#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2012 16:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να μην είναι Αξιωματική Αντιπολίτευση!

Υπομονή, τελειώνουμε με τις δημοσκοπήσεις



Ακόμη δύο δημοσκοπήσεις –από τις τελευταίες που θα δουν το φως της δημοσιότητας- ανακοινώθηκαν:

Ισχυρό προβάδισμα της ΝΔ και είσοδο στη βουλή οκτώ κομμάτων δείχνει δημοσκόπηση της VPRC που δημοσιεύει το περιοδικό Επίκαιρα.

Στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής η ΝΔ συγκεντρώνει το 22% έναντι 14,5% του ΠΑΣΟΚ και ακολουθούν ο ΣΥΡΙΖΑ με 13%, το ΚΚΕ με 11,5 %, η ΔΗΜΑΡ με 10%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 9%, η Χρυσή Αυγή με 5%, ο ΛΑΟΣ με 3,5% δίνει μάχη με το όριο του 3% το οποίο δεν περνούν οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,5%, η Δημοκρατική Συμμαχία, η Δράση και το Άρμα Πολιτών από 1,5%, ενώ 1% συγκεντρώνει η ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Το 3,5% των ψηφοφόρων δηλώνει πως θα ψηφίσει ένα άλλο κόμμα ενώ το 24,1% δηλώνει πως θα απέχει ή θα ψηφίσει λευκό ή άκυρο.

Το ΠΑΣΟΚ παραμένει καθηλωμένο και ο στόχος του πλέον είναι όχι η πρωτιά, αλλά η δεύτερη θέση που απειλείται από τον ΣΥΡΙΖΑ.

Το ζητούμενα  για τη ΝΔ κινούνται σε τρία επίπεδα:

1.       Η διατήρηση της μεγάλης διαφοράς από το ΠΑΣΟΚ

2.      Να μείνουν εκτός Βουλής ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ και Χρυσή Αυγή και να συμπιέσει το αφύσικα υψηλό ποσοστό των ΑΕ.

3.      Να ανακόψει τις όποιες διαρροές προς τα Αριστερά  και να δώσει και την ιδεολογική μάχη με τα τρία κόμματα που την εκπροσωπούν

Πρόκειται στην ουσία για ένα μεγάλο στοίχημα της ΝΔ, για έναν προεκλογικό αγώνα εναντίον όλων. Την πολυμέτωπη μάχη θα δώσουν οι υποψήφιοι της που ανακοινώθηκαν χθες. Παρά τις όποιες επιμέρους διαφωνίες σε ορισμένα πρόσωπα, η μεγάλη εικόνα είναι θετική, καθώς είναι ψηφοδέλτια ανανέωσης, ψηφοδέλτια σύνθεσης και συσπείρωσης, ενώ και το φαινόμενο της οικογενειοκρατίας –τηρουμένων των αναλογιών- έχει περιοριστεί.

Τα κόμματα της Αριστεράς κινούνται σε όλες τις δημοσκοπήσεις ψηλότερα από τα συνήθη ποσοστά τους στις γενικές εκλογές και το εκλογικό τους στοίχημα είναι να μην «επαναπατρισθούν» οι ψηφοφόροι που προέρχονται κυρίως από το ΠΑΣΟΚ.

Τα τρία κόμματα της «μικρής δεξιάς» (ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ, ΑΕ) θα δώσουν τη μάχη για την είσοδο τους στη Βουλή με λίγες ή περισσότερες πιθανότητες και μάλλον ευνοούνται από τη μικρή χρονικά προεκλογική περίοδο. Η ένδεια των επιχειρημάτων τους είναι τόση, που θα προσπαθήσουν –ΑΕ και ΛΑΟΣ- να μείνουν σε μια στείρα άρνηση, για να εκφράσουν την οργή του κόσμου. Η ΔΗΣΥ περιμένει να εκμεταλλευτεί τα όποια λάθη της Συγγρού για να ψαρέψει πρώην «μητσοτακικούς» ψηφοφόρους.

Η Χρυσή Αυγή δείχνει να διατηρεί την ψήφο διαμαρτυρίας που συγκεντρώνει, χωρίς να είναι καθόλου βέβαιο ότι θα τη διατηρήσει μέχρι τέλους.



