#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2010 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Συνέδριο της ΝΔ γίνεται για να συμμετάσχει η βάση

 

Φτιάξτε οργανωτικές επιτροπές συνεδρίου σε κάθε νομό

 Δεν βρήκα μέχρι σήμερα ευκαιρία να το γράψω, αλλά καλό είναι να πω τώρα την γνώμη μου για τις προσυνεδριακές διαδικασίες στη ΝΔ, με αφορμή την μετάβαση Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη για το εκεί προσυνέδριο.

 Πήγα λοιπόν μια βόλτα το περασμένο μέχρι την Προσυνεδριακή της Χαλκίδας για να κόψω κίνηση, που λένε. Τίγκα φυσικά η αίθουσα, κόσμος πολύ και μέσα και έξω. Και μια από τις καλύτερες ομιλίες Σαμαρά.

 Προσέξτε τώρα τον κατάλογο των ομιλητών:

 Άνοιγμα, (Γ. ΜΑΝΩΛΗΣ)

Χαιρετισμός Δημάρχου Χαλκίδας

Εισήγηση Προέδρου Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου (Δ. ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ομιλία Προέδρου κόμματος (Α. ΣΑΜΑΡΑΣ)

Εισήγηση Προέδρου ΔΑΚΕ Ι.Τ. (Κ. ΠΟΥΠΑΚΗΣ)

Εισήγηση Προέδρου ΔΑΚΕ Δ.Τ. (Η. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ) 

Χαιρετισμός βουλευτή Ευβοίας και Κοινοβουλευτικού Εκπροσώπου     (Κ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ)

Χαιρετισμός βουλευτή Ευβοίας (Σ. ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ)

Εισήγηση Τομεάρχη Πολιτικής Ευθύνης, Εργασίας, Κοινωνικής                                      Ασφάλισης  (Γ. ΒΡΟΥΤΣΗΣ)

Εισήγηση Εκπροσώπου Νέας Δημοκρατίας (Π. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ)

Εισήγηση Γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού (Μ. ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ)

Εισήγηση Εκπρόσωπου Επιστημονικού Τομέα (Π. ΚΑΛΛΙΡΗΣ)

Εισήγηση Εκπρόσωπου Αναπηρικού Κινήματος (Σ. ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)

Εισήγηση Γραμματέα Κοινωνικής Συνοχής και Αλληλεγγύης      (Μ. ΚΟΛΛΙΑ) 

Εισήγηση  Εκπρόσωπου Κοινωνικών Κινημάτων      (Θ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ)

Εισηγήσεις δύο Ομιλητών

Εισήγηση Γραμματέα Γυναικείων Θεμάτων      (Κ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ)

Εισηγήσεις τριών Ομιλητών

Ομιλητές

 Ποια είναι η είδηση; Η πενιχρή συμμετοχή της βάσης, όπως βλέπετε από τον κατάλογο των ομιλητών

 Μας Δουλεύουν; για πέντε ομιλητές από την βάση γίνεται τόση φασαρία;

Ποιο είναι το ζητούμενο; Να έρθει ο Σαμαράς σε επαφή με την βάση. ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΒΑΣΗ.

 Φτιάξτε οργανωτικές επιτροπές συνεδρίου σε κάθε νομό

 Τι θα έκανα εγώ; Θα καλούσα όλον τον κόσμο της ΝΔ κάθε περιοχής να πάει. Και θα έλεγα θα μιλήσουμε πχ πέντε ώρες. Και να σηκωθούν με την σειρά να μιλήσουν όσοι απλοί άνθρωποι μπορούν περισσότεροι. Και στο τέλος να κάνει το κλείσιμο ο Σαμαράς και να απαντήσει στις απορίες και τα ερωτήματά τους. Αυτές είναι δημοκρατικές διαδικασίες.

 Και επειδή τα μαντάτα που λαμβάνω από τις διάφορες Νομαρχιακές Επιτροπές δεν είναι τα καλύτερα στέλνω κι εγώ ένα στην Ρηγίλλης: ΞΥΠΝΗΣΤΕ. Η Αγία Οικογένεια οργανώνεται καθημερινά.

 Βάλτε στην άκρη τις ανίκανες Νομαρχιακές και Τοπικές Επιτροπές. Κάντε Οργανωτικές Επιτροπές Συνεδρίου σε κάθε Νομό με ανοικτές διαδικασίες. Να στείλει ο Σαμαράς προσωπικούς απεσταλμένους σε κάθε Νομό και να καλέσει όλον τον κόσμο που βοήθησε να εκλέξει την τοπική Οργανωτική Επιτροπή Συνεδρίου. Οι παλιοί με τους καινούργιους. Και κυρίως εκείνοι που έτρεξαν για να βγάλουν τον Αντώνη.

 Και ύστερα ο Αβραμόπουλος και οι άλλοι τι κάνουν στην Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή; Δημόσιες σχέσεις; Τι θα γίνουν τα εκατοντάδες χιλιάδες νέα μέλη που γράφτηκαν για να ψηφίσουν; Σε ποιές ΤΟ θα ενταχθούν; Πως θα συμμετάσχουν στις προσυνεδριακές διαδικασίες; Θα συμμετάσχουν ενεργά ή θα είναι απλοί χειροκροτητές στις διάφορες   προσυνεδριακές συγκεντρώσεις;

Θα τους εξηγήσει κανείς;

Βάλτε manager

 Προσπαθούν να μας πείσουν  ότι η Ν.Δ. δεν έχει στελέχη. Αλήθεια;  Έψαξε ποτέ να τα βρει και να τα  αναδείξει; Αν ένας manager, που ξέρει από διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, έπαιρνε στα χέρια του  τις καταστάσεις με τις 800 χιλιάδες που ψήφισαν στις εκλογές, το αργότερο σε μια βδομάδα θα είχε επιλέξει με αντικειμενικά κριτήρια τους δέκα καλύτερους ανά νομό.

