#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ θα το παίξει όλα για όλα

Το ΠΑΣΟΚ θα το παίξει όλα για όλα, ας μην έχουν αυταπάτες στην Συγγρού







Για μία ακόμη φορά γινόμαστε μάρτυρες μιας συστηματικής  προσπάθειας διαστρέβλωσης των θέσεων του Α. Σαμαρά. Μετά από μία περίοδο, που η Κυβέρνηση έπαιξε το χαρτί της συναίνεσης, επιστρέφει στην ενορχηστρωμένη επίθεση κατά της ΝΔ.

Ας μη γελιόμαστε. Η συναίνεση ήταν μια κεκαλυμμένη προπαγανδιστική προσπάθεια να εξαχθεί το δημοφιλές συμπέρασμα «όλοι ίδιοι είναι». Και εκτελέστηκε μέχρι τέλους.  Ο Σαμαράς συναίνεσε σε μια κυβέρνηση «εθνικής σωτηρίας». Ο Πρωθυπουργός δε μπορούσε παρά να συμφωνήσει. Μετά από λίγο τα αναίρεσε όλα. Εκτέθηκε ανεπανόρθωτα και έτσι μοιραία η κυβερνητική παράταξη επέστρεψε στην παλιά συνταγή της κλασσικής διαστρέβλωσης των θέσεων του αντιπάλου. Προπομπός ο Βερέμης, με μία «ανάλυση» χωρίς ιδιαίτερο ειρμό και συνοχή, από αυτές που συνηθίζει.

Ακολούθησε ένα μπαράζ από δημοσιεύματα και ρεπορτάζ σε ευρωπαϊκά ΜΜΕ, με στόχο να διαμορφωθεί αρνητικό κλίμα για τις θέσεις της ΝΔ, σε ανώτατους και ανώτερους ευρωπαϊκούς παράγοντες.

Ο κ. Σαμαράς για πρώτη φορά με την ομιλία του στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της Ν.Δ. έστειλε μήνυμα ότι δεν θα ανεχθεί τη διαστρέβλωση των θέσεων του κόμματος και εξαπέλυσε δριμύ κατηγορώ στην κυβέρνηση κάνοντας λόγο για «στρεβλωτική προπαγάνδα». Όμως, το σχόλιο του Μ. Τιούμαν που δημοσιεύεται στην εφημερίδα Zeit Online ξεπέρασε τα εσκαμμένα. Η αξιωματική αντιπολίτευση καταγγέλει «ύπουλη προπαγάνδα» με κακόβουλα, ψευδή και κατευθυνόμενα δημοσιεύματα τα οποία διαδίδονται στο εξωτερικό σε βάρος της Ν.Δ. και του αρχηγού της.

"Ακόμη και οι πλέον αδαείς, τονίζει η ΝΔ σε ανακοίνωσή της, θα αντιλαμβάνονταν, άλλωστε, ότι τα όσα αναφέρονται στο κατάπτυστο δημοσίευμα της Zeit Online , συνιστούν θρασύτατη διαστρέβλωση των πραγμάτων και ύβρη, όχι μόνο προς μια πολιτική παράταξη, αλλά σ’ ολόκληρο το λαό. Και οι ύβρεις δεν γίνονται δεκτές από τους Έλληνες, οι οποίοι γνωρίζουν την αλήθεια για τις θέσεις της Νέας Δημοκρατίας και του Αντώνη Σαμαρά".

Στην πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει τίποτα, παρά μόνο το είδος της προπαγάνδας:



Ο πόλεμος  νεύρων και ο συναινετικός αντιπερισπασμός ξαναδίνουν τη θέση τους στην απομόνωση του στόχου και στη συντονισμένη προσπάθεια ακύρωσης του αντιπάλου.

Κακά τα ψέματα. Το ΠΑΣΟΚ θα τα παίξει όλα για όλα. Θα προσπαθήσει αν αντεπιτεθεί επικοινωνιακά, καθώς τα μαντάτα από τις δημοσκοπήσεις  μιλάνε για -7% !!!



