28/11/2008 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Πατριαρχείο μάλωσε τον Εφραίμ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nio avatar
    nio 28/11/2008 17:07:19

    Εκει εκει στη β εθνικη,
    μαζι με το Αιγαλεω,
    και το Καραμανλη.
    Χαλασε τη πιατσα, και ο λοχαγος του τουρκικου στρατου.....
    Αμειλικτος...........

  2. Le canard avatar
    Le canard 28/11/2008 17:08:04

    Λίγο αργά δεν το αποφάσισε ο παναγιώτατος; Γιατί; Κρύβει κάτι ο πατριάρχης; Τέλος πάντων, ο φόβος (των ρώσων στο Αγιο Ορος και κυρίως στο Φανάρι) φυλάει τα έρμα.

  3. Kamarieris avatar
    Kamarieris 28/11/2008 17:19:14

    Tην ανάγκη φιλοτιμία. Τι να σου κάνει κι ο πατριάρχης είχε εκτεθεί να υποστηρίζει το φίλο του και σπόνσορά του. Δεν πήγαινε άλλο. Άχρι καιρού, σημαίνει πως αν το θέμα κουκουλωθεί δεόντως, ο Εφρέμ επιστρέφει, αλλιώς κάποια επισκοπή θα βρεθει να τον παρηγορήσει όταν το θέμα λησμονηθεί.

  4. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 28/11/2008 17:21:24

    Από τότε που βγήκε η " παραίτηση "
    χάθηκε το φιλότιμο

  5. Lara avatar
    Lara 28/11/2008 17:26:56

    Αδιαβαστο κι αλιβανιστο
    του χαρου δε σε δινω
    πες ενα adio στις οφ σορ,
    που εστηνες σαν της σεπτης μαμας τον κρινο.

  6. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 17:55:16

    Αυτο που με επλησσει αφανταστα ειναι οτι εχετε "εκπλαγει" και δυσανασχετειτε με τις offshore του ηγουμενου αλλα δεν δυσανασχετειτε και σας εχουν διαφυγει τελειως οι 45 offshore που εχουν μεχρι και οι τεταρτοκλασσατοι βουλευτες, υπουργοι (ολων των κυβερνηεων μετα το 1974) κτλ.

    Λειτουργημα ασκουν οι Αρχιερεις, λειτουργημα ασκουν και οι Υπουργοι.

    Ενας Ηγουμενος βρεθηκε με offshore (αντε να ειναι και 3-4 ακομα) και σας το εκαναν σημαια...

    500 Βουλευτες, υπουργοι και πρωην υπουργοι μας προεκυψαν "Businessman" απο Γιδοβοσκοι που ηταν πριν εμπλακουνε στη πολιτικη αλλα ολοι κανετε το "παπι"...

    Και το χειροτερο ειναι οτι τα βαλατε με τον Εφραιμ (και τους αλλους 3-4 Ηγουμενοι με offshore αν υπαρχουν βεβαια) οι οποιοι στην τελικη δεν κυβερνανε τον τοπο με την εννοια οτι νομοθετουν και οριζουν την καθημερινη ζωη...

    Αλλα δεν βλεπω να τα βαζετε με αυτους που τρωγοντας τονους γαριδες σκεφτονται αναμεσα στο ρεψιμο και στο χαισιμο πως θα μας αλλαξουν τα ωτα στη φορολογια η πως μας τα παιρνουν αο ολες τις μεριες..

    Ρε τι σας ταϊζουν εκει κατω ρεεεεεεεεεεεεεεε....

  7. patos avatar
    patos 28/11/2008 18:09:11

    EPEIGON---xreiazetai aima o Dimitris- Proothiste to pantou !!!!!!!!!!!!!

    Date:
    Fri, 28 Nov 2008 14:01:10 +0300

    From:
    hamomilaki

    Reply-To:
    hamomilaki@yahoo.gr

    To:
    drivasy@hol.grEpeidi ta pragmata einai polu sovara kai i katastasi tou Dimitri krisimi,
    8a parakalousame osous exoun
    omada aimatos 0- (miden arnitiko) kmporoun na dwsoun aima na perasoun apo
    ena apo ola ta
    nosokomeia tis xwras dinontas to onoma k to nosokomeio sto opoio paei to
    aima.

