#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ πάει στον πάτο… δεξιά

[caption id="attachment_137739" align="alignnone" width="600" caption="Η δημοσκόπηση δημοσιεύεται αποκλειστικά στον "Ελεύθερο Τύπο""][/caption]

Προβάδισμα 12 και πλέον μονάδων 29,3% έναντι 17,1% (με αναγωγή στα έγκυρα, η μέτρηση έγινε με κάλπη) καταγράφει και η Metron Analysis. Η διαφορά παγιώνεται σε διψήφιο νούμερα και το ΠΑΣΟΚ να μη διασώζεται από την Κυβέρνηση Παπαδήμου, η οποία  πλέον δεν απολαμβάνει της έγκρισης των πρώτων ημερών. Ο ίδιος ο Πρωθυπουργός όμως απολαμβάνει υψηλής δημοτικότητας.



Αναλυτικά χωρίς αναγωγή: Σημαντική περαιτέρω πτώση 5,2 ποσοστιαίων μονάδων καταγράφεται στην πρόθεση ψήφου για το ΠΑΣΟΚ το οποίο κινείται σήμερα στο 11,0% από το 16,2% του Ιουλίου. Η πρόθεση ψήφου για τη ΝΔ παραμένει αμετάβλητη και κινείται στο 18,8% από το 19,0% του Ιουλίου. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 8,7% από 7,0% τον Ιούλιο, ο ΣΥΡΙΖΑ με 6,9% από 5,3%, ο ΛΑΟΣ με 5,9% από 5,8%,και οι Οικολόγοι-Πράσινοι, με 3,7% από 2,6%. Από τα νεότευκτα κόμματα, η Δημοκρατική Αριστερά με 3,8% από 1,6% καταγράφει τη μεγαλύτερη άνοδο, ενώ η Δημοκρατική Συμμαχία και το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών μένουν εκτός Βουλής στο 1,6%,



Ο χώρος της αποστασιοποίησης και των αναποφάσιστων από το 36,7% τον Ιούλιο τώρα κινείται στο 35,6%. Η συσπείρωση του ΠΑΣΟΚ σημειώνει νέα σημαντική πτώση (στο 28,4% από 42,2%) ενώ και η συσπείρωση της ΝΔ παραμένει σταθερή από το 58,9% στο 57,8%. Η εικόνα των συσπειρώσεων (ειδικά του ΠΑΣΟΚ) σε περίοδο σχεδόν προεκλογική είναι πρωτόγνωρα χαμηλή. Η συσπείρωση του ΚΚΕ είναι η μόνη που συνεχίζει να κινείται σε κάπως υψηλά επίπεδα, ωστόσο η πρόθεση ψήφου προς το ΚΚΕ αυξάνεται λόγω της αύξησης των εισροών του κυρίως από το ΠΑΣΟΚ (7,2%).



Μειώνονται οι εισροές του ΛΑΟΣ από το χώρο της ΝΔ (στο 4,7% από το 6,3%) και η δημοφιλία του Καρατζαφέρη πέφτει κατά 10 μονάδες. Η άνοδος που σημειώνει η πρόθεση ψήφου του ΣΥΡΙΖΑ οφείλεται κυρίως στην αύξηση των εισροών του από το χώρο του ΠΑΣΟΚ (6,0% από 4,4%).Τέλος, η σημαντική άνοδος της Δημοκρατικής Αριστεράς, οφείλεται κατεξοχήν στις εισροές από το χώρο του ΠΑΣΟΚ, οι οποίες από το 1,6% του Ιουλίου, καταγράφονται τώρα στο 8,0%.

Ο Αντώνης Σαμαράς, θεωρείται καταλληλότερος για πρωθυπουργός από το 15,6% ενώ η στην παράσταση νίκης , η σημαντική ανατροπή που σημειώθηκε τον Ιούλιο υπέρ της ΝΔ διατηρείται και διευρύνεται (53,8% από 37,6%).

 

Στην παράσταση νίκης η ΝΔ κινείται στο 53,8% (από 37,6%) έναντι ποσοστού 7,7% (από 20,4%) για το ΠΑΣΟΚ.

