#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2012 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ του Χρηματιστηρίου είναι εδώ και εμπαίζει τους μικρο-ομολογιούχους



Στις 22  Φεβρουαρίου ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Οικονομικών δήλωσε:

Ο κ. Βενιζέλος αναφερόμενος σε δημοσιεύματα σύμφωνα με τα οποία «κινδυνεύουν με μεγάλες απώλειες χιλιάδες μικροεπενδυτές» επειδή θα μετάσχουν όλα τα ομόλογα στο PSI, δήλωσε τα εξής: «Αποτελεί ακραία παρερμηνεία των χθεσινών δηλώσεών μου η διαπίστωση ότι κινδυνεύουν με μεγάλες απώλειες χιλιάδες μικροεπενδυτές. Αντιθέτως, αυτό που είπα είναι πως θα ληφθεί μέριμνα ώστε όσες κατηγορίες πολιτών πρέπει να διασφαλισθούν θα διασφαλισθούν. Και αυτό αφορά ακριβώς αυτόν που μπορεί να χαρακτηρισθεί ως “μικροεπενδυτής”, που δεν είναι όμως επενδυτής αλλά αποταμιευτής» (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=444998).

Διαβάζω σήμερα στο ΒΗΜΑ: «Απομακρύνεται το ενδεχόμενο αποζημίωσης των φυσικών προσώπων που κατέχουν ελληνικά ομόλογα, καθώς ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ τόνισε ότι έλαβε την διαβεβαίωση από τον υπουργό Οικονομικών Ευ.Βενιζέλο ότι δεν θα υπάρξει κάποιου είδους προνομιακή μεταχείριση των Ελλήνων ομολογιούχων σε σχέση με ομολογιούχους άλλων χωρών. Ο ίδιος ο κ. Βενιζέλος επιμένει, πάντως, να αφήνει το ζήτημα ανοιχτό.
Συγκεκριμένα, ο Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ τόνισε ότι το Eurogroup έλαβε διαβεβαίωση από τον Έλληνα υπουργό Οικονομικών ότι δεν θα υπάρξει κανένα είδος αποζημίωσης -είτε άμεση, είτε έμμεση- προς τα φυσικά πρόσωπα στην Ελλάδα που κατέχουν ελληνικά ομόλογα, διότι όπως είπε, κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε προηγούμενο και σε άλλες χώρες.
Αργότερα, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Ευ.Βενιζέλος, ρωτήθηκε για το θέμα και απάντησε ότι η απόφαση του Eurogroup είναι πως δεν θα πρέπει να υπάρξει καμιά αποζημίωση, αλλά πρόσθεσε ότι το θέμα αυτό θα πρέπει να συζητηθεί αναλυτικά στην Αθήνα.

ΑΝ ήμουν κάτοχος ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου θα είχα  ήδη καταθέσει μήνυση εναντίον του κ. Βενιζέλου για εξαπάτηση και αγωγή για  τη ζημιά που υπέστην.

Όμως, ο κ. Βενιζέλος επιμένει να εξαπατά ανθρώπους που εμπιστεύτηκαν το κράτος και τις διαβεβαιώσεις των υπουργών της Κυβέρνησης Παπανδρέου-Παπαδήμου.

Είναι επικίνδυνος επειδή την ώρα που η πατρίδα έχει ανάγκη να επιστρέψουν κάποιες καταθέσεις, ο υπουργός Οικονομικών αποτελειώνει την τελευταία ρανίδα αξιοπιστίας.

Και ο άνθρωπος αυτός παραμένει ακόμα Υπουργός και από την Κυριακή θα ζητάει την ψήφο του ελληνικού  λαού ως υποψήφιος Πρωθυπουργός;

Το ΠΑΣΟΚ του Χρηματιστηρίου είναι πάντα εδώ και τρώει πάλι τα λεφτά του κοσμάκη

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/03/2012 14:02:12

    Είναι ο πλέον επικίνδυνος πολιτικός ,μαλωμένος με την αλήθεια εδώ και χρόνια.
    Η ΝΔ πρέπει να προβάλλει τα ψέματα του παχύσαρκου, απαίσιου, υποκοιμένου από τότε που έγινε ΥΠΟΙΚ.Τον συχαίνονται ακόμη και οι Πασόκοι.

  2. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 13/03/2012 14:22:22

    Το PSI (πι εσ αει οπως το λενε οι αλητες) ειναι μεγαλυτερη κλοπη απο την ληστεια του χρηματιστηριου..

