19/03/2008 03:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ

Στο ΠΑΣΟΚ διαμαρτύρονται συνεχώς ότι δεν έχουν καλή αντιμετώπιση από τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, ότι δηλαδή δεν περνούν τα ΜΜΕ τις απόψεις τους. Δηλαδή ποιες απόψεις; Αυτές που δεν εφάρμοσαν τόσα χρόνια και τώρα είναι έτοιμοι να εφαρμόσουν; Μα ακόμη και να τις μετέδιδαν τα ΜΜΕ, κανείς δεν θα τις διάβαζε ή θα τις άκουγε. Τι να ακούσει κανείς από έναν πολιτικό που διετέλεσε είκοσι χρόνια υπουργός και δεν εφάρμοσε αυτά που λέει ότι τώρα θα εφαρμόσει. Κάποιοι μάλιστα προχωρούν ακόμη περισσότερο και λένε ότι το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται δικά του Μέσα. Μπράβο! Αυτό ακριβώς δείχνει πανικό μικρού κόμματος. Αντί να πάνε σπίτια τους όπως τους αξίζει και να αφήσουν το ΠΑΣΟΚ να βρει το δρόμο του, ψάχνουν να βρουν εχθρούς. Δεν καταλαβαίνουν ότι οι σημαντικοί εχθροί τους δεν είναι τα συμφέροντα, ούτε ο Τσίπρας, αλλά οι ίδιοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dzi avatar
    Dzi 19/03/2008 03:49:07

    Χαχα πολύ ωραία σκέψη.
    Θα βλέπουμε λοιπόν το Πασοκοκάναλο για αντικειμενική και ανεξάρτητη ενημέρωση αφού όλα τα άλλα ΜΜΕ είναι πλέον κατευθυνόμενα...
    Ποια διάνοια μπορεί να σκέφτηκε ότι μπορούν να πείσουν έστω και έναν να ψηφίσει Πασόκ μέσω ενός Πασοκοκάναλου???

  2. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 19/03/2008 04:03:38

    Το πρόβλημα του ΠΑΣΟΚ είναι ότι δεν καταλαβαίνει ότι απευθύνεται σε πολίτες και όχι σε οπαδούς. Αυτό με κάνει να αισιοδοξώ ως προς την κριτική ικανότητα του μέσου Έλληνα. Έχουμε όμως και λέμε:

    -Καραμανλής, ο καταλληλότερος και για μένα αλλά αν διαγράψει όλους τους αμαρτήσαντες θα μείνει μόνος

    -Παπανδρέου, είπα παραπάνω τη γνώμη μου

    -Τσίπρας, δεν έχει πολιτική ιδεολογία και το είπε και ο ίδιος

    -Παπαρήγα, όχι στο χιόνι όχι στο χιονοπόλεμο!! ΚΚΕ, όχι!! που είπε και στην Ελληνοφρένεια!!!

    -Καρατζαφέρης, ουδέν σχόλιο...

    Μπορεί κάποιος να μου πει τι να ψηφίσω; Έχω πελαγώσει... Πως είναι δυνατόν να νομίζουν ότι θα πείσουν τον κόσμο λέγοντας μονο: "η ΝΔ κέρδισε τις εκλογές και έχει στόχο να κοροιδέψει τον κόσμο". Είναι τραγικό. Δεν μπορούν να πουν "η ΝΔ κέρδισε τις εκλογές και έχει στόχο να βγάλει χρήματα κοροιδεύοντας τον κόσμο"; Είναι πολύ απλό!!! Σιγά να μη γεννήθηκε ο άλλος με το βίτσιο να κοροιδεύει κόσμο.

  3. Πεπίτο avatar
    Πεπίτο 19/03/2008 04:05:36

    γιατί ψέματα είναι;
    πέρα από το megachannel (που φαίνεται πως υποστηρίζει και συγκεκριμένα στελέχη του πασοκ πέρα από τη γενοκότερη υποστήριξη), υπάρχει άλλο κανάλι; κι όπου το ψιλοπαουσιάζουν, το κάνουν με τρόο που ζημιώνει τη παρουσίαση, την αναιρεί.

    βέβαια η μόνη λύση , έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, άμερση αποχώρηση του αγπ+την κουστωδία συμβούλων/συνεργατών του.. αλλά...

  4. Dzi avatar
    Dzi 19/03/2008 04:22:29

    ανώνυμε λεχρίτη

    δεν το λένε αυτό γιατί δεν θέλουν να ανοίξουν τα μάτια στον πολίτη που αυτοί νομίζουν ότι ακόμα κοιμάται. Γιατί αν αφυπνίσουν τον πολίτη μετά θα πάρει η μπάλα και τους ίδιους. Γι'αυτό κανείς δε ρισκάρει να μιλήσει σταράτα...Γιατί όλες οι πλευρές το ίδιο θέλουν να κάνουν. Μεταξύ κατεργαρέων...

  5. akatallilos avatar
    akatallilos 19/03/2008 07:18:54

    έχει κάποις blogger τη δυνατότητα να μεταδώσει στο δίκτυο τις σημερινές πορείες; Τα κανάλια του καταλληλότερου δε θα δείξουν τίποτε !

  6. wert01gf avatar
    wert01gf 19/03/2008 07:24:01

    Φουζκίτζεζ μικρέζ και πράζινεζζζζ

  7. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 08:30:18

    ΠΑΣΟΚ; Α, ναι, ένα τριτοκοσμικό κόμμα που έπεσε σε κώμα...

