#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Υπουργείο Οικονομικών έχει δική του παντιέρα;



του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Πρόσφατα ο Πρωθυπουργός σε συνέντευξη του ξεκαθάρισε πως η Ελληνική Αμυντική Βιομηχανία (ΕΑΣ, ΕΑΒ, ΕΛΒΟ) θα αναδιαρθρωθεί εν λειτουργία, υπογραμμίζοντας πως δεν είναι ΕΡΤ κι επισημαίνοντας τις άλλες, εθνικές και στρατηγικές, διαστάσεις, του ζητήματος. Σοφόν το σαφές.

Μάλιστα ανατέθηκε σε ανεξάρτητο οίκο μέχρι τέλος Αυγούστου να παραδώσει σχετική μελέτη, υποθέτω με τις βασιλικές αμοιβές που παίρνουν συνήθως αυτοί οι τύποι. Ως εδώ καλά.

Όμως οι στελεχάρες του Υπουργείου Οικονομικών, που έχουν μεταβληθεί σε Ναΐτες του Μνημονίου, έχουν τον διακαή πόθο να τα κλείσουν όλα. Ν’ απολύσουν τον κόσμο και να ρευστοποιήσουν τα πάντα. Ενοχλούνται δε από την καθυστέρηση και από τις «παρεμβάσεις» στα γούστα τους, διότι μόνον αυτοί …«ξέρουν».

Στις δε συσκέψεις για το ζήτημα, μαθαίνω, η συμπεριφορά τους φτάνει στα όρια του χλευασμού απέναντι σε οποιονδήποτε διατυπώσει σκέψεις με κοινωνική διάσταση και εθνικά στρατηγικό προσανατολισμό.

Χαρακτηριστική η στάση τους στο ζήτημα της καταβολής προς τους εργαζόμενους μέρους των δεδουλευμένων τους, αφού οι είναι μήνες απλήρωτοι και θρασύτατα αρνούνται να ζήσουν με αέρα κοπανιστό. Το Υπουργείο Οικονομικών αρνήθηκε την χορήγηση φορολογικής ενημερότητας λόγω εκκρεμοτήτων, οπότε πληρωμή γιοκ. Με πρωτοβουλία του Υπουργείου Άμυνας, στο οποίο, προς τιμήν Υπουργού και Υφυπουργού, η διακομματική συνύπαρξη λειτουργεί προς το εθνικό όφελος σε τέτοια θέματα, συμφωνήθηκε να λυθεί το ζήτημα με πράξη νομοθετικού περιεχόμενου. Το Άμυνας έκανε άμεσα ότι έπρεπε αλλά το Οικονομικών έκανε πάλι τσαλίμια με την μπάλα, πέρασε το Δεκαπενταύγουστο με απλήρωτους τους ανθρώπους, να μην έχουν μαντήλι να κλάψουν, όσο οι βαριοί κι ασήκωτοι οικονομολόγοι έριχναν μερικές βουτιές να δροσιστούν. Το ζήτημα ίσως λυθεί εντός της ερχόμενης εβδομάδας με την συνδρομή και της Γραμματείας της Κυβέρνησης κι οι εργαζόμενοι να πάρουν έναντι χρήματα για να ζήσουν, χρήματα που με αίμα εξοικονόμησε το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, όμως, ως την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, η Αυτού Αυτοκρατορική Εξοχότης, ο κ. Στουρνάρας, αρνείται να υπογράψει!

Και στο μεγάλο ζήτημα όμως, στο τι θα γίνει επιτέλους οριστικά με τις αμυντικές βιομηχανίες, είναι ολοφάνερη πλέον η μεθόδευση από την πλευρά του ΥΠΟΙΚΟ, κόντρα στην κυβερνητική δέσμευση: απαξίωση και διάλυση. Γι’ αυτό και το εξοργιστικό κατενάτσιο. «Αφού», λέει, «δεν μας αφήνετε να τα σκοτώσουμε τώρα τα εργοστάσια, ας τα αφήσουμε να ψοφήσουν, θα σηκώσουμε τους ώμους, περίλυποι, σνιφ, και χαμηλοβλεπούσες, παίζοντας με τα μανικετόκουμπα μας κι ύστερα πουλάμε τα πτώματα». Άλλη εξήγηση για την άρνηση έστω και για χρηματοδότηση μέσω τραπεζικού δανεισμού, ώστε να ξαναλειτουργήσουν, πχ τα ΕΑΣ, δεν υπάρχει. Αναδιάρθρωση εν λειτουργία, χωρίς …λειτουργία, γίνεται; Δεν γίνεται. Μήπως μοιάζει με σαμποτάζ;

Μάλιστα πλέον, το ΥΠΟΙΚΟ, όπως και οι «ειδικοί» που …μελετούν, αρχίζουν να ψιθυρίζουν, πως αντί για αναδιάρθρωση, θα προταθεί εκκαθάριση εν λειτουργία. Το χαβά τους δηλαδή, διότι εννοούν μπαλτά και λουκέτο.