Σταθερή πρωτοπορία της ΝΔ αλλά και έντονη αποσυσπείρωση του δικομματισμού δείχνει η άλλη δημοσκόπηση της Pulse η οποία δημοσιεύεται την Πέμπτη στο «Ποντίκι». Οκτώ κόμματα μπαίνουν και σε αυτή τη μέτρηση στη Βουλή, με τα επτά να είναι ίδια, αλλά τη θέση του ΛΑΟΣ καταλαμβάνουν οι Οικολόγοι

Η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 17,5% στην πρόθεση ψήφου, ενώ το ΠΑΣΟΚ ακολουθεί δεύτερο με 12%, σύμφωνα με την έρευνα η οποία έγινε από τις 11 ως τις 17 Απριλίου σε πανελλαδικό δείγμα 1200 ανθρώπων.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο ΣΥΡΙΖΑ με 9% και ακολουθούν το ΚΚΕ με 8,5% , οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 8%, η ΔΗΜΑΡ με 7% , η Χρυσή Αυγή με 4,5% και οι Οικολόγοι με 3%. Εκτός Βουλής βρίσκονται ο ΛΑΟΣ και η Δημοκρατική Συμμαχία που συγκεντρώνουν από 2,5% ενώ το Άρμα Πολιτών και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ φτάνουν μόλις το 1%. Άλλο κόμμα δηλώνει ότι θα ψηφίσει το 4%, το Λευκό-αποχή φτάνει το 11% ενώ οι υπόλοιποι δηλώνουν αναποφάσιστοι.

Υπομονή, τελειώνουμε με τις δημοσκοπήσεις, μιας και έρχεται την 6η Μαΐου η μεγαλύτερη και πιο έγκυρη από όλες...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 19/04/2012 08:44:22

    Η δική μου εκτίμηση είναι πως τα δύο κόμματα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, δε θα συγκεντρώσουν ποσοστό πάνω από την οροφή του 41,5% με μέσο ποσοστό 38%. Από την άλλη προσωπικά επιθυμώ το ΠΑΣΟΚ να καταλάβει την τρίτη θέση ή όποια άλλη παρακάτω. Θα ήταν δυνατό στη δεύτερη θέση να βρεθεί άνετα ένα κόμμα της τρικομματικής αριστεράς. Τότε το παιχνίδι θα είχε ενδιαφέρον, η τρόικα θα τρόμαζε και το πρώτο κόμμα θα διευκολυνόταν αρκετά να πάρει μέτρα πιο φιλολαικά και να προχωρήσει σε αναδιάρθρωση των μνημονιακών μέτρων με ορίζοντα σε μια διετία το πολύ η τρόικα να εξαφανιστεί από εδώ.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ George 19/04/2012 17:23:26

      40,4% δεν είναι; 300 (σύνολο εδρών)- 50 (μπόνους) = 250, άρα 101 (αφού 101+50=πλειοψηφία) / 250 = 40,4%

      Αυτό βγαίνει και με ποσοστά γύρω στο 25%/15%.

  2. popolaros avatar
    popolaros 19/04/2012 08:46:36

    Δεν αποκλείω και το μαγείρεμα των ποσοστών.
    Με την ίδια ευκολία που διπλασιάστηκε το ποσοστό στις Βενιζελο-εκλογές.
    Ήταν κάτω από 100.000 και μαγικά έφτασε στις 240.000
    Το 'Παρόν' τα έγραφε.
    Δεν θα έχουμε και exit-poll ...

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 19/04/2012 08:57:25

    αν είχε χρόνο στα σκατοκάναλα ο ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν ήδη δεύτερος, αλλά χρόνο η διαπλοκή μόνο σε ΠΑΣΟΚ, Κουβέλη, Καμένο δίνει.

  4. poll avatar
    poll 19/04/2012 09:46:37

    αφού το Πασοκ θα συγκυβερνά, σιγά το νέο...

  5. Pluto avatar
    Pluto 19/04/2012 10:20:41

    Ο πολυμέτωπος αγώνας οδηγεί ,εν τοις πράγμασι, σε εξωραϊσμό του ΠΑΣΟΚ. Ωστόσο, τοΠΑΣΟΚ είναι όχι μόνο ο κύριος υπευθυνος για το κατάντημα της χώρας αλλά,ταυτόχρονα, καί η μείζων απειλή για την όποια προοπτική σωτηρίας της. Ουσιαστικά προτείνει ο αρθρογράφος να σπεύσει η ΝΔ ν` ανακόψει την αιμορραγία του ΠΑΣΟΚ προς τ` αριστερά του, εγκαινιάζοντας προεκλογικό αγώνα κατα της Αριστεράς.
    Είδα πριν από λιγο καί τον Πάκη στη ΝΕΤ να ζητάει ψήφο ανοχής από το ΠΑΣΟΚ.Μειοψηφία στη Βουλή καί στην κοινωνία (~25%), η ΝΔ επιμένει να βλέπει σαν μόνη δυνατότητα να κυβερνήσει (προκειμένου,όπως τονίζει, ν` αναδιαπραγματευθεί το Μνημόνιο κλπ) την ανοχή ή την ψήφο εμπιστοσύνης του ....ΠΑΣΟΚ.Αλλως, προτείνει 29 εκλογικές αναμετρήσεις!
    Τί να πω ,αν σας πείθει...