    Με το χρηματιστηριο φαγανε τα λεφτα και καποιων αεριτζηδων..
    Με το πι ες αει θα φανε τα λεφτα ανθρωπων συγκρατημενων που απλα επενδυσαν στην σιγουρια του κρατους..

    Πουλησανε κανενα σπιτακι ,πηραν το εφαπαξ κλπ αγορασαν ομολογα του δημοσιου .. Σου λεγανε : ειναι η πιο σιγουρη επενδυση. Υπαρχει περιπτωση να χρεωκοπησει το κρατος?? Μονον αν χρεωκοπησει θα χασουμε τα λεφτα μας !!

    Και ομως! Δεν υπολογισανε την (συν-μορια) πασοκ σωστα..
    Το καταφερε ΚΑΙ ΑΥΤΟ η (συν-μορια) πασοκ..
    Καταφερε να χρεωκοπησει και το κρατος και να δινει τωρα στους ανθρωπους "επενδυτες" στα 100 ευρω 20 ευρω!!

    Και βεβαια η μεγαλυτερη απατη/ληστεια ειναι στα ασφαλιστικα ταμεια..
    Εκει θα γινει σφαγη...

  3. johnny avatar
    johnny 13/03/2012 14:23:48

    Ολοι αυτοι θα ειχαν εξαφανιστει απο τον πολιτικο χαρτη της χωρας,αν σε πρωτη φαση ολοι οσοι ειχαν εμπλακει στο σκανδαλο του χρηματιστηριου ειχαν παρει το δρομο το μακρυ του Κορυδαλλου,αλλα αντ'αυτου ο τοτε πρωθυπουργος εσπευσε να πει οτι ποτε δεν εννοουσε τον Σιμητη διαπλεκομενο αναφεροντας τον σαν αρχιερεα της διαπλοκης,και σε δευτερη φαση τον περασμενο Νοεμβριο οταν η ΝΔ με τη στηριξη της δοτης κηβερνησης Παπαδημου,οχι μονο εδωσε φιλι ζωης στο πεθαμενο ΠΑΣΟΚ,αλλα εδωσε και το σκαλοπατι να φανει ο Βενιζελος σαν τον μοναχικο καβαλαρη που μαχεται να σωσει τη χωρα.Τωρα πολυ πιθανον να τον ταγαρωθει σαν συγκυβερνητη.

  4. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 13/03/2012 14:30:08

    Δεν γίνεται να αποζημιωθούν οι μικροεπενδυτές και οι αποτεμιευτές των οικονομιών μιας ζωής σε ομόλογα του Ελληνικού κράτους.
    Δε γίνεται νομικά, τελεία.
    Αν επέλεξε η Ελληνική (συγ)κυβέρνηση "κούρεμα"( αγγλιστί PSI ) , αν το "συγκροτημένο κούρεμα" αυτό ήταν ...πολυπόθητος στόχος που τον πετύχαμε, ξεχάστε τις αποζημιώσεις σ αυτούς που δεν φταίνε.
    Ολα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Ανδρέας 13/03/2012 15:02:10

      δεν ξέρετε τι γράφετε.
      Οι μικροεπενδυτές ή μικροαποταμιευτές όπως τους έλεγε ο Μπένυ θα μπορούσαν να εξαιρεθούν από το κούρεμα οπως εξαιρέθηκε και η ΕΚΤ.

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Aδέξιος Δεξιός 13/03/2012 16:21:26

        PS, Private Sector Involvement. Private.
        Μέχρι τώρα, στη ...σωτηρία της Ελλάδας, συμμετοχή είχε μόνο ο Δημόσιος τομέας. Οι θεσμοί, δηλαδή οι εθνικοί/κυβερνητικοί δημόσιοι φορείς/οργανισμοί/οντότητες.
        Τώρα, με το PSI, αποφασίστηκε από τη (συγ)κυβέρνηση, στη ...σωτηρία της Ελλάδας να ΕΜΠΛΑΚΟΥΝ (involve) και ιδιώτες. Ο ιδιωτικός τομέας (Private Sector)

        Η Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα, νομικά θεωρείται δημόσια οντότητα που συστάται δρά και ενεργεί κατ εντολή κρατών μελών και όχι ιδιώτου τραπεζίτη επιχειρηματία, δημόσια οντότητα δηλαδή με υπόσταση αντίστοιχη αυτής της Ευρωπαικής Ενωσης (κρατών). Ετσι, με βάση τη διεθνή νομολογία δύναται να εξαιρεθεί ως μη εμπίπτουσα στον όρο PRIVATE.
        Προφανώς δεν ισχύει αυτό για τον μικροαποταμιευτή, ο οποίος είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του private!