  8. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 09:06:17

    Ο απολεισμός του ΠΑΣΟΚ βολευει αρκετους ειναι η αληθεια. Οτι και να πιστευει κανεις για το κομμα ή τον ΓΑΠ δεν μπορει νομιζω να αγνοησει οτι η σημαντική παράμετρος στο θεμα είναι άλλη.
    Τα ΜΜΕ και μαλιστα το κομματι που θεωρειται παραδοσιακα πο κοντα στην κεντροαριστερα επιχειρει σημερα με ενα ιδιατερα άκομψο τρόπο να επιβάλλει πολιτικες και προσωπικές επιλογές στο χώρο της.
    Η στρατηγική αυτή καθως δεν μπορει να εκφραστει με απευθείας επιθεσεις αναπτυσεται με τακτικές περικύκλωσης καθως από τη μια αφήνει τον Καραμανλη στο απυρόβλητο προσπαθώντας να διατηρησει την συσπειρωση της ΝΔ υψηλή και ενισχύωντας τον ΣΥΡΙΖΑ σαν εναλλακτικό πόλο συσπειρωσης της κεντροαριστεράς. Ειδήσεις και σχόλια που αφορουν το ΠΑΣΟΚ υποβαθμίζονται ή αποδυναμώνονται με τον τρόπο που σερβιρονται. Η ιδια η ομιλια του ΓΑΠ στο συνεδριο συνοδευοταν στις δυο μεγαλυτερες εφημεριδες του χώρου με εκτεταμένο ρεπορταζ στην ιδια σελίδα για τον χαιρετισμό του Τσιπρα πχ. Ταυτοχρονα "δημοσιογραφοι" παπαγαλακια διακινουν αθλιοτητες εν ειδει αστεισμών που με καταπληκτική ταχύτητα ανακυκλωνονται σχεδον παντού. Κριτικές και σχολια επι της ουσίας -θεσεις, κινησεις πρακτικές του ΠΑΣΟΚ- γινονται ολο και πιο σπάνια ενώ σχόλια σαν το συγκεκριμένο post που περιεχουν αφορισμούς και ευκολες εξυπνάδες κυριαρχούν. Καλως ή κακως το ΠΑΣΟΚ έχει μπει σε μια πορεια αυτοβασανισμού και εσωστρεφειας και ειναι πολυ πιθανό στο τέλος του δρόμου να περιμένει η διάλυση. ενδεχομένως να είναι το τιμημα που δικαιως πληρωνει. Η αναδειξη όμως των ΜΜΕ σε ρυθμιστή του πολιτευματος με μια ανεπαναληπτη ωμότητα ειναι ενα προβλημα που ξεφευγει από την επιβιωση η οχι του ΓΑΠ και έχει να κανει πλέον με την λειτουργία της δημοκρατίας.
    Γραφτηκε κάπου προσφυώς οτι ο ΣΥΡΙΖΑ "για να γινει μεγάλος πρέπει να γινει άλλος" . Αν αυτό το άλλος μαζι με τα ανοιγματα στην εκκλησία και τις μπουρδες περι αριστερου πατριωτισμού περιλαμβάνει και το σφιχταγκαλιασμα με τους Λαμπρακομπομπολες , να μας ζησει το μωρό αλλά .....

  9. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 10:45:22

    Βρε πανασχετοι και ανιστορητοι, οταν ο Αντρεας ξεκινησε το 74, με μονο τα 2 κρατικα καναλια,(που κατα την αποψη του γερο Καραμανλη, ειδησεις, δημιουργει, μονο η κυβερνηση),εκανε δικη του τιβι για να προβαλει το εργο του;
    Οχι βεβαια. Ηταν το εργο, εκεινο που αναγκαζε τα μεσα, να ασχοληθουν μαζι του.Και τι σημασια ειχε οτι η τιβι, δεν ασχολειτο; Απο τη στιγμη που ο κοσμος ενδιαφεροταν, ακολουθησαν καποιες εφημεριδες κι αυτο, ηταν αρκετο.
    Λετε σημερα, αν υπηρχε εργο, απο τους παναθλιους αυτους, τα υπολειμματα αυτα,( υπο ενα εντιμο μεν, αλλα κατω του μετριου αρχηγο, που το μονο του προσον, ειναι το βαρος του ονοματος που φερει), δεν θα υπηρχαν μεσα, που θα παιρνανε απανω τους το ζητημα; Και τι θα ειχαν να χασουν, αφου μην ξεχνατε οτι τα μεσα ειναι και μαγαζια. Στην κατασταση απνοιας που βρισκεται σημερα η αγορα των ΜΜΕ, θα ηταν μανα εξ ουρανου να βγει μπροστα το Πασοκ.
    Ακομα και με το Συριζα που ασχολουνται, εγω πιστευω οτι το κανουν για να πουλησουν κανα φυλο.Αφου απο την αλλη μερια, δεν κουνιεται τιποτα.
    Γι αυτο, αυτο που βλεπω εγω, ειναι οτι το πολυ πολυ, ειναι να εχουν διπλαρωσει καποιοι δημοσιογραφοι, (ετοιμοι για καμμια αρπαχτη), το Γιωργο και να του πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες περι ενημερωσης και πουτσες μπλε.
    Απλως θα χαθουν τα λεφτα που παιρνουν απο τον κρατικο πρυπολογισμο και παπαλα.
    Και κατι αλλο. Αν με τα καναλια, ανεβαζαμε τα νουμερα, τοτε το ΚΚΕ, θα ειχε παει στο 50.Αλλα αντ αυτου, κοντευει να παει ο Συριζα, που κανενα καναλι δεν διαθετει.Τι να λεμε τωρα.
    (Για να ειμαι βεβαια ειλικρινης, διαθετει το Λακη και το Μακη).

  10. william avatar
    william 19/03/2008 10:58:50

    Καλημέρα .
    Το τέλειο πολίτευμα είναι η Άμεση Δημοκρατία που δυστυχώς είναι πρακτικά αδύνατη η εφαρμογή της.
    Στήν Αντιπροσωπευτική μας Δημοκρατία ,καί επειδή η πολιτική είναι η τεχνη του εφικτού ,επιλέγουμε αυτούς πού πιστέυουμε ότι μπορούν να εφαρμόσουν τα περισσότερα απ' αυτά που εμείς θέλουμε.
    Η κριτική είναι καλή και πρέπει να γίνεται γιά όλους και γιά όλα .Όμως έλεος πιά ,κάποιοι πρέπει να καταλάβουν, ότι το ζητούμενο είναι πολιτικές θέσεις ,πρακτικές ,λύσεις στα προβλήματα .Δέν ψάχνουμε για γαμπρό.....Ούτε έγινε ξαφνικά ο Συνασπισμός η λύση για πασαν νοσον και πασαν μαλακια .Δέν προήλθε ούτε ο Συν. ούτε ο Αλαβανος ούτε ο Τσίπρας από παρθενογεννεση.Επίσης γνωριζουμε πως δημιουργηθηκε , την πορεια του και τις πολιτικες του .Αλήθεια ,αν η Αλέκα βαλει στη θεση της μιαν ωραλια ΚΝΙΤΙΣΑ θα παρει το ΚΚΕ 30% ???Ελεος μην τρελαθουμε τελειως..
    Κρινουμε τους πολιτικους και την πολιτικη με ορους πασαρελας?
    Ας μας πει ο Τσιπρας τι θεσεις αλλαξε στον Συνασπισμο τους τελευταιους μηνες,τι θα κανει και πως θα κηβερνησει την χωρα και εμεις θα τον κανουμε κυβερνηση .