Αυτά όμως αντίκεινται στις διακηρύξεις του Πρωθυπουργού και στο εθνικό συμφέρον, το οποίο δεν ερμηνεύεται μόνο με λογιστικές πράξεις.

Το οικονομικό επιτελείο θέτει και σωστά το ζήτημα των ελλειμμάτων και των χρεών των αμυντικών επιχειρήσεων. Η λογική όμως δεν είναι «κλείνω και πουλάω ως κουφάρι ό,τι έχει χρέη κι ελλείμματα». Τότε το πρώτο που θα έπρεπε να έχει κλείσει είναι το …Υπουργείο Οικονομικών. Απλά δεν θα το αγόραζε κανένας και δεν προβλέπεται. Λύση; Διαγραφή, κούρεμα, ας κόψουν το λαιμό τους. «Εξυγίανση» με κηδεία, έκανα κι εγώ χωρίς ξέχειλη αμοιβή «ειδικού συμβούλου». Με μία πίτα γύρο και θα έγραφα την «μελέτη» μου στην χαρτοπετσέτα.

Όσο καθυστερεί η υλοποίηση της απόφασης για αναδιάρθρωση εν λειτουργία, τόσο πιθανότερος γίνεται ο «αιφνίδιος επιχειρηματικός θάνατος» της αμυντικής βιομηχανίας με ό,τι συνεπάγεται. Όσο κυλάει ύπουλα, εκ προμελέτης, ο χρόνος, τόσο απαξιώνονται οι επιχειρήσεις, εξαθλιώνονται οι εργαζόμενοι και φυσικά κανείς πελάτης δεν θα έρθει να συμβληθεί με μια επιχείρηση που αύριο όλοι λένε πως δεν θα υπάρχει.

Υπάρχει επόμενως αδήριτη ανάγκη αυστηρής παρέμβασης από την κορυφή, στην οποία αντανακλούν όσα γίνονται ή δεν γίνονται, επιβάλλοντας λύση αληθινής εξυγίανσης, με μόνη προοπτική τις ελεύθερες αγορές και τις νέες τεχνολογίες, μέσα και από συμπράξεις με ξένους οίκους, κι όχι το νεκροταφείο των ελεφάντων.

Κυρίως δε να υπενθυμιστεί ποιος κάνει κουμάντο.

Επαναλαμβάνω, τα ΕΑΣ, η ΕΛΒΟ, η ΕΑΒ δεν είναι ΕΡΤ. Υπάρχουν εντός τους πολλά κακά, σε πρόσωπα και νοοτροπίες για τα οποία την κύρια ευθύνη την έχουν οι πολιτικές ηγεσίες, πράσινες και μπλε, που πέρασαν. Αυτά μπορούμε να τα διορθώσουμε και να διατηρήσουμε έναν πολύτιμο πυρήνα της βιομηχανικής και τεχνολογικής Ελλάδας που οφείλουμε να χτίσουμε. Δεν μπορούσε να ζήσουμε πουλώντας καφέδες, σουβλάκια και πίτσες, όλα εισαγόμενα, οι μισοί Έλληνες στους άλλους μισούς.

Να σώσουμε την αμυντική βιομηχανία, μαζί με τους εργαζόμενους, που γνωρίζουν πως η λογική των ελλειμμάτων κι επιδοτήσεων πέθανε. Η Ελλάδα όμως πρέπει να ζήσει, χωρίς να καταστρέψουμε αυτά που δεν θα μπορέσουμε εύκολα να ξαναφτιάξουμε…

(Δημοσιεύεται στην Κυριακάτικη Δημοκρατία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 25/08/2013 12:45:01

    Κύριε Κρανιδιώτη ενώ συμφωνώ μέχρι κεραίας με το άρθρο σας, θα σας υπενθυμίσω παλαιότερη δήλωση του πρωθυπουργού (προς Μέρκελ) "... Ο Γιάννης Στουρνάρας είναι αδερφός μου..." οπότε είναι μάλλον σαφές από που έλκει το "θράσος" ο Υπουργός Οικονομικών και συμπεριφέρεται ως "Αυτοκρατορική Εξοχότες".

