#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2011 21:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ επιχειρεί να απαντήσει στον Σαμαρά και το αποστομώνει η ... Βάσω





Κατά 11,8 δισ. ευρώ θα επιβαρυνθεί το έλλειμμα μέσα σε ένα χρόνο αν εφαρμοστούν οι «γαλάζιες» προτάσεις του αρχηγού της Νέας Δημοκρατίας Αντ. Σαμαρά για την επανεκκίνηση της ελληνικής οικονομίας. Αυτό ισχυρίζεται το υπουργείο Οικονομικών, το οποίο 7 ώρες μετά την ανακοίνωση του οικονομικού προγράμματος της Νέας Δημοκρατίας διένειμε ανεπίσημα (Νon Paper) έγγραφο με το κοστολόγιο των μέτρων σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των συμβούλων του υπουργού.

Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στο έγγραφο που εστάλη πριν λίγο στα δημοσιογραφικά γραφεία, «ο κ. Σαμαράς στο «Ζάππειο ΙΙ» παρουσίασε ένα πρόγραμμα που επαναφέρει το έλλειμμα στο ύψος που το άφησε ο κ. Καραμανλής το 2009, δηλαδή στα 36 δισ. ευρώ».

ΝΔ: "τα έχετε χαμένα"

Στο Νon Paper του ΠΑΣΟΚ απάντησε ο Τομέας Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας:

«Οι διαρροές κύκλων του Υπουργείου Οικονομικών δείχνουν ότι η κυβέρνηση τα έχει “εντελώς χαμένα”. Μεταφέρουν το όφελος από τα αντισταθμιστικά μέτρα μηδενικού ή ελάχιστου δημοσιονομικού κόστους στις δαπάνες. Ταυτόχρονα, μεταφέρουν τα έσοδα, με το ύψος των οποίων συμφωνούν, από τη χρήση του Προγράμματος επιδότησης επιτοκίου πρώτης κατοικίας στο κόστος.Έχουν παρουσιάσει αυξημένο κόστος για μεγέθη που η ίδια η κυβέρνηση, με την πολιτική της υπερφορολόγησης έχει επιτύχει μειωμένο όφελος (Φ.Π.Α., μερίσματα).

Έχουν σπάσει όλα τα ρεκόρ φουσκώματος της δαπάνης που προέρχεται από τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών.

Αγνοούν τις πρόσθετες οικονομίες για το κράτος από τη μείωση της ανεργίας.

Δεν έχουν υπολογίσει καθόλου ότι όλα αυτά θα φέρουν και έσοδα λόγω της ανάκαμψης της οικονομίας.

Δεν καταλαβαίνουν τι θα πει ανάκαμψη και πόσο την χρειάζεται η Ελλάδα.

Υπερασπίζονται υψηλούς φορολογικούς συντελεστές που δε φέρνουν έσοδα, γονατίζουν την οικονομία.

Ας προσπαθήσουν ξανά, εμείς εδώ είμαστε…».

Την "καλύτερη" απάντηση όμως στο non paper την δίνει η ... Βάσω Παπανδρέου με την τοποθέτησή της στην σημερινή συνάντηση της  επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής:

«Ένα χρόνο μετά φαίνεται ότι υπάρχουν προβλήματα στο ίδιο το πρόγραμμα. Επιβάλλετε αυστηρούς όρους που οδηγούν σε μεγαλύτερη ύφεση. Βεβαίως να γίνουν αλλαγές, αλλά να καταλάβετε ότι δεν μπορούν να γίνουν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Μιλάμε για ανθρώπους, όχι για νούμερα. Είναι δύσκολη η κατάσταση. Το πρόγραμμα δεν βγαίνει, δεν πάει πουθενά, υπογράψαμε με την πλάτη στον τοίχο. Να γίνουν αλλαγές, αποκρατικοποιήσεις, αλλά όχι του σκοτωμού» είπε η Πρόεδρος της Επιτροπής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 21:37:02

    Aν στο ΠΑΣΟΚ γνωριζαν βασικα οικονομικα και προσταφαιρεση και δεν ηταν δουλοι των τοκων και των φιλων τους... τα ιδια θα ελεγα.. με ολιγη απο Προοδευτικο Εκσυγχρονισμο και Πρασινη Αναπτυξη ... σε παπαφιογγο.

    Αλλαγη Τωρα. Αλλαγη νοοτροπιας και ΓΝΩΣΗ οτι οι Τροικες του ΓΑΠ δεν ειναι μονοδρομος. Η πολιτικες αποφασεις ΠΑΣΟΚ Ειναι ο μονοδρομος dead end του νεκροταφειου της Χωρας!