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/04/2012 10:45:18

    ΟΣΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΠΡΟΟΙΩΝΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑς, ΓΙΑΤΙ 1. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ (ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΗ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ?), 2. ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΛΕΝΕ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΨΕΜΜΑΤΑ (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΠΑΝΕ ΠΛΑΚΑ Ή ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ...), 3. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ! ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ !

  7. noldor avatar
    noldor 19/04/2012 10:49:32

    Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

  8. zame avatar
    zame 19/04/2012 11:03:33

    ουτε στον πολιτικο χαρτη της χωρας δεν θα επρεπε να ειναι......

  9. kaiser_de avatar
    kaiser_de 19/04/2012 11:06:17

    ta telika pososta tha ine nd=34% pasok =19% kke= 9% X.A=8% 2opasok=5% Aneksartitoi ell=5% Siriza 4,5% laos=2% oikologoi=2% 3opasok- stratiotikon=1,5% Ntora1,5% loipoi.. kateveno na psifiso Samara

    • man8os avatar
      man8os @ kaiser_de 19/04/2012 11:36:36

      Καπως ετσι το κοβω κι εγω.

  10. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 19/04/2012 11:15:05

    Απ΄ό,τι μου μεταφέρθηκε από γνωστό που παρακολουθεί τις γνωστοποιούμενες μετρήσεις από εκτός χώρας ¨φορείς¨ (μπούκερ, πρεσβείες, ξένα ΜΜΕ κλπ.), και με πάσα επιφύλαξη, ενώ τα ποσοστά της ΝΔ δεν διαφέρουν ουσιαστικά από αυτά που δημοσιεύονται εδώ, πιο κάτω γίνεται ¨χαμός¨.
    Δεν είναι διόλου ξεκάθαρο εάν 2ο κόμμα θα είναι μνημονιακό ή αντιμνημονιακό.
    Η μάχη θα δοθεί μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ (ιδιαίτερα μετά τη διάσπαση του Αρματος Πολιτών).
    Η ΔΗΜΑΡ θεωρείται ήδη σίγουρα μονοψήφια, με περαιτέρω τάσεις προς τα κάτω (φαίνεται να ¨αφαιμάσσονται¨ τα προηγούμενα δημοσκοπικά της ποσοστά της από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ), ενώ το ΚΚΕ το εκτιμούν γύρω στο 10-11% και οι ΑΝΕΞ.ΕΛ. φαίνεται να κινούνται μεταξύ 7-9%. Εκτιμάται ότι η είσοδος της Χ.Α. είναι σίγουρη, όχι όμως των άλλων ¨μικρών¨ κομμάτων.
    Θεωρείται ότι επίδραση στα εδώ αποτελέσματα θα έχει και το αποτέλεσμα του 1ου γύρου των γαλλικών προεδρικών εκλογών της επόμενης Κυριακής.
    Τα θεωρούμενα ως κρίσιμα ζητήματα είναι αυτά της ύπαρξης κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ από κοινού (αν πιάσουν δηλ. μαζί 151 έδρες), καθώς και το συνολικό τους ποσοστό (πάνω ή κάτω από 40%).

    • factorx avatar
      factorx @ Γιαγκούλας 19/04/2012 12:38:28

      Κι εμένα μου είπε ένας γνωστός μου ότι μετά τις εκλογές θα κηρυχθεί δικτατορία του προλεταριάτου

  11. o deksios avatar
    o deksios 19/04/2012 11:34:07

    Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα:
    -το 15% των Ελληνων εμπιστευεται το κομμα που του ειπε χοντρα ψεμματα πριν απο 2 χρονια, και μετα κατεστρεψε την Ελλαδα, εβαλε μεσα το ΔΝΤ, μειωσε μισθους, οδηγησε στην ανεργια 1,5 εκ. ανθρωπους....
    -το 12% θελει να συνεχισουν οι αναρχικοι να καινε την χωρα, η πλειοψηφια της χωρας να αποτελειται απο υπηκοους Πακισταν-Μπαγκλαντες, να συνεχισουμε να ζουμε απο δανεικα αγνωστου προελευσεως...
    -το 11% επιθυμει να γινουμε Βορεια Κορεα..
    -το 10% εμπιστευεται οτι και το πρωτο 15%, αλλα ντρεπεται να το πει...
    -το 9% θεωρει οτι μπορουμε να συνεχισουμε να ζουμε με δανεικα, πινοντας φραπε στο καφενειο και κλεβοντας το κρατος, αφου θα μας δανεισουν οι.... κινεζοι (ξερετε, αυτοι με το ημερομισθιο των 0,50 ευρω), και βρουμε το .... πετρελαιο στο Αιγαιο....
    -το 5% θεωρει οτι πρεπει να στησουμε κρεμαλες στο Συνταγμα να κρεμασουμε τους λαθρομεταναστες...
    -το 3% εμπιστευεται για αρχηγο εναν κατ' επαγγελμα πολιτικο κωλοτουμπα, που διατηρει αγαστες σχεσεις με το πρωτο 15%..