    • Γοματιδης Βασιλης avatar
      Γοματιδης Βασιλης @ Γιάννης Κιαπέκος 25/08/2013 13:13:38

      Συγχαρητήρια κ. Κρανιδιώτη. Εξαιρετικό άρθρο . Εύχομαι να το διαβάσει ο κ. Σαμαράς.
      Ευχαριστώ

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Γιάννης Κιαπέκος 25/08/2013 13:27:25

      Κύριε Κιαπέκο μου τους συγγενείς, δεν τους διαλέγουμε.
      Μας τους ...επιβάλλει η μοίρα!

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 25/08/2013 13:56:07

        Έτσι είναι (παρόλο που στη προκειμένη περίπτωση δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται η {η κακή μας} μοίρα) όμως ... έχουμε την επιλογή να μη "κομπάζουμε" για την "συγγένειά" μας.

        • kat avatar
          kat @ Γιάννης Κιαπέκος 25/08/2013 15:33:31

          Και όταν είναι επιβλαβής ο συγγενής μπορείς και να τον σουτάρεις ή να τον απομακρυνεις εσυ ,προτου σε
          σουτάρει ο λαός . Capici?

          • LM avatar
            LM @ kat 25/08/2013 15:53:54

            Κι αν δεν σε αφήνει η...θεία σου;

  2. occultist avatar
    occultist 25/08/2013 13:02:40

    ΦΩΝΗ ΒΟΟΝΤΩΣ ΕΝ ΤΗ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙΟ ΕΡΗΜΩ. Ο άνθρωπος το είπε ξεκάθαρα ''οι τράπεζες να μη καταρρεύσουν'' και γαία πυρί μειχθείτω. Ας ψοφήσουν οι ιθαγενείς Ελληνες. Εμείς έχουμε φροντίσει να έχουμε νέους υπηκόους. Τους φέρνουμε σωριδών απο την Ινδία, το Πακιστάν, την υποσαχάρια Αφρική, την Ν.Α Ασία. Και ενώ θα πληρώνουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές ΔΕΝ θα τους δίνουμε σύνταξη (μεγάλο συν στην σύνταξη του προυπολογισμού) αφού μόλις φθάνουν στο όριο ή δεν τους χρειαζόμαστε πλέον, απλά θα τους απελαύνουμε. Να δεις για πότε έρχεται η ανάπτυξη. Και επί τη ευκαιρία, έχει γίνει κανένας έλεγχος στα μάστερ, πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά των φωστήρων του Υπ.ΟΙκ ;;; Γιατί κρίνοντας εκ του αποτελέσματος ή μισθοδοτούνται ΄μαύρα΄ από ενδιαφερομένους, ή πρόκειται για υλοτόμους, κοινώς ξυλοσχίστες.

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 25/08/2013 13:31:38

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη γιατί τα γράφετε αυτά; Αν δεν του έκανε του πρωθυπουργού ο Στουρναρας θα τον είχε διώξει χθες. Από τη στιγμή που δεν το κάνει σημαίνει ότι ο ΥπΟικ ενεργεί με βάση τις εντολές του κ. Σαμαρά.
    Το τι λέει ο πρωθυπουργός δημόσια λίγη σημασία έχει. Σιγά σιγά χάνει την εμπιστοσύνη ανθρώπων σαν εμένα που πρώτη φορά στα 44 μου ψήφισα ΝΔ πιστεύοντας τα Ζαππεια......
    Ακούγεται ότι είστε φίλος του, ίσως ξέρετε καλύτερα, αλλά το πολιτικό του κεφάλαιο το εξαντλεί με ευθύνη του. Αν έχετε τη δύναμη ξυπνήστε τον.....

  4. LM avatar
    LM 25/08/2013 13:33:13

    Δυστυχώς, όσο και να μας ξενίζει, κάπου αλλού λογοτούν πρωτίστως οι υπεροικονομολόγοι μας...

  5. A.M avatar
    A.M 25/08/2013 14:01:08

    Αλήθεια τι λένε οι Τράπεζες για όλα αυτά; Μην κρυολογήσουνε και τρέχουμε....