Η ασάφεια και η χρησιμοποίηση  συλλογικών στερεοτυπικών παραστάσεων (πχ οι αντιπαραγωγικοί  ΔΥ, οι προνομιούχοι των ΔΕΚΟ, οι συνταξιούχοι-ρετιρέ, οι φοροφυγάδες ελεύθεροι επαγγελματίες )θα χρησιμοποιηθούν για να περάσει το Μεσοπρόθεσμο. Κάποιοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι αν ξεπερασθεί ο σκόπελος του Μνημονίου ΙΙ πάνε για εξάντληση της τετραετίας.

Αρωγοί στην προσπάθεια αυτή τα περισσότερα ΜΜΕ, τα οποία ύστερα από μια περίοδο έντονης κριτικής στα πεπραγμένα της Κυβέρνησης, μάλλον επιστρέφουν στην τακτική «στρογγυλέματος των γωνιών».

Η αίσθηση αυτή τη στιγμή είναι ότι το ΠΑΣΟΚ στο επόμενο διάστημα, θα χρησιμοποιήσει όλα τα μέσα για να παραμείνει στην εξουσία. Θιασώτες του δόγματος «στην πολιτική όλα επιτρέπονται», θα παίξουν τα ρέστα τους.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2011 09:42:41

    Δεν είναι μόνο η Zeit. Προχτές υπήξρε ορυμαγδός δημοσιευμάτων στο γερμανικό τύπο. Ενδεικτικά:

    Η Handelsblatt ανέφερε ότι οι Έλληνες έχουν βγει στους δρόμους εξαιτίας της αποτυχίας της ελληνικής ελίτ. Πολλοί πλούσιοι δεν πληρώνουν φόρους ενώ οι περισσότεροι από αυτούς έχουν βγάλει τα χρήματά τους στο εξωτερικό. Τα ελληνικά πολιτικά κόμματα έχουν εμπλακεί σε μικροπολιτικές διαμάχες ενώ αρνούνται την πραγματικότητα, αρνούμενα τα απαραίτητα μέτρα περικοπών. Ο πρωθυπουργός και ο υπουργός οικονομικών κάνουν έντιμα ότι μπορούν αλλά σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν μπορούν να είναι αποτελεσματικοί. Η αντιπολίτευση με την ανεύθυνη στάση της αρνήθηκε τη στήριξη των μέτρων λιτότητας, κάτι που αποτελεί άρνηση της πραγματικότητας. Η στάση της αυτή δεν καταστρέφει μόνο την εικόνα των συντηρητικών στην πατρίδα τους αλλά και το κοινό νόμισμα και την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση! Η εφημερίδα αναρωτιέται αν με μια τέτοια αντιευρωπαϊκή στάση, το ελληνικό συντηρητικό κόμμα θα πρέπει να συνεχίσει να είναι μέλος των ευρωπαϊκών συντηρητικών κομμάτων!

    Η Die Tageszeitung έγραψε ότι το κίνημα διαμαρτυρίας είναι βουβό για τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις που έχει ανάγκη η χώρα. Αλλά δε φταίνε οι διαμαρτυρόμενοι πολίτες αφού έχουν ανίκανους πολιτικούς. Ιδιαίτερα η αντιπολίτευση είναι πλήρως αποτυχημένη. Δεν έχει κάνει ούτε μια εποικοδομητική πρόταση! Αποτελεί εμπόδιο αν και η προηγούμενη κυβέρνησή τους υπό τον Κ. καραμανλή είναι ως επί το πλείστον υπεύθυνη για την διόγκωση του χρέους που τώρα οδηγεί τη χώρα στη χρεοκοπία! Ακόμα και αν παραιτηθεί ο Παπανδρέου και υπάρξει νέα κυβέρνηση εθνική ενότητας, το πρόβλημα παραμένει. Η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένη και κανένα πρόγραμμα λιτότητας δε θα το αλλάξει αυτό.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2011 11:47:02

      Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν γνήσια συναινετικό προχθές, δεν άλλαξε;
      Εγω βλέποντας τον Αντιπρόεδρο και άλλα στελέχη να κλαίνε για την χαμένη ευκαιρία (να φορέσουν υπουργικό κοστούμι, ντε), πίστεψα ότι είχαμε απέναντί μας την αθώα περιστερά.
      Δεν πειράζει, πάντα υπάρχει καιρός για να βάλουμε μυαλό.