Μέσα σε ένα κλίμα απόλυτης απαξίωσης του πολιτικού συστήματος και γιγάντωσης του αισθήματος ανασφάλειας που «γεννά» το διεθνές οικονομικό περιβάλλον και η στάση της ηγεσίας της Ευρωπαϊκής Ενωσης απέναντι στην Ελλάδα, η Νέα Δημοκρατία «αντιστέκεται»: διατηρεί το ποσοστό της απέναντι σε ένα ΠΑΣΟΚ που παρουσιάζει πραγματική κατάρρευση σε όλους τους δείκτες χωρίς καμία ένδειξη ανάκαμψης.

 

Στα λοιπά ερωτήματα σχεδόν όλοι οι Έλληνες θεωρούν ότι η χώρα βαδίζει σε λάθος δρόμο, πάνω από 60% θεωρεί πιθανή τη χρεοκοπία ενώ στην πλειοψηφία τους είναι  δυσαρεστημένοι από τη ζωή. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση και κυρίως το μηνιαίο οικογενειακό εισόδημα άνω των 2.000 ευρώ, αυξάνει την αισιοδοξία.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το εύρημα ότι ένας στους τέσσερις αρνείται να αυτοτοποθετηθεί πολιτικά πάνω στην κλίμακα αριστερά-δεξιά, μη εκφραζόμενοι από την επί δεκαετίες στερεοτυπική ταυτοποίηση των ψηφοφόρων.

Καταγράφεται τέλος μια περαιτέρω μετατόπιση του ΠΑΣΟΚ προς τα δεξιά στη συνείδηση των ψηφοφόρων, ενώ η ΝΔ κινείται αριστερότερα (!!!) σε  σύγκριση με προηγούμενες έρευνες.

Μ.Ο.





 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτήριος Κομνηνός avatar
    Σωτήριος Κομνηνός 09/12/2011 08:12:46

    Δεν είναι καλά τα αποτελέσματα για τη Ν.Δ. Θα έπρεπε να είναι μπροστά κατά ακόμα 4 μονάδες τουλάχιστον. Ας μην στρουθοκαμηλίζουμε. Ήταν λάθος η σύμπραξη.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Σωτήριος Κομνηνός 09/12/2011 08:56:37

      Στην γενικη απαξιωση των πολιτικων κομματων μας ενοχλει το οτι η ΝΔ αντεχει στην θυελλα και αυξανει τα ποσοστα της σταθερα και μαιμουδιζουμε παιζοντας την καλοκυθια με τα ποσοστα γιατι ναναι τοσο και οχι τοσο !Αν δεν αρεσουν αυτα τα ποσοστα μηπως αυτα της Puplic Issue του ΣΚΑΙ χθες το βραδυ με 15 μοναδες διαφορα αρεσουν ? Δεν ξυπναμε λεω απο τον ληθαργο !

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Σωτήριος Κομνηνός 09/12/2011 09:14:11

      Tο αν ήταν λάθος ή όχι η σύμπραξη δεν μπορεί να κρίνεται βάσει του αν χωρίς τη σύμπραξη τα ποσοστά θα ήταν καλύτερα. Αλλο το σωστό ή λάθος και άλλο το εκλογικά αποδοτικό ή όχι.

      • Lampros avatar
        Lampros @ firiki2010 09/12/2011 11:19:36

        Πολυ σωστός ο διαχωρισμός Σωστό λάθος & εκλογικά αποδεκτό ή όχι. Απανταει σε πολλά ερωτήματα

  2. blue nile avatar
    blue nile 09/12/2011 09:00:09

    Λάθος ήταν αλλά μπορεί να έχει πολύ μικρές απώλειες. Απλά κάποιοι από το κόμμα πρέπει να βοηθήσουν επικοινωνιακά και να εξηγούν παραπάνω ποιο το νόημα της σύμπραξης. Αν και λίγο πολύ ο λαός καταλαβαίνει ότι μετά την πρόταση του ΓΑΠ για το εγκληματικό δημοψήφισμα δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για τίποτα άλλο...

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 09/12/2011 09:00:56

    τι λετε ρε παιδια?

    η ΝΔ φανερα επεσε απο 22 στο 20 περιπου..
    υπηρξαν απωλειες απο την συμπραξη,,και γω τωρα ενω ειμαι θολος για το σαμαρα πια..ενω πριν ξερα καθαρα.. όλα ειναι θολα,,,μην γελιομαστε..


    ας περιμενουμε..η πραξη θα δειξει,,και η αναπτυξη..