    Αληθεια αξιζει να ασχοληθει το υπολοιπο 25% να σωσει τα ανωτερω ποσοστα?

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ o deksios 19/04/2012 18:02:50

      Γιατί χτυπιέται τότε? Για την ριμάδα την καρέκλα

  12. man8os avatar
    man8os 19/04/2012 11:35:25

    Αυτο το 22-25% ειναι ενα γελειο ψεμμα.

  13. christinadelta avatar
    christinadelta 19/04/2012 11:41:44

    kaiser_de ,σωστός!

  14. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 19/04/2012 12:38:50

    Αποκλειεται. Εγω ακουσα τον κυριο Βενιζελο που ειπε χθες οτι θα κυβερνησει. Μονο ετσι θα σωθουμε !!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 19/04/2012 17:38:30

      Ναι, ναι, μαζί σου Ελένη, το άκουσα κι εγώ! διότι στην αυτοκριτική βρήκε ένα μόνο λάθος..''ότι έγιναν λάθη στην προηγούμενη διετία''...

  15. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 19/04/2012 12:58:57

    Ο ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ

    Αφού μπλόκαρε επί μήνες την κατάρτιση των ψηφοδελτίων της ΝΔ όχι μόνο είχε αναλάβει προστάτης του παλαιοκομματικού κατεστημένου της κοινοβουλευτικής ομάδας, αλλά και λόγω της γνωστής και τεράστιας ευφυϊας του ο Γραμματέας της ΝΔ, ο Λυκουρέντζος !!! συνεχίζει να υπονομεύει το κόμμα του και τον Σαμαρά. Τροφοδοτώντας φυσικά το γνωστό παραπολιτικό σαιτ της Ρετσίνας Κουρτάκη που αφου συνέβαλε στην πτώση του Καραμανλή, βοηθά τώρα και στην υπονόμευση του Σαμαρά. Ιδού τι παπαριές γραφει:

    Κόντρα Αγάτσα-Μπασιάκου

    Και ξαφνικά, εκεί όπου κανένας δεν το περίμενε , το γαλάζιο ψηφοδέλτιο στην Βοιωτία αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον


    Εκτύπωση Σύσταση
    Και ξαφνικά, εκεί όπου κανένας δεν το περίμενε , το γαλάζιο ψηφοδέλτιο στην Βοιωτία αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

    Απʼ τη μια, φιγουράρει το όνομα της Άριας Αγάτσα, μεταγραφή από το ΠΑΣΟΚ και από την άλλη του Ευάγγελου Μπασιάκου, πρώην υπουργού των κυβερνήσεων του Κώστα Καραμανλή.

    Για τους μυημένους η επιστροφή Μπασιάκου δεν αποτελεί είδηση. Τους τελευταίους μήνες το κλίμα μεταξύ του πρώην υπουργού και της Λεωφόρου Συγγρού είχε βελτιωθεί, με τον κ. Μπασιάκο να δίνει το παρών σε μία πρόσφατη συγκέντρωση πρώην βουλευτών στα γραφεία της Συγγρού, παρουσία και του Αντώνη Σαμαρά.

    Η Άρια Αγάτσα, πάλι φαίνεται πως έχει πολλούς προσωπικούς ψηφοφόρους που δηλώνουν ότι θα την ακολουθήσουν και στο γαλάζιο στρατόπεδο. Μένει να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα αυτής της ιδιαίτερης μάχης.

  16. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 19/04/2012 13:03:06

    Κυριακή , κοντή γιορτή , λέει ό Λαός . Θά δείξει ..........

