09/11/2009 22:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Τείχος του Βερολίνου υπερασπίστηκε η Αλέκα Παπαρήγα, δηλαδή την Στάζι και τον Ρόκκο



Δεν ξέρω αν ήταν η μοναδική σήμερα στην Ευρώπη, αλλά ΓΓ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα υπερασπίστηκε το Τείχος του Βερολίνου, λέγοντας πως η εργατική κυβέρνηση της πρώην Ανατολικής Γερμανίας είχε  δικαίωμα να το υψώσει αμυνόμενη απέναντι στη Δυτική Γερμανία που μαζί με το ΝΑΤΟ και τους Αμερικανούς λειτουργούσε σαν στρατός κατοχής.

Μιλώντας σήμερα  από το Σκοπευτήριο της Καισαριανής (τι συμβολισμός !!!) η κ. Παπαρήγα είπε: «Το τείχος το επέβαλε ο ιμπεριαλισμός να υψωθεί και έγινε ακριβώς παραμονές, όταν τα ΝΑΤΟϊκά στρατεύματα απειλούσαν να εισβάλουν στο Βερολίνο, ιδιαίτερα βεβαίως στο ανατολικό Βερολίνο, στο έδαφος της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας. Και ρωτάμε: Δεν είχε δικαίωμα ένας λαός, μια εξουσία εργατική ή η οποιαδήποτε κυβέρνηση να σεβαστεί τα σύνορά της και να υψώσει το τείχος μέσα στο έδαφός της; Σκεφθείτε αν μέσα στην Αθήνα είχαμε τρεις - τέσσερις δήμους που ανήκαν σε έναν στρατό Κατοχής, θα ήταν ελεύθερα, μπες βγες; Γιατί η Δυτική Γερμανία στην ουσία λειτουργούσε με το ΝΑΤΟ, με τους Αμερικανούς σαν στρατός Κατοχής. Απ’ τη μία μεριά ευθύνεται για τη διαίρεση της Γερμανίας και από την άλλη ήθελε τη βίαιη προσάρτησή της».

 Συντρόφισσα Αλέκα δες μας τα λέτε καλά. Αν το Τείχος του Αίσχους υπεράσπιζε τα συμφέροντα της εργατικής τάξης, τότε γιατί το γκρέμισε η ίδια; Μήπως επειδή στην πραγματικότητα το έκτισαν οι Ρώσοι κατακτητές της Ανατολικής Γερμανίας για να μην τους φύγει η εργατική τάξη;

(ΣΣ στη φωτογραφία τάφοι όσων ευτυχισμένων κατοίκων του σοσιαλιστικού παραδείσου δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στην κόλαση - 1987)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/11/2009 22:53:14

    Με τέτοια κολλήματα και λανθασμένες εκτιμήσεις, το ΚΚΕ πηγαίνει προς τα πίσω την υπόθεση του σοσιαλισμού. Λες και το κάνουν επίτηδες. Άραγε δεν γνωρίζουν ότι το τείχος ανεγέρθη για να κρατάει μέσα τους ανατολικούς; Πιστευουν ότι θα αναχαίτιζε επίθεση του ΝΑΤΟ; Με δόρατα θα γινόταν η επίθεση; Μα τόσο...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2009 22:53:53

    αχ αυτή η προπαγάνδα... και εγώ που νόμιζα ότι το τείχος ήταν για να μην δραπετεύουν οι ανατολικοί και πάνε δυτικά για Coca Cola

    • Factorx avatar
      Factorx @ archaeopteryx 09/11/2009 23:35:58

      Ξέρεις πως τον είχαν πιασει τον Ρόκκο; Με μ ια βαλίστα καλτσον και νες καφε που τα περνουσε απο το Δυτικό στο Ανατολικό Βερολίνο. Τον πήγαν λοιπόν μέσα στην Σταζι και του ειπαν: Η θα μας λες για τους πρόσφυγες η θα το πούμε στον μπαμπά σου και στην μαμα σου που ειναι φίλοι του Βάλτερ Ουλπμιχτ. Ετσι ακριβώς

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Factorx 09/11/2009 23:38:19

        εξαίρετα... Η ιστορία της νέας ελλάδας και του ΟΤΕ. Λαθρεμπόριο και ίντριγκα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ archaeopteryx 09/11/2009 23:39:56

          Ξέχασες το σεξ, με τα δικτυωτά καλσόν.

  3. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 09/11/2009 23:17:31

    Συγνώμη γιατι θα τρελαθούμε τελείως..."είχε δικαίωμα..."γιατί δεν είχε δικαίωμα δε κατάλαβα? Ξαφνικά το παιχνίδι παίζεται με κανόνες ηθικής και δικαίου...κύριοι εδώ μιλάμε για κράτη και για συμφέροντα και στη διεθνή σκακίερα Και άσε τους Ρώσους..20 εκ νεκροί.έχουν....γερμανικά θα μιλάγατε...Ξεκάθαρα φίλοι μου ..σε κάθε περίπτωση δύο δρόμοι υπάρχουν...ο τρίτος δρόμος..εχει πεθάνει μαζί με όλο το ανανεωτικό συνοθύλευμα.

    Ποιοι κάνουν αυτή τη λυσσαλέα προσπάθεια; Οι σημερινοί δολοφόνοι του ΝΑΤΟ και της ΕΕ, που ματοκύλισαν τη Γιουγκοσλαβία, ματοκυλίζουν το Ιράκ, το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, τη Μέση Ανατολή κ.ά. Και μόνο αυτό το γεγονός πρέπει να αποτελεί κριτήριο για να βγαίνουν συμπεράσματα από τη σκοπιά των ταξικών συμφερόντων που εκφράζει κάθε πλευρά. Και βέβαια η κριτική προσέγγιση απέναντι στο σοσιαλισμό που γνωρίσαμε με την εκτίμηση των λαθών, των παρεκκλίσεων δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να «πετάξει μαζί με τα νερά και το παιδί». Η προσφορά του σοσιαλιστικού συστήματος στην Ανατολική Γερμανία, που τώρα είναι στο επίκεντρο της επίθεσης των αστών, και των άλλων σοσιαλιστικών χωρών και της ΕΣΣΔ είναι ιστορικά αποδεδειγμένη και κανείς δεν μπορεί να την παραγνωρίσει. Τόσο στα πρωτόγνωρα επιτεύγματα που πέτυχαν αυτοί οι λαοί όσο και στην εικόνα του κόσμου - για να μη μιλήσουμε για την πρωταγωνιστική συμβολή της ΕΣΣΔ στη συντριβή του φασισμού - τα χρόνια ύπαρξης του σοσιαλισμού. Αυτή την παρακαταθήκη είναι που φοβούνται οι αστοί, το κεφάλαιο γι' αυτό και τόσο λυσσασμένα θέλουν να τη σβήσουν από τις μνήμες και τις σκέψεις των λαϊκών στρωμάτων, που μόνο να κερδίζουν έχουν από την ανατροπή του καπιταλισμού. Αλλωστε, οι καπιταλιστές το ξέρουν καλύτερα γιατί αυτό που αποκαλούν μαζί με τους οπορτουνιστές «ανελεύθερα καθεστώτα», ο σοσιαλισμός με τις όποιες αδυναμίες του, είναι αυτό που τους στέρησε προνόμια, εξουσία για να τα δώσει στους πολλούς, στους πραγματικούς παραγωγούς του κοινωνικού πλούτου, τα εργαζόμενα λαϊκά στρώματα.

    Για να ανακόψουν αυτή την προοπτική είναι που παρελαύνουν αυτές τις μέρες στις φιέστες χειραγώγησης οι πρωτεργάτες της αντεπανάστασης, Γκορμπατσόφ, Βαλέσα, Χάβελ, οι ηγέτες των ιμπεριαλιστικών κρατών και συνασπισμών.

    Οι εργαζόμενοι στην πρώην Γερμανική Λαοκρατική Δημοκρατία και τις άλλες χώρες όσο και αν τώρα τους θαμπώνουν με τα «καθρεφτάκια» των συναυλιών των U2, Μπον Τζόβι, τα «δρώμενα» με τα «ντόμινο της ανατροπής», τις φωταψίες και τις «αναπαραστάσεις» με ολίγον «Στάζι» και Στάλιν, αντιμετωπίζουν στο «πετσί» τους τα αποτελέσματα της καπιταλιστικής παλινόρθωσης.

    Συνολικά, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, το 16% του πληθυσμού της ΕΕ ζει κάτω από το όριο της φτώχειας. Στην ίδια τη Γερμανία η ανεργία φτάνει το 9% στη Δυτική και 17% στην πρώην ΓΛΔ. Παντού χτυπιούνται εργασιακά και συλλογικά δικαιώματα, ιδιωτικοποιούνται η Παιδεία, η Υγεία, η Πρόνοια και διευρύνονται οι κοινωνικές ανισότητες. Οι λεωφόροι της ...δημοκρατίας και της ελευθερίας σήμαναν για εκατομμύρια ανθρώπους αποκλεισμό, απόγνωση, περιθωριοποίηση, την ίδια στιγμή που αυγαταίνουν τα πλούτη των λίγων κεφαλαιοκρατών.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θ.Τ. 09/11/2009 23:24:04

      Προτείνεις δηλαδή να αναγερθεί νέο τείχος;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Θ.Τ. 10/11/2009 01:26:03

      Οχι μαεστρο, ακομα και να ισχυουν οσα λες στην τελευταια παραγραφο _περισσοτερος_ κοσμος περνουσε _καλυτερα_ στη Δ.Γερμανια απο'τι στην Ανατολικη. Μη μου λες που το ξερω κ πως το μετρησα. ετσι απλα. και το ξεραν απο πολυ καιρο πριν πεσει και απο τις 2 μεριες του τοιχου. Χωρις να σημαινει οτι οταν βγηκε απο την μεση ολοι περνουσαν τζαμι ..αλλα τουλαχιστον θα ειχαν καποιες ευκαιριες να δοκιμασουν να παιξουν..να κερδισουν η να χασουν (σε παιχνιδια στημενα κλπ..αδιαφορο..) ..αυτο πουλαει ο καπιταλισμος ..δεν αρεσει σε σ'ολους..κατανοητο ..αλλα αλλιως δεν προχωρας

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/11/2009 23:23:59

    Ναι καλα.Τα καθεστωτα αυτα ειχαν ενα απολυτως συγκεκριμενο χαρακτηριστικο :
    δεν μπορουσαν να κερδισουν ελευθερες εκλογες τις οποιες απεφευγαν με διαφορες αστειες δικαιολογιες.Λαικα καθεστωτα που το κυβερνων κομμα απαγορευει καθε αντιπολιτευση.

