#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2011 11:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Πάσχα σε όλον τον κόσμο

[caption id="attachment_97834" align="alignnone" width="600" caption="Παιδιά μιμούνται στην Σταύρωση στο χωριό Cutud, στις Φιλιππίνες"][/caption]

[caption id="attachment_97837" align="alignnone" width="600" caption="Πιστοί αυτομαστιγώνονται και χύνουν κρασί στις πληγές για να μιμηθούν τα Πάθη του Ιησού στη Νοτσέρα της Ιταλίας "][/caption]

[caption id="attachment_97833" align="alignnone" width="600" caption="Σε μια παραλία στο Λάγος της Νιγηρίας"][/caption]

[caption id="attachment_97835" align="alignnone" width="600" caption="Νικαραγουανοί σέρνουν τον "Ιούδα" στους δρόμους του Masatepe"][/caption]

[caption id="attachment_97836" align="alignnone" width="600" caption="Μια προχριστιανική γιορτή γονιμότητας με την ονομασία "Το Πότισμα των Κοριτσιών" αποτελεί μέρος των πασχαλινών εορτασμών στο Holloko της νοτιοανατολικής Ουγγαρίας"][/caption]

[caption id="attachment_97840" align="alignnone" width="600" caption="Ελληνορθόδοξοι ιερείς πλένουν τα πόδια στον τόπο που υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ο Ιησούς, στην Ιερουσαλήμ"][/caption]

[caption id="attachment_97841" align="alignnone" width="600" caption="Βαυαροί τιμούν τον Άγιο Γεώργιο την Δευτέρα του Πάσχα στο Traunstein"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 22/04/2011 13:17:35

    Προσωπικά συγκινήθηκα με την εικόνα στο Λάγος της Νιγηρίας!

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/04/2011 16:44:26

    Στην λεζάντα της προτελευταίας εικόνας δεν έχει θέση το «υποτίθεται».

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΚΜ 22/04/2011 17:58:27

      Βαρούμ;

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Strange Attractor 22/04/2011 18:18:05

        Γιατί ἔχει μιὰ ἐσσὰνς κολλήματος, μιὰ χροιὰ Καμινισμοῦ (ἄ, καὶ μόλις θυμήθηκα ὅτι εἶμαι κοψοχέρης). Προτείνω τὴν ἀκόλουθη διατύπωση

        Ἕλληνορθόδοξοι "ἱερεῖς" πλένουν τὰ πόδια (sic) στὸν τόπο ποὺ ὑποτίθεται ὅτι σταυρώθηκε ὁ ἐνδεχομένως ἱστορικὰ ὑπάρξας Ἰησούς, γιὸς τῆς φερομένης ὡς παρθένου Μαρίας, στην Ιερουσαλήμ.

        Πάντως ὁ... ἑλληνορθόδοξος ἱερέας ἀγνώστων λοιπῶν στοιχείων εἶναι ὁ Πατριάρχης Ἱεροσολύμων...

        • en avatar
          en @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 23/04/2011 00:15:41

          Σωστή παρατήρηση και για τον Πατριάρχη.

          Επίσης μου άρεσε πολύ το πετραχήλι του ιερέα δίπλα του. Μαίανδρος και Σταυρός μαζί. Ωραία πράγματα. ;)

          Και απο ένα ζωτικής σημασίας για τον Ελληνισμό, σημείο του πλανήτη, που βάλλεται πανταχόθεν απο αλλόφυλους και αλλόθρησκους πολλές φορές και με απώλειες ανθρώπινων ζωών και ελάχιστη βοήθεια. Ψάξτε "ΑΓΙΟΤΑΦΙΤΕΣ" στο YouTube και δείτε το απο την αρχή μέχρι το τέλος. Αξίζει τον κόπο.

    • en avatar
      en @ ΚΜ 23/04/2011 00:12:18

      Το υποτίθεται μου χτύπησε και εμένα περίεργα. Νοηματικά δεν φαίνεται αν αναφέρεται στον τόπο ή στο συμβάν που περιστρέφεται γύρω απο το πρόσωπο των γεγονότων, χτυπάει άσχημα.

      Καλύτερα θα ήταν το "στον τόπο που φέρεται να" ή "στον τόπο που κατα την παράδοση" όπως χρησιμοποιείται συνήθως. Γνώμη μου. Λέω απλά πως μου φάνηκε.

      • en avatar
        en @ en 23/04/2011 14:05:02

        Και ρε παιδιά, αλλάξτε σας παρακαλώ την λεζάντα κάτω απο την φώτο που δειχνει το Πάσχα στα Ιεροσόλυμα. Αυτό το "υποτίθεται" μιλάμε χτυπάει πάρα πολύ άσχημα. Εκτός και αν δεν μπήκε τυχαία, τι να πω. Εσείς ξέρετε.

