01/07/2009 20:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ ζητά (πάλι) Εξεταστική Επιτροπή

 Οι επενέργειες όσων δήλωσε σήμερα ο Θ. Τσουκάτος άρχισαν. Ανάστατο προφανώς το ΠΑΣΟΚ από την προειδοποιητική βολή του ότι «στην οικονομική επιτροπή του ΠΑΣΟΚ δεν ήμουν μόνος μου, μόνος μου βρίσκομαι εδώ», κάλεσε σήμερα εκ νέου την κυβέρνηση να συγκαλέσει έκτακτη σύνοδο της Ολομέλειας της Βουλής και να συγκροτηθεί επειγόντως Εξεταστική Επιτροπή, που θα διερευνήσει τα πάντα, ώστε να μάθει ο λαός της αλήθεια. Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος απάντησε ότι το κόμμα του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τις θρυλούμενες αποκαλύψεις και δεν ανέχεται από κανέναν Χριστοφοράκο να παριστάνει τον τιμητή του πολιτικού κόσμου.

Παράλληλα, σε μία κίνηση αντιπερισπασμού το ΠΑΣΟΚ έδωσε στη δημοσιότητα αποσπάσματα από το πόρισμα του εισαγγελέα κ. Δημήτρη Παπαγγελόπουλου, απ΄όπου φαίνεται ότι η εταιρία Mayo απέστειλε στη ΝΔ συνολικά περισσότερα από 2.150.000 δολάρια και 25 εκατομμύρια δραχμές τη διετία 1989 - 1990. Έδωσε επίσης στη δημοσιότητα και αποσπάσματα της κατάθεσης του πρώην γενικού διευθυντή της ΝΔ Γιάννη Βαρθολομαίου, στην οποία παραδέχεται ότι τα χρήματα αυτά δραχμοποιήθηκαν στην Ελλάδα, κατατέθηκαν σε τραπεζικούς λογαριασμούς της ΝΔ και καταχωρήθηκαν στα βιβλία του κόμματος.


Δριμεία επίθεση κατά του ΠΑΣΟΚ εξαπέλυσε το ΚΚΕ σημειώνοντας πως τα όσα είπε το πρώην στέλεχος του Κινήματος «αποδεικνύουν πως οι κορόνες περί διαφάνειας που έχει κάνει σημαία το ΠΑΣΟΚ είναι φαρισαϊσμός και αποσκοπούν στη χειραγώγηση ψήφων». «Δεν χρειάζονταν οι δηλώσεις του Θ. Τσουκάτου για να φανεί η μεγάλη υποκρισία του ΠΑΣΟΚ για τη δήθεν διαφάνεια που τηρεί στα οικονομικά του και γενικώς. Ωστόσο ξεσκεπάζουν την ηγεσία του», αναφέρεται χαρακτηριστικά σε ανακοίνωση του Κομμουνιστικού Κόμματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 01/07/2009 20:35:27

    .....Ενώ τα οικονομικά του ΚΚΕ είναι διαφανέστατα.

  2. zaza avatar
    zaza 01/07/2009 20:41:01

    Ενα μπορώ να παραδεχτώ τουλάχιστον τον ΓΑΠ ότι το παλεύει με το να ζητά επανηλημένα εξεταστική για την Ζημενς καθώς είχε ζητήσει και για το Χρηματστήριο και τα εξοπλιστικά.
    Δεν ξέρω αν είναι εκ του ασφαλούς πάντως συνέχεια ρίχνει το γάντι στην ΝΔ η οποία δεν νοεί να το σηκώσει.
    Ετσι το ΠΑΣΟΚ κερδίζει τις εντυπώσεις με την πρόθεση για ξεκαθάρισμα μέσα στα κόμματα και την πολιτική ζωή ενώ ο ΚΚ γίνεται πλέον εξπερτ στο κουκούλωμα. Με τι ρε γαμώτο τον κρατάνε γιατί ανέντιμος δεν έχει ανάγκη να είναι, με τι τον κρατάνε είναι το θέμα. Αν τον κρατάνε με την γνωστή σεξιστική ανοησία τότε μα τον Θεό έτσι και καθαρίσει το τόπο δεν πιστεύω ότι και η ποιο συντηριτική θεία / θείος δεν θα τον ψηφίσει άσε που θα μαζε΄ψει και τον κεντρο-αριστερό χώρο. Κάνω λάθος???

  3. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 20:59:29

    Ζαζα,
    λάθος κάνεις. Τον ΚΚ τον τσακίσαν ψυχικά (προσοχή, δεν γράφω ψυχολογικά...) με το θέμα.

