βουλευτών τι μέλλει γενέσθαι με τις Εξεταστικές και τη διαπλοκή, απάντησε με ύφος αποφασισμένου για σύγκρουση, λέγοντας επί λέξει: «Πέντε νταβατζήδες και πέντε συντεχνίες κυβερνούν αυτόν τον τόπο που αν τους αντιμετωπίσει κανείς, τότε ο τόπος μπορεί να κυβερνηθεί». Διαβεβαίωσε δε ότι «δεν υπολογίζει το πολιτικό κόστος και η σύγκρουση θεωρείται δεδομένη».

Ύστερα από τέσσερα χρόνια, μόνον οι αφελείς και όσοι «αποκαταστάθηκαν» δεν αντιλαμβάνονται ότι η «σύγκρουση» της Νέας Δημοκρατίας με «την διαφθορά και την διαπλοκή» εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί μόνον επικοινωνιακούς στόχους. Στην πράξη λειτούργησε μόνο ως άλλοθι για παρασκηνιακές ανταλλαγές ζωνών πολιτικής επιρροής και σφαιρών οικονομικών συμφερόντων. Για την αντικατάσταση δηλαδή της προηγούμενης ηγετικής ομάδας στην διαπλοκή με μια νέα. Γι αυτό ο Κώστας Καραμανλής βρίσκεται σήμερα στη θέση που βρίσκεται. Και δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι πολιτικά άτολμος και δεν κάνει την κάθαρση των αποδεδειγμένα ενόχων στη ΝΔ (πχ Κυριάκος), ή φοβάται τι θα του βγάλουν για τους δικούς του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπάμιας avatar
    μπάμιας 05/07/2008 14:05:03

    Εγώ διαφωνώ με όσους διαμαρτύρονται που ασχολείσαι με Λιάπη και σία.

    Το ότι ο επίτιμος έχει το χέρι του Τιραμόλα, καλώς κακώς, κάπως έχει επικρατήσει ως δεδομένο, και εγώ δεν ξέρω τίποτα. Ο μικρός είναι απλά κακομαθημένος...αυτά ξέρει αυτά μολογεί. Δεν βγήκε ποτέ ο επίτιμος να πει «διαφάνεια» «τιμιότητα» και τετοιες αφέλειες. Απεναντίας σαφώς τοποθετήθηκε υπέρ των «δικών του παιδιών». Συνεπής

    Ο ΚΚ ο β' μας βγήκε με παχιά λόγια και ύφος. Για αυτόν επίσης έχει επικρατήσει ως δεδομένον ότι ...τέλος πάντων... κακίες του επίτιμου. Αλλά από τιμιότητα και σεμνότητα η παρέα...

    σαν το ανέκδοτο:

    Εργατικός, τίμιος και πολύ άνδρας.

    ΥΓ: αυτή η ΑΕΓΕΚ: πεθαμένη ήταν πριν το 2004. Τώρα;

  2. miaouth avatar
    miaouth 05/07/2008 14:29:31

    Μιά καλή κίνηση για να γίνει πιστευτός ότι μετανόησε ο σημερινός πρωθυπουργός μας, θα ήταν να γίνει vegetarian.
    Είναι και καλή ποινή για ηγετικά αμαρτήματα, υποθέτω ότι θα κοστίσει.
    @ Κύριε μπάμια: Στην ΑΕΓΕΚ πρέπει να υπάρχουν μυστήριοι μάγκες (βλ. διαγωνισμό για το metro θεσσαλονίκης). Εδώ χρειάζεται ο παλιός μπαιρακτάρης, αυτός που έκοβε το ένα μανίκι, όχι ο σουβλατζής.

  3. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 05/07/2008 14:31:47

    Το ότι ασχολούμαστε όλοι με τον Λιάπη, σε ασύμμετρα μεγάλο βαθμό, οφείλεται στην ΠΑΣΟΚοκρατία των ΜΜΕ. Εδώ μιλάμε για μία κράτηση και κάτι ψίχουλα ενδεχομένως, και κάναμε (όλοι μας) τουμπεκί το 1 εκ ευρώ που πήγε ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ, τα 6.5 εκ. ευρώ που πήγαν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ως "αμοιβή" στον ΠΑΣΟΚο-διαπλεκόμενο.

    Δεν λέω ότι δεν είναι άξιο αναφοράς και διερεύνησης τα περί Κυριάκου και Λιάπη, αλλά ακόμα και να είναι έτσι μιλάμε για πενταροδεκάρες.

