#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/12/2010 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ πέφτει, ο Σαμαράς ανεβαίνει, η ΝΔ είναι κολλημένη και ο κόσμος παραμένει αδιάφορος

Απο την έρευνα της Κάπα RΕSΕΑRCΗ για το ΒΗΜΑ αντλούνται ελπιδοφόρα στοιχεία για τον Αντώνη Σαμαρά προσωπικά. Εν μέσω της πρωτόγνωρης κρίσης, ο κόσμος αναγνωρίζει πλεονεκτήματα στη διακηρυγμένη από τη Ρηγίλλης οικονομική πολιτική. Ουσιαστικά αναδεικνύει τον κ. Σαμαρά στον μοναδικό αξιόπιστο διεκδικητής της εξουσίας μεσοπρόθεσμα.

Φαίνεται αυτή η διάθεση και στην πρόθεση ψήφου, αν και εκεί φαίνεται ότι η φθορά των κομμάτων είναι πρωτοφανής, σε επίπεδα μοναδικά.

Στο ερώτημα αν γίνονταν εκλογές την επόμενη Κυριακή εσείς ποιο κόμμα θα ψηφίζατε τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα, καθώς τέτοια δεν έχουν εμφανισθεί σε δημοσκόπηση από τη Μεταπολίτευση και εντεύθεν.

Το ΠαΣοΚ, δείχνει να φθείρεται ταχύτατα, έχει χάσει σχεδόν ολόκληρο το πλεονέκτημα του 2009 και το ποσοστό του περιορίζεται στο 22,2%. Σε σχέση με τις προηγούμενες έρευνες της ίδιας εταιρείας, το ΠΑΣΟΚ χάνει 6 μονάδες στην πρόθεση ψήφου και 10 μονάδες στην υποστήριξη της πολιτικής που εφαρμόζει, με αποτέλεσμα, η διαφορά με τα ποσοστά που συγκεντρώνει η ΝΔ να περιορίζεται πλέον στα όρια του στατιστικού σφάλματος (2% με στατιστικό σφάλμα +/- 3%).



Απο την άλλη μεριά, η Νέα Δημοκρατία επίσης δεν κερδίζει, είναι κολλημένη στο 20,2%, απλά δείχνει αντοχή στις πιέσεις.  Το ΚΚΕ εμφανίζεται ενισχυμένο με ποσοστό 8,7%, που του επιτρέπει να ελπίζει σε εντονότερη παρουσία στο μέλλον, ο ΛΑΟΣ πτωτικά στο 4%, ο ΣΥΡΙΖΑ στο 3,3%, η Δημοκρατική Συμμαχία της κυρίας Μπακογιάννη φαίνεται ότι δεν συγκινεί και μένει στο 2,8%, όπως και η Δημοκρατική Αριστερά και οι Οικολόγοι κάτω από 2,5%.

Ουσιαστικά η έρευνα δείχνει ότι μεγάλα τμήματα του πληθυσμού είναι αποστασιοποιημένα από τα κόμματα εξουσίας, αλλά δεν εμπιστεύονται και κανένα μικρό κόμμα, πλην σε κάποιο ποσοστό το ΚΚΕ, που εισπράττει μικρό αλλά σημαντικό μερίδιο από τη φθορά της κυβέρνησης και του αστικού πολιτικού συστήματος γενικότερα.

Το εκλογικό σώμα έχει … αποσυρθεί στα σπίτια του μετά τις περιφερειακές, η οικονομική κρίση και η ανεργία βρίσκονται ασφαλώς σε πρώτο πλάνο και ένα πρωτόγνωρο ποσοστό 30% κρίνει αυστηρά το σύστημα και δεν παίρνει θέση στην πρόθεση ψήφου. Το ποσοστό αυτό είναι διαστρωματικό. Πρόκειται στην ουσία για εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που είναι αποστασιοποιημένοι, που επιρρίπτουν ευθύνες στους πολιτικούς σχηματισμούς και δεν τοποθετούνται πολιτικά στη δεδομένη συγκυρία.

Η ΝΔ αντέχει τους κλυδωνισμούς, την κυβερνητική προπαγάνδα, την ύπαρξη της ΔΗΣΥ και πληρώνει την απαξία της κυβερνητικής θητείας της. Είναι σαφές ότι όταν εκπέμψει ξεκάθαρα το μήνυμα της, τα δύο μικρά δεξιά κόμματα δεν θα την εμποδίσουν να πάρει την πολιτική πρωτοπορία.

Μικρός Οδυσσέας



Δείτε την έρευνα εδώ:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=375661&dt=31/12/2010

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαλακης avatar
    λαλακης 31/12/2010 19:46:39

    Το Πασοκ δεν θα κανει εκλογες με τετοια γκαλοπ

    Αποκλειεται.
    Εκτος εαν φτασει σε πληρες κοινωνικοοικονομικο αδιεξοδο μη διαχειρησιμο.
    Με απλα λογια για να αποδρασει.

    Η Δημοκρατικη Συμμαχια εχει καποιες σοβαρες και μελετημενες φιλελευθερες αποψεις
    μου φενεται πολυ χαμηλο το ποσοστο που παιρνει, περιμενα ενα 8%.

    Ακομα ο Ελληνας εχει το μυαλο του στους διορισμους στο δημοσιο....

