26/09/2010 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Τουρκικό Προξενείο της Κομοτηνής

Δεν υπάρχει κανείς λόγος που να δικαιολογεί την ύπαρξη τουρκικού προξενείου στην πόλη της Κομοτηνής σήμερα, αφού εκεί δεν υπάρχουν Τούρκοι. Ούτε  Ελβετικό, μήτε Σουηδικό Προξενείο υπάρχει , αφού εκεί δεν υπάρχουν ούτε Ελβετοί, μήτε Σουηδοί.  Το Τουρκικό Προξενείο δηλητηριάζει με την έκνομη δραστηριό τητά του τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις που πρέπει να είναι σχέσεις καλής γειτονίας.  Η  Ελλάδα πρέπει να περιορίσει άμεσα ,τις πολλές και ποκίλλες ασχολίες του Τούρκου Προξένου και του πολυπληθούς προσωπικού του Προξενείου (19 άτομα), στις αυστηρά προξενικές υπηρεσίες. Να ζητήσει τον περιορισμό του προσωπικού στα 5 άτομα (το Ελληνικό Προξενείο της Ανδριανούπολης απασχολεί 3 άτομα μόνον) και να προγραμματίσει την παύση λειτουργίας του, όταν η γενικώτερη διεθνής συγκυρία το επιτρέψει.



Μιχάλης Βάρδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mήτσος avatar
    Mήτσος 26/09/2010 14:46:10

    Πολύ σωστά κύριε Βάρδα. Το ερώτημα είναι θα προβεί η επόμενη κυβέρνηση σε μια τέτοια κίνηση

    Ο Σαμαράς κάποτε είχε τα @@ να στείλει πακέτο τον πρόξενο πισω στην Τουρκία, θέλω να πιστεύω ότι τα έχει ακόμα..

  2. aristeidis avatar
    aristeidis 26/09/2010 14:55:04

    μαλλον θα στειλει παλι τη μαμα του να τονωσει την κατασταση μια που προσπαθουν να μας ευνουχισουν για τα καλα

  3. thespieys avatar
    thespieys 26/09/2010 15:10:47

    Mήπως είναι ευκολο να βρουμε αποσπασματα απο τη συνεντευξη Σαμαρα στο "Κεφαλαιο" που λεει οτι δε δεχεται "ενεργειακες γκριζες ζωνες" στο Αιγαίο;

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 26/09/2010 17:20:45

    Συγχωρέστε μου την άγνοια αλλά, με την ανταλλαγή πληθυσμών, έμειναν μόνο Έλληνες πολίτες στην Θράκη Μουλμάνοι το θρήσκευμα. Έτσι δεν είναι?
    Ποιοί είναι λοιπόν οι Τούρκοι εκεί, για να χρειάζονται τις υπηρεσίες ενός Προξενείου?
    Κάτι έχει γράψει γι αυτό και ο Παναγιώτης Τραϊανού το οποίο αν θέλει κάποιος μπορώ να του το στείλω!
    Θα εκτιμούσα μια απάντηση η οποία, θα μου φανεί χρήσιμη σε μια "δοξολογία"!!!

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 26/09/2010 18:24:03

    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά το επιχείρημα πως αφού δεν υπάρχουν Τούρκοι εκεί γιατί να υπάρχει προξενείο δεν είναι κάπως άκυρο...γιατί στην Αδριανούπολη υπάρχουν Έλληνες (αν και εκεί υπάρχουν και άλλα προξενεία) ;

  6. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 26/09/2010 18:53:09

    Aγαπητέ Νικόλα,
    Φυσικά δεν υπάρχουν Έλληνες στην Ανδριανούπολη κια γιά τον λόγον αυτόν
    δεν χρειάζεται το Ελληνικό Προξενείο εκεί ! Είναι λοιπόν καιρός να τα
    κλείσουμε και τα δύο τα Προξενεία μαζί, αφού άλλωστε μαζί τα ιδρύσαμε.
    Αυτά ιδρύθησαν ολίγον μετά τον ατυχή πόλεμον στην Μικρά Ασία , με σκοπόν
    να διευκολύνουν την μετεγκατάσταση των ανταλλαγέντων πληθυσμών.
    Οι λόγοι γιά τους οποίους τα Προξενεία αυτά ιδρύθησαν (το Τουρκικό στην
    Κομοτηνή και το Ελληνικό στην Ανδριανούπολη) δεν υφίστανται πλέον !
    Να κλείσουν λοιπόν και τα δύο, γιά να ησυχάσουμε επί τέλους !