  5. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 09/11/2009 23:25:44

    Εσυ πιστεύεις πως εδώ στην Ελλάδα..δεν υπάρχει.."τείχος"??...χρειάζεσαι τα τούβλα?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θ.Τ. 09/11/2009 23:33:52

      Εμείς εδώ έχουμε τα διόδια, που όσο περνάει ο καιρός γίνονται πιο πολλά και πιο ακριβά, σαν κανονικό τείχος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Θ.Τ. 09/11/2009 23:36:02

      Θ.Τ., τα πράγματα είναι απλά. Στην Ελλάδα, όσο θυμάμαι εγώ (δεν ζούσα πριν το 49) δεν είχες πρόβλημα να πας ταξείδι στο εξωτερικό. Εεεε... λίγο εκεί επί χούντας καμμιά φορά σου τα έπρηζαν, αλλα στο τέλος έβγαινες. Μιλάμε για κυριολεκτικό τείχος, όχι μεταφορικό, συναισθηματικό, οικονομικό, σεξουαλικό ή ψυχολογικό

  6. gabiel avatar
    gabiel 09/11/2009 23:32:32

    Δυστυχώς το ΚΚΕ με τέτοιες δηλώσεις δεν μπορεί να περιμένει περισσότερο από 7 % στις εκλογικές αναμετρήσεις.
    Κρίμα γιατί τα τελευταία χρόνια έχει την ευκαιρία να εξελιχθεί σε πολιτική δύναμη, αλλά οι "ατάκες" και εμμονές της γ.γ. και το ένοχο παρελθόν των συντρόφων του το κρατούν εγκλωβισμένο στα δεδομένα που ίσχυαν πριν μισό αιώνα.
    Κάνε παπάρα σύντροφε...

  7. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 09/11/2009 23:35:27

    @strange Attractor...Εξαιρετικός..φίλε...για μια ακόμη φορά...

  8. Anonimi avatar
    Anonimi 09/11/2009 23:40:18

    Μπράβο στον θηλυκό Μάο της ελληνικής πολιτικής. Έτσι είναι, τα τείχη πάντα υψώνονται για καλό. Πως δεν το είχαμα καταλάβει οι αδαείς τόσα χρόνια. Δηλαδή τι άλλο θα ακούσουμε από την ΓΓ; Ότι ο διαδηλωτής στην Τιεν Αν Μεν ήταν δάκτυλος και προβοκάτωρ;

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 09/11/2009 23:42:16

    Ειλικρινά, προσπαθώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν 400.000.000 κόσμος ανά την Ευρώπη (που έζησε στο πετσί του τον "παράδεισο του Κομμουνισμού") να βροντοφωνάζει "ΣΚΑΤΑ ΣΤΟ ΛΑΚΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ" και στην Ελλάδα να έχουμε 10.000 φαντάσματα και απολιθώματα του παρελθόντος να τον εξυμνούν (που σημειωτέον δεν έζησαν το ΔΡΑΜΑ του Κομμουνισμού στο πετσί τους)...

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 10/11/2009 00:08:20

      χαχαχα καλοοοοο!! ελα ντε?

  10. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 09/11/2009 23:45:07

    @ archaeopteryx Στην Ελλάδα...οι κομμουνιστές ήταν στην εξορία..και προφανώς υπήρχε ένα μικρό...ελάχιστο προβληματακι ελευθερίας...
    άσε που ακόμα και αν έβγαινες και γυρνούσες με καμια σφραγίδα απο αεροδρόμιο του πρωην ανατολικου μπλοκ..δε σου στρώνανε και κόκκινο χαλί να περάσεις...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Θ.Τ. 09/11/2009 23:55:20

      είπαμε... δεν τα πολυπρόλαβα αυτά... ίχνη το 1967-197κάτι. Ανελευθερία θυμάμαι, αλλά στον καιρό μου οι εξορίες ήταν ανάμνηση, και η Ελληνική Χωροφυλακή μάλλον χαλαρή σε σχέση με την Α. Γερμανική.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 00:00:00

        Διάβασε τους "Αδερφοφάδες" του Καζαντζάκη ή το "Κρασί των δειλώβ" του Λουντέμη, για να πάρεις μια πρώτη ιδέα.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Θ.Τ. 10/11/2009 15:04:48

      Πότε ακριβώς γινόταν αυτό; Γιατί εγώ θυμάμαι τον Παπαδόπουλο να ανακηρύσει την Έλενα Τσαουσέσκου Ακαδημαϊκό και τους Βασιλείς να κάνουν παρέα με τον Τίτο στην Κέρκυρα.

  11. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 09/11/2009 23:52:58

    Καταρχήν Lavazza δεν είναι 10.000 ...580.000 ψήφους πήρε το κόμμα..μη κλέβεις...

    Από την άλλη..δυστυχώς πως να το κάνουμε η ιστορία δεν άλλάζει.κομμουνιστές πολέμησαν για να πατάτε ελεύθερα τα πλήκτρα σας στα netbook...κομμουνιστές στην Ελλάδα και τη Ρωσία...όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη (που εσύ επικαλείσαι) όχι απλώς έκαναν τις κότες...αλλά έδιναν και εναέριο χώρο στον Γερμανό...ευτυχώς υπήρχε το Στάλινγκραντ..

    Από την άλλη είσαι σίγουρος πως θες να ασπαστείς και τις υπόλοιπες απόψεις των 400.000.000 Ευρωπαίων... σε μια σειρά από θέματα...??


    Υ.Γ.οι μειοψηφίες φτιάχνουν την ιστορία...οι πρωτοπόρες μειοψηφίες...χάλάνε ευτυχώς... όλες τις συναινετικές σούπες...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Θ.Τ. 10/11/2009 00:02:03

      δεν θέλω να σε πικάρω, αλλά η εκδοχή που άκουσα εγώ ήταν ότι επειδή έχασαν οι κομμουνιστές πατώ τα πλήκτρα μου. Στην Βουλγαρία τώρα τελευταία επιτρέπεται να πατούν πληκτρα, αλλά δεν ξέρω αν έχουν λεφτά για την γρήγορη σύνδεση... Η εκδοχή που επίσης έχω ακούσει είναι ότι οι Πατριώτες ήταν αριστεροί ή, ΚΑΙ αριστεροί, αλλά οι επίσημοι κάπως περίμεναν τον Στάλιν να πει το вперед για να πάρουν μπρός. Το πιο ωραίο από όλα όσα έχω ακούσει, ωστόσο, είναι ότι ο Λένιν ήταν και λίγο πράκτορας του Κάϊζερ. Υπερβάλω, αλλά ξέρεις τι εννοώ... Αλλά Θ.Τ., η σημερινή σχέση Μέρκελ - Πούτιν, δεν σου θυμίζει τόσο δα λιγουλάκι το ραπροσμάν Ριμπεντροπ-Μολότοφ?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 00:04:43

        Σβαρνούτ!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:07:28

          мой товарищ

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 10/11/2009 00:10:54

          Βρε αρχαίε, μήπως είσαι κρυφομπολσεβίκος; Εισοδιστής; Αρχειομαρξιστής; Καγκεμπίτης; Που τη βρήκες τη κυριλλική γραμματοσειρά; Είσαι ον λάιν με τον Περισσό; Έχεις και κρυμμένα ρούβλια μήπως; Λέγε ρε....

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:13:22

          γκουγκλ τρανσλέητ και κόπυ πέηστ
          χαχαχαχα

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:14:30

          άσε που στην εποχή μου, αν δεν ήσουν αριστερός δεν στάυρωνες ...οξύρυγχο. Μέχρι που γέμισε ο τόπος ΚΚΕεσ και έπαψε να έχει πλάκα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 10/11/2009 00:16:46

          Τόσο απλά, τσάμπα οι θεωρίες συνωμοσίας μου.
          Πάντως πριν από 20 χρόνια αυτή φράση σου -γκουγκλ τρανσλέητ και κόπυ πέηστ- θα ήταν κινέζικη για εμάς.
          Που φτάσαμε...;

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 10/11/2009 00:16:53

          мой враг

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:21:31

          εχθρός σου; εγώ;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 10/11/2009 00:23:21

          我不是騙子

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:28:44

          πλάκα δεν έχει?

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 10/11/2009 00:30:09

          χαχα

          όχι το ...google ως μεγάλος αδερφός

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 10/11/2009 00:30:19

          Τι μαθαίνει κανείς στο ιντερνετ... μέχρι και κινέζικα (παραδοσιακά)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:34:31

          όταν η γκουγκλ συγχωνευτεί με την Μάϊκροσοφτ και την Συμάντεκ, την βάψαμε.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Θ.Τ. 10/11/2009 15:06:24

      Για να έχεις όμως netbook Θ.Τ., πολέμησε ο Ελληνικός Στρατός στο Γράμμο. Αλλιώς θα ήσουν με το δελτίο ακόμη. Ανιστόριτε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μάρκος 10/11/2009 15:26:58

        Έ, σιγά ρε Μάρκο! Έλεος!
        Ήμουν προχθές στη Σλοβενία, που είχε σαράντα χρόνια Τίτο, Παρτιζάνους και σφυροδρέπανο. Έχουν διπλά κατά κεφαλήν λάπτοπ από τους Έλληνες, φτιάχνουν ηλεκτρονικά και ωραία σκί, έχουν οικονομικό πλεόνασμα, χρέος μηδέν, έχουν πανέμορφα σαλέ και τη λίμνη Μπλέντ, επίγειο παράδεισο, έχουν ρόκ συγκροτήματα που σφυρίζουν. Κι εμείς κλαίμε τη μοίρα μας.
        Δεν φταίει ο συνωνόματός σου ο καπετάν Μάρκος, που είμαστε Νοτιοβαλκάνιοι χλεχλέδες ανατολίτες. Και λίγο φέρνουμε προς Ταλιμπάν.
        Είχαμε Τουρκοκρατία και πασάδες, εκείνοι είχαν Ούγγρους και Αυστριακούς βαρώνους και κόμητες, εντάξει. Αλλά κάποτε, άς δούμε αυτοκριτικά την κατάστασή μας. Μη πιπιλίζουμε τα ίδια ναρκωτικά εξήντα χρόνια! Ο κόσμος άλλαξε, άς δούμε τώρα τι γίνεται!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Sic transit gloria mundi 10/11/2009 15:34:26

          Δεν είναι μέτρο σύγκρισης η Σλοβενία. Για τη Σλοβενία, μέτρο σύγκρισης είναι η Αυστρία, που έχουν την ίδια κουλτούρα. Από την Αυστρία είναι πολύ πιο πίσω και φταίει το σφυροδρέπανο γι' αυτό. Μέτρο σύγκρισης για εμάς είναι π.χ. η Βουλγαρία. Κάπως έτσι θα ήμασταν.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 10/11/2009 15:49:44

          Χα, χα Blimblomblim, η Σλοβενία δεν είναι καθόλου πίσω από την Αυστρία, σαν αδελφές είναι. Όταν πάω εκεί, πάω και στις δύο. Δεν καταλαβαίνω ότι περνώ τα σύνορά τους. Ούτε τα Ιταλικά. Ο προαστιακός σιδηρόδρομος της Τεργέστης πάει και σε Σλοβενικά χωριά, μακάρι να μπορούσα να μείνω εκεί για πάντα. Το Μάριμπορ και το Γκράτς μοιάζουν όπως το Ψυχικό και η Εκάλη.
          Έχουμε πολλές αυταπάτες.
          Και νομίζεις πώς είμαστε πολύ καλύτεροι από τη Βουλγαρία; Ίδιο το "μαύρο χρήμα" μας, ίδιοι οι φοροδιαφεύγοντες χρυσοκάνθαροι, ίδια εγκληματικότητα, ίδιοι διεφθαρμένοι πολιτικοί. Μόνο η πολύ φτωχή μερίδα Βουλγάρων είναι πιο φτωχή από την πολύ φτωχή μερίδα Ελλήνων.
          Η μεταπολεμική Ελλάδα απέτυχε παταγωδώς λόγω της μεσανατολικής, παρακμιακής κουλτούρας της. Ποιός τη διέδωσε αυτή την κουλτούρα; Οι νικητές του εμφυλίου. Όχι πως οι ηττημένοι θα έκαναν κάτι καλύτερο, άν νικούσαν.