    Για ενα ειμαι σιγουρος.
    Το Πασοκ σταθερα θα βλεπει τα ποσοστα του να μειωνονται.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ λαλακης 31/12/2010 19:52:35

      Λίγο περίμενες. Εγώ την περίμενα κοντά στο 20-22%. Πιο πάνω από τη ΝΔ σε κάθε περίπτωση. Αδικείται το κορίτσι από το αποτέλεσμα. Στημένο θα είναι (αυτό είναι το μόνο σίγουρο... προς ποια κατεύθυνση όμως...).

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ λαλακης 31/12/2010 20:03:44

      Και εγώ 18% περίμενα να της δίνουν.
      Αλλά στοίχισε φαίνεται πως δεν διαβιούν πλέον εν Ελλάδι ο συμμαθητής και φίλος κ.Μιχάλης Χριστοφοράκος και ο κ.Καραβέλας. Ελπίζω βέβαια στην επιστολική τους ψήφο, από το εξωτερικό.
      Διότι θα είναι αμαρτία να χαθούν στη λήθη γνήσιοι φιλελεύθεροι όπως ο κ.Κιλτίδης και σοβαροί μελετητές όπως ο κ.Σκυλακάκης.

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ λαλακης 31/12/2010 21:23:44

      Αν ειναι αληθινα τα στοιχια,αυτο που βλεπω εγω σε απλα ελληνικα ειναι αντωνη εσενα ο κοσμος σε γουσταρει αλλα θελει και αλλα πχ.στειλε τους ντιντιδες σπιτη τους κανε μεγαλες αλλαγες και πιο σκληρη αντιπολητευση μιλα στην ψυχη του ελληνα

  2. Rotarmist avatar
    Rotarmist 31/12/2010 20:05:02

    Tο ποιος ανεβαινει , μαλλον το ΚΚΕ ανεβαινει.
    Γιατι οι αγωνες του ειναι στο δρομο και οχι στα ΚΟΛΩΝΑΚΙΑ με τους ντιντηδες και τις αδελφες του ελαιους!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Rotarmist 31/12/2010 20:06:35

      έλεος!!!!!!!

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ Rotarmist 31/12/2010 20:27:41

      Μην γορτάσεις εντονα απόψε την Πρωτοχρονιά. Θα χειροτερέψει η κατάσταση σου.

      Εαν απόψε ακουσεις βεγγαλικά ή στρακαστρουκες μην εξανίστασαι. Ουτε επανάσταση ουτε Σοβιέτ ουτε αντισταση στους κεφαλαιοκρατες θα ειναι..

      Αλήθεια, πως γιορτάζουν την Πρωτοχρονιά στον Περισσό ?

      Το χαρτάκι επιτρέπεται ?
      Πινουν οι καλοί κομμουνιστες καμμιά μπύρα παραπάνω απόψε ?

      • Kostas avatar
        Kostas @ 3birdssitting 01/01/2011 10:09:58

        Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους.Ο Rotarmist έκανε απλώς μία απλή ανάγνωση του πίνακα με τη δημοσκόπηση και πέσατε να τον φάτε.Αλλά έτσι είναι,ακόμα και όταν το Πασοκ πέσει στο 5% και η ΝΔ στο 4% τότε να μην σας παραξενεύει γιατί είστε τόσο χαμηλά,αλλά να λέτε ότι μειώνεται τη διαφορά και ότι εμπεδώνονται οι απόψεις της ΝΔ στον κόσμο.Κούνια που σας κούναγε ντιντίδες.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Rotarmist 01/01/2011 01:27:29

      ποιοί είναι οι αγώνες του ΚΚΕ? το να κλείνει LIVE την Ακρόπολη θεωρείται αγώνας? Οι παλαιοημερολογίτες του Περισσού έχουν τόση σχέση με την αριστερά όση και τα ξαδελφάκια τους της Κουμουνδούρου. ΟΛΟΙ τους καρεκλοκένταυροι συνδικαλιστές υπάρχουν πολύ μακριά από τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας και την αγωνία του ελληνικού λαού για μιά αληθινά αριστερή κοινωνιοκεντρική πολιτική.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/12/2010 20:06:10

    Δεν υπαρχει λογος για αλλαγη ονομασιας.Η ιδεολογια της ΝΔ δικαιωθηκε πληρως απο τις εξελιξεις.Φυσικα δεν δικαιωθηκαν οι πραξεις της που ηταν ατολμες και ανακολουθες με οσα πρεσβευε αλλα αν πρεπει να αλλαξει ονομα η ΝΔ τοτε τι πρεπει να κανει το ΠΑΣΟΚ που εχει γινει αγνωριστο;

  4. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 31/12/2010 20:20:22

    Οι ιδέες της Δημ. Συμμαχιας ειναι ανευ μορφής και εν πολλοίς ατελεις.

    Το μεγάλο βαρύδι για την Δημ. Συμμαχία, λέγεται "Μπακογιάννη".
    Εχει φθαρεί ιδιαιτερως και απωθει περισσότερο απο οσο ελκύει. Λέγεται οτι υπάρχουν πολλά κρυμμένα εγγραφα, που κοινοποιηθουν εν καιρω, που αποδεικνυουν ασχημα πραγματα για τα "εργα και ημέρες" της προεδρου της Δημ. Συμ.ασχημα εργα και τι

    Για πρωτη φορά δημοσκόπηση δειχνει τον αριθμο του σκληρου πυρήνα των οπαδων των δυο μεγάλων κομμάτων στο ~ 20%-22%.

