#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2013 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ ψήφισε...πέρυσι το εισιτήριο των 25 ευρώ στα νοσοκομεία



Η υποκρισία είναι τελικά στο DNA του ΠΑΣΟΚ. Και φυσικά η «κοντή μνήμη» όταν πρόκειται για θέματα από τα οποία νομίζει ότι θα εισπράξει πολιτικά οφέλη.

Πριν δύο ημέρες βγήκαν διάφοροι παρατρεχάμενοι του προέδρου Βενιζέλου και ξιφούλκησαν κατά του υπουργείου Υγείας σχετικά με τα 25 ευρώ που θα πληρώνουν όσοι εισάγονται στο νοσοκομείο. Είπαν οι πράσινοι βουλευτές ότι δεν θα το ψηφίσουν μάλιστα το μέτρο και θα το ακυρώσουν μέσα στη Βουλή.

Και ξαφνικά... τρώμε μια φλασιά που λένε και οι νέοι. Μα αυτό το μέτρο έχει ήδη ψηφιστεί. Πριν από ένα χρόνο, το Νοέμβριο του 2012, μαζί με τα υπόλοιπα επώδυνα μέτρα στο πλαίσιο του νέου κουρέματος του χρέους, οι Πασόκοι βουλευτές έδωσαν την ψήφο τους, προφανώς επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς. Τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε ότι τόσα άδικα μέτρα έχουν ψηφιστεί γιατί οι ξένοι μας βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο.

Όμως, πώς βγαίνουν τώρα και λένε ότι δε ψηφίσουν ένα μέτρο που έχει ήδη ψηφιστεί; Διότι απ΄' όσο ξέρουμε η επαναφορά του στη Βουλή θα γίνει επί το ευνοϊκότερο. Δηλαδή θα υπάρξουν εξαιρέσεις στο εισιτήριο για διάφορες ευπαθείς ομάδες. Αυτό δεν θα ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ; Μα τόσο υποκριτές και ψεύτες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 11/10/2013 14:37:47

    Ωραία τότε αγαπητοί.
    Θέλουμε μια λίστα των μέτρων που έχουν ψηφιστεί, και δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα.

    Να βοηθήσει κάποιος να τη βρούμε.

  2. Θάνος Τάκης avatar
    Θάνος Τάκης 11/10/2013 14:51:42

    Ε, καλά, μην απορείτε.
    Το ΦΕΚ που δημοσιεύεται ο σχετικός νόμος (4093/2012) απαριθμεί 124 σελίδες.

    Που καιρός για διάβασμα...

  3. Δημητρης avatar
    Δημητρης 11/10/2013 14:59:12

    Ακου φιλε μου.....η κορη μου ειναι εγκυος στον 3ο μηνα και της εδωσε η γυναικολογος χαπια προληπτικα.....της εφεραν αλλεργια πρηστηκε ολοκληρη μεχρι η γλωσσα της... γεμισε εξανθηματα με αφορητη φαγουρα και πονο...την πηρε ο γαμπρος μου και πηγε σε 3 εφημερευοντα νοσοκομεια στην θεσσαλονικη και κανενα δεν ειχε δερματολογο.....το λοιμωδων το εκλεισαν...ευτυχως βρηκε καποιον ιδιωτικο....δεν με ενδιαφερει αν ψηφιζω ολα τα χρονια νδ...αν παθαινε κατι η κορη μου να εισαι σιγουρος οτι καποιοι πολιτικοι θα ηταν στο χωμα και εγω ας πεθαινα στην φυλακη....για ποια δημοσια υγεια μιλαμε ? το 25ευρο ειναι το λιγοτερο

  4. Πήτερ avatar
    Πήτερ 11/10/2013 15:00:56

    Ε, καλά τώρα! Πασόκ είναι αυτό. Χθες ψήφισε, σήμερα το μετάνοιωσε και το ξέχασε..... Αρκεί να τσιμπήσει κανένα ...δυσεύρετο ψηφαλάκι κανενός αμνήμωνα! Σε όλα αστείοι.

  5. foros1 avatar
    foros1 11/10/2013 15:34:08

    άλλα λογια να αγαπιομαστε!
    εφοσον το μετρο ειναι αδικο, καταργηστε το.
    και αν δεν αρεσει στην τροϊκα, προβλημά τους.
    αν δεν "βραχούμε", απο αυτον τον "βάλτο" δεν προκειται να βγουμε ποτε.

  6. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 11/10/2013 16:01:00

    Ας υποθεσουμε οτι ειναι ετσι για ποιο λογο εβγαινε ο υπουργος υγειας και ελεγε οτι δεν θα αυξηθει η τιμη εισοδου στα νοσοκομεια;; Εκεινος δεν το ηξερε;;;;

    • ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας avatar
      ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 11/10/2013 18:33:53

      Μάλλον δεν ...ήθελε να το ξέρει.....

  7. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 11/10/2013 17:16:02

    Ελα ντε! το ψηφισαν οι αλλοι αλλα το εφαρμοζουμε μαζι...εως ποτε να δικαιολογουνται τα αδικαιολογητα.