  11. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 11:00:35

    .... και τη μιση συντακτικη ομαδα της ελευθεροτυπιας για παραδειγμα
    οσο για το 74 αλλοι καιροι άλλα ηθη αλλοι ανθρωποι αλλη κοινωνια

  12. Νick avatar
    Νick 19/03/2008 11:21:23

    FactorX ότι θέλεις να κυβερνά η δεξιά το ξέρουμε αλλά πλέον εκτίθεσαι πολύ με τη συμπεριφορά σου.

  13. Υ. avatar
    Υ. 19/03/2008 11:37:44

    έγεται ότι γίνεται διαβούκευση της ηγεσίας με το θείο βρέφος για να ξαναβγεί η "Εξόρμηση"

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 11:38:11

    Ο συνασπισμος πιστευει πως υπό την διακυβερνηση της ΝΔ και την κατακερματισμό του προοδευτικού χώρου θα αναδειχθει κυρίαρχος πόλος αντιπολιτευσης και θα ενσωματώσει ενα μερος των ψηφοφορων του ΠΑΣΟΚ.
    Αν αυτό σημαινει περισσοτερα μετρα σαν το ασφαλιστικό, περισσότερα δομημενα ομολογα και Ζαχοπουλειαδες τόσο το χειροτερο για τη χώρα!!!
    Πως λεγεται αυτη η τακτική στα κορακιστικα των Μαρξιστών???? Θυμαται κανείς??????

  15. Υ. avatar
    Υ. 19/03/2008 11:41:30

    Σωστό και βελτιωμένο (άλλοι το λεν ο δαίμονας του τυπογραφείου, εγώ το λέω η μακακία στο πληκτρολόγιο)

    Λέγεται ότι γίνεται διαβούλευση της ηγεσίας με το θείο βρέφος για να ξαναβγεί η “Εξόρμηση”

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2008 11:57:32

    τι δεξιά, τι αριστερά; δουλειά της κάθε κυβέρνησεις είναι να φτιάχνει πίττα (ή να αφήνει να φτιάξουν οι άλλοι πίττα), να μοιράζει πίττα, να υπερασπίζεται τα χωράφια μας και να φροντίζει να υπάρχουμε αύριο, κατά προτίμηση μιλώντας την ίδια γλώσσα. Την πίττα και τους χωροφύλακες της μεταπολεμικής δεξιάς την είδαμε. Ο Αντρέας μοίρασε πίττα στους μη έχοντες, έκανε κάποια ανακατανομή στον παραγωγικό ιστό, μάς(σάς) κορόϊδεψε λίγο με τις βάσεις του θανάτου και το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ τι ίδιο συνδικάτο και στο τέλος όλοι οι μεσήλικες ζηλεύανε που είχε και και παρέα αντικείμενο φαντασίωσης. Μου είπε κάποιος σχετικά ευπρρεπής και αξιόλογος Πασόκος ότι ο Ανδρέας διπλασίασε την μεσαία τάξη, αλλά με τι οικονομικό τίμημα. Χειρότερα ακόμα, δημιούργησε προσδοκίες που ήταν δύσκολο να υλοποιηθούν και εν μέρει σήμερα ζούμε τις συνέπειες.

    Ο Σημίτης και εφτιαξε πίττα και μοίρασε πίττα και ας τον κατηγορείτε εσείς ή μάλλον τα μίντια, ότι ήταν δεξιός φιλοαμερικάνος ή φιλελεύθερος (λες και είναι ντροπή να είσαι οτιδήποτε από αυτά). Ο Σημίτης μας πήγε στα Βαλκάνια και τρώει κόσμος ψωμάκι και στις αγορές της Δυτικής Ευρώπης και τρώει και άλλος κόσμος ψωμάκι. Συνεργάστηκε με την διαπλοκή; Με ποιόν θέλατε να συνεργαστεί, με την κυρα Μάρω την αλεπού; Ενοχλεί που αυτός έθεσε τις βάσεις της ιδιωτικοποίησης (κάποιος -δεξιούλης - παίνευε τον Βουρλούμη που έφερε την Ντόϊτσε Τέλεκομ. Ποιός έβαλε τον ΟΤΕ στο ΧΑΑ; ή μήπως δεν κονομήσατε όλοι στο ΧΑΑ (αλλά φταίει το ΠΑΣΟΚ που στην απληστία σας αγοράσατε ότι σκ... σας σέρβιραν οι τραπεζουπάλληλοι στα γκισέ; Για να αποφασίσει να πουλήσει ο Παπαντωνίου το 3% ή το 13% της όποιας μπακατέλλας είχε στο χαρτοφυλάκιό του έκανε αγωνιώδεις συσκέψεις, με συμβούλους ανθρώπους του πρωθυπουργού, όποιον έβρισκε. Και έτρωγε κριτική εάν έπαιρνε το κακό ή τον χειρότερο σύμβουλο. Τώρα έφυγε το 20% του ΟΤΕ μάγκικα και ωραία και ας καλίνε στον ΣΥΝ. Για διαφάνεια ή δοιαδικασίες κουβέντα. Δεν έλλειψαν οι περίεργοι και πονηροί και από την κύβέρνηση Σημίτη.

    Τέσσερα χρόνια τώρα βλέπουμε τους παπάδες να ξεφτελίζονται σαν κίναιδοι ή δεν ξέρω τι, το ΠΑΣΟΚ να είναι "ανίκανο", και τον Καραμανλή να είναι "εκβιαζόμενος" επειδή του αρέσουν τα ξινά (ή τουλάχιστον αυτό ακούγεται). Αν ο πρωθυπουργός της χώρας εκβιάζεται επειδή ο,τιδήποτε, μ'αρέσει δεν μ'αρέσει, θέλω να τον δω να βγεί και να πεί ναι, ρε είμαι έ και τι, μόνο εγώ; αλλά να το πεί και να κυβερνήσει.

    Επί χούντας νόμιζα ότι διψούσα για την ελευθερία του τύπου θεωρόντας ότι είναι μία δικλείδα ασφαλείας για την χρηστή διακυβέρνηση. Τώρα να την χαιρόμαστε την ελευθερία του τύπου...

    Είμαι αιθεροβάμων (θα αλλάξω όνομα μου φαίνεται). Θέλω κάποια αλήθεια, και κάποια τιμιότητα, και εάν δεν τις βρώ θα απέχω.