  4. zaza avatar
    zaza 01/07/2009 21:12:11

    και ποιός θα ασχολείτο βρε Βασιλική με αυτό αν καθάριζε την κοπρο του Αυγεία?? Αντε να έχανε κάτι θείους αλλά θα είχε τον λαό μαζί του. Έχει αποδεχτεί ότι είμαστε πολύ ανεκτικός λαός και σε πολύ χειρότερα, σιγά μην σοκαριζόμασταν.
    Ας μας ανέαζε το πορτοφόλι και την περηφάνια και θα σου έλεγα εαν τα ΜΜΕ όσο και αν λυσσάγανε εαν ο λαος θα τον υποστήριζε. Θυμάσαι με τον Ανδρέα και την Δήμητρα? Τι έγινε? Τον χτυπουσαν και μάλιστα αφορούσε μοιχεία!!! άρα μεγαλύτερο αριθμό πληθυσμού αφορούσε η πράξη του και όμως ο λαός ηταν μαζί του.
    Πιστευω ότι η ειλικρίνια είναι το ποιο γοητευτικό και αφοπλιστικό 'όπλο' για την ποιο βαριά πραγματικότητα

  5. sinn avatar
    sinn 01/07/2009 21:20:32

    O εντιμος ΓΑΠ που ενω ζητα εξεταστικες αποφάνθηκε πως το ΠΑΣΟΚ δεν πηρε μιζες απο SIEMENS μεσω Τσουκάτου:))))

    Διασημο αμερικανικο ρητο που πρεπει αμεσα να μελετήσει ο ΓΑΠ -με γονική συναίνεση βεβαια:
    You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time.

    zaza, o σεβασμος σας για τον κρονοληρο Α.Π. με γοητεύει...

  6. Hase avatar
    Hase 01/07/2009 21:45:59

    Αφου στο ΠΑΣΟΚ εκαναν εσωτερικη εξεταστικη επιτροπη σχετικα με τα χρηματα που πηρε ο Τσουκατος απο την Ζημενς και αυτοαπαλλαχτηκαν, τωρα θελουν νεα εξεταστικη και απο την Βουλη ωστε να ριξουν νεα σταχτη στα ματια του κοσμου βγαζοντας (παλι) το δικο τους απαλλαχτικο βουλευμα.
    Την βουλη την εχουν καταντησει την κολυμβηθρα του Σιλωαμ.

  7. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 21:50:34

    εμ γι΄ αυτό έγραψα ψυχικά! γιατί αν έγραφα ψυχολογικά θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση και να τα κάνει όπως τα λες, τώρα απλώς δεν δύναται, κάηκε. Άτιμο πράμα η ψυχή, και ευαίσθητο πολύ. για κάθε άνθρωπο, από τον πιο ταπεινό μέχρι τον πιο υπερφίαλο...

  8. christos avatar
    christos 01/07/2009 22:06:58

    μα τι λέτε τώρα μωρέ κλεφτόπουλα;

    να κάνει εξεταστική για να φύγει η υπόθεση από τα χέρια της δικαιοσύνης...και να αναλάβουν οι πολιτικοί...ώστε με παπαρολογίες κι άλλα συναφή από Βενιζέλους και Σκανδαλίδηδες να πετάξουμε την μπάλα στην κερκίδα...

    Όχι ωρε κλεφτόπουλα... ολα εδ'ω πληρώνονται...κι ήρθε η ώρα να πληρώσετε...πασοκολαμόγια έ πασοκολαμόγια...

  9. christos avatar
    christos 01/07/2009 22:19:54

    Πανικός στο ΠΑΣΟΚ. Σκέφτονται νέα πρόταση για εξεταστική ώστε να σταματήσουν τη δικαστική διερεύνηση της Siemens.....
    Πόλεμος στο παρασκήνιο Παπανδρεϊκών-Σημιτικών. Στόχος του Πασόκ η πλήρης παραγραφή του σκανδάλου Siemens.

    Τον πανικό έσπειρε στο ΠΑΣΟΚ ο Θόδωρος Τσουκάτος και πριν από λίγη ώρα η Ιπποκράτους ζήτησε τη σύγκληση της Ολομέλειας της Βουλής με σκοπό να θέσει αίτημα σύστασης εξεταστικής επιτροπής για την υπόθεση της Siemens προκειμένου να σταματήσει η δικαστική διερεύνηση του σκανδάλου.

    Αφορμή στάθηκαν οι αποκαλύψεις του Χριστοφοράκου στην εισαγγελέα του Μονάχου, στις οποίες πρώτο αναφέρθηκε το parapolitika.gr χθες το βράδυ καθώς και η σημερινή δήλωση του Τσουκάτου που μετά την απολογία ανέφερε:
    « Στην οικονομική επιτροπή του ΠΑΣΟΚ δεν ήμουν μόνος μου, μόνος μου βρίσκομαι εδώ».
    Τα χτυποκάρδια είναι έντονα μεταξύ των παλαιών και νέων συνεργατών του Παπανδρέου καθώς η δήλωση του Τσουκάτου εξελήφθη ως ... σαφής προειδοποίηση ότι πρέπει να τον στηρίξουν σε διαφορετική περίπτωση θα αρχίσει να ... κελαηδάει.