  4. irida avatar
    irida 09/12/2011 09:02:23

    Πάει στον πάτο δεξιά ή στον αφρό αριστερά; Ένα κομμάτι του σημερινού πασοκ θα εξιλεωθεί μέσα από την ηγεσία του Κουβέλη. Θα δηλώσει, λοιπόν, παρών και την επόμενη μέρα. Θα παίξουν, πάλι, ρόλο όλοι οι αποτυχημένοι του σήμερα. Θα αποσυρθούν ελάχιστοι. Ωστόσο υπάρχει ακόμα δρόμος. Ας μην γίνονται βιαστικές κρίσεις. Όσο για τη ΝΔ; Θα φανεί στη συνέχεια αν οι δημοσκοπήσεις απηχούν και την πραγματικότητα. Το μόνο ορθό είναι η άνοδος της αριστεράς. Κι αυτό γιατί υπήρξε πρακτικά κι όχι μόνο στα λόγια στο μνημόνιο που καθημερινά βασανίζει τον πολίτη. Η ΝΔ μόνο λεκτικά αντιπαρατέθηκε, ψήφιζε κιόλας και στο τέλος συγκυβερνά.Θα υποστεί τη φθορά.
    Θα επιμείνω όμως πως, ως τις εκλογές, υπάρχει δρόμος κι έχουν να γίνουν πολλά. Οπότε θα ναι ανάλογη κι η διαμόρφωση των αποτελεσμάτων.

  5. Tassos avatar
    Tassos 09/12/2011 09:08:33

    Μπροστά στην κάλπη σφίγγουν τα γάλατα. Πάνω από 40 % θα πάρει η ΝΔ. Θα πας στο παραβάν και θα ρίξεις να γίνουμε ...Σοβιέτ? ή να κάνει κουμάντο ο Τσίπρας και οι κουκουλοφόροι? Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι να είναι έτοιμος ο Σαμαράς για την επόμενη κυβερνητική ημέρα. Δεν υπάρχει ούτε λεπτό για χάσιμο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 09/12/2011 09:31:54

      Αυτή τη φορά, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Τσίπρας θα είναι τόσο χαζός για να κλωτσήσει την καρδάρα με το (δημοσκοπικό) γάλα που μαζεύει. Δεν θα αφεθεί να ταυτιστεί, δικαίως ή αδίκως, με τους κουκουλοφόρους (όπως έπαθε σαν πρωτάρης στα δεκεμβριανά του 2008). Τον τελευταίο χρόνο δουλεύει αθόρυβα αλλά συστηματικά για τη δημόσια εικόνα του κόμματός του, και όσο λιγότερο τον υποτιμούμε τόσο δεν θα βρεθούμε προ εκπλήξεων.

      Επιπλέον, όσο η εξαθλίωση θα διώχνει από την Ελλάδα και αρκετούς λάθρο, τόσο το θέμα αυτό θα υποβαθμίζεται στις συνειδήσεις του κόσμου, με αποτέλεσμα ο Τσίπρας να γλιτώνει και από τη ρετσινιά της προστασίας που παρέχει το κόμμα του στους λάθρο.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 09/12/2011 11:16:09

        Πού το είδες ότι φεύγουν οι λάθρο; Διαρκής ροή υπάρχει. Κυκλοφορείς στην Αθήνα και τις γειτονιές της; Τα πακιστανομπαγκλαντεσιανά αυξάνονται και πληθύνονται. Στη λαϊκή έχεις δει τι γίνεται;
        Ο Τσίπρας είναι άπατρις και η πραγματική 5η φάλαγγα. Οι δικηγόροι του νομιμοποιούν λάθρο αβέρτα. Κανείς πατριώτης με σώας τας φρένας δεν μπορεί να τον ψηφίσει.
        Τα Δεκεμβριανά πήγαν να τα επαναλάβουν και φέτος οι Συριζαίοι. Δεν έχουν μετανοιώσει για τίποτα.

  6. irida avatar
    irida 09/12/2011 09:11:37

    Αν ρωτάς εμένα, απλά, περιγράφω αυτό που βλέπω να συμβαίνει. Τι θα ρίξω στην κάλπη είναι απόλυτα προσωπική υπόθεση,μπορώ όμως να γνωρίζω από τώρα τι δεν θα ρίξω.

