#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2014 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ της υποκρισίας είναι πάντα εδώ…

 


Διαβάζοντας την ανακοίνωση του ΠΑΣΟΚ, αναφορικά με τα 25 ευρώ που πρέπει να πληρώνει όποιος νοσηλεύεται σε νοσοκομείο, αισθάνεται ότι ζει σε άλλη χώρα. Μία μνημονιακή υποχρέωση, την οποία και το ΠΑΣΟΚ έχει ψηφίσει, γίνεται σήμερα αντικείμενο κριτικής προς την κυβέρνηση.

Δεν είναι για κανέναν ευχάριστο το συγκεκριμένο μέτρο, αλλά είναι απορίας άξιο ότι αρκετό καιρό μετά την ψήφισή του έρχονται κάποιοι να μας δηλώσουν τη διαφωνία τους με αυτό. Είναι η γνωστή τακτική της υποκρισίας, ώστε να εμφανιστούν φιλολαϊκοί σήμερα που τα εκλογικά τους ποσοστά βρίσκονται σε κάθετη πτώση, χωρίς σημάδια ανάκαμψης.

Είναι ταυτόχρονα άξιο απορίας ότι δεν διαβάσαμε καμία δήλωση διαφωνίας για τα 3 ευρώ κάθε μήνα υπέρ της ΝΕΡΙΤ που εποπτεύει ο κ. Καψής, αλλά ούτε για την αύξηση των διοδίων τομέα ευθύνης του κ. Χρυσοχοίδη. Του κ. Χρυσοχοίδη που δεν είχε διαβάσει το μνημόνιο κατά δική του δήλωση. Μήπως και σήμερα το ίδιο θα επικαλεστεί το ΠΑΣΟΚ, ότι δεν γνώριζε τι ψήφιζε;

Επειδή και η υποκρισία έχει όρια τα οποία δεν δικαιούται να εξαντλεί κανένας από τους κυβερνητικούς εταίρους, στη σημερινή δύσκολη συγκυρία, πρέπει το ΠΑΣΟΚ να αποσύρει τη συγκεκριμένη ανακοίνωση. Αν συνεχίσει να επιμένει σε αυτή, τότε κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να υποστηρίξει ότι επιθυμεί να αποσυρθεί από την κυβέρνηση. Τα εσωτερικά προβλήματα του ΠΑΣΟΚ δεν επιτρέπεται να καθορίζουν την πορεία της κυβέρνησης, ειδικά σήμερα μετά την ανάληψη της Προεδρίας από τη χώρα μας. Αν δεν μπορούν να τα λύσουν υπάρχει και άλλος δρόμος…

ΒΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 03/01/2014 20:10:49

    ........υπάρχει και άλλος δρόμος….........Αμήν

  2. elen avatar
    elen 03/01/2014 20:16:40

    Λουστείτε τους

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ elen 04/01/2014 09:22:10

      Και τί ήθελες να γίνει;
      Να έχουμε εκλογές μέχρι να πετύχει η αυτοδυναμία, όταν χανόταν η πατρίδα; Τότε δεν θα κατηγορούσαμε τον Σαμαρά για φιλαρχία, εγωϊσμό , προκατάληψη και αρριβισμό; Πόσοι έλεγαν και ξανάλεγαν ότι πρέπει έχουμε κυβέρνηση από πολλά κόμματα να υπάρχει εθνική συναίνεση;
      Τα ξεχνάμε.
      Πιστεύω να μην ξεχάσει ο ελληνικός λαός την πρόσφατη ρήση -μεταξύ αλλων πολλών βεβαίως βεβαιως- του συριζαίου Γ.Τόλιου ότι "αν βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχουμε στάση πληρωμών".
      Η συνύπαρξη των δύο κομμάτων που κυβερνούν δεν προϋποθέτει ότι ο ενας (ΝΔ-Σαμαράς) θα αναλάβει να ξεπλύνει και τις αμαρτίες του εταίρου(Πασοκ-Βενιζέλος).

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ Γιαδικιάρογλου 04/01/2014 19:11:08

        Δεν το κάνανε; Με την τροπολογία για τους Αγροτοσυνδικαλιστές τι έκαναν δηλ.;

  3. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 03/01/2014 20:48:16

    Α, ρε Βενιζέλε μεγάλε παίκτα του...πόκερ...

