#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 02:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ είναι ακόμα εδώ;



Όσα πρωτοφανή συμβαίνουν αυτές τις ώρες στο ΠΑΣΟΚ μόνο ως δραματικό θρίλερ που προαναγγέλλει το δυσοίωνο μέλλον του μπορούν να χαρακτηριστούν.

Από χθες το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου ήταν κλεισμένος στο γραφείο του στο Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου, όπου διεξαγόταν η 9η Σύνοδος του Εθνικού Συμβουλίου του Κινήματος, πραγματοποιώντας συνεχείς επαφές και διαβουλεύσεις με συνεργάτες του για να αντιμετωπίσει το νέο κύμα αρνήσεων στελεχών του Κινήματος να εκτεθούν στις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές.

Το κλίμα που επικρατεί δεν μπορούν πλέον να το κρύψουν ούτε τα φιλοκυβερνητικά μέσα.

“Γράψε σβήσε μέχρι την τελευταία στιγμή - Ζυμώσεις και έντονο παρασκήνιο λίγο πριν τις τελικές ανακοινώσεις” μετέδιδε το Skai. Δεν μπορούσε δηλαδή ο Γιώργος λίγες ώρες πριν από την προγραμματισμένη για σήμερα ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων να κλείσει τον κατάλογο. Δεν τον υπολογίζουν πλέον.


“Το «φόντο» της εκδήλωσης φιλικό. Εκατοντάδες στελέχη από όλη τη χώρα, με αφορμή την επέτειο της 3ης του Σεπτέμβρη, έτοιμα να αδράξουν δεσμεύσεις ελπίδας” έγραψε το ΕΘΝΟΣ. Ευτυχώς που δεν αρπάχτηκαν δηλαδή. Που είναι εκείνοι διθύραμβοι του παρελθόντος για τον ενθουσιασμό των στελεχών που αποθέωναν τον Γιώργο ως σωτήρα και θεό τους;

“Να γυρίσει σελίδα, ανακόπτοντας τη φθορά της κυβέρνησης λόγω Μνημονίου, θα επιχειρήσει στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης ο Γιώργος Παπανδρέου”,γράφουν τα ΝΕΑ. Μπα έχουμε φθορά; Στο Mega δεν το πήραν χαμπάρι;

Για τα πρόσωπα τώρα:

Η Φώφη Γεννηματά επιμένει να αρνείται για το δήμο Αθηναίων και έτσι ευνοείται η υποψηφιότητα του κ. Καμίνη

Η Κατερίνας Μπατζελή απειλεί με παραίτηση αν την κατεβάσουν στην Κεντρική Ελλάδα και έτσι συζητούσαν την λύση του κ. Περγαντά .

Ο  κ. Μαγκριώτης επέμενε στην άρνησή του για την Κεντρική Μακεδονία και έτσι τον βλέπουν να φεύγει και από την κυβέρνηση, ενώ για την περιφέρεια συζητείται το όνομα της Χρύσας Αράπογλου.

Η υποψηφιότητα της κας Γκερέκου για περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων συναντούσε έντονες αντιστάσεις , αφού δεν έχει κλείσει ακόμα η εκκρεμότητα με το σύζυγό της κ. Τόλη Βοσκόπουλο.

Ο Πάρης Κουκουλόπουλος επέμεινε να μην θέλει να είναι υποψήφιος, ενώ η λύση του κ. Αθανασιάδη στη Δυτική Μακεδονία συζητιέται ακόμα χωρίς να έχει αποφασιστεί τίποτα.

Στην περιφέρεια Αττικής, κερδίζει πόντους ο Γιάννης Σγουρός, αλλά συζητείται και το όνομα της υφυπουργού Παιδείας Εύης Χριστοφιλοπούλου.

Για τη Θεσσαλία, προηγείται η υποψηφιότητα του νυν περιφερειάρχη Πελοποννήσου νομάρχη Φώτη Χατζημιχάλη, αλλά ακούγεται και το όνομα της Ροδούλας Ζήση.

