01/09/2008 22:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται επειγόντως …επικοινωνιολόγο

Μετά τον πρώτο αιφνιδιασμό από τις καταγγελίες του ΠΑΣΟΚ για την ψηφοφορία στην Βουλή, οι γαλάζιοι έχουν περάσει στην αντεπίθεση και στηριζόμενοι κυρίως στην αμέριστη βοήθεια που τους πρόσφεραν τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ (κυρίως το MEGA και ο κ. Πρετεντέρης) προσπαθούν να αποδείξουν ότι πρόκειται για «μούφα» υπόθεση που θα γυρίσει «μπούμερανγκ» στο ΠΑΣΟΚ. Η βασική γραμμή απάντησης που εκπορεύεται από τη ΝΔ είναι η εξής:

«Πρώτον, δεν μπορεί να υπάρξει αλλαγή ή νόθευση του μηχανογραφημένου ψηφοδελτίου μετά το σκανάρισμά του, όταν μάλιστα αναγράφεται το όνομα κάθε βουλευτή. Δεύτερον, δεν βρέθηκε έστω και ένας που να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Τρίτον, δεν υπήρχε «κίνητρο» αφού το ΠΑΣΟΚ είχε αποχωρήσει από την ψηφοφορία η οποία έτσι πλέον δεν είχε και πολύ μεγάλη σημασία». Πρόκειται για λογικά επιχειρήματα που δεδομένης της γνωστής επικοινωνιακής ανικανότητας του ΠΑΣΟΚ καταφέρνουν προς στιγμή να ισορροπήσουν την κατάσταση.

Υπάρχει βεβαίως και ο αντίλογος που είναι σοβαρός. Αν είναι έτσι όπως τα λέει η ΝΔ, τότε γιατί ο ψηφοσυλλέκτης βουλευτής κ. Αγοραστός, σε συνεργασία με γυναίκα βουλευτή που περιφερόταν στα έδρανα, έβαζε στην τσέπη του ψηφοδέλτια; Τα άλλαζε αντικαθιστώντας τα «ανεπιθύμητα» με άλλα «επιθυμητά»; Αν δεν ήταν ψηφοδέλτια τι ήταν; Ραβασάκια; Ο κ. Τραγάκης γιατί περιφερόταν στα έδρανα; Δεν αποτελούν αυτές οι δυο πράξεις σοβαρά θεσμικά ατοπήματα; Που ζούμε, στην Ζιμπάμπουε;

Παρακολουθώντας το Mega είδα κάθιδρο τον κ. Αγοραστό να προσπαθεί να πει ότι «άλλα ψηφοδέλτια είναι μουντζουρωμένα, άλλα δεν έχουν και τις δυο υπογραφές» κλπ κλπ για να δικαιολογήσει τι έκανε με αυτά. Δεν βρέθηκε κανένας όμως να του πει ότι όπως ο ίδιος ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Σιούφας είπε στην αρχή της διαδικασίας, αν κάποιος βουλευτής δεν έκανε κάτι σωστά, έπρεπε να πάει ο ίδιος στο προεδρείο και να το διορθώσει. Απαγορεύεται να …επεμβαίνουν άλλοι στο ψηφοδέλτιο. Το ίδιο ισχύει και για τον ισχυρισμό της ΝΔ ότι οι βουλευτές είχαν γράψει το «ναι», το «όχι» και το «παρών» εκτός του ειδικού πλαισίου στο οποίο έπρεπε να τα βάλουν και γι αυτό τα …διόρθωσαν. Αλλά είπαμε, το ΠΑΣΟΚ έχει πρόβλημα.

Υπάρχει αντίλογος και για το άλλο μεγάλο όπλο της ΝΔ, ότι δηλαδή «κανείς» βουλευτής δεν μίλησε. Όποιος βουλευτής διαπίστωνε ότι αλλοίωσαν την ψήφο του φυσικά και δεν θα έβγαινε να το πει δημοσίως, δεδομένης της εσωκομματικής κατάστασης. Αντιθέτως θα πήγαινε αμέσως στο ΠΑΣΟΚ να το καταγγείλει.

