#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2010 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ και τα παραμύθια περί ανεξάρτητης Δικαιοσύνης

Ούτε ένα χρόνο δεν μπόρεσε το ΠΑΣΟΚ να διατηρήσει την ψευδαίσθηση περί αξιοπιστίας των λόγων και των έργων του. Πέρα όλων των άλλων, με κορυφαία τα ψεύδη για την οικονομία και την περιβόητη πια «πράσινη» ανάπτυξη, σήμερα έπεσαν και οι μάσκες εκείνων που φώναζαν περί ανεξάρτητης Δικαιοσύνης.

Ο Πρόεδρος της εξεταστικής επιτροπής για το σκάνδαλο της Siemens  Σήφης Βαλυράκης επιτέθηκε εναντίον της δικαιοσύνης προκαταβάλλοντας απόφασή της επικαλούμενος ένα δημοσίευμα εφημερίδας («Αυριανή») το οποίο χαρακτήριζε «χαστούκι» στην Εξεταστική την πιθανότητα να αρνηθεί η Δικαιοσύνη να ασκήσει δίωξη κατά του προέδρου του ΟΤΕ Π. Βουρλούμη.  Αναιτίως ο Βαλυράκης δήλωσε ότι δεν είναι χαστούκι στην εξεταστική αλλά ύβρις στη Δημοκρατία και το λαό…! (τάχα μου, τάχα μου)



«Εάν πράγματι η Δικαιοσύνη δίνει ηχηρό ράπισμα, αυτό δεν απευθύνεται στον Πρόεδρο αλλά στο σύνολο των μελών της εξεταστικής Επιτροπής η οποία με ομοφωνία απευθύνθηκε στη Δικαιοσύνη όσον αφορά στο θέμα της Διοίκησης του κ. Βουρλούμη που ανεξέλεγκτη και ατιμώρητη συνεχίζει να εγκληματεί και να συγκαλύπτει τη ζημία εις βάρος του ΟΤΕ, του ελληνικού Δημοσίου και του ελληνικού λαού. Αν υποθέσουμε ότι η φερόμενη ως άρνηση της άσκησης ποινικής δίωξης κατά Βουρλούμη από τη Δικαιοσύνη, που εμφανίζεται ως πραγματική στο σχετικό δημοσίευμα, τότε αυτή δεν αποτελεί ράπισμα στην Εξεταστική αλλά ύβρη στην Δημοκρατία και στον ελληνικό λαό…»!!!

Το πρώτο ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί ο κ. Βαλυράκης σπεύδει να προκαταβάλει την όποια απόφαση της δικαιοσύνης;

Το δεύτερο έχει να κάνει με την «τιμωρία» της Διοίκησης Βουρλούμη. Γιατί, οι άλλες διοικήσεις στις οποίες είχε συντελεσθεί το έγκλημα – σκάνδαλο (από το 1997) σύμφωνα με τους βουλευτές της επιτροπής, γιατί δεν αναφέρεται πουθενά;

Κύριε Βαλυράκη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/09/2010 21:03:09

    Το ΠΑΣΟΚ έχει αποδειχτεί μάνα στη νομιμοφάνεια, χειραγωγόντας θεσμούς κλπ κατά το δοκούν, προβάλλοντας όμως προς τα έξω μια "ψευδή" εικόνα νομιμότητας. Κάνουν το μαύρο άσπρο, και τον άχρηστο πολύτιμο, προκειμένου να περάσουν τα δικά τους παιδιά, πολιτικές, απόψεις κλπ. Μπράβο του.

  2. tiramola avatar
    tiramola 23/09/2010 21:11:01

    Είδες τι εύκολα ξεχάστηκε ο Σανιδάς?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 23/09/2010 21:15:16

      Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, ειδικά στην πολιτική...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 23/09/2010 21:25:59

      Και εμένα μ'αρέσει πολύ ο μουσακάς....