Να 500 στελέχη! Απλό  θα πουν!  Το απλό που καταλήγει να είναι …δύσκολο!

 Η μεγάλη δύναμη του Σαμαρά είναι οι άνθρωποι που τον ψήφισαν στις εκλογές. Αν δεν  δραστηριοποιηθούν αυτοί, το πιθανότερο είναι αντί να αλλάξει ο Σαμαράς τη Ν.Δ. θα  αλλάξει ο μηχανισμός της Ν.Δ. το Σαμαρά. 

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lorettab avatar
    lorettab 18/03/2010 17:06:16

    Aγαπητε φιλε φιλη να πιστεψω οτι προφανως δεν εισαι καλα ενημερωμενος διοτι δικαιωμα συμμετοχης εχουν και τα απλα μελη αρκει να δηλωσουν μερικες μερες πριν την συμμετοχη τους για να τους δωθει χρονος στο βημα...

    αναφορικα δε με το συνεδριο στην θεσσαλονικη εχουν σταλει ηδη χιλιαδες επιστολες και εχουν γινει απειρα τηλεφωνα τουλαχιστον σε μελη των οποιων τα στοιχεια εχουν.

    Μηπως τα αγνοεις ολα αυτα?

    Εξαλλου αν κανεις απο εμας τους απλους πολιτες δεν δηλωνει την συμμετοχη του στο συνεδριο ως ομιλητης γιατι να μας φταιει ο Σαμαρας και το κομμα???

    Μηπως να ενημερωνομαστε καλυτερα και οχι...ραδιο αρβυλα???

  2. lorettab avatar
    lorettab 18/03/2010 17:16:57

    και για του λογου το αληθες σου μεταφερω ακριβως τι αναφερεται στην επιστολη που εχει σταλει σε ολους εμας που δωσαμε τα στοιχεια μας και ψηφισαμε για την εκλογη του αρχηγου αντωνη σαμαρα..

    Να αναφερω επισης οτι στην 3 σελιδη επιστολη εχει γραμμενο αναλυτικα ολο το προγραμμα του συνεδριου ανα πολη και ημερομηνια.

    ".Σε καλουσμε να παρεμβεις προσωπικα. Αν αποφαισεις να παραμβεις προσωπικα,θα μας βοηθουσε πολυ να μας δηλωσεις την προθεση σου το αργοτερο 3 μερες πριν την ημερομηνια της καθε εκδηλωσης ,ετσι ωστε να σε εγγραψουμε εγκαιρως στον καταλογο ομιλητων."

    αυτο ειναι ενα κομματι της επιστολης που εχει σταλει σε χιλιαδες μελη του κομματος.

    Γιαυτο λεω μην λεμε για να λεμε.. ....εφοσον εμεις οι ιδιοι δεν παμε να δηλωσουμε την συμμετοχη μας...τωρα αν εχεις στοιχεια οτι εδωσες το ονομα σου στην λιστα ομιλητων και σε παρεκαμψαν τοτε να το καταγγειλεις με ενα μαιλ στον προεδρο...δεν εχεις να χασεις τιποτα και νασαι σιγουρος οτι θα σε ακουσει.!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ lorettab 18/03/2010 17:18:29

      λορέττα χάθηκες.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ lorettab 18/03/2010 17:26:08

      Διάβασες καλά τι γράφω; Πόσοι απο την βάση μίλησαν στην Χαλκίδα; 5; Και δεν θέλω να πιστεψω μοτι εισαι άσχετη με το τι γίνεται στην βαση. Καμια θεσούλα έχεις πάρει και την υπερασπίζεσαι

  3. Moriarty avatar
    Moriarty 18/03/2010 17:21:49

    lorettab: έγινα μέλος και ψήφισα στις εσωκομματικές εκλογές, δίνοντας και τα στοιχεία επικοινωνίας μου, τα οποία κατεγράφησαν σύμφωνα με την εκλογική διαδικασία. Ωστόσο, έκτοτε, δεν έχω καμιά ενημέρωση από το κόμμα για ο,τιδήποτε (του συνεδρίου συμπεριλαμβανομένου)... Μήπως τα άπειρα τηλεφωνήματα έγιναν μεταξύ των γνωστών-γνωστών; Τέτοια τηλεφωνήματα έκανε και ο μηχανισμός της κας Μπακογιάννη, χωρίς αποτέλεσμα.

    Τα όσα γράφει ο Factorx ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Μήπως θα πρέπει η Ρηγίλλης να δανειστεί στελέχη του ΠΑΣΟΚ για να οργανώσει καλύτερα τις επικοινωνίες της και να αξιοποιήσει το Διαδίκτυο για τον προσυνεδριακό διάλογο; Στο τέλος της ημέρας είμαστε στον 21ο αιώνα κι αν η ΝΔ δεν μπορεί να διαχειριστεί τον εσωτερικό της διάλογο, πόσο μάλλον το εθνικό μέλλον...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Moriarty 19/03/2010 10:24:31

      Εγώ πάντως είναι η δεύτερη φορά που πήρα επιστολή από τον Σαμαρά, μια όταν βγήκε και μια τώρα για το συνέδριο και δεν είμαι κανένας τρελά οργανωμένος, είχα γραφτεί σε ΔΑΠ και ΟΝΝΕΔ, αλλά, χωρίς να είμαι φυσικά περήφανος για αυτό, ήμουν απλά ένας αριθμός, ούτε πομφώδεις αναρτήσεις στο facebook, ούτε κάποιο υπερδραστήριο μπλογκ είχα.

      Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπήρξα αφανής στρατιωτάκος και όμως πήρα επιστολή.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/03/2010 17:27:27

    Eπιτέλους!
    Να μια σοβαρή παρέμβαση για τα οργανωτικά.
    Μπορεί η Lorreta να έχει δίκιο ότι καλούνται οι ψηφοφόροι, αλλά αν μιλήσουν όλοι όσοι αναφέρονται στο πρόγραμμα,φαντάζεσθε πόσος χρόνος θα μείνει για τους υπόλοιπους;
    Θα επαναλάβω το κοινότυπο ότι η μεγάλη δύναμη του Σαμαρά είναι η βάση. Υπάρχουν στελέχη ικανά,που έχουν όρεξη για δουλειά. Είναι ευθύνη του κόμματος να τα ανακαλύψει.
    Είχα ρωτήσει αφελώς και άλλοτε. Στο antinews (υποθέτω και αλλού) έχουν καταγραφεί δεκάδες ιδέες και προτάσεις. Τέθηκαν και ερωτήματα.
    Μέχρι τώρα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ!
    Εδω παρενέβη η Προεδρία της Δημοκρατίας για ένα θέμα που την αφορούσε έμμεσα.
    Αντι να ακούμε όλους αυτούς του τομεάρχες και τους ειδικούς, ας αφήσουμε να μιλήσει ο απλός ο κόσμος. Οι τομεάρχες ας καταθέτουν γραπτές εισηγήσεις και όποιος θέλει ας τις διαβάζει!
    Σημασία έχει να ακουστεί ο απλός κόσμος. Ο εκτός μηχανισμών!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 18/03/2010 17:34:23

      Να προσθέσω, επίσης, οτι από τις 29 Νοεμβρίου, παρά το γεγονός ότι άφησα τηλέφωνα (σταθερά και κινητά),διεύθυνση,e-mail,fax, ΟΥΔΕΙΣ, ΟΥΔΕΠΟΤΕ επικοινώνησε μαζί μου!
      Το έχω γράψει και άλλοτε: Ο Ομπάμα, επικοινωνούσε με 22 εκατομμύρια άτομα!

  5. isnogood avatar
    isnogood 18/03/2010 18:10:21

    Ο αρθογράφος έχει δίκιο. Οι άνθρωποι που διοικούν σήμερα τις τοπικές και τις ΝΟΔΕ είναι εκείνοι που έφεραν το 11 παρά κάτι της 4 οκτωβρίου. Είναι εκείνοι που χάζεψαν με την τεράστια συμμετοχή της 29ης Νοέμβρη. Είναι οι άνθρωποι της ήττας. Συμφωνώ και επαυξάνω.

  6. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2010 18:13:42

    Αδέξιε σωστά τα λες. Η λορέττα μόνο για την εκλογή ήταν εδώ και χάθηκε μετά. Με τέτοιους υποστηρικτές, όπως η λορέττα, ο Σαμαράς δεν έχει μέλλον και λυπάμαι που το λέω.
    Μπορεί να έλαβα τηλέφωνο για να παρευρεθώ στο ΣΕΦ πριν λίγο καιρό αλλά δεν μπυ πάει να είμαι χειροκροτητής. Λυπάμαι. Το οργανωτικό κομμάτι μάλλον εργάζεται ενάντια στον Σαμαρά που εκλέξαμε.
    Με χλιαρές προσκλήσεις του τύπου "θα χαρούε να σας δούμε στο ΣΕΦ" μόνο απωθείς.

  7. Justin Case avatar
    Justin Case 18/03/2010 18:43:37

    Περίμενα στην ουρά 4 ώρες για να ψηφίσω. Άφησα την ηλεκτρονική μου διεύθυνση. Περιμένω να μου στείλει κάποιος κάτι. Να με ψήσει ότι πρέπει να είμαι εκεί.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/03/2010 19:07:09

    Πέστε τα. Όμως από τα λόγια στην πράξη υπάρχει τεράστια απόσταση. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει ο Σαμαράς, όμως το ερώτημα είναι αν, όταν καταλάβει τι γίνεται, θα έχει οποιοδήποτε πολιτικό κεφάλαιο διαθέσιμο για να σταθεί όρθιος. Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει τι γίνεται έχοντας εγκλωβιστεί σε ισορροπίες "ευγνωμοσύνης" σε αυτούς που τον στήριξαν εσωκομματικά. Αυτοί θα έπρεπε όμως να του λένε ευχαριστώ, όχι αυτός σε αυτούς.