  17. AnonymOs avatar
    AnonymOs 19/03/2008 12:11:24

    Και όλα τα ΜΜΕ να ενισχύσουν το ΠΑΣΟΚ,
    αυτό δεν σώζεται!!!!
    γιατί το πρόβλημα είναι εσωτερικό.
    Δηλαδή σε μια εποχή που καταστρέφεται το κοινωνικό κράτος
    το ΠΑΣΟΚ μας προτείνει
    - Ιδιωτικά πανεπιστήμια
    - Αρπαγή Εκκλησιαστικής περιουσίας
    - Αποκρατικοποιήσεις
    - Ελλειψη πρότασης απασχόλησης
    - καμμία μέριμνα για πολύτεκνους
    κλπ
    Πλήρη διάσταση από την κοινωνία.
    Αυτό το ΠΑΣΟΚ άφησε ο Ανδρέας;;;;

  18. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/03/2008 12:14:12

    Αναδημοσιεύω από :
    http://www.socialforum.gr/forum/viewtopic.php?t=8876

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=843202

    " Ι Ο Σ " - "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" -ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ;;;


    Υπάρχει λογοκρισία και διαπλοκή ; Και εάν ναι τι είδους ;

    Επειδή το θέμα άπτεται του ζητήματος της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ και όχι της "Ελευθεροτυπίας" ( "Newspaper" ) , αλλά και τις γενικότερης διαπλοκής οικονομικών και κρατικών παραγόντων με τα Μ.Μ.Ε. στην Ελλάδα , παραθέτω τα ερωτήματα που αναδείχθηκαν τις τελευταίες μέρες στο "διαδίκτυο" σχετικά με την "απουσία" του καθιερωμένου ρεπορτάζ των "Ιών" στην Κυριακάτικη "Ελευθεροτυπία" ( 16/3 ).

    Υπάρχει λογοκρισία (;) , υπάρχει διαπλοκή. Και εάν ναι τι είδους ;

    Στη συζήτηση που διεξάγεται παρουσιάστηκαν δύο εκδοχές :

    1. Τι έγραψε ο ΙΟΣ και κόπηκε.

    Κατήγγειλε με στοιχεία την κυβέρνηση ότι έχει με διαφόρους τρόπους και παροχές επιστρατεύσει ΌΛΑ τα ΜΜΕ, τηλεοράσεις και εφημερίδες, τους μεγαλοδημοσιογράφους, τους δημάρχους, τη δικαιοσύνη, τους κομματικούς μηχανισμούς, τα ΜΑΤ και όλους τους κατασταλτικούς μηχανισμούς προκειμένου να σπάσουν τις απεργίες και να περάσει το αντιασφαλιστικό Νομοσχέδιο.
    Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ με την απαγόρευση – για πρώτη φορά – της δημοσίευσης του ΙΟΥ, απέδειξε τη σοβαρότητα της καταγγελίας.
    Εντύπωση προκαλεί η απόκρυψη του κοψίματος του ΙΟΥ από το Αθηναϊκό Ινδυμέντια!

    (http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?p=104923#104923 )

    2.Γιατί κόπηκε ο «Ιός»!

    Είναι γνωστό ότι ο «Ιός» της «Ε» «απουσίαζε» από το Κυριακάτικο φύλλο.
    Αυτό προκάλεσε δικαιολογημένες απορίες. Τι συνέβη;
    Ελεγμένες πληροφορίες, μέσα από την εφημερίδα, αναφέρουν, ότι υπήρχε κείμενο των «Ιών» που κόπηκε από τον Τεγόπουλο. Και κόπηκε γιατί το «ρεπορτάζ» των «Ιών» στηριζόταν σε κλεμμένο σκληρό δίσκο: Είχε κλαπεί σκληρός δίσκος Μπάτσου!!!
    Τι αποκάλυπτε ο «Ιός», μέσω αυτού του δίσκου;
    α). Ότι ο συγκεκριμένος μπάτσος ήταν κουκουλοφόρος και δρούσε μέσα στους αναρχοαυτόνομους χώρους!!!
    β). Ότι ο συγκεκριμένος μπάτσος ήταν μέλος της «Χρυσής Αυγής»!!!
    Το μέγα ερώτημα που προκύπτει και που προφανώς οδήγησε τον Τεγόπουλο στο κόψιμο του κειμένου:

    ( http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2212 )

    Οι πρώτοι που πρέπει να πάρουν θέση και να δώσουν εξηγήσεις είναι οι δημοσιογράφοι της ομάδας του "Ιού".

    Στη συνέχεια πρέπει να μιλήσουν , να πουν τη γνώμη τους και να προσθέσουν πληροφορίες , όλοι οι δημοσιογράφοι που υπερασπίζουν την Ελευθερία του λόγου και της απρόσκοπτης ενημέρωσης.

  19. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 19/03/2008 12:28:49

    Φίλε "ανώνυμε λεχρίτη",
    λευκό, αγόρι μου, λευκό! Πολιτική θέση είναι κι αυτή. Φαντάζεσαι να έχει 40% λευκά-άκυρα; Όποια κυβέρνηση κι αν διοικεί, πολύ θα το σκέφτεται πριν πάρει ένα αντιλαϊκό μέτρο, αφού δεν θα έχει στήριξη και θα ξέρει ότι αν γεμίσει το Σύνταγμα με αντιδρώντες και διαμαρτυρόμενους, θα πέφτει την άλλη μέρα. Πώς συσπειρώνονται αυτοί είναι το δύσκολο, βέβαια. Από την στιγμή, όμως, που μαζεύτηκε από το πουθενά τόσος κόσμος για τις φωτιές στο Σύνταγμα, εγώ ελπίζω "σφόδρα σφοδρώς" στο Διαδίκτυο. Αυτοοργάνωση και συν-ζήτηση από μηδενική ιδεολογική βάση (όλες οι απόψεις δεκτές) είναι το νυν ζητούμενο, -πιστεύω. Αλλιώς, πάντα, "καταλληλότερος" στους τυφλούς θα είναι ένας μονόφθαλμος. Αλήθεια, γιατί λες ότι ο Καραμανλής είναι καταλληλότερος (σαν άτομο κρινόμενος) από τον Παπανδρέου, τον Τσίπρα, τον Καρατζαφέρη ή την Αλέκα; Τι ήξερες εσύ από τον Καραμανλή πριν τον ΚΑΝΟΥΝ αρχηγό της Δεξιάς επειδή είχε θείο αυτόν που παράτησε σαν τον τελευταίο δειλό τις Ευθύνες του και πήγε με τον Θόδωρο στα Παρίσια;