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 23/09/2010 21:32:09

      (Α)θανάση θυμάσαι επί Καραμανλή που δεν γίνονταν παρεμβάσεις στην ανεξάρτητη δικαιοσύνη?
      Την κοπάναγαν ο ένας μετά τον άλλο στο εξωτερικό...

      Περσινά ξινά σταφύλια θα μου πεις...

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ tiramola 23/09/2010 21:46:09

      και πρεπει να συνεχισουμε ετσι Τιραμολα?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 23/09/2010 21:54:55

      Η δικαιοσύνη δεν είναι ανεξάρτητη και δεν είναι δυνατόν να είναι ανεξάρτητη. Άλλο?

      Εδώ ο κόσμος καίγεται, το χειμώνα θα πεινάσουν και θα κρυώσουν άνθρωποι. Έχεις τίποτε να τους πεις για τον πολύφερνο γκόγκα σου και τις φαεινές ιδέες του για το σκοτεινό παρόν και το άραχλο μέλλον τους μαζί του?

      Τα άλλα είναι νταντέλα και ξεκάρφωμα για τα πράσινα ψιττακοειδή...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 23/09/2010 22:00:28

      Φυσικά όχι νέε αγρότη.
      Αλλά σέβομαι τον χώρο που με φιλοξενεί και προτιμώ να μην γράψω άλλα..
      Αν γράφουμε για παρέμβαση στην ανεξάρτητη δικαιοσύνη δεν κινδυνεύουμε, αν γράφουμε τι πιστεύουμε μπορεί να μας κάνουν και μύνηση.
      Και ο νοών νοείτω...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 23/09/2010 22:00:35

      Τιραμόλα που να δεις πως κάνουν το μαύρο άσπρο στις προαγωγές του δημοσίου οι δικοί σου, προκειμένου να βολέψουν τους δικούς τους. Η ΝΔ ήταν μωρά παρθένα σε σχέση με αυτούς. Και όλα νομίμως, βεβαίως.
      Αν ήξερες ότι ξέρω, θα ψήφιζες χ.αυγή στο διηνεκές... Καταχραστές γίνονται προιστάμενοι οικονομικού και αλκοολικοί ψυχασθενείς προιστάμενοι προσωπικού.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ tiramola 23/09/2010 22:04:21

      Τι εχεις να μας πεις για το ΣΔΟΕ στην Κερκυρα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 23/09/2010 22:22:27

      Και στην δημοκρατία, ΚΑΝΕΙΣ δικαστής δεν ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ από την κυβέρνηση.

      Θραξ Αναρμόδιος

      Στην "ιμπεριαλιστική" Αμερική εκλέγονται! Όπως και οι εισαγγελείς.
      Οι δε κατηγορούμενοι δικάζονται από 12 κληρωτούς ενόρκους, αποκλειστικά. Ο δικαστής απλά προεδρεύει και ορίζει ποινή.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 23/09/2010 22:48:02

      Μόνο τα κόμματα είναι το πρόβλημα Θράκα?
      Για αστακομακαρονάδες πάνω σε κότερα , πολυτελή ξενοδοχεία και εστιατόρια και ευλαβικά προσκηνήματα στο άγιον όρος δεν έχει τύχει να ακούσεις μεταξύ "ανεξάρτητων" και οικονομικά δρώντων?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ tiramola 23/09/2010 23:15:12

      Δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι δρώντες σε αυτόν τον τόπο που να μπλέκονται με "προσκυνήματα" και λοιπά lifestyle-αδικα.
      Όλοι αυτοί είναι εκεί που είναι εξαιτίας της κομματικής εμπλοκής τους...εξαιτίας της εξάρτησης της εργασίας/βιοπορισμού τους από τα κόμματα και κυρίως τα 2 κόμματα εξουσίας...

      Η χώρα μας είναι μια πάρα πολύ μικρή οικονομία όπου οι πραγματικά ελάχιστοι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ οικονομικά εύρωστοι αποφεύγουν το κομματικό δημόσιο όπως ο διάολος το λιβάνι.