    Ενω η ΝΔ εχει ξεκάθαρο ιδεολογικο στηριγμα, σε οτι μετρά το σημερινο ποσοστό και μπορεί να ελπίζει στην προσελκυση του "κεντρώου " χώρου,
    το Πασοκ δεν δυναται να ελπίζει ουτε προς τα αριστερα ουτε προς τον κεντρωο και φιλελευθερο χωρο.

    Οποιαδήποτε μείωση του Πασοκ τους επόμενους μηνες κάτω απο το σημερινό % σημαίνει το οριστικό τέλος του Πασοκ.

    Η κομματικη ιστορία παγαποντισμου 35 ετων αρχισε και θα τελειώσει με Παπανδρέου.

  5. Petros avatar
    Petros 31/12/2010 20:40:56

    Το ΠΑΣΟΚ καταρρέει παρασύροντας μαζί του όλη την Ελληνική κοινωνία.
    Η ΝΔ απλά κρατά τα ποσοστά της γιατί επιμένει να προτάσσει την ανάγκη αλλαγής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ και δεν αποφασίζει να ηγηθεί ενός κινήματος ανατροπής του.
    Η ΝΔ ταλανίζεται ανάμεσα
    Στην παλιά εκδοχή της : όνομα , στελέχη ,νοοτροπίες,ιδεολογική σύγχυση που αποτελεί κομμάτι του καταρρέοντος πολιτικού σκηνικού και άρα απορριπτέο.
    Και την καινούρια : Αντώνης Σαμάρας , καθαρή ιδεολογία, πατριωτισμός ,
    που όμως δεν έχει καταστεί ως κυρίαρχη στα μάτια του απλού πολίτη.

    Η μαγική λέξη για το 2011 είναι η λέξη ΑΝΑΤΡΟΠΗ.
    -ΑΝΑΤΡΟΠΗ του παλιού κομματικού κατεστημένου που μόνο αποτροπιασμό
    προκαλεί στη κοινωνία. Και βέβαια αλλαγή ονόματος , συμφωνώ με τον Μικρό Οδυσσέα.
    -ΑΝΑΤΡΟΠΗ και της κατοχικής επικίνδυνης κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ -τρόικας.

    Ο λαός αναμένει σαφή ηγεμονική πρόταση , ελπίδας ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ από τον Αντώνη Σαμαρά και τότε μόνο θα συνταχθεί μαζικά μαζί του

  6. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 31/12/2010 20:45:16

    εγω θελω να μου δωσουν τα τηλεφωνα του 30% που δηλωνει οτι εμπιστευεται την πολιτικη γιωργακη ... να τους κανω δωρο μια 3D που να παιζει μονο μεγκα να χαιρονται το πλυσημο του εγκεφαλου τους

  7. Apollonios avatar
    Apollonios 31/12/2010 20:48:47

    Με δεδομένο το ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ η Ν.Δ βρίσκεται απογοητευτικά χαμηλά. Μη κοροϊδευόμαστε, είμαστε πολύ πίσω και ο καταστροφέας του τόπου ΠΡΩΤΟΣ, μπροστά κι από τον μεγαλύτερο πατριώτη Μίκη. O Σαμαράς ΕΚΤΟΣ, πίσω κι από τον Λαζόπουλο..!
    Δυστυχώς κουβαλάμε δύο μεγάλα βάρη: 1) Την ανεπαρκέστατη υπεράσπιση της κυβερνητικής θητείας της ΝΔ (έχουν πείσει τον κόσμο ότι η ΝΔ φταίει για την χρεοκοπία), ακόμη κι ο Καραμανλής δεν μιλάει (πράγμα προσβλητικότατο απέναντι στον απλό νεοδημοκράτη) και
    2) την ανυπαρξία αντιπολίτευσης επί 5-6 μήνες κι όσο ο ΓΑΠ οδηγούσε τη χώρα στο χάος.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Apollonios 31/12/2010 20:57:19

      Συμφωνώ απόλυτα...για να αλλάξει η κατάσταση καταρχάς πρέπει να εξαλειφθεί η εντύπωση ότι για την κατάσταση ευθύνεται η κυβερνητική θητεία της Ν.Δ. Αυτό πρέπει να γίνει στρατηγικός στόχος της ηγεσίας της Νέας Δημοκρατίας. Αν καταφέρει να καταδείξει ότι υπήρχε συνωμοσία (εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι υπήρχε απλώς παραθέτω μια στρατηγική πρόταση ανατροπής του υφιστάμενου πολιτικού σκηνικού) πίσω από την πτώση της κυβέρνησης Καραμανλή και δυσφήμησης του έργου τότε θα έχουμε τάχιστα σημαντικές ανατροπές.

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ aristotelis 31/12/2010 21:05:18

        Υπάρχει το προηγούμενο με την κυβέρνηση Μητσοτάκη... Ενώ τότε η ΝΔ κατάφερε να βγάλει την χώρτα από το χείλος του γκρεμού που την είχε φθάσει ο Ανδρέας και να αντιστρέψει την πορεία, το ΠΑΣΟΚ μετά το 1993 κατάφερε να πείσει τον κόσμο ότι τάχα την οικονομία την κατέστρεψε σε 3 χρόνια η κυβέρνηση της ΝΔ!!! Το κατάφεραν και τότε λόγω της δικής μας επικοινωνιακής ανικανότητας και αδιαφορίας, τους αφήσαμε να το κάνουν και δεν αντιμετωπίσαμε και τότε την επίθεσή τους. Φοβάμαι ότι και τώρα το ίδιο θα συμβεί και θα βλάψει τη ΝΔ ανεπανόρθωτα και μακροπρόθεσμα...