    • tak avatar
      tak @ irida 09/12/2011 09:16:35

      Αν αυτό που λέτε το είχαν συνειδητοποιήσει όλοι, δεν θα είχε πρόβλημα αυτοδυναμίας ο Σαμαράς. Κάθε άλλο μάλιστα. Εν τέλει και σε κάθε περίπτωση, αν οι Έλληνες σκέπτονται όπως δείχνουν σήμερα τα γκάλοπ, ασφαλώς τους χρειάζεται ένας GAP στο κεφάλι...

  7. Αυτοεξόριστος avatar
    Αυτοεξόριστος 09/12/2011 09:12:01

    Ραβινε νομίζεις ότι έτσι θα γίνουμε κυβέρνηση, μ'αυτά τα ποσοστά και δεν θα πέσουν όλοι να φάνε τους μπερδεμένους μας της Συγγρού?Απλά,σε όλους μας αρέσει να βλέπουμαι ταινείες τρόμου και σε πολλούς να συμμετέχουν σ'αυτά.Όποιος, γνώστης του καταστατικού της Νέας Δημοκρατίας, πιστεύει σήμερα ότι η Νεα Δημοκρατία εκπροσωπεί τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους της, μ'αυτό τον τρόπο αντιπολιτευόμενη-συμπολιτευόμενη,καλύτερα να πάει να τον διαβάσει παπάς!Έστω και Ραβίνος...

  8. AX EUROPH avatar
    AX EUROPH 09/12/2011 10:05:14

    Διαβάζοντας αυτά που γράφει ο Τράγκας σήμερα στο περιοδικό του,ειλικρινά αναρωτιέμαι όπως κάποτε ο Κ.Κ.Α' ,ποιος τελικά κυβερνά αυτόν τον τόπο ;
    Ποιος και τι μας εξασφαλίζει πως ο οποιοσδήποτε Έλληνας πολιτικός -κομματικός ηγέτης ,μπορεί να λειτουργήσει αποκλειστικά για το εθνικό συμφέρον μας και να μην σέρνεται πίσω από το άρμα συμφερόντων ξένων υπερδυνάμεων προσδοκώντας σε ελεημοσύνες ;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ AX EUROPH 09/12/2011 10:10:13

      Ο Τράγκας είναι μόνο για υποτασικούς, τον ακούς 5 λεπτά και σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Έκανα το λάθος να ακούσω 2 λεπτά το πρωί καθώς ερχόμουνα στη δουλειά και κατάφερε και διαστρέβλωσε τόσο πολύ 2-3 τελευταίες δηλώσεις του Σαμαρά, που ο μέσος μπαρμπαδοακροατής θα νόμιζε ότι ο Σαμαράς ζήτησε συγνώμη από τους Ευρωπαίους που δεν ψήφισε το Μνημόνιο!!!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 09/12/2011 12:36:21

        Μην ξανακάνεις λοιπόν το λάθος να τον ακούσεις,διότι θα γίνεις υπερτασικός.
        Δεν είναι καλό να προκαλούμε τη μοίρα μας φίλε Τοπ.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 09/12/2011 16:15:43

          Η ρουφιάνα η περιέργεια φίλτατε...

    • AX EUROPH avatar
      AX EUROPH @ AX EUROPH 09/12/2011 10:52:12

      Δηλαδή δεν ισχύουν ότι γράφει σήμερα αν το διάβασες;Περιμένω τότε το γραφείο του Καραμανλή να βγει να διαψεύσει όπως οφείλει ,αν όλα αυτά δεν ισχύουν.
      Όσο για το ποιόν προβεβλημένων δημοσιογράφων -εκδοτών πάνω-κάτω είναι παρεμφερές σε όλους τους .
      Θεωρείς εντέλει πως Έλληνας πρωθυπουργός μπορεί να λειτουργήσει πραγματικά ανεξάρτητος ;
      Εδώ ο προηγούμενος Εφιάλτης πιστός υπαλληλάκος των αγορών μόλις ψέλλισε κάτι για δημοψήφισμα ,δηλαδή έκφραση δημοκρατίας και λαϊκής βούλησης τον αποσύρανε νύχτα ,ο καινούργιος έχει πιει το αμίλητο νερό και απλώς γνέφει ναι στις επιβουλές ξένων συμφερόντων και εσύ μου μιλάς για "αισθητική" την ώρα μάλιστα που "στριμώξανε" και τον μαιτρ του είδους Λάκη Γαβαλά ; :)