    Τα πολλά φράγκα φύγανε για τα πολύ μεγάλα έργα. Την ασφάλεια των Ολυμπιακών και τα συστήματα στους Πάτριοτ. Απλά πράγματα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/07/2008 14:42:02

    κοίτα λοιπόν...πες την λέξη «λιάπης» ή «καραμανλής» και πράγματι γίνεται χαμός.

    Ανώνυμε diogenes 2:31, θα κάνω ένα τεστ: λιάπης λιάπης λιάπης. Καραμανλής, καραμανλής, καραμανλής.

  5. ant avatar
    ant 05/07/2008 15:00:47

    Όταν αρχίζουμε και μετράμε "πόσο απατεώνες είναι οι πολιτικοί μας", "ο δικός μου έκλεψε λιγότερα από τον δικό σου" τότε πάμε κατά διαόλου.

    Λογικό είναι να μείνει ο Κωστάκης και οι κλεφτοκοτάδες του για πολύ καιρό ακόμη στην εξουσία-μέχρι να φτάσουν στα επίπεδα ΠΑΣΟΚ έχουν να κάνουν δρόμο..

  6. Xase avatar
    Xase 05/07/2008 15:05:41

    Φιλοι μου, δεν ειμαστε για το τρελλαδικο. Ολοι τα πηραν, και οι μεν και οι δε, αναλογα με το που ηταν και ποσο χρονο ειχαν για να το κανουν. Επομενως το οτι ο ενας πηρε 150000Ε σε συσκευες και ο αλλος 1000000Ε για το κομμα και τα υπολοιπα, πηγαν εδω η εκει, λιγα η πολλα δεν παιζει ρολο. Ο αλλος κυνηγιωταν μια ζωη για ενα καρβελι ψωμι που εκλεψε, ετσι δεν ειναι;;

  7. Xase avatar
    Xase 05/07/2008 15:07:18

    Αυτοι ομως φαγανε ενω ηταν παραχορτασμενοι.

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/07/2008 15:16:19

    Anonymous Says:
    July 5th, 2008 at 2:31 pm:

    "Το in.gr ειχε ενα FORUM στο οποιο δεν υπηρχε ουσιαστικη λογοκρισια .. Εκει μεσουρανούσαν τοτε .. κατι γεροντες πειρατες, μειράκεια...".

    Αγαπητέ "Φίλε",

    είσαι Ψ-Ε-Υ-Τ-Α-Ρ-Α-Σ, επιεικώς, και πληρωμένος πράκτορας (= εισπράκτορας, αρχαιοελληνικώς), και, μάλιστα σε ..."ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ"!!!.

    Δεν ξέρω ούτε μ' ενδιαφέρει για τους άλλους που λες, αλλά εγώ άρχισα το μπλογκιν μετά τον θόρυβο με το πρες-γρ. Ούτε έχω ΚΑΝ ιδέα για φόρουμ του ιν.γρ.

    BASTA, YA! με όλους τους ανοργασμικούς της σκέψης, που κατασυκοφαντούν, θρασύδειλα, πίσω από την ανωνυμία του Διαδικτύου. Έχω "κρεμάσει την κάπα μου από καιρό", για να με ...τρομάξεις, ...εσύ, ώστε να μην γράφω ό,τι γουστάρω. Οι άλλοι μπορεί να μην ξέρουν ποιος λέει από τους δυο μας την αλήθεια, ΑΛΛΑ εσύ κι εγώ ξέρουμε.

    "Understood κι αντιλαβού και "σακουλευού";;;

  9. FILODIMOS avatar
    FILODIMOS 05/07/2008 16:40:41

    Διαβάζω διαφορα ότι δηλαδή οι ΠΑΣΟΚΟΙ πήραν περισσότερα 1.000.000 μάρκα κλπ και οι άλλοι κάτι εισιτήρια και κάτι υπολγιστές. Διερωτόμαι λοιπόν πόσα πολλα κορόιδα καιπόσοι κωλλημένοι κομματικά κυκλοφορούν? Μια μεγάλη επιχειρηση οπως η Ζημενς, που δραστηριοποιείται πανω από 50 χρονια στη χώρα μας είναι δυνατόν να έδωσε πακτωλους χρηματων στους μεν και ψυχια στους δε για να τους κλείναι τα στόματα? Εδω ακούγεται οτι τα παίρνουν και τα μικρότερα κομματα τηρουμένων των αναλογιών. Ολοι τα έχουν πάρεικαι δημοσιογράφοι ακόμα .
    Οι εκάστοτε κυβερνήσεις, προφανώς και ανάλογα με τα εργα τους, φαντάζομαι ότι θα επαιρναν περισσότερα δωρα από την αντιπολίτευση. Το θέμα ειναι κυριοι ότι ολοι σιωπούσαν και ολοι ήξεραν αλλα τωρα δεν ξέρει κανείς και δεν είδε κανείας

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/07/2008 16:42:11

    αντι σχολίου, από τον Ναυτίλο..
    "...Η φουκαριάρα η «γυναίκα του Καίσαρα»! Τι θα είχε πάθει σήμερα σε αυτήν εδώ τη χώρα!..

