15/09/2008 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ πέρασε μπροστά

Πανελλαδική έρευνα για λογαριασμό του ΑΝΤ1 φέρνει πρώτο το ΠΑΣΟΚ στην πρόθεση ψήφου, ύστερα από οκτώ χρόνια.

Το ΠΑΣΟΚ, μετά τις εξαγγελίες του Γιώργου Παπανδρέου στη ΔΕΘ, συγκεντρώνει 28,8%, ενώ η Νέα Δημοκρατία 26,6%. Ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με 10,8%, το ΚΚΕ με 6,8% και ο ΛΑΟΣ με 4,6%.

Σε ερώτηση για τον ποιον εμπιστεύονται περισσότερο οι ψηφοφόροι, ο Γιώργος Παπανδρέου συγκεντρώνει ποσοστό της τάξης του 35%, ενώ ο Κώστας Καραμανλής απέσπασε το 30%.

Σε άλλη ερώτηση για το αν θα ήταν καλύτερα τα πράγματα σήμερα με κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ, το 41% των συμμετεχόντων στη δημοσκόπηση απάντησαν ναι, ενώ στην παράσταση νίκης φαίνεται ότι η ψαλίδα κλείνει υπέρ του ΠΑΣΟΚ.

Α, ρε «καταλληλότερε»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 15/09/2008 20:45:59

    Α ρε Factora... τι τραβάς κι εσύ! Άντε ξανά μανά να αντιπολιτεύεσαι το νέο ΠΑΣΟΚ, πάνω που είχες συνηθίσει να κάνεις κριτική στον ταπεινό και ηθικό Κώστα...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 20:56:45

    Νομίζω ότι το σύνθημα:

    ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΓΕΡΑ ΕΦΕΡΕΣ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΡΟΣΤΑ,

    τα εξηγεί όλα.

    Χωρίς να υποβαθμίζω το νόμιμο και ηθικό ή τον ...ΕΦΡΑΙΜ (τα σκάνδαλα δηλαδή) η οικονομική πολιτική του κ Καθηγητή έχει ανατρέψει το πολιτικό σκηνικό.


    ΥΓ

    τα ποσοστά με τα οποία προηγείται το ΠΑΣΟΚ, είναι συντριπτικά σε όποιο τομέα εφάπτεται της οικονομίας.

  3. lamogio avatar
    lamogio 15/09/2008 21:08:32

    λαμογια τα πιστευεται αυτα που γραφετε?
    ειστε ηλιθιοι ,η περνατε εμας για ηλιθιους?

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 21:11:38

    Όταν δεν βγαίνει ο μήνας για 1,500,000 ΕΛΛΗΝΕΣ, όλα τα υπόλοιπα είναι υψηλή πολιτική ανάλυση....

  5. potamiotis avatar
    potamiotis 15/09/2008 21:15:59

    ΣΕΙΣΜΟΣ..ΣΕΙΣΜΟΣ..ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΝΑΤΤΕΛΛΕΙ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ Ο ΠΥΡΣΟΣ..ΟΞΩ Π@ΣΤΗ ΑΠ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ...

  6. saska avatar
    saska 15/09/2008 21:18:48

    Τώρα οι δημοσκοπήσεις είναι έγκυρες ;
    Το ακούω απο τον Λοβέρδο!
    Πριν δεν ήταν ήταν πειραγμένες
    Μππουάαααααααα

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 21:19:37

    Ο τρελός είδε το μεθυσμένο και φοβήθηκε.


    ΠΠ

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 21:26:29

    Αγαπητοί ανώνυμοι απλά μαθηματικά είναι ακόμα και για τους χαζούς κουτόφραγκους:

    Όταν έχει υπερβεί κατά 6 δις το όριο δανεισμού για να καλύψει τα ελλείμματα (χρέος+τόκοι), όταν η EUROSTAT θα το πάει το έλλειμμα του 2007 στο 3,1 (άρα για το 2008 θα πρέπει να κλείσει κάτω από το 2,5) και μία απλή βόλτα αν κάνει κάποιος στις "τιμές" στα ράφια, χρειάζονται δημοσκοπήσεις?


    ΥΓ


    στα 97 $ το βαρέλι στο 1,2 € η βενζίνη

  9. lamogio avatar
    lamogio 15/09/2008 21:30:10

    metron analysis η metron malakinsis
    χαρουλες τα λαμογια..
    πλακα εχουν..
    πιστευουν τα ψεμματα τους.