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 18/03/2010 19:15:02

    Μπράβο φίλε μου, εδώ και καιρό φωνάζω ότι κοιμούνται ορισμένοι.
    Κοιμούνται όχι γιατί δεν γνωρίζουν αλλά επειδή αν γίνουν όσα λες θα χαθούν καρέκλες.
    Αυτή τη στιγμή δεν έχω λάβει ούτε ένα τηλέφωνο, ένα ηλεκτρονικό μήνυμα κάτι, πάρά μια επιστολή που ευχαριστεί και μια επιστολή ότι αρχίζει το συνέδριο.
    Το συνέδριο που αναλώνεται αν ....μιλήσει ή όχι ο Βουλγαράκης;
    Η ΤΟ; κλειστή
    Η ΔΑΚΕ του Υπουργείου; ΑΦΑΝΤΗ
    Ο κ Σαμαράς έδωσε ελπίδα και οι σφραγίδες τον προδίδουν μήπως χάσουν τις καρέκλες.
    Δεν μιλάμε σε επίπεδο Ρηγίλλης, ούτε στην γειτονιά δεν ανοίγουν τα γραφεία...
    Δυστυχώς μας κοροϊδεύουν ορισμένοι...

  10. nikos avatar
    nikos 18/03/2010 20:50:46

    Πολύ σωστά! Βασίλη πέστα γιατί γεμίσαμε αυλοκόλακες.. και τουρίστες.. Από αυτούς δυστυχώς οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η Ελλάδα περιστρέφεται γύρω μόνο από αυτούς και δυστυχώς νομίζουν ότι οι Έλληνες είναι αυτοί που συχνάζουν στο κολονάκι…

  11. δρόμος avatar
    δρόμος 18/03/2010 20:51:16

    θα πω κι εγώ ότι κουράστηκα να φωνάζω ότι οι Τ.Ο. είναι κλειστές, και θα ήταν ίσως ο ευκοότερος τρόπος να κινητοποιηθούν τα καινούργια μέλη, γιατί οι παλιοί όλο και κάποιον τρόπο έχουν. Παρόλο που ξέρω και παληούς που βρίσκουν την ΤΟ τους κλειστή.

    Όπως έγραψα και τότε, παρακολούθησα την προσυνεδριακή για τις γυναίκες στο Κάραβελ στις 8/3. Εκεί μιλήσανε πολύ περισσότεροι-ες, όμως εμφανώς άτομα ήδη ισχυρά εμπλεκόμενα στην οργανωτική δομή. Και η Παπακώστα τους έκοβε αγρίως τον λόγο, για να "προλάβουνε" (τι? τον χρόνο-4 ώρες..- ενοικίασης της αίθουσας?). Καμμία σχέση με συμμετοχή της βάσης. Και το μέγεθος της αίθουσας εντελώς ακατάλληλο για το υπερδιπλάσιο πλήθος, που έμεινε έξω.

    Συμφωνώ και υπερθεματίζω σε ΟΛΑ όσα λέει ο Αδέξιος Δεξιός. Και υπενθυμίζω ότι, όπως άκουσα, τον Μάιο έχει εκλογή των συνέδρων.΄Έτσι που πάει το πράγμα μέχρι σήμερα, τα νέα μέλη (αλλά και πολλά παλιά) δεν γίνεται να συμμετάσχουν, γιατί απλούστατα δεν έχουν καμμία γνώση.

  12. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/03/2010 21:30:31

    θα συμφωνήσω με το άρθρο,
    πριν 2 εβδομάδες παρουσία
    υψηλόβαθμων στελεχών του κόμματος της ΝΔ
    έγινε νομαρχιακή συνέλευση σε νόμο της Πελοποννήσου, ο κατάλογος των ομιλητών έκλεισε πριν ανοίξει.

  13. trochalos avatar
    trochalos 18/03/2010 21:36:04

    Σωστό το άρθρο.

  14. Justin Case avatar
    Justin Case 18/03/2010 21:50:05

    Νομίζω είναι στην κοσμάρα του και αυτός.Και καλά οι ισορροπίες.... Βγαίνει έξω? πάει να φάει σε κανένα κανονικό μέρος (όχι στο Κοο που τον πάει ο ξιπασμένος Παν?) σε καμιά λαική σε κανα σουπερμάρκετ να δει κανένα πραγματικό άνθρωπο? Κάθε μέρα στο δρόμο και σε άλλη γειτονιά για καφέ στις καφετέριες των ανέργων έπρεπε να είναι, να φτιάξει μια δυναμική κάτι. Κάθε μέρα έπρεπε να δημιουργεί ένα θέμα άν όχι να τεμαχίζει και έναν έναν τους αποτυχημένους συναδέλφους του δημοσία. Πάει στη Ρηγίλης και τι κάνει όλη μέρα στο γραφείο? Ποιούς βλέπει τον αποτυχημένο δικηγόρο - δημοσιογράφο - δικηγόρο? Με τον Αβραμόπουλο υπόλογο αποτυχημένο υπουργό Υγείας των θαλασσοεμβολίων και του αίσχους των φαρμάκων πάμε κάπου? Τι να μας πει δηλαδή ο Αβραμόπουλος στο συνέδριο? για τους νέους αγώνες που θα κάνουμε? Τί έχει κάνει για το συνέδριο? έχουμε ακούσει για καμία καινούργια πρακτική εκλογής? κανένα νέο πρόσωπο? έχει κινηθεί στο διαδίκτυο? κάτι έξυπνο έχει να μας πει? Γιατί τώρα δεν μασάμε, θα τους πάρει όλους.
    Τι ώρα?