    *****

    Αν και όλη αυτή η μικρή ιστορία με τη «γυναίκα του Καίσαρα» είναι μία ακόμα μούφα, κοινώς ένας ακόμα «γόνιμος (ιστορικός) μύθος». Ολοι ξέρουμε τη γνωστή ρήση του Ιούλιου Καίσαρα για τη γυναίκα του (ότι «δεν αρκεί να είναι αλλά πρέπει και να φαίνεται τίμια»). Εκείνο που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι πως, όταν το είπε αυτό ο Καίσαρ, κατέρρευσε η Σύγκλητος από τα γέλια...."

  11. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 05/07/2008 17:13:58

    Αν ασχολούμαστε τόσο με τον Λιάπη -που φαίνεται δεν του αρέσουν τα σουβλάκια του Μπαιρακτάρη και οι κουβέντες που γίνονται εκεί- ειναι γιατί ο Καραμανλής αποδείχτηκε γυμνός, πιέζεται, το σύστημα εχει φθάσει στα όριά του, κλείνονται μεγάλες δουλειές, λιμάνια, ΟΤΕ ΔΕΗ αργότερα,εξοπλιστικά, ενεργειακά και ο ίδιος διαθέτει 151. Και απέναντι τι έχουμε;
    Δεν εχω την πληροφόρηση για να κάνω συγκρίσεις αλλα η σαπιλα του Σημίτη ειχε ονοματεπώνυμα που ειναι ακόμη υπο προστασία . Και αν μιλάμε για τις ΜΙΖΕΝΣ, θα θέλαμε να δούμε το σχεδιάγραμμα απο την αρχή.Το 2000. Γιατί κάποιες κραυγαλέες περιπτώσεις, κάνουν και τους τιμητές. Και τους μέλλοντες ηγέτες.

  12. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2008 17:58:20

    diogeni -se avto to hora oli gnorizame to rolo tou Liapi (aloste apo inteligencia o bulis 0) to thema den itan an ta eperne ,alla ti to thele ekino to koloisitirio .Ti les o giorgakis tsamba pigene apo do ke ki (min trelatoume)
    Avtos ine o logos pou gia na min mas kseftelizoun olous esena ke emena avrio na askithi dioksi kata Siemens gia paragogi MAVROU XRIMATOS .Ine aplo.

  13. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2008 18:10:10

    ke min ksehnas ti simeni silogiki evthini -sou thimizo to 1945 otan oli plakosan stin Germania ke gia 50 hronia tin kirirhisan gia ta englimata kata tou anthropinou genous .Edo wlepoume kathimerines katadikes mas sta evropaika dikastiria -sou thimizo Roma,katikon ke ergazomenon stin periohi Kozanis ,Megalopolis ke oli mas toupeki .Pali o Takis tis DEH avksani to Mavro hrima (ritra kavsimu to leei) meso merokamato ara mioni to prosdokito zois mas (narkotika ,kolofaita stis tavernes) ke emis psahnume ksenes dinamis .

  14. asade avatar
    asade 05/07/2008 18:19:38

    Μπορεί να μην έχουμε την καλύτερη κυβέρνηση, μπορεί να έχει πέσει σε πολλές λούμπες και παγίδες, μπορεί όλα τα σαίνια οι δημοσιοαρπάχτες να παίζουν ανοιχτά Γιωργάκη όμως το συμπέρασμα μετά απο 25 και βάλε δημοσκοπήσεις είναι οτι οι Έλληνες κάνουν καλύτερα ακυβέρνητοι παρά με το Γιωργάκη στο τιμόνι.
    Φυσικά σήμερα θαύμασα Κασαπόπουλο και Αναγνωστάκη και μόνο τότε κατάλαβα γιατί η ΝΔ και ο Καραμανλής δεν χάνουν ! Αφού έχει το ΠΑΣΟΚ αυτούς για αβανταδόρους αστα βράστα.

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 19:15:48

    Προς Μπαμια

    Το 80% των αγορων ΑΕΓΕΚ την τελευταια εβδομαδα ειναι απο το εξωτερικο. Η τρωνε αυτοι τωρα το κουτοχορτο (δεν νομιζω)η...

  16. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 19:44:30

    http://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,452960,00.html

    ενα λινκ ακομη απο Σπηγκελ Ονλαιν με ημερομηνια 6 Δεκ.2006.
    Το ενδιαμεσο χρονικο κενο οφειλεται στην αδιαφορια της Ελληνικης δικαιοσυνης να καταπιαστει με αυτο το σοβαρο και για την πολιτικη μας ζωη μεγα Προβλημα.