Όσο για τον ισχυρισμό ότι «η ψηφοφορία δεν ήταν κρίσιμη» εμείς λέμε ότι αυτός ακριβώς μπορεί να ήταν και ο λόγος του μαυρίσματος της κυβέρνησης εκείνη την ημέρα από βουλευτές της. Ακριβώς επειδή η κυβέρνηση δεν θα έπεφτε από αυτό, βρήκαν την ευκαιρία ορισμένοι να εκφράσουν την δυσαρέσκειά τους και να στείλουν μήνυμα στο Μαξίμου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 23:16:30

    μουντζουρωμένα ψηφοδέλτια με δύο υπογραφές εκτός ειδικών πλαισίων σε τσέπες.

    Μου θυμίζει το original issue discount των δομημένων ομολόγων.

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 01/09/2008 23:29:15

    Πως καταφέρνει αυτό το ΠΑΣΟΚ του Τζεφρη να βάζει αυτογκολ, είναι το κάτι άλλο...

    Εντάξει, τους υπονομέυει ο μπουκάλιας ο Πρετεντεράκος, αλλά και αυτοί με τις καχριμακίες δεν θα πάνε μπροστά...

  3. altamare avatar
    altamare 01/09/2008 23:53:52

    ή αυτό:
    http://olympia.gr/2008/09/01/pasok/

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 01/09/2008 23:55:22

    H ΝΔ μας έχει φτωχύνει και υποφέρουμε από την ακρίβεια και την ανέχεια και το ΠΑΣΟΚ ψυρίζεται
    με τα ψηφοδέλτια.

    Που σημαίνει όχι απλά δεν ξέρει να κάνει αντιπολίτευση αλλά κάνει και τις πλάτες στην ΝΔ.
    Σιγά μη βγεί στις επόμενες εκλογές!

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/09/2008 00:23:31

    ψοφοδελτια τα καταντησαν...

  6. krifos avatar
    krifos 02/09/2008 03:07:40

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

  7. bill avatar
    bill 02/09/2008 07:19:51

    Η στάση των Πρετεντέρη, Τρέμη και λοιπών γλυφτών της εκάστοτε εξουσίας είναι εύγλωτη. Αλίμονο αν αυτοί οι τύποι στήριζαν το ΠΑΣΟΚ.
    Η ΝΔ θυμίζει έντονα το ΠΑΣΟΚ προ των εκλογών του 2004. Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας...

  8. Xase avatar
    Xase 02/09/2008 07:56:47

    Τελικα ηταν ενα ωραιο αυτογκολ απο τον Γιωργακη.

  9. thanos avatar
    thanos 02/09/2008 08:05:18

    @9.Xase
    September 2nd, 2008 at 7:56 am


    Με αυτο το πλευρο να κοιμασαι φιλε μου.

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/09/2008 08:38:00

    Προφανως ο ευτελισμος του κοινοβουλιου και το αθλιο παραδειγμα που δινουν στους πολιτες οι εκπροσωποι του ειναι δευτερευουσας σημασιας αφου το πρωτευον ειναι ο επικοινωνιολογος του ΠΑΣΟΚ!

  11. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/09/2008 08:41:21

    Αλλα οταν υπαρχουν πολιτες που βλεπουν μονο το αυτογκολ καλα κανει ο Καραμανλης και γελαει σε βαρος μας...

  12. mavros avatar
    mavros 02/09/2008 11:34:24

    γιατί τώρα; Πέντε μήνες μετά;

  13. Xase avatar
    Xase 02/09/2008 12:46:41

    Προς Μαυρον και προς Θανον. Δηλαδη εσεις πιστευεται πως δεν ηταν αυτογκολ;;
    Εγω ακουσα πως για να γινει νοθεια επρεπε ο νοθευων να συμπληρωσει ενα εντυπο με 38 χιναρια, με δυο υπογραφες και με την παρουσια των καμερων και των αντιπροσωπων των αλλων κομματων. Ετσι γινεται η νοθεια;;. Δεν ειμαι δεξιος, ουδεποτε τους ψηφισα ουτε προκειτε να τους ψηφισω ποτε. Αλλα η αντιπολιτευση θαπρεπε να εστιασει στα προβληματα που μας καινε. Στην αυξηση των φορων, στην επιβολη των τεκμηριων και σε ολα τα αλλα σημαντικα που μας ταλανιζουν και που ερχονται σε λιγο.. Η μικροπολιτικη ουδεποτε οφελησε τον τοπο.

