#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 11:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ σε μια αφίσα



Μια «προφητική» αφίσα που είχε εκδοθεί από το ΠΑΣΟΚ επί Ανδρέα Παπανδρέου και επί διακυβέρνησης Ν.Δ.

Η διαφωνία του Κ. Σημίτη με το περιεχόμενό της είχε αποτελέσει την αιτία διαγραφής του

(απο την Ελευθεροτυπία)

Χα χα χαααααααα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 11:08:28

    χαχαχα πολύ καλό

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 11:11:31

    Και ο ΓΑΠ τώρα αν τον ρωτήσεις συμφωνεί με την αφίσα.
    Σε καμία περίπτωση δεν θα πουλήσει την Ελλάδα στην ΕΕ.
    Την έχει τάξει στους Αμερικάνους.
    Όλα κι όλα .Το παιδί όπως έχει δείξει μέχρι τώρα είναι εντάξει στους λογαριασμούς του .Το είπε και ο Πεταλωτής σήμερα το πρωί:"Τους ζητήσαμε να βοηθήσουν και τιμάμε στο ακέραιο τις δεσμεύσεις μας".

  3. Κρης avatar
    Κρης 12/02/2011 11:12:17

    άλλη μία ''της εποχής''

    http://img29.imageshack.us/img29/8226/stousellhnes.jpg

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κρης 12/02/2011 12:08:05

      Μπράβο, θα την βάλω σε λίγο
      στείλε όσες έχες σε παρακαλω

      • Κρης avatar
        Κρης @ Factorx 12/02/2011 12:27:37

        ψάχνοτας το ''net'' ευρέθησαν

        ''προστασία μισθών''
        http://img41.imageshack.us/img41/3365/misthoi1981.jpg

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 11:17:23

    Και κάτι ακόμα.Το πασοκ στο εσωτερικό του τα εργασιακά δικαιώματα τα σέβεται.Τα σαββατοκύριακα δεν απασχολεί τους εργαζομένους του.Τους αφήνει να ξεκουράζονται και να φορτίζουν τα blackberry.
    Αυτό για όσους περιμένουν σχόλιο του Τιραμόλα.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/02/2011 11:17:53

    Ο Αγώνας τώρα, δικαιώνεται!..

  6. manos avatar
    manos 12/02/2011 11:22:26

    Απίστευτο.
    Που την ανακάλυψες?
    Η Ελλάδα ανήκει στους Ελληνες, όπως λέει και ένα "αρχαίο ρητό"
    Κουράγιο παιδιά.

  7. irida avatar
    irida 12/02/2011 11:24:11

    Η ζωή εκδικείται!! Έστω και τους απογόνους.

  8. A.M. avatar
    A.M. 12/02/2011 11:40:26

    «ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο!» (αν και δανεικό απ το ΚΚΕ..)
    «Έξω από την ΕΟΚ!»
    «Ε.Ο.Κ., ο λάκος των λεόντων.»

    30 χρόνια μετά.. ποιός να το πίστευε ε;;

    Αθάνατο πασοκ! .. και τα μυαλά στα κάγκελα!

    Είναι όμως δυνατόν ένας λαός να τρώει τόσο πολύ κουτόχορτο επί 30 ολόκληρα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ A.M. 12/02/2011 12:32:19

      τσέ βάααααλεεε!

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/02/2011 11:43:17

    δεν τρωει κουτοχορτο,κρατικο χρημα τρωει.δανεικο,αλλα χρημα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ φωτεινη 12/02/2011 11:51:16

      Και αυτό κουτόχορτο είναι.
      Όταν σου δίνουν χρήμα που δεν παρήγαγες και δεν σου κόβει να σκεφτείς ότι θα στο ξαναζητήσουν με τόκους κουτόχορτο μασάς.

      • JOHN avatar
        JOHN @ A.M. 12/02/2011 12:41:29

        ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. reporterhellas avatar
    reporterhellas 12/02/2011 11:56:11

    Μπραβο Μεγαλε που την θυμηθηκες και που τη βρηκες;
    Να δεις που θα την δημοσιευσουν πολλα blog
    Ωραιος εισαι συνεχισε

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 12:31:12

    Χαίρομαι που σιγά σιγά, η κυνική πραγματικότητα.

    Το Πασόκ το έχει σαν πολιτική του: Λέει άσπρο και εννοεί μαύρο.. Δεν το λέω επειδή το συμπεραίνω, το έχω ακούσει με τα αυτιά μου.

    Από την εποχή Μητσοτάκη, βασικά έχουμε ένα κόμμα στο νεοελλαδικό μας πολιτικό σύστημα: Tο Γερμανικό.

    Το κατ εξοχήν Γερμανικό κομμα μετά το 1990 είναι το Πασόκ. Ωστόσο και ο Μητσοτάκης, φιλογερμανικό κόμμα ήταν. Και δεν εννοώ "ιδεολογικά". ΔΕΝ υπάρχει ιδεολογία μετά το 1990 , άλλη από την "Ενωμένη Ευρώπη" για ό,τι αυτό σημαίνει.