    Εδω γινεται αναφορα στις τραπεζικες κινησεις
    αφου πρωτα αναφερω οτι η καταθεση του αγαπητου μας κ. Προδρομου εγινε στη Βερνη παρα του ομοσπονδιακου εισαγγελεα
    και οτι το Ντεποτ/Κοντο ηταν στη Dresner Bank της Ζυριχης,
    απ' οπου τις 24 Σεπτ. 2003 φευγουν 2Εκ. Ε με εντολη του για την ιδιωτικη Ελληνικη τραπεζα Σοσιετε Ζενεραλ Ελλας
    καθως επισης
    στις 28. Ιαν. 2005 απο την ιδια Ζυρ. Τραπεζα αλλα 6Εκ. Ε διαβιβαζονται στον ιδιωτ. λογαριασμο στην Ελλαδα.
    Συνολο 8 Ε. Ευρω, τα οποια η Σημενς AG ζηταει σημερα απο το φιλο μας εντοκα πισω.
    λαρα

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/07/2008 21:36:35

    επ ευκαιρία ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ 2:31

    δεν μπορώ να ξέρω αν oi αναφερόμενοι ήταν ή δεν ήταν σε προηγούμενο forum

    με βασική παραδοχή ότι o/οι factorX αποφασίζουν για το site τους,

    με βασική παραδοχή ότι περί ορέξεως κλπ.,

    μετρήστε στις προσφατες αναρτήσεις πόσα σχόλια έχουν σχέση με την ανάρτηση..

    μετρήστε τι ποσοστό του χώρου των σχολίων είναι «σεντόνια» (διαβάζει κανείς σεντόνια; μπά...)

    μετρήστε ποσοστό σχολίων που είναι αρες μάρες stream of consciousness και νταντέλλες γιαλλαντζί

    άσε τους περίεργους και τους εμφανώς διατεταγμένους

    και, παρ ότι και εγώ τυχαίος παρείσακτος, κάτι έχει αλλάξει στα σχόλια τον τελευταίο καιρό..

    factorx, με συγχωρείς, νομίζω σε υποτιμούμε...γιατί δεν φτιάχνεις μια ξεχωριστή κατηγορία στο síte για να αιωρούνται οι ερωτευμένοι και οι άλλοι; Κάτι σαν καλάθι περίεργων και μπουγάδας, σεντονιών και ζαρτιερών;

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/07/2008 22:29:51

    Ο ανων. 2:31 diogenes εξηγεί απόλυτα ορισμένα από τα τελευταία φαινόμενα και ψευδώνυμα.

    Φίλε ν.γ. δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγείς :
    Στους εχθρούς σου δε χρειάζεται να δικαιολογείσαι γιατί έτσι κι αλλιώς δε θέλουν να ακούσουν ενώ στους δικούς σου ανθρώπους δε χρειάζεται γιατί δεν το έχουν ανάγκη. (Ισχύει αξιωματικά)

  19. ira avatar
    ira 05/07/2008 22:30:51

    Επειδή το site είναι κάτω από την διακριτική διαχείρηση του ΦακτορΧ και επειδή και εγώ τυχαία βρέθηκα εδώ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει χώρος εδώ για απόψεις ερασιτεχνικής υφής αλλά αποκλειστικής και ελεύθερης κατοχής χωρίς εξαρτήσεις από συστήματα και παράγοντες. Ελευθερία σκέψης είναι το συνθημα

  20. Factorx avatar
    Factorx 05/07/2008 22:38:26

    @ira. Βρίσκω το σχόλιο σου περιττό. Με βάζεις τώρα να απαντω σε υποθετικά και άσχετα ερωτήματα. Εμπόδισε, ή έσβησε κανείς τις απόψεις σου; Απο τη δικιά μας μεριά όχι΄πάντως. Νομίζω όμως οτι δεν έχουν καμία δουλειά εδώ μέσα προσωπικοί ανταγωνισμοί, μεταφερόμενοι απο αλλού

  21. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 05/07/2008 22:40:18

    Αν και τυχαία η ματιά στο τελευταίο σχόλιο, σίγουρα κάτι έχει αλλάξει στον σχολιασμό. Σαν να μπήκανε παρέες ξενύχτηδων σε λάθος μαγαζί, σαν αερολογία και παπαρα ένα πράγμα,μπουρμπουρλήθρες και παιδική χαρά, στην αρχή το αγνοούσα, τελικά ψάχνεις πολύ ωρα ομως βρε παιδί μου να βρείς το νόημα.