  15. lorettab avatar
    lorettab 18/03/2010 21:50:30

    Oρεστιε και δεξιε αδεξιοι...υπαρχουν και ανθρωποι που τρεχουν εκτος διαδικτυου και κανουν ακριβως την ιδια δουλεια που γινεται και εδω...δεν καταλαβαινω την επιθεση...παρα ταυτα ..θεωρω οτι για την εμπλοκη των απλων πολιτων στην πολιτικη ειναι στο χερι του καθενα μας ...μας δινετε μια ευκαιρια για καινουργια αρχη και συμμετοχη....και σας διαβεβαιω οτι ουδεποτε εισεπραξα ουτε μια θεση σε κομματικο μηχανισμο δεν ειναι και δεν θα ναι ποτε επιλογη μου...κατεπεκταση ουτε επαγγελματικα επιδιωξα την στηριξη κανενος...σας διαβεβαιω οτι οτι κανω το κανω ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ....ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???

    ΔΕΝ ΑΠΟΒΛΕΠΩ ΣΕ ΟΦΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ πολυ απλα για εχω και καρεκλα να κατσω και οφιτσιο να δουλεψω !! και περαν αυτου δεν ηταν ποτε στις αρχες μου.

    Τωρα επιμενω στην θεση μου οτι οποιος θελει μπορει να συμμετεχει και να καταγγειλει οτι θελει...το θεμα ειναι να εχει και την τολμη να το κανει και εκει επανω στην εξεδρα οταν του δωθει ο λογος...!!

    Θα σας δω λοιπον στην πολη μου το ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ...και μετα θα εχουμε πολλα να σχολιασουμε.!!


    ως τοτε.....λιγη ψυχραιμια....

    • Orestios avatar
      Orestios @ lorettab 19/03/2010 00:48:19

      Λορέτα παρεξηγήθηκες από το κείμενο? Και η υπομονή έχει τα όριά της ξέρεις.
      Δεν χρειάζεται να πω γιατί ψήφισα Σαμαρά.
      Ο ξύλινος λόγος σου με απωθεί πραγματικά, όσο η άνευρη πρόσκληση στο ΣΕΦ. Μακάρι να μπορούσα να παραστώ σε μια από τις μαζώξεις, που χαρακτηρίζετε συνέδρια, για να ακούσετε τα εξ αμάξης. Με μεγάλη ευκολία απαξίωσες την κατάθεση σκέψεων εδώ και στο διαδίκτυο εν γένει. Λυπάμαι.
      Όσο δεν κινητοποιείστε θα διαβάζετε την δυσφορία και δεν θα την ακούτε. Ξέρεις γιατί? Γιατί δεν θα είναι κανείς κοντά πια για να την εκφράσει λεκτικά.
      Τα καλά λόγια τελείωσαν. Λυπάμαι, αλλά η πραγματικότητα τρέχει και το επιτελείο κοιμάται. Η επίκληση της υπομονής και της ψυχραιμίας από μέρους του δεν αρμόζει στη ΝΔ.

  16. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/03/2010 22:11:58

    Ο αρθρογράφος θίγει ένα καυτό ζήτημα, από εκείνα που συνιστούν την παθογένεια στην περιφερειακή και όχι μόνον οργάνωση της Ν.Δ. Η βάση της ανέκαθεν ήταν ξεχασμένη από την κεντρική διοίκηση του κόμματος, αλλά και από τους περισσότερους βουλευτές της. Αυτοί ειδικά, τη θυμόντουσαν μόνο κατά τη διάρκεια του προεκλογικού τους αγώνα, τότε που προσποιούνται ότι σε γνωρίζουν καλά, σφίγγοντάς σου θερμά το χέρι και αμέσως μετά την εκλογή τους σου απαντούν στο τηλέφωνο επί μήνες μόνον οι «στενοί συνεργάτες» τους. Βεβαίως οι περισσότεροι έχουν τουλάχιστον φροντίσει κατά τις εσωκομματικές διαδικασίες, να έχουν βοηθήσει στην εκλογή δικών τους ανθρώπων κυρίως στις ΝΟΔΕ και στις μεγάλες Τοπικές Οργανώσεις, για να λειτουργήσουν και εκείνοι με τη σειρά τους ως κομματάρχες τους, όταν θα τους χρειαστούν.

    Οι Τοπικές ως τώρα ήταν αποκλειστικά, οι εκλογικοί αντιπρόσωποι του κόμματος, αυτοί που θα γεμίσουν τα πούλμαν για τις κεντρικές ομιλίες , αυτοί που θα τραβήξουν τον αραμπά για τη στελέχωση των περιπτέρων και των εκλογικών κέντρων και αυτοί που θα διανείμουν τα προεκλογικά φυλλάδια κόμματος και υποψηφίων. Εισπράττουν δε όλα τα παράπονα και όλα τα αιτήματα για πάσης φύσεως εξυπηρετήσεις. Τα μέλη των Δ.Σ. των οργανώσεων αυτών, πληρώνουν συνήθως από την τσέπη τους όλα τα λειτουργικά έξοδα του γραφείου τους. Ποτέ όμως δεν εκλήθησαν και από κανέναν γραμματέα ή φαρισαίο του οργανωτικού του κόμματος για να καταθέσουν τις δικές τους ιδέες, ούτε καν για τα τοπικά ζητήματα που αφορούν στην καθημερινότητα του πολίτη. Δεν νοιάστηκαν ποτέ να ψάξουν να βρουν απλούς πολίτες με μυαλό και διάθεση για βοήθεια. Αυτό το προνόμιο το κρατούσαν και το διατηρούσαν μόνον εκείνοι, ως οι σοφοί της παράταξης με το αλάθητο. Ο παραγοντισμός σε όλο του το μεγαλείο!