        • aristotelis avatar
          aristotelis @ Apollonios 01/01/2011 12:17:27

          Δυστυχώς όμως στην Νέα Δημοκρατία δεν το αντιλαμβάνονται αυτό. Μου κάνει εντύπωση δεν συζητάνε με απλούς ανθρώπους...? Στους περισσότερους δε αν ξεκινήσεις συζήτηση για τους υπαίτιους της κατάστασης αμέσως θα σου αναφέρουν τον Κ.Κ β και τους υπουργούς του...Ετσι η κατάσταση δεν αλλάζει και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας ότι ο Σαμαράς θα καταφέρει μόνος του να αλλάξει τα δεδομένα. Θέλει επικοινωνιακό πόλεμο σε όλα τα μέτωπα ακόμα και με τακτικές ανορθόδοξου πολέμου (έτσι για να θυμηθώ λίγο και την ΣΕΑΠ και το ΚΕΑΠ)...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Apollonios 02/01/2011 13:29:48

      +++++++++++

  8. Apollonios avatar
    Apollonios 31/12/2010 20:55:13

    58% έχουν πειστεί ότι θα αποφύγουμε την χρεοκοπία (!) και ένα ποσοστό 16% περισσότεροι από όσους θα ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ θεωρούν καταλληλοτερο Πρωθυπουργό τον Γιωργάκη..!

  9. Apollonios avatar
    Apollonios 31/12/2010 20:59:20

    Αρεσκόμαστε να ρίχνουμε το φταίξιμο για την επικοινωνιακή μας αποτυχία στα πουλημένα και διαπλεκόμενα ΜΜΕ, δεν βλέπουμε όμως ΚΑΙ την ανεπάρκεια των δικών μας στελεχών... Που είτε κρύβονται, είτε δεν έχουν καταλάβει ακόμη και τώρα τι έχει συμβεί στον τόπο, που δεν είναι ικανοί να χρησιμοποιήσουν εναλλακτικά μέσα ενημερωσης όπως τα blogs και το internet γενικότερα, τα λιγότερο ελεγχόμενα επαρχιακά ΜΜΕ οι βουλευτές και στελέχη της επαρχίας κλπ κλπ....

  10. Misha avatar
    Misha 31/12/2010 21:39:09

    H NΔ ακολουθεί την τακτική του σάπιου μήλου.
    Κάθεται και περιμένει να πάρει ο εξαποδώ τον Γκιοργκάκις και τη φάρα του , για να ανέβει αυτή νομοτελειακά στον ετοιμοθάνατο γάιδαρο της εξουσίας.
    Μένει στάσιμη γιατί δεν ξεκαθαρίζει τις ημι-αντιμνημονιακές θέσεις της, δεν καταγγέλει την κατοχική σύμβαση κι από πάνω, το πιο βρωμικο κομμάτι της την πέφτει στο πιο ακέραιο. (αναφέρομαι στην επίθεση εναντίον του Δικτυου 21).

    Γι αυτο και δεν κέρδισε στις περιφερειακές εκλογές, γιατί ο λόγος του δεν ήταν σαφης και ξεκάθαρος.

    Αν ο Σαμαράς δεν αντιληφθεί την αναγκαιότητα για ΑΝΑΤΡΟΠΗ , χωρις συμβιβασμούς, των κατοχικών συμφωνιων και πεπραγμένων της ληστοσυμμορίας ΓΑΠ-ΔΝΤ-ΕΕ , τότε θα καρκινοβατεί και στο τέλος θα γίνει υποχείριο όλων όσων τον είχαν θάψει στην αφάνεια επί μια δεκαετία.

    Οι νταβατζήδες το παίζουν αυτο το κόλπο εδω και πολλες δεκαετιες σε όλα τα μηκη και πλάτη του πλανητη. Χειριζονται σαν κουκλες ηγέτες και κυβερνησεις, οι ισορροπιστές δεν τους φοβίζουν .
    Τυποι «τρελαμένοι» με τον τόπο τους σαν τον Πούτιν (ή σαν τον Φαήλο, γιατί όχι;) που ειναι αποφασισμένοι να παίξουν ρωσικη ρουλετα με τα κεφάλια τους, τους κάνουν να ανησυχούν....

    Κι αυτοί γραφουν ιστορία.Οι άλλοι , ποντικομαμές σαν τον ΓΑΠ, τον Βαν Ρομπούι, τον Μπαρόζο, τον Σολάνα και όλους αυτούς της ιδιας συνομοταξίας , αφήνουν στο χρόνο διαδρομές παρόμοιες με αυτες των σκωλήκων που θα τους φάνε...

    • Petros avatar
      Petros @ Misha 31/12/2010 21:53:43

      Μπράβο Misha ,
      το έγραψα και παραπάνω,
      συμφωνώ απολύτως,
      ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΡΑ!
      Η σε γράφει η Ιστορία σαν μεγάλο εθνικό ηγέτη,
      ή σε τρώει ο σκουπιδοτενεκές της.