  22. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 05/07/2008 22:41:57

    Οταν το ειχα ανοιξει ήταν στο σχόλιο 18

  23. Factorx avatar
    Factorx 05/07/2008 22:44:26

    @Αλεξάνδρα: Συμφωνω κι εγώ, ακούω προτάσεις. Πρόθεσή μας πάντως είναι να κόβουμε οτι είναι άσχετο με το θέμα της συζήτησης.

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/07/2008 22:52:08

    η πρότασή μου factorx είναι να αναθέσεις σε ένα της ομάδας σου να μεταφέρει όλα τα σεντόνια, όλα τα περίεργα, όλα τα σαπουνοπεροειδή διαρκείας, σε ένα folder, στο ίδιο το site...έτσι δεν λογοκρίνεις, απλά ταξινομείς. Κι αν γίνει λάθος ή κατάχρηση εξουσίας από τον έναν της ομάδας σου, επανορθώνεις. Να δείς πως θα σφίξουν ολίγον όλοι.

  25. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 05/07/2008 23:00:51

    Προτάσεις;Επειδή εγώ ειμαι του δημοτικού στα ιντερνετικά, να ακούσουμε τον archeopteryx?

  26. ira avatar
    ira 05/07/2008 23:21:27

    Ο ανώνυνος 2.31 ανακάτεψε το θέμα. Μάλλον κάποιος ειδικός στην υπονόμευση εκ των έσω.Ετσι λέγεται η τακτική. Γνωστή και στην πολιτική. Να έρθω και στο θέμα της ανάρτησης.
    Ο Καραμανλής θα πρέπει να κάνει το σωστό αν θέλει να κάνει τη διαφορά ως ηγέτης των τελευταίων ετών.
    Αποπροσανατόλισαν την πολιτική σκηνή με το θέμα Λιάπη. Η συμφέρει άλλους που έχουν κάνει πιο σοβαρά παραπτώματα. Το τέλος της αθωότητας για τον ΚΚ έφτασε και ήταν αναμενόμενη η φθορά.
    Ο ΓΑΠ το εκμεταλλεύεται σωστά και έχει πάρει πόντους. Πάντως με τα μπάνια του λαού θα ηρεμήσει η σκανδαλολογία και από Σεπτέμβρη αναμένεται θερμό φθινοπωρο. Ο Τσιπρας έχει εξαφανιστεί από το προσκήνιο των πολιτικών εξελίξεων. Οι νταβατζήδες όπως τους έλεγε ο Καραμανλής μου θυμίζει Το Σαντσο Πάντσα του Θερβάντες να πολεμάει τους ανεμόμυλους που έβλεπε για αντίπαλους πολεμιστές

  27. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/07/2008 02:46:27

    Φίλε Προφήτη,

    δεν το κατάλαβα το αμφίσημο σχόλιό σου καλά. Από τη μιά: "Ο ανων. 2:31 diogenes εξηγεί ΑΠΟΛΥΤΑ ορισμένα από τα τελευταία φαινόμενα και ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ", ("η lara ο ΠΕΛΙΑΣ κατι γεροντες πειρατες, μειράκεια" + "μακροσκελης αμπελοφιλοσοφία νηπίων και μειρακειων"),

    και από την άλλη: "Φίλε ν.γ. δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγείς...".

    Και οι δυο έχουμε δίκιο, δηλαδή; ΟΧΙ, φίλε μου, καλέ. Δεν γίνεται και με την "πίτα ολάκερη του χωροφύλαξ" και με τον "σκύλο χορτάτο του αστυφύλαξ". Έρχονται στιγμές που αποφασίζεις "με ποιον θα πας και ποιους θ' αφίσεις". Αυτά είναι γνωστά 2600 χρόνια τώρα:

    «Χάνει τα πολιτικά του δικαιώματα ο πολίτης εκείνος που, όταν υπάρχει στάση στην πόλη, δεν πηγαίνει με καμιά παράταξη, έτσι ώστε να μην μένει κανείς ατάραχος, ή ασυγκίνητος, για τα
    δημόσια πράγματα», Πλούταρχος, Σόλων, 12 – 20.

    Είναι ή δεν είναι ψεύτης, λοιπόν, όσον αφορά εμένα, ο/η κύριος/κυρία diogenes;?; Γιατί, όπως είδες, ΟΥΤΕ ο "αρχαιοπτέρυξ" παίρνει θέση: "επ ευκαιρία ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ 2:31, δεν μπορώ να ξέρω αν oi αναφερόμενοι ήταν ή δεν ήταν σε προηγούμενο forum". Ξέρεις, με φτύνουνε, ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΙ! Η "ira", αν και πολύ νέα στην παρέα εδώ, πώς κατάλαβε ότι: "Ο ανώνυνος 2.31 ανακάτεψε το θέμα. Μάλλον κάποιος ειδικός στην υπονόμευση εκ των έσω. Ετσι λέγεται η τακτική. Γνωστή και στην πολιτική"; Και αν ο/η Λάρα είναι κι αυτή νέα εδώ μέσα, ο Πελίας δεν είναι και ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ο Φάκτορας του βάζει.