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ ΓΓΣ 04/01/2014 00:54:18

      Ο βρεμένος τι έχει να χάσει ;

  4. Απόδημος avatar
    Απόδημος 03/01/2014 22:04:40

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, διαιρεμένο - αδύναμο (από ενωμένο-δυνατό). Αλλά όπως πάντα παραμένει Υποκριτικό ....

  5. panas avatar
    panas 03/01/2014 22:20:56

    Είναι καθαρά θέμα ευαισθησίας. Το Πασοκ είναι ιδαίτερα ευαίσθητο σε θέματα δωρεάν δημόσιας υγείας. Θέλει να διαφυλάξουμε τη δωρεάν δημόσια υγεία που έκτισε με ιδρώτα μίζες και φακελάκια. Ο Γεννηματάς πάντως, αν ζούσε, πιστεύω πως θα είχε εξαφανιστεί από τη ντροπή. Η κορούλα του πάντως αντέχει...,αν και μπορεί να την πιάσει και κανένα "μυξόκλαμα" ευαισθησίας...

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/01/2014 00:04:32

    Τὸ μέτρο ἐκλογῆς εὐρωβουλευτῆ εἶναι στὸ 4,75%, νομίζω, καὶ γνωρίζουν ὅτι δὲν τὸ πιάνουν οὔτε μὲ τὶς καφετζοῦδες τοῦ Ἀνδρέα. Ἡ συνείδηση τοῦ γεγονότος ὅτι στὶς εὐρωεκλογὲς δὲ βγάζουμε βουλευτὴ εἶναι εὐρύτατη, κι ἂν ἀποσυντεθεῖ τὸ ΠΑΣΟΚ μέχρι τὸν Μάϊο μὴν ἐκπλαγεῖτε.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/01/2014 00:45:59

    Και εδώ πολλοι αρθρογραφοι ενω υποστηριζουν την πολιτικη Σαμαρα ταυτόχρονα βαλλουν εναντιον πολλων μετρων : το 25ευρω νομιζω ότι εχει κατακριθεί σε αρκετα αρθρα.

  8. Ο Ιππέας avatar
    Ο Ιππέας 04/01/2014 01:02:27

    Πρώτα ο πωλητής !:)

  9. δημης avatar
    δημης 04/01/2014 01:11:24

    ΑΑΑΑΑΑ όοοοοοχι να κατηγορούμε τον εταίρο.......
    Μπορεί το ΠΑΣΟΚ της υποκρισίας να είναι εδώ αλλά και η ΝΔ τηνς ανοχής ΠΑΡΟΥΣΑ ....
    Πάντως εύστοχη και η φωτο του άρθρου...μιάς και εκφράζει αυτό που είναι σήμερα το πασοκ......ΕΝΑΣ ΑΔΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ...."πρώτα ο πολίτης "γράφει..
    ΠΟΛΙΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ το πασοκ.

  10. ΑΝΤΟΝΙΟ Β avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟ Β 04/01/2014 10:22:55

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείσθε με το ΠΑΣΟΚ , το ΠΑΣΟΚ εχει πεθάνει και απλα το Μάιο θα του κάνουμε τα σαράντα , προσοχή όμως , θα πρέπει και τα ποντίκια του ΠΑΣΟΚ που έφυγαν και βρήκαν στέγη αλλού να τα στειλουμε και αυτά στο σπιτι τους , θα ροκανίζουν τις μίζες θα μου πείτε , τι να κάνουμε ,τουλαχιστον δεν θα μας σπανε τα νευρα !!!!

  11. Jesse Messa avatar
    Jesse Messa 04/01/2014 12:16:23

    Πάλι καλά που υπάρχει η ΝΔ της ειλικρίνειας και έχουμε ισορροπία στην συνεταιρική κυβέρνηση.

  12. Sim avatar
    Sim 06/01/2014 19:36:32

    Πώς το λένε να δείς το κόμμα που συνεργάζεται με το ΠΑΣΟΚ... Α ΝΑΙ.. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟ ΛΕΝΕ...