    Η Νεολαία του κόμματος, ειδικά του σπουδαστικού, απαξιεί να ασχοληθεί με την Τοπική της γειτονιάς της, γιατί ξέρει πως από αυτήν δεν έχει καμιά δυνατότητα για παραπέρα "χρήσιμες" γνωριμίες και κάποια αναγνώριση. Έτσι οι τοπικές στελεχώνονται μοιραία από την μέση και την τρίτη ηλικία. Δεν θα έπρεπε η ΟΝΝΕΔ να το δει αυτό και να μην λειτουργεί μόνον ως φυτώριο επαγγελματικών κομματικών στελεχών και μελλοντικών πολιτικών; Δημιουργεί άραγε έτσι ενεργούς πολίτες;

    Σήμερα ομολογώ πως έχει γεννηθεί η ελπίδα, σε πολλούς από μας, για το ότι όλα αυτά θα αλλάξουν οριστικά και αμετάκλητα. Αυτό πηγάζει, από τότε που γευθήκαμε την πραγματοποίηση του ονείρου μας, να δούμε τον Αντώνη Σαμαρά στην αρχηγία του κόμματος. Θαρρώ δε, πως κι ο Αντώνης κάτι τέτοιο έχει οραματιστεί και προς αυτήν την κατεύθυνση είναι όλα όσα έχει βροντερά διακηρύξει ως τώρα. Μένει όμως να το δούμε και στην πράξη, γιατί ακόμα δεν το είδαμε.

    Και μόνον το γεγονός ότι οι καταστάσεις των νέων μελών, αυτών που συμμετείχαν στην ανοικτή διαδικασία του Νοεμβρίου, δεν έχουν ακόμα φθάσει στις τοπικές οργανώσεις, είναι ένα θέμα πολύ σοβαρό! Ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας και η καταχώρηση πήρε ήδη 3,5 μήνες! Οι πράγματι ζεστές επιστολές του προέδρου, που μας καλεί για συμμετοχή στις διάφορες προσυνεδριακές διαδικασίες, μέχρι στιγμής λειτουργούν μάλλον ως πρόσκληση - θα τολμούσα να πω - χειροκροτητών και όχι ως πρόσκληση στελεχών αφυπνισμένων και ενεργοποιημένων με πραγματική παρεμβατική διάθεση. Το κατεβατό των ομιλητών της Χαλκίδας, είναι ένα δείγμα χαρακτηριστικό, του πως είχαν μάθει να πορεύονται ως τώρα!

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ, είπες αλήθειες γιατί στο κόμμα αυτό για χρόνια βασίλευαν οι μηχανισμοί που στήριζαν συγκεκριμένα κομματικά τρωκτικά, που ως άεργοι και ανειδίκευτοι δεν έχουν τι να κάνουν άλλο, από το να προσπαθήσουν να επιβιώσουν και στη νέα κατάσταση. Ο όρος επαγγελματίας-στέλεχος είναι πραγματικός.

    Θα κουραστεί πολύ λοιπόν ο Αντώνης να σπάσει αυτό το κατεστημένο. Πιστεύω όμως πως το θέλει! Διατηρώ δε και την ελπίδα ότι θα τα καταφέρει, γιατί εγώ ξέρω τον Αντώνη ως επαναστάτη συνείδησης, μαχητή και ασυμβίβαστο και μόνον ως τέτοιον τον αναγνωρίζω.

  17. Sir Μπι-Μπι avatar
    Sir Μπι-Μπι 18/03/2010 22:33:51

    I have to say guys Antonis is too litle for the party..........he can not go forward to make changes......it is too simple.

  18. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/03/2010 22:37:44

    Η ευκαιριακή χρησιμοποίηση [επί κυβερνήσεως ΝΔ] του κόμματος και ο μύθος του μεσαίου χώρου απενεργοποιήστε τη λειτουργία του και μεγάλωσε την απόσταση μεταξύ βάσης – πολιτικής ελίτ.
    το αποτελέσματα της ευκαιριακής αντιμετώπισης των μελών όσον αφορά το θέμα της πολιτικής ίσων ευκαιριών ... είναι ιδιαίτερα ορατά σήμερα, σε πολλούς νομούς η ΝΔ δεν έχει στελέχη δεν μπορεί να παράγει δημόσιο λόγο, δεν μπορεί να φτάσει στα απόμακρα σημεία της κοινωνίας,
    η ΝΔ σε κάθε περιοχή πρέπει να γίνει πολιτικό κέντρο αναδεικνύοντας νέους ανθρώπους, αν μείνουν προσκολλημένοι στους εκλεκτούς των βουλευτικών γραφείων η ΝΔ θα μείνει στο παρελθόν.

  19. Y. avatar
    Y. 18/03/2010 22:47:57

    Σχολιασμός, από παλαιότερη ανάρτηση
    http://www.antinews.gr/?p=36847
    “Για να πάει μπροστά η ΝΔ, πρέπει οι στα κομματικά εμπλεκόμενοι (αυτοί και τα επιτελεία τους), να αποβάλλουν το “σύνδρομο του πρίγκιπα”, και να γίνουν προσιτοί και απλοί. Φίλος μου (γνωστός ΝΔίτης, και καταξιωμένος επαγγελματικά), μου ‘λεγε ότι έκανε πέντε τηλ. επικοινωνίες, και ενάμισι μήνα για να μπορέσει να δει βουλευτή της περιφέρειας (και μάλιστα εκφρασμένο και στελεχωμένο Σαμαρικό). Τελικά μέσω δεύτερων και τρίτων ατόμων, κατάφερε και τον συνάντησε για δυο λεπτά, αφού προηγουμένως τον είχαν για τρεις ώρες στημένο στο προθάλαμο, μαζί με άλλους τριάντα. Η επωδός του? “Απογοητεύτηκα, και μετάνιωσα που πήγα”.”.