  8. Κούκος avatar
    Κούκος 11/10/2013 17:25:45

    Μην αναλώνεστε σε περιπτωσιολογία αγαπητέ. Η κατάσταση στον τομέα της υγείας βελτιώνεται αργά και σταθερά. Πάψτε επιτέλους να είστε μικρόψυχοι.

  9. Δημητρης avatar
    Δημητρης 11/10/2013 18:15:40

    Φιλε πριν 2 μερες εγινε αυτο...βελτιωση ειναι αυτη ? ευχομαι αν εχεις παιδια να μην σου τυχει τιποτα αλλα ουτε και σε σενα....αν δεν βρισκεις δερματολογο σε αχεπα-γεννηματα-παπαγεωργιου και το λοιμωδων κλειστο που θα βρεις ? αν σου αρεσει αυτη η υγεια χαλαλι σου

    • Παραμυθάς avatar
      Παραμυθάς @ Δημητρης 11/10/2013 18:32:01

      Πως κάνετε έτσι για εικοσιπέντε Ευρώ; Καλά σας λέει ο Κούκος. Ποιός δεν έχει σήμερα στην Ελλάδα εικοσιπέντε ευρώ περίσσευμα; Και αν δεν εξυπηρετηθεί σε Δημόσιο Νοσοκομείο, τι έγινε; Υπάρχουν και τα Ιδιωτικά. Ποιός δηλαδή δεν δύναται ν΄απευθυνθεί εκέι σήμερα; ''Πάψτε επιτέλους να είστε μικρόψυχοι.'' Και μίζεροι να συμπληρώσω. Ορίστε μας!

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 11/10/2013 18:29:22

    Aν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, δεν μπόρεσαν να διαβάσουν 124 σελίδες μέσα σε 12 μήνες,
    δηλαδή, λιγότερο από μισή σελίδα κάθε ημέρα,
    μην έχουμε προσδοκίες ότι έχουν διαβάσει νομοσχέδιο που ψήφισαν
    ή πρόκειται να ψηφίσουν...

  11. Πίθηκας avatar
    Πίθηκας 11/10/2013 19:18:28

    Όταν βλέπεις ακόμη και το ΠΑΣΟΚ του 2013 να λαϊκίζει, επαναλαμβάνω το ΠΑΣΟΚ, τότε πραγματικά σκέφτεσαι ότι ακόμη δεν τα έχεις δει όλα στη ζωή σου...

  12. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 11/10/2013 20:54:59

    "Το ΠΑΣΟΚ ψήφισε…πέρυσι το εισιτήριο των 25 ευρώ στα νοσοκομεία"

    Εντάξει. Το πασόκ έκανε μία κοτσάνα. Να 'τανε η μοναδική...Για το πασόκ μιλάμε.

    Η ΝΔ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΤΣΑΝΑ??????

  13. Tolias avatar
    Tolias 11/10/2013 23:24:45

    Ετσι γινεται τα τελευταια 40 χρονια .
    Ο ενας ψηφιζει , ο αλλος καταγγελει και οταν βγαινει κυβερνηση εφαρμοζει αυτα που ψηφισε ο προηγουμενος .
    Καποιοι απο εμας δεν το εχουμε ξεχασει.

  14. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 12/10/2013 10:58:43

    Εχετε παει τελευταια στα μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια της Αθηνας,στα επειγοντα?Εκτακτως?Εκει ,λοιπον ,θα αντικρυσετε ενα παραΕΣΥ.Μονο ,που αντι για τα βιβλιαρια υγειας των ασφαλιστικων ταμειων η και με αυτα θα εχετε και ενα προγραμμα ιδιωτικης ασφαλειας.Και θα πληρωσετε με αυτο.
    Και αναρωτιεμαι,γιατι αυτο δεν γινεται και στα δημοσια νοσοκομεια?
    Εχοντας ενας δικος μου ενα σοβαρο προβλημα υγειας ,αποφασισαμε με επιλογη μας να απευθυνθουμε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο ,που εχει μια πολυ καλη ομαδα γιατρων,παρολο που εχουμε ιδιωτικη ασφαλεια.
    Εκει ,λοιπον,στο δημοσιο νοσοκομειο ρωτησαμε αν μπορουμε να εχουμε μονοκλινο δωματιο.Βεβαια μας αντιμετωπισαν σαν ΟΥΦΟ ,το λιγοτερο.
    Και ερωτω ,αφου υπαρχουν τα ιδιωτικα ασφαλιστικα προγραμματα γιατι δεν τα χρησιμοποιει το κρατος?το δημοσιο νοσοκομειο,νομιζω,οτι "πουλωντας τετοιες υπηρεσιες υγειας"χρησιμοποιωντας τις ιδιωτικες ασφαλιστικες ,ισως να εβγαζε παραπανω χρηματα για το κοινωνικο συνολο,και να μην αφηνει αυτο το πεδιο μονο στα ιδιωτικα θεραπευτηρια.
    Χρειαζεται μονο να φτιαξει 15 με 20 δωματια ,που να τα διαθετει με ιδιωτικοοικονομικα κριτηρια .Να παρει δηλαδη απο αυτους που εχουν η θελουν να δωσουν επιπλεον .Και ,πιστεψτε με ,οπως ειδα ,υπαρχουν πολλοι.