  6. airman avatar
    airman 25/08/2013 14:30:08

    Πρώτα απ' όλα πρέπει να καταστεί σαφές ότι άλλο πράγμα ΕΑΣ-ΕΛΒΟ και άλλο ΕΑΒ. Η ΕΑΒ είναι ''κράτος εν κράτει'' και ως περίπτωση ίσως χειρότερη και από την ΕΡΤ. Είναι απαράδεκτο η ΕΑΒ να αποτελεί τροχοπέδη για την Εθνική Άμυνα και ο νοών νοείτω.

  7. Δούρειος Άνεμος avatar
    Δούρειος Άνεμος 25/08/2013 15:18:33

    '' Κυρίως δε να υπενθυμιστεί ποιος κάνει κουμάντο.''
    Θεωρείτε κ. Κρανιδιώτη αλήθεια, οτι έχει...ξεχαστεί το ποιός κάνει κουμάντο; Δε νομίζω οτι ο κ. Αντώνης Σαμαράς θα επέτρεπε κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον αυτό με κάνει να πιστεύω ο αποφασιστικός τρόπος με τον οποίο εκφράζεται και αντιμετωπίζει τις καταστάσεις.

    • ΝΚ avatar
      ΝΚ @ Δούρειος Άνεμος 26/08/2013 22:36:42

      Μπορείς να μας αναλύσεις την σκέψη σου λιγάκι; Μάλλον για υπάλληλος— συνδικαληστης μου μοιάζεις. Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ....έλεος πιά.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/08/2013 17:54:09

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη
    Εδώ και πολύ καιρό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να επισημαίνουμε τις αστοχίες(;), τις εμμονές(;) και τις εγκληματικές επιλογές του κ. Στουρνάρα!
    Χαρακτηριστήκαμε ακριβώς γι΄ αυτό το λόγο ως εμπαθείς, ...Συριζαίοι, ακόμα και ως ..αντισαμαρικοί!!
    Δεν ήθελα να πιστέψω την αρκετά σοβαρή πληροφορία, από πρόσωπα του εξωτερικού προερχόμενη , ότι ο Στουρνάρας , από τους "έξωθεν" , δεν λογίζεται ως Υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας, αλλά ως ένας άριστος τοποτηρητής των ξένων οικονομικών συμφερόντων, που προς το παρόν, (σύμφωνα πάντα από τους ξένους κύκλους), τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά!!
    Και εδώ έρχομαι να πιστέψω την αβάσιμη προς το παρόν πληροφορία, ότι όπως προηγουμένως οι αλήστου μνήμης Παπακωνσταντίνου και Παπαδήμος, έτσι και αυτός δίδει τις απαραίτητες αξετάσεις στα Ύπατα αφεντικά του, για την κατάληψη του ..αρμόζοντος θώκου, μετά την επιτυχή περάτωση της διατεταγμένης υπηρεσίας του!!!!

  9. Κώστας ΠΛ avatar
    Κώστας ΠΛ 25/08/2013 18:01:07

    Κύριε Κρανιδιώτη συμφωνώ με τα περισσότερα, μήπως όμως έφτασε η ώρα να αναρωτηθούμε, που θα πάει αυτό το πράγμα. Ποιά ειναι η προτεραιότητα μας , οι πατρίδα μας , οι κατοικοι της η οι περιφημου δυνάστες Δανειστες μας.

  10. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/08/2013 18:02:33

    Εχει μεινει..........κανενας ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΣ με οφειλες στο δημοσιο........να τα αγορασει ολα τα αμυντικα συστηματα?

  11. δημης avatar
    δημης 25/08/2013 18:20:17

    ΝΑ "ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ" ΤΟΝ ΚΝΙΤΗ ....
    -Ξέρει να υπακούει ,να εκτελεί , να φέρει σε πέρας οποιοδήποτε "πρότζεκτ"....
    "ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ -ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ " Κκραύγαζαν σαν ..Φυτητές ...
    και τους απαντούσαν οι παροικούντες :"πρωτοι στα μαθήματα μπάτσοι στον αγώνα" ...στα Φοιτητικά συνέδρια...