  11. απορία! avatar
    απορία! 31/12/2010 22:01:28

    Καλά είστε σοβαροί?? Όλη μέρα ακούω για την έρευνα του παραστρατ(β)ήματος!!

    Η ΝΔ ειναι ηδη πιο μπροστα απο το χουντικο πασοκ. Ότι και να λένε.
    Ο γιωργάκης (λέει η δημοσκόπηση.. αχαχχα!) είναι πιο μπροστά από όλους!!
    Είμαστε σοβαροί που θα δώσω βάση σε αυτό το στημένο σικέ κολπάκι?!!

    Αν ο Σαμαράς δεν ξεκαθαρίσει πως θα μας απαλλάξει από το εμετικό μνημόνιο και την δανειακή σύμβαση της ντροπής, φως δεεεεν βλέπω.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ απορία! 31/12/2010 22:41:46

      Δεν έχουμε πείσει ότι ΔΕΝ φταίει η ΝΔ για τη χρεοκοπία, δεν έχουμε πείσει ότι έχουμε πραγματικά εναλλακτική πρόταση κι ότι εμείς θα πράτταμε διαφορετικά. Σε λίγο καιρό ο ΓΑΠ θα προχωρήσει σε αναδιάρθρωση του χρέους υπό την αιγίδα του ΔΝΤ και της Τρόϊκας (με τρόπο βέβαια που θα συμφέρει πρωτίστως τους δανειστές μας και τους τραπεζίτες μας κι ελάχιστα το λαό μας), θα "πετύχει" επιμήκυνση αποπληρωμής των 110 δις στην Τρόϊκα, θα προχωρήσει κάποια στιγμή νομοτελειακά το Ευρωομόλογο (ασχέτως των υπογραφών του), κι ο ΓΑΠ θα φθάσει να μας το παίζει μέγας Σωτήρας και πρωτοπόρος.
      Πιθανότατα θα δώσει και το μισό Αιγαίο στους Τούρκους μέσω της συνεκμετάλευσης των ενεργειακών κοιτασμάτων, παρουσιάζοντάς το ως "σωτηρία" της οικονομιας μας απο τα έσοδα των πετρελαίων. Ο κοσμάκης θα το έχει φάει και πάλι το παραμύθι, η Ν.Δ. θα παρακολουθεί όλα αυτά τρώγοντας την σκόνη του ΓΑΠ, οι δε "μεγαλοντιντήδες" της παράταξης θα αρχίσουν να τρώνε τον Σαμαρά...
      Εκτός εάν αποφασίσει ο Σαμαράς ΤΩΡΑ να κάνει τις μεγάλες ανατροπές σε ολόκληρο το κόμμα απο άκρη σε άκρη ανα την Ελλάδα και βέβαια παίρνοντας ξεκάθαρη θέση υπέρ (άμεσης) αναδιαπραγμάτευσης του χρέους μας ως μοναδική ρεαλιστική λύση (μέχρι τώρα η ΝΔ έχει πάρει κατηγορηματική θέση ΚΑΤΑ της αναδιάρθρωσης -βλακωδώς η υπόπτως, δεν ξερω). Όσοι πιστεύουν ότι αυτή η θέση της είναι "υπεύθυνη και σοβαρή απέναντι στις αγορές και τους ξένους" να πάνε να ψαχθούν για συμπτώματα "ντιντηδισμού" ή -στην καλύτερη- αφέλειας....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Apollonios 31/12/2010 22:54:00

        Δεν ειναι βλακωδης η θεση κατα της αναδιαρθρωσης.
        Αναδιαρθρωση σημαινει ισως νεοι βαρεις οροι,πληγμα στη φημη της χωρας και στο ελληνικο τραπεζικο συστημα που εχει πολλα ομολογα του Δημοσιου.
        Θα παρουσιασθει προγραμμα μειωσης του χρεους με αξιοποιηση της ακινητης περιουσιας.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Apollonios 02/01/2011 13:41:11

        Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ Ν.Δ.
        ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ" ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ 2008-2009.
        ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΕΧΟΥΝ
        ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ (ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΜΑΖΕΣ).
        ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 2010 ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΚΑΜΨΗΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΚΑΤΟΧΙΚΗ"ΕΛΛΑΔΑ
        ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ Γ.Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
        Υ.Γ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΡΙΣΗ
        ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΑ 150 $ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ απορία! 31/12/2010 22:47:47

      Αμάν πιά με αυτή την άρνηση της πραγματικότητας... Οι εκλογές ήταν μόλις πριν 1,5 μήνα, ξεχάσατε τα αποτελέσματά τους?

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ Apollonios 31/12/2010 22:49:07

        Μήπως δεν είναι ο γυαλός στραβός (το γκάλοπ στο ΒΗΜΑ) αλλά εμείς στραβά αρμενίζουμε??