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 18/06/2011 09:46:46

    βρε Παιδια δεν ειδατε χθες στο αλτερ ο Χατζηνικολαου ειπε οτι ο σαμαρας θα ψηφιζε το Μεσοπροθεσμο,,αν γινοταν οικουμενικη.. και ο Τραγκας εκανε την παπια,,παρολο που ειχαν μιηλσει και οι δυο λενε με το Σαμαρα πριν..
    και ταραχτηκα και εγω μιλαμε,,λεω.."λες?"

    και πηρε αμεσως ο Μιχελακης τηλεφωνο και τους ξεφτιλισε,,λεγοντας οτι ο μιλαμε για επαναδιαπρεγματευση και των 2 μνημονιων 1 και 2..

    μιλαμε για την απολυτη ξεφτιλα,,να δειτε τη φατσα του Χατζηνικολαου,,τον σιχαθηκα..

    μπραβο στο Μιχελακη,,γρηγορα ανακλαστικα

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Aggelos 18/06/2011 12:21:42

      Πραγματικά τέτοιο εκπρόσωπο είχαμε να δούμε χρόνια..δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω..λίρα 100..

  3. madprof avatar
    madprof 18/06/2011 09:49:51

    "Η αίσθηση αυτή τη στιγμή είναι ότι το ΠΑΣΟΚ στο επόμενο διάστημα, θα χρησιμοποιήσει όλα τα μέσα για να παραμείνει στην εξουσία. Θιασώτες του δόγματος «στην πολιτική όλα επιτρέπονται», θα παίξουν τα ρέστα τους."
    Είναι αυτονόητα αυτά.
    Το πολιτικό θέμα είναι ένα :
    Η κόπρος του Αυγεία ξεκινά και ενυπάρχει στο πολιτικό προσωπικό της χώρας.
    Από αυτό πρέπει να ξεκινήσει η κάθαρση. Είναι το εκ των ων ουκ άνευ για να πάμε μπροστά σαν κοινωνία πολιτών και όχι σαν κομματοσκυλομάζα !.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 09:51:13

    Οποιος γνωριζει τα ΒΑΣΙΚΑ του Crisis Management, δε θα εχει καμια απορια.
    Εκει στη συγγρου, εχουν μεινει στις πυρκαϊές του 2007 !!!! νταξ??
    Εχουν αφησει την Ιπποκρατους να παιζει μονη της !
    Pro Crisis
    During Crisis
    Post Crisis

    Δεν κανει να πω περισσοτερα... ;)

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 09:58:10

      Καλά, τόσα case studies είχαν στη διάθεσή τους: Πυρκαγιές, Δεκεμβριανά, Βατοπέδι. Δεν έκαναν καμία μελέτη? Διδακτορικά θα έπρεπε να είχανε γράψει για τη Διαχείριση κρίσεων.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2011 10:33:58

        γ αυτο πεταω ΠΑΛΙ τη μπαλλα!! τι να κανω ρε Γιαννη μου??
        να παω εγω να τους σπρωξω? οι ΠΡΑΣΙΝΟΙ πλερωνουν τη Σταχτη !!
        Εγραψα light για το lobbying...

        ΕΛΕΟΣ μα ΕΛΕΟΣ με τους Βερεμηδες μην αρχισω.... και τους opinion leaders μη χ..σω.

        ΠΠ

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/06/2011 10:11:00

    O Παπανδρέου όρισε ως "επανεκκίνηση" τον ανασχηματισμό, δλδη πήρε ένα μήνυμα της ΝΔ για να δείξει ότι συναινεί!
    Η ΝΔ είναι απαραίτητο να ζητήσει τις εκλογές μέσα από μια οργανωμένη συνέντευξη τύπου όπου θα ορίσει ξεκάθαρα τι θα προκαλέσει αν κερδίσει τις εκλογές σε σχέση με το μνημόνιο και την οικονομική πολιτική.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ o βουνίσιος 18/06/2011 10:30:25

      Πολύ σωστά, να βγει και να πει τι ακριβώς την διαφοροποιεί από τον κυβερνόντα θίασο. Τι διαφορετικό θα κάνει με το μνημόνιο και την οικονομική πολιτική, μόλις αναλάβει την κυβέρνηση. Αυτή την στιγμή ο κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει και τι θα του ξημερώσει με τον όρο "αναδιαπραγμάτευση" του μνημονίου. Υπάρχει μια θολούρα γύρω από αυτό το θέμα, πρέπει να γίνει ποιό ξεκάθαρη. Καλώς ή κακώς ο κόσμος θέλει ένα σύνθημα, κάτι που θα ακουστεί δυνατά και θα διαφοροποιεί αισθητά τον Σαμαρά από τον G.A.P. Αυτό ακόμα δεν το έχει ακούσει και απλά περιμένει και κατά την γνώμη μου αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει ανέβει στα ύψη η διαφορά μεταξύ των δυο κομμάτων και η Ν.Δ. μοιάζει μαγκωμένη δημοσκοπικά.