    Φίλε william,
    πιάνομαι απ' αυτό που γράφεις "Το τέλειο πολίτευμα είναι η Ά μ ε σ η Δημοκρατία που δυστυχώς είναι πρακτικά αδύνατη η εφαρμογή της", για να καταθέσω την εξής άποψη και να ζητήσω την γνώμη σου (και όλων των αναγνωστών, βέβαια):

    Το «Παγκόσμιο Χωριό» μας έχει μια θαυμαστή δυνατότητα - πλεονέκτημα στην επιλογή πολιτεύματος: μπορεί να ενεργοποιηθεί και πάλι, 2500 χρόνια μετά την εφεύρεσή της στην αρχαία Αθήνα, η «ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ», το τελειότερο πολιτικό επίτευγμα του ανθρωπίνου γένους, το οποίο είχε ακυρωθεί, εκ των πραγμάτων, λόγω της τεράστιας αύξησης του πληθυσμού πόλεων και κρατών. Σήμερα, ό μ ω ς, «Αγορά», ή «Τόπος» που καλείται να συγκεντρωθεί η Γενική Συνέλευση του Λαού» = η «Εκκλησία του Δήμου», υπάρχει κι είναι το «Δ ι α δ ί κ τ υ ο». Επίσης, «Γλώσσα» επι-κοινωνίας κοινή για όλους μας υπάρχει κι είναι τ’ αγγλικά. Μόνον αυτά τα δύο, τ ό π ο και κοινή γ λ ώ σ σ α, απαιτεί η Άμεση Δημοκρατία «για να λάβει χώρα», (: αντικειμενικές συνθήκες). Για ν΄ αρχίσει κ-α-ι να λειτουργεί, χρειάζεται «Π ο λ ί τ ε ς», (: υποκειμενικές συνθήκες). Υποκειμενικά έτοιμοι ως έτυμοι (= αληθινοί) Πολίτες, σήμερα, υπάρχουν ελάχιστοι. ΑΝ, ό μ ω ς, αυτοί οι …ελάχιστοι, γίνουν η «μαγιά» που θα ενεργοποιηθεί σε κοινό Σκοπό = πολιτική θέση- στάση => «Ιδεο-λογία», -πράγμα εύκολο, πλέον, λόγω Internet-, κι αποτελέσουν τους «δασκάλους», τους «αφυπνιστές», τους «Δια-φωτιστές» του ανθρωπίνου γένους σε οικουμενική κλίμακα, τότε, μετά τριάντα χρόνια από σήμερα, η μαγιά θα έχει γίνει καρβέλι για το στομάχι και οινό-πνευμα για τον Θυμό της Ψυχής μιας κρίσιμης μάζας «πολιτών-οπλιτών», ικανών για το -νυν ανέλπιστο και τότε εφικτό- τέλος της Εποχής των «Πολιτισμών του Πολέμου» και την αρχή της Εποχής των «Πολιτισμών της Ειρήνης», ή: του Α΄ ΠΑΝ-ΓΗΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ!..
    Διότι, όπως είπε ο Ηρόδοτος "Ένθα σοφίης δει βίης έργον ουδέν".
    (: Αρκεί να «λέει» η Ιδέα, κατ’ Αρχήν, ώστε να είναι ο καταλύτης, κατ’ αρχάς, in the first place, που θα συν-σπειρώσει και πολώσει, ως πυρήνας, την νυν εν υπνώσει, αλλά πάντα εν δυνάμει, «μαγιά» …).

  20. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 12:32:12

    Ο δεξιος σημιτης που τον βρίζουν ακόμα και σημερα καθημερινα διαφοροι "αριστεροι" κονδυλοφόροι της συμφοράς (μιλαω για συγκεκριμενα ατομα ) με μια λυσσα που μόνο με προσωπική εμπαθεια εξηγειται (απόλυση απο δημοσιο οργανισμό πχ) υπήρξε ο μονος πρωθυπουργος που θυμαμαι που εννοουσε να κανει αυτο που έλεγε. οταν εθσε σαν στόχο την μειωση του πληθωρισμού και την ενταξη στην ΟΝΕ γελουσαν ειρωνικά και οι Δεξιοι Μπούληδες και οι αριστεροι οικονομικοι φωστηρες του κρατισμού και της "άλλης" (ακόμα περιμένω ποιας άλλης) αναπτυξης. Μετα κανανε σχολια για τρικ και καθυστερησεις για τεχνητη αυξηση του ρυθμού αναπτυξης λόγω Ολυμπιακων εργων.
    Μετα βγήκε το φασολι της διαπλοκης και της επανιδρυσης του κράτους.
    Οταν ο αλγοσκούφης έκανε απολογισμούς και αυξανε το ΑΕΠ 25% οι ιδιοι κονδυλοφοροι τα φορτώναν στο .... Σημιτη και συμπασα η αριστερα σφυραγε αδιαφορα. Με φήμες για τον λαλιωτη , το γαμο του καραγκιόζη του τσοχατζοπουλου και αστηρικτεσ κατηγορίες για το χρηματηστηριο στοιχειοθετήθηκε ενα σεναριο διαπλκης και διαφθοράς (οχι οτι δεν υπηρχε προβλημα) το οποίο θα έλυνε ο Καραμανλής με το know how της αειπαρθενου δεξιας.
    Εκτοτε ο κοσμος βουιξε με κουμπαρους που τους τσακώσανε με τα λεφτα στα χερια, δομημενα ομόλογα γαμικουλες και υφυπουργους που συστηνανε δημόσια στους υπαλληλους να λαδώνονται με μέτρο!! ( Α Ρεγκουζας πρωην συνδικαλιστης)
    ακουσε κανένας την αριστερα να αμφισβητει αυτό το πλαισο σαπίλας και ανικανότητας? Βγηκε κανενας Τσιπρας ή Αλαβάνος να καταγειλλει το Μπομπολα το Λαμπρακη τον Μυτιληναίο??? Δεν δαγκωνεις το χερι πυ σου χαιδευει τα αυτια!!1
    απο την αλλη για να ειμαστε δικαιοι, το αυτιστικό ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ διεγραψε την ιστορία του (τα καλα και τα κακά) και προσπαθει να πλασαριστει σαν παρθένος από αμμωμο εκτρωση!!! Ο κοσμος που στηριζε την αλλαγη, που είχε και έχει την απαιτηση για μια προοδευτική διακυβερνηση κοιτάει και βλέπει ένα κομμα που είναι προθυμο να αποδεχθει περισσοτερα από όσα του καταλογιζουν που δεν τολμαει να πει οτι κυβερνησε , οτι εβαλε τη χωρα στην ΟΝΕ (θα μας βγάλει μια συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ μαθαινω)και οτι άλλο κρινει θετικό αιχμαλωτο σε μια πουριτανικη προτεναστική αντιληψη ηθικής που ισοπεδώνει τα παντα και αναγορευει την αυτοτιμωρία σε αυτοσκοπό. Προβλημα τουσ θα πειτε αλλα δυστυχως και δικό μας καθως στη ανυδρια του προοδευτικύ χώρου βασίζεται η κυβερνηση του καταλληλοτερου μακροημερευει.