  12. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 31/12/2010 22:19:09

    Ίσως μπορούμε κι εμείς ,ως διαδίκτυο ,να επιταχύνουμε τις εξελίξεις.
    factorx ανέβασε, αν μπορείς, τους χάρτες με τις ΑΟΖ που έβγαλε χτες το kontra channel. Σε λίγες μέρες ο ΓΑΠ θα πάει στο Ερζερούμ,ας του χαλάσουμε τα σχέδια. Αν ανέβουν οι χάρτες για κανένα μήνα, δεν θα έχουν δικαιολογία οι βουλευτές της ΝΔ του ΠΑΣΟΚ και της αριστεράς. Αναγκαστικά θα πάρουν θέση...
    Μην αφήνουμε μόνο τον Καμμένο, την Καννέλη, το Λαφαζάνη, το Φαήλο, τον Πιπερόπουλο, τον Κουίκ να μιλάνε. Να τους αναγκάσουμε να βγουν σε ΜΜΕ και blogs

  13. Apollonios avatar
    Apollonios 01/01/2011 02:37:54

    Καλά, για τους τραπεζίτες στεναχωριέσαι? Μην ανυσυχείς για αυτούς, για τον παπού και την γιαγιά σου να ανησυχείς καλύτερα, που κινδυνεύουν να πεθάνουν από την εξαθλίωση... Υπάρχουν τεχνικοί τρόποι αναδιάρθρωσης (εξαρτάται από τη διάθεση της ΕΚΤ και απο τη δική μας διαπραγματευτική ικανότητα) που μπορούν να προσφέρουν λύσεις χωρίς να πληγούν ιδιαίτερα και οι τράπεζες για τις οποπιες ανησυχείς. Το ξαναλέω για πολλοστή φορά εδώ μέσα κι ας ξανακατηγορηθώ: Αναδιάρθρωση θα γίνει, είναι αναπόφευκτο, χρέος 150% δεν είναι βιώσιμο. Το μέγα θέμα είναι ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ αναδιάρθρωση θα γίνει και ποιόν θα εξυπηρετέι περισσότερο. Όσο πιό γρήγορα γίνει, τόσο το καλύτερο για τον απλό έλληνα. Με κυβέρνηση πουλημένη, μόνο αν εμείς βγούμε στους δρόμους και τα κάνουμε όλα λίμπα θα αναγκαστούν να μας "κουρέψουν" και επιμηκύνουν το χρέος άρον-άρον, γιατί τρέμουν τις ανεξέλεγκτες καταστάσεις που μπορεί να αξαπλωθούν και σε άλλες χώρες. Με το θάνατο των ανθρώπων στη Μαρφίν έπεσαν τα χρηματιστήρια σε όλο τον κόσμο, μη νομίζετε ότι δεν φοβούνται οι πανίσχυροι διεθνείς τοκογλύφοι... Όσο καθόμαστε τρομαγμένοι και άβουλοι, τόσο θα "κουρεύουν" τα δικά μας εισοδήματα και τις ζωές μας, μέχρι να μας κάνουν δουλοπάροικους και να βάλουν χέρι στον (υποθηκευόμενο με κάθε δόση του μνημονίου) δημόσιο πλούτο μας.

  14. zackii avatar
    zackii 01/01/2011 09:12:44

    Με ορισμένα δεδομένα και πολύ είναι το ποσοστό της ΝΔ. Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει..η δεν θέλουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει. Γιατί να εμπιστευθεί ο κόσμος το Σαμαρά? Επειδή λέει ότι θα κάνει ...ανάπτυξη? Τι σημαίνει αυτό?
    Όταν στην Ελλάδα ακόμα και οι ελάχιστες βιομηχανίες που υπάρχουν είναι κρατικοδίαιτες, υπάρχει περίπτωση ανάπτυξης? Εκτός αν συζητάμε γιά..μαιμού ανάπτυξη στυλ Ολυμπιακών αγώνων.
    'Ολοι λοιπόν πιστεύουν ότι ο Σαμαράς θα συνεχίσει την πολιτική του ΓΑΠ, έστω με μεγαλύτερη σοβαρότητα και λιγότερα καραγκιοζιλίκια, αλλά μέχρι εκεί.
    Κανείς δυστυχώς δεν έχει πείσει ότι μπορεί να τα βάλει με βιομηχάνους, καναλάρχες, πετρελαιάδες και όποιον άλλον ρουφάει στην κυριολεξία το αίμα του κόσμου.
    Γιά να ανακάμψει λοιπόν η χώρα πρέπει να είναι ο Σαμαράς έτοιμος να εξαγγείλει γενναία μέτρα, όχι μόνο στο...πάρε, αλλά και στο δώσε. Ας εκπονήσουν λοιπόν στη ΝΔ, σχέδιο επιστροφής των κλεμμένων μισθών και συντάξεων -με το σχετικό εξορθολογισμό φυσικά- και εναλλακτικές λύσεις αντικατάστασης αυτών των εξόδων.
    Αν το κάνουν θα δείτε πως θα εκτοξευτούν τα ποσοστά της ΝΔ. Κανείς δεν ενδιαφέρεται αν αυτός που του βάζει το χέρι στην τσέπη λέγεται ΓΑΠ η Σαμαράς.
    Με σύνθημα λοιπόν ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΛΕΜΜΕΝΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ, και αποκατάσταση του βιοτικού επιπέδου θα δείτε ποιές θα είναι οι επόμενες μετρήσεις. Μέχρι τότε και το 20% πολύ θα είναι..

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 01/01/2011 09:23:43

      Κι αν νομίζουν στη ΝΔ ότι αυτά δεν γίνονται ας κάτσουν να περιμένουν...την επετηρίδα -που μάλλον θα αργήσει να ανοίξει,αν ανοίξει ποτέ γιά τον κο Σαμαρά.

