#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 08:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ τρώει τα παιδιά του



Καθισμένος στο γραφείο του, κάτω από τις φωτογραφίες του Μαρξ , του Λένιν, και του Τσε, ο Νίκος Φωτόπουλος, πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, της πιο ισχυρής συνδικαλιστικής οργάνωσης στην Ελλάδα, δηλώνει πως είναι έτοιμος για νέες μάχες.

Πίνει απανωτά ενεργειακά ποτά, και εσπρέσο. «Θα συνεχίσουμε τις διαμαρτυρίες μας στους δρόμους…δεν έχουμε κλείσει τους λογαριασμούς μας με τη κυβέρνηση και με τη τρόικα», λέει αναφερόμενος στους τρεις δανειστές της χώρας του: Το ΔΝΤ, την ΕΚΤ, και τη ευρωπαϊκή κομισιόν.

Τον περασμένο μήνα, εν μέσω ισχυρών κοινωνικών αντιδράσεων, ο Παπανδρέου μόλις και μετά βίας κατάφερε να περάσει ένα νέο πακέτο αυστηρών μέτρων λιτότητας, που συμπεριλαμβάνουν τη πώληση δημόσιας περιουσίας αξίας $71 εκατομμυρίων. Μια κίνηση, που σύμφωνα με την τρόικα είναι απαραίτητη για να ελαφρύνει κάπως ο τεράστιος δημόσιος τομέας της Ελλάδας.

Το αν θα τα καταφέρει όμως ο Παπανδρέου, εξαρτάται από ανθρώπους όπως ο Φωτόπουλος. Η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ εκπροσωπεί τους εργαζομένους της δημόσιας επιχείρησης ηλεκτρισμού, η οποία ανήκει στο κράτος, και εν μέρει σε ιδιώτες επενδυτές.

Οι συνδικαλιστές είναι κάθετα αντίθετοι στην ιδιωτικοποίηση κρατικών επιχειρήσεων, και η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ είναι διάσημη για τις σκληρές αντιδράσεις της, όπως οι απεργιακές κινητοποιήσεις που προκαλούν διακοπές στην ηλεκτροδότηση, και που τις περασμένες εβδομάδες κόστισαν στην Ελλάδα από $42 έως $57 εκατομμύρια, σύμφωνα με εκτιμήσεις της ΔΕΗ.

Η ΓΕΝΟΠ αποτελεί ένα πραγματικό αγκάθι για την κυβέρνηση του Παπανδρέου. Εδώ και πολλά χρόνια, αποτελεί δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ, που χρησιμοποιούσε τη προσφορά εργασίας για ψηφοθηρικούς λόγους, μια τακτική που σήμερα καλείται η κυβέρνηση να αποκηρύξει.

Για να πετύχουν οι μεταρρυθμίσεις του, ο πρωθυπουργός θα πρέπει να τα βάλει με τον πυρήνα του κόμματός του.

Απομένει να δούμε αν έχει τη δύναμη, αλλά  και το στομάχι, για να το κάνει.

S.A.-N.Y.Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 20/07/2011 08:37:09

    Σιγά μην τρώει το ΠΑΣΟΚ τα παιδιά του!!! Αυτά τα κάνει μόνο η ΝΔ με τα δικά της παιδιά. Αντίθετα, σε όλη την Ελλάδα οι πασόκοι δημόσιοι υπάλληλοι τοποθετούνται σε θέσεις προϊσταμένων και διευθυντών με υψηλούς μισθούς και επιδόματα. Έφτιαξαν και αυτό το opengov όπου με "διαφανείς" διαδικασίες καταφέρνουν πάντα οι πασόκοι να παίρνουν τις καλές θέσεις...

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/07/2011 10:02:17

    AXIS ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ. ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΔΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ, ΚΑΙ ΕΠΙ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Η ΔΙΩΞΗ ΜΟΥ ΔΙΑΤΗΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΩΝ ΦΩΣΤΗΡΩΝ ΤΗΣ ΡΙΓΗΛΗΣ , ΗΤΑΝ " ΑΣΤΟΥΣ , ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΨΗΦΟ"!! ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 10:29:15

    Το Πασόκ δεν τρώει τα παιδιά του..τα μεταλλάζει και τα τακτοποιεί με μετατάξεις!
    (Axis, επίσης βιάστηκε να κάνει πρώτα διευθυντές κι έπειτα σχολικούς συμβούλους ).