  20. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 19/03/2010 00:05:50

    Δεν νοείται συνέδριο και κατά τόπους προσυνέδρια με εξειδικευμένο αντικείμενο αν δεν ενεργοποιηθούν Τοπικές,Νομαρχιακές κτλ. Να γίνουν κάποιες μικρες έστω συγκεντρώσεις,να μιλήσουμε, να ακουσθούν απόψεις (όχι βέβαια τα βαρετά "η ΝΔ δεν πρόσεξε τους ανθρώπους της").Αν κρίνω από τη γειτονιά μου και απ΄οτι μαθαίνω από φίλους τίποτα δεν γίνεται! Ευθύνεται και η ηγεσία του κόμματος γιατί αυτό έπρεπε να είχε οργανώσει διαδικασίες που θα ενέπλεκαν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ την βάση στον προσυνεδριακό διάλογο. Ευθύνονται ομως και η βάση που στη συντριπτική πλειοψηφία της θεωρεί ότι η πολιτική συμμετοχή εξαντλείται στην ψήφο, και στην σωματική παρουσία της στις κομματικές εκδηλώσεις.
    Θα ήμουν πολύ περίεργος να μάθω - και ας με πληροφορήσει ο Αδέξιος Δεξιός αν δεν του κάνει κόπο - ενώπιον πόσων συνέδρων μίλησαν οι 5 ομιλητές της βάσης. Διότι με βάση την εμπειρία μου υποθέτω ότι θα μίλησαν ενώπιον 30 συνέδρων διότι οι υπόλοιποι θα έκαναν Δημόσιες Σχέσεις!

  21. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 02:58:22

    Κυριοι από το Νοέμβρη τα έχουμε πει. Η ΝΔ δεν έχει τύχη αν δεν ανοίξει στην κοινωνία και δεν περνάει γρήγορα η ιδέα της βάσης προς τα πάνω. Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι κάτι τέτοιο μετά από μερικούς μήνες όχι απλά δεν έχει γίνει αλλά δεν κινείται και κάτι.

    Προφανώς η Ντόρα και η συν αυτή τα βλέπουν αυτά και γι αυτό ξεθάρρεψαν.

  22. Bill avatar
    Bill 19/03/2010 04:51:20

    Πολύ καλά έκανες και έθιξες το θέμα αυτό, αλλά όσα γράφεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και θα σας αναφέρω τα όσα συμβαίνουν τουλάχιστον και γνωρίζω στην περιοχή που ζω την Αλεξανδρούπολη που είναι και η πιο απομακρυσμένη περιοχή από το κέντρο, ξεκαθαρίζοντας ότι δεν συμμετέχω ούτε σε ΝΟΔΕ ούτε σε Τοπικές Επιτροπές.

    1) Τα Προσυνέδρια και οι Περιφερειακές Συνδιασκέψεις είναι ανοιχτές και μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη του κόμματος.

    2) Πριν 2 περίπου μήνες επισκέφθηκε τον Νομό μας ο νέος Τομεάρχης του κόμματος, πέρασε από όλες τις Τοπικές του Νομού και είχε συνάντηση με τα στελέχη. Μετά έγινε συνεδρίαση της ΝΟΣ σε ξενοδοχείο.
    Η ΝΟΣ για όσους δεν ξέρουν είναι το μεγαλύτερο και πολυπληθέστερο όργανο του κόμματος ανά Νομό στο οποίο συμμετέχουν όλα τα μέλη της ΝΟΔΕ των Τοπικών, Δήμαρχοι, Νομαρχιακοί και Δημοτικοί Σύμβουλοι, Συνδικαλιστές, Εκπρόσωποι Συλλόγων, Σωματείων κλπ. Στη ΝΟΣ του Έβρου συμμετέχουν περίπου 400 στελέχη.
    Έγινε λοιπόν Συνεδρίαση της ΝΟΣ η οποία ήταν ανοιχτή και μπορούσαν να παρευρεθούν και απλά μέλη του κόμματος.
    Εκεί έγινε ενημέρωση για το Συνέδριο και συζήτηση για Οργανωτικά θέματα. Όλες οι εισηγήσεις καταγράφηκαν.

    3) Πριν ένα μήνα ήρθε ο Περιφερειάρχης του κόμματος και ξαναέγινε συνεδρίαση ΝΟΣ με αποκλειστικό θέμα την Περιφερειακή Οργάνωση του Κόμματος. Όποιος επιθυμούσε έπαιρνε τον λόγο και έκανε τις προτάσεις του και όποιος ήθελε κατέθετε εκεί τις προτάσεις του εγγράφως.
    Όλες οι προτάσεις προφορικές ή γραπτές καταγράφηκαν επωνύμως και συντάχθηκε με αυτές ένα συγκεντρωτικό πρακτικό το οποίο στάλθηκε σαν ΝΟΔΕ Έβρου στη Γραμματεία Οργανωτικού.

    Από όσα γνωρίζω παρόμοιες κινήσεις έγιναν και στους γειτονικούς μας νομούς.

    4) Όποιος επιθυμεί να καταθέσει την πρόταση του ή την άποψη του μπορεί να το κάνει μέσα από την ιστοσελίδα της Ν.Δ. όπου υπάρχουν θεματικές ενότητες ή αν θέλει μπορεί να στείλει επιστολή στο κόμμα.

