#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2011 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ διαλύεται προσπαθώντας να βγάλει πρωθυπουργό !!!



(Ανανεωμένο). Χαμός γίνεται στο ΠΑΣΟΚ. Κι αυτός είναι ο λόγος που καίγονται μέχρι στιγμής οι λύσεις Παπαδήμου και Κακλαμάνη. Το ΠΑΣΟΚ αγωνία για το μέλλον  του φοβάται μην διαλυθεί και γι αυτο επιμένει σε πολιτικό πρόσωπο. Η ΝΔ αντιτίθεται, δεν θέλει συμμετοχή δικών της πολιτικών προσώπων και επιμένει για σύντομη προσφυγή στις κάλπες.

Έξω από τα δόντια τα είπε πριν από λίγο ο Απόστολος Κακλαμάνης. Μιλώντας σε δημοσιογράφους παραδέχθηκε τις συνομιλίες που είχε με τους Α. Σαμαρά και Γ. Παπανδρέου αλλά και το γεγονός ότι τελικά ο γάμος δεν επιτεύχθηκε. Όταν ρωτήθηκε για το ποιος ευθύνεται, ο κ. Κακλαμάνης απέκλεισε τους δυο πολιτικούς Αρχηγούς και τα « έριξε» σε ορισμένα αφεντικά Μέσων Ενημέρωσης και σε όσους θέλουν να βγάλουν και συνδιαλέγονται με την Ντόρα…

Διάχυτος είναι στο μεταξύ ο εκνευρισμός στους κύκλους των συμφερόντων που προωθούν τον Λουκά Παπαδήμο για πρωθυπουργό και καταβάλλουν την ύστατη προσπάθεια. Αυτή την ώρα το πρόβλημα έχει μετατοπιστεί στο ΠΑΣΟΚ. Και σωστά η ΝΔ επισημαίνει ότι «η λύση στα χέρια του Γ. Παπανδρέου. Δεν νοείται άλλη καθυστέρηση. Επιτέλους να τελειώνουμε».

Η υποψηφιότητα Κακλαμάνη αποσύρθηκε (αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στον σχηματισμό της κυβέρνησης), αλλά είναι βέβαιο ότι ο νέος πρωθυπουργός θα είναι πολιτικός, αν και όλο πιο έντονα ακούγεται το όνομα του καθηγητή Γ. Κουκιάδη, που είναι και προσωπικός φίλος του Βενιζέλου, ο οποίος κινεί πλέον πολλά νήματα.

Η ουσία είναι ότι το ΠΑΣΟΚ έχει πρόβλημα στο εσωτερικό του, διότι κορυφαίοι υπουργοί επιμένουν στον Παπαδήμο, και αυτό επιχειρούν να αντιμετωπίσουν ο ΓΑΠ και ο Βενιζέλος.

Ο Ραγκούσης είπε (στο «Μέγκα») ότι «η χώρα έχει ανάγκη έναν πρωθυπουργό υψηλών πολιτικών προδιαγραφών και όχι τον κοινό χαμηλό μέσο όρο των κομμάτων, ειδικά εντός των κομμάτων. Από κοντά και η Διαμαντοπούλου λέει ότι «η χώρα χρειάζεται πρωθυπουργό υψηλού κύρους και αποδοχής, στο εσωτερικό και το εξωτερικό, με βαθιά γνώση των οικονομικών και με εγνωσμένη επάρκεια στο κατεξοχήν θέμα που είναι η άμεση ολοκλήρωση των δεσμεύσεων της 27ης Οκτωβρίου 2011, ώστε να διασφαλιστεί η παραμονή της χώρας στο ευρώ».

Η Ντόρα έχει περάσει δύο και τρεις φορές από όλα τα κανάλια και υποστηρίζει τον Παπαδήμο. Και ο Μητσοτάκης δήλωσε ότι «ο εθνικός διασυρμός και ο ευτελισμός των θεσμών της δημοκρατίας μας, έχουν φτάσει στα ακρότατά τους όρια. Καιρός είναι να συνέλθουμε. Η Ελλάς δεν χρειάζεται πρωθυπουργό μαριονέτα. Η μόνη λύση αυτήν την ώρα είναι να επιλεγεί μια ισχυρή προσωπικότητα με κύρος στην Ευρώπη, διεθνή αξιοπιστία και γνώση του αντικειμένου».