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2011 10:31:04

    h--p://www.antinews.gr/2010/12/14/75963/

  5. ss_sk avatar
    ss_sk 20/07/2011 10:37:53

    Μόλις πρόσφατα ο Αθανασιάδης διερχόμενος από τα μπαροστέκια της Κοζάνης χειραψίες και συμπαράσταση(!) δεχόταν - και εννοείται πως όλη αυτή η χλέμπα που ξημεροβραδιάζεται καταναλώνοντας καφέδες είναι Πασόκοι, βολεμένοι και χορτασμένοι.

    Εκεί στη ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ ξέρουν καλά πως ακόμη και στην περίπτωση ιδιωτικοποίησης το σενάριο που θα προωθηθεί θα είναι τύπου "Ελληνικά Πετρέλαια" - όλη αυτή η "αντάρτικη" κινητοποίηση είναι για να διαβεβαιώσουν την ομαλή μετάβαση προς τα εκεί!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ss_sk 20/07/2011 11:38:07

      Ώρα είναι να μας πεις ότι βγήκε και... "ριγμένος" ο Λάτσης με την ιδιωτικοποίηση των ΕΛ.ΠΕ.

      • ss_sk avatar
        ss_sk @ Αυριανιστής 20/07/2011 12:20:35

        Ο Λάτσης καλά τη βγάζει! Το ζητούμενο όμως είναι η εξυγίανση που υποτίθεται επιτυγχάνεται με την ιδιωτικοποίηση μιας κρατικής επιχείρησης. Στα "πετρέλαια" η ρεμούλα βασίλευε, η ρεμούλα βασιλεύει - η είσοδος των ιδιωτών δε βούλωσε καμία τρύπα, δεν εξορθολόγισε κανένα μισθό και καμία δαπάνη (προφανώς όρος της συμφωνίας ήταν η προστασία των κομματόσκυλων).

        Και βεβαίως δεν είναι κανόνας ότι ο ντόπιος επενδυτής είναι ο σκάρτος - μετά την παρωδία της "Μίζενς" ποιον να πείσεις ότι με τους ξένους έχουμε (εμείς οι υπόλοιποι, πτωχοί πλην τίμιοι, πολίτες) το κεφάλι μας σίγουρο! Ε, αυτό οι ΔΕΗτζήδες το ξέρουν καλά!!!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ss_sk 20/07/2011 13:03:31

          Από τη στιγμή που δηλώνεις "απλός πολίτης", τι λόγο έχεις να νοιάζεσαι για τον "μη εξορθολογισμό" (όπως θα τον εννοούσες τέλος πάντων) των αμοιβών σε μία ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία; Τι θα σε ένοιαζε για το τι μισθούς δίνει στους υπαλλήλους της π.χ. η Eurobank ή ή vodafone;

          • ss_sk avatar
            ss_sk @ Αυριανιστής 20/07/2011 13:57:26

            Γιατί δε μου'ρχεται κανένας λογαριασμός από τη "π.χ. Εurobank ή vodafone".

            Και ως γνωστόν ως Πολίτης ενδέχεται να δεχτώ ξεπούλημα της (κρατικής) ΔΕΗ αρκεί να έχω μετά "εξορθολογισμένους" λογαριασμούς ρεύματος - και αυτό θα γίνει μόνο με έναν "εξορθολογισμένο" νέο οργανισμό! Απλό είναι...

            υγ. δεν είμαι κατά των ιδιωτικοποιήσεων - τις κινήσεις των συνδικαλιστών της ΓΕΝΟΠ επιχειρώ να ερμηνεύσω...

          • dino avatar
            dino @ ss_sk 20/07/2011 15:27:15

            Γιατι οταν μιλαμε για πωληση δημοσιας επιχειρησης μιλαμε για ξεπουλημα ενω οταν κλεινουν χιλιαδες επιχειρησεις η μεταφερουν τις δραστηριοτητες τους σε αλλες χωρες δεν μας ενοχλει καθολου.Εγω σαν ανεργος τι κινητρα εχω να μεινει η ΔΕΗ δημοσια.Προκειται να παω το 1 δεκατοεκατομμυριοστο μεριδιο επι των κερδων που μου αναλογει ποτε (π.χ. 50 ευρω το χρονο κι ας μην αναφερουμε το κερδος 300 ευρω/χρονο απο τον οπαπ που εξαφανιζεται πολιτιστικα)Ας αρχισουν τα μερισματα οι δημοσιες επιχειρησεις και θα δεχτω να μην πουλησουμε καμια.Αλλα στην μοιρασια οι συνδικαλιστες κανουν μοκο γιατι εκει τελειωνει το παραμυθι της επιχειρησης του λαου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/07/2011 12:50:23