  6. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 18/06/2011 10:31:05

    Ποιὸς εἶναι ὁ συγγραφέας τοῦ ἄρθρου; Ἀντιγράφω ἀπὸ τὴν ZEIT:

    Ὁ Michael Thumann ἔχει σπουδάσει ἱστορία, πολιτική καὶ σλαβικὲς σπουδὲς στὸ Βερολίνο, τὴν Ν. Ὑόρκη καὶ Πετρούπολη. Ζεῖ ἀπὸ τὸ 2007 στὴν Κωνσταντινούπολη, ὅπου καλύπτει τὴν Τουρκία, τὸν ἀραβικὸ κόσμο καὶ τὴν κεντρικὴ Ἀσία. Μέχρι τὸ τέλος τοῦ 2009 ἦταν μέλος τοῦ advisory board τῆς ἀμερικανικῆς "δεξαμενῆς σκέψεως" Kennan Institute (ποὺ ἀνήκει στὸ Wilson Center), ἐνῶ ταυτόχρονα ἐργάσθηκε καὶ σὲ ἄλλη ἀμερικανικὴ "δεξαμενὴ σκεψης" τὴν χρηματοδοτούμενη ἀπὸ τὸ German Marshall Fund, τὴν Zeit καὶ ἄλλους, Transatlantic Academy μὲ θέμα τὴν Τουρκία καὶ τοὺς γείτονές της.

    Μὲ τέτοιο ὑπόβαθρο, τὸ περίεργο θὰ ἦταν νὰ συμπαθοῦσε τὸν Σαμαρᾶ. Πάντως ἡ ἀρθρογραφία του μᾶς ἐνδιαφέρει, διότι ἐν τῇ ρύμῃ τῶν συναισθηματικῶς φορτισμένων λόγων του, μᾶς ἀποκαλύπτει ἄθελά του πῶς σκέπτονται οἱ γείτονες καὶ οἱ προστάτες τους καὶ βεβαίως ποιοὺς ἕλληνες πολιτικοὺς θεωροῦν ἐπωφελεῖς γιὰ τὰ συμφέροντά τους.

    • Y. avatar
      Y. @ Κοινὸς νοῦς 18/06/2011 10:59:16

      Καλά όλα αυτά, αλλά η ζημιά γίνεται. Το κοινό στη Γερμανία που τα διαβάζει, δε μπαίνει στο χου-ις-χου του, για να συμπεραίνει αυτά που εμείς
      Συνεπώς, επικοινωνιακή πρωτοβουλία και εκτός

  7. Γιωργος avatar
    Γιωργος 18/06/2011 10:31:15

    Το πασοκ εχει εξευτελιστει στα ματια του κοσμου. Ακομα και πιστοι πασοκζιδες το φτυνουν.
    Δεν του εχει μεινει πλεον καμια αξιοπιστια. Για αυτον τον λογο ειναι ακομα πιο επικινδυνο.

    Οι περιστασεις απαιτουν Ψυχραιμες σωστες κινησεις.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Γιωργος 18/06/2011 12:39:24

      Παιδιά , προσοχή δεν πρέπει να μένουμε εγκλωβισμένοι σε αυτά που συζητάμε στο Antinews. Εχω φίλους φίλα προσκολλημένους στην Ν.Δ που λένε ότι καλά κάνει ο ΓΑΠ και διώχνει Δ.Υ, μειώνοντας τον όγκο του Δ.Τ. Αυτοί πιθανώς να ψηφίσουν και ΓΑΠ, αντίθετα οι δήθεν εξοργισμένοι Πασόκοι...χλωμό το βλέπω να γυρνούν προς Σαμαρά...