  3. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 23/04/2011 04:12:19

    πολύ ενδιαφέρον το φωτορεπορτάζ..

    υγ σήμερα Μεγάλη Παρασκευή μουσουλμάνοι έκαναν δημόσια προσευχή στο κέντρο της Ρώμης..με τις υγείες μας..

    • en avatar
      en @ περήφανος δεξιός 23/04/2011 11:02:00

      Ωχ....

  4. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 23/04/2011 08:39:40

    Εννοείται...

    • en avatar
      en @ Γιώργος Μεσσηνίας 23/04/2011 11:01:26

      Εχθές περνούσε ο Επιτάφιος. Οι περισσότεροι πήγαιναν απο υποχρέωση, βαρεμάρα και περιέργεια. Λίγοι το νιώθουν πια. Πολλά αμάξια σταματημένα, ρωτούσαν γιατί έχει τόση κίνηση και τι γίνεται απόψε. :-S

      Το χάσαμε το κορμί πατριώτεεεεεςςςςςςςςς......

      Καλή Ανάσταση.

      • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
        Γιώργος Μεσσηνίας @ en 23/04/2011 11:33:50

        Να σου πω και εγώ έχω βαρεθεί όχι την πανέμορφη μυσταγωγία που αναδεικνύεται από τη λειτουργία, αλλά το κουτσομπολιό και το "φαίνεσθαι", ιδίως σε μικρές κοινωνίες .
        Πολλές φορές άθεοι συμπεριφέρονται με μεγαλύτερο σεβασμό και ειλικρίνεια αν βρεθούν σε αντίστοιχο περιβάλλον, και αναρωτιέσαι ποιοι πραγματικά πλήττουν τη χριστιανοσύνη στην Ελλάδα...
        Καλύτερα συνειδητοποιημένος χριστιανός, ή άθεος που σέβεται την "θρησκεία" παρά θρησκόληπτος αδερφέ!
        Πόσες φορές σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να σταματήσει αυτή η γκλαμουριά που επικρατεί, και να δεις πόσοι θα επιστρέψουν στις εκκλησίες...
        Μέχρι τότε, κοστουμάκια, αρώματα, λαμπάδες spiderman, κομμωτήρια, κροτίδες και όλη η εμετική αυτή νοοτροπία που έχει επικρατήσει πολύ περισσότερο σε γάμους και βαφτίσια.
        Χίλιες φορές σε ένα εκκλησάκι ταπεινό κάπου σε ένα λοφάκι...
        Τέλος πάντων!
        Καλή Ανάσταση

        • en avatar
          en @ Γιώργος Μεσσηνίας 23/04/2011 14:00:09

          Συμφωνώ απόλυτα. Και επειδή τυγχάνει να έχω συναντήσει αρκετούς καλούς και πιστούς ιερείς (απο αυτούς που ποτέ δεν θα δείξουν τα ΜΜΕ) τα λένε, τα φωνάζουν, έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα τους να λένε όχι στα κραγιόν επάνω στις εικόνες απο τις γκιόσσες κάθε ηλικίας, όχι στον χαβαλέ των ανδρών που παίζουν με τα κινητά και κοζάρουν γκομενάκια, αλλά τίποτα αδερφέ.

          Και μου τη χαλάνε και εμένα που πραγματικά το γουστάρω και το νιώθω μέσα μου, αλλά δεν μπορώ να το "πιάσω" επειδή γύρω γίνεται της τρελής. Δεν το παίζω ευσεβής, την αλήθεια λέω. Οι άλλοι μισοί πάλι χλαπάκωναν στα γυράδικα. Οκ, δικαίωμα τους. Απλα επισημαίνω πως χάσαμε "κάτι". Ο καπιταλισμός μας πήδηξε ψυχή και σώμα.

          Παντού τα ίδια, πόλη και χωριό. Απλά το έχουμε χάσει. Όλα τα χάσαμε. Γι αυτό και δεν τρέφω αισιοδοξία. Γιατί η αισιοδοξία έχει να κάνει με τους ευσεβείς μας πόθους. Με το τι ΘΑ θέλαμε, και όχι με τον ρεαλισμό. Με το τι πραγματικά συμβαίνει δηλαδή και τι βλέπω γύρω μου.

          Καλή Ανάσταση σε όλους σας.

          Καλή Ανάσταση. Το λέω και το εννοώ πραγματικά.