  14. Xase avatar
    Xase 02/09/2008 12:49:42

    Συγνωμη, μπερδεψα τον Μαυρο με τον Τιραμολα.

  15. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 02/09/2008 13:05:37

    petakse ke o Giorgakis ""nea"" rouketa ston Kostaki en opsi Siemens ,Batopedi klp.Palia mou tehni koskino !!!

  16. Στελιος avatar
    Στελιος 02/09/2008 13:55:23

    Βρε Xase και τι να κανει η αντιπολιτευση οταν ανακαλυπτει νοθεια σε κοινοβουλευτικη διαδικασια? Να την πνιγει επειδη υπαρχουν και αλλα σοβαρα προβληματα?

  17. Xase avatar
    Xase 02/09/2008 14:12:50

    Και που την ειδες την νοθεια φιλε Στελιο. Αν υπαρχει νοθεια να την αποκαλυψουν, αλλα εδω προκειτε προφανως για κατι που δεν αποδεικνυεται. Σε ποση ωρα μπορει καποιος να συμπληρωσει ενα εντυπο σε 40 κλαι πλεον σημεια;; και να κανει την νοθεια;; Και μετα να βαλει το ψηφοδελτιο στον σκανερ;;. Και εν πασει περιπτωσει, εκ των υστερων δεν μπορουν να κανουν αντιπαραβολη με τις υπογραφες των εμπλεκομενων βουλευτων;; Δεν εχουν τις υπογραφες;; Τα ψηφοδελτια υπαρχουν. Μακαρι να ηταν νοθεια, θα το χαιρομουνα πιο πολυ απο ολους, αλλα νομιζω πως το Πασοκ επεσε σε μια λουμπα τρεις μηνες μετα την ψηφοφορια και καποιος τριβει τα χερια του.

  18. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 02/09/2008 14:54:00

    και ο Ρεπας τι σκατα εκανε .Δεν το ειδαμε χθες τι φατσα του .

  19. Kwstikas avatar
    Kwstikas 02/09/2008 14:58:37

    To antepixeirhma se osa leei h ND oti "tote 8a ebriskan thn eukairia na ekfrasoun dusareskeia", emena den pei8ei.

    Prwta prwta uphrxan tou LAOS kai tou SYRIZA pou pshfizan tis diatakseis kai de 8a fainotan h dusareskeia. Alla akoma kai na fainotan (8ewrhtika milwntas), poios 8a edine shmasia se mia pshfoforia pou perase ths kubernhshs me 150 nai kai 15 oxi?

    Kati akoma. To "ektos grammhs" pou pragmati akougetai na to leei sto video, den afora th "grammh tou kommatos", alla th "grammh ektupwshs"! Htane ektos grammhs (to X tou bouleuth) kai den to anagnwrise o scanner.

  20. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/09/2008 15:59:40

    Kati akoma. To “ektos grammhs” pou pragmati akougetai na to leei sto video, den afora th “grammh tou kommatos”, alla th “grammh ektupwshs”! Htane ektos grammhs (to X tou bouleuth) kai den to anagnwrise o scanner.

    Γεια σου ρε Γιουρικα Πρετεντερη!
    Γελαει ο Καραμανλης και καλα κανει αφου στην Ελλαδα εχουμε γεμισει αστυνομους Σαινιδες...

  21. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 02/09/2008 16:01:20

    ah Κωστικα o Micios o REPAS o Gebbels tou Simiti ine edo tha mas flomosi sto Bla bla pali .
    Factorx min tous diafimizis esto arnitika .
    Apo avta zoun ta kolopedia tosi ine giro mas .
    Opou patas ke skatofatses .

  22. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/09/2008 16:05:16

    xase ολο τις λουμπες του ΠΑΣΟΚ βλεπεις...
    Ρε τα λεφτα σου κλεψανε απο το ταμειο σου ρε κοροιδο και τρωγανε ολο το καλοκαιρι αστακους στη Μυκονο στην υγεια σου οι καταλληλοτεροι!!!!!
    Ξυπνατε ρε που παριστανετε και τους ξυπνιους!!!!