    Θυμηθείτε τις κόντρες επι Μητσοτάκη: Ηταν κόντρες μεταξύ των τελευταίων Μοϊκανών του Ελληνικού κεφαλαίου, και του "Ευρωπαϊκού" κεφαλαίου. Παραδόξως, οι συνδικάλες και οι πάσοκοι γεινικώς, που δεν είχαν μπει ακόμα στο "Ευρωπαϊκό" πνεύμα, αντιδρούσαν. ΟΛΟΙ μπήκαν στο πνεύμα επί εκσυγχρονιστή Σημίτη, πλην σκληροπυρηνικών Προεδρικών.

    Με τον Γιωργάκη (ή απλά ηλικιακά) τέλειωσαν και αυτοί.

    Τι ιδεολογική διαφοροποίηση να περιμένει κανείς από την ΝΔ; Λιγότερο Γερμανό, καλύτερο Γερμανό, περισσότερο Γάλλο; Τι;

    Έχει και ευρύτερες γεωπολιτικές πτυχές, αλλά είναι εκτός θέματος

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 12:32:35

    To "η Ελλάδα στους Έλληνες" ήταν αντιΑμερικανική προπαγάνδα, και το ξέρετε.

    • lampros avatar
      lampros @ archaeopteryx 12/02/2011 18:53:22

      Το «η ελλάδα στους έλληνες» θα έπρεπε να είναι στοιχειώδες πρόγραμμα ΟΛΩΝ των κομμάτων, τι «αντιαμερικανική προπαγάνδα» και αηδίες;

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/02/2011 12:40:46

    Ολική επαναφορά με αντεστραμμένους ρόλους: ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.
    Ά ρε Ελλάδα, 1986 ήταν, 1983, που να θυμάμαι τώρα. Αιώνιο ρετρό, τριάντα χρόνια πίσω.
    Εν τω μεταξύ, κατέρρευσε η Σοβιετία, έπεσε το Τείχος, μπήκε στο ΝΑΤΟ η ...Βαρσοβία, πέθανε ο Α. Παπανδρέας και ο Κ. Καραμανλής, χρεωκόπησε η Lehmann Bros, βγήκε μαύρος πρόεδρας στις ΗΠΑ και διαρκώς, κάθε 3 μήνες, πετάνε οι Αμερικάνοι στο Ρωσικό διαστημικό σταθμό με απογείωση από το Μπαικονούρ του ...Καζαχστάν.
    Τίποτα, ψιλοπράματα, χέ*τηκε η φοράδα στο αλώνι. Τίποτα δεν άλλαξε στη χώρα της φαιδράς αγγουρέας.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/02/2011 13:45:46

    Για επικαιροποίηση και εμπέδωση συνιστώ ανεπιφύλακτα το βιβλίο του ιστορικού Eric Hobsbawm (μαρξιστού μεν, επιφανούς και εγκύρου δε) The Age of Revolutions (H Εποχή των Επαναστάσεων), σε εξαιρετική μετάφραση των εκδόσεων MIET.
    Αναφέρεται φυσικά στην εποχή της Αμερικανικής και Γαλλικής Επανάστασης, λίγο πρίν το 1800. Έ μείναμε ως χώρα λίγο πίσω, τι να κάνουμε;

  15. skeptomenos avatar
    skeptomenos 12/02/2011 17:59:27

    Από την αφίσα αυτή , κάποιοι έφτιαξαν περιούσιες,
    Μπήκαν στην πολιτική με τρύπια μπλουζάκια.
    Ρήμαξαν την πατρίδα.
    Τώρα την πουλάνε.
    Αυτούς δεν τους ενοχλεί, γιατί την λέξη αυτή, δεν την ένοιωσαν ποτέ.

  16. skeptomenos avatar
    skeptomenos 12/02/2011 18:02:12

    Στο άκουσμα και μόνο της λέξης ΠΑΤΡΙΔΑ,
    νοιώθουν όπως ο διάβολος με το λιβάνι.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ skeptomenos 12/02/2011 20:26:04

      τί εννοείς με το "οπως";

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 12/02/2011 20:35:31

    Είμαστε όλοι χαζά παιδάκια. Δώσαμε σε μία σκιώδη "Ευρωπαική" κυβέρνηση
    η οποία δεν έχει εκλεγεί με δημοκρατικό τρόπο την κυριαρχία της Ελλάδος από το '70. Αν θέλουμε να παραχωρήσουμε κυριαρχία στους ξένους,
    τουλάχιστον ας γίνουμε η 51η πολιτεία. Οχι μία "περιοχή" και ενας "πλυθησμός" σύμφωνα με την ΕΕ. Υπάρχει και η λύση βέβαια να μήν παραχωρήσουμε κυριαρχία σε κανένα ξένο και να δικάσουμε όλους τους κοτζαμπάσηδες. Αλλά μιά και είμαστε χαμηλού διανοητικού επιπέδου, διεφθαρμένοι και πλήρως συμβιβασμένοι δεν θα κάνουμε τίποτα. Ραγιάδες.

  18. thanasis avatar
    thanasis 12/02/2011 22:20:59

    για τον πατερα παπανδρεου το σλογκαν ειναι εοκ και νατο
    το ιδιο συνδικατο.γιατον γυιο το σλογκαν ειναι ειμαστε
    στο ιδιο συνδικατο που ο μπαμπας μου εβριζε

  19. δημης avatar