      Δεν υπάρχει σε αυτήν την χώρα νοήμων φιλόδοξος δημιουργικός άνθρωπος με ηθική και προσωπική ακεραιότητα που να θέλει έστω και την πραγματική σχέση με τα κόμματα και τους κομματόσκυλους οποιασδήποτε απόχρωσης.

      Μακάρι να υπήρχε τρόπος να κυρηχθούν τα κόμματα ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
      Μακάρι να υπήρχε ένας δικαστής με μπαλάκια σαν καρπούζια να τους βγάλει όλους "στον τάκο".
      Να τελειώνουμε με τα παράσιτα του τόπου που χωρίς τον ξενιστή θα "πέθαιναν" στο λεπτό.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 23/09/2010 23:54:34

      Άψογος ο Τσιλιβήθρας. Έτσι ακριβώς.

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 23/09/2010 22:15:05

    Θέλουν δηλαδή τα κόμματα και οι επαγγελματίες πολιτικοί ανεξάρτητη δικαιοσύνη; Το άλλο με τον Τοτό...;

    Και τόσες δεκαετίες ΓΙΑΤΙ δεν κάνουν ανεξάρτητη δικαιοσύνη τα κόμματα, ωρε πατριώτες;

    Το περί δικαιοσύνης κριτήριό των κομμάτων και των επαγγελματιών πολιτικών, το ξέρουμε: Τον νόμο περί ευθύνης υπουργών ΟΛΟΙ τον ψήφισαν. Και κάνουν "εξεταστικές" μόνο και μόνο για να ΦΘΕΙΡΟΥΝ τους αντιπάλους τους.

    Οχι γιατί έχουν καμμία κάψα για δικαιοσύνη.

    Θεωρούν καλή την δικαιοσύνη ΟΣΟ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ. Και βλέπω κι εδώ μέσα ορισμένους με την ίδια νοοτροπία.

    Στην κοινοβουλευτική μας "δημοκρατία" θα περιμένουμε ΠΟΛΥ για να δούμε ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    Αντε, να τσακωθούμε άλλη μια φορά ποιο κόμμα είναι το ΛΙΓΩΤΕΡΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Να δω τι θα καταλάβουμε! Να δω πως θα καλυτερέψει η ζωή μας έτσι.

    Οι κανόνες, λέω (και ξαναλέω) θέλουν αλλαγή.
    ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.
    Ο μηχανισμός είναι που παράγει ανεξάρτητη ή μη-ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Και ο μηχανισμός λέγεται δημοκρατία.

    Και στην δημοκρατία, ΚΑΝΕΙΣ δικαστής δεν ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ από την κυβέρνηση.

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/09/2010 22:46:00

    Να πως "διορίζονταν" στη Δημοκρατία οι δημόσιοι λειτουργοί.

    Αθηναίων Πολιτεία
    Απόσπασμα 43.1-5

    Όλα τα αξιώματα που σχετίζονται με την πολιτική διοίκηση γίνονται με κλήρο, εκτός από αυτό του ταμία ων στρατιωτικών και των ταμιών για τα θεωρικά χρήματα και του επιμελητή των πηγών. Αυτοί εκλέγονται με χειροτονία και αναλαμβάνουν από Παναθήναια σε Παναθήναια. Όλοι οι στρατιωτικοί άρχοντες εκλέγονται επίσης με χειροτονία.

    Οι βουλευτές είναι πεντακόσιοι και διορίζονται με κλήρο, δέκα από κάθε φυλή. Κάθε φυλή, η οποία καθορίζεται με κλήρο, αναλαμβάνει την πρυτανεία, οι τέσσερις πρώτες για τριάντα έξι ημέρες η κάθε μια και οι υπόλοιπες έξι για τριάντα πέντε ημέρες η κάθε μία, γιατί το έτος είναι σεληνιακό.