Ο υφυπουργός Δικαιοσύνης Απόστολος Κατσιφάρας φέρεται ως ο επικρατέστερος για την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.

Στην Πελοπόννησο ανοιχτό παραμένει το ενδεχόμενο να στηριχθεί ο Πέτρος Τατούλης, ενώ συζητείται και το όνομα του βουλευτή Μεσσηνίας Οδυσσέα Βουδούρη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2010 02:59:15

    Ο Μαγκριώτης, για παράδειγμα, δεν είναι χαζός να κατέβει σε μια μάχη χαμένη εκ προοιμίου. Ξέρει ότι ακόμα και μετά τη συντριβή του ΠΑΣΟΚ στις επόμενες βουλευτικές εκλογές, ο ίδιος κουτσά-στραβά θα διασωθεί ως βουλευτής. Ενώ αν κατέβει τώρα και ξεφτιλιστεί από τον Πανίκα, αυτοϋπονομεύει την εικόνα του ως υποψηφίου βουλευτή στο μέλλον. Οπότε, δεν τον πολυχαλάει να μην υποκύψει στον εκβιασμό του ΓΑΠ και να φύγει από την κυβέρνηση. Μπορεί μάλιστα να εκβιάσει και μια "ηρωική έξοδο" για να πουλήσει στο πόπολο που τον ψηφίζει.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2010 03:02:03

    Η πλάκα πάντως είναι που τα σαπροκάναλα πέρυσι είχαν κάνει παντιέρα την απροθυμία μικρομεσαίων στελεχών της ΝΔ να κατέβουν ως υποψήφιοι βουλευτές. Τώρα, που πρωτοκλασάτα στελέχη του ΠΑΣΟΚ δεν θέλουν να γίνουν καρπαζοεισπράκτορες της λαϊκής οργής και σηκώνουν ανοιχτά μπαϊράκι λέγοντας "δεν κατεβαίνω", δεν τρέχει κάστανο για τους δημοσιοκάφρους-γιουσουφάκια των νταβατζήδων!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2010 03:08:54

    Όσο για τον Καμίνη, εδώ είδαμε να δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα για πάρτη του το σύστημα Αλαφούζου-Δρακουλίνας-Δημοκρατικο"αριστερών", με άρθρο-υμνολόγιο του νεοφιλελεύθερου Μανδραβέλη, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ έθετε... προ των ιστορικών ευθυνών του το ΠΑΣΟΚ αν δεν επιλέξει Καμίνη!

    • anonymos avatar
      anonymos @ Αυριανιστής 05/09/2010 23:34:48

      Α δεν το ειχα δει είναι και ο Πάσχος με τον Καμίνη, τυχαίο δεν νομίζω

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ anonymos 05/09/2010 23:38:42

        Οι δημοκρατικο"αριστεροί" Κυρκοκουβέληδες ενσάρκωσαν κατά τον καλύτερο τρόπο το κομματικό σχήμα της υλοποίησης των νεοφιλελεύθερων κελευσμάτων. Τυχαία νόμιζες ότι ήρθαν να μπουν αυτόνομα στον πολιτικό στίβο; Μια ζωή ουρίτσες, "λαγοί" και νεροκουβαλητές!

  4. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 05/09/2010 03:18:56

    μόνο το χαϊβανάτ' μπορεί να δώσει λύση. δυστυχώς. σε αυτές τις εκλογές ή θα δώσει λύση ή θα αυτοκτονήσει. να ελπίσουμε στην υπέρβαση των ορμέμφυτων, στην επιβολή του νου επί του ενστίκτου, του πνεύματος επί της ύλης. σε μια στιγμή επικούρειας ενάργειας. to a moment of clarity.

  5. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 05/09/2010 03:30:03

    "μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες σκοτεινές δυνάμεις του κακού, μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες φωτεινές δυνάμεις του θεού· και η ψυχή μου ήταν η αρενα που οι δύο στρατοί χτυπιούνταν κι έσμιγαν".

    από το μέγιστο ελληνικό ανάγνωσμα (όλων των εποχών).