    • nestor avatar
      nestor @ AX EUROPH 09/12/2011 11:36:14

      κανεις απο το παρον πολιτικο συστημα.μην τρεφετε αυταπατες ολοι ειναι εξαρτομενοι ακομη και η παπαρηγα

  9. GGL avatar
    GGL 09/12/2011 10:27:43

    Είναι απογοητευτική και δυσάρεστη εικόνα: δεύτερη δημοσκόπηση σε δύο ημέρες δίνει στα κόμματα της αριστεράς (ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ-ΔΗΜΑΡ)στην εκτίμηση ψήφου κοντά στο 45%!!! Αν επιβεβαιωθεί στη κάλπη θα είναι εφιάλτης. Δυστυχώς οι αποχωρούντες από το ΠΑΣΟΚ πηγαίνουν σε όλα τα κόμματα της αριστεράς και κυρίως στη ΔΗΜΑΡ και όχι στη ΝΔ που βαδίζει προς νέο ιστορικό χαμηλό χειρότερα και από το 2009......... Κρίμα.
    Είναι απορίας άξιο πως η ΝΔ, μετά τέτοια φοροκαταιγίδα και μείωση εισοδήματος των πολιτών τα τελευταία 2 χρόνια όχι μόνο δε κερδίζει έδαφος αλλά χάνει κιόλας.

    • πλαστος avatar
      πλαστος @ GGL 09/12/2011 10:43:29

      Τι ακριβώς φαίνεται περίεργο; Από τη στιγμή που τα κόμματα εξουσίας (π.χ. Ν.Δ.) διατηρούν στις τάξεις τους (μικρά και μεγάλα) στελέχη, διακεκριμένα στο ρουσφέτι, την αμετροέπεια, τη σπατάλη κι ό,τι άλλο αρνητικό μπορείς να σκεφτείς, δε χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια να στρέψεις το εκλογικό σώμα σε άλλες επιλογές, όχι κατ' ανάγκη απόλυτα ιδεολογικές ή ακόμη και πολιτικές.

  10. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 09/12/2011 10:37:14

    Τον Τραγκα,οξω απ αδικο κι απο κακη γυναικα,ειναι δυνατον να διαβαζετε και να στηριζετε αυτον τον αριβιστα,τον ταχαμου δηθεν δεξιο?κριμα.
    Θελει πολυ ακομη για να δεσει ο πελτες,παντως τα αποτελεσματα της καλπης δεν θα ειναι αυτα ,η ΝΔ θα ανεβει κι αλλο ,το ιδιο και το Πασοκ τοσο οσο να μην διαλυθει,κερδη θα αποκομισουν και ολα τα μικρα κοματα αλλα οχι αυτα που δειχνουν οι δημοσκοπησεις

  11. Tassos avatar
    Tassos 09/12/2011 11:22:32

    Το 30% είναι μια καλή βάση. κατά τη γνώμη μου θα σε δώσει πάνω από 40 στις εκλογές. Μόνη ελπίδα που βλέπει ο κόσμος είναι ο Σαμαράς. Ο αγέρωχος, λιτός, σοβαρός Σαμαράς.

  12. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 09/12/2011 11:30:44

    Μην μπερδευεις τα πραγματα ,αλλο Τραγκας και αλλο τα πραγματικα γεγονοτα,αλλο ο Πανος Γαβαλας κι αλλο οΛακης.
    Σε παραπεμπω στην αισχρη κριτικη του για τον ΚΚ,τωρα για τον Αντωνη και ακομα-ακομα τοτε το 90-92 στον Μητσοτακη,δεν εφαγε και δεν θα φαει γι αυτο σκουζει.
    Τωρα βεβαια ελευθεροτυπια εχουμε και ο καθενας διαβαζει οτι θελει,προβλημα του.

  13. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 09/12/2011 11:31:53

    Αβραμόπουλος (!)
    Δήμας
    Σπηλιωτόπουλος (!)
    Παυλόπουλος (!)
    Χατζηδάκης (!)
    Μητσοτάκης (!)
    Παναγιωτόπουλος
    Σιούφας
    Μεϊμαράκης (!)