  10. jkr avatar
    jkr 15/09/2008 21:32:16

    το τι θα γίνει στις επόμενες εκλογές δε χρειάζεται και πολύ μαγείρεμα ή σκέψη, τα πράγματα είναι προδιαγεγραμμένα εδώ και 1 1/2 χρόνο για όσους ξέρουν.

    τελείως δημοσκοπικά τώρα: από το 2000, 2004, 2007 η μόνη εταιρεία που πέφτει μέσα είναι η Κresaerch νυν Public issue με τη δική της μέθοδο εκτίμησης ψήφου. έβγαζε ακριβώς τη διαφορά νδ-πασοκ όταν ο Φανάρας και η GPO έδειχναν ή ήθελαν να δείξουν ντέρμπυ.

  11. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 21:32:32

    Κάποιος δεν γουστάρει το Ισίδωρο... EOEOEO!!

    @Ιαθεγενή: Εμείς παίρνουμε πετρέλαιο σε τιμές Brent, όχι Crude.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 21:36:50

    Η τιμή του μπρεντ αν και έφτασε στα 91,50 δολ./βαρέλι διαπραγματεύεται τώρα στα 95,210 δολάρια.

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_15/09/2008_248222

  13. nas avatar
    nas 15/09/2008 21:36:52

    Ρε μπλε λαμόγιο, δεν είναι η ίδια εταιρεία που σας έδειχνε τόσο ηθικούς και αμόλυντους; τώρα σε... τσούζει;

  14. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/09/2008 21:38:40

    Δε νομίζω το πρόβλημα της φτώχειας να είναι τόσο μεγάλο όσο λέτε διότι η σχετική ανάρτηση στο ιστολόγιό μου δε δέχεται επισκέψεις. Είναι ένας δείκτης.

    Τώρα για την πρωτιά του ΠΑΣΟΚ ισχύει αυτό που ίσχυε το 2004. Η ΝΔ κέρδισε τις εκλογές τότε λόγω ανεπάρκειας του ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ θα κερδίσει λόγω ανεπάρκειας της ΝΔ. Θα αλλάξουμε απλά ομάδα κλεφτών.

  15. thanos avatar
    thanos 15/09/2008 21:40:18

    @13.# Anonymous Says:
    September 15th, 2008 at 9:27 pm

    ο Μαμαλάκης την έκανε τη δημοσκόπηση;;;

    Σε διαβεβαιω πως οχι... Μαλλον Ο ζαχοπουλος.

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 21:42:39

    Ο "μεσαίος ψηφοφόρος" που δίνει την νίκη στις εκλογές, ψηφίζει με βάση την καθημερινότητα.
    Την καθημερινότητα αυτή ο κ Αλογοσκούφης την ...έθαψε.
    Προσωπικά πιστεύω είτε σε διπλές εκλογές το καλοκαίρι του 2009 είτε σε εξάντληση της τετραετίας (όσο πάει βέβαια), γιατί μόλις παραληφθούν τα πρώτα εκκαθαριστικά του χρόνου, μετά από τα φετινά ΤΑΠ, Τέλη κυκλοφορίας, φόρο μικρομεσαίων οι δημοσκοπήσεις θα ...περιττεύουν.

    ΥΓ

    Να δούμε από που θα συνεχίσει τις επιτυχίες του ο καθηγητής.

  17. wert01gf avatar
    wert01gf 15/09/2008 21:45:06

    Με δύο metron και δύο σταθμά γίνονται οι δημοσκοπήσεις. Πόσο καλή μπορεί να είναι έπειτα η analysis;

  18. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 21:48:22

    Μη βιαζεστε αδελφια . Οντως το κλιμα αλλάζει αλλα εχει πολυ δρομο ακόμη. Κανένας δεν ειπε την τελευταια του κουβέντα ουτε εβγαλε το τελευταίο σκανδαλο στη φόρα.
    Γι αυτό μην κρεματε πλερέζες οι δεξιοι και μην κανετε σαν τους συνασπισμένους την επαυριο της εκλογής τσιπρα οι ΠΑΣΟΚΟΙ. Υπομονή και ψυχραιμία.......