Τα μέτωπα είναι σαφή. Και οι αποφάσεις για τον Παπαδήμο έχουν ληφθεί. Ωστόσο μπορούν να ελπίζουν. Στον «Σκάι» ο Παπαδήμος είναι πρωθυπουργός. Αύριο θα ορκιστεί ενώπιον του Αλαφούζου.

Η δυστοκία πάντως που παρατηρείται μέχρι στιγμής στην επιλογή του νέου πρωθυπουργού οφείλεται στους εξής λόγους:

1. Στην άρνηση του Αντώνη Σαμαρά να συνυπογράψει τη δέσμευση για την πλήρη και ολοσχερή τήρηση της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου, την οποία η Ευρώπη θεωρεί προαπαιτούμενο για την εκταμίευση της 6ης δόσης

2. Στον χρονικό ορίζοντα της κυβέρνησης, για την οποία η ΝΔ επιμένει ότι πρέπει να έχει υπηρεσιακό χαρακτήρα και χρόνο ζωής 100 ημερών ενώ ο κ. Παπαδήμος ήθελε να παραταθεί ο βίος της ... στο άγνωστο και είχε σε αυτό την υποστήριξη της κρατικοδίαιτης διαπλοκής.

3. Ο κ. Παπαδήμος (και οι μηντιάρχες υποστηρικτές τους) ήθελαν η νέα κυβέρνηση να είναι ισχυρή, ενώ ο κ. Παπαδήμος ήθελε να πλαισιωθεί και με πρόσωπα του περιβάλλοντος Σημίτη (Γιαννίτσηε, Βασ. Ράπανος, Γ. Φλωρίδης). Επισημαίνουμε την περίπτωση Φλωρίδη ο οποίος ηγείται ήδη του νέου κόμματος του μνημονίου.

4. ΉΘελαν επίσης συμμετοχή πολιτικών στελεχών από τη ΝΔ και συμμάχησαν σε αυτό οι γνωστοί ελάχιστοι από την ΚΟ της ΝΔ, οι οποίοι πρέπει να πάρουν τον λογαριασμό αμέσως μόλις ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Βέβαια ο καλύτερος τίτλος της ανάρτησης θα ήταν "ΠΑΣΟΚ και διαπλοκή σε αδιέξοδο, θέλουν πολιτικό πρόσωπο για πρωθυπουργό" , αλλά που να κάνουμε τέτοιες ώρες ανάλυση...οψόμεθα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμος avatar
    Δήμος 09/11/2011 14:16:50

    Κάποιο πουλάκι είπε πως όλη η φάση γίνεται για να μείνει ο Παπανδρέου μέχρι 11/11 πρωθυπουργός, οπότε και λήγει η θητεία του στο ΠΑΣΟΚ. Σύμφωνα με το καταστατικό παρατείνεται όσο είναι πρωθυπουργός. Αν λήξει πριν, χρειάζονται εκλογές. Δηλαδή, του Μπένι το κάγκελο.

  2. ataktos avatar
    ataktos 09/11/2011 14:18:33

    πάντως ζούμε ωραίες στιγμές ..με την ευκαιρία ανοίγματος τον... επαγγελμάτων .. άνοιξε και το επάγγελμα του Πρωθυπουργού χιχχι

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/11/2011 14:21:22

    Λοιπόν κάνω μια πρόταση:
    Πρωθυπουργός - Μπόμπολας
    Αντιπρόεδρος - Αλαφούζος
    Γ.Γ. Ψυχάρης - Βαρδινογιάννης - Κόκκαλης
    Και για τα σφουγγαρίσματα τον Καρατζαφέρη (κατά το κοινό λεγόμενος κωλοτούμπας ή γαλατάς)
    Η ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΈΝΗ._

    • Mara avatar
      Mara @ ΣΠΥΡΟΣ 09/11/2011 14:52:26

      Υπάρχει και απλούστερη λύση... Πρωθυπουργός.... ο Ράϊνχεμπαχ (χα χα)
      Γιατί να κουραζόμαστε???
      Μιλάμε για την κωμωδία.... Έλεος.......