    Gia ton Dimitri Xourmouziadi sto Papanikolaou 8essalonikis.

    Prepei na mazeutoun panw apo 50 fiales aimatos k oi filoi k oikogeneia
    exoun mazepsei molis 8.

    Kante ena forward, peite to stous filous sas k isws kapoios na mporei na
    ton swsei.....

    O Dimitris idi mas euxaristei olous sigoura.. akomi k an vrisketai se
    Kwma auti ti stigmi.... '

    Paidia, prwwthiste to sas parakalw. Xreiazetai aima. Opoios mporei....

    Sti teliki 8a mporouse na einai o opoiosdipote apo emas...

    George Georgiadis

  8. ακακιος avatar
    ακακιος 28/11/2008 18:48:25

    Δείτε μια άλλη, "παρατυπία" θέλετε, "απάτη" θέλετε, "παραποίηση τίτλου" θέλετε, του Εφραίμ.

    Μέχρι πρόσφατα ο τίτλος της μονής ήταν "Ιερά Μονή Βατοπαιδίου".

    Ιερά Μονή Μεγίστης Λαύρας είναι η μόνη που δικαιωματικά φέρει τον τίτλο της Μεγίστης σαν πρώτη τη τάξει.

    Ο Εφραίμ αυθαίρετα άλλαξε μόνος του τον τίτλο σε "Ιερά Μεγίστη Μονή Βατοπαιδίου".

    Το Πατριαρχείο γνωστό τοις πάσοις για την τυπικότητά του στο σημερινό ανακοινωθέν στην πρώτη παράγραφο γράφει:

    ".....ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου Αρχιμανδρίτης Εφραίμ....."

    Δεν την αποκαλεί Μεγίστη.

    Τα σχόλια δικά σας!!!!

  9. miaouth avatar
    miaouth 28/11/2008 20:16:03

    Ο Εφραίμ μπήκε στο Πατριαρχείο με μούσι και βγήκε ξυρισμένος.
    Ο Πατριάρχης είχε τα μπουρίνια του. Οι φωνές ακουγόταν πέρα από το Βόσπορο, μέχρι απέναντι στην Ασιατική ακτή. Ήταν που ήταν αρπαγμένος από καιρό, έτυχε να χάσει χθές το βράδυ και η Γαλατά εντός έδρας από μιά απίθανη Ουκρανική Μέταλλιστ. Ο Rassa-manager βρέθηκε λάθος χρόνο στο λάθος τόπο.
    Υπόψη ότι Rassadel είναι εκ του Rassadeal: Στα Καιμάν δέχονται μόνον 8 γράμματα για όνομα των offshore λόγω ηλεκτρονικών συστημάτων, έτσι το deal έγιnε del-ete.
    Να βλέπει λοιπόν ο Σανιδάς, ο Καραμανλής και οι εθνικόφρονες χέ$τηδες φίλοι τους πώς γίνεται το del-ete. Ο Βαρθολομαίος μπορεί, αυτοί ποτέ.

  10. miaouth avatar
    miaouth 28/11/2008 20:18:37

    YΓ. : Νομίζω είχα προβλέψει από καιρό πως θα γίνει κάτι παρόμοιο. Απομένει το τυπικό κόντρα ξύρισμα και τα σχετικά.

  11. fantomas avatar
    fantomas 28/11/2008 20:38:02

    τους πολιτικους τους στελνεις να ιδιοτευσουν.
    τους αξιωματικους τους καθαιρεις.
    και τους παπαδες τους ξυριζεις!!!

    αυτες ειναι οι τιμωριες!!!

    η ''αποστρατια'' δεν ειναι τιμωρια. Ειναι απλα οπως ειχε πει και καποιος συντροφος ''το οπλο παρα ποδας'' !!!