    ΟΠΟΤΕ, "πού πάει η βαλίτσα", "για ποιον κτυπάει η καμπάνα" της "ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ" και ποιος είναι αυτός/ή ο/η diogenes;?; -που δεν είδα να τον βάζετε στην θέση του.

    AN δεν σε εκτιμούσα και δεν σε συμπαθούσα, e-φίλε μου, Προφήτη, δεν θα ασχολιόμουν με το θέμα. Θα με ικανοποιούσε το σχόλιό σου για μένα και τέρμα. ΟΜΩΣ, ήρθε ο (ΙΤ manager και "φορουματζής") 30ρης γιος μου από δω, σήμερα, έχοντας διαβάσει τα σχόλια των "τρόλλεϋ" για μένα τις τρεις τελευταίες μέρες, και μου είπε πως, ΑΝ είμαι σοβαρός, θα πρέπει να καλοσκεφτώ την συνέχεια του σχολιασμού. Και σέβομαι πάρα πολύ την γνώμη του, ξέρεις.

    Βοήθησέ με, λοιπόν, ν' αποφασίσω -και not hard feelings, mate!

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2008 10:21:51

    νήπιε καλημέρα

    Δεν άκουσα καμιά καμπάνα... Εγώ σίγουρα δεν σε φτύνω...

    Πήρα θέση στις 9:36 και 10:52, το μαγαζί ανήκει στον ιδιοκτήτη, η θέση του είναι, νομίζω, ισορροπημένη.

  29. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/07/2008 10:46:25

    Καλημέρα και σε σένα, archaeopteryx!
    Πάμε παρακάτω.

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/07/2008 12:22:24

    Φίλε Νήπιε Γέροντα
    Επαναλαμβάνω : όσο ωραίο μέσο είναι το Διαδίκτυο, άλλο τόσο παραξηγιάρικο.

    Αν είχα κάτι αρνητικό να σού πω ή αν ήθελα να τσακωθώ μαζί σου θα το' λεγα απ' ευθείας.

    Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει παντού ταύτιση.

    Επειδή λοιπόν έχω ίδια αντίληψη από forums συμμερίστηκα τον "diogenes" στο ενδεχόμενο "μπαχαλοποίησης".
    Για τα ψευδώνυμα εννοώ συγκεκριμένα
    - την/τον "Λαρα" με την κατ' εμέ "αρλουμπολογία" της/του
    - ορισμένους που παίρνουν πρόσκαιρα nicks, πετάνε μια βλακεία και εξαφανίζονται.
    Τα έχω γράψει, τα έχεις δει.

    Βάλε (We are the) Sultans of Swing.
    Καλήμέρα

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/07/2008 14:25:42

    Προφήτη,

    ΟΚ, e-φίλε! Τώρα, με την διευκρίνηση, ..."Oll Korekt", (: έτσι έγραφαν πάνω στα έτοιμα για φόρτωμα κιβώτια οι ξένοι εργαζόμενοι στα ντοκς της Ν. Υόρκης, κι έμεινε!).

    Μετά, -τι να πω;-, "έμεινα άγαλμα"! Δικαίωσες το ...νικ σου: το "(We are) The Sultans of Swing" είναι η αδυναμία μου και, από το 79, μ' αυτό άρχιζα κάθε βράδυ το DJ-ing, (και το τελείωνα, παρεμπιπτόντως, επίσης κάθε βράδυ, με το "Wild is the wind". ΑΝ σ' αρέσει το δεύτερο, έχω μια καταπληκτική Live εκτέλεση να σου στείλω, από την συναυλία που έδωσε ο Bowie στο BBC Theater, για τα 40 χρόνια (γεράσαμε, ρεεεε!) της συνεργασίας του μαζί του).

    Όσο για τα νικς, δες το επόμενο ποστ μου...