      (Ο κύβος μάλλον ερίφθη... Ο Πετσάλνικος Πρωθυπουργός. Τέλεια!!! Ταιριάζει το όνομα του και με το πέτσινος.....)

      • JOHN avatar
        JOHN @ Mara 09/11/2011 17:11:42

        Ας πω κι εγω κατι να γελασει το χειλακι μας.Πρασωπικα θα προτεινα τον Οτο Ρεχαγκελ!Αρεστος σε Γερμανους και Ελληνες,ευρωπαιστης.Γνωστης πως να γεμιζει τα γηπεδα,αρα γιατι οχι να γεμιζει και τα δημοσια ταμεια.Οι ανεργοι γιατι να διαμαρτηρονται θα πηγαινουν νυχθημερων στα γηπεδα οπου θα τους διανεμεται και συσητιο,και πολλα αλλα φαιδρα αλλα λιγοτερο τραγικα απο αυτα που μας περιμενουν στη πραγματικοτητα.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Mara 09/11/2011 17:14:25

        Γιατί Μάρα μου? Τί έχει το όνομα του Κυρίου Προέδρου της Βουλής? Μια χαρά, συνηθισμένο Ελληνικό όνομα είναι!

      • mainstream συρφετός avatar
        mainstream συρφετός @ Mara 09/11/2011 21:04:17

        γιατι ο Κουκιά-δης εκ των μετρημενων κουκιών τι σας κανει?????
        «Κουκιά μετρημένα»
        Στα πολύ παλιά χρόνια χρησιμοποιούσαν τα κουκιά για ψήφους. Έτσι, μετά την ψηφοφορία τα κουκιά έπρεπε να είναι μετρημένα.
        Αλλά και κατά την πολιορκία της Αθήνας από το Δημήτριο τον Πολιορκητή παρατηρήθηκε, όπως σε κάθε πολιορκία, έλλειψη τροφίμων. Τότε, λέγεται ότι ο Επίκουρος έθρεψε τους μαθητές του με «κουκιά μετρημένα», σύμφωνα με αυτά που είχε.
        (Από το βιβλίο του Τάκη Νατσούλη «Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις»)

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ ΣΠΥΡΟΣ 09/11/2011 14:59:40

      Κάντε πρωθυπουργό τον Μητσοτάκη,η καλοτυχία του βέβαια θα προκαλέσει τον Γ΄παγκόσμιο πόλεμο και επιτέλους θα γλυτώσουμε τα χρέη!Ο πλανήτης βέβαια θα καταστραφεί,αλλά ο ίδιος δεν θα πάθει τίποτε και θα κυβερνήσει για χίλια χρόνια,που λένε και οι γραφές!Να ευθυμήσουμε λίγο γιατί ο γιωργάκης δεν παραιτείται,θα βγει το απόγευμα να ανακοινώσει την νέα του κυβέρνηση, διότι τον αγαπάει ο λαός και δεν τον αφήνει να παραιτηθεί!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2011 14:35:51

    Αν μη τι άλλο, οι μάσκες έπεσαν και βλέπουμε ποιος κυβερνα αυτόν τον τόπο. Εθνική ξεφτίλα. Και τι είναι ο Σκάι... παράρτημα της Ντόϋτσε Βέλε... Που την ακούγαμε επι δικτατορίας για να μαθαίνουμε την ...αλήθεια. Α ρε Παπαδόπουλε... ρόϊδο τα έκανες...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ archaeopteryx 09/11/2011 14:55:38