  15. Kostas avatar
    Kostas 01/01/2011 10:15:18

    Ήθελα να ήξερα τόσο μεγάλη κάψα έχετε εκεί στη ΝΔ που κοιτάτε τις δημοσκοπήσεις κάθε τρις και λίγο.Θα έρθει και η σειρά σας και θα δούμε και αυτά που λέτε για αντιμνημονιακή πολιτική και άλλο μείγμα πολιτικής.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/01/2011 10:17:58

    H NΔ δεν ειναι ουτε θα γινει ποτε δεξιο ΠΑΣΟΚ για να υποσχεται λεφτα που δεν υπαρχουν.Εχει ηδη υποσχεθει μια αποκατασταση των χαμηλων συνταξεων και εχει δηλωσει αντιθετη στις απολυσεις.Μεχρι εκει.
    Επιστροφη ολων των εισοδηματων που κοπηκαν δε γινεται και δεν προκειται να εξαγγελθει.

    • Petros avatar
      Petros @ ψυχραιμια 01/01/2011 10:30:18

      1.Ότι δεν ψήφισε , πρέπει να το ακυρώσει;
      2.Λεφτά λιγότερα ή περισσότερα πάντα υπάρχουν.
      Το θέμα είναι από που μαζεύονται αυτά που λείπουν και πως μοιράζονται αυτά που πρέπει να μοιραστούν .

    • zackii avatar
      zackii @ ψυχραιμια 01/01/2011 19:34:49

      @ ψυχραιμία
      Άρα συμφωνείς με το ΓΑΠ ότι αυτά έπρεπε να γίνουν, αλλά δεν γουστάρεις ΓΑΠ αλλά Σαμαρά. Παναθηναικός -Ολυμπιακός κάτι...έτσι?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ zackii 01/01/2011 19:44:29

        Οχι ακριβως.Κατ αρχην πιστευω οτι δε χρειαζοταν η προσφυγη στο ΔΝΤ.Η Ελλαδα θα μπορουσε να συνεννοηθει με τη Γαλλια και τη Γερμανια που δεν ηθελαν την κριση του ευρω και να δανειοδοτηθει απο τις τραπεζες της με ηπια μετρα λιτοτητος.
        Τωρα απο τα μετρα του μνημονιου με αρκετα συμφωνω -τα περισσοτερα τα ψηφιζει και η ΝΔ οπως απελευθερωσεις επαγγελματων,αναδιαρθρωσεις,συγχωνευσεις κλπ.
        Δε συμφωνω με τη μεγαλη αυξηση του ΦΠΑ και λοιπων φορων ,το κοψιμο των συνταξεων και των δωρων για μισθους κατω απο 2-3 χιλιαδες ευρω.
        Ολα ειναι θεμα δοσολογιας.Γενικα ειμαι κατα των θεραπειων σοκ - παρ οτι κατα των κομμουνιστικων καθεστωτων θεωρω πιο σωστη τη σταδιακη μεταβαση οπως κανει η Κινα παρα το χαος της Α.Ευρωπης.
        Απο ενα συντηρητικο ανθρωπο δεν μπορεις να περιμενεις και αλλη λογικη.Το ΠΑΣΟΚ ειναι εξτρεμιστικο κομμα ,περασε απο την υπερβολικη σπαταλη στην αγρια διαιτα.

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/01/2011 12:23:11

    Οι ψηφοφόροι της ΝΔ που την εγκατέλειψαν (αφού πρώτα τους απογοήτευσε την περίοδο 2004-2009) δε θα επιστρέψουν όσο παραμένουν στην ομάδα τα σαπάκια. Ούτε και η φρίκη που θα υποστεί ο κόσμος από τα επερχόμενα μέτρα του ΠΑΣΟΚ θα τον στρέψει προς τη ΝΔ γιατί τη θεωρούν ως υποκατάστατό του. Έχουν άδικο; Ας το αποδείξει ο Σαμαράς αλλάζοντας πρόσωπα. Σαρωτικές αλλαγές τώρα. Όσο για το ΠΑΣΟΚ, κάνει ήδη κουμάντο για το μέλλον του. Πώς; Μα μέσω της εκπαίδευσης φυσικά (η προβατοποίηση εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς πλέον και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση). Εκεί όπου παίζει χωρίς αντίπαλο και ο Σαμαράς δεν ασχολείται καθόλου, είτε γιατί δεν προλαβαίνει είτε γιατί δεν έχει καταλάβει πώς συνδέεται αυτό το ζήτημα με τα υπόλοιπα. Αν κατάλαβα σωστά τα άρθρα του Φαήλου Κρανιδιώτη η ΝΔ σκοπεύει να πορευθεί με τη λογική 'αυτούς έχουμε, με αυτούς θα συνεχίσουμε αναγκαστικά γιατί αυτοί είναι οι βουλευτές μας'. Τότε όμως ο κόσμος θα σκεφτεί είναι 'αφού αυτούς μόνο έχετε, τους οποίους έχω ήδη δει στην πράξη και δε μου άρεσαν, γιατί να σας ξαναψηφίσω;'. Μην ξεχνάμε ότι οι συνθήκες έχουν πια αλλάξει. Η επόμενη κυβέρνηση θα έχει να διαχειριστεί μια τρομακτική κατάσταση. Επομένως οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλότερες από παλιά. Άλλωστε, ένα κόμμα δεν έχει μόνο τους βουλευτές του για να αξιοποιήσει. Για παράδειγμα, τι έγινε με τα παλικάρια που έγραψαν το 'δελτίο μόρφωσης' της ΝΔ πρόσφατα; Που πρότειναν να διαβάζουμε ΝΕΑ και να βλέπουμε ΜΕΓΚΑ; Είναι ακόμη στη ΝΔ; Εάν ναι, τότε καληνύχτα και όνειρα (εξουσίας) γλυκά.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 01/01/2011 12:23:39

      Και κάτι ακόμη:

      Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!