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/07/2008 14:47:43

    Φίλε Factorx,

    επί προσωπικού, αλλά και για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του, επίτρεψέ μου ένα τελευταίο σεντόνι, που είναι σχετικό με τις απαντήσεις σου σ' αυτό το ποστ, (δυο ώρες έψαχνα, γιά!):

    *****

    παραποιητής Says:
    June 28th, 2008 at 10:12 am

    βρε συ smugller, δεν κατάλαβες ακόμα ότι εδώ μέσα γράφει ο παττακός και τα παττακόπουλα;
    *
    παραποιητής των πάντων Says:
    June 28th, 2008 at 12:48 pm

    παττακόπουλα, …
    *
    repousogamhs Says:
    July 2nd, 2008 at 4:54 pm

    πατακόπουλο ν-γ, βασικά δε λέει να κάνει διάλογο κάποιος μαζί σου - το κάνω παίρνοντας προφυλάξεις και μετά θα πλύνω χέρια και πληκτρολόγιο...
    *
    nhpiogero Says:
    July 2nd, 2008 at 8:37 pm

    ν-γ.. τι γίνεται ρε συ στη φάμπρικα υφανετ στη σαλονίκη?
    σε γράφουν κανονικά;
    *
    nhpiogerogamhs Says:
    July 2nd, 2008 at 8:50 pm
    ... ...

    (Factorx: Σε πατρακαλώ τροποποίησε το ψευδώνυμό σου)
    *
    nhpiogero..... Says:
    July 2nd, 2008 at 8:51 pm
    … …
    (Factorx: Σε πατρακαλώ τροποποίησε το ψευδώνυμό σου)
    *
    nhpios Says:
    July 2nd, 2008 at 10:14 pm

    ok
    εγινε
    *
    nhpiogero Says:
    July 2nd, 2008 at 8:39 pm
    *
    nhpiogero... Says:
    July 2nd, 2008 at 8:41 pm
    *
    nhpios Says:
    July 2nd, 2008 at 11:05 pm
    *
    nhpios Says:
    July 2nd, 2008 at 11:37 pm
    *
    nhpios Says:
    July 3rd, 2008 at 12:26 am
    *
    nhpios Says:
    July 3rd, 2008 at 12:31 am
    *
    nhpios Says:
    July 3rd, 2008 at 12:33 am
    *
    nhpios Says:
    July 3rd, 2008 at 1:05 am
    …. ….

    (factorx: η πλάκα παρατράβηκε. Μην μας φερνεις σε δύσκολη θεση)
    *
    nhpios Says:
    July 3rd, 2008 at 2:22 am

    όχι και νήπιος!
    μου άρεσε το καρπουζο_άμης κι από εκεί το πήρα
    *
    Factorx Says:
    July 3rd, 2008 at 4:47 am

    “όχι και νήπιος!”
    Εντάξει, αλλά να κρατάμε κάποιους κανόνες σεβασμού μεταξύ μας. Βάλε ένα ψευδώνυμο που γουστάρεις κι ας παει στα κομμάτια.
    (σ.σ. και εξαφανίστηκε μετά...)
    *
    (απιστος Says:
    July 3rd, 2008 at 1:23 am
    βρε σεις, μου φαίνεται πως μετά τις 12 επέπεσαν “όμοιας τοποθέτησης” αρθρογράφοι;
    υπερ της νουδου?
    όπα εκστρατεία!!!!!!!!!!
    μπράβο!)
    *
    Anonymous Says:
    July 4th, 2008 at 6:27 pm

    Ιρα, ενσωματωμένη δημοσιογράφα καθ’ οδόν για τη Χάϊ κουλουβάχατα είσαι και λαϊκίζεις τόσο φτηνιάρικα ? Μήπως ντύνεσαι με ύφασμα κουρτίνας μπροκάρ, βάφεσαι ως παλιάτσος κι είναι φίλοι σου όλοι οι πολιτικοί και οι οικονομικοί παράγοντες ?Ποιό παράπονο του “απλού ανθρώπου”(και….με τη ρίγανη), ο οποίος βρήκε εδώ τα μεταλλαγμένα πασοκοειδή κι έγραψε στο Αντί την κατάλληλη στιγμή ότι αυτός τη βγάζει με 1300 κι ο Λιάπης είναι φορτωμένος από κούνια, άρα είναι το ίδιο με τον Παπαντωνίου, τον Ακη, και της αυλής της Μιμής το κάγκελο ??
    *
    "νήπιος γέρων" Says:
    July 4th, 2008 at 7:22 pm

    Πλακώσανε πάλι τα κατακίτρινα …τρόλεϋ!
    Μη μασάτε, ρε, παιδιά οι υπόλοιποι! Μην απαντάτε, μην τσιμπάτε, μην χολοσκάτε. Το πολύ πολύ γράψτε κάνα σχόλιο να γελάσουμε και τέρμα, όχι δεύτερη απάντηση. Μόνο για πλάκα είναι η φάση, όπως και απόδειξη ότι η παρέα που μαζεύεται εδώ κάτι πρέπει να αξίζει. As simple, as that…

    @FactorX: τσεκάριζε τα e-mails των “κατακίτρινων τρόλεϋ” και βγάζε τους στην σέντρα. Πάντα με χιούμορ, φίλε, για την πλάκα. Δεν μπορείς να αποφύγεις το πέρασμα από δω των “τρόλεϋ”, αφού χαράζεις …ηλεκτροφόρες γραμμές πολιτικά ακομμάτιστης άποψης.
    *
    "νήπιος γέρων" Says:
    July 5th, 2008 at 3:01 am

    METRON ANALYSIS = ιδιοκτήτης: Φανάρας = Β΄ Πανελλαδική = “Ρήγας Φεραίος” = ΚΚΕ εσ.
    V-PRC = ιδιοκτήτες: Γιάννης Μαυρής και Χριστόφορος Βερναρδάκης = Β΄ Πανελλαδική = “Ρήγας Φεραίος” = ΚΚΕ εσ.
    ΚΑΠΑ Research = ιδιοκτήτης: Ρουτζούνης Ντίνος = Γραμματέας Οργάνωσης Σπουδάζουσας Αθήνας της ΚΝΕ
    GPO = ιδιοκτήτης: Θεοδωρικάκος = πρώην Γραμματέας ΚΝΕ
    ---
    ΟΛΕΣ οι εταιρείες δημοσκοπήσεων έχουν εργαζόμενους …ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ = μπλοκάκι παρωχής υπηρεσιών = ΟΧΙ άδεια, ΟΧΙ δώρα, ΟΧΙ αποζημειώσεις => Ο-Λ-Α στην τσέπη!!!
    *****
    ΦΩΤΙΑ και ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ- “ΣΥΝΑΙΝΕΚΟΥΣ”!!!
    *****
    *
    Anonymous Says:
    July 5th, 2008 at 2:31 pm

    ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ
    FactorX

    Ειμαι παλιός στο Διαδίκτυο και αρκετα έμπειρος,όχι φυσικά ειδήμων και τα πάντα γνωρίζων.
    Παρακολουθω την Ιστοσελίδα σου και πράγματι αναγνωρίζω οτι προσπαθεις να τηρείς κανόνες και ισορροπίες.
    Ας μου επιτρεψεις όμως μερικές παρατηρήσεις και όχι κριτική.
    Το in.gr ειχε ενα FORUM στο οποιο δεν υπηρχε ουσιαστικη λογοκρισια και καμια φορά γινόταν κάποια παρέμβαση στις ακραίες περιπτωσεις.
    Εκει μεσουρανούσαν τοτε η lara ο ΠΕΛΙΑΣ κατι γεροντες πειρατες,μειράκεια και πόρτες και εξωπορτες.
    Εκλεισε το FORUM και για αρκετό χρόνο οι περιπλανωμενοι ψάχναν για στέγη και ω του ΘΑΥΜΑΤΟΣ
    ΝΑΤΟΙ ΠΕΤΙΟΥΝΤΑΙ εδω μεσα με τις συνηθισμένες εν ειδει ΣΕΝΤΟΝΙΟΥ αμπλελοφιλοσοφιες και τις γνωστές ΑΛΟΓΟΜΥΓΕΣ.
    Βέβαια χρειάζεται μερικες φορές αρκετος χωρος για να γραφουν και να αποδοθουν απόψεις και σκέψεις αλλα η επαναλαμβανόμενη μακροσκελης αμπελοφιλοσοφία νηπίων και μειρακειων γινεται ΚΥΡ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΒΑΝΙ.
    Καλό είναι να υπάρχει κάποιο φρένο στους οιστροφόρους φιλοξενουμένους σου πρίν επαναμφανιστουν οι αείμνηστοι ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ και αλλοι παρόμοιοι που κυριολέκτικα δημιουργησαν σχολή και κλείσαν το FORUM ΤΟΥ IN.GR.
    ευχαριστώ για την φιλοξενεία

    diogenes.

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2008 15:51:38

    παιδια, μην ασχολειστε με τους ψευτες. Ποιο ιν τζι αρ. Εγω αρχισα τα σχολια λιγο πριν κλεισει το ΑΝΤΙ. αα και το πορτα πορτα βγηκε απο το door to door της βιζιτας.. την ιδια μερα... χαχα ειμαι νεος στο blogging και το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον να μιλουν ανθρωποι που γνωριζουν και εχουν αποψη. Το ευχαριστω στον Οικοδεσποτη μας.

    6κτινε,προφητη, φιδια, αρχ πτξ, πελια και γεροντα πολυ χαιρομαι που τα λεμε/ σας εκτιμω ιδιαιτερα.

    ππ