#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2008 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το ΠΑΣΟΚ ξυπνά» - (καλά μια πλάκα κάναμε!)

Τι λες; Ο κυρ Σταύρος ο Ψυχάρης βλέπει ότι «το ΠΑΣΟΚ ξυπνάει»; Και ότι «για πρώτη φορά κάνει μαχητική αντιπολίτευση»; Κάποια μάντρα θα έπεσε για να στηρίζει τον ΓΑΠ. Φούρνοι θα γκρεμίζονται. Ποιο κοντά στην πραγματικότητα είναι ο «Ελεύθερος Τύπος» με τον τίτλο «Μομφή στη ΝΔ με το βλέμμα στον ΣΥΡΙΖΑ». Έχει άδικο; Ο Γ. Παπανδρέου δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες. Απλά σύρεται πίσω από τον Συνασπισμό. Και όσο ο τελευταίος θα πηγαίνει καλά στις δημοσκοπήσεις και θα αναλαμβάνει νέες πρωτοβουλίες, όπως αυτή για το δημοψήφισμα στο ασφαλιστικό, τόσο ο Γ. Παπανδρέου θα προσπαθεί να ανεβάσει τον πήχη –για τα μάτια του κόσμου- όπως έκανε με την πρόταση μομφής. Αυτό άραγε, λέγεται «μαχητική αντιπολίτευση» ή μάχη χαρακωμάτων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 27/03/2008 14:44:20

    Πρώτος διδάξας ο Μητσοτάκης γράφει σήμερα η «Ε». Διαβάστε έτσι για ιστορικούς λόγους:
    Είναι η δεύτερη φορά που ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής βρίσκεται αντιμέτωπος με πρόταση μομφής του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου. Πέρυσι τον Φεβρουάριο ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ είχε επιτεθεί στον Κ. Καραμανλή με αφορμή τους χειρισμούς τού τότε γραμματέα της κοινοβουλευτικής ομάδας της Ν.Δ. Απ. Σταύρου, όταν έλαβε μέρος σε ψηφοφορία της Επιτροπής Αναθεώρησης της Βουλής της οποίας δεν ήταν μέλος. Τότε ο Γ. Παπανδρέου ξέφυγε από τον σκόπελο του άρθρου 16 και κατάφερε, έστω για λίγο, να κερδίσει τις εντυπώσεις.
    Από το 1974 επτά φορές έχουν υποβληθεί προτάσεις δυσπιστίας. Πέντε φορές κατά της πολιτικής της κυβέρνησης και δύο κατά υπουργών που είτε θεωρήθηκαν υπεύθυνοι, όπως ο Γιάννος Παπαντωνίου για το θέμα του Χρηματιστηρίου, είτε για την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, όπως ο Γεράσιος Αρσένης το 1999.
    Την πρώτη πρόταση μομφής κατέθεσε το 1988 ο Κ. Μητσοτάκης, ενώ ο ίδιος το 1989 με αφορμή το σκάνδαλο Κοσκωτά κατέθεσε νέα πρόταση μομφής εναντίον της κυβέρνησης του Ανδρέα Παπανδρέου. Ακολούθησε το 1993 η πρόταση μομφής του αρχηγού ΠΑΣΟΚ εναντίον του πρωθυπουργού Κ. Μητσοτάκη με αφορμή το Σκοπιανό. Το 2001 ο Κ. Καραμανλής κατέθεσε πρόταση μομφής κατά του υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών Γιάννου Παπαντωνίου.

  2. Swell avatar
    Swell 27/03/2008 14:54:10

    Αυτό λέγεται ME TOO

  3. ΓΑΠ ο Β΄ avatar
    ΓΑΠ ο Β΄ 27/03/2008 15:31:51

    Αχ ΠΑΣΟΚ. Τι άλλο θα δούμε να κάνεις για να αντιμετωπίσεις τον επελαύνοντα ΣΥΡΙΖΑ;

  4. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 27/03/2008 15:39:31

    Που είναι ο Κ. Κ.Σημιτης !!!!

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 27/03/2008 15:58:39

    Θέλω να γίνω αγροφύλακας, στη θέση του αγροφύλακα. Όχι, καθόλου άσχετο.

  6. Τάκης avatar
    Τάκης 27/03/2008 16:00:21

    Για την αλαζονία του Αλαβάνου και το "καλως τα παιδιά" βλέπω απόλυτη σιγή. Μάλλον το χουν καβαλήσει το καλάμι οι φίλοι μας οι συνασπισμένοι και νομίζουν ότι επειδή στα γκάλοπ οι βενιζελικοί ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ (εξ ου και τα πλασματικά ποσοστά της τάξεως του 17-19%) μπορούν να σύρουν με τις πρωτοβουλίες τους ένα κόμμα με 20 χρόνια παραμονής στην εξουσία. Η αλαζονία σε όλο της το μεγαλείο.

  7. wert01gf avatar
    wert01gf 27/03/2008 16:02:13

    Γιατί; Άδικο έχει; Δε μας είχαν "λείψει"; Προσωπικά σ' εμένα, όχι. Αλλά στους ψηφοφόρους τους;(απαντώ στον Τάκης)

  8. Factorx avatar
    Factorx 27/03/2008 16:04:42

    Τάκης: Ο προβληματισμός σου έχει βάση. Τα καλάμια είναι πάντα κακός σύμβουλος. Αλλά απο τις αρλούμπες περι σοβαρότητος του ...κοινοβουλίου που απάντησε ο Βενιζέλος, στον κόσμο πέρασε περισσότερο η ατάκα του Αλαβάνου. Μήπως πρέπει και να τους δουλεύουμε;

  9. ALLIOS avatar
    ALLIOS 27/03/2008 16:17:13

    από καλή πηγή χτεσινό γκαλοπ :
    ΝΔ :31%
    ΠΑΣΟΚ:29,5%
    ΣΥΡΙΖΑ:13%
    αυτά είναι αρκετά προς το παρόν....

  10. bill avatar
    bill 27/03/2008 17:06:24

    Κανονικά το ΒΗΜΑ ξυπνάει γιατί λάκισαν όλοι οι δημοκρατικοί αναγνώστες με τις παπαριές του Ψυχάρη και του Πρετεντέρη,αυτό πάλι σημαίνει ότι ο Μπένυ θα περιμένει ακόμη....

  11. bill avatar
    bill 27/03/2008 17:08:30

    Το γκάλοπ του ALLIOS το έχουν στα χέρια τους και η Ελευθεροτυπία και το πρώτο θέμα...ίδωμεν.

  12. Nick avatar
    Nick 27/03/2008 19:18:32

    Όχι, καλά το είπες: ΜΑΟ-ΜΑΟ!

  13. ALLIOS avatar
    ALLIOS 27/03/2008 19:35:19

    O Θέμος ανοίγει επικοινωνία με Χαρ.Τρικούπη.....

  14. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 27/03/2008 22:23:12

    Το ΠΑΣΟΚ δεν κοιμάται, δυστυχώς ή ευτυχώς. Είναι νεκρό...

  15. Factorx avatar
    Factorx 27/03/2008 22:58:44

    bill Says: "Κανονικά το ΒΗΜΑ ξυπνάει γιατί λάκισαν όλοι οι δημοκρατικοί αναγνώστες με τις παπαριές του Ψυχάρη και του Πρετεντέρη,αυτό πάλι σημαίνει ότι ο Μπένυ θα περιμένει ακόμη…."
    ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΚΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ

  16. Factorx avatar
    Factorx 27/03/2008 23:00:06

    ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΝ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΗ (ΛΟΓΩ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ). ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΣΗΤΑΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ

  17. bill avatar
    bill 28/03/2008 08:34:22

    Τελικά Factorx διαπιστώνω ότι εσείς του ΣΥΡΙΖΑ έχετε
    μεγαλύτερο μίσος με το ΠΑΣΟΚ από ότι το ΚΚΕ.
    Ρε λεβεντιές αφού το ΠΑΣΟΚ σας είχε βολέψει όλους και η ΝΔ δεν σας ακούμπησε ποτέ ,έτσι ξαπλωμένοι κάνετε το χαβαλέ σας γνωρίζοντας ότι καλύτερα να είστε στην απέξω χωρίς ευθύνες γιατί αν ποτέ αποκτούσατε θα έβλεπε ο Ελληνικός λαός με τι ντενεκέδες ξεγάνωτους έχει να κάνει.

  18. george avatar
    george 28/03/2008 14:45:31

    ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΨΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΑΝΕΡΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ...ΔΙΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝΕ ΑΠΟ 10 (με 8.9 το ΚΚΕ) ΜΕΧΡΙ 14!!!
    ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ!

  19. nas avatar
    nas 28/03/2008 15:53:30

    Αγαπητέ Factorx ο bill έχει δίκιο...και άδικο συγχρόνως... δίκιο επειδή τα στελέχη της ενδιάμεσης αριστεράς (κατ' Άλλους... ερμαφρόδιτης) έχουν μίσος προς το ΠΑΣΟΚ παρότι βολεύτηκαν οικογενειακώς...άδικο επειδή στα σοβαρά νομίζει πως οι ΣΥΝασπιστές ήθελαν στ' αλήθεια να κυβερνήσουν... πλάκα κάνουν φίλε μου... δες τον Αλαβάνο με τις... λαϊκές του ατάκες τώρα στα τελειώματα του (πολιτικού του) βίου...ενώ όταν έτρωγε στο Παρίσι τις αστακομακαρονάδες 25 χρόνια ήταν άφαντος στην Ελλάδα...

  20. νεοδημοκράτης avatar
    νεοδημοκράτης 28/03/2008 22:06:39

    Ρε παιδιά του ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ κάνουμε πλάκα όταν τρώγεστε στα κανάλια,ευχαριστούμε για τη νέα τετραετία,με τέτοιους χαχόλους θα βαρεθούμε να σας κυβερνάμε.

  21. AnonymOs avatar
    AnonymOs 29/03/2008 07:25:39

    Το ΠΑΣΟΚ με Βενιζέλο,
    θα ξεπεράσει σε μια μέρα
    και την ΝΔ.

    Γιατί οι καρεκλοκένταυροι,
    δεν συντρέχουν;
    Όλα όμως εδώ πληρώνονται.

  22. diego armando avatar
    diego armando 29/03/2008 13:19:42

    Χτεσινό γκάλοπ από πηγή περιβάλλοντος μεγαλοδημοσιογράφου:

    ΝΔ: 29,3
    ΠΑΣΟΚ:23,7
    ΣΥΡΙΖΑ:18,6
    ΚΚΕ: 7,2
    ΛΑΟΣ: 4,7
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ: 2,2