        Τώρα, η νομοθετική εξουσία, μπορεί να νομοθετεί και τρέλες (ποιος θα την ...μαλώσει άλλωστε!) Μπορούσε ίσως να επιχειρήσει να νομοθετήσει κάποιο αντισταθμιστικό ώφελος. Ομως, -και εκεί θέλω να καταλήξω- η υπερισχύουσα Ευρωπαική και διεθνής νομολογία που διέπει αυτές τις διεθνείς πράξεις PSI, είναι αρκετή για να καταπέσει κάθε τέτοια απόπειρα αντιστάθμισης μερικής, με κριτήρια τέτοια. Εξ αρχής ήταν γνωστό, και επαναλαμβάνω οτιδήποτε αντίθετο είναι εκ του πονηρού.

        • CORMORAN avatar
          CORMORAN @ Ανδρέας 13/03/2012 18:30:19

          Ομως εκτος απο τους μικροεπενδυτες και τους μικροαποταμιευτες, υπαρχει και μια τριτη κατηγορια. Αυτοι που υποχρεωτικα και παρα τη θεληση τους, αποζημιωθηκαν απο το κρατος με ομολογα (π.χ. απολυμενοι πρωην Ολυμπιακης). Ολοι αυτοι πηραν μια καλπικη επιταγη! Πως λεγεται αληθεια αυτο;;

  5. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 13/03/2012 14:41:26

    Ας προσέχανε! ΙΙ

    Φιλάκια,
    Κ. Σιμ.

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ Χαζούλης 13/03/2012 14:42:26

      Κ. Σημ.

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Χαζούλης 13/03/2012 14:46:25

      Γράψτο ολόκληρο: Κώστας Σημίτης

      • Χαζούλης avatar
        Χαζούλης @ Aδέξιος Δεξιός 13/03/2012 15:34:30

        Μα πως σου πέρασε αυτό το όνομα από το μυαλό;

        • Aδέξιος Δεξιός avatar
          Aδέξιος Δεξιός @ Χαζούλης 13/03/2012 15:35:56

          εχω κακές παρέες!

  6. factorx avatar
    factorx 13/03/2012 14:51:01

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Κυκλάδων κ. Γιάννης Βρούτσης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Πριν από μια βδομάδα (7/3 στο Real FM) ο κ. Βενιζέλος διαβεβαίωνε πως “θα υπάρξει μηχανισμός αναπλήρωσης απωλειών” για τους πολίτες που, αντί να καταθέσουν τα λεφτά τους στις Τράπεζες, είχαν πάρει ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου. Τόνιζε, μάλιστα, πως “είναι απόλυτα άδικο να μεταχειρίζεται κανείς κάποιον που έχει ομόλογα διαφορετικά από κάποιον που έχει κατάθεση”.
    Χθες, ο κ. Γιούνγκερ ανακοίνωσε ότι το Eurogroup πήρε διαβεβαίωση από τον κ. Βενιζέλο ότι δεν θα υπάρξει κανενός είδους αποζημίωση, είτε άμεση, είτε έμμεση προς τα φυσικά πρόσωπα στην Ελλάδα που κατέχουν ελληνικά ομόλογα.
    Αποδεικνύεται, έτσι, πως ο κ. Βενιζέλος άλλα λέει δημοσίως στους πολίτες και άλλα στις κλειστές συνεδριάσεις στις Βρυξέλλες. Τα ψέματά του, τα “είπα- ξείπα”, οι επιπολαιότητες και οι αντιφάσεις του δεν έχουν τελικά ούτε αρχή ούτε τέλος.
    Προτού ακόμη αναλάβει την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, ο ερχόμενος αντιγράφει τις πρακτικές του απερχόμενου.
    Τι Παπανδρέου, τι Βενιζέλος;».

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ factorx 13/03/2012 16:26:05

      Ο Βενιζέλος ανοησίες έλεγε στο real fm.

      Ανόητα φέρθηκαν κι όσοι άλλοι (συν)αποφάσισαν PSI και άφηναν να εννοηθεί οτι δεν θα χει επιπτώσεις στους μικροαποτεμιευτές που εμπιστεύτηκαν πριν 3, 5, 10 χρόνια, τις οικονομίες τους στο Ελληνικό κράτος, σκεπτόμενοι -ίσως- και πατριωτικά.

  7. Dark Blue avatar
    Dark Blue 13/03/2012 14:54:19

    Μετά τα θαύματα τυφλών και παράλυτων ήρθε η ώρα και για άλλα θαύματα.... Ξεκινά απογραφή συνταξιούχων του Δημοσίου...
    Εκεί να δείτε τι γίνεται... ..βοήθα Παναγιά !!