    Βασω.. εσυ με τον Δρακο που ζητουσε επιτακτικα κουρεμα και κουβα.. να πατε να πιειτε εναν καφε σκετο ανευ παξιμαδιων. Οταν ερθει η ωρα των 151 φιογγων τι θα ψηφισεις? Ρωτω σημερα, αποψε. Τι?? Πες μας σημερα να ξερουμε.

    Ελπιδα φερει μονο οι θεσεις Αντωνη! Τελος. η Ελπιδα δεν ειναι λογιστικη εγγραφη !! ΕΙναι εγγραφη στην καρδια την ψυχη και την ιδιοσυγκρασια του Ελληνα!.. εσεις εκει στο ΠΑΣΟΚ εχετε απωλεσει το δικαιωμα να κριτικαρετε.
    Αχοληθειτε μεταξυ σας και ξεφορτωθειτε μας το συντομοτερο δυνατον.

    Ελατε μετα - συντομα- ως αντιπολιτευση να κανετε κριτικη στο Μνημονιό ΣΑΣ και τα Δανεια και τον ΟΔΔΗΧ σας !
    Θα με κανετε θεατρικο συγγραφεα!!! χαχαχαχααααααααααααχαχαχααα

    ΠΠ

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 12/05/2011 21:56:43

    Η βάσω με τα καζίνα έχει λύσεις.Κατέστρεψε τον κλάδο των τεχνικών εταιρειών της χώρας για να παραδοθούν στο σημερινό μονοπώλιο.
    Όσο για τους ακριβοπληρωμένους κοστολόγους του ΓΑΠ και του κοκορίκου ,ας κοστολογήσουν πρώτα την μη είσπραξη του υπολοιπου ΕΤΑΚ 2009 και του ΦΜΑΠ του 2010 και την απόλυτη σιωπή για τα 40 δις ληξιπρόθεσμα και βεβαιωμένα καταλογίζοντάς τα στον προιστάμενο τους και ας μπουν μετά στην πραγματική οικονομία που ούτε την καταλαβαίνουν και ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

  3. arslonga avatar
    arslonga 12/05/2011 21:57:24

    πω, πω τσούζει!

    το Πασόκ έβαλε φωτιά σε κομπιούτερ, μέιλ, γραπτά μηνύματα . Αντιγράφει λέει η ΝΔ, τα περισσότερα από αυτά που προτείνει τα έχουμε κάνει, ανεβάζει και το έλλειμα γιατί δίνει παροχές.

    Πήγαινε στη γωνία να δεις αν έρχομαι.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 12/05/2011 22:04:43

    βρε άσχετοι τα 2/3 των εταιρειών φέτος δεν δήλωσαν κέρδη.

    Οπως πάει η οικονομία το 2011 καμία εταιρεία δεν θα έχει κέρδη για να την φορολογήσετε με 40% και 45%.

    Το 15% που προτείνει ο Σαμαράς σας ενοχλεί.

    Δεν καταλάβατε ότι οι εταιρείες με το χρηματιστήριο στον πάτο δεν τις ενδιαφέρει να δείχνουν κερδοφόρα αποτελέσματα και με τον φόβο της έκτακτης εισφοράς δεν θα ξαναδηλώσουν κέρδη.

  5. zame avatar
    zame 12/05/2011 22:14:05

    δεν θελουμε καμια απαντηση απο κανεναν.
    θελουμε να την "ΚΑΝΟΥΝΕ" με ΕΛΑΦΡΑ..
    γιατι σημερα ειδα λιγο Ελπιδα..απο τα αυτονοητα..

    • Eυβοευς avatar
      Eυβοευς @ zame 13/05/2011 03:17:49

      Θα εχεις αυθαιρετο προς νομιμοποιηση φαινεται...

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 12/05/2011 23:03:38

    Επιτέλους μια Ελπίδα στο μαύρο φόντο των ηλιθίων οικονομικών εγκεφάλων του GAP. Άντε στο καλό έπρεπε να τα μαζεύετε από χθες!Στον αγύριστο !!!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2011 23:42:59

    Άν όντως η κυρία στη φωτογραφία "αποστομώνει" το ΠΑΣΟΚ, ο πειρασμός ν' αναθεωρήσω θετικά την άποψή μου για το κόμμα αυτό, αρχίζει να γίνεται τερατωδώς τεράστιος.