    5) Πριν λίγες μέρες και ενόψει του Προσυνεδρίου της Θεσσαλονίκης μας επισκέφθηκε ο Γραμματέας Οργανωτικού κ. Αγγελάκας μαζί με στελέχη της Γραμματείας και θα κάνουν όλη την εβδομάδα περιοδεία στους Νομούς της βόρειας Ελλάδας.
    Από ότι μας είπαν αυτό το κάνουν και θα συνεχίσουν να το κάνουν σε όλες τις περιοχές που γίνονται Προσυνέδρια ή Συνδιασκέψεις.
    Ξανά συνεδρίαση ΝΟΣ, ενημέρωση για το Προσυνέδριο, πρόσκληση σε όλα τα μέλη του κόμματος, και δηλώσεις για εισηγήσεις στο Προσυνέδριο.
    Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι είχε μαζί του και τις προτάσεις που έστειλε η ΝΟΔΕ, αλλά και τις προτάσεις που έστειλαν απλά μέλη από την περιοχή μας μέσω e-mail, site και ταχυδρομείου και όπως μας διαβεβαίωσαν τις διαβάζουν και τις μελετάνε όλες.

    Για όλες τις παραπάνω συγκεντρώσεις και Συνεδριάσεις ενημερώθηκαν όλες οι τοπικές του Νομού, αλλά και τηλεφωνικά ή μέσω SMS όλα τα μέλη της ΝΟΣ ατομικά και από την ΝΟΔΕ και από τους τομεάρχες της Γραμματείας ενώ υπήρξαν και σχετικές ανακοινώσεις στα τοπικά ΜΜΕ.

    Έτσι έχει η κατάσταση για να μην γράφουμε ότι θέλουμε λόγω άγνοιας.

  23. Bill avatar
    Bill 19/03/2010 05:05:51

    Όποιος επιθυμεί καταθέτει τις προτάσεις του εδώ:
    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=402&Itemid=605

    και εδώ:
    http://www.nd.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=490

  24. Y. avatar
    Y. 19/03/2010 07:35:38

    Μπράβο Bill, αν αυτά έγιναν στην Αλεξανδρούπολη, και στους λοιπούς νομούς της Θράκης. Φαίνεται ότι ο Γεροντόπουλος και οι υπόλοιποι εκεί, δουλεύουν καλά.
    Στη Θεσσαλονίκη, ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΑΣΗΣ, δλδ. ΤΟ. Αν τώρα έγιναν συσκέψεις ΔΗΜ.Τ.Ο., ΝΟ.Σ., ΝΟΜ.ΕΚ.Ε., και ΝΟΔΕ, σε επίπεδο κλειστών κλαμπ, το αγνοώ, δεν ενδιαφέρει, και δεν αφορά.
    Μακάριοι οι κοιμώμενοι, και μάλιστα σε καρέκλες, μη αιρετές.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Y. 19/03/2010 09:33:33

      και στην Αθήνα, μια από τα ίδια.

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/03/2010 10:35:26

    Ρε παιδιά δλδ δεν έχετε λάβει εσείς προσκλήσεις? Περίεργο μου φαίνεται. Πάντως εγώ σκέφτομαι σοβαρά να γράψω 5 πράγματα, έστω για τον κλάδο μου και να τα στείλω. Στην επιστολή που μου στάλθηκε αναφέρει τους εξής τρόπους επικοινωνίας:
    -Ταχυδρομικά στη διεύθυνση Νέα Δημοκρατία, Οργανωτική Επιτροπή Συνεδρίου, οδός Βασιλέως Κωνσταντίνου 2, Αθήνα 11635
    -Fax: 2107567916
    -e-mail: synedrio@nd.gr
    -site: http://www.nd.gr

  26. Y. avatar
    Y. 19/03/2010 15:33:23

    Φίλε TopGunZ
    Μη συγχέεις τις ντιρεκτίβες των κεντρικών (headquarters αγγλοσαξονιστί, και στο βαθμό που υπάρχουν), με το τι κάνουν οι ΝΟΔΕ.
    Πρωτοβουλίες, αδέλφιααααα. Πρωτοβουλίες!!!

    • lorettab avatar
      lorettab @ Y. 19/03/2010 20:37:07

      λυστε μου μια απορια δηλ οσοι διαμαρτυρεστε δεν λαβατε καμια προσκληση? μου καν ει εντυπωση διοτι σταλθηκαν επιστολες σε ολους οσους ψηφισαν στην εκλογη προεδρου και δωσαν τα στοιχεια τους...(μην ξεχναμε οτι για να ψηφισεις εκανες εγγραφη μελους)

      ασ μου απαντησει καποιος που εδωσε τα στοιχεια του και δεν του εσταλη επιστολη...διοτι περιεργο μου ακουγεται..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Y. 20/03/2010 19:00:53

      Λορέττα συνεχίζεις να προκαλείς.

  27. Θάνος avatar
    Θάνος 20/03/2010 09:14:35

    Να καταθέσω καθυστερημένα και τη δικιά μου άποψη. Καμμία επικοινωνία, ή ενημέρωση, από κανέναν και για τίποτα. Οι τοπικές / νομαρχιακές επιτροπές, μάλλον δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται, ή δεν ενδιαφέρονται πλέον, ή ..... Ο Πρόεδρος θα πρέπει μάλλον να φροντίσει να ενημερωθεί μόνος του για το τι γίνεται. Και αλήθεια, το μητρώο μελών θα ανασυγκροτηθεί ? Κάρτα μέλους θα υπάρξει ?