#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2013 19:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ παίρνει μεγαλύτερη επιχορήγηση από όλα τα κόμματα !!!



Όλοι ξέρουμε ήδη ότι υποτίθεται πως κυβερνά η ΝΔ, αλλά η εξουσία στο δημόσιο ανήκει στον Βενιζέλο και τους εναπομείναντες ΠΑΣΟΚους του. Σήμερα μάθαμε και κάτι άλλο εξίσου εξωφρενικό. Υπεγράφη από τον υπουργό Εσωτερικών Ευριπίδη Στυλιανίδη και τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα η απόφαση για την κατανομή της τρίτης δόσης της επιχορήγησης για του 2012 στα πολιτικά κόμματα. Η τρίτη δόση είναι ύψους 7.720.000 ευρώ, και όπως αναφέρεται στην απόφαση δίνεται στο πλαίσιο της ετήσιας τακτικής χρηματοδότησης των πολιτικών κομμάτων, για την οικονομική τους ενίσχυση και ερευνητικούς και επιμορφωτικούς σκοπούς.

Σύμφωνα με την απόφαση, το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 3.107.705 ευρώ, η ΝΔ 2.429.469 ευρώ, το ΚΚΕ 746.737 ευρώ, ο ΛΑΟΣ 622.748 ευρώ, ο ΣΥΡΙΖΑ 556.005 ευρώ και οι Οικολόγοι - Πράσινοι 257.333 ευρώ.

Στην απόφαση σημειώνεται, ότι η χρηματοδότηση «προκύπτει από το ποσοστό έγκυρων ψηφοδελτίων που συγκέντρωσαν τα πολιτικά κόμματα, που συμμετείχαν στις αντίστοιχες εκλογές του έτους 2009».

θα πει κανείς, έτσι είναι ο νόμος, καλά κάνουν και παίρνουν τα λεφτά. Όμως, κανείς δεν είχε το μυαλό να σκεφτεί και να αλλάξει τη νομοθεσία για περιπτώσεις όπως αυτή που ζούμε σήμερα; Δηλαδή είναι δυνατόν το ΠΑΣΟΚ να παίρνει σχεδόν τα μισά λεφτά επειδή το 2009 ήταν πρώτο κόμμα; Και τώρα που είναι πέμπτο τι έχουν να πουν; Δηλαδή αν το ΠΑΣΟΚ είχε διαλυθεί θα συνέχιζε να παίρνει αυτά τα 3,1 εκατ. ευρώ;

Αντίστοιχα, ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί να πάρει μόλις 550 χιλιάρικα όταν είναι κόμμα που διεκδικεί την εξουσία κι έχει φτάσει το 30%; Οι δε Οικολόγοι Πράσινοι που δεν υπάρχουν γιατί να πάρουν 257 χιλ. στην τρίτη δόση, επομένως 1 εκατ. ευρώ όλο το χρόνο;

Είναι από τα παράδοξα τα οποία δείχνουν όμως και πόσο κακοστημένο είναι το παιχνίδι με τις κρατικές επιχορηγήσεις στα κόμματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. FALCON avatar
    FALCON 02/01/2013 20:14:01

    ΑΙΣΧΟΣ

  2. αριστος avatar
    αριστος 02/01/2013 20:15:57

    Kαι για να μην υπάρχουν αυτές οι καταφανείς αδικίες δεν θα ήταν λογικώτερο και δικαιότερο τα κόμματα να διαθέσουν αυτά τα χρήματα για την χορήγηση πετρελαίου, τροφίμων ή και δόσεων προς αποφυγή κατασχέσεων σε δεινοπαθούσες οικογένειες? Τί παράγουν με αυτά τα χρήματα τα κόμματα εν καιρώ τέτοιας κρίσεως? Απλά τα τρώνε οι μπουνταλάδες τους...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ αριστος 02/01/2013 23:29:42

      Στο γράφει...είναι για ερευνητικού σκοπούς και πέφτω κάτω απο τα γέλια.

  3. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 02/01/2013 20:16:48

    Υπέγραψαν νομότυπα ο Στυλιανίοδης και ο Σταικούρας.
    Ε τότε γιατί παραπονιόμαστε.
    Αντε με το καλό μπήκε το 2013.
    Δεν αλλάζει τίποτε στη Χώρα που ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα.....

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΧΑΡΗΣ 02/01/2013 23:32:42

      Δεν εχουν τα ονόματα στην συγκεκριμένη υπόθεση καμια σημασία.Επειδή το θέλουν αυτοί προσωπικά δίνεται η επιχορήγηση;
      Ετσι είναι ο απαράδεκτος Νόμος και θα περνούσε μπροστά η ΝΔ στα γκάλοπ αν τον καταργούσε ο Σαμαράς αλλά και η ΝΔ τα χρειάζεται απεγνωσμένα τα χρήματα

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/01/2013 21:22:36

    Νομιμο ? Ηθικο?Λογικο ? Τιποτα απο ολα αυτα .Απλως η Κυβερνηση εκανε αλλη μια βλακεια για να βοηθησει το ΠΑΣΟΚ να ξελασπωσει με τα χρεη του χωρις καμια αλλη ανταποδοση εκ μερους του !Εδω μαθαινουμε οτι το σοι Παπακωνσταντινου ειναι χωμενο παντου απο τους εξοπλισμους ,τις ΜΚΟ ,τις εξαγορες και συγχωνευσεις επιχειρησεων μεχρι την ΄΄αξιοποιηση '' της δημοσιας περιουσιας μεσω ΤΑΙΠΕΔ .Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω !

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 02/01/2013 21:33:44

    Kάνοντας το συνήγορο του διαβόλου θα ρωτήσω: μήπως υπάρχει περίπτωση, τα ποσά αυτά ως ανεξόφλητα από τριετίας, να καλύψουν χρέη των κομμάτων σε ΔΕΗ, ενοίκια, παρόχους διαφόρων υπηρεσιών κτλ, μιας και μεσολάβησαν τρεις εκλογικές αναμετρήσεις από το 2009 ;
    Αν ναι, τότε καλώς δίδονται, γιατί θα επιστρέψουν στους ανεξόφλητους.
    Αν όχι, χρειάζεται (πρόπερσι) αναπροσαρμογή του νόμου χρηματοδότησης των κομμάτων, επί το "μνημονιακότερον"...

  6. Γ.Σ. avatar
    Γ.Σ. 02/01/2013 21:57:07

    Πολύ φυσικό!
    Διότι πρέπει να εξοφληθούν οι απλήρωτοι υπάλληλοι του ΠΑΣΟΚ.
    Και διότι "το ένα χέρι νίβει τ' άλλο" και δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο!
    Κατάντια...(που, δυστυχώς, πριμοδοτεί μόνο τη Χ.Α.)! Δυστυχώς...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Γ.Σ. 02/01/2013 22:35:10

      Αρχίζει να παλιώνει πια η καραμέλα, πως ότι και να γίνει πριμοδοτείται η ΧΑ ...
      Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όσο πριμοδοτείται το γερμανικό SPD , άλλο τόσο πριμοδοτείται και η ΧΑ (και τα δυο κόμματα ήταν εκτός ελληνικής βουλής ..).

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/01/2013 23:05:19

    Τελικά, τι να λέμε!

  8. Tsol avatar
    Tsol 02/01/2013 23:48:25

    Την στιγμή που έχουν κοπεί αναδρομικά μισθοί και συντάξεις δύο φορές, για ποιο λόγο δεν γίνεται το ίδιο και με τις επιδοτήσεις των κομμάτων?? Αυτά βλέπει ο κόσμος και αγανακτεί κάθε μέρα και περισσότερο.

  9. Karenin avatar
    Karenin 03/01/2013 00:01:45

    Αν δεν κάνω λάθος αφορούν επιχορήγηση του 2009, οπότε;

  10. DIMX avatar
    DIMX 03/01/2013 00:30:26

    Οκ , να το δεχτουμε οτι καλυπτουν καποιες αναγκες μισθων υπαλληλων, μπλα,μπλα, κλπ , αλλα το μοιρασμα επρεπε να γινει με τα ποσοστα των εκλογων του 2009 ! και γιατι να μην γινει με τα ποσοστα του 1961 να παρει κατι και η ΕΡΕ.

  11. Kostas G avatar
    Kostas G 03/01/2013 09:14:01

    Αγαπητέ Φάκτορα το είπες. Κακοστημένο παιχνίδι. Δυστυχώς ακολουθούν την πεπατημένη. Και εμείς ελπίζουμε οτι κάτι θα αλλάξει. Και πού βρίσκονται κάτι επαναστάτες του τύπου "εμπρός αδέλφια" να πάρουν θέση? Η κάποιοι σύμβουλοι που μας ζάλισαν με την αυτοβιογραφία τους? Μετά θα φταίει ο λαός που θα πάει αλλού! Νόμος, νόμος, νόμος! Επρεπε να προνοήσουν και να τον έχουν αλλάξει ή να προσπαθήσουν στα πλαίσια της συγκυβέρνησης. Αυτό είναι πολιτική. Ενώ τα άλλα, φόροι, περικοπές, άνανδρες και ανάλγητες περικοπές σε βάρος του λαού, περνάνε αμέσως με νομοθετικές ρυθμίσεις. Αβουλα όντα ή κάτι άλλο? Αλλά ξέχασα, στημένο το παιχνίδι και αλλοίμονο!!






    '

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/01/2013 10:07:47

    Δεν είναι θέμα Στυλιανίδη και Σταϊκούρα. Είναι θέμα νόμου. Και ο νόμος δεν αλλάζει, επειδή ούτε η ΝΔ, ούτε το ΠΑΣΟΚ θέλουν να αλλάξει. Αλλά μην ανησυχείτε, θα οργανώσουν με τα λεφτά αυτά συσσίτια η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και θα μπορούμε να πάμε να τρώμε εκεί τζάμπα, ό,τι βέβαια περισσέψει από τους Πακιστανούς (αφού δεν είναι ρατσιστές και τα συσσίτια θα είναι για όλους...).

  13. Zame avatar
    Zame 03/01/2013 12:24:22

    το να πληρωθούν οι λογαριασμοί & οι εργαζόμενοι..
    γιατί να συνδέεται.. ανεπιτυχώς με τους
    oι κάθε λογής ..-αυτουργους- να "ξελασπώνονται"
    και τα θύματα τους.. αντί να τούς "πλακώσουνε"
    τούς πληρώνουν και από πάνω...
    το οσκαρ της εξαιρετικής φαυλότητας στα καλλιτερότερα του.?

  14. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 03/01/2013 15:38:10

    Φαντάζομαι ότι, τα καϋμένα, τα φτωχά, τα κόμματα θα αποδώσουν λογαριασμό για τα χρήματα αυτά, έε? έε?

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 03/01/2013 16:37:36

    Η Συμμορίες των πολιτικών δεν λένε να βάλουνε μυαλό???.Εκ.ευρώ για έρευνες???.Δεν πάνε στον διάολο όλοι τους οι κλέφτες,όταν ο κόσμος πεινάει αυτοί μοιράζονται εκ.ευρώ???.ΑΙΣΧΟΣ.