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 13/05/2011 00:46:36

    Oι γραφικοί της ΝΕΤ διάβασαν μέχρι και την ανακοίνωση της...Δράσης εναντίον του Αντώνη Σαμαρά. Καλά, το απόκομμα του Μάνου, διαφωνεί στη μείωση των φορολογικών συντελεστών; Τόσο συμπλεγματικοί είναι που τηρούν τη γραμμή "αφού τα λέει ο Σαμαράς, εμείς θα λέμε τα αντίθετα" ; Είναι που θα προστάτευε την επιχειρηματικότητα το εν λόγω κομματίδιο. Αλλά στην κρίσιμη στιγμή: ουρά του ΓΑΠ.

  9. lampropoulos avatar
    lampropoulos 13/05/2011 10:45:20

    Ο Μανος την ειπε....να τον χαιρεστε που τον βγαζατε υπουργο τοσα χρονια.......

  10. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 13/05/2011 11:28:01

    Οι "σφουγκοκολάριοι" του Υπουργού Οικονομικών, κοινώς "τζιτζιφιόγκοι" αποκαλούμενοι από άλλους κομματικούς του βαθέως ΠΑΣΟΚ, έχουν περιέλθει σε απόγνωση και σε πανικό ευρισκόμενοι, βγάζουν "ανακοινώσεις" για την επίπτωση των μέτρων της πρότασης του Αντώνη Σαμαρά, υποστηριζόμενοι από τον Προιστάμενο τους κ. Παπακωνσταντίνου, ο οποίος έχει "χάσει την μπάλα". Εύγε τους και πέντε δάκτυλα μαζί.

  11. zame avatar
    zame 13/05/2011 15:02:01

    είναι άσχετο & δεν ενδιαφέρει κανέναν εδω μέσα..
    ΑΛΛΑ εχω ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να απαντήσω στον Ευβοεα (3:17παραπανω)
    Δεν ειχα ,δεν εχω & ουτε πρόκειται να εχω ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ από κανέναν κυριολεκτικά (ποσο μαλλον αυθαιρετο)
    ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ εχω δικαστεί για αφισοκολλήσεις.. επι Πασοκ & εχω πάει Γεντι-Κουλε το 82-83 επι Πασοκ πάλι ..με "πρόφαση" τον νόμο 4000.. επίσης στενό οικογενειακό μου πρόσωπο εχει κυνηγηθεί απο το Πασοκ ..& προσφεύγοντας στα διοικητικά δικαστήρια.. ΚΕΡΔΙΣΕ (ύστερα βέβαια απο αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας..)
    sorry για την "απολογια" μου
    "εχω νιωσει στο Πετσι" μου οτι χειροτερο..
    απο τους Δημοκρατικους Προοδευτουλιδες της Αλαγης..
    (για να μην πω τιποτε ..αλλο.)

  12. aristeidis avatar
    aristeidis 13/05/2011 15:10:56

    φτάνει πια η κοροιδία ,αρχισε το πανυγήρι,φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους

  13. zame avatar
    zame 13/05/2011 15:16:27

    σχετικα με αυτο που ειπε ο Μανος ..θελω να αντιπαραθεσω κατι που εργαψε ο Κλεισθενης εδω:http://filologos10.wordpress.com/2011/05/13/«ζάππειο-2»

    (Όλα τα κόμματα καταθέτουν προγράμματα αλλά όταν γίνουν κυβέρνηση κανείς δεν μπορεί να τα ελέγξει όταν δεν ακολουθούν το πρόγραμμά τους. Αυτή η στρέβλωση δημιουργεί και το ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιατί αν υπήρχε ΘΕΣΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ..)
    & μαλιστα με αρμοδιοτητες που να “ τσουζουν” πχ. βλεπε ΙΣΛΑΝΔΙΑ..λεω εγω.
    Συνυπογράφοντας πως
    (Η σωστή λειτουργία της δημοκρατίας απαιτεί θεσμικούς ελεγκτές της κυβέρνησης με δυνατότητα ανατροπής της
    (αλλα και ασφαλιστικα μετρα-λεω παλι εγω.) αν δεν ακολουθεί το προεκλογικό της πρόγραμμα που εγκρίνει ο λαός με την ψήφο του)
    ..και τοτε να δουμε αν θα βγαινουν να λενε ..ΟΤΙ λαικιστικο και ψηφοθηρικο ΝΑΝΑΙ..

    Aυτο το ΑΛΛΟ ΜΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ του Σαμαρα & της ΝΔ..επρεπε να γινει ΧΤΕΣ…& με συνοπτικες αθόρυβες διαδικασιες.
    για να παμε ..στα επομενα..που ειναι πολλα & δυσκολα..