  12. Νίκος Αναστασόπουλος avatar
    Νίκος Αναστασόπουλος 25/08/2013 22:51:09

    Τελικά ποιός είναι το ; (Τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία). Ο πρωθυπουργός ή ο υπουργός; Μήπως επειδή, για την χρηματοδότηση, απαιτείτε μόνο(;) η υπογραφή του υπουργού και άρα και η ευθύνη, θα πρέπει να λογοδοτήσει στα πραγματικά αφεντικά ο υπουργός και όχι ο πρωθυπουργός; Στα αφεντικά που το μόνο σκοπό που έχουν είναι να εξαθλιώσουν τους που είπε και ο Σαββόπουλος κάποτε, να τους αφαιρέσουν το δικαίωμα κάθε βιομηχανικής παραγωγής και ειδικά υλικό αμυντικής βιομηχανίας; Μήπως το ενδιαφέρον των Αμερικανών για την παραγωγή πυρομαχικών στα ΕΑΣ, έχει προκαλέσει την τεράστια αντιδραση των Γερμανών για την τυχόν εισοδο των πρώτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση; Ο Στουρνάρας είναι άνθρωπος και άρα σκέπτεραι πάνω απ' όλα την πάρτη του.

    • νικος avatar
      νικος @ Νίκος Αναστασόπουλος 26/08/2013 02:20:26

      Μάλλον εσείς είστε πιο κοντά στην πραγματική αιτία κύριε Αναστασόπουλε. Δυστυχώς, η Ελληνική αμυντική βιομηχανία την πληρώνει ως παράπλευρη απώλεια της νέας Αμερικανο-Γερμανικής σύρραξης.
      Και φυσικά υπαρχει τεράστια αντίδραση απο γερμανικής πλευράς για κάλυψη των αναγκών των Αμερικανών σε πυρομαχικά από τα ΕΑΣ αφού έτσι, οι δεύτεροι -λόγω της συνεργασίας που πρέπει να υπάρξει με τοπική βιομηχανία- θα πάρουν ένα ουσιαστικό προβάδισμα στην σημαντικότερη απο τις μελλοντικές προμήθειες των Ε.Ε.Δ., που είναι τα πυρομαχικά 120mm των αρμάτων Leopard.
      Γιατί να υφίστανται τα ΕΑΣ, τα οποία με βάση των ισχύοντα νόμο θα πρέπει να συμμετάσχουν στην παραγωγή αυτών των πυρομαχικών; Δεν θα ήταν πολύ συμφερότερο (για όλους) η κατευθείαν αγορά τους από την Γερμανία ως χώρας παραγωγής του Leo;
      Εξάλλου αν η Ελλάδα συνεχίσει να διατηρεί βαρειά βιομηχανία, όπως αναμφίβολα είναι η αμυντική, ποιός θα κόψει τη χωριάτικη σαλάτα ή θα χτυπήσει το τζατζίκι ώστε να τα μοιραστούν στα 4 οι βορειο-κεντροευρωπαίοι ....κροίσοι που επισκέπτονται τα καλοκαίρια την Ελλάδα;
      Εγώ πάντως παραμένω αισιόδοξος !!! Αν οι Γερμανοί "σωτήρες" μας δεν έχουν μνήμη, εμείς οι υπόλοιποι λαοί έχουμε... 2 πόλεμοι, 2 ήττες... Γιατί να κερδίσουν τον 3ο;
      (*) Κύριε Κρανιδιώτη, το άρθρο σας και εξαιρετικό είναι και κατευθύνεται προς τον απολύτως σωστό στόχο!

  13. κοντός ψαλμός..................... avatar
    κοντός ψαλμός..................... 25/08/2013 22:52:52

    Και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς βάρβαρους?
    Κ. Κρανιδιώτη ο κύβος ερίφθει.......

  14. popaia avatar
    popaia 25/08/2013 23:19:49

    Είναι βουνό το δίκιο του Φαήλου σ' αυτό το άρθρο. Και πρέπει να εισακουστεί αυτός και όχι οι "σαμποτέρ".

  15. kat avatar
    kat 25/08/2013 23:24:58

    Η θείτσα Αγγέλα ....πάλι.

  16. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 26/08/2013 01:14:36

    Αυτη η εναλλαγη κοστουμι//στολη παραλλαγης αρχιζει να κουραζει

  17. roadrunner avatar
    roadrunner 26/08/2013 01:34:14

    Πώς δηλαδή αρνείται να υπογράψει ; Με ποιά επίσημη αιτιολογία ;

  18. Tassos avatar
    Tassos 26/08/2013 09:20:41

    Επρεπε να είχαν κλείσει χθες. Καλύτερα να τους ταΐζουμε χωρίς να δουλεύουν, παρά να φτιάχνουν ...κανόνια και να μπαίνουν μέσα δισεκατομμύρια. 100 χρόνια ούτε λιανοντούφεκο δεν κατάφεραν να παράγουν. Από μίζες όμως, υπερπαραγωγή.