  8. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 18/06/2011 10:42:18

    Μηπως υπαρχουν "δεσμευσεις" για "μη πολεμο" ? ? Καλες ειναι οι συμβουλες ολων σας , αλλα ας κρατησουμε καποιες επιφυλαξεις , γιατι διαφορετικα το περι "δεσμευσεων" ερωτημα , αναδεικνυεται εντονωτερα......

  9. pater avatar
    pater 18/06/2011 10:43:06

    Φωνάζω χρόνια τώρα ο εχθρός δεν είναι το ΠΑΣΟΚ. Είναι οι νταβαντζήδες. Δύο τρία ονόματα. Για να χτυπηθεί το ΠΑΣΟΚ πρέπει να στοχεύσουν σ' αυτούς. Αυτοί είναι οι τροφοδότες τους. Όταν ο Μπόμπολας μείνει χωρίς το MEGA πχ τότε θα δούμε μεγάλη διαφορά.
    Σήμερα στο εμετικό πρωινάδικο του Ιορδάνη αναφώνησαν "Τώρα θα φύγουν και οι αγανακτισμένοι"!!!!!!
    Λες κι ο κόσμος στις πλατείες φωνάζει "θλελουμε τον Βενιζέλο"!!!!!!!!!!!!!!!
    Η γιαγιά και η θεία όμως που βλέπει την Ολγίτσα ή το Νικολάκη όταν θέλει να "μάθει τα νέα" θα πιστέψει αυτούς! Γιατί ως συνήθως όταν τα λένε αυτά δεν υπάρχει αντίλογος.

  10. Y. avatar
    Y. 18/06/2011 10:51:13

    Γι αυτούς που δεν έχουν ζήσει μέρα προς μέρα τη πολιτεία του πασόκ από το ‘81, να το καταλάβουν. Το πασόκ δεν αλλάζει. Πάντα το ίδιο θα είναι. Ξέρετε γιατί? Γιατί έχει πολιτευθεί με όρους όχι κλασικού ελληνικού/ευρωπαϊκού κόμματος, αλλά με όρους καθεστωτικού Μπάαθ (έχει ξανασχολιασθεί). Δείτε τι γίνεται στη Συρία? Χιλιάδες οι νεκροί, και το καθεστώς ακλόνητο. Γιατί? Διότι έχει βολέψει το μισό πληθυσμό, το δε άλλο 40% επωφελείται εμμέσως. Η μόνη γιατρειά για τα δικά μας, το συνεχές επικοινωνιακό σφυροκόπημα για τις διαχρονικές ρεμούλες, σκάνδαλα, αστοχείες και χοντρά ψέμματα του καθεστωτικού πασόκ
    Και κάτι ακόμη. Η ΝΔ και ο Σαμαράς να δηλώσουν ότι όλοι οι άχρηστοι, εμπαθείς, καρεκλοκένταυροι και τσιμπολόγοι του προϋπολογισμού του Κράτους τύπου Βερέμη (το ίδιο και για τα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ που χρωστούν στο Ελληνικό Δημόσιο τα κέρατά τους, αλλά και πολλών της απ΄εδώ μεριάς που είναι έτοιμοι να ορμήξουν), θα εξωπαραθυριασθούν. Α μ ε τ ά κ λ ε ι τ α!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Y. 18/06/2011 11:46:05

      +1000

  11. Ariadne avatar
    Ariadne 18/06/2011 10:51:32

    Καλά είναι όλα αυτά που λέτε. Συμφωνώ με όλους. Επιτρέψτε μου όμως να πώ αυτό που πρέπει όλοι να απευθύνουμε σε όλους τους "Αρμόδιους" ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ - ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ!!!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/06/2011 10:54:56

    ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ, ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ...ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 18/06/2011 11:22:42

      Αξιώματα

  13. tria avatar
    tria 18/06/2011 11:38:57

    παιδιά το κόμμα έχει τελειώσει
    Δεν μπορεί να αρθρώσει λόγο ουσίας.
    Καλός ο Αντώνης και άλλοι 20 το πολύ. Στο υπόλοιπο κόμμα το 90% θέλει αντικατάσταση. Αυτο μάλλον δεν θέλει να το κάνει ο αρχηγός και είναι κρίμα .
    3 απορίες

    1. Το ΛΑΟΣ χωρίς το τηλεάστυ θα υπήρχε;
    2. Ο Μειμαράκης τι ζητάει στο ίδρυμα Καραμανλή.
    3. Γιατί στο σαιτ της ΝΔ στις συζητήσεις υπάρχει νέκρα ; Τα ιδιωτικά φόρουμ έχουν πάρει αντιθέτως φωτιά....