  12. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 10/11/2009 00:20:04

    Μου αρέσει που η ελευθερία φτάνει στα όρια της γρήγορης σύνδεσης...

    τι σε νοιάζει λοιπόν...αφού είσαι ελεύθερος να σερφαρεις σταματώ εδώ...

    Με κάνεις πάντως να φέρω στη μνήμη μου το διδακτορικό στην Ιστορία...αλλά πάνε χρόνια...

    Η Σοβιετική Ενωση αντιμετώπισε εκείνα τα χρόνια τα δύο ιμπεριαλιστικά μπλοκ έτσι που τους έπρεπε (Γερμανία - Ιαπωνία κ.ά. από τη μία και ΗΠΑ - Βρετανία κ.ά. από την άλλη).Εναντίον και των δύο μπλοκ είχε επιβληθεί η Οχτωβριανή Επανάσταση. Και τα δύο μπλοκ επιδίωκαν τον εξολοθρεμό της σοβιετικής εξουσίας. Και προς τα εκεί έσπρωχναν τα πράγματα, ανεξάρτητα από την όξυνση των μεταξύ τους αντιθέσεων. Ο βαθμός της ήταν τέτοιος που δεν επέτρεπε υποβιβασμό των ανταγωνισμών τους σε δεύτερη μοίρα και κοινή πάλη κατά του κοινού εχθρού. Αλλά την διεξήγαγαν χωριστά. Και από κοινού, όποτε οι αντιθέσεις τους σε κάποιες περιπτώσεις το επέτρεψαν.

    Σε αυτή τη βάση η Σοβιετική Ενωση πραγματοποίησε προσωρινές συμμαχίες. Τη μία με τον ένα ληστή, την άλλη με τον άλλο. Τους αντιμετώπισε δηλαδή ως εκπροσώπους του καπιταλισμού. Ο πόλεμος είναι ιμπεριαλιστικός, υπογράμμιζε το 18ο Συνέδριο του ΠΚΚ (Μπολσεβίκων) το Μάρτη του 1939.Στις 31 Μάρτη 1939 η Βρετανία και η Γαλλία δίνουν εγγυήσεις προστασίας της Πολωνίας από επίθεση του Χίτλερ (υπογράφτηκε γαλλο-πολωνική συμμαχία το 1939 και με τη Βρετανία «Σύμφωνο αμοιβαίας βοήθειας»). Την 1η Σεπτέμβρη η Γερμανία εισέβαλε στην Πολωνία και οι ΗΠΑ κήρυξαν στάση ουδετερότητας (!), ενώ οι Αγγλογάλλοι κήρυξαν τον πόλεμο κατά της Γερμανίας χωρίς να τον διεξάγουν ακόμη για περίπου ένα χρόνο μετά!Αποκορύφωμα, ύστερα από την καταβρόχθιση της Αυστρίας από τη Γερμανία, ήταν η Συμφωνία του Μονάχου, στις 30 του Σεπτέμβρη του 1938, που υπογράφτηκε μεταξύ Αγγλίας, Γαλλίας και φασιστικής Γερμανίας. Η συμφωνία παραχώρησε στον Χίτλερ την Τσεχοσλοβακία και έτσι ενίσχυσε τον επιθετικό προσανατολισμό της Γερμανίας προς την ανατολή. Το Σεπτέμβρη του 2008 δημοσιοποιήθηκαν τα απόρρητα έγγραφα της Συμφωνίας του Μονάχου, με τα οποία τεκμηριώνεται ότι η Γαλλία και η Βρετανία είχαν σκοπό να στρέψουν τον Χίτλερ προς τη Σοβιετική Ενωση.


    Ετσι έγινε και το «Σύμφωνο Μολότωφ - Ρίμπεντροπ».

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Θ.Τ. 10/11/2009 00:27:59

      Θ.Τ., δεν λέω ότι αποκλείεται η εκδοχή που βλέπεις εσύ να είναι σωστή, γιατί έχω επίγνωση ότι αυτά που ξέρω φέρουν την προακατάληψη των πηγών τους. Και φυσικά, όπως έχει πει και ο Προφήτης, η δύναμη του Χόλλυγουντ είναι μεγάλη, και το Ντόκτορ Ζιβάγκο πειστικό. Αλλά πρόσφατα το ίδιο το Spiegel βγήκε και είπε ότι ο Λένιν από Γερμανία πήγε στο ...Λένινγκραντ, και η επανάσταση ήταν αγορασμένη. Ο "άλκιμος" έχει γράψει σχετικά, πρόσφατα. Ούτε έχω αμφιβολία ότι οι Άγγλοι είναι ο ταραχοποιός από το 1600 μέχρι το 1945 και ίσως και αργότερα.

      Αλλά στο αρχικό μας θέμα, όσο προπαγανδιστική και να είναι η προπαγάνδα, όσο ζω εγώ, θυμάμαι κατοίκους του ανατολικού μπλοκ να θέλουν να τρέξουν πορς το δυτικό, και ποτέ το ανάποδο...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 00:36:11

        Πάντως έχε υπόψη ότι σε ολόκληρη τη περίοδο του ψυχρού πολέμου υπήρχαν περισσότεροι Αμερικανοί κομμουνιστές στη Ρωσία απ ότι Ρώσοι διαφωνούντες στις ΗΠΑ. Βέβαια στους Ρώσσους ήταν σχεδόν αδύνατη η έξοδος από τη χώρα αλλά και οι οικογένιες όσων Αμερικανών έφευγαν, υπέφεραν από το FBI κ.ά.
        (Ο Όσβαλντ ήταν ένας τέτοιος που μάλιστα έφερε και Ρωσιδα σύζυγο όταν επέστρεψε μετανοημένος).

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 00:39:54

          love it or leave it. Λειτουργεί σαν καθαρτικό.
          Βέβαια, αν ο κινηματογράφος λέει αλήθεια, ποιοί ήταν πραγματικοί και ποιοί πράκτορες χ.ψ. κι αγνάντευε...

      • Anon avatar
        Anon @ archaeopteryx 10/11/2009 12:54:08

        Και οχι μονο archaeopteryx.

        Ο "στρατηγος" της επαναστασης Ιρλανδος Λεβ Μπρονσταιν (καλιτ. Τροτσκυ) εφυγε απο τις ΗΠΑ τον Οκτωβρη του 1917 οπου μεσα με μερικους μηνες καταφερε να παρει την υπηκοοτητα ενω εφυγε διωγμενος αφου φυλακιστηκε συντομα στην Ισπανια με ενα τσουρμο (200 περιπου) "μπολσεβικους". Μαζι τους ειχαν και το νευρο του πολεμου. Εικοσι εκ. νταλαρς σε χρυσο. Αυτο εκανε την διαφορα σε σχεση με τους αλλους επαναστατες. Που το βρηκε το χρυσαφι; Δεν ηταν απο το υστερημα των Αμερικανων προλεταριων. Ηταν απο την τραπεζα των επισης Ιρλανδων τραπεζιτων Κουν και Λεμπ δια χειρος Σιφφ. Ολοι αυτοι οι επαναστατες πολυ πριν ξεκινησει το πανυγυρι στην Ρωσσια εκαναν επαναληψεις μακρυα απο το ανθρωπινα ματια στο εσωτερικο της ιδοκτησιας του επισης Ιρλανδου Ροκφελλερ. Στην συνεχεια για να στειλουν πισω τα δανεικα ανακαλυψαν κατι που εκαναν και οι Τουρκοι. Κατοπιν υποδειξεως του "Τουρκου" Φρενκελ τα περιουσιακα στοχεια του καθε "αντεπαναστατη" περνουσαν στο κρατος. Αυτα λεει μεταξυ αλλων ο Αντονυ Σατον και δυστυχως το επαληθευουν οι πηγες της εποχης. Δεν μας λενε τιποτα γιατι οι Γερμανοι ειχαν τοση επιτυχια στην αρχη ουτε γιατι ο Χιτλερ επιτεθηκε στην Ρωσσια παρα το συμφωνο. Η αληθεια ειναι οτι ο Σταλιν ετοιμαζοταν να εισβαλλει στην Γερμανια αλλα ο Χιτλερ το καταλαβε και τον προλαβε για δυο βδομαδες. Οι δυναμεις που ειχαν μαζευτει στην μεθοριο ηταν αλεξιπτωτιστες κυριως δηλ επιθετικες δυναμεις με ελαφρυ οπλισμο. Για τους νεκρους που τοσος λογος γινεται εχουμε ενα μικρο προβλημα. Δεν ξερουμε ποσους σκοτωσαν οι Γερμανοι και ποσους η Γκεπεου. Η διαταγη ηταν οτι απαγορευεται η οπισθοχωρηση. Οσοι οπισθοχωρουσαν ηταν σιγουροι οτι θα τους πολυβολουσε η Γκεπεου που βρισκοταν στην τελευταια γραμμη με δικες της μοναδες προσωπικο και αρματα. Σε καποιες περιπτωσεις καταδικασμενοι για υποχωρηση εμπαιναν στα ταγματα της οπισθοφυλακης η Zagraditel'nye Otriady. Οι Ρωσσοι ειχαν λιγα να χασουν ετσι κι αλλιως. Ειτε μπρος ειτε πισω η ζωη τους αξιζε πολυ λιγο. Θυμηθειτε και το εργο (αν και η ζωη δεν ειναι το Χολυγουντ) "ο εχθρος προ των πυλων" που σκιαγραφει εν μερει το τι εγινε.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Anon 10/11/2009 16:02:28

          εξαιρετικά ενδιαφέρον

        • ataktos avatar
          ataktos @ Anon 10/11/2009 16:34:15

          http://www.youtube.com/watch?v=054Z5fzHttc&feature=related

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Anon 10/11/2009 21:36:13

          Γι' αυτό και ο Εβραίος Μπέρναρ Σώ είπε :
          Το τελευταίο καταφύγιο των απατεώνων είναι ο πατριωτισμός!

  13. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 10/11/2009 00:25:13

    ώπα παιδια...Strange άσε τα μαοικά...αυτά σε κείμενο για το φίλο σου το Τσίπρα

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/11/2009 00:29:12

    Τα τσίπρα μου αρέσουν, ο Τσίπρας όχι.

  15. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 10/11/2009 00:32:11

    @archaeopteryx

    Καλά θυμάσαι..έτσι γινόταν...

    αν ήταν όλα καλά..δε θα υπήρχε ανάγκη τείχους...

    @strange....Αν πιεις λίγα τσίπρα...θα σου αρέσει και ο τσίπρας

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θ.Τ. 10/11/2009 00:41:48

      Όταν πίνω τσίπρα μου αρέσει και η Φάνη Πάλη Πετραλιά ως τοπ μόντελ!