  19. minister avatar
    minister 15/09/2008 21:52:10

    Τί λες τώρα; Έφτιαξε και αρχηγικό προφίλ ο Γιωργάκης; Να δώ τί θα το κάνει το 28%. Και ευτυχώς δηλαδή που πήρε κεφάλι γιατί ο μπάμιας κόντεψε να καταστρέψει ολόκληρη Ελλάδα για να καταφέρει να τον κάνει πρωθυπουργό και να μη δώσει στη Ντόρα. Αλίμονο μας!

  20. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 21:53:14

    Οσο για την ατερμονη συζήτηση για τις εταιρειες και την αξιοπιστία διαβάστε εδώ γιατί δεν αλλαξε στην ουσία σχεδόν τιποτα:
    "Συστηματική καταστρατήγηση τής στατιστικής"
    http://www.antinews.gr/?p=3370

  21. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 15/09/2008 21:56:41

    μια λαμπάδα στο μπόι του Ρουσόπουλου...
    άντε γειά Κωστάκη..

  22. saska avatar
    saska 15/09/2008 22:20:55

    Διπλωμάτη μην κλέβεις τις άτάκες του Πρετεντερη !
    Κοντεύει να πάθε καρδιακό που ο ΓΑΠ είναι καταλληλότερος!

  23. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 22:41:38

    @ Ανώνυμος 30
    Σημερα ο απεχθής πρετεντερης ρώτησε τον ΠΑΚΗ που γυρισε απ το κρυο αν μπορει να ονομασει εναν υπουργό του ΠΑΣΟΚ που να συμπεριφερθηκε σαν τον Βουλγαρακη. Ο Πακης δεν θυμότανε κανέναν. Ουτε και κανενας άλλος. Ουτε Βουλγαράκη ουτέ Παυλιδη ουτε Ρουσόπουλο.
    Μπορει να υπηρχαν λαμόγια στο ΠΑΣΟΚ αλλά με ονωματεπώνυμο και πλουσια δραση υπουργούς εχει μονο η ΝΔ και τουσ καλυπτει και ο αρχηγός. ΓΙ αυτό ανεβαιν ει το ΠΑΣΟΚ. Κανεις δεν θυμαται κανεναν υπουργό του ΠΑΣΟΚ με τα βρακια κατεβασμενα και τα φράγκα στα χέρια

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 22:51:22

    @32 περαστικός

    "Κανεις δεν θυμαται κανεναν υπουργό του ΠΑΣΟΚ με τα βρακια κατεβασμενα και τα φράγκα στα χέρια"


    χαχαχα

    ...από ότι θυμάμαι υπήρχε ένας υπουργός που κοστολογούσε το νόμο 2,000,000 $
    ...ένας πρωθυπουργός που είχε βάλει τιμοκατάλογο στα δωράκια που μπορούσε να κάνει κάποιος στον εαυτό του
    ...ένας "στρατηγός" που πούλαγε κουπόνια στην SIEMENS
    ...ένα ιδιόχειρο σημείωμα "γραφείου υπουργού", αλήθεια ξεχάστηκε?, που ζήταγε από την SIEMENS ...χάρη

    Αν στο "δεν θυμάται" ενστερνίζεσαι τη ρήση του Μητσοτάκη ...έχεις δίκαιο

  25. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 22:58:23

    Επιμενω: Αναλογο του ΠΑυλιδη και του Βουλγαρακη θυμασαι ω ιθαγενή?? Με όνομα και γεγονοτα.
    Ξαναλέω , εκλεβαν και οι ΠΑΣΟΚΟΙ (και πιθανότατα δεν θα διορθωθουν) αλλα τόση ξετσιπωσια (αναμικτη με βλακεια) δεν ξαναειδε ο τόπος.

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2008 23:05:39

    Αφού θέλεις μόνο δύο ονόματα:

    Κουτσόγιωργας
    Τσουκάτος, για παραβίαση του νόμου.