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/11/2008 23:58:59

    Του έκανε "τα τρία δύο" ο Πατριάρχης, -που λέει ο λόγος! Όπως και ο κάθε Πατριάρχης τού κάθε ηγουμένου στο Όρος. Μόνο η σύνοδος- συνέλευση των μοναχών του Μοναστηριού του μπορεί να τον καθαιρέσει. Έλεγχο στην διοίκηση που κάνει στην Μονή, δεν νομιμοποιείται ΚΑΝΕΙΣ να του κάνει. Ούτε, φυσικά, πνευματικό έλεγχο. Απόδειξη; Όλη η επίσημη Εκκλησία και το ελληνικό κράτος θέλουν να βγάλουν τους Εσφιγμενίτες από την Μονή τους και δεν μπορούν.

    Επίσης, αν δεν συναινέσει ο ηγούμενος, και φόνο να έχει κάνει ο άλλος, μπορεί επικαλούμενος λόγους πνευματικούς, να μην τον παραδώσει στις αρχές. Το Άγιο Όρος είναι ανεξάρτητο κράτος, και την ανεξαρτησία του εγγυώνται ΟΛΟΙ οι διεθνείς οργανισμοί, κι όχι, φευ! μόνο η Ελλάδα. Το Αγιονόρος έχει "καταστατικό χάρτη"- Σύνταγμα δικό του. Τα μοναστήρια είναι νομικά "άσυλα". Η Αστυνομία και το Λιμενικό λειτουργούν υπό την συναίνεση της Ιεράς Επιστασίας και δεν μπορούν να παρέμβουν αυτεπάγγελτα εντός των Μονών και των κελιών. Μόνο με την έγκριση του Ηγουμένου.

    Τουλάχιστον, αυτά ξέρω εγώ, ύστερα από εικοσαετές "πηγαινέλα" εκεί. Τα πράγματα αλλάζουν, όμως. Και στην εποχή μας, με ΕΕ και Μάαστριχ, ταχύτατα! Θυμάμαι το 85 στο Όρος, οι απλοϊκοί και "φευγάτοι" μοναχοί έκλαιγαν (!), γιατί θεωρούσαν σατανικό το να φτιάχνονται ασφάλτινοι δρόμοι, επειδή μοιάζουν από ψηλά με "φίδι"! Μετά τους δρόμους και, σιγά σιγά, τα τζιπ, άρχισαν να μπαίνουν και τα τεράστια μηχανήματα που έκοβαν τα δένδρα, στο δάσος της Ιβήρων του "πολύ" Βασιλείου, πρώτα, κι αλλαχού, αργότερα. Εκτός από την εν γένει ηθική του εγχειρήματος της αποψίλωσης του δάσους από ανθρώπους του Θεού, ο θόρυβος για χιλιόμετρα γύρω ήταν επί ατέλειωτες ώρες της ημέρας ανυπόφορος. Καμιά φορά και με ...προβολείς! Τότε, άρχισαν να φεύγουν οι μοναχοί από τα μοναχικά και φτωχικά κελιά στο αιωνόβιο δάσος και να μαζεύονται στην Εσφιγμένου των "Ζηλωτών"... Καλά ξεμπερδέματα!

  13. Lakis, Spai avatar
    Lakis, Spai 29/11/2008 09:02:30

    @ΓΕΡΟΝΤΑ,

    χθες σε καποιο δελτιο μιλουσε τηλεφωνικα ενας Αρχιερεας σχετικα με το θεμα.
    Οταν τον ρωτησαν εαν ο Πατριαρχης εξαντλησε την αυστηροτητα του με τον Εφραιμ εκεινος απαντησε οτι "δεν μπορουσε χθες να κανει κατι παραπανω λογω της ιδιαιτεροτητας του Αγιου Ορους".
    Στη συνεχεια ο ρεπορτερ τον ρωτησε "γιατι" κι εκεινος απαντησε "δεν λεγεται αυτο τον αερα γιατι ειναι θεμα εθνικης ασφαλειας".

    Τι εννοουσε?

    Εσυ πς το καταλαβες?

    Ρωτω εσενα γιαι ξερεις οτι εκτιμω τη γνωμη σου.

  14. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 29/11/2008 11:39:43

    "νήπιος γέρων"- πες και άλλα πολλά διότι ο κόσμος εδώ το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι .Ούτε με την Cosa Nostra δεν μπορούν να συγκριθούν και όλα με την τουλάχιστον ανοχή ,μην πω συμμετοχή τον αρχών τοπικών ,κεντρικών ,πολιτικών και εκκλησιαστικών πραγματοποιηθήκαν .Τζιουκα .