  7. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 26/09/2010 18:56:35

    Αγαπητέ Σταύρο,
    Αυτό που γράφεις σαν ερώτημα δίνει από μόνον του την απάντηση :
    ΔΕΝ υπάρχουν ΤΟΥΡΚΟΙ πολίτες στην ΚΟΜΟΤΗΝΗ , άρα δεν χρειάζεται να
    υπάρχει εκεί ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ !
    Γιατί επιτρέπουμε την ύπαρξή του ;

  8. 13 avatar
    13 26/09/2010 19:14:50

    H αναγκη να φυγει το τουρκικο προξενειο απο τη Θρακη ειναι αμεση και επιτακτικη.Το αν θα το καταφερει ο Σαμαρας ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Οπως και ο Παπανδρεου,θα κριθει αφου κυβερνησει πρωτα.Θα δουμε τωρα,στις τοπικες εκλογες ποια ειναι η ταση...Αυτα τα προβληματα της Ελλαδας,ειδικα στι Παιδεια και στην Εξωτερικη Πολιτικη της χωρας-και ειδικα με τη Τουρκια χρονιζουν,δεν ειναι περσινα.Αρα η λυση τους πρεπει να ειναι σχετικα δυσκολη.Και αυτο διοτι στο σηριαλ αυτο η ζημια δεν γινεται τοσο απο τουρκικα συμφεροντα οσο απο εγχωρια και του εξωτερικου.Ετοιμοτητα θελουμε για ολα,μεχρι και για πολεμο.Στο τραπεζι παιζονται πολυ μεγαλα χαρτια,οπως η εθνικη κυριαρχια.Ειναι ενα χαρτι που μας το πετανε στα μουτρα καθε μερα...

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 27/09/2010 05:11:55

    σαφώς και ο ρόλος του Τουρκικού προξενείου στην Κομοτηνής είναι ΥΠΟΠΤΟΣ.....αν όμως το κλείσει η ελληνική κυβέρνηση θα υπάρχουν οι ακόλουθες παρενέργειες :

    - θα κλείσουν οι Τούρκοι σε αντιστοιχία το ελληνικό προξενείο στην Σμύρνη

    - θα υπάρξει μεγάλη αναταραχή στην ευαίσθητη περιοχή της Θράκης

    - θα επιδεινωθούν και μάλιστα ραγδαία οι ελληνοτουρκικές σχέσεις (που σήμερα, παρόλες τις παράνομες διεκδικήσεις της Τουρκίας, βρίσκονται σε καλό σημείο)

    Δύσκολα λοιπόν κάποια ελληνική κυβέρνηση θα επωμιστεί το κόστος του κλεισίματος του τουρκικού προξενείου στην Κομοτηνή.

    Ασφαλώς όμως και υπάρχουν τρόποι να περιοριστούν οι ανθελληνικές δραστηριότητες του τούρκικου προξενείου.

    Και μην ξεχνάμε τέλος, ότι επί σειρά δεκαετιών γινόντουσαν εκ μέρους του ελληνικού κράτους λανθασμένοι χειρισμοί στην ευαίσθητη και ακριτική περιοχή της Θράκης, που εκμεταλλεύτηκαν στο απόλυτο οι Τούρκοι.

  10. Fidler avatar
    Fidler 28/09/2010 16:54:14

    Es war immer so und so wird auch bleiben, solange existiert d magische Tast, d Delete heist..://