    Το νέο δεν σημαίνει αντικατάσταση του Ρουσόπουλου από το αντινιους, αλλά ουσία. Από ουσία δυστυχώς μηδέν.
    Ανίκανοι, απρόθυμοι ή πληρωμένοι ;
    Ιδού η απορία...

    • pater avatar
      pater @ tria 18/06/2011 12:09:36

      1)Προτείνεις να κάνει η ΝΔ κανάλι; Ήδη χρωστάει πολλά! ΔΕΝ υπαρχουν λεφτά.
      2)Ο Μεϊμαράκης είναι το πρόβλημα ή το ίδρυμα Καραμανλή δεν κατάλαβα. Ένα όμιλος συζητήσεων δεν ήταν ποτέ αυτός που τραβούσε ή έδιωχνε τον κόσμο από ένα κόμμα.
      3)Όσο για το αν υπάρχει νέκρα στο ng.gr έχεις δίκιο κακώς αλλά κι εμείς δεν ξεστραβωνόμαστε να μπούμε. Περιμένουμε να μας πάρουν από το χέρι.
      4) Το 90% του κόμματος που λες θέλει αντικατάσταση πρέπει να το δούμε στις εκλογές. Το αρχηγό αλλάξαμε στις 11/2009, δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε τους βουλευτές. Όταν έρθει η ώρα όμως ας μην κάνουμε την πάπια...
      Τώρα όσο για το "αντινέα" ας μην θεωρούμε πως παίζει ρόλους σκοτεινούς. Κανείς δεν κυβερνά τη σκέψη σου....

      • tria avatar
        tria @ pater 18/06/2011 12:22:54

        1) Δηλ ο Καρατζαφέρης ή το ΚΚΕ έχει λεφτά και η ΝΔ όχι; Ωραίο κόμμα εξουσίας.
        Κοίταξε αμά γίνεται μεγάλο φαγοπότι φυσικά και δεν υπάρχουν λεφτά μετά.....
        Το αποτέλεσμα : Έχει αφήσει ΠΛΗΡΩΣ τα ΜΜΕ να την ξεσκίζουν κάθε μέρα.
        Ο κόσμος δεν έχει ενημέρωση των θέσεών της. Και εάν σιχάθηκε τα ΜΜΕ αυτό ΔΕΝ οφείλεται στην ΝΔ .
        άμα θέλουμε όλα γίνονται....
        2. Φυσικά ο Μειμα. Είναι το άτομο που θα ηγηθεί του οργανισμού παραγωγής πολιτικής σκέψης της κεντροδεξιάς στην Ελλάδα ;
        Τον άκουσες να μιλάει τελευταία με την στάη ;
        Θα ἐπρεπε να λυπόμαστε ως κόμμα.
        3. Έχεις δει τον αριθμό ανακοινωσέων κάθε γραμματείας΄; Μία κάθε εξάμηνο. (εκτός από ελάχιστες) . Πάλι ντροπή για το κόμμα.
        Τόσα λεφτά δόθηκαν για μια νεκρή διαδραστικά ιστοσελίδα....
        4. Σωστά για τους βουλευτές. Αλλά μιλάω και για τα στλέχη της ΝΔ . Αυτό είναι βασική ευθύνη του εκάστοτε αρχηγού.
        5. Το αντινιους δεν μπορεί να αναλάβει ρόλο που δεν του αντιστοιχεί. Ως ασπιδα στο Σαμαρά δεν φτάνει. Πρέπει να ασκήσει σκληρή κριτική στους κομματανθρώπους που δεν αφήνουν το νέο να αλλάξει το κόμμα. Γι αυτό και πολιτικά είμαστε κάτι σαν ουρά του ΠΑΣΟΚ.

        • alakran avatar
          alakran @ tria 18/06/2011 12:56:03

          Για τηλεοπτικό κανάλι δεν ξέρω, αλλά ένα ραδιοφωνικό σταθμό που θα εκπέμπει ιντερνετικά θα μπορούσε να το φτιάξει το Antinews.Δεν πρέπει να είναι δύσκολο και το κόστος θα μπορούσαμε να το καλύψουμε - εθελοντικά- όλοι εμείς.