  8. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 13/03/2012 15:00:14

    Τι Παπανδρέου, τι Βενιζέλος;
    ==
    Αστοχο διλημμα. Τι πλαστηρας τι Παπαγος?
    Μπα! δεν κολλαει σε καμμια λογικη..

    Φυσικα η ποινη ειναι ΙΔΙΑ. Κρεμαλα.

  9. kok avatar
    kok 13/03/2012 16:14:02

    ειναι απίστευτη η δημευση της περιουσιας που καλούνται να αποδεχτούν τα Φυσικα Πρόσωπα..... Αν δεν γίνει κάτι δεν προκειται να μείνει ευρω σε Ελληνικη Τραπεζα, αφού νομοτελιακά έρχεται κι η σειρά των προθεσμιακών και τελος και των Ταμιευτηρίων... Τους έχει ανοίξει η όρεξη.......

  10. akatsim avatar
    akatsim 13/03/2012 19:22:45

    Ποια ειναι η επισημη θεση της ΝΔ? Τι θα κανει για το θεμα αυτο οταν εκλεγει ο κ. Σαμαρας?

  11. NO avatar
    NO 13/03/2012 20:42:15

    Δυστυχώς για τους μικροεπενδυτές δεν θα λάβουν τίποτα για τον απλό λόγο ότι αν ανοίξει τέτοιο θέμα εδώ τι θα γίνει με τους μικροεπενδυτές του εξωτερικού?

  12. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 13/03/2012 21:40:11

    Η δημαγωγια με τον πόνο ανθρωπων που έχασαν τις οικονομίες του δειχνει την επικινδυνη αμοραλισμο του ΥΠΟΙΚ και νεου προέδρου. Το ίδο έκανε πριν λιγες ημερς με τα δανεια των ιδιωτών και των επιχειρησεων. Η βουλιμια του για εξουσία τον οδηγεί να υποσχεται τα παντα στους παντες επι τη προσδοκια λιγων ψήφων και επιπλεον να εκθεσει την επομενη κυβερνηση με ανέφικτες και υποσχεσεις. Ο βαθμος επικινδυνότητας του θα κάνει, στο μελλον, τον ΓΑΠ αγγελουδι. Η ανικανότητα του δε, ειναι προφανης γιατί περα απο την φλυαρία και την προχειρη αντιγραφή των οδηγιών των δανειστών δεν εχει να επιδειξει τιποτα άλλο στο ΥΠΟΙΚ.

  13. Γιάννης Π. avatar
    Γιάννης Π. 14/03/2012 01:37:22

    Όσοι εμπιστεύτηκαν το ελληνικό δημόσιο αντιμετωπίστηκαν σαν κορόιδα. Με τις υγείες τους. Κάτι μου λέει ότι σειρά θα πάρουν τώρα οι καταθέτες. Ήδη δημιουργείται κλίμα εναντίων όσων "δεν σκέφτονται με εθνικά υπεύθυνο τρόπο" (έκφραση του Βενιζέλου), βλέπω και σχετικά αρθράκια στις φυλλάδες του συγκροτήματος εναντίων αυτών που κάνουν αναλήψεις, κ.λπ. Διότι πως τολμάς κύριε να έρχεσαι στην τράπεζα και να θες να σηκώσεις 2 χιλιάρικα για να τα θάψεις στο παρτέρι σου ή στο κατώγι στο χωριό για ώρα ανάγκης? Δεν γνωρίζεις ότι έχεις εθνική υποχρέωση να τα δανείσεις στον Κωστόπουλο και στον Λάτση με 1% τον χρόνο? Πως θα κινηθεί μετά η αγορά αν δεν έχουν οι τράπεζες να δανείσουν? Δεν άκουσες τον Βενιζέλο που έπεσε στο επίπεδό σου και σου εξήγησε ότι είναι ΑΣΦΑΛΕΙΣ οι ελληνικές τράπεζες και ΑΝΑΓΚΗ η επιστροφή των καταθέσεων? Δεν τον άκουσες να σου εξηγεί ότι οι καταθέσεις είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ με την εγγύηση του ελληνικού δημοσίου ? Πως τολμάς λοιπόν και εμφανίζεσαι στο γκισέ για να κάνεις ανάληψη σε μετρητά πάνω από 500 Ευρώ τον μήνα, αχρείε παρτάκια, λαμογίδη, υπονομευτή της εθνικής οικονομίας ?