  21. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 19/03/2008 12:40:37

    Η διαπλοκή είναι σκληρό σπόρ. Απαιτεί μυαλό και ικανότητες για να επενδύσει επάνω σε κάποιον.
    Τον Γιωργάκη, τι να τον κάνουν?
    Όσο για την εφημερίδα που θέλουν να εκδόσουν, να το κάνουν, διότι τότε πια δεν θα μπορούν να λένε και να ξελένε,όπως κάνουν σήμερα, ούτε θα μπορούν να χρησιμοποιούν παπαγαλάκια για να διαδίδουν χωρίς δέσμευση τις θέσεις τους.

  22. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 19/03/2008 13:14:08

    Διαφωνώ τόσο με το λευκό του πολίτη, όσο και με την καραμέλα περί "καταλληλότερου" του λεχρίτη.

    Οποιαδήποτε ψήφος που δεν πηγαίνει σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είναι χρήσιμη.

    Όσο για το ΠΑΣΟΚ είναι προφανές ότι θέλει να κυβερνήσει με τους ίδιους όρους που κυβερνούσε στο παρελθόν. Να ελέγχει τα μέσα, τους υπόγειους μηχανισμούς του κράτους, να διορίζει ανάξιους και να στηρίζει την κομματοκρατία.

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/03/2008 13:17:27

    Από λάθος το προηγούμενο σχόλιό μου βγήκε ως "ανώνυμο".

  24. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 14:10:38

    Kαι θεωρεις μειον, οτι ο Σημιτης, εβγαλε τη σταμπα του πατριωτικου; Το ζητημα ειναι οτι ολα τα πραγματα, εχουν ημερομηνια ληξεως και το περι ου ο λογος ειχε τοτε.
    Και τι κερδισαμε με του πατριωτισμους; Το να μας εχουν οι Αμερικανοι στη μπουκα; Η μηπως το πιστεψες οτι θα καναμε επιθεση στο Περλ Χαρμπορ, μη χεσω;
    Καποτε, θα πρεπει να καταλαβουμε, οτι δεν μπορουμε να κανουμε τους τσαμπα μαγκες.Αμα το παιζεις και πολυ μαγκας και λες συνεχεις, ξερεις ρε ποιος ειμαι εγω; Καποια στιγμη θα στο πει κι ο αλλος και τοτε τι θα γινει; Εισαι ετοιμος για το "φανταρε που πας";
    Καλα μη φας, εχουμε γλαρο. Εδω, τα καμαρια σας, δε θελουνε να δουνε στρατωνα, ουτε και απο μακρια και θα μας πεις οτι ειμαστε και βαρυμαγκες;Οι μαμαδες τους, ριχνουνε το κλαμα της χρονιας, αν φτασει το θλιβερο μαντατο,οτι πρεπει να καταταγει το καμαρι και το "μεσον", παει συννεφο,για να "υπερετησει" το παιδι, διπλα στο σπιτι, η και καθολου.
    Γι αυτο, οσοι χαζοβιοληδες μιλανε για πατριωτισμους και εθνικα δικαια, μαλλον "θελουν κοιταμα", που ελεγε και ο πατερας μου.
    Και οταν ο Σημιτης, ειπε ευχαριστω στος Αμερικανους, τι επρεπε να κανει;

  25. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 14:11:41

    Kαι θεωρεις μειον, οτι ο Σημιτης, εβγαλε τη σταμπα του πατριωτικου; Το ζητημα ειναι οτι ολα τα πραγματα, εχουν ημερομηνια ληξεως και το περι ου ο λογος ειχε τοτε.
    Και τι κερδισαμε με του πατριωτισμους; Το να μας εχουν οι Αμερικανοι στη μπουκα; Η μηπως το πιστεψες οτι θα καναμε επιθεση στο Περλ Χαρμπορ, μη χεσω;
    Καποτε, θα πρεπει να καταλαβουμε, οτι δεν μπορουμε να κανουμε τους τσαμπα μαγκες.Αμα το παιζεις και πολυ μαγκας και λες συνεχεις, ξερεις ρε ποιος ειμαι εγω; Καποια στιγμη θα στο πει κι ο αλλος και τοτε τι θα γινει; Εισαι ετοιμος για το "φανταρε που πας";
    Καλα μη φας, εχουμε γλαρο. Εδω, τα καμαρια σας, δε θελουνε να δουνε στρατωνα, ουτε και απο μακρια και θα μας πεις οτι ειμαστε και βαρυμαγκες;Οι μαμαδες τους, ριχνουνε το κλαμα της χρονιας, αν φτασει το θλιβερο μαντατο,οτι πρεπει να καταταγει το καμαρι και το "μεσον", παει συννεφο,για να "υπερετησει" το παιδι, διπλα στο σπιτι, η και καθολου.
    Γι αυτο, οσοι χαζοβιοληδες μιλανε για πατριωτισμους και εθνικα δικαια, μαλλον "θελουν κοιταμα", που ελεγε και ο πατερας μου.
    Και οταν ο Σημιτης, ειπε ευχαριστω στους Αμερικανους, τι επρεπε να κανει; Να κανει πολεμο; Και με ποιους