    Πληροφορίες από το Μόναχο όπου απόψε μεταβαίνει ο ανακριτής Ζαγοριανός, αναφέρουν ότι ο Χριστοφοράκος προσκόμισε νέα στοιχεία για το «περιβάλλον Σημίτη» και ο πάλαι ποτέ στρατηγός του δεν σκοπεύει να βρεθεί σε ρόλο Ιφιγένειας.
    αναδημοσίευση από τα "Parapolitika"

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 01/07/2009 22:47:04

    Για να δούμε τώρα τί θα πούνε όλοι αυτοί εδώ μέσα που μας παρουσίαζαν την οκταετία Σημίτη ούτε λίγο ούτε πολύ σαν τον δεύτερο χρυσό αιώνα μετά από εκείνον του Περικλέους...

    Επί Σημίτη ανδρώθηκαν οι ιδιωτικές Τράπεζες, επί Σημίτη έγινε το μεγαλύτερο σκάνδαλο των αιώνων (Χρηματιστήριο), επί Σημίτη έγινε το δεύτερο μεγαλύτερο σκάνδαλο (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζ.), επί Σημίτη είδαμε να γιγαντώνονται επιχειρηματίες στυλ Μπόμπολα και Κόκκαλη και να χρίζονται "εθνικοί προμηθευτές", επί Σημίτη κοιμηθήκαμε στις 31.01.2001 με την τυρόπιτα να κοστίζει 120 δρχ. και ξυπνήσαμε τις 01.01.2002 και την είδαμε να κοστίζει 1,50 Ευρώ (510 δρχ.!!!), επί Σημίτη είδαμε ξένες εταιρείες (γαλλικές) να κάνουν μήνυση στον έλληνα υπουργό άμυνας (Γιάννος) οτι "τα πήρε" κτλ. κτλ. κτλ.

    Τώρα βγαίνει ο "στρατηγός" του Σημίτη και λέει ούτε λίγο ούτε πολύ, οτι η βαλίτσα με το εκατομύριο είναι "κατι ψιλά" μπροστά σε αυτά που πήγαινε στο Κόμμα καί από τη SIEMENS διαχρονικά αλλά καί από διάφορους Επιχειρηματίες ως "δωρεές" προεκλογικά...

    Προσωπικά πιστεύω οτι ο ΓΑΠ είναι έντιμος αλλά πολύ φοβάμαι οτι εάν διελευκανθεί πλήρως το σκάνδαλο SIEMENS θα μείνει μόνο χωρίς στελέχη...

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2009 22:47:26

    Να κάνουμε μια εξεταστική (αμειβόμενη)
    Που θα βγάλει 5 πορίσματα
    και Ο αποτελέσματα
    Βγαίνει η ταμίας ενός κόμματος και λέει ότι ο στρατηγός έφερνε χρήματα, ο οποίος στρατηγός λέει απλά ότι υπάρχουν διπλά βιβλία και κουβαλούσε χρήματα και από τη SIEMENS.
    Χρήματα (εισφορές) κουβαλούσε και ο κ Πάγκαλος που δεν θέλει να τον ψηφίζουμε αν κάνουμε μπάνια, αντί να προτιμούμε να παίζουμε μαζί τους.
    Και τι κάνει η δικαιοσύνη και ο πολιτικός κόσμος?
    Ζητά την ...ολομέλεια της Βουλής για να γίνει εξεταστική σε γεγονότα που αν μη τι άλλο για μέρος αυτών υπάρχει δημόσια ομολογία
    Και ο μεταφορέας? ελεύθερος.
    Ζήσε το μύθο σου στην Ελλάδα....

    ΥΓ

    Αλήθεια η εισβολή στην Κύπρο έχει γίνει? γιατί οι επιτροπές δεν έχουν βγάλει πορίσματα
    Μετά έχουμε για την ύπαρξη ή μη της Ατλαντίδας, για το αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα και για το ποιος πήρε τα περισσότερα για να φωνάζει όποιος πήρε τα λιγότερα...

