#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ ζει και βασιλεύει και στην "Δημόσια Τηλεόραση"

Πράσινη επέλαση στον μεταβατικό φορέα της “ΔΤ” - Όργιο τοποθέτησης “ημέτερων” με τις γνωστές πρακτικές του ΠΑΣΟΚ



Τις παλιές (κακές) ημέρες της πασοκοκρατίας στη δημόσια τηλεόραση ξαναζεί ο μεταβατικός φορέας της “ΔΤ” στην οποία καταφεύγουν “πράσινοι” όλων των συνιστωσών του ΠΑΣΟΚ, δημοσιογράφοι και διοικητικοί, εφευρίσκοντας ταχυδακτυλουργικά τρικ για να παρακάμψουν τις νόμιμες διαδικασίες και τα γνωστά, μαγικά κόλπα (στα οποία είναι μανούλες) για μια θέση στον ήλιο του οριστικού οργανισμού, της ΝΕΡΙΤ.

Το θέμα της στελέχωσης τόσο του μεταβατικού (ΔΤ) όσο και του οριστικού φορέα (ΝΕΡΙΤ) έχει απασχολήσει τόσο το Μαξίμου όσο και τον ίδιο τον πρωθυπουργό, Αντώνη Σαμαρά που φέρεται να έχει δεχθεί οχλήσεις και παράπονα για “επιτροπές” που αλληθωρίζουν, για διαβλητές διαδικασίες, για πράσινες ατζέντες και προώθηση ημετέρων από την παλιά φρουρά της ΕΡΤ. Έτσι πλην των προσλήψεων που είχαν προηγηθεί του διαγωνισμού, με τα στελέχη της ΔΗΜΑΡ να έχουν καταλάβει τα γραφεία της διεύθυνσης Προγράμματος και τον γνωστό πρώην, νυν και αεί ΠΑΣόκο διευθυντή ενημέρωσης να κάνει κουμάντο στην επιλογή προσώπων και θεμάτων, αποκαλύπτονται νέα σκάνδαλα με φωτογραφικές πρακτικές που δεν συνέβαιναν ούτε την εποχή του Τσοβόλα...

Πολλοί επιτυχόντες βρέθηκαν ψηλά στη βαθμολογία, χωρίς να έχουν ουσιαστικά προσόντα. Είχαν όμως καλό βαθμό αποφοίτησης όχι από Πανεπιστήμια, αλλά από Ι.Ε.Κ Δημοσιογραφίας, δίνοντάς τους προβάδισμα έναντι άλλων με μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Τις  καταγγελίες χαρακτηρίζει ανυπόστατες ο υφυπουργός δημόσιας τηλεόρασης, Π.Καψής ενώ από το γραφείο του Γκίκα Μάναλη, τηρείται σιγήν ιχθύος.

Τα μέλη του Εποπτικού Συμβουλίου (Θ.Φορτσάκης, Α.Δαμιανίδη, Α.Ζούλας, Τ.Καραπαναγιώτη, Λ.Καρυτινός, Σ.Σιμόπουλος και Χρ.Χωμενίδης) αδυνατούν να εντοπίσουν το κατάλληλο πρόσωπο για τη θέση του προέδρου-διευθύνοντος συμβούλου αλλά και τα μέλη του Δ.Σ. της ΝΕΡΙΤ. Και αυτό γιατί παίζονται πολιτικά παιχνίδια, μπαίνουν πράσινες τρικλοποδιές και παρεμβάλλονται εξαιρετικά προπονημένοι στο άθλημα της αδιαφάνειας, στελέχη. Το χούι βγαίνει τελευταίο.

Υ.Γ. Που θα πάει ...εν θα γίνει κάποτε κυβέρνηση και η ΝΔ!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 01/10/2013 10:45:14

    Η υπόθεση εξελίσσεται σε μέγα φιάσκο...αλλά ο Καψής ακλόνητος...

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 01/10/2013 11:13:22

    και το ξαναλέω τι ακριβώς περιμενατε;

    • Κώστας Τουρίστας avatar
      Κώστας Τουρίστας @ Βούλα Ελευθεριάδου 01/10/2013 21:04:18

      'Εχετε δίκαιο Κυρία μου!!!! (Δυστυχώς).

  3. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 01/10/2013 12:10:19

    Εκεί πού στούς 2600 υπήρχαν καί κάποιοι μή Πασοκτσήδες, τό νέο ...σχήμα, κατά πώς φαίνεται, θά είναι 2000+ αμιγώς ...πρασινορόζ. Κατά τά άλλα "η ενοχική δεξιά είναι παρελθόν".
    Αναρωτιέμαι τί "παίρνουν" από τόν Βενιζέλο καί τού έχουν δώσει, αντάλλαγμα, τόσα χωράφια νά αλωνίζει ελεύθερα.
    Δλδ, δέν μάς φθάνει νά βλέπουμε (καί νά δικαιολογούμε στόν εαυτό μας καί τούς γύρω μας) τήν παρουσία τού "τεράστιου" αυτού πολιτικού στήν κυβέρνηση, πρέπει νά νιώθουμε καί τήν παρουσία τού νεκροζώντανου ΠΑΣΟΚ σέ ρόλο κλειδοκράτορα στούς κρίσιμους φορείς τού Κράτους.
    Τελικά γι' αυτό έγινε όλη η φασαρία μέ τήν ΕΡΤ;
    ΠΙΚΡΑ

