26/07/2010 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ μετατρέπει το κράτος σε Α.Ε.

Θέμα: Η μετατροπή του κράτους και της Δημόσιας Διοίκησης σε Ανώνυμη Εταιρεία (Α.Ε.) υπό τον έλεγχο των πολυεθνικών ελεγκτικών εταιρειών.

Σύμφωνα με άγνωστη Σύμβαση, κάτω από πλήρη αδιαφάνεια, με άγνωστους όρους  και με άγνωστους στόχους, οι μεγαλύτερες πολυεθνικές ελεγκτικές εταιρείες  (Grand Thornton, Deloitte & Touche, Ernst and Young, KPMG και PriceWaterhouse Coopers), μαζί με τον ΣΟΛ, έχουν αναλάβει, με βάση τις προδιαγραφές του «νεοαποικιακού» μνημονίου, τον πλήρη, σχεδόν, έλεγχο της λειτουργίας του κράτους αλλά και του ευρύτερου δημοσίου τομέα. Αυτός ο πρωτοφανής καθολικός, σχεδόν, έλεγχος, αφορά πρωταρχικά τη χρήση πόρων και ιδιαίτερα των ανθρώπινων, την εξοικονόμηση δαπανών, την παραγωγικότητα  και την ορθολογική λειτουργία των δημόσιων υπηρεσιών, μέχρι την καταλληλότητα και αποτελεσματικότητα των κοινωνικών προγραμμάτων.

Επειδή το κράτος και οι δημόσιες υπηρεσίες δεν είναι Ανώνυμες Εταιρείες για να υπαχθούν σε ελέγχους εταιρειών που αξιολογούν ισολογισμούς επιχειρήσεων!

Επειδή η Ελλάδα δεν έχει μετατραπεί σε «νεοαποικία» -εκτός και αν δεν το έχουμε αντιληφθεί- ώστε να κατευθύνεται από νέου είδους «εταιρείες Ανατολικών Ινδιών»!

Επειδή οι εν λόγω πολυεθνικές εταιρείες δεν διαθέτουν καμία αξιοπιστία  και είναι συνυπεύθυνες για τη διεθνή κρίση!

Ερωτώνται οι κ. κ. Υπουργοί:



1. Ποιοι είναι οι Γενικοί Όροι οι οποίοι με βάση το μνημόνιο θα διέπουν τους ελέγχους των ως άνω εταιρειών στις λειτουργίες και δαπάνες της δημόσιας διοίκησης  και των δημόσιων νομικών προσώπων;
Πως είναι δυνατόν κρίσιμες κρατικές λειτουργίες και στην ουσία οι πιο στρατηγικές πολιτικές επιλογές να έχουν παραδοθεί προς έλεγχο και διαμόρφωση σε ιδιωτικές εταιρείες; «Μπανανία» και «προτεκτοράτο» έχει καταντήσει η χώρα μας;





Ο ερωτών Βουλευτής





Λαφαζάνης Παναγιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 26/07/2010 12:57:17

    Λαφαζανη, εσυ θα επρεπε να ξερεις το μεγεθος της μπανανιας και του προτεκτορατου. Μαλλον, το ξερεις και υποκρινεσαι την παρθενα. Συνιστω λοιπον προσοχη, διοτι οι Ελληνες προσεχουν αυτα που λεγονται απο βουλευτες και αξιολογουν την υπευθυνη σταση. Δεν εισαι εσυ σε θεση να πουλησεις φικια για μεταξωτες κορδελλες.

  2. ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ 26/07/2010 13:10:32

    Τι θέλει να πει ο Σαλμονέλας και δεν το λέει;!!!

  3. zackii avatar
    zackii 26/07/2010 13:17:20

    Είναι και μπανανία και προτεκτοράτο. Βγάλτε ορισμένοι τα κομματικά γυαλιά.
    Το ξέρω..μας πονάει..αλλά οι μόνοι που κάνουν αντιπολίτευση είναι του ΣΥΡΙΖΑ. Η ΝΔ..κρατάει ...σοβαρή και υπεύθυνη στάση. Και μετά απορείτε γιά τις δημοσκοπήσεις. Αν πάει έτσι ο κος Σαμαράς θα είναι πίσω ακόμα και από τον ανύπαρκτο και δοσίλογο..και αν κανείς έχει αντίρρηση εγώ του βάζω στοίχημα το σπίτι που με πολλά..μα πάρα πολλά δάνεια έφτιαξα. Άντε γιατί και η κομματική @@@κυνση εγκεφάλου έχει μκαι τα όριά της..