  16. maquis avatar
    maquis 10/11/2009 00:45:22

    42 posts,7956 χτυπηματα πλήκτρων για να σχολιαστουν οι ξυλοσοφιες του απολιθωματος "ΓΓΚΚΕ" που ακουστηκαν καπου βαθεια απο τον σκουπιδοτενκέ της Ιστοριας. Απ' οτι φαινεται ο συγκεκριμενος σκουπιδοτενεκες, γωνια ΝΑ Βαλκανιων εχει να αδειάσει κατι 60ετιες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ maquis 10/11/2009 00:47:43

      Σήμερα μάθαμε να γράφουμε κυριλλικά αλλά και κινεζικά. Μάθε μας τώρα και συ πως μέτρησες τα χτυπήματα πλήκτρων, να πάω να κοιμηθώ ολοκληρωμένος ως σχολιαστής.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ maquis 10/11/2009 00:49:16

      μην είσαι κακός... πρώτον, νομίζω διασκεδάζουμε. Δεύτερον, ο ψυχρός πόλεμος δεν έχει τελειώσει, το ρήγμα είναι ενεργό. Τρίτον η ΓΓΚΚΕ μας βοηθαέι να το βλέπουμε.

      • maquis avatar
        maquis @ archaeopteryx 10/11/2009 00:56:23

        Ναι διασκεδαζουμε και με τα ανεκδοτα, αλλά να ειναι πετυχημενα. Ποσο να διασκεδασουμε με τη χιλιοστη επαναληψη του ιδιου και μαλιστα κρυου;

  17. Υ. avatar
    Υ. 10/11/2009 00:50:29

    Πρετεντέρης.
    38% δεν θέλουν Ντόρα, λόγω οικογένειας. 6%, γιατί είναι γυναίκα.
    Φαλλοκράτες οι ΝΔίτες

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 10/11/2009 00:53:44

      (σε λάθος ανάρτηση)

  18. Salman avatar
    Salman 10/11/2009 00:50:50

    Strange Attractor

    message ok

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Salman 10/11/2009 00:54:48

      ::::

  19. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 10/11/2009 00:55:19

    @archaeopteryx...Προβοκάτορας είναι από το Περισσό..θέλει να ρίξει λάδι στη φωτιά..τα κάνουν (και) αυτα στο ΚΚΕ..
    Φαλλοκράτες δεξιοί...που δε θέλετε τη Ντόρα επειδή είναι γυναίκα..

    ασε που μάλλον δεν είναι!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θ.Τ. 10/11/2009 01:00:23

      Μίλα του Ρωσικά να δούμε αν θα αντιδράσει.... Για Λεττονό πράκτορα τον κόβω.

  20. Helmut avatar
    Helmut 10/11/2009 01:09:45

    Ενώ η συντρόφισσα Αλέκα, φαν του Στάλιν και του Χόνεκερ...

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/11/2009 01:09:59

    διάβαζα το σχόλιο του @Νταντον, εκεί με την πτώση του τείχους...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 01:16:40

      Εγώ έβαλα το σχόλιο του Νταντόν στο γκουγκλ για να μου το κάνει στα ινδικά, και έπεσε το κομπιούτερ μου!!!! Κόντεψε να πάρει φωτιά.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 01:18:37

        στα "δια ταύτα" δεν νομίζω ότι έχει άδικο

  22. Εφημερίδα Αιγάλεω avatar
    Εφημερίδα Αιγάλεω 10/11/2009 01:56:59

    Τα μέλη τής Μπίλντεμπεργκ που μαζεύτηκαν στο τείχος για να πανηγυρίσουν, τους Στάλιν φοβούνται, όχι τους "δημοκράτες". Όσον αφορά τον Χόνεκερ, ήταν ο πιο ξεκάθαρος και το πιο κοφτερό μυαλό απ' όλους τους κομμουνιστές ηγέτες. Στο ίδιο επίπεδο περίπου ήταν ο Τσαουσέσκου που έκανε τη Ρουμανία τον Ιούνιο τού '89 την πρώτη και μοναδική χώρα, τότε (και από τότε δεν υπήρξε άλλη) να μη χρωστάει ούτε δολλάριο στα καθάρματα. Κι αυτά που γράφουμε, απευθύνονται μόνο σε όσους από τους παραπάνω γράφοντες μπορούν να δουν τα πράγματα με βάση την απόλυτη λογική και τη γνώση τών πραγμάτων. Βαρεθήκαμε να κάνουμε διάλογο τόσα χρόνια μ' αυτούς που προτιμούν να βολεύονται στα (μπιπ), ακόμα και σήμερα, που είναι φανερό πού πάει η κατάσταση, προφανώς με κριτήριο τα υποτιθέμενα μικροσυμφεροντάκια τους

    • Swell avatar
      Swell @ Εφημερίδα Αιγάλεω 10/11/2009 11:28:30

      Οπα, κόψε κάτι να το πάρουμε. Ο Τσαουσέσκου "κατάφερε" να μη χρωστάει η Ρουμανία ούτε ένα δολλάριο, έχοντας ένα λαό να λιμοκτονεί. Κι οι Ρουμάνοι το εκτίμησαν αυτό. Γι' αυτό όταν τους εκτέλεσαν (αυτόν και τη γυναίκα του) με πυροβολισμό, του Νικολάε του έκοψαν μετά και το κεφάλι. Από αγάπη και εκτίμηση για το σχεδόν 40χρονο έργο του.

      • Eφημερίδα Αιγάλεω avatar
        Eφημερίδα Αιγάλεω @ Swell 10/11/2009 23:28:42

        Aoριστίες τύπου "οι Ρουμάνοι" δεν μας επιτρέπουν να σου απαντήσουμε, εκτός από το παρακάτω: Ο Τσαουσέσκου είχε πει στον λαό του "Θα περάσουμε μερικά χρόνια με δυσκολία για να απαλλαγούμε από την εξάρτηση", ήταν ειλικρινής, είχε προειδοποιήσει, είχε ζητήσει στήριξη. Και μόλις το κατάφερε, τον έφαγε με συνοπτικές διαδικασίες η Μπίλντεμπεργκ. Το FR3, to μεγάλο γαλλικό κανάλι είχε ολόκληρη εκπομπή με θέμα "τη μεγαλύτερη εκστρατεία παραπληροφόρησης που έγινε ποτέ, τα γεγονότα τής ανατροπής τού Τσαουσέσκου" και το πώς παρουσιάστηκαν από τα κανάλια τών καθαρμάτων. Ψάξτο και δέστο για να αποκτήσεις γνώση, απαραίτητη για να υπάρχει άποψη

  23. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/11/2009 03:11:27

    DIE NEUE DEUTSCHE SCHAMLOSIKEIT…
    ΜΕΡΟΣ 1ο


    ¨Την Νέα Έλλειψη Γερμανικής ΑΙΔΟΥΣ-Ντροπής¨ την πρωτοάκουσα το 1993 από τον καθηγητή Dieter Ohlmeier , του Ινστιτούτου Siegmund Freud της Φρανκφούρτης , σε μια διάλεξη στο Ιντστιτούτο Γκαίτε των Αθηνών για την ¨Γερμανική ενοποίηση¨.

    Ήταν απάντηση του για τους λόγους που αρνήθηκε η Γερμανία να υπογράψει ¨Συνθήκη Ειρήνης¨ με τους Νικητές του Αντιφασιστικού Πολέμου.

    --------------

    Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥΣ
    Η ΄
    ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ

    Το αίσχος της πτώσης του τείχους στο Βερολίνου συνοδεύτηκε με ένα από τα μεγαλύτερα ιστορικά πολιτικά εγκλήματα .

    Σηματοδότησε την ενοποίηση της Γερμανίας ( ενσωμάτωση – προσάρτηση της Ανατολικής Γερμανίας με την Ομοσπονδιακή Γερμανία , ¨νόμιμη κληρονόμο της κρατικής συνέχειας του Γ΄Ράιχ ¨ , σύμφωνα με τις διακηρύξεις των ιδίων ) .

    Η ενοποίηση αυτή έγινε , όπως το απαίτησαν οι απόγονοι του Μπίσμαρκ – Χίτλερ ( Κόλ και Γκένσερ ) , κατά παράβαση του Διεθνούς Δικαίου που όριζε ότι θα έπρεπε να προηγηθεί ¨Διάσκεψη των Νικητριών Χωρών¨ κατά της Ναζιστικής Γερμανίας και την υπογραφή ¨Συνθήκης Ειρήνης¨ που θα τακτοποιούσε , εκτός των άλλων, και τις οικονομικές απαιτήσεις ( ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ) των χωρών που υπέστησαν την αιφνιδιαστική επίθεση και ληστεία της Γερμανίας.

    Η λεγόμενη ¨Συμφωνία των 4 + 2 ¨ έγινε από τους Τέσσερις ¨Συμμάχους¨ των ¨Ηνωμένων Εθνών¨ του ¨Αντιφασιστικού Αγώνα¨ ( ΗΠΑ-Αγγλία-Γαλλία και την ακόμα ¨Σοβιετική Ένωση¨ ) , οι οποίοι ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ¨εκπροσωπούσαν ΟΛΟΥΣ τους συμμάχους ( την ¨μικρή και έντιμη Ελλάδα¨ δεν την ρώτησε κανείς , ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ – όπως ΕΠΡΑΞΕ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΕΙΝΗ ) και τις ¨Δύο Γερμανίες¨ .

    Η ¨ Συνθήκη των 4 + 2 ¨ ονομάσθηκε ¨ Τελικός Διακανονισμός των Ζητημάτων που Αφορούν την Γερμανία ¨ , παρά το γεγονός ότι ρύθμιζε όλα τα θέματα που ρυθμίζει μια ¨Συνθήκη Ειρήνης¨ μεταξύ πρώην εμπολέμων κρατών .

    Όπως , την πλήρη απόδοση των κυριαρχικών δικαιωμάτων στην Γερμανία , τερματισμό της παρουσίας ¨κατοχικών στρατευμάτων ¨ σε Γερμανικό έδαφος , ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ -ΓΙΟΥΝΓΚΕΡ – ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΧΕΘΕΙ ΣΑΝ ¨ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΛΕΙΑ ¨ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ 1945 -1949 -, τα ανώτατα αριθμητικά όρια συγκρότησης των μελλοντικών στρατιωτικών δυνάμεων στην Γερμανία ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ – ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΠΥΡΗΝΙΚΩΝ ΟΠΛΩΝ …

    Η Συνθήκη αυτή ΟΜΩΣ με κύριους υπεύθυνους , πολιτικούς προδότες του ¨Συμμαχικού Αντιχιτλερικού Αγώνα¨ , τους κ.κ. Γκορμπατσόφ και Σεβαρνάντζε ( όλοι τους απόφοιτοι της ¨κομμουνιστικής¨΄ – Μακιαβελικής – Σταλινικής σχολής ¨πολιτικού ρεαλισμού¨ και του αξιώματος ¨ο σκοπός αγιάζει τα μέσα …¨ ) ΑΠΑΛΛΑΞΕ , τουλάχιστον νομοτυπικά , την μελλοντική Γερμανία από καταβολή ¨Πολεμικών Αποζημιώσεων¨ προς τα μικρά κράτη , τους μικρούς λαούς που είχαν υποστεί την Ναζιστική λαίλαπα. Και αυτοί ήταν κυρίως οι λαοί των Βαλκανίων.