  17. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 19/04/2012 13:03:11

    Ηρεμήστε κάποιοι εδώ μέσα που πανηγυρίζετε εάν βγεί δεύτερο κόμμα ο ΣΥΡΙΖΑ. Ευτυχώς που ο Σαμαράς δεν έδειξε τέτοια νοοτροπία το Νοέμβριο και η Ελλάδα είναι ακόμα ζωντανή και εντός Ευρώ και όχι εκτός Ευρώ και με το νόμισμα υποτιμημένο κατά 60-65%.
    Εκτιμώ (όσο και εάν κάποιοι δεν αρέσκονται σε μη-ορθόδοξες εκτιμήσεις) ότι εάν τα ποσοστά του δικοματισμού είναι τόσο χαμηλά όσο λένε οι δημοσκοπήσεις, τότε (με την συγκεκαλυμμένη προτροπή και των Ευρωπαίων) θα πάμε σε επαναληπτικές εκλογες. Τότε πιθανώς ο ΛΑΟΣ και η Δημ.Συμμαχία (που δεν θα έχουν εκλεγεί) θα αναζητήσουν συνεργασία με τη ΝΔ και η ΝΔ πρέπει με κάποιεσ καθαρές εξηγήσεις να τους δεχθεί....
    Τότε θα πλησιάσει την αυτοδυναμία στις επαναληπτικές εκλογές γιατί και η διασπορά ψήφων σε μικρά κόμματα θα είναι μικρότερη (π.χ. Χρυσή Αυγή και Οικολόγοι πορεί να μην μπουν καθόλου στη Βουλή μετά τις επαναληπτικές). Επίσης ο κόσμος θα έχει εκτονωθεί κατά του δικομματισμού στις πρώτες εκλογές και στις επαναληπτικές θα ψηφίσει για κυβέρνηση πλέον προς τα 2 μεγάλα κόμματα. Ακόμα και εάν η ΝΔ δεν βγεί αυτοδύναμη για λίγες έδρες είναι πολύ πιθανό να υπάρξει διαρροή βουλευτών από τον Καμμένο προς τη ΝΔ ("επιστροφή μετανοούντων") και να καταφέρει η ΝΔ την αυτοδυναμία. Σίγουρα το μόρφωμα Καμμένου θα ξεφουσκώσει γρήγορα (όπως ξεφούσκωσε και το ΚΕΠ του Αβραμόπουλου). Και πιθανώτατα θα υπάρχουν 6 κόμματα στην Βουλή μετά από επαναληπτικές εκλογές.

  18. christof avatar
    christof 19/04/2012 13:04:36

    Συμφωνω με deksios . Μη ξεχνας οτι και στην εφορια πληρωνει αμεσους φορους το 20% του λαου.

  19. airman avatar
    airman 19/04/2012 13:11:33

    Το ''μαγειρείο'' των δημοσκοπήσεων μέχρις εσχάτων θα προσπαθήσει να διατηρήσει ένα κλίμα ''ανορθόδοξης'' ρευστότητας, με απώτερω σκοπό να συντηρήσει τις ελπίδες όλων όσων δεν επιθυμούν να μην αλλάξει τίποτα επί της ουσίας.
    Για να μπορέσει να οικοδομηθεί το καινούργιο πρέπει να καταρρεύσει το παλιό, αυτό που έχτισε τόσα χρόνια το ''σύστημα ΠΑΣΟΚ''. Και η εικόνα που παρουσιάζεται από τις δημοσκοπήσεις δίνει στο ΠΑΣΟΚ λόγο ύπαρξης και μετά τις εκλογές. Ως απάντηση στο ''αυτοδυναμία ή ακυβερνησία'' γίνεται προσπάθεια να του δωθεί σταθεροποιητικός ρόλος, αφού με τη συμμετοχή του στο κυβερνητικό σχήμα που ''προδιαγράφουν'' θα αποφευχθεί η ακυβερνησία.
    Γι' αυτό και το ΠΑΣΟΚ προσδοκά διακαώς σε μια συγκυβέρνηση που θα το ''αναστήσει'', γι' αυτό και ο κ. Βενιζέλος σε λίγο θα μας πει ότι τον ''παρέσυραν'' ο ΓΑΠ και ο Παπακωνσταντίνου όταν λαμβάνονταν οι ολέθριες αποφάσεις για τον τόπο.
    Στο διάστημα που απομένει μέχρι την 6η Μαΐου, ο Σαμαράς πρέπει, εκτός των άλλων, να ''ξεγυμνώσει'' τόσο τον κ. Βενιζέλο και το ''περιβάλλον'' του (πόσα ''ορφανά'' του Άκη στη Θεσσαλονίκη βρήκαν θαλπωρή κοντά του;) όσο και τους όψιμους ''σωτήρες'' που πασχίζουν με κάθε τρόπο να προσελκίσουν ψηφοφόρους.
    Πρέπει να γίνει σαφές ότι κάθε ψήφος ''διαμαρτυρίας'', που δεν αποσκοπεί σε κυβερνητική προοπτική, δίνει ''φιλί ζωής'' στο ΠΑΣΟΚ και στερεί την τελευταία ευκαιρία ρήξεων και ανατροπών με χρόνια ''καρκινώματα'' που αν δεν ξεριζωθούν τώρα είναι βέβαιο ότι θα ''σκοτώσουν'' τον τόπο.
    Όσοι δεν θέλουν αυτοδύναμη κυβέρνηση μετά την 6η Μαΐου έχουν πολύ συγκεκριμένους λόγους. Πόσοι από εμάς αλήθεια έχουμε λόγο να τους στηρίξουμε;