    Πρώτα τα μέλη της πρυτανεύουσας φυλής σιτίζονται μαζί στη θόλο με έξοδα της πολιτείας. Μετά συγκαλούν συνέλευση της βουλής και του δήμου. Τη βουλή καθημερινά, εκτός κι αν είναι ημέρα αργίας, και το δήμο τέσσερις φορές κατά τη διάρκεια της πρυτανείας. Ορίζουν τα θέματα με τα οποία θα ασχοληθούν, ποια θέματα σε ποια συγκεκριμένη ημέρα, καθώς και το που θα γίνει η συνέλευση. Με τον ίδιο τρόπο ορίζουν και τις συνεδριάσεις του λαού, μια κύρια συνέλευση όπου ψηφίζουν με ανάταση των χεριών για να αποφασιστεί αν οι άρχοντες κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Συζητούν επίσης για τις προμήθειες τροφίμων καθώς και για την άμυνα της χώρας.

    Την ημέρα εκείνη όσοι θέλουν μπορούν να υποβάλλουν μηνύσεις, να διαβάζουν τις απογραφές για τις δημευμένες περιουσίες και τις διεκδικήσεις για κληρονομικές υποθέσεις, όπως και για τη διαχείριση των περιουσιών των επικλήρων, για να μην ξεφεύγει τίποτε από κανένα και να μη μένει τίποτε απροστάτευτο.

    Κατά τη διάρκεια της έκτης πρυτανείας, μαζί με τα προηγούμενα θέματα, οι πρυτάνεις ψηφίζουν για το αν θα πρέπει ή όχι να γίνει εξοστρακισμός και επιβάλλουν περιουσιακές ποινές εναντίον συκοφαντών, τρεις εναντίον Αθηναίων και τρεις εναντίον μετοίκων, καθώς και εναντίον οποιουδήποτε έδινε υποσχέσεις στο λαό αλλά δεν μπόρεσε να τις πραγματοποιήσει.

    (Αυτό το τελευταίο, ωραίο ε?)

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/09/2010 11:12:59

      @Γιάννης Φαίλτωρ

      Ωραίο δεν θα πει τίποτε.

      Κι εμείς άμα κάτσουμε και το συζητήσουμε, θα βρούμε πιο ωραίες λύσεις από εκείνους τους παλιούς. Αφού αλλάξουμε πρώτα τους ΚΑΝΟΝΕΣ του πολιτεύματος.

      Αμες δ' εγεσόμεθα πολλώ κάρρονες, που έλεγαν και τα Σπαρτιατόπουλα περιπεκτικά στους μεγαλύτερους.

      Θα γίνουμε πολύ καλύτεροι δηλαδή.
      Κι εμείς ΚΑΙ μπορύμε ΚΑΙ μας αξίζει να ζήσουμε σε μια καλύτερη δημοκρατία. Οχι μόνο από την σημερινή "δημοκρατία". Αλλά και από κείνες των προγόνων μας. Και έξυπνους έχουμε και άξιους έχουμε.

      Και μέσα σε όλο το χάλι, μας απόμειναν ακόμη και έντιμοι.
      Οι κανόνες μας τα χαλάνε. Οχι οι άνθρωποι.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 24/09/2010 11:32:34

        @Θραξ

        Αφού ξέρουμε πως πρέπει να γίνει. Έχουμε πολιτική "τεχνογνωσία". Δεν πρέπει να φτιάξουμε κάτι εξ'αρχής. Απλώς πρέπει να το προσαρμόσουμε στις κοινωνικές και τεχνολογικές συνθήκες του σήμερα. Να μελετήσουμε γιατί εκείνο το μοντέλο εξαντλήθηκε κάποια στιγμή, γιατί παρήκμασε, να δούμε τις ατέλειές του και να το τροποποιήσουμε έτσι ώστε να γίνει πιο ανθεκτικό και λειτουργικό στη σύγχρονη εποχή.