    Δεν ανέφερε τίποτα σχετικό. Αλλά επίσης με τον ψεύτικο και παραπλανητικό τίτλο : ¨Συνθήκη Οριστικού Διακανονισμού για την Γερμανία¨ , ΚΑΙ ΟΧΙ ¨ΣΥΝΘΗΚΗ ΕΙΡΗΝΗΣ ¨ , όπως είχε γίνει στο πρόσφατο παρελθόν με τα άλλα δύο μέλη του ¨Άξονα¨ ,την Ιταλία και την Ιαπωνία , ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΤΟ ¨ΝΟΜΙΚΟ Π Ρ Ο Σ Χ Η Μ Α ¨ να μπορεί να περιφέρεται ανά τον κόσμο και να χλευάζει την Διεθνή Κοινότητα , αναμασώντας την καραμέλα :

    ¨ Δεν μιλάμε για Πολεμικές Αποζημιώσεις , διότι δεν έχει υπογραφτεί Συνθήκη Ειρήνης… ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 60 ΧΡΟΝΙΑ ¨ΛΗΘΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΣΗΣ¨ ΟΠΟΥ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙ…¨ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ¨ ΤΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΩΝ …ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ…¨

    Μιλάνε βέβαια για τα ¨Γερμανικά¨ κονδύλια που παίρνουμε από την Ε.Ε. για να τα ΞΑΝΑΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ στην Γερμανία με αναθέσεις στις διάφορες HOCHTIEF και SIEMENS …

    Και δεν μιλάνε καθόλου για το τεράστιο σε βάρος της Ελληνικής οικονομίας ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ – ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ( 1980 ) ΠΟΥ ΕΙΣΗΛΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ¨ΕΝΩΣΗ¨ ΠΟΥ ΟΡΑΜΑΤΙΣΘΗΚΑΝ Ο ¨ΜΕΓΑΣ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΣ – Ο ΜΠΙΣΜΑΡΚ – Ο ΚΑΛΛΕΡΓΚΙ – Ο ΧΙΤΛΕΡ – Ο ΕΡΧΑΡΝΤ ΚΑΙ ΟΙ… ΜΠΡΑΝΤ ΚΑΙ ΦΙΣΕΡ… ¨

    Και βέβαια γνωρίζουν πως μιλάνε και συναλλάσσονται με ¨Βαλκάνιους Κάφρους – Εμποράκους του Λεβάντε ¨ ( σχεδόν συλλογική Γερμανική πεποίθηση για τους λαούς των Βαλκανίων και της Ανατολικής Μεσογείου … ) .

    Και βέβαια γνωρίζουν πως αυτός ο λαός έχει εκτός από την ¨Δεξιά του¨ και την ¨Αριστερά του¨ η οποία κατά την κρίσιμη στιγμή ( 1990 ) των διαπραγματεύσεων για την ενοποίηση της Γερμανίας ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ – ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ … για να μην βλάψει την ¨τεράστια προσπάθεια¨ ( για την οποία έτρεμε η καρδούλα της κάθε Δαμανάκη και κάθε Ανδρουλάκη ) του ¨Μεταρρυθμιστή Γκορμπατσόφ¨ για την ¨διαφάνεια¨ , τον ¨εκδημοκρατισμό¨ και για την ¨ Πτώση των Τειχών Μεταξύ Ανατολής και Δύσης¨ και την υπέρβαση του ¨Ψυχρού Πολέμου¨ …

    ¨Δεν έχει λεφτά η Γερμανία¨ , έλεγε το Γερμανικό κεφάλαιο .

    Είναι ¨άδικο¨ έλεγαν οι γλυκανάλατοι Σοσιαλδημοκράτες και διάφοροι ¨δημοκράτες¨ να φορτώσουμε τις ¨ νέες γενιές¨ για τα εγκλήματα των γονιών τους…

    ¨Πρέπει όλοι να βοηθήσουμε να ανασυγκροτηθούν¨ – καπιταλιστικά τα πρώην εδάφη της ενσωματωμένης Ανατολικής Γερμανίας…, σκούζανε και σκούζουν όλοι μαζί οι ¨ αντικειμενικοί και δίκαιοι ανθρωπιστές¨ , ακόμα και κάποιοι ¨Αριστεροί¨ γνωστών ¨πατριωτικών δικτύων¨ που αναφέρονται στο ¨1821¨…
    Η αλήθεια είναι ότι το Γερμανικό Κράτος , σχεδόν το πιο πλούσιο και οργανωμένο καπιταλιστικό κράτος , ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ –ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΟΥΤΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ …

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ¨ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΥ ¨ .

    Πρόσθετος λόγος ήταν και είναι πως δεν ήθελε να δικαιώσει πολιτικά και ηθικά το Αντιφασιστικό κίνημα , κυρίως των Βαλκανίων , ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΗΤΤΑ – ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ 60 ΧΡΟΝΙΑ

    Αυτό είναι όλο το νόημα της άρνησης για την καταβολή ¨Πολεμικών Αποζημιώσεων¨ που εισάγει στο Διεθνές Δίκαιο την ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ …

    Τέτοιες θεωρίες δεν μπορεί να της δεχτεί ο Ιμπεριαλισμός . Όπως δεν δέχονται σήμερα οι ΗΠΑ την ¨Δικαιοδοσία ενός Διεθνούς Δικαστηρίου για Εγκλήματα Πολέμου¨ .

    Όχι και να είμαστε υπόλογοι για τις πράξεις και τα εγκλήματα μας απέναντι στους λαούς , πάει πολύ – που θα καταντήσουμε ( ; ) :

    Υπάρχουν σήμερα λαοί και κράτη της Νότιας Αφρικής ( πρώην αποικίες της Καϊζερικής Γερμανίας ) που ζητούν αποζημιώσεις από την Γερμανία για τα εγκλήματα των πρώτων δεκαετιών του 1900 !

    Μόλις τελευταία υποχρέωσε ο Καντάφι την Ιταλία του Μπερλουσκόνι να καταβάλει ¨πολεμικές αποζημιώσεις¨ για τα εγκλήματα των στρατευμάτων του Μουσολίνι στην Κυρηναϊκή ( Λιβύη ) , με ¨αντάλλαγμα¨ να δέχεται την ¨επαναεισδοχή¨ των προσφύγων που καταλήγουν στις Ιταλικές ακτές , προερχόμενοι από την Λιβύη.

    Δεν τόλμησε η Ενιαία ¨Αριστερά¨ να θίξει , έστω για μια και τελευταία φορά τα συμφέροντα της σε προθανάτιο ρόγχο ¨Σοβιετικής¨ Ένωσης.

    Οι ¨προοδευτικοί ¨ και ¨φιλειρηνιστές ¨ αδημονούσαν για το ξεπέρασμα του ¨Ψυχρού Πολέμου ¨…

    ΓΙΑ… ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ – ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ – ΣΤΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ – ΘΕΡΜΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ- ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΔΡΟΓΕΙΟ για την εδραίωση ΕΠΈΚΤΑΣΗ της ¨ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ¨ ( ¨ Παγκοσμιοποίηση¨ ) ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ¨ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ¨ που ¨Σπάει Σύνορα¨ , ¨Ρατσισμούς και Προκαταλήψεις¨ !

    Επιβάλει την ¨ελεύθερη διακίνηση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ και ΑΝΘΡΩΠΩΝ¨ , ¨ενώνοντας τον κόσμο¨ στο ¨κοινό μας σπίτι ¨ ( Γκορμπατσόφ ) για να αντιμετωπίσουμε ¨όλοι μαζί¨ τα ¨πανανθρώπινα προβλήματα¨ , όπως είναι ο μελλοντικός ¨Διαλαξιακός Πόλεμος των ΄Άστρων ¨ , η ¨προστασία του περιβάλλοντος¨ με μια ¨Πράσινη – επιτέλους ¨ΗΠΙΑ¨ – Ανάπτυξη ¨ , χωρίς ¨αίματα , πολέμους , κόκαλα και σημαίες…¨ .

    Παραμύθι τέλος .

    Στην επέτειο της ¨πτώσης του τείχους του αίσχους¨ θα γιορτάσουμε παράλληλα και την διάλυση των Ναυπηγείων του Σκαραμαγκά , ¨απορροφώντας¨ τους νέους άνεργους , σύμφωνα με τις Γερμανικές προτεραιότητες.

    Θα γιορτάσουμε την αγορά νέων υπερκοστολογημένων Γερμανικών οπλικών συστημάτων.

    Θα γιορτάσουμε τον τακτικό εξοπλισμό των Στρατοκρατών της Τουρκίας από την Γερμανία με τα πιο σύγχρονα όπλα.

    Θα γιορτάσουμε την εξαγορά των ελληνικών πολιτικών κομμάτων από την Ζήμενς και της ¨ΜΑΝ¨ και την σχεδόν μονοπωλιακή εκμετάλλευση των Ελληνικών τηλεπικοινωνιών – συγκοινωνιών.

    Θα γιορτάσουμε την εξαγορά και της ΔΕΗ από τον Γερμανικό κολοσσό ¨RWE¨ ( ήδη κάνουν ¨κοινές¨ επενδύσεις σε Τουρκία-Αλβανία ).

    Θα γιορτάσουμε εκτός από την κατασκευή και εκμετάλλευση ΜΕ ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΙΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ του ¨ El-Passo-Venizelos¨ από την ¨HOCHTIEF¨ και άλλων αεροδρομίων και λιμανιών.

    Θα γιορτάσουμε μαζί τους Γερμανικούς εκβιασμούς για την υποδοχή και παραμονή στην Ελλάδα όλων των εξ – ανατολών οικονομικών προσφύγων , ( δες απάντηση Ελληνικού ΥΠΕΞ στη θρασύτατη δήλωση του Γερμανού υπουργού εσωτερικών , Βόλφγκανκ Σόϊμπλε , στέλεχος του υπερσυντηρητικού Χριστιανό-Κοινωνικού Κόμματος της Βαυαρίας , CSU ) :

    http://www.ert.gr/filia/el/eidiseis/apantisi-stis-germanikes-aixmes-gia-ti-lathrometanasteysi.htm

    Θα γιορτάσουμε ότι μας ¨επιστρέφουν πίσω¨ 800 πρόσφυγες , επειδή ¨πρώτη χώρα υποδοχής τους ήταν η Ελλάδα¨ και μας καταγγέλλουν , ποιοι ( ; ) οι Γερμανοί ( ! ) και τα ¨φιλανθρωπικά τους¨ Μ.Μ.Ε για ¨απανθρωπιά¨ …

    Θα γιορτάσουμε , με τα εικοσάχρονα του αίσχους της πτώσης του τείχους και της Γερμανικής ενοποίησης , τις αποφάσεις της Γερμανικής ¨Δικαιοσύνης¨ , με τις οποίες απήλλαξαν με ¨βουλεύματα¨ οκτακόσιους ( 800 ) Εγκληματίες Πολέμου¨ , στους οποίους είχε ασκήσει δίωξη το Ελληνικό Γραφείο Εγκληματιών Πολέμου ( ¨εν απουσία τους ¨ ) για την γενοκτονική τους δράση στα Καλάβρυτα , το Δίστομο , το Κομμένο , τα Ανώγεια και άλλα 2500 χώρια της Ελλάδας , πέρα από τα εκατοντάδες δολοφονικά ¨μπλόκα¨ σε συνοικίες των Μεγαλουπόλεων.