        Χε χε, "καθαρό καπιταλισμό" θα επιθυμούσατε πουλάκια μου !
        Αλλά ιδού ο γερο - Ρούπερτ Μέρντοχ σας στέλνει χαιρετίσματα και αγωνιστικά συνθήματα: "Εverybody knows, this is nowhere".
        h**p://images.dailytech.com/nimage/11785_murdoch.jpg

  6. Ήφαιστος avatar
    Ήφαιστος 20/07/2011 11:18:52

    @Strange
    +1000

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ήφαιστος 20/07/2011 12:30:49

      Θένκ γιου!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2011 14:01:14

    Θα πέσει από τον τοίχο η κορνίζα με τη φωτογραφία του Τσε.
    Και μετά θα το χρεώσουν ως "εργατικό ατύχημα" στους λογαριασμούς.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 16:05:32

    Ο Κρόνος έτρωγε τα παιδιά του....και ζούσε πόσα χρόνια;;;; Τρομακτικός ο παραλληλισμός.....

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/07/2011 16:22:50

    Αναφορικά με τη ΔΕΗ. Δυστυχώς μπλέκουμε το ποιόν των συνδικαλιστών της ΓΕΝΟΠ με το σωστό ή όχι ,της ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ. Τα λαμόγια της Κυβέρνησης για να ξεπουλήσουν τη ΔΕΗ ξεμπροστιάζουν τα ...παιδιά τους της ΓΕΝΟΠ! Μια ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ ομως σημαίνει αυξηση της τιμης του ηλεκτρικού ρεύματος δυο και τρεις φορες. Επιβάρυνση του Κρατικού προυπολογισμου(και κατ' ακολουθία αυξηση της φορολογίας μας ) με τη παύση της έμμεσης πριμοδότησης του, από τη ΔΕΗ! Οσο και να ακούγεται τρελλό είναι πέρα γιά πέρα αληθηνό!! Πράγματι η ΔΕΗ παρέχει ρεύμα με μειωμένη τιμή στους αγρότες και σε αναξιοπαθούσες πληθυσμιακές ομάδες, κανει αντιπαραγωγικές επενδύσεις με γνώμονα το Κοινωνικό συμφέρον, ηλεκτροδοτεί απομακρισμένες περιοχές και εκτός των πολλών άλλων παρέχει ρεύμα στα νησιά και ιδιαιτέρως στην Κρήτη σε τιμές πολύ κάτω του κόστους παραγωγής! Ποιός ιδιώτης θα τα παρέχει αυτά άνευ ανταλλάγματος; Και αν νομίζετε διαφορετικά ,τότε οι ιδιώτες γιατί δεν δέχονται σαν όρο στη σύμβαση ότι οι παροχές τους και οι τιμές του ρεύματος δεν θα αποκλίνουν αυτών της ΔΕΗ;

  10. dinodamo avatar
    dinodamo 21/07/2011 01:26:36

    Εφοσον δεν δημιουργηθει ολιγοπωλιο και ελεγχος τιμων απο ενα δυο επιχειρηματιες μπορουμε να ελπιζουμε σε σωστη τιμολογηση συγκριτικα με τις γειτονες χωρες.Το οτι θα γινει ιδιωτικος ενας τομεας δεν σημαιννει απαραιτητα οτι κοβονται οι επιδοτησεις στην τιμη του ρευματος.Ενα κρατος μπορει να προσφερει και παλι εκπτωση και ευκολιες σε ''αδυναμες '' ομαδες οπως γινεται και στον τομεα της θερμανσης (χιουμορ κανω).Αν και νομιζω οτι και μονο την επιβαρυνση της ΕΡΤ και αλλων ξεφτιλισμενων χρεωσεων μεσω λογαριασμου ρευματος πολλοι οικονομικα ασθενεις Ελληνες θα γλιτωσουν αρκετα ευρω ετησιως οπως εγινε πχ με τα παγια και στις τηλεπικοινωνιες.

  11. Χρῆστος Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Μηλίγγος 21/07/2011 10:05:04

    Καλὰ ὅλα αὐτὰ μὲ τοὺς νδ-ὀργανωμένους, τὶ νὰ πῆ κανεὶς ὅμως, γιὰ ὅλους ἐμᾶς, ποὺ δὲν γλύψαμε κομματικοὺς $όλους γιὰ νὰ δικαιωθοῦμε καὶ νὰ δοῦμε ... στὸν ἥλιο μοῖρα. Φυσικὰ μὲ τὸ ληστρικὸ πασὸκ στὴν κυβέρνηση αὐτὸ ἦταν πάντα ἀδύνατον. Ὄχι πιὰ ἄλλη κομματοκρατία, γι' αὐτὸ, Ἄμεση Δημοκρατία τώρα !