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ zackii 26/07/2010 13:54:31

      "αλλά οι μόνοι που κάνουν αντιπολίτευση είναι του ΣΥΡΙΖΑ"

      τι θα'κανε αυτή η χώρα χωρίς τον σύριζα και την πολιτική σκέψη του τσίπρα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Paranoia 26/07/2010 13:58:17

        Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι από προχθές, που το ΔΝΤ είπε ξεδιάντροπα "μνημόνιο είναι ό,τι σας πούμε και όχι ό,τι υπογράψαμε", η πολιτική ατζέντα ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

        Και, υπό αυτό το πρίσμα, δεν με ενδιαφέρει ποιος κάνει αντίσταση, δηλ. αν αυτός λέγεται ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ ή ο,τιδήποτε άλλο. Με ενδιαφέρει ότι η χώρα τελεί ΥΠΟ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ και δεν έχουμε την πολυτέλεια να σπαταλάμε το χρόνο μας σε καθωσπρέπει συζητήσεις και παρουσιάσεις με "σεβασμό στις συμφωνίες" τις οποίες οι ίδιοι οι εμπνευστές τους έπαψαν να σέβονται.

        Απαιτείται ΕΝΙΑΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και, για να επιτευχθεί, προσωπικά συμμαχώ και με το διάολο αν χρειαστεί!

      • azxc avatar
        azxc @ Paranoia 26/07/2010 14:04:06

        Σωστό!

      • Paranoia avatar
        Paranoia @ Paranoia 26/07/2010 14:54:07

        Και ποιος θα κανει αντίσταση αγαπητέ ο μέχρι πρότινος μεταναστολάγνος τσίπρας; Όσο φταίει και το πασοκ για το ΔΝΤ άλλο τόσο φταίει και ο συριζα που έταζε αυξήσεις σε όλα τα υψηλόμισθα κομματόσκυλα του πασοκ (όπως και η παπαρήγα φυσικά).

        Βαριέμαι, το να γράφει κανείς για τον σύριζα είναι ενεργειακή σπατάλη...

  4. anonymous avatar
    anonymous 26/07/2010 13:34:49

    Δυο λινκ ένα για υφαλοκρηπίδα κι ένα για το Κυπριακό.

    http://adanaklasi.blogspot.com/2010/07/200.html

    http://elladasimera.blogspot.com/2010/07/blog-post_2593.html

  5. klausevitz avatar
    klausevitz 26/07/2010 13:53:46

    Δεν με αφορούν οι σκοπιμότητες κομμάτων και παρατάξεων,
    μου είναι,όμως,δύσκολο να καταλάβω γιατί δεν έχει δίκιο
    ο κ. Λαφαζάνης,στην συγκεκριμμένη ερώτηση.
    Είναι προφανές, ότι η χώρα βρίσκεται υπό ασφυκτική κηδεμονία,
    αναβίωση του πάλαι ποτέ Δ.Ο.Ε!
    'Αλλο θέμα,βεβαίως, η κατανομή της ευθύνης. Εκεί, και ο κ.
    Λαφαζάνης θα έπρεπε να αναγνωρίσει τη συμβολή μιάς αριστεράς
    χωρίς όραμα και επεξεργασίες. Αυτό,όμως,είναι μιά άλλη ιστορία...!

  6. zackii avatar
    zackii 26/07/2010 23:47:17

    Ο Τσίπρας δυστυχώς, και το δυστυχώς πάει στο ότι αυτά που λέει θάπρεπε να τα λέει η ΝΔ, εκφράζει αυτά ακριβώς που σκέφτεται ο πολίτης. Προχτές είπε δημόσια αυτό που λέμε όλοι στα blog, ότι τον ΓΑΠ θα τον χρησιμοποιήσουν, και μετά θα τον σουτάρουν. Συγκρίνετε αυτά με ότι λέει η ΝΔ. Αν αυτό που κάνει είναι αντιπολίτευση, τι να πω. Το ξέρουμε όλοι ότι αυτή την εποχή η εξουσία κάνει ..τζιζ αλλά τόσο πολύ άχρηστοι είναι πιά? Όσο αηδιάζεις με τα φασιστικά ΜΜΕ που έχουν πάρει τη θέση του κυβερνητικού εκπροσώπου, άλλο τόσο αηδιάζεις και με ΜαρκοΠαναγιωτόπουλο. Ο κος Σαμαράς τι λέει? Ακολουθεί τακτική ΚΚ? Θα δράσει όταν πέσουν από μόνοι τους, η θα οδηγήσει τις εξελίξεις? Πάντως υποτονικό τον βλέπω..