    Θα συμφωνήσουμε έμμεσα , με τις χαρούλες μας για την ενοποίηση , για την απαλλαγή των εγκληματιών πολέμου με το ¨επιχείρημα ότι : ¨ όλοι αυτοί άσκησαν ¨νόμιμα ¨στρατιωτικά αντίποινα για την δράση ¨ανταρτών – ληστοσυμμοριτών¨ και εκτέλεσαν σαν ¨καλοί στρατιώτες τις αποφάσεις των ανωτέρων τους¨ ( η εκτέλεση αποφάσεων των ¨ανωτέρων¨ είναι μια κατανοητή διαχρονική Γερμανική αρετή… ).

    Θα γιορτάσουμε μαζί για τις ¨πληροφορίες¨ , ¨καλής θέλησης¨ του περιοδικού ¨ DER SPIEGEL¨ ( το οποίο , διεθνώς αποδεκτό, έχει πηγές πληροφόρησης και από τις Γερμανικές ¨υπηρεσίες¨ ) το οποίο λίγο πριν την Ολυμπιάδα του 2004 , ¨δεν μας απείλησε¨ , αλλά απλά ¨μας πληροφόρησε¨ ( για πράγματα τα οποία δεν έχει ¨καμία σχέση¨ η Γερμανία ) ότι :

    ” Σύμφωνα με πληροφορίες έχει συγκροτηθεί λόχος “U.C.K-Τσαμουριά” και ενδέχεται να κτυπήσει ένοπλα ( σαμποτάζ ) την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων για να προβάλει στην διεθνή γνώμη τα αιτήματα τους…”

    Θα ακούσουμε αυτές τις ημέρες ( όπως έγινε ήδη την προηγούμενη Δευτέρα στην ΝΕΤ στην εκπομπή ¨Ανταποκριτές¨ ) τις αηδιαστικές και γλυκοανάλατες αναλύσεις για την ¨πτώση του ¨αυταρχικού καθεστώτος της Ανατολικής Γερμανίας¨ .

    Θα ακούσουμε τους σχεδόν ερωτικούς οργασμούς των διαφόρων ¨Τέλλογλου , Κούλλογλου , Καπόποπουλου κ.α. για την ¨Νέα Δημοκρατική Γερμανία¨ και τους ¨Γεωστρατηγικές ισορροπίες μεταξύ των ΗΠΑ , της Ρωσίας και της Κίνας.
    Θα ακούσουμε διάφορα δακρύβρεχτα ρεπορτάζ όπως του Νίκου Χειλά ¨από το Βερολίνο¨ για το πώς οι ¨καταδυναστευόμενοι Ανατολικογερμανοί ¨ δεν μπορούσαν ΝΑ ΦΑΝΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΜΠΑΝΑΝΕΣ – ΟΠΩΣ ΟΙ ΔΥΤΙΚΟΓΕΡΜΑΝΟΙ … και την ¨νοσταλγία τους ¨ να οδηγήσουν επιτέλους ένα ¨BMW ¨σε αντίθεση με το ¨Χαζό- TRABAND¨ που παρήγαγε η ¨D.D.R. ¨ …

    Θα ακούσουμε τους πρώην ¨Κνίτες¨ να μας μιλάνε για την ¨Ελευθερία¨ και την ¨Νέα-Δημοκρατική Γερμανία ¨ και να ¨χλευάζουν¨ το ¨Ανελεύθερο Ανατολικογερμανικό καθεστώς στο οποίο κάποιοι από αυτούς σπούδαζαν με υποτροφίες ) , τους διάφορους Τζήμες, Τέλλογλου , Κούλλογλου ( αυτός πρώην ¨ΕΚΚΕτζής ) , Καπόπουλους ( αυτός λόγω Γαλλικών σπουδών έχει μια αδυναμία στις αναλύσεις για ¨Γάλλο-Γερμανικούς Άξονες¨ ) , να μας μιλάνε για ¨ ισοροπίες¨ .τις οποίες βέβαια η ¨μικρή και έντιμος Ελλάς¨ πρέπει να κατανοεί και να υπηρετεί…

    Θα ακούσουμε ψευτό- αριστερές σαλτσούλες για ¨ειρήνη¨ , του στυλ όπως χλεύαζαν κάποτε ορισμένοι ¨παλαιοί Γερμανοί Αναρχικοί¨ του 68 ΄ με το σλόγκαν :

    ¨ FRIEDEN – FREUDE – EIERKUCHEN ¨ , δηλαδή ¨Εμπρός για την Ειρήνη – Ευτυχία και μια Ομελέτα με μαρμελάδα…¨

    Προσωπικά δεν προλαβαίνω να φτύνω στην τηλεοθόνη μου …

    Δεν θα ακούσουμε ότι η μεταπολεμική Δυτική Γερμανία λειτούργησε και αναπτύχθηκε με τα βασικά στελέχη του Ναζιστικού Κόμματος ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ . ¨ .

    Ότι συνεργάσθηκε , σε όλη την 60χρονη διαδρομή της , ενεργά για την στήριξη των φασιστικών καθεστώτων , στα πλαίσια του ¨αντικομουνιστικού αγώνα¨ .

    Συνεργάστηκε και στήριξε την Χούντα της Χιλής , της Νότιας Αφρικής. , της Τουρκίας και της Ελλάδας…

    Δεν θα ακούσουμε ότι αμέσως μετά την ενοποίηση η Γερμανία ξαναβρήκε την ¨Ώθηση προς Ανατολάς ( DRANG NACH OSTEN )…

    ΄Ότι ήδη αμέσως μετά τον πόλεμο ξεκίνησε την προσπάθεια για την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας , υποκινώντας τους Κροάτες και άλλα αποσχιστηκά κινήματα. ( βλέπε ¨Πολεμιστής στη Σκιά¨ , εκδόσεις Λιβάνη , για την σχετική δράση , όχι της ¨ κακιάς ΣΤΑΖΙ ¨ – που ¨κατακεραυνώνουν¨ όλοι ο πρώην οπαδοί της – , αλλά για τη δράση της αρχικά Δυτικογερμανικής Υπηρεσίας Πληροφοριών , B.N.D. , που ιδρύθηκε από τα στελέχη της Χιτλερικής Αντικατασκοπίας , ¨Οργάνωση Γκέλεν ¨ ) .

    Δεν θα ακούσουμε για το ¨διπλό παιχνίδι¨ της Γερμανίας στην Μέση Ανατολή.

    Από τη μια ¨αποζημιώσεις στους επιζώντες των στρατοπέδων Εβραίους¨ και στρατιωτική βοήθεια στο κράτος του Ισραήλ…, και από την άλλη ενίσχυση των Αραβικών καθεστώτων ( και της Τουρκίας ΠΑΝΤΑ ) με όπλα και ¨διοχέτευση¨ ¨New-How ¨ για την παραγωγή ¨χημικών όπλων – αερίων¨ ΚΑΙ ¨πυρηνικής τεχνολογίας¨ . Γεγονότα που έχουν καταγγελθεί στα ίδια τα Γερμανικά Μ.Μ.Ε. ( όχι μόνο τα Αριστερά… ).

    Δεν θα ακούσουμε ότι ο 2ος Π.Π. ξεκίνησε από τον Χίτλερ με το πρόσχημα της ¨προστασίας- αποκατάστασης των μειονοτήτων¨ ( Γερμανικών και άλλων ). Στην Τσεχοσλοβακία τους ¨προσκάλεσε¨ ο ίδιος ο αρχηγός της Γερμανικής μειονότητας , Χένλαϊν. Όπως ¨προσκάλεσαν¨ το ΝΑΤΟ ( με τους Γερμανούς βέβαια ) στην ¨Νέα Εποχή¨ οι Κοσσοβάροι στην Γιουγκοσλαβία.

    Δεν θα ακούσουμε ότι σήμερα με έδρα την πρωτεύουσα του Σοσιαλδημοκρατικού Κρατιδίου ¨Σλέσβικ-Χολστάϊν ¨ , την πόλη του Φλένσμπουργκ ( τελευταία ¨πρωτεύουσα του Γ΄Ράϊχ με τον Ναύαρχο Ντένιτς ) , δρα το ¨Πανευρωπαϊκό Κόμμα των Μειονοτήτων ¨ ( FUEN ,http://www.fuen.org/pages/deutsch/d_3a_2002.html) , το οποίο εκπροσωπείται και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο , και με έδρα το Βερολίνο δρα το νέο ¨Κέντρο για την Αποκατάσταση των Εκδιωχθέντων Μειονοτήτων ¨ ( με κύριο σκοπό βέβαια την αναγνώρισης της διπλής υπηκοότητας και επιστροφή των ¨γερμανών ομογενών ¨ στα ¨πάτρια εδάφη ¨ της Ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων …, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες της Πολωνίας και άλλων σκεπτόμενων ανθρώπων ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥΣ ΡΕΒΑΝΣΙΣΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ :

    http://www.z-g-v.de/english/index.html )

    Δεν θα ακούσουμε πως είναι τα παιδιά και το κονδύλια του Γερμανικού ΥΠΕΞ που δεν μπορούν κοιμηθούν κάθε βράδυ από την ¨έγνοια και την αγωνία¨ για το τι γίνεται , εκτός των άλλων , με τις ¨ξεχασμένες¨ εθνικές , γλωσσικές και θρησκευτικές μειονότητες και στην Ελλάδα ( από Καρακατσάνους , Κατσίβελους , Ρουμανοβλάχους , Τούρκους , Αρβανίτες, Τσάμηδες , Σλαβομακεδόνες , Εβραίους , Καθολικούς και Προτεστάντες… ) …

    Δεν θα ακούσουμε για τις εκατοντάδες , ¨τυχαία¨ , ανατιθέμενες ΣΧΕΤΙΚΕΣ διπλωματικές και διδακτορικές εργασίες ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Α.Ε. Ι. .

    Εκατοντάδες επίσης οι ανατιθέμενες εργασίες για την μελέτη των ¨πλουτοπαραγωγικών πηγών¨ ( ορυκτολογικές , κλιματικές κ.α . ) σε όλα τα Βαλκάνια .

    Ιδιαίτερα για περιοχές που υπάρχουν και ζουν υποτιθέμενες και μη μειονότητες.

    Δεν θα ακούσουμε για τα , παράλληλα, ¨ τηλεοπτικά συνεργεία¨ των κρατικών της καναλιών ¨ , τα οποία οργώνουν¨ , σε τακτά χρονικά διαστήματα , για ¨ευαίσθητα κοινωνιολογικά– λαογραφικά ρεπορτάζ¨ , όλες τις ¨περιοχές στόχους¨ και ¨ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος¨…

    Χαρακτηριστικό δείγμα οι ¨μεθοδικές και συστηματικές¨ εργασίες της ¨Γερμανικής Εταιρείας Απειλούμενων Λαών¨ ( συνεργάζεται σε πολλά ¨ Project ¨ του Γερμανικού ΥΠΕΞ ) για τις ¨Μειονότητες στην Ελλάδα¨ :

    Minderheiten in Griechenland
    http://www.gfbv.de/inhaltsDok.php?id=191&stayInsideTree=1

  24. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/11/2009 03:12:54

    DIE NEUE DEUTSCHE SCHAMLOSIKEIT…

    Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥΣ
    Η ΄
    ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ
    ΜΕΡΟΣ 2ο
    --------------
    Και είναι περίεργο …
    Μέχρι το 1970 η Γερμανία ( η Ομοσπονδιακή Δυτική Γερμανία ) ήταν για την ¨Αριστερά¨ ( ¨Ορθόδοξη¨ και ¨Αναθεωρητική¨ ) μια ¨Ρεβανσιστική¨ – Αναθεωρητική χώρα , με πρώην στελέχη του Ναζιστικού κόμματος στον κρατικό της μηχανισμό ) που σκόπευε στην αναβίωση της κυριαρχίας του Γερμανικού κεφαλαίου στην Ευρώπη με την ¨Επιστροφή στας Ανατολάς¨.