  26. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 14:16:51

    Kαι θεωρεις μειον, οτι ο Σημιτης, εβγαλε τη σταμπα του πατριωτικου; Το ζητημα ειναι οτι ολα τα πραγματα, εχουν ημερομηνια ληξεως και το περι ου ο λογος ειχε τοτε.
    Και τι κερδισαμε με του πατριωτισμους; Το να μας εχουν οι Αμερικανοι στη μπουκα; Η μηπως το πιστεψες οτι θα καναμε επιθεση στο Περλ Χαρμπορ, μη χεσω;
    Καποτε, θα πρεπει να καταλαβουμε, οτι δεν μπορουμε να κανουμε τους τσαμπα μαγκες.Αμα το παιζεις και πολυ μαγκας και λες συνεχεις, ξερεις ρε ποιος ειμαι εγω; Καποια στιγμη θα στο πει κι ο αλλος και τοτε τι θα γινει; Εισαι ετοιμος για το "φανταρε που πας";
    Καλα μη φας, εχουμε γλαρο. Εδω, τα καμαρια σας, δε θελουνε να δουνε στρατωνα, ουτε και απο μακρια και θα μας πεις οτι ειμαστε και βαρυμαγκες;Οι μαμαδες τους, ριχνουνε το κλαμα της χρονιας, αν φτασει το θλιβερο μαντατο,οτι πρεπει να καταταγει το καμαρι και το "μεσον", παει συννεφο,για να "υπερετησει" το παιδι, διπλα στο σπιτι, η και καθολου.
    Γι αυτο, οσοι χαζοβιοληδες μιλανε για πατριωτισμους και εθνικα δικαια, μαλλον "θελουν κοιταμα", που ελεγε και ο πατερας μου.
    Και οταν ο Σημιτης, ειπε ευχαριστω στους Αμερικανους, τι επρεπε να κανει; Να κανει πολεμο; Και με ποιους αξιωματικους να πολεμησει; Μ αυτους του Ναυτικου, που τακανανε ροιδο και πηρανε στο λαιμο τους και κσμο;
    Αφηστε τα να πανε. Ειμαστε ολοι, μια ωραια ατμοσφαιρα, οπως ελεγε και ο μακαριτης ο Φωτοπουλος.
    Αλλα ξερω τι θελετε. Τιποτα Αντρεες, να βγαινουν στα μπαλκονια και να λενε ωραια λογια, ανευ αντικρυσματος.Και εδω, κυριολεκτω.(Τα λεφτα που μοιραζε, δανεικα ειτανε).
    (Το μηνυμα, το ξαναγραψα, γιατι καπου εφυγε μονο του).

  27. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 14:19:28

    Theodore, να σβήσω τα προηγούμενα δυο; Ίδια δεν είναι;

  28. Swell avatar
    Swell 19/03/2008 14:24:14

    Περί ΜΜΕ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑΣ

  29. rs avatar
    rs 19/03/2008 14:56:48

    Δυσκολευόμουν ανέκαθεν να καταλάβω την έννοια του μεσαίου χώρου. Είτε αυτό λέγεται Κεντροδεξιά ή Κεντροαριστερά. Ουσιαστικά ο χώρος αυτός δεν υπάρχει. Προσδιορίζεται κάθε φορά από το ποσοστό των πολιτών που «λανθάνουν».
    Μην μας πούνε δεξιούς , αλλά και αριστερούς, έ!! όσο νάναι έχει το ρίσκο του. Ειδικά στην Ελλάδα. Και το ανάποδο φυσικά. Μην μας πούνε αριστερούς αλλά όχι και δεξιοί.
    Ο χώρος αυτός είναι ανέκαθεν γκρίζος και ψαρεύει το κάθε…ΠΑΣΟΚ.
    Πολύ παλαιότερα η Ένωση Κέντρου. Είναι όμως και γεμάτος απο έλληνες.
    Γιατι όπως είπε και ο τέως καταλληλότερος, "αυτή είναι η Ελλάδα".
    Και σε τέτοιους χώρους έχει αποδειχθεί οτι φύονται κάθε είδους άνθη. Απο αριβίστες μέχρι τυχοδιώκτες και επαγγελματίες "επαναστάτες" και δημοκράτες.
    Η δική μου "φουρνιά" (είμαι πενήντα χρονών) έχει χάσει εδώ και καιρό το τρένο. Μας έμεινε μόνο ένα αναπάντητο "γιατί". Πιστέψαμε σε χείμαιρες και καταλήξαμε να.... προσδιοριζόμαστε απο τον...Πάγκαλο, τον Ανδρουλάκη, τον Μπίστη, τον Λαλιώτη, τον Λάκη τον Μάκη και άλλους το πάλαι ποτέ φερέλπυδες για τους οποίους ισχύει το "πούσαι νιότη πούλεγες πως θα γινόμουν άλλος".
    Τώρα θέλω να πιστεύω οτι ο ΣΥΝ, πού όπως φαίνεται έχει πάρει την σκυτάλη για να καταλάβει αυτόν τον μεσαίο χώρο, δεν θα ματαλλαχθεί σε ένα νέο ΠΑΣΟΚ.
    Έχει την εμπειρία των μεγαλυτέρων και την ορμή των νέων.Αλλά όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.Ίδωμεν.
    Όσο για ΄μάς ταιριάζει ο στίχος " είν’ η προσπάθειές μας σαν των Τρώων"

  30. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 15:00:42

    Ερώτηση:

    Γιατί οι πληνδικαλιστές φώναζαν εναντίον της μετοχοποίησης το ΟΤΕ επί ΝΔ και όταν ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ μούγκα;;

  31. Swell avatar
    Swell 19/03/2008 15:16:15

    Εδώ ΠΕΡΙ ΜΜΕ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑΣ

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2008 15:22:25

    Για τους πληνδικαλιστές και τις μετοχοποιήσεις: Επί Μητσοτάκη και Μάνου, οι ιδιωτικοποιήσεις ήταν κάτι σαν τις εφτά πληγές του Φαράω (όλες μαζί όχι μία-μία όπως τις έτρωγε ο Φαραώ) και μόνο ελάχιστοι αγγλοαμερικανοτραφείς τις ασπάζοταν ως μοχλό ανάπτυξης (άντε και λίγη σκόνη για καν'ναδυό μεγάλους). 6-7 χρόνια αργότερα δεν χρησιμοποιήθηκε η λέξη ιδιωτικοποίηση αλλά μετοχοποίηση. Σην μετοχοποίηση έχει μάσα για τον λαό, τους συμβούλους τις τράπεζες το ΧΑΑ και τουν πληνδικαλιστές. Ειδικά στις μεγάλες ΔΕΚΟ, γιατί να το κρύψομεν άλλοστε, οι πληνδικαλιστές είχαν μάσα και πάνω απο το τραπέζι και κάτω από το τραπέζι. Ενώ λοιπόν στον ΟΤΕ «μούγκα», στην Ολυμπιακή πόλεμος! Βρε τι συναντήσεις σε κομματικά γραφεία (σύντροφε Τάδε και σύντροφε Δείνα) τι υπουργοί και γενικοί γραμματείς, τίποτα. Ο μεγάλος ανένδοτος. Μόνο οι Μητσοτακικοί δεν φωνάζανε. Για τις διαπλοκές του ΟΤΕ τώρα τί να σας πω εγώ ο άμοιρος; Αλλά για την Ολυμπιακή πώς μου πέρασς βρε παιδιά η ιδέα ότι οι πληνδικαλιστές αγαπούσαν την Λουφτχάνσα και τους εν Ελλάδι συνεργάτες της πράκτορες, (ταξειδιωτικούς) και άλλους;