    Αυτοί είναι οι πιο δημοφιλείς στην ΝΔ;
    Για ιθαγενείς μα περνάτε ρε;
    Όταν γίνουν εκλογές και ξεβρακωθείτε εκεί στην Metron θα σας τσακώσει κανένας εισαγγελέας;
    Έλεος πια

  14. Pikis avatar
    Pikis 09/12/2011 11:37:57

    Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι αναρωτιούνται γιατί η ΝΔ δεν ανεβαίνει στις δημοσκοπήσεις.
    Γιατί να ανέβει;
    Άλλαξε κάτι;
    Οι ίδιοι αποτυχημένοι της κυβέρνησης Καραμανλή εμφανίζονται παντού.
    Ένας Σαμαράς δεν φέρνει την άνοιξη. Κρίμα...

    • Agni avatar
      Agni @ Pikis 09/12/2011 12:09:57

      Ο Βαγγέλης Μ. αποτυχημένος??!!απο τα πιο σοβαρα,αξιόλογα,και με αγωνιστική ιστορία πρόσωπα που έχουν βρεθεί ποτέ σε κυβέρνηση τα τελευταία 25 χρόνια για να μην πω πολύ παραπάνω...Το αν διαφωνείς είναι άλλο θέμα και άλλο το το τι εκπέμπει ένας αξιόλογος πολιτικός.

  15. Η.Α avatar
    Η.Α 09/12/2011 11:43:31

    Η δημοσκόπηση μετράει τη δημοτικότητα του Σιούφα?.. χαχα..γιατί υπάρχει?..

    • Η.Α avatar
      Η.Α @ Η.Α 09/12/2011 11:46:09

      όχι δεν είναι κατευθυνόμενη αυτή δημοσκόπηση. δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο..

  16. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 09/12/2011 12:05:24

    Ε, δεν μπορώ θα το πω….η δημοτικότητα Καμμένου είναι τόσο μικρή που είναι μη μετρίσιμη!!! Ή δεν την μέτρησαν γιατί είναι εκτός Κ.Ο ΝΔ? Ή φοβούνται? Θέλει μια εξήγηση από την Μετρον…

    Κατά τα άλλα η πρόθεση ψήφου για ΝΔ από Αύγουστο σε Νοέμβριο έχει μια πτώση του 10%...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Περιπτερας 09/12/2011 14:38:10

      Καταρριγούν πάντρομοι στη ΝΔ από τον – προς ώρας – κομματικά ευσκέπαστο και ροδαλό επαναστάτη Καμμένο. Ο ίδιος δε ο Σαμαράς, εν τη απογνώσει του, ήδη ετοιμάζει άρθρο παρέμβαση στον «Γλυφαδιώτη» με τίτλο «Αγγαρεία κάνω – ποινήν εκτίω»…

  17. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 09/12/2011 12:15:00

    Ο αστικός κόσμος καταρρέει , λόγω ΠΑΣΟΚ-μνημονίου και η απελπισία, η ανέχεια, αλλά και η ηλιθιότητα , συνδυασμένη με την έλλειψη ιστορικής γνώσης , πολλών συμπολιτών μας οδηγούν πολύ πιθανά στο αποτέλεσμα της Κούβας της Μεσογείου, όπως είπε γλαφυρά ο Καρατζαφέρης. Με διαλυμένο το χώρο της σοσιαλδημοκρατίας ( έστω βαλκανικού τύπου) ο Σαμαράς ως κυβερνήτης θα έχει τρομερά δύσκολο έργο να επιτελέσει έχοντας ως αξιωματική αντιπολίτευση τους chipristas. Μακάρι να επιμείνει μέχρι τέλους το ΚΚΕ στην -αρνητική για την Αριστερά, αλλά θετική για τον τόπο- άρνηση συνεργασίας με ΣΥΡΙΖΑ και λοιπούς ερυθροροζ.