    Μόλις άλλαξε η πολιτική συνθηματολογία της τότε Σοβιετικής Ένωσης ( για τα δικά της , κρατικά , οπορτουνιστικά συμφέροντα ) , με την ¨κατάθεση στεφάνου¨ και την ¨συγνώμη¨ του Βίλλυ Μπράντ¨ ( εγκαινίαση της ¨Ost-Politik¨ του Γερμανικού κεφαλαίου ) στο Άουσβιτς , η Γερμανία μετατράπηκε , ως εκ θαύματος , σε ¨φιλειρηνική – δημοκρατική χώρα¨ που παλεύει να κρατήσει τις ¨ισορροπίες¨ μεταξύ ΗΠΑ-Ρωσίας¨ και για την…¨ευημερία της Ευρώπης¨ .

    Μπορεί σήμερα οι Νεοναζί ¨νοσταλγοί¨ να φοράνε μπότες ¨Wehrmacht¨ για να θυμηθούν την ¨ρωμαλεότητα¨ του Γερμανικού μιλιταρισμού , άλλα έκτοτε ( από την εγκαινίαση της ¨ Ost-Politik¨ , και ιδιαίτερα μετά από την ¨πτώση του αίσχους ) πολλοί ¨Αριστεροί¨ – ¨Αντιφασίστες¨ φοράνε μπλουζάκια με την επιγραφή ¨Berlin¨ , ¨Antifa¨ .

    Κάνουν ¨νοσταλγικές εκδρομούλες¨ στην Γερμανία για να ζήσουν το ¨εικονικό¨ Βερολίνο του ¨Μεσοπολέμου¨ με λίγο Cabare ala΄ Lizas Minnelli , για μια ¨κατάληψη¨ , για να ακούσουν τις ¨Νεογερμανικές Multi-Culti ¨ θεωρίες και τα νέα ¨Frieden-Freude-Eierkuchen ¨ για …¨ένα κόσμο χωρίς σύνορα…¨ .

    Προφανώς τα μόνο σύνορα που θα μείνουν με των ¨αγώνα τους¨ θα είναι αυτά των ΗΠΑ , της Γερμανίας , της Ρωσίας , της Κίνας , άντε , ίσως , και της Γαλλίας , Αγγλίας… , αλλά τι να κάνουμε ( ; ) ¨κάπου¨ πρέπει να πέσουν τα σύνορα…¨.

    Το πιο καταπληκτικό είναι ότι πολλοί ¨Αριστεροί¨ αποδέχθηκαν την συστηματική Γερμανική κρατική προπαγάνδα που παρουσιάζει την ¨ Πτώση του Τείχους¨ με τα Τείχη που ήθελε να ρίξει η επαναστατημένη νεολαία του 1968 , όπως μουσικοκαλλιτεχνικά κατέγραψαν οι ¨Pink Floyd¨ στο περίφημο ¨The Wall¨. Επικοινωνιακά παιχνίδια που στοχεύουν στους εγκεφάλους των ανεγκέφαλων .

    Έτσι φαντασιόνωνται , ορισμένοι , ¨Αριστεροί¨ την έλευση της εποχής των ¨ατομικών ελευθεριών¨ , του ¨αυτοπροσδιορισμού¨ και της ¨αυτοπραγμάτωσης¨ , μαζί με τον Γερμανικό ιμπεριαλισμό , και όχι μόνο.

    Παράλληλα και μαζί με τον Γερμανικό ιμπεριαλισμό , ο οποίος , ιδιαίτερα μετά το 1990 και τη “Συμφωνία των 4+2″ που υποκατέστησε την επιβαλλόμενη , από το Διεθνές Δίκαιο , “Συνθήκη Ειρήνης” , ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ “ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ-ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ” , πέρασε στην προσπάθεια αναθεώρησης των ιστορικών δεδομένων της “άδικης” Συνθήκης του Πότσδαμ ( όπως παράλληλα ζητά - αναθεωρεί σήμερα η Τουρκία την Συνθήκη Λοζάννης και τηνΣυνθήκης Ειρήνης με την Ιταλία για τα Δωδεκάνησα και τις Βραχονησίδες ) με δύο στόχους :

    1.Αλλαγή των συνόρων στην Ανατολική Ευρώπη ( επιστροφή των εκδιωχθέντων Γερμανών στα “παλαιά εδάφη” της Σουδητίας, Σιλεσίας, Πομερανίας και του Ντάντζιγκ ) και στα Βαλκάνια ( διάλυση Γιουγκοσλαβίας ).

    2.Να αντιστρέψει το αίτημα καταβολής αποζημιώσεων από τη Γερμανία για τον επιθετικό πόλεμο των Ναζί , ΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ “ΑΔΙΚΩΣ” ΕΚΔΙΩΧΘΕΝΤΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ Κ Α Ι ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ…
    Με το ιμπεριαλιστικό ( “Φιλανθρωπικό” ) επιχείρημα :

    ” Ο πόλεμος ( γενικά ) είναι κακό πράγμα που παράγει αδικίες και πόνο σε θύματα και θήτες , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗΜΕΝΟΙ “…

    “ΟΛΟΙ οφείλουν να αποζημιωθούν και να αποκατασταθούν ”

    Με αυτή τη λογική καταργούνται όλες οι κατακτήσεις του νομικού πολιτισμού , το Αστικό και Ποινικό Δίκαιο όλων των χωρών , καταργείται γενικά το Δίκαιο. Και περνάμε στην “Ψυχαναλυτική” προσέγγιση της σχέσης ” Θύτη και Θύματος “.

    Δηλαδή κατά πόσο το θύμα προκαλεί με τη στάση του το θύτη και συμβαίνει το “μοιραίο” γεγονός.

    Την εποχή του “δημοκρατικού ιμπεριαλισμού” το θεώρημα αυτό βρίσκει υποστήριξη σε “ωχ-αδελφέ Αριστερούς” και γενικά “πονόψυχους¨ σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής.

    Βέβαια το επιχείρημα δίνει “άφεση αμαρτιών” στους Ιμπεριαλιστές και όλους τους δολοφόνους που “γενικά μπλέχτηκαν” σε μία “ιστορία” ( ΠΟΛΕΜΟ ) με αποτέλεσμα να υποστούν “δεινά” και ίδιοι , ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ , όπως και τα θύματα τους. !

    Να αποζημιωθούν συνεπώς οι Γερμανοί(Σουδήτες-Πομερανοί και Σιλεσιανοί) και οι Συνεργάτες τους ( Αλβανοί-Τσαμουριώτες-Κοσσοβάροι ) για την “ατυχία” που είχαν να βρίσκονται στη μεριά των ηττημένων ( το “ηττημένος” παράγει αυτόματα αισθήματα “συμπάθειας” σε “Δημοκράτες” και “Αριστερούς” ) και να σταματήσουμε να ζητάμε αποζημιώσεις για τα εγκλήματα τους , διότι “αυτά έχει ο πόλεμος¨ -κακό πράγμα . .

    Εξάλλου , τι φταίνε οι Λαοί (; ) που “παρασύρθηκαν” από τις “τρελές” ηγεσίες τους ;;;

    Όλη αυτή η σχιζοφρενική κατάσταση που βιώνουμε ίσως να οφείλεται σε μία “Αριστερά” που γαλουχήθηκε “γενικά” υπέρ της “Ειρήνης” και ¨γενικά¨ κατά του Πολέμου , ποτέ όμως υπέρ της Ελευθερίας και της Ανθρώπινης Αξιοπρέπειας.

    Για φαντάσου , 63 χρόνια μετά από την ΗΤΤΑ (;) του φασισμού φωνάζουν στις πορείες τους “ποτέ ξανά πόλεμος-ποτέ ξανά φασισμός” , ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 67 ΧΡΟΝΙΑ διεξάγονται πόλεμοι ( απελευθερωτικοί , ταξικοί , ιμπεριαλιστικοί ) ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΟΝ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ! , παράλληλα με την αναβίωση του παλαιού Γερμανικού γεωπολιτικού οράματος ( Hauushofer , Kallergi κ.α. ) της ¨Ευρωασίας¨…

    Το ¨συντελιακό έτος ¨1990¨ ( ΑΠΛΑ Ο ΟΡΓΟΥΕΛ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ¨ 1984¨ ) διάφοροι ¨έγκριτοι¨ διεθνολόγοι , πολιτικοί αναλυτές και οι ¨έγκριτες¨ Φιλιππινέζες τους στην Ελλάδα μας έλεγαν σαν ¨σοβαρό επιχείρημα¨ :

    Αποφασίστε ¨ή θα ζήσουμε σε μία Γερμανική Ευρώπη¨ ή θα ζήσουμε με μία ¨Ευρωπαϊκή Γερμανία¨ !

    Με άλλα λόγια ή με την Γερμανία ή με την Γερμανία με ¨Ευρωπαϊκό Όνομα¨ !

    Αυτό το παραπάνω ¨διλημματικό¨ ερώτημα , δηλαδή Η θα καθίσετε να σας ¨πηδ…με¨ , Η θα καθίσετε να σας ¨γαμ…σουμε¨ , είναι αρκετό για να καταλάβουμε τι γιορτάζουμε με την ¨πτώση των τειχών¨ που εμπόδιζαν την επέκταση της ¨παγκόσμιας αγοράς¨ .

    Μια πραγματικότητα που δεν μπορούσε να αποδεχτεί ο ¨Επαναστατικός Καπιταλισμός¨ που ¨σπάει σύνορα¨ για το καλό της ¨ανάπτυξης¨ , και όλοι τον υπηρετούμε.

    • Mayri Trypa avatar
      Mayri Trypa @ ΝΤΑΝΤΟΝ 10/11/2009 12:30:30

      Άριστος φίλε!

  25. Νίκος avatar
    Νίκος 10/11/2009 10:24:52

    Αρχαιε, "Με τέτοια κολλήματα και λανθασμένες εκτιμήσεις, το ΚΚΕ πηγαίνει προς τα πίσω την υπόθεση του σοσιαλισμού".
    Αχαχαχαχαχαχα! να εισαι καλα, για ποιο σοσιαλισμο μιλας; οτιδηποτε φανταζει "ιδανικο" στο μυαλο μας εχει σπορους ολοκληρωτισμου. Ακομα και οι Ναζιστες ηθελαν βιολογικη "καθαροτητα" και μαλιστα με ορθολογικους συλλογισμους (Ακουτε οπαδοι της θρησκειας του καθαρου ορθολογισμου
    σε ολα και πολεμιοι του "μιασματος" της θρησκειας, ειδικα της ορθοδοξιας;). Το ΚΚΕ και οι "συντροφοι" του πρεπει, μαζι με τα τσιτατα τους, να εισαχθουν σε ιστορικο μουσειο (Ρεπουση διαβαζεις; εδω σε θελω για προτζιεκτ) να ξερουμε τι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ. Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν τετοια τραγελαφικα. Μας εχουν παρει ολοι στο ψιλο. Αχαχαχαχα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Νίκος 10/11/2009 16:00:05

      εγώ είπα τα σε εισαγωγικά;

  26. παύλος avatar
    παύλος 10/11/2009 16:37:32

    Tελικά έχουν πολύ πλάκα οι δηλώσεις των κομουνιστικών απολιθωμάτων τύπου Παπαρήγα. Άκουσον άκουσον...! Σιγά που το τείχος καταδυνάστευε τις ελευθερίες του πληθυσμού, σιγά που διαιρούσε το λαό, ίσα ίσα προστάτευε το λαό ...μπου χα χα χα αν και πιο σωστό είναι να κλαίει κανείς με αυτά που ακούει.