  14. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 18/06/2011 12:30:53

    Το έργο της στρέβλωσης των θέσεων του πολιτικού αντιπάλου έχε ξανανέβει στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε εναλλακτικές παραλλαγές και μορφές. Από την πολεμική των πολίτικαλ κορέκτνεσ εναντίον του αυστριακού καγκελαρίου Σιούσελ για τον κυβερμητικό συνασπισμό με τη Δεξιά έως και τελευταία με την αδυσώπητη προπαγάνδα εναντίον του ούγγρου πρωθυπουργού Βίκτωρα Ορμπάν και της εκλεγμένη με ποσοστά περί του 65% κυβέρνησής του. Στόχος να πνιγεί κάθε διαφορετική φωνή στην Ευρώπη. Ιδιαίτερα στην περίπτωση της Ουγγαρίας, όπου εξαθλίωσαν η ΕΕ με το ΔΝΤ και οι εγχώριοι σοσιαλιστές τον μαγυάρικο λαό, η εναντίον του Ορμπάν στρεβλωτική προπαγάνδα είναι όντως πρωτόγνωρη. Αλλά ο Ούγγρος πρωθυπουργός αντιστάθηκε και δίνει τη μάχη με συνέπεια και με το δυναμισμό του ηγέτη που βλέπει κανείς στον Ερτογάν, αλλά όχι στους λούστρους των τραπεζιτών δυτικοευρωπαίους πολιτικούς αρχηγούς.
    Το έλλεμμα ηγεσίας στην Ευρώπη είναι βολικό για τα τραπεζικά συμφέροντα. Για την Ελλάδα καταστροφικό και δουλωτικό.

  15. tria avatar
    tria 18/06/2011 12:39:00

    Αυτή η διαπίστωση Εύμηλε , καθιστά απαραίτητη την ταχύτατη εκκαθάριση της ΝΔ .
    Πως είναι δυνατόν ο Σαμαράς να δώσει μια τέτοια μάχη με 20 ας πούμε άτομα , αλλά με τον υπόλοιπο μηχανισμό για κλάμματα ;
    Είναι καταδικασμένος να αποτύχει.
    Η Ελλάδα ούτως η άλλως αποικία είναι.

  16. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 18/06/2011 13:20:28

    Το δυστύχημα ότι απόψεις σαν του Γερμανού βρίσκουν απήχηση σε πολλούς. Και το συμπέρασμα και η λύση ταυτόχρονα είναι ότι χρειάζεται να υπάρχει άμεση αντιμετώπιση της πράσινης προπαγάνδας (όπως οι παρεμβάσεις Μιχελάκη στα δελτία) από όσα το δυνατόν περισσότερα στελέχη και μη του κόμματος. Και επιτέλους ας πάψουν ορισμένοι βουλευτές και όχι μόνο όταν είναι καλεσμένοι σε κάποια εκπομπή να απολογούνται σαν βρεγμένες γάτες συνεχώς για το παρελθόν πχ για το μύθο περί 190 εκ αυξήσεως του χρέους επί ΚΚ όταν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση για την άθλια αυτή προπαγάνδα.
    Και επίσης να πάψουν να "χαριεντίζονται" και να φέρονται με το "σεις και με το σας" με/στους τους πασόκους είτε δημοσιογράφους είτε προσκεκλημένους. Δεν εννοώ να πλακώνονται φωνασκώντας αλλά και να μην έχουν την εικόνα την τωρινή. Δηλ. της άκρατης υποχωρητικότητας και της υπερβολικής ευγένειας και καθωσπρεπισμού πολιτικού και μη.

  17. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/06/2011 09:13:12

    Σχετικὰ μὲ Zeit, παρατηρῆστε πῶς ἀναφέρεται στὴν Πλεκτάνη Ἀνάν:

    " Το κόμμα έχασε το 2004 την ευκαιρία δημιουργίας ισορροπημένων σχέσεων της Κύπρου με την Τουρκία, όταν αυτό ήταν ακόμα δυνατό."

    Τὸ σχέδιο Ἀνὰν λοιπόν, εὐκαιρία δημιουργίας ἰσορροπημένων σχέσεων τῆς Κύπρου μὲ τὴν Τουρκία! Τί μᾶς νοιάζει λοιπὸν τὸ τί γράφει αὐτὸς ὁ ἄνθρωπος;