    Αν θέλεις "ηθική" ρίξε μια ματία στα ονόματα των δανειστών για να καλυφθεί το ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για το ...κωλόσπιστο

  27. miaouth avatar
    miaouth 15/09/2008 23:24:18

    Ο Βουλγαράκης και οι Ρουσόπουλος, Ζαχόπουλος, Παυλίδης κτλ είναι απλές αταξίες.
    Τον Καραμανλή τον καίει κυρίως ο Αλογοσκούφης και ιδιαίτερα με τη μεταμφίεση σε Κλιμακοσκούφη. Θίγει κοινωνικά στρώματα κατ' εξοχήν φιλικά προς τη ΝΔ, αποκαλώντας τα μάλιστα φοροφυγάδες a priori. Όχι πως δεν είναι έτσι για κάποιες από τις ελευθεροεπαγγελματικές αυτές κατηγορίες (π.χ. γιατροί, έμποροι κτλ). Αλλά αυτούς είχαν σίγουρους, άν δεν τους θέλουν που θα βρούν άλλους σε εποχή κρίσης;
    Άν θέλουν να διατηρήσουν τη βιωσιμότητα της ΝΔ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ, είναι υποχρεωμένοι να διώξουν τον Αλογοσκούφη. Γρήγορα.
    Όσο για τις επόμενες εκλογές, όποτε κι άν γίνουν, μόνο με θεική (ή σατανική) παρέμβαση θα είναι πρώτοι.

  28. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 23:43:52

    miaouth, για την οικονομια εχεις δικαιο. Τα σκανδαλα ομως , με τον τροπο που εσκασαν άλλαξαν το κλιμα, εκαναν πολυ κοσμο να μουδιασει και να αρχισει να αμφιβάλει με αποτέλεσμα τα μετρα του αλογοσκούφη να δώσουν τη χαριστική βολή. Ιδιαιτερα το Ιερον real estate εκατσε πάνω στη καχυποψία του Νεοέλληνα για το παπαδαριο οταν προκειται για φράγκα.
    Ο ΚΚ μπορει να αλλάξει το κλιμα και ενδεχομένως να ρεφάρει μόνο αν Διωξει το Ρουσόπουλο (η τον κρύψει στο ντουλάπι). Αυτός πρωσοποποιει το στυλ διακυβερνησης και συμπεριφοράς που αποστρεφεται ο κόσμος.

    ΥΓ Η προσπάθεια με τον κουτσογιωργα ειναι αξιολογη αλλα αφορα την αρχαία ιστορία. Σαν τα ροζ διπλώματα του Στράτου επι Θειου ΚΚ (άλλη αρχαια ιστορία)
    Τον τσουκατο τον "επνιξε" ο Σημιτης και τον σουταρε ο ΓΑΠ, δεν κυκλοφορει σε παραδοσεις υπουργειων σαν τον Παυλίδη. Ασε που ηταν απλός παρατρεχαμενος και οχι υπουργός. Αλλος???

  29. punisher avatar
    punisher 15/09/2008 23:50:16

    Κάποιοι ζαλίστηκαν από την πρώτη ευνοϊκή για το Πασοκ δημοσκόπηση. Να ανησυχούν οι δεξιοί το καταλαβαίνω να ανησυχούν και οι αριστεροί αυτό δεν το πάει ο νούς μου. Αντε γεια!

  30. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 23:50:22

    Επίσης ο "αρχιερεας της Διαπλοκής" σουταρε επι τοπου εκεινον τον απίθανο Μαλεσιο. Ουτε και εκεινος εκανε τιποτα παράνομο. Παπαριες του τύπου "οτι ειναι νομιμο ειναι ηθικό" δεν ειπε ομως ουτε βγηκε κανενας να τον καλυψει.
    καταλαβετε το. Ειναι το φαινεσθαι που κανει τη ζημια στη ΝΔ οχι η ουσία. Το θρασσος και η ξετσιπωσια. Περισεψε.

  31. theo avatar
    theo 16/09/2008 00:44:25

    Ας φαντασθούμε λοιπόν ότι τα αποτελέσματα του γκάλοπ βγαίναν ανάποδα. Δηλαδή με προβάδισμα της ΝΔ. Θα τα πίστευε κάποιος, έστω ελάχιστα με σώας τας φρένας; Νομίζω όχι. Το ποιος θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές είναι το τελευταίο που απασχολεί τον ελληνικό κόσμο. Ο καθείς κοιτά να σώσει οτιδήποτε σώζεται από τα συντρίμμια της ζωής του.