  19. Διογένης avatar
    Διογένης 26/08/2013 10:25:11

    Και να ήταν μόνον τα όσα λέτε, αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη! Εδώ η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να βγει στις αγορές τον Μάιο του 2013, τον Μάιο που μας πέρασε, και το Υπουργείο Οικονομικών την κλώτσησε χωρίς δεύτερη σκέψη!

    Δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ που είχε δημοσιεύσει τότε το capital.gr, χωρίς να δοθεί από κανέναν ιδιαίτερη προσοχή: http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=1798779. Θα αντιγράψω το ρεπορτάζ και στο τέλος αυτού εδώ του σχολίου μου, διότι αξίζει να τύχει της μεγαλύτερης δυνατής προσοχής τώρα πια, που φαίνεται ότι τίθενται ευρύτερα ζητήματα από την "παντιέρα" του Υπουργείου Οικονομικών.

    Τι μας λέει αυτό το ρεπορτάζ του Μαΐου 2013; Ότι ούτε λίγο ούτε πολύ, κάποιοι "κερδοσκόποι", εκλιπαρούσαν επί έναν και μισό μήνα το ελληνικό ΥΠΟΙΚ να βγάλει την Ελλάδα στις αγορές, ώστε να "κερδοσκοπήσουν" αγοράζοντας τα ελληνικά ομόλογα. Δίνοντάς μας δηλαδή τα ωραία τους λεφτά. Σε μια χώρα που κατά τα άλλα το χρέος της "δεν είναι βιώσιμο", όπως επαναλαμβάνουν σχετικοί και άσχετοι εν χορώ. Τότε πώς θα μας έδιναν οι εν λόγω κερδοσκόποι τα ωραία τους λεφτά, αφού σκοπός τους είναι το κέρδος. Όχι, είπε ο Μέγας Στουρνάρας, είναι "παρακινδυνευμένο" να βγούμε από τώρα στις αγορές. Παρακινδυνευμένο για ποιον; Για σένα που θα πάρεις τα λεφτά, ή για αυτόν που θα σου τα δώσει; Αν αυτός που σου τα δίνει δεν έχει πρόβλημα, γιατί να έχεις εσύ που θα τα πάρεις;

    Αντικειμενικά και με όρους χρηματιστηριακούς, ο μόνος πραγματικός κίνδυνος για την ελληνική υπόθεση από το αν έβγαινε πρόωρα στις αγορές θα ήταν να γινόταν μια "γυριστή", όπως αυτή που έγινε με το θέμα της ΕΡΤ και την κυβερνητική κρίση, και να χάσουν κάποια (λίγα) λεφτά οι κερδοσκόποι από την άνοδο των ελληνικών επιτοκίων (των ελληνικών spreads, για να μιλήσουμε τη γλώσσα που ξέρουν όλοι), ώστε να γίνουν μελλοντικές εκδόσεις λιγότερο ελκυστικές. Τρίχες κατσαρές! Ο κίνδυνος αυτός είναι ο κίνδυνος που αντιμετωπίζει κάθε αγοραστής ομολόγων, οποιοδήποτε κράτος και αν εκδίδει. Πάντοτε τα επιτόκια ανεβαίνουν και κατεβαίνουν, ανάλογα με κυβερνητικές σταθερότητες κλπ. Η ουσία είναι ότι η προοπτική αυτή φαίνεται ότι δεν εξετάστηκε καν από τον Υπουργό Οικονομικών.

    Και, το κυριότερο, έναντι του κινδύνου αυτού, που βάραινε μάλλον τον κερδοσκόπο και όχι τόσο εμάς, θα υπήρχαν τα εξής σοβαρότατα πλεονεκτήματα:

    α) Η Ελλάδα θα αιφινιδίαζε τους πάντες! Η χώρα θα είχε βγει στις αγορές στην κυριολεξία από το πουθενά. Αυτό θα δημιουργήσε έναν ενάρετο κύκλο εμπιστοσύνης στην ελληνική οικονομία, επιτάχυνση της πτώσης των spreads, επιτάχυνση της επιστροφής καταθέσεων, κατακόρυφη άνοδο της καταναλωτικής και επενδυτικής εμπιστοσύνης.