  23. william avatar
    william 02/09/2008 16:09:47

    Θα τρελαθουμε τελειως ? μια φωτογραφια χιλιες λεξεις ,τι προσπαθητε να δικαιολογησετε ? ειναι φορες που νομιζω οτι γραφει σχολια ο ιδιος ο Ρουσοπουλος . Τι σημαινει η κουβεντα που ακουγετε στο βιντεο ?
    πιαστηκανε επ' αθτοφορω και τωρα λενε παπαριες για να τα καλυψουν .

  24. Xase avatar
    Xase 02/09/2008 17:39:03

    Τιραμολα ποτε δεν εκανα τον ξυπνιο, και δεν ειμαι και ρε. Εγω τα ψελλνω και ατους δυο γιατι ιδιοι ειναι και δεν φοραω ουτε πρασινα ουτε κοκκινα ουτε μπλε ουτε πορτοκαλια ουτε αλλο χρωμα γιαλια. Προσπαθω να κανω σωστη κριτικη και να δω τα πραγματα οπως ειναι. Οπως δεν ξεχναω το χρηματηστηριο ετσι δεν ξεχναω και τα ομολογα και τις ρεμουλες της ΝΔ. Αλλα μη νου πεις οτι αυτοι κλεβουν για να τα βαλουν στην τσεπη τους και οι αλλοι εκλεβαν για να τα δωσουν στους φτωχους.

  25. nas avatar
    nas 02/09/2008 18:07:41

    Ωραία και καινοφανής επιχειρηματολογία: για ότι κάνει και ότι δεν κάνει το ΠΑΣΟΚ -ουπς λάθος-ο Γιώργος χρειάζεται και έναν επικοινωνιολόγο!!! Δηλαδή; εδώ πέρα τους έχουν πιάσει ουκ ολίγες φορές νακλέβουν, να βιάζουν και να μιζάρονται και το ΠΑΣΟΚ -συγνώμην ο Γιώργος- χρειάζεται... επικοινωνιολόγο, για ποιόν και για τι; Να απαοδείξει τα αυτονόητα και τα αυταπόδεικτα; Νομίζω πως δεν πάμε καλά, ακόμα και όσοι μπορούν να γραψουν δυό γραμμές με τις σκέψεις τους... μα, είναι προφανές πως ο Γιώργος δεν χρειάζεται επικοιωνιολόγο, αλλά απλάως να βάλει μιά υπογραφή στα συμβόλαια που έχουν ετοιμάσει οι νταβατζήδες και που λένε "εσύ Γιώργο πρωθυπουργός κι εμείς το χρήμα"!!! Εσείς τι λέτε; να την... βάλει; Άρα το ζήτημα είναι αλλού: ο Γιώργος ανέδειξε την πλήρη διολίσθηση της κυβέρνησης σε ανήθικες πρακτικές, σε απαξίωση των θεσμών, σε επιστροφή παλιών μεθόδων όπου ψήφιζαν και τα δέντρα. Αν το έκανε ή όχι επικοινωνιακά, αυτό μετράει στους Πρετεντέρηδες και στους χοντρόκωλους της Μυκόνου... ο λαός ας ανοίξει τα μάτια του και ας δεί που τον οδηγούν...

  26. andrew avatar
    andrew 02/09/2008 18:55:01

    nas σωστός.
    Easy come easy go. Ο χοντρός επένδυσε στη δημαγωγία, ιδού τα επίχειρα.
    Οι περισσότεροι δε κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ότι μέχρι και ο... Σημίτης πήρε πόδι. Αν και η σημερινή κατάσταση κατ' εμε δεν έχει σύγκριση με τις χειρότερες στιγμές του ΠΑΣΟΚ.
    Αν ο Γιώργος, κόντρα σε όλα αυτά τα λυσσασμένα μαντρόσκυλα πάρει την εξουσία, θα είναι άθλος τον οποίο δεν θα σπαταλήσει(ελπίζω). Δεν έχουμε και τίποτα να χάσουμε...

  27. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 02/09/2008 19:08:54

    @andrew @ nas pate paketo simera .Na idisi.