    Kαι κάτι για τον Θ.T . Mιας και έκανες την ιστορική αναδρομή να θυμίσω κάτι που ξέχασες και συνέβη μετά αλλά και στα πλαίσια του πολύ ωραίου συμφώνου Pίμπεντροπ - Mολότωφ. Oρθώς λοιπόν την 1η Σεπτεμβρίου επιτέθηκε η Γερμανία στην Πολωνία AΛΛA EΠIΣHΣ ΣTIΣ 17 ΣEΠTEMBPIOY EΠITEΘHKE (MANTEΨTE ΠOIOΣ) H EΣΣΔ ΣTHN ΠOΛΩNIA EΞ ANATOΛAΣ KATAΛAMBANONTAΣ TH MIΣH OΠΩΣ AKPIBΩΣ EIXE ΣYMΦΩNHΘEI. Όσο για το τι έγινε εκεί, ρωτήστε τους Πολωνούς (Σφαγή του Kατύν κλπ) . Tώρα γιατί οι προστάτες αγγλογάλλοι δεν κύρηξαν τον πόλεμο και στη Pωσία όπως όφειλαν αυτό είναι άλλο θέμα. Eξ' άλλου το πόσο ενδιαφέρονταν για την Πολωνία φάνηκε όταν την άφησαν έρμαιο στο τέλος του πολέμου στις διαθέσεις του στυγνού σοβιετικού σταλινισμού καταδικάζοντας την στην καταπίεση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, την παράφορη παραβίαση των ατομικών ελευθεριών, ελευθεριών έκφρασης, λογοκρισίας, κλπ κλπ είναι ατελείωτος ο κατάλογος.

    Aς μην γίνονται λοιπόν κάποιοι τιμητές αξιών που οι κομουνιστές καταπάτησαν και καταρράκωσαν στις χώρες που εξουσίασαν. Έπιτέλους, έχουμε μνήμη.

  27. dimitris avatar
    dimitris 10/11/2009 21:25:54

    ο αριθμος των σχολιων που εγιναν δειχνει σιγουρα την σημασια των οσων ειπε η αλεκα στη δηλωση της.Οι δηλωσεις των κομμουνιστων εξαλου παντα εχουν ενδιαφερουν ειτε αρεσει ειτα οχι.

    οι τελευταιες δυο σειρες "παυλος" ειναι copy paste απο την δηλωση του εκπροσωπου τυπου του λαος και σιγουρα δεν ενδιαφερουν κανεναν.

  28. παύλος avatar
    παύλος 11/11/2009 11:52:25

    προς : dimitris

    Aγαπητέ φίλε η ουσία δεν είναι στο ποιος ειπε κάτι αλλά στο τι σημαίνει αυτό. Eσύ μπορεί να χρειάζεσαι σημαίες για να κρίνεις κάτι, ανάλογα με το ποιος το είπε και το ποια "πρέπει" να είναι η θέση σου απέναντι όχι σε αυτό που ειπώθηκε αλλά σε αυτόν που το είπε. Eμένα μου αρέσει η ουσία των πραγμάτων και ουδόλως με ενδιαφέρει ποιος εξέφρασε κάτι από τη στιγμή που εκφράζει και εμένα. Kαι όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για το αυτονόητο που γνωρίζει ολόκληρη η οικουμένη και είναι ακριβώς έτσι.

    Tο τείχος λοιπόν δεν το επέβαλλε κανείς ιμπεριαλισμός, το επέβαλλε μόνο ο κομουνιστικός φασισμός του στυγνού σοβιετικού καθεστώτος, στην προσπάθεια του να εμποδίσει την ελεύθερη έξοδο των πολιτών από τη χώρα.
    Kαι φυσικά εξυπακούεται ότι δεν μπορούν οι κομουνιστές να ευαγγελίζονται και να τιμούν αξίες και δικαιώματα που ποδοπατήθηκαν από τα δικτατορικά κόκκινα καθεστώτα όπου επιβλήθηκαν, και ας το είπε και ο Άγιος Bασίλης, αδιαφορώ.

    Eπίσης δεν θα έλεγα ότι προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη δήλωση της Παπαρήγα. Tο μόνο που προκάλεσε ήταν έκπληξη στους μη γνωρίζοντες την απολιθωμένη κομουνιστική ιδεολογία, την πολιτική της ακαμψία καθώς και τις σταλινικές εμμονές που την οδηγούν να νοσταλγεί τις "χρυσές εποχές" του υπαρκτού σοσιαλισμού όταν λαοί, άνθρωποι και οικογένειες χωρίζονταν με "τείχη της ντροπής" από τους κόκκινους φασίστες.

    Eυτυχώς αυτές οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί και όλοι οφείλουμε να θωρακίσουμε τις κοινωνίες μας ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη.

    Eξ'άλλου υπάρχουν ακόμη τείχη που πρέπει να πέσουν, που δεν έχουν σχέση με την αριστερά, στην Kύπρο και στην Παλαιστίνη. Aυτό βέβαια είναι άλλο θέμα.

  29. παύλος avatar
    παύλος 11/11/2009 11:59:51

    προς : dimitris

    Aγαπητέ φίλε, η ουσία δεν είναι στο ποιος ειπε κάτι αλλά στο τι σημαίνει αυτό. Eσύ μπορεί να χρειάζεσαι σημαίες για να κρίνεις κάτι, ανάλογα με το ποιος το είπε και το ποια "πρέπει" να είναι η θέση σου απέναντι όχι σε αυτό που ειπώθηκε, αλλά σε αυτόν που το είπε. Eμένα μου αρέσει η ουσία των πραγμάτων και ουδόλως με ενδιαφέρει ποιος εξέφρασε κάτι από τη στιγμή που εκφράζει και εμένα. Kαι όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, μιλάμε για το αυτονόητο που γνωρίζει ολόκληρη η οικουμένη και είναι ακριβώς έτσι.

    Tο τείχος λοιπόν δεν το επέβαλλε κανείς ιμπεριαλισμός, το επέβαλλε μόνο ο κομουνιστικός φασισμός του στυγνού σοβιετικού καθεστώτος, στην προσπάθεια του να εμποδίσει την ελεύθερη έξοδο των πολιτών από τη χώρα.
    Kαι φυσικά εξυπακούεται ότι δεν μπορούν οι κομουνιστές να ευαγγελίζονται και να τιμούν αξίες και δικαιώματα που ποδοπατήθηκαν από τα δικτατορικά κόκκινα καθεστώτα όπου επιβλήθηκαν, και ας το είπε και ο Άγιος Bασίλης, αδιαφορώ.

    Eπίσης δεν θα έλεγα ότι προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη δήλωση της Παπαρήγα. Tο μόνο που προκάλεσε ήταν έκπληξη στους μη γνωρίζοντες την απολιθωμένη κομουνιστική ιδεολογία, την πολιτική της ακαμψία καθώς και τις σταλινικές εμμονές που την οδηγούν να νοσταλγεί τις "χρυσές εποχές" του υπαρκτού σοσιαλισμού, όταν λαοί, άνθρωποι και οικογένειες χωρίζονταν με "τείχη της ντροπής" από τους κόκκινους φασίστες.

    Eυτυχώς αυτές οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί και όλοι οφείλουμε να θωρακίσουμε τις κοινωνίες μας ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη.

    Eξ'άλλου υπάρχουν ακόμη τείχη που πρέπει να πέσουν, που δεν έχουν σχέση με την αριστερά, στην Kύπρο και στην Παλαιστίνη. Aυτό βέβαια είναι άλλο θέμα.

  30. παύλος avatar
    παύλος 11/11/2009 12:08:59

    προς : dimitris

    Aγαπητέ φίλε η ουσία δεν είναι στο ποιος ειπε κάτι, αλλά στο τι σημαίνει αυτό. Eσύ μπορεί να χρειάζεσαι σημαίες για να κρίνεις κάτι, ανάλογα με το ποιος το είπε και το ποια "πρέπει" να είναι η θέση σου απέναντι όχι σε αυτό που ειπώθηκε αλλά σε αυτόν που το είπε. Eμένα μου αρέσει η ουσία των πραγμάτων και ουδόλως με ενδιαφέρει ποιος εξέφρασε κάτι, από τη στιγμή που εκφράζει και εμένα. Kαι όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, μιλάμε για το αυτονόητο που γνωρίζει ολόκληρη η οικουμένη και είναι ακριβώς έτσι.

    Tο τείχος λοιπόν δεν το επέβαλλε κανείς ιμπεριαλισμός, το επέβαλλε μόνο ο κομουνιστικός φασισμός του στυγνού σοβιετικού καθεστώτος, στην προσπάθεια του να εμποδίσει την ελεύθερη έξοδο των πολιτών από τη χώρα.
    Kαι φυσικά εξυπακούεται ότι δεν μπορούν οι κομουνιστές να ευαγγελίζονται και να τιμούν αξίες και δικαιώματα που ποδοπατήθηκαν από τα δικτατορικά κόκκινα καθεστώτα, όπου επιβλήθηκαν, και ας το είπε και ο Άγιος Bασίλης, αδιαφορώ.

    Eπίσης δεν θα έλεγα ότι προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη δήλωση της Παπαρήγα. Tο μόνο που προκάλεσε ήταν έκπληξη στους μη γνωρίζοντες την απολιθωμένη κομουνιστική ιδεολογία, την πολιτική της ακαμψία καθώς και τις σταλινικές εμμονές που την οδηγούν να νοσταλγεί τις "χρυσές εποχές" του υπαρκτού σοσιαλισμού, όταν λαοί, άνθρωποι και οικογένειες χωρίζονταν με "τείχη της ντροπής" από τους κόκκινους φασίστες.

    Eυτυχώς αυτές οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί και όλοι οφείλουμε να θωρακίσουμε τις κοινωνίες μας ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη.

    Eξ'άλλου υπάρχουν ακόμη τείχη που πρέπει να πέσουν, που δεν έχουν σχέση με την αριστερά, στην Kύπρο και στην Παλαιστίνη. Aυτό βέβαια είναι άλλο θέμα.

  31. tiramola avatar
    tiramola 12/11/2009 09:08:50

    Καλημέρα.
    Για το νούμερο το Σαρκοζί που τον συνέλαβε ο φακός με καλέμι και βαριοπούλα να προσπαθεί να γκρεμίσει μόνος του το τείχος δεν συζητήσαμε...