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/11/2008 19:19:37

    @Lakis, Spain: δικαιολογία "εύπεπτη" ήταν τα περί "εθνικής ασφάλειας". Γιατί δεν θέλουν να μαθευτεί πλατειά ότι το Άγιο Όρος ΔΕΝ υπόκειται διοικητικά σε καμία πολιτική ή εκκλησιαστική Αρχή. Όσο μύθος είναι πως το Ορθόδοξο Πατριαρχείο είναι ...ελληνικό, άλλο τόσο είναι ότι το Άγιο Όρος ελέγχεται διοικητικά και πνευματικά από τον Πατριάρχη.

    Υπάρχει μια υπέρμετρη προπαγανδιστική επιχείρηση από το ελληνικό Σύστημα, ή Κατεστημένο, για την ...υπερτιμολόγηση του Βαρθολομαίου. Και οι Αμερικανοί τον βλέπουν με καλό μάτι, γιατί μια χαρά- τζάμπα θα ήταν να δώσουν την Εκκλησιαστική Σχολή της Χάλκης και κανά δυο τρεις γκρεμισμένες εκκλησίες στην Καππαδοκία, για να καλμάρουν τις αντιδράσεις των Ελλήνων εναντίον της εισόδου των Τούρκων στην ΕΕ, χωρίς να λυθεί το Κυπριακό και τα της υφαλοκριπίδας στο Αιγαίο. Νομοτέλεια, ένεκα πολυαιώνιας πείρας: Το Φανάρι, ΑΝΕΚΑΘΕΝ, ήταν εχθρικό απέναντι στην Ελλάδα. Είτε σαν χώρα είτε σαν ιδέα.

    Μέχρι και την πτώση του κομμουνισμού, και από το 1944 κι εντεύθεν, όλες οι Μονές είχαν περιέλθει σε Έλληνες μοναχούς, αφού απαγορευόταν η θρησκεία στα κομμουνιστικά καθεστώτα και δεν δινόταν άδεια εξόδου για να πάει ο άλλος να γίνει μοναχός. Τώρα, επιστρέφουν, αλλά δεν είναι διατεθιμένοι οι Έλληνες μοναχοί που μόχθησαν τόσο στα "πέτρινα χρόνια" για να κρατήσουν και συντηρήσουν τα μοναστήρια, τώρα, να τα δώσουν πίσω. Και δικαίως. Οι Ρώσοι, όμως, έχουν δύναμη και την χρησιμοποιούν. Εξ άλλου, χωρίς εθνική θρησκεία, δεν υφίσταται Μεγάλη Ρωσία. Αυτήν την διαμάχη υπαινίχθηκε και ο Αρχιερέας που είπες, (δεν το είδα).

    Στο Άγιο Όρος, ό,τι θέλει ο καθένας βρίσκει! Θέλεις αδερφές; θα βρεις αδερφές. Ασκητές θες; γεμάτος ο τόπος. Θέλεις απατεώνες; άλλο τίποτα. Σοφούς θες; τυχεράκιας είσαι. Τσαρλατάνους θες; τσαρλατάνοι παντού. Χαβαλέδες θες; χάβαλους θα συναντάς. Με μια βασική ειδοποιό διαφορά: είναι πολύ μεγαλύτεροι στο είδος τους οι εντός του Όρους, με τους απέξω ...συναδέλφους τους.

    @Αθανάσιος: έχεις δίκιο! Ίσως το κάνω το βράδυ. (Τι σημαίνει "Τζιουκα", ρε, συ, φίλε;)

  16. pistos avatar
    pistos 30/11/2008 03:07:30

    TA EXETE MLEXI LIGO TA PRAGMATA GIA EMAS POY XEROYME O TITLOS POY EXIS MONO GELIA MAS PROKALI IGOYMENOS PARAMENI KAI SE EXI MINES POY LIGI I PARAKLISI TOY BARTOLOMEOY TA INE MIA APO TA IDIA O PATRIARXIS MONO PNEYMATIKO ELEXO ASKI TIPOTA ALO TO OROS KALOS I KAKOS INE AYTONOMO