  32. mareli avatar
    mareli 16/09/2008 00:56:28

    Μερικές παρατηρήσεις για τη δημοσκόπηση:

    1. στόχος των δημοσκοπήσεων της τελευταίας εβδομάδας από τις "γνωστές" ALCO και METRON ANALYSIS είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και όχι η ΝΔ της οποίας την πολιτική κυριαρχία (παρά την φθορά λόγω οικονομίας) δεν μπορούσε ΚΑΝΕΙΣ να αμφισβητήσει πριν 10 ακριβώς ημέρες!! Στόχος είναι η αύξηση της συσπείρωσης στο ΠΑΣΟΚ μέχρι τις Ευρωεκλογές, προκειμένου να αποφευχθεί η κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ, αφού θεωρείται δεδομένο, ότι οι Βενιζελικοί θα "τιμωρούσαν" το Γιώργο μέσω ΣΥΡΙΖΑ, για να τον ξεφορτωθούν. Η συσπείρωση στο ΠΑΣΟΚ αυξάνεται ΑΜΕΣΩΣ αν ο ψηφοφόρος του "μυριστεί" ΕΞΟΥΣΙΑ. Γι' αυτό η METRON δείχνει επί πλέον μείωση της ψαλίδας στην "ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΝΙΚΗΣ" στέλνοντας το μήνυμα: ερχόμαστε στην ΕΞΟΥΣΙΑ!
    2. Ο Ευαγγελάτος έχει σκηνοθετήσει ξανά το ίδιο έργο (στο ALTER) 15 ημέρες πριν από τις εκλογές του 2004, όταν παρουσίασε δημοσκόπηση της ALCO, που έκλεινε την ψαλίδα στη 1 μονάδα! Και τότε μιλούσε για τη δημοσκόπηση "που ανατρέπει το πολιτικό σκηνικό".
    3. O Ευαγγελάτος έχει σκηνοθετήσει και το σεισμό των 7.5 ριχτερ στην Κεφαλλονιά, που ΟΛΟΙ γνωρίζουμε ότι δεν έγινε ΠΟΤΕ!!!

    Το επικοινωνιακό "δρώμενο" που ζούμε αυτές τις μέρες ταιριάζει απόλυτα στην επέτειο της Δημοκρατίας που "σκηνοθέτησαν" μετά την μεταπολίτευση τα οράματα της Σοσιαλ-αριστερής νομενκλατούρας στη χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία, αλλά αποδέχτηκε και την Τυραννία!!

  33. XP avatar
    XP 16/09/2008 02:49:33

    Logiko den einai re paidia na anebei to PASOK stis dhmoskophseis? Einai h eikona tis hmeras. Se mia bdomada mporei na exei allaksei h eikona. Kai eseis tou syriza mhn zorizeste toso poly. Kapoio komma eprepe na einai prwto. Ti perimenate? Na einai to syriza? Opws anebasan ta kanalia ton Tsiprako etsi ton rixnoun. Fouska htan etsi ki alliws.

    Kai pou eiste akomh. Oi dhmoskophseis 8a feroun polla kala gia ton GAP kai to PASOK sto kontino mellon. Asxeta an einai gia kalo auto.

  34. thanos avatar
    thanos 16/09/2008 03:35:09

    @33.Ο Ιθαγενής
    September 15th, 2008 at 10:51 pm

    Περιμενε λιγο ακομα ....πισω εχει η SIEMENS την ουρα.

  35. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 16/09/2008 04:43:45

    Δεν γνωρίζω αν θυμάστε την ερώτηση του δημοσιογράφου της Απογευματινής στον ΓΑΠ .Και αυτός την έκανε γαργάλα .Μονό ο σίβυλλα το έπιασε καλά και μας αναφώνησε Π. Αθανασιάδης βουλευτής Ν. Κοζάνης εργολάβος . Βγήκαν και εδώ κάποια κοράκια και μας πέταξαν για γαπ-Αξιόλογος .Αφού κανείς δεν απάντησε χθες βουρ όλα τα διαπλεκόμουνα π.χ. Μέγκα έγλυφαν τον Γιωργάκη μας .Άρε ταχύτητα Ντερμπεντέρη στην αξιολόγησε σου ,αλλά και εσύ Τσίμα και Όλγα Τ. .Τόσο γρήγορα αλλάζεται γνώμη .Μετά μας λέτε είσαστε πρώτη στην ακροαματικότητα ,μήπως πρώτη από το τέλος .

  36. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 16/09/2008 04:55:39

    @Αθανάσιε Ι. Μόνο στα μάτια του Μπόμπολα έγινε αυτό και μας φλόμωσαν με παπαρίες ,, .Καλό !!