  20. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 19/04/2012 13:46:31

    Στις εκλογές τού 2000, η τελευταία (πριν την κάλπη) δημοσκόπηση τής VPRC έδωσε 3.8% χαμηλότερο ποσοστό για τη ΝΔ (σε σχέση με αυτό που πήρε στις εκλογές) και 2.5% χαμηλότερο ποσοστό για το ΠΑΣΟΚ. Στη συνέχεια βελτίωσε τη μέθοδό της κι έτσι στις 3 πιο πρόσφατες εκλογικές αναμετρήσεις (2004, 2007, 2009), η εκάστοτε τελευταία δημοσκόπηση τής VPRC (2-3 εβδομάδες πριν την κάλπη) έδινε συγκριτικά το πλησιέστερο αποτέλεσμα προς το αποτέλεσμα τών εκλογών. Η μέγιστη απόκλιση τών ποσοστών τής VPRC για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ήταν 1.5% για τα έτη 2004, 2007 και 2009. Γενικά, σε σύγκριση με τις περισσότερες εταιρείες, η VPRC "αβαντάρει" κάπως περισσότερο τη ΝΔ σε σχέση με το ΠΑΣΟΚ και λογικά, είναι πολύ δύσκολο να ανατραπεί θεαματικά η παραπάνω εικόνα τής δημοσκόπησης στις 2 εβδομάδες που απομένουν ως τις εκλογές.

  21. Παύλος avatar
    Παύλος 19/04/2012 13:53:20

    Αγαπητέ factorx, Υπάρχει η δυνατότητα να προτείνουμε κάποιο δικό μας κείμενο για ανάρτηση και πώς;;

    • factorx avatar
      factorx @ Παύλος 19/04/2012 13:56:18

      Φυσικά, γράφεις καλά ελληνικά ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΝΟΥΣ, δεν μας κάνεις να τρέχουμε στα δικαστήρια και το στέλνεις στο factorx@otenet.gr

      • juliet avatar
        juliet @ factorx 19/04/2012 14:19:23

        Παύλο ,πες του ότι θα εκδικάσουμε στα δικαστήρια του Αγρινίου .....χαχαχα έχουμε τα μέσα,μετά τις εκλογές γιατί εκεί δεν τους αρέσουν πολύ τα ''ντολμαδάκια''.
        Παύλο ,καλά είσαι;

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ factorx 20/04/2012 00:55:54

        "ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΝΟΥΣ"

        Ἐγὼ τοὺς βάζω ὅλους...

  22. m avatar
    m 19/04/2012 14:23:28

    Βρίσκω ιδιαίτερα διασκεδαστικό το γεγονός ότι οι περισσότεροι ενώ βλέπουν με κριτικό μάτι το ποσοστό που δίνουν οι δημοσκοπήσεις για την ΝΔ, την ίδια στιγμή θεωρούν a priori δεδομένο το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ.
    Μάλλον έχετε ξεχάσει το DNA του Πασόκου, κατοχυρωμένο με Trade Mark από το 81 και μετά. Το DNA που λέει ότι σκοτωνόμαστε και δεν μιλιόμαστε μεταξύ μας αλλά μπροστά στο κάλεσμα της εξουσίας γινόμαστε αδίστακτοι και με κοντή μνήμη (βλέπε 2009 με το λεφτά υπάρχουν).
    Μην εκπλαγείτε λοιπόν αν οι εξαγριωμένοι ΠΑΣΟΚοι αντικρύσουν πίσω από τη μπλε κουρτίνα τον ήλιο και αντί για ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ, ΚΚΕ και ΚαΚα ξαναγίνουν σκυλάκια του καναπέ ψηφίζοντας ΞΑΝΑ ΠΑΣΟΚ (το κίνημα που τους έβαλε στο δημόσιο, το κίνημα που έκαναν την αρπαχτή, το κίνημα του Ανδρέα, του μέγα μεταρρυθμιστή της ελληνικής κοινωνίας....).
    Και τότε ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΕ-ΔΕΞΙΕ θα μείνεις με την ΧΑ, το ΛΑΟΣ και τον Καμμένο να σου λέει για πετρέλαια...(Αλήθεια εφόσον η Κύπρος έβγαλε πετρέλαιο γιατί αποτελεί το νέο θύμα των κερδοσκόπων;).
    Όσο αφορά τις δημοσκοπήσεις.....Για να βγάλουν τα αποτελέσματα χρησιμοποιούν δείγμα 1000 ατόμων πάνω κάτω....
    Κανένας όμως δεν λέει ότι τηλεφωνούν κατά μέσο όρο σε 1700 άτομα και τα 700 τους κλείνουν το τηλέφωνο γιατί δεν θέλουν να πουν τι θα ψηφίσουν και από τα 1000 άτομα το 30% δεν λέει την αλήθεια.
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΟΙ-ΔΕΞΙΟΙ!!!
    Ας ξυπνήσουμε όλοι μας!
    Το ΠΑΣΟΚ ακόμα ζει γιατί ζουν όλοι αυτοί που το ψήφιζαν τόσα χρόνια!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ m 19/04/2012 17:04:05

      πέστα..μπας και τα ακούσουν κάποιοι κουφιοκεφαλάκηδες δεξιοί..τα ίδια έκαναν στις δημοτικές και έβγαλαν καμίνη-μπουτάρη..