  6. trellakias avatar
    trellakias 05/09/2010 09:17:53

    Κρατήστε στο μυαλό σας την υπόθεση του περιφερειάρχη δυτ. Ελλάδος, έχει την περισσότερη πολιτική σημασία, με πολύ σημαντικό αντίκτυπο στην εικόνα του ζαβού, μετά τις εκλογές. Εκεί υπάρχει μία περιφέρεια που αποτελείτε από τρεις νομούς προπύργια της πασοκικής λαίλαπας. Ο μέχρι πρότινος πιθανότερος υποψήφιος Κατσικόπουλος (νυν νομάρχης), έχει μεγάλη απήχηση στον κομματικό μηχανισμό της Δυτ. Ελλάδος πασοκ, με ιστορία στον χώρο, γνωριμίες στις παραγωγικές τάξεις, και το σημαντικότερο διείσδυση σε όλες τους κομματικούς χώρους. Είχε πρωτοστατήσει στις εσωκομματικές διεργασίες υπέρ του βλαμμένου, και είχε υποστηρίξει όλες τις κομματικές αποφάσεις. Ήρθε σε ρήξη με τον τωρινό απερχόμενο δήμαρχο Φούρα, που έβλεπε πως ήταν προβληματικός, με τα οικονομικά του δήμου Πατρέων (υπέρογκα , συνεχή δάνεια), και είναι γενικώς αυτό που λέμε ο νο1 του κομματικού κατεστημένου πασοκ στην περιοχή. Ενώ υπήρχαν όλες οι υποσχέσεις για την κάθοδο του στις εκλογές σαν περιφερειάρχη, ανέκυψε η επιλογή του δημάρχου, αφού ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΛΛΟΝ στην γενέτειρα, το «σπίτι» των παπανδρέου! Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαθεί ο δήμος Πατρέων, αν δεν μπει ο Κατσικόπουλος για δήμαρχος! Ο Υφυπ. Κατσιφάρας ήταν παλαιότερα νομαρχιακός σύμβουλος του νομάρχη Κατσικόπουλου, και τώρα θα είναι σε ανώτερη θέση από τον προϊστάμενο του παλαιότερα!!!!!!!
    Το πιο πιθανόν και οι περισσότερες πληροφορίες δείχνουν την άρνηση Κατσικόπουλου για δήμαρχος, και την ιδιώτευση του, με αποτέλεσμα την απώλεια του δήμου, αλλά και την περιφέρεια. Κρατήστε το αυτό και θα με θυμηθείτε το βράδυ των εκλογών αν πάνε έτσι τα πράγματα. Η χονδρή έκπληξη θα έρθει από την γενέτειρα των παπανδρέου. Πολύ γέλιο!

    • Roulis avatar
      Roulis @ trellakias 05/09/2010 23:44:12

      Ναι μην φας με τους παλιομιναρες...Και τον δημο θα πρασινο θα βγαλουν και την περιφερεια...

      • trellakias avatar
        trellakias @ Roulis 06/09/2010 11:40:00

        Μπορεί η μιναρούπολη όπως λες να είναι "πράσινη", αλλά μην τους περνάς για .....λαλάκες! Ο καθυστερημένος της μαργαρίτας τους κορόιδεψε οικτρά! Ούτε το έργο .....Καραμανλή για την αποχέτευση στο ....Καλέντζι δεν .....ολοκλήρωσε! Ας μην προκαταβάλουμε ρούλη μου, Θα δούμε!

  7. anonymos avatar
    anonymos 05/09/2010 23:36:58

    Καλά αυτός ο Κατσιφάρας ποιος είναι ? ο Γυιος του εξώγαμου του Γέρου της "Δημοκρατίας"?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymos 05/09/2010 23:42:10

      Ή ανιψιός του είναι, ή ξάδελφός του. Μάλλον το πρώτο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 05/09/2010 23:47:11

        Μόνο ο Κατσανέβας λείπει, για να δέσει το γλυκό.

    • trellakias avatar
      trellakias @ anonymos 06/09/2010 11:40:57

      Είναι ο ανηψιός του, και .......δουλευταρααααααάς, τι να σου πω!