    • o deksios avatar
      o deksios @ Γρηγόρης 01/10/2013 16:26:38

      ας προσεχαν οι ελληναρες τι ψηφιζαν εν ετη 2012..
      αφου η νδ πηρε 30%, ηταν λογικα αναγκαιο οτι θα κυβερναει το πασοκ
      τωρα τι να κανει ο σαμαρας;
      να τα τιναξει ολα στον αερα να ερθουν στην εξουσια οι συριζαιοι;;

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Γρηγόρης 01/10/2013 17:22:40

      "Υ.Γ. Που θα πάει …εν θα γίνει κάποτε κυβέρνηση και η ΝΔ!"
      Αντε λοιπόν να γίνει .να αποκατασταθεί η τάξη της δεξιάς ..του κυρίου .
      Να μπουν αξιοκρατικά κριτήρια ,όπως π.χ αυτά Με την ΑΓΡΟΓΗ και τη ΜΕΤΡΟ παραμονές των εκλογών του 09 ,με τη συνέντευξη τύπου Πάκη και τα άλλα κριτήρια(χορεύεις καλαματιανό ? )μέσα στα μουσεία.
      Το ΠΑΣΟΚ πήρε πάνω του τις αμαρτίες όλου του πολιτικού συστήματος στηρίζει και συμμετέχει στη κυβέρνηση γιατί βάζει την πατρίδα πάνω από κόμμα. Αν και η ν.δ έκανε το ίδιο το 11 με τον Παπαδήμο (τετραετία) ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ!!! αλλά που τέτοιο πράγμα από τη παλαιοδεξιά "λογική"

      • o deksios avatar
        o deksios @ Νηλέας 01/10/2013 21:52:23

        ποιο πασοκος πεθαινεις, φιλε...

  4. Bitten Red Apple avatar
    Bitten Red Apple 01/10/2013 14:32:38

    Δυστυχώς, άκρως απογοητευτικά τα πρώτα δείγματα. Αν όλη η φασαρία και η φθορά ήταν γι αυτό που βλέπουμε....

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/10/2013 14:59:27

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΩΝ..ΟΣΑ ''ΤΗΓΑΝΙΑ'' ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΙΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΗΣΑΝ. ΠΟΛΛΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ-ΠΑΣΟΚΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ.. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΗΣΑΝ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ...ΒΟΗΘΩΝ.. ΕΛΕΟΣ !!! ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΣΚΟΥΠΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ, ΑΦΟΥ ΕΣΠΑΣΕΣ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΝΕ ΟΜΕΛΕΤΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ!!!

    • o deksios avatar
      o deksios @ ΓΙΩΡΓΟΣ 01/10/2013 16:27:24

      δηλαδη τι σκουπα?????
      να ξανακλεισει την ΔΤ για να διωξει αυτους που τωρα προσληφθηκαν????

  6. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 01/10/2013 15:55:55

    Ο Νίκος Δήμου να παραληρεί ενάντια σε ό,τι ελληνικό και η Οντίν να κοιτάνει εκστασιασμένη νομίζω ότι είναι η χαρακτηριστική εικόνα της ΔΤ!Όχι που θα άλλαζε κάτι...

  7. Σκεπτικιστής avatar
    Σκεπτικιστής 01/10/2013 17:27:57

    Έχοντας αηδιάσει από τα εμετικά μονοθεματικά δελτία των ιδιωτικών ΜΜΕ για τη ΧΑ,( με αποκλειστικότητες του τύπου "οπλοστάσιο στο σπίτι τριτοξάδερφου του γαμπρού του πρώην οδηγού του Μιχαλολιακου! Βρέθηκαν στο σπίτι του 3 γκλίτσες, 5 νυχοκόπτες και 2 ελβετικά σουγιαδάκια! Ερευνάται το ενδεχόμενο ύπαρξης αποθήκης οπλισμού της ΧΑ στη Ζυρίχη!) έβαλα δημόσια τηλεόραση. Και να σου ο Προκόπης Δούκας, γεμάτος έξαψη και "αντιφασιστικό" μένος, να παπαγαλίζει ακριβώς τις ίδιες μπαρούφες. Ρε παιδιά, γιατί μπήκατε στον κόπο να την κλείσετε τη ρημάδα την ΕΡΤ; Αφού δε γουστάρετε να σπάσετε αυγά. Γιατί λοιπόν μας σπάτε τα δικά μας; Ε;

  8. tassos.κ avatar
    tassos.κ 01/10/2013 17:36:37

    ΠΑΣΟΚ και Ν>Δ εχουν διαφορές; Ποιος είναι αντιπρόεδρος της κυβέρνησης;

  9. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 01/10/2013 21:31:04

    Βιάζεστε. Οι προσληφθέντες είναι προσωρινοί. Σε λίγες μέρες θα πετάξουν έξω από το ραδιομέγαρο τους καταληψίες και θα αρχίσει η διαδικασία κανονικής στελέχωσης.

  10. o deksios avatar
    o deksios 01/10/2013 21:54:20

    ηταν ευκαιρια η ΕΡΤ, αλλα που..
    η νδ μπορουσε να παρει τεραστια απηχηση στον κοσμο, αν ακολουθουσε ξεκαρταρισμα...

    τωρα..
    εχει υπο καταληψη τα γραφεια της ΕΡΤ, απ' οπου εκπεμπει επισημα ο συριζα, και διορισε ολους τους πασοκοσυριζαιους ξανα στη ΔΤ, οπου παλι ακουγονται τα ιδια και τα ιδια...
    κριμα