  12. Factorx avatar
    Factorx 01/07/2009 23:58:33

    Παράλληλα, σε μία κίνηση αντιπερισπασμού το ΠΑΣΟΚ έδωσε στη δημοσιότητα αποσπάσματα από το πόρισμα του εισαγγελέα κ. Δημήτρη Παπαγγελόπουλου, απ΄όπου φαίνεται ότι η εταιρία Mayo απέστειλε στη ΝΔ συνολικά περισσότερα από 2.150.000 δολάρια και 25 εκατομμύρια δραχμές τη διετία 1989 - 1990. Έδωσε επίσης στη δημοσιότητα και αποσπάσματα της κατάθεσης του πρώην γενικού διευθυντή της ΝΔ Γιάννη Βαρθολομαίου, στην οποία παραδέχεται ότι τα χρήματα αυτά δραχμοποιήθηκαν στην Ελλάδα, κατατέθηκαν σε τραπεζικούς λογαριασμούς της ΝΔ και καταχωρήθηκαν στα βιβλία του κόμματος.

  13. elpaso avatar
    elpaso 02/07/2009 10:25:46

    Όποτε μια υπόθεση σκανδάλων ΚΑΙΕΙ το Γιωργάκη και την παρέα του, ζητούν εξεταστική επιτροπή για να θάψουν το θέμα.
    Η δικαιοσύνη ψάχνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τη Βουλή και αυτό το ξέρουν καλά οι σύγχρονοι σοφιστές.
    Κρίμα Γιωργάκη, με πονηριές δεν θα πάς μπροστά.
    Κάτι ήξερε ο πατέρας σου που ντρεπόταν για σένα.

  14. christos avatar
    christos 02/07/2009 10:31:47

    άρα (σύμφωνα με τη λογική πασοκ) επόμενη κίνηση της ΝΔ θα πρέπει να είναι η ανακίνηση του σκανδάλου Κοσκοτά...

    μα πόσο ηλιθιοπασοκ πρέπει να είναι κάποιος ώστε να ακούει τις παπαριες που του πετάνε και να τους πιστεύει;

  15. sinn avatar
    sinn 02/07/2009 11:13:21

    Πολύ.

  16. perastikos avatar
    perastikos 02/07/2009 12:27:20

    Πρόταση του πασόκ για εξεταστική για να θαφτεί άλλη μιά σοσιαλιστική βρωμιά, όπως έχουν συνηθίσει.
    Έχει ποτέ αποφανθεί θετικά η βουλή για κάποιο σκάνδαλο;
    Μόνο η δικαιοσύνη μπορεί να ψάξει σε βάθος.
    Να τα ξεχάσετε αυτά, εδώ μας πρήξατε τρείς μήνες για τα 100 χιλιάρικα του παυλίδη και τώρα νόμίζετε ότι θα θάψετε μίζες εκατομμυρίων ευρώ;
    Ωραίοι δημοκράτες που πρεσβεύουν τη διαφάνεια.
    Τελικά τίποτε δεν άλλαξε στο πασόκ όλα αυτά τα χρόνια.

  17. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 02/07/2009 13:49:09

    Εντάξει πανηγυρίζετε τώρα που αναβίωσε για άλλη μιά φορά η γνωστή μπαγιάτικη περσυνή ιστορία του Τσουκάτου, γιατί όταν σε λίγο βγούν τα υπόλοιπα δικά σας στην φόρα θα τρέχει ξανά ο καταλληλότερος αγύρτης της φάπας να στηρίζει, να ξεστηρίζει, να αποχωρεί, να κλείνει κοινοβούλια και πολλά άλλα που είδαμε στο πρόσφατο παρελθόν.

  18. sinn avatar
    sinn 02/07/2009 14:06:56

    Εντός γραμμης: oλό το Μπομπολιστάν πρέπει απασχολείται μόνον με την φρέσκια ιστορία της ΜΑΥΟ. Ο επιτελικοί Παπακων/νου και tiramola έδωσαν το σήμα. Θα ακολουθήσουν την Κυριακή Π.Θ. και λοιπές πρασινοφυλλάδες που θα αποκαλύψουν αλλη μια άγνωστη, συνταρακτική και προπαντων προσφατη ιστορια της Δρακουμέλ-Family...

  19. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 02/07/2009 14:13:19

    Λές και ο Α-καταλληλότερος δέν λαδώνεται απο Βαρδινογιάννηδες, Λάτσηδες, Κοκκαλαίους για να τους δίνει ξυστά διυληστήρια, καρτέλ τιμών μόνο ο Τσουκάτος είχε λαδωθεί σε ολόκληρη την πολιτική ιστορία της Ελλάδας απο την Ζήμενς.

  20. leon avatar
    leon 02/07/2009 14:20:45

    Οτι τα σκατα και το φτυαρι. Αυτο ξερω εγω. Οτι το Πασοκ και η ΝΔ.

  21. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 15:16:14

    Ο Κύριος ΓΑΠ συνεχίζει το χαβά του χρόνια τώρα αφού τον λένε «αφελή» και καλό παιδί …τιραμολα τι λες τώρα ….