        Μήπως ξέρεις να γίνεται κάτι τέτοιο από τα πανεπιστήμια, από τους "διανοούμενους" ή από τους εγχώριους εκδοτικούς μας οίκους? Ελάχιστα πράγματα. Μηδαμινές οι δημοσιεύσεις
        Στους χώρους αναπαραγωγής ιδεών αυτό που απασχολεί τους ενδιαφερόμενους της "διανόησης και του πνεύματος" (sic)είναι πως θα νομιμοποιήσουν ιδεολογικά την εκάστοτε εξουσία, μηρυκάζοντας ξενόφερτα ιδεολογήματα και απομυζώντας το δημόσιο χρήμα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 24/09/2010 12:02:02

        @Γιάννης Φαίλτωρ

        Γιάννη, αποτελεί τεράστιο σκάνδαλο το ότι δεν γίνονται μελέτες και έρευνες επιστημονικές, για ένα καλύτερο πολιτικό σύστημα. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ.

        Μια πολιτειακή διαρρύθμιση είναι ΤΕΧΝΙΚΟ ΘΕΜΑ. Οχι μόνο φιλοσοφικό ή ιδεολογικό. Κι όμως κανείς δεν καταπιάνεται μαζί του, να ερευνήσει, να βγάλει συμπεράσματα και πορίσματα. Πολιτική επιστήμη, σου λέει.

        Γίνονται έρευνες για οδοντόκρεμες, ηλεκτρονικά τσιπ και συνθετικά υλικά, αλλά όχι για πολιτεύματα.

        Απίστευτο, ξε-απίστευτο, έτσι είναι.

        Λες και ο κοινοβουλευτισμός, και όπως μάλιστα ισχύει, είναι ο κολοφώνας της πολιτικής σκέψης και παραγωγής.

        Εχουμε σχολές πολιτικών επιστημών, αλλά δεν κάνουν τέτοιες έρευνες.

        Προφανώς οι πολιτικοί μας επιστήμονες θεωρούν πως η μια ψήφος στα 4 χρόνια, οι αντιπρόσωποι-βουλευτές, ο νόμος περί ευθύνης υπουργών, οι διορισμένη δικαιοσύνη κλπ κλπ, είναι το ανώτερο ύψος στο οποίο μπορεί να φθάσει ο άνθρωπος και η πολιτική του οργάνωση.

        Για γέλια φυσικά όλα αυτά.
        Και βέβαια πολύ ύποπτα.

        Θραξ Αναρμόδιος

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 23/09/2010 23:03:36

    Αξιος ο μισθος σου και θα ηταν αξιωτερος εαν μας ελεγες και κατι για τους λεγομενους πρασινους σοσιαλιστες, διοτι εξ ορισμου και δια στοματος Α. Παπανδρεου η δεξια ειναι επαρατος και τρισκαταρατος!!!! ενω στην Μεγαλη Δημοκρατικη Παραταξη ολα βαινουν καλως και τιμιως.

    Ουτε η χουντα δεν ειχε κανει τετοιο φακελωμα

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 23/09/2010 23:12:15

      Που πηγε το σχολιο με τα ονοματα;;;;

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 24/09/2010 08:58:56

      Ποιό φακέλλωμα ρε άσχετε?
      Ρεπορτάζ της Ημερησίας ήταν..
      Άμα γκουγκλισεις συγγενείς ΝΔ και κρατικοί οργανισμοί θα γεμίσει η σελίδα από μωρές παρθένες...

  6. Misha avatar
    Misha 23/09/2010 23:55:13

    Συνυπολογίστε και την μη προφυλάκιση του μεγαλοσυνδικαλιστη της ΠΑΣΚΕ που συνελήφθη επ αυτοφωρω με 30000 λάδωμα

  7. nyfitsa avatar
    nyfitsa 24/09/2010 07:57:36

    • Δεν πιστεύω τα αυτιά μου, ακούγοντας τον Αυτιά. Διάβασε το πρωί μια λίστα με δαπάνες για τις μισές αφρικανικές χώρες και χώρες άλλες , σαν την Τουρκία, Σκόπια, Αυστραλία, κλπ. ….πάνω από 43εκατομύρια Ευρώ, με την υπογραφή του Παπανδρέου. !!!!!!! αυτά είναι τα λεφτά που ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ:, κ. Πάγκαλε???????????