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ m 20/04/2012 16:48:43

      Εύστοχο το σχόλιο του m.. Κι οσο πλησιαζουμε στις εκλογες, διαφαινεται οτι ειναι πιθανο να εχει απολυτο δικιο...

  23. Jim Bim avatar
    Jim Bim 19/04/2012 14:24:28

    Εαν τελικά παμε σε ΒΟΥΛΗ 10 κομμάτων τα 5 θα ειναι όλου του εύρους της δεξιάς, για πρωτη φορά ! ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ.
    Μέχρι τώρα υπήρχαν οι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ αριστεροί και η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΩΡΑ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΚΕ, ΟΙ ΑΕ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ, Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ !!!!


    ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΝΔ ΘΑ ΕΧΕΙ 35% το ελαχιστο .....

  24. juliet avatar
    juliet 19/04/2012 14:30:32

    m
    Αυτό είναι γεγονός ,δεν χρειάζεται αμφισβήτηση και γι΄αυτό αλλοστε γίνεται όλος αυτός ο αγώνας να ξυπνήσουν οι εύθικτοι δεξιοί και να αποφασίσουν σαν στρατιώτες και όχι σαν άναρχη μάζα, που την ώρα πολέμου τρέχει δεξιά-αριστερά και δεν βλεπει το στόχο που είναι μπροστά της.

  25. Jim Bim avatar
    Jim Bim 19/04/2012 16:13:20

    Δεν έχουμε την πολυτέλεια του θυμού! Εάν όμως ο κόσμος δεν το καταλάβει και θελήσει να εκτονωθεί τότε θα πλημμυρίσει όλο το πολιτικό σύστημα και ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ !!!

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/04/2012 17:50:11

    Εμένα πάντως και επειδή φύσαγε χθες μου αρέσει η ειλικρίνεια του Βενιζέλου:

    "Αρχίσαμε να δημοσιεύουμε τις περιβόητες λίστες των μεγάλων οφειλετών και αυτών που έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό."

    Μπορεί να μου δείξει τη δημοσίευση της λίστας όσων έβγαλαν χρήματα έξω;
    Γιατί οι λίστες κατατέθηκαν απλώς στη Βουλή ....

    Γιατί θυμάμαι μια δήλωση του:

    "Ό,τι γνωρίζει ο υπουργός ως εκ της ιδιότητός του, μπορεί να το γνωρίζει και ο ερωτών βουλευτής, από την εμπιστοσύνη του οποίου εξαρτάται ο υπουργός. Οι υποχρεώσεις εχεμύθειας και σεβασμού του απορρήτου που βαρύνουν τον υπουργό και κάθε διοικητικό υπάλληλο βαρύνουν και τον ερωτώντα βουλευτή, που θα λάβει γνώση επισκεπτόμενος την αντίστοιχη υπηρεσία της Βουλής".

    Καλά μπορεί να μας πει: που είναι η ...διμερής με την Ελβετία; Πήγε να συναντήσει την επιτυχία των Φιλανδικών εγγυήσεων;
    Για να μην θυμηθώ την ΔΕΗ και τις δηλώσεις πριν και μετά την ...καρέκλα.


    Αλλά η πολιτική είναι σαν τις ...διαφημίσεις προεκλογικά και μετά:

    This? Last Year....

    Αν και στον συγκεκριμένο ταιριάζει η διαφήμιση της αεροπορικής εταιρείας...τι δεν κατάλαβες φιλαράκι;

    Τον ΦΠΑ .............στην μπουγάτσα ρε καρντάση.
    Ομορφάντρα μου.

    ΥΓ

    & υπάρχουν ακόμα ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ;
    Μουσειακό και προστατευόμενο είδος.

  27. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 19/04/2012 18:48:16

    Έβγαλε και το Newsit του Ευαγγελάτου (ΣΚΑΙ) δημοσκόπηση που βγάζει τ τον Καμμένο να ανεβαίνει. Κουμπάρος του Καλογρίτσα της GPO ο Ευαγγελάτος και Κουμπάρος του Καμμένου ο Καλογρίτσας χα χα χααααα

  28. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 19/04/2012 18:48:55

    Ιδανική η αυτοδυναμία αλλά και χωρίς αυτή δεν χάλασε ο κόσμος.Συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ εξεφτελίζοντας αυτό,εφαρμόζοντας 100% το πρόγραμμά μας.Η ψήφος για κάθε Νόμο θα είναι ψήφος εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση.Καταψήφιση οδηγεί σε εκλογές.Ας χρεωθούν αυτοί τη νέα προσφυγή στίς κάλπες.Να τους κάνουμε συμμέτοχους στο έργο μας όπως αυτοί μας έκαναν συννένοχους στο μνημόνιο 2.