  18. λαμόγια, φέρτε πίσω τα λεφτά που κλέψατε και ακόμα κλέβετε avatar
    λαμόγια, φέρτε πίσω τα λεφτά που κλέψατε και ακόμα κλέβετε 02/01/2011 08:40:11

    22% είναι ακόμα οι βολεμένοι του πασοκ;
    ποιοί είναι αυτοί;
    1. οι βολεμένοι υπάληλοι του καφενείου βουλή, αυτοί που βολεύτηκαν από το πασοκ γιατί και όλα τα άλλα κόμματα έχουν βολέψει εργαζόμενους μέσα εκεί,
    2. οι 156 βουλευτές και οι οικογένειές τους και οι φίλοι τους που κάτι περιμένουν από αυτούς,
    3. οι δημόσιοι υπάλληλοι που βολεύτηκαν με το πασοκ, άσχετα αν τους αφήσει όλους με 800 € / μήνα, σου λένε κάλιο λίγα και στο χέρι παρά τίποτα,
    4. αυτοί που βολεύτηκαν από το χρηματηστήριο του Σημίτη, εννοώ αυτοί που είχαν τις πληροφορίες από μέσα από το πασοκ και έβγαλαν λεφτά, γιατί όλοι οι άλλοι έχασαν λεφτά,
    5. αυτοί που ήταν σοσιαλιστές και δεν πήραν είδηση τι έχει γίνει τώρα γιατί βλέπουν μόνο το MEGA και την ΝΕΤ,
    6. αυτοί που έχει κολλήσει το μυαλό τους στον Ανδρέα Παπανδρέου και δεν έχουν πάρει είδηση ότι πλέον το πασοκ τίποτα δεν θυμίζει τον Ανδρέα,
    7. αυτοί που δεν έχουν ακούσει ότι ΄ξύπνησε ο πρώτος εισαγγελέας και κατηγόρησε τον ΓΑΠ για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ και όπου νάναι θα ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι εισαγγελείς.
    8. αυτοί που νομίζουν ότι όλοι έφαγαν από το πασοκ, γιατί έφαγαν αυτοί,
    9. αυτοί που δεν μπορούν να πιστέψουν ότι το σχέδιο ΔΝΤ για την Ελλάδα ήταν φτιαχτό.
    10. αυτοί που ακόμα εμπιστεύονται το πασοκ που τους έκλεψε τα προπληρωμένα χρήματά τους, μπορεί να τους παραδόσει και ολόκληρη την χώρα μας,
    11. οι δημοσιογράφοι των μεγάλων καναλιών γιατί τρώνε με χρυσά κουτάλια για να μην μιλάνε,
    12. οι καναλάρχες που χρωστάνε τα έντερά τους και δεν θέλουν να πληρώσουν,
    13. αυτοί που δεν βλέπουν ότι ο ΓΑΠ κάνει μυστικές συμφωνίες με την Τουρκία και τα μαθαίνουμε από τον Νταβούτογλου,
    14. αυτοί που νομίζουν ότι είναι άξιος, με 150 συμβούλους να μας βγάλει από το ΔΝΤ που αυτός ο ίδιος μας έβαλε,
    15 αυτοί που δεν έχουν ακούσει ότι ο ίδιος και οι κοντινοί του υπουργοί παίρνουν εντολές από την μπίντελμπεργκ το κλαμπ με πρόεδρο τον Κίσινγκερ

    Αυτοί αποτελούν το 22% του Ελληνικού λαού,
    θα τους πάρει πολύ ακόμα να συνέλθουν και να πετάξουν έξω τους προδότες;

    Μπορεί κάποιος από αυτούς να μου απαντήσει;

  19. aris avatar
    aris 02/01/2011 18:42:51

    Την πολιτική πρωτοπορία μπορεί να την πάρει η ΝΔ. Αλλά την απόλυτη πλειοψηφία που απαιτεί 41% του λαού και πάνω από 43% με οκτακομματική βουλή δεν μπορεί με τίποτε να την πάρει εφ' όσον υπάρχουν τα δύο μικρά κόμματα της παράταξης. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι προεκλογική συμφωνία αρχών σε κάποια βασικά θέματα αυτόνομη κάθοδος των τριών κομμάτων αν η ΝΔ έχει εξασφαλισμένη την πρωτιά (αλλιώς κοινή κάθοδος σε συνασπισμό της κεντροδεξιάς) και κατανομή των υπουργείων μετά ανάλογα με την κοινοβουλευτική δύναμη του κάθε κόμματος.
    Δηλαδή μετωπική σύγκρουση κεντροδεξιάς με κεντροαριστερά, νίκη και σωτηρία της χώρας.
    Όποιος σαμποτάρει τα παραπάνω θα μπει στο περιθώριο από τον κόσμο της παράταξης
    ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΕΓΑΛΗ.