#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2014 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Υπουργείο Υγείας προειδοποιεί: το κάπνισμα μπορεί να σε σώσει

 

Τέρμα τα δίφραγκα ή τέρμα στο 25ευρω. Για νοσηλεία θα απαιτείται η προσκόμιση των αποδείξεων ότι ο ασθενής έχει καταβάλλει το αντίτιμο σε τσιγάρα, ήτοι 500 πακέτα. Αρκεί αυτά να φέρουν την αυτοκόλλητη ταινία του ειδικού φόρου κατανάλωσης.

Και ασφαλώς την προειδοποιητική σήμανση. «Το Υπουργείο Υγείας προειδοποιεί: το κάπνισμα μπορεί να σε σώσει».

Για ένα καπνιστή που σέβεται τον εαυτό του, 500 πακέτα είναι τουλάχιστον η ετήσια κατανάλωση. Μετά μπουκάρεις στα νοσοκομεία και ωρύεσαι: «εγώ σας πληρώνω».

Αν υπάρξουν αντιδράσεις για τον υπερβολικό αριθμό των πακέτων, θα προωθηθεί το ισοδύναμο μέτρο: μία κούτα πούρα στην Πάολα.

Είναι μια απόφαση που ανακούφισε την κοινωνία και ιδιαίτερα την ευγενή τάξη των λαθρέμπορων.

Επίσης θα προσγειώσει τις καπνοβιομηχανίες που μοιράζουν αφειδώς μπόνους στους εργαζομένους, σαν να ήταν ΔΕΚΟ στις καλές εποχές και χαλάνε την πιάτσα.

Και μην πει κανείς ότι κυβερνά το ΠΑΣΟΚ: απλά έχει το δικαίωμα βέτο στις αποφάσεις που δεν του αρέσουν.

Όλη η επιχειρηματολογία για την αναγκαιότητα του 25ευρου δεν πήγε στράφι. Θα χρησιμοποιηθεί την επόμενη φορά που θα πρέπει να περάσει ένα εισπρακτικό μέτρο.

Την υγειά μας να έχουμε να καπνίζουμε, αλλά αν αντιληφθεί ο ΣΥΡΙΖΑ ότι το μόνο σημείο διάσπασης του «σαμαρικού μπλοκ» είναι το κάπνισμα, η Κυβέρνηση μετρά ημέρες.

Όσο για τον αγαπητό Υπουργό Υγείας είναι βέβαιο ότι αντελήφθη ότι η έκθεση στα ΜΜΕ είναι σαν την ηλιοθεραπεία: λίγο κάνει καλό, στην υπερβολή βγαίνεις ζαλισμένος και τσουρουφλισμένος.

Και μην πει κανείς ότι αν δε θέλουν οι καπνιστές να πληρώνουν να το κόψουν γιατί: αν η ζωή κάποιου χαρακτηρίζεται από μία λέξη που ξεκινά από μπου- και τελειώνει σε –δέλο, το τσιγαράκι είναι ένα υποκατάστατο παρηγοριάς.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/01/2014 13:57:42

    Ἄν στό πακέτο,ἀντί γιά τήν ταμπέλα: ''Τό κάπνισμα προκαλεῖ καρκίνο'', ἔγραφαν: ''τά 2.70 εὐρώ πᾶνε στό Κράτος'' ,θά τό ἔκοβαν πολύ πιό εὔκολα τό τσιγάρο ἀρκετοί Ἕλληνες...

    • orion avatar
      orion @ Κυθήριος 08/01/2014 14:51:16

      40 εκατομμυρια συνολικα στο κρατος ,800 στους λαθρεμπορους.
      Γεια σου Αγρινιο με την παραγωγη σου!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 08/01/2014 17:03:53

      Σωστός! Ενδιαφερόμαστε για την κόντρα στο κράτος περισσότερο από την υγεία μας. Αποδεικνύεται δεκαετίες τώρα. Και ξαφνικά λέμε για κρίση λόγω μνημονίου. Εϊμαστε συνένοχοι στο να μην αλλάξουμε νοοτροπία όποιοι δε διαπιστώνουμε τόσο πασιφανή λοισθήματα στον χαρακτήρα του μέσου Έλληνα. Τα οποία τον έχουν κάνει να απομακρυνθεί πολύ από τη σωστή νοοτροπία των Ελλήνων προγόνων μας. Που είχαν την Ελλάδα πάνω από την πάρτη τους...

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Κυθήριος 08/01/2014 18:02:18

      Μια υποθετική ερώτηση: Αν κόβανε το τσιγάρο οι καπνιστές , δεν θα κατέρρεαν τα οικονομικά του Κράτους;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ tassos.κ 08/01/2014 20:23:54

        Δέ γνωρίζω,ἐκεῖνο πού ξέρω ὅμως εἶναι ὅτι,οἱ δαπάνες γιά τίς ὑπηρεσίες ὑγείας στούς χρονίως πάσχοντες ἀπό ἀσθένειες πού ὁφείλονται στό κάπνισμα,ἐπιβαρύνουν πάρα πολύ τόν κρατικό προϋπολογισμό...

        • orion avatar
          orion @ Κυθήριος 09/01/2014 08:17:35

          Δεν ειμαι καπνιστης αλλα αναρωτιεμαι γιατι ποτε δεν εχει γινει μια ερευνα για το ποιες ειναι οι δαπανες υγειας απο την ρυπανση στην ατμοσφαιρα της Αθηνας.Μηπως θα επρεπε να πληρωνουν.... ενα ευρω την ημερα οσοι πχ εχουν τζακι η οσοι κυκλοφορουν με θηριωδη αυτοκινητα 4000 κυβικων;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ orion 09/01/2014 13:14:04

            Ἐγῶ ἦμουν καπνιστής καί τό 'χω κόψει..
            Νά γίνουν κι αὐτές οἱ ἔρευνες,γιατί νά μή γίνουν;
            Τό 1 εὐρώ ὅμως πού ἐσύ προτείνεις εἶναι ἄλλο ἕνα χαράτσι,τά 5 λεπτά ὅμως πού θά ἐπιβαρύνουν κάθε πακέτο τσιγάρα εἶναι μιά ἀμελητέα αὔξηση,πού οὔτε θά τήν καταλάβει ἡ τσέπη.
            Ἄν ὅμως σάν ἀντίδραση κάποιοι ἀποφασίσουν νά μετριάσουν τό κάπνισμα,ἤ νά τό κόψουν τελείως,θά κερδίσουν πολλά καί ἐκεῖνοι προσωπικά στήν ὑγεία τους καί τό Κράτος...

    • Art of War avatar
      Art of War @ Κυθήριος 09/01/2014 17:03:54

      μην σου πω όλοι!!

  2. Eva avatar
    Eva 08/01/2014 14:09:27

    Ο κ. Γεωργιάδης υπερασπίστηκε τα συμφωνημένα.
    Η όχι?
    Τον κατηγορούμε επειδή βγήκε πολλές φορές στα ΜΜΕ?
    Πόσο είναι το σωστό να βγαίνεις?(όπως ποιός υπουργός για παράδειγμα?)

  3. DI.KO avatar
    DI.KO 08/01/2014 16:01:49

    Πολύ ωραίο!!!!

  4. DI.KO avatar
    DI.KO 08/01/2014 16:03:28

    Το πολύ ωραίο πηγαίνει περισσότερο στον Κυθήριο.

  5. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 08/01/2014 17:14:13

    Ως καπνιστής πούρου (βαράτε ελεύθερα), εδώ και 11 χρόνια (καπνίζω και φθηνά των 2 ευρώ), με το νέο μέτρο δικαιούμαι μονόκλινο στο "ΥΓΕΊΑ", όταν πάθω καρδιά.....

    • Art of War avatar
      Art of War @ Υ.Παραπλανημένος 09/01/2014 17:05:42

      σουίτα........

  6. el eternauta avatar
    el eternauta 08/01/2014 20:26:14

    Για άλλη μια φορα εντελώς απαράδεκτο το κρατος και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ . Αλλα είχαν δεσμευτεί στις καπνό βιομηχανίες . Ειδικά μια γνωστή κιόλας που την έβγαζε και Σαμαρας στα κανάλια για τις επενδύσεις της έτοιμη ειναι να φύγει απο την Ελλάδα.

  7. Avariel avatar
    Avariel 09/01/2014 13:20:12

    Μάλλον σας διαφεύγει ότι η κυβέρνηση βρίσκεται συνεχώς σε μια διαπραγμάτευση και τέτοιες παλλινωδίες είναι απόλυτα λογικές. Σημασία έχει, τι απόφαση παίρνει στο τέλος και η συγκεκριμένη θεωρώ πως είναι κοινωνικά δίκαιη.