    • airman avatar
      airman @ Σχετικά Ασχετος 19/04/2012 19:37:55

      Η συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να αποτελεί σε καμία περίπτωση λύση. Ακυρώνει στο σύνολό της την προσπάθεια που καταβάλεται και ματαιώνει κάθε σχεδιασμό προοποτικής για τον τόπο.
      Εάν το ΠΑΣΟΚ και τα συμφέροντα που το στήριζαν και εξακολουθούν να το στηρίζουν δεν αποτελέσουν οριστικά παρελθόν, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
      Ο τόπος δεν μπορεί να πάει μπροστά με την επίκληση του όποιου φόβου (εκλογές) ούτε στη βάση της ''ανταπόδωσης'' αλλά με τη βεβαιότητα ότι αυτός που διαχειρίζεται τις τύχες του μπορεί απερίσπαστος να δρομολογήσει τις απαιτούμενες τομές και ρήξεις.
      Εάν κάποιος ''επενδύει'' σε κυβέρνηση συνεργασίας μετά τις εκλογές, ας ψάξει μεταξύ των λοιπών ενδιαφερόμενων. Ο Σαμαράς το έχει ξεκαθαρίσει. Η αγωνία του ΠΑΣΟΚ αφορά μια συρρικνούμενη μειοψηφία του λαού και δεν πρέπει με κανένα τρόπο να καθορίζει πλέον το μέλλον της πατρίδας.
      Ας ληφθεί υπόψη ότι το ΠΑΣΟΚ ακόμα και μετά τις εκλογές έχει το ''χαρτί'' που λέγεται Παπούλιας. Τι θα γίνει εάν ''αισθανθεί'' κάποια στιγμή ότι πλέον δεν είναι σε θέση να ''ανταποκριθεί'' στα καθήκοντά του;
      Καμιά εμπιστοσύνη, καμιά ανοχή, συνολική απόρριψη σε αυτούς που οδήγησαν τον τόπο στον όλεθρο και το λαό στο περιθώριο.

      • Σχετκά Ασχετος avatar
        Σχετκά Ασχετος @ airman 20/04/2012 08:41:35

        Καλά αυτά που γράφεις,αλλά πρέπει να τα λέμε στους άλλους και όχι να δουλευόμαστε μεταξύ μας.Διέκρινες μεγάλες τομές και ρήξεις στην κατάρτιση των ψηφοδελτίων;Οταν χρεώνεσαι μόνος τις τομές και ρήξεις,αναλαμβάνεις το κόστος και οι φαύλοι αναγεννιούνται από τις στάχτες.Για να τους σβήσεις αυτούς,πρέπει να τους πάρεις μαζί σου στο χορό του Ζαλόγγου.Η μαγκιά είναι να βρείς κλαδί να πιαστείς πέφτοντας.Θεμιτές οι προεκλογικές εξαγγελίες για μη συγκυβέρνηση,αλλά για όσους θέλουν και λίγο το παραμύθι τους.Μόνο στην περίπτωση που η Ν.Δ εξασφαλίσει πάνω από 140 έδρες,ο Σαμαράς θα πάει σε νέες εκλογές.

  29. Παύλος avatar
    Παύλος 19/04/2012 19:02:31

    Δόξα τω Θεώ , Τζουλιέτα μου, καλά !
    Ακόμα περιμένω το mail σου !

  30. theo1611 avatar
    theo1611 19/04/2012 19:17:15

    Αν κάτι δείχνουν οι δημοσκοπήσεις είναι ότι ο κόσμος ψάχνει για εθνική συνεννόηση.

    Το μεγαλύτερο βάρος πέφτει προφανώς σ' αυτόν που θα προηγείται, με οποιοδήποτε ποσοστό.

    Μπορεί να συνεννοηθεί και με τον Τσίπρα και τον Καμμένο και τον Κουβέλη(?)

    Αν δεν τα καταφέρει, πολύ πιθανόν να μην τα καταφέρουν και οι υπόλοιποι που θα λάβουν διερευνητική εντολή.

    Ξανακάνουμε εκλογές λοιπόν.

    Ο κόσμος θα χρεώσει την αποτυχία σε όσους έλαβαν διερευνητική εντολή και σε όλους τους υπόλοιπους που δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν!!!

    Και τότε αντί για δεκακομματική Βουλή θα πάμε για δεκαπεντακομματική Βουλή!!!

    Να δείτε τότε πως θα τα βρούν!!!