  18. Apatsi avatar
    Apatsi 09/12/2011 12:33:01

    ¨οταν θέλω να ανεβάσω λίγο πίεση και να πιάσω τα πειραιώτικα, ακούω Τράγκα (όχι περισσότερο από 5 λεπτά). Ο τύπος είναι απίθανος. Μπορεί να κάνει μιά ολόκληρη εκπομπή για να σου βάλει ""βάσιμες¨¨ υποψίες ότι 1+1 μπορεί να έχει ώς άθροισμα οποιδήποτε άλλο αριθμό εκτός από το δύο. Είναι τόσο φανερά αντί στον ΑΣ, σε σημείο που διαστρέφει και το απλούστερο των λόγων ή έργων του. Λέει κάτι αντιπολιτευτικό για το πασόκ και εν συνεχεία πιάνεται από μία λέξη υπαρκτή ή υποθετικά υπαρκτή λεχθήσα από κάποιο ανθυποστέλεχος τις ΝΔ, το συνδέει απευθείας με τον ΑΣ ή το περιβάλλον του και κάνε ΤΟΥΣ απίθανους συνειρμούς φτάνει ΣΕ συμπεράσματα μέχρι σημείου που ΄λές ""...."". Αστο , δεν γράφεται.

  19. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 09/12/2011 15:13:44

    H N.Δ δεν αυξανει το ποσοστο της δημοσκοπικα για τρεις κυριως λογους 1.Ελλειμα ηγεσιας και αδυναμια εκφορας πολιτικου λογου κατανοητου ακομη και απο τους Ταλιμπαν ψηφοφορους της.2 Πολιτικο προσωπικο εγνωσμενων ικανοτητων 3. Η χωρα πασχει ανιατως εχουσα υποστει ανηκεστον βλαβη απο ΠασοκοΚΚΕσυνασπιστιλα. Στο προσεχες μελλον η Ν Δ ως υφισταται δεν εχει προοπτικη εξουσιας . Υπομονη

  20. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 09/12/2011 16:44:52

    Κάλα κρασιά...

  21. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 09/12/2011 16:59:37

    Με Μέτρον μόνο, γιατί αλλιώς βαράει και αρχίζουν οι κουφολογίες...

  22. Bohemian avatar
    Bohemian 09/12/2011 19:49:58

    Το σημαντικότερο στοιχείο του δικομματισμού τα τελευταία χρόνια ήταν η προσπάθεια του πασόκου να μη βγει η ΝΔ κυβέρνηση και του νεοδημοκράτη να μη βγει το ΠΑΣΟΚ. Η ψήφος είχε καθαρά αρνητικό ύφος, ειδικά στις εκλογές του 2007 και του 2009. Η κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ που μοιάζει-και είναι-οριστική θα πάψει να ασκεί την ίδια πίεση στον ψηφοφόρο ότι ψηφίζει για να αποφύγει τους πράσινους. Ας μη το ξεχνάμε αυτό. Επίσης όλες οι εκλογικές αναμετρήσεσις έως τώρα κρίνονταν από τις απευθείας μετακινήσεις ψηφοφόρων ανάμεσα στα 2 μεγάλα κόμματα. Αυτό πλέον δείχνει να μη συμβαίνει. Οι απαγοητεύμενοι του ΠΑΣΟΚ που είναι οι μισοί και πλέον ψηφοφόροι του 2009 δεν πηγαίνουν στη ΝΔ αλλά στον Κουβέλη (δούρειος ίππος) και στον ΣΥΡΙΖΑ.

  23. Αθανάσιος avatar
    Αθανάσιος 10/12/2011 10:34:08

    Μεταξύ των καταλληλότερων πρωθυπουργών ο Κανένας με 55% έχει βαρβάτο ποσοστό. Μήπως αυτό θα έπρεπε να πει κάτι στα κόμματα και τους επίδοξους «πρωθυπουργούς»? Μήπως δεν έχουμε καταλάβει ότι μόνο με ξερίζωμα του κακού θ'αλλάξει η κατάσταση στη χώρα μας? Αλλά ποια χώρα μας , μόνο οι πολίτες είμαστε Έλληνες - και όχι όλοι - οι πολιτικοί είναι αλλοεθνείς και αλλόθρησκοι..... Μετά θέλουμε έξοδο από τη κρίση και προκοπή!!!
    Είμαστε ανόητοι αν περιμένουμε από αυτούς που μας έβαλαν σε αυτή τη κρίση να μας βγάλουν....Έλεος , λίγο κοινή λογική επιτέλους σ'αυτό το τόπο.
    Και για να διορθώσω κάτι στη κάρτα με τους καταλληλότερους , δεν προηγείται ο Σαμαράς αλλά ο Κανένας και με διαφορά όχι αστεία.