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/03/2008 15:44:11

    rs
    Συμφωνώ. Οι δύο πολιτικοί χώροι ανέκαθεν ήταν η Δεξιά και η Αριστερά. Μην αναλύσουμε τι σημαίνουν σήμερα -αν σημαίνουν.
    Και, οι έντιμοι, οι ξεκάθαροι άνθρωποι, τοποθετούνταν εκεί, ο καθένας ανάλογα με την κοινωνική του θέση ή την προσωπική του θεώρηση για τον Κόσμο.

    Ο ενδιάμεσος χώρος είναι για ιδεολογικά μπάσταρδους και πολιτικά απατεώνες.

    Η μούχλα της εποχής, που έχει επικαλύψει τα πάντα συνίσταται ακριβώς στο ερμαφρόδιτο όλων(ιδεών, προσώπων, καταστάσεων, θεσμών), στην αδυναμία αναφοράς.

  34. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 16:37:03

    Πάντα υπήρχαν δυο ¨κοσμοι" στην Ελλάδα. Βενιζελικοί - αντιβενιζελικοί, βασιλικοί - αντιβασιλικοί, δεξιά - αριστερα. Αυτο αξιοποίησε ο Ανδρέας και έγινε οτι έγινε με πράσινα καφενεία - γαλαζια καφενεία. Μηπως λοιπόν το θέμα επανέρχεται σήμερα; Στο βιβλίο του ο Λαλιώτης δεν έβαλε πρωτος το θέμα του διπολισμού;
    τελικά αυτο είναι ιδέα γιαάρθρο. περιμένω

  35. rs avatar
    rs 19/03/2008 16:50:57

    Ας μην το γενικεύσουμε τόσο.
    Και εάν είναι έτσι τότε τί στο διάολο είναι αυτός ο μεσαίος χώρος που κάθε τόσο των επικαλούνται και τον λιβανίζουν.
    Είναι και αυτό δημιούργημα των ΜΜΕ και του ...Πρετεντέρη;
    Τελικά μήπως μας βολεύει όλους; Κάτι σαν Ελβετία στον Β΄Παγκόσμιο;

  36. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 17:12:11

    Δεν υπάρχει "μεσαίος χώρος". Εδω ακόμα και στελέχη της ΝΔ (πχ Καραχάλιος) βγαίνουν και αμφισβητούν την ύπαρξή του.

  37. nas avatar
    nas 19/03/2008 18:01:19

    Για όσους επιμένουν να αμφισβητούν τον αποκλεισμό όχι του ΠΑΣΟΚ αλλά του ΓΑΠ απο την τηλεόραση ενδεικτικό είναι ποιοί κλήθηκαν στις πρόσφατες εκπομπές. Στον Πολίτη ο Χρυσοχοϊδης, στον Πρετεντέρη η Μιλένα, στον Ζούλα ο Λοβέρδος και στον Χατζηνικολάου ο δημοσιογράφος του Λαμπράκη, ο πως τον λένε... τι απόψεις εξέφραζαν αυτοί; του Γιώργου; ή μήπως του... ρεύματος; ή μήπως τις δικές τους; να γιατί υπάρχει σύγχυση στο ΠΑΣΟΚ...

  38. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 20:10:22

    Συγγνώμη, τι είναι ο μεσαίος χώρος; Αφού η κοινωνία είναι συντηρητική (σιγά την ανακάλυψη)...

  39. AnonymOs avatar
    AnonymOs 19/03/2008 20:18:07

    Πώς να ανακάμψει το ΠΑΣΟΚ;
    tO ΠΑΣΟΚ δεν είναι που:
    -υπέρ των Ιδιωτικών πανεπιστημίων
    -υπέρ της μεταναστευτικής (μη) πολιτικής
    -υπέρ της ελληνοτουρκικής φιλίας
    -υπέρ του βιβλίου ιστορίας της κ. Ρεπούση
    -υπέρ του σχεδίου Ανάν (Ο Γιωργάκης αναφανδόν!!!)
    -υπέρ κάθε είδους μειονοτήτων
    -υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων και πάντα στο πλευρό διαφόρων επιχειρηματιών (βλπ. Μάνος, Ανδριανόπουλος)
    -αδιαφορία για το δημογραφικό και τους πολύτεκνους
    -αδιαφορία για την ανεργία
    - Αμερικανοκρατούμενο κλπ

    Τι σχέση έχει το ΠΑΣΟΚ με το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα;
    Καμμία...
    Απορώ γιατί μας απασχολεί....

  40. AnonymOs avatar
    AnonymOs 19/03/2008 20:23:22

    Ο Βενιζέλος θα επέτρεπε να κυλίσουν τα πράγματα ομαλά.
    Έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε μια φυσιολογική ανανέωση κατ' αρχήν προσώπων αλλά και στο επίπεδο
    των Ιδεών. Η Ιστορία θα πήγαινε παρακάτω ..

    Τώρα όμως αυτοί θέλουν να ελέξουν τον διάδοχο.
    Να είναι πχ και αυτός πιόνι στα διάφορα κέντρα,
    ΗΠΑ, Bildimberg κλπ

    Βλέπεις φοβούνται μην βρεθούν και πάλι σ' ένα
    νέο φαινόμενο Ανδρέα...

    Γι αυτό το ΠΑΣΟΚ δεν βλέπω να έχει μέλλον.
    ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ!

  41. AnonymOs avatar
    AnonymOs 19/03/2008 20:26:55

    Ax Ανδρέα εσύ έφτιαξές κόμμα
    και άλλαξες την Ελλάδα.

    Αυτοί έφταξαν από-κομμα, παραφυάδα....