      Αυτοί όλοι έχουν βαλθεί να δικαιώσουν τον Πατακό (με το μυστρί) που έλεγε ότι αν έρθουν στα πράγματα θα διαλύσουν την Ελλάδα.
      Ξέχασα όμως. Αι προοδευτικαί δυνάμεις της χώρας δεν διαθέτουν Ανδρουτσόπουλους εις τας τάξεις των. Φεύ!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/11/2011 15:15:19

        Παπαδόπουλο ο ένας, Παττακό ο άλλος... νομίζετε ότι ο Παπαδόπουλος που προτείνει η διαπλοκή και που ήθελε ο Παπαδήμος, έχει μεγάλη διαφορά στη νοοτροπία;

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 09/11/2011 15:30:46

          Παπαδόπουλο θέλει η διαπλοκή? Για να εκδικηθεί τον Τάσσο προφανώς...
          Ο Μάνος Αλλατίνης από την άλλη διαμαρτυρήθηκε λέει γιατί δεν προχωράει του Παπαδήμου.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/11/2011 15:33:33

            Τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια, συνεπικουρούμενα από τους Μπάμπηδες και τους Πορ-τ-οσάλτε σολάρουν από χθες το βράδυ, που άρχισε να καίγεται η υποψηφιότητα Παπαδήμου. Και τώρα παίζουν τα ρέστα τους. Δεν έχουν ακόμα καταθέσει τα όπλα.

    • Mara avatar
      Mara @ archaeopteryx 09/11/2011 15:56:26

      Ναι Αρχαιοπτέρυγα,...ρόϊδο...ρόϊδο... αλλά γιατί???
      Γιατί δυστυχώς δεν έχουμε φωτογραφίες της εποχής με κάποιους.... ξαπλωμένους.... και στολισμένους γύρω-γύρω με λουλούδια...
      Όχι τίποτα άλλο, απλά παράδειγμα για τους επόμενους....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Mara 09/11/2011 17:10:25

        Ρόϊδο που δεν καθάρισε καμιά 100η από τους μεγάλους pour encourager les autres. Πως λέμε Γουδή; Θα λέγαμε 21η Απριλίου. Μεγάλους. Όχι μαρίδα.

        Έχω φωτό με ξαπλωμένους κι ένοια σου...

        • ό παγωτατζής avatar
          ό παγωτατζής @ archaeopteryx 09/11/2011 18:11:49

          A! Αρχαίε μου,
          τί μού θύμισες..
          μήπως θυμάσαι τόν "τοποτηρητή"-τόν Ραιχεμπακ -τής Χούντας;;;

          Λέω για τόν Gust Avrakotos... ο περιβόητος "Mr. Dirty"...
          Ξέρεις τί είχε πεί στόν Παττακό ,όταν συλλάβανε τον Ανδρέα Παπανδρέου;;; ο Avrakotos πήγε ως ό "απεσταλμένος" της κυβέρνησης των Η.Π.Α, και τους είπε ότι:

          "my goverment's request is to let him go,
          but if you asked me, kill this SOB ,because if you let him go you will regret it later..."

          και σε μετάφραση:

          "η κυβέρνησή του τους ζητάει να αφήσουν ελεύθερο τον Ανδρέα, αλλά ο ίδιος τους συμβουλεύει να σκοτώσουν αυτόν τον γιό της σκύλας, διότι θα τον βρουν μπροστά τους"

          Εβλεπε πολύ μπροστά ό άνθρωπος!!!!

  5. jkr avatar
    jkr 09/11/2011 14:40:36

    "Στον «Σκάι» ο Παπαδήμος είναι πρωθυπουργός. Αύριο θα ορκιστεί ενώπιον του Αλαφούζου."
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. xzetta avatar
    xzetta 09/11/2011 14:48:17

    τι τα θες. δεν υπάρχει στον τόπο μας πολιτικός με ανάστημα αντάξιο ενός Σαρκοζί (μόνο ο Μολυβιάτης)

  7. δημος avatar
    δημος 09/11/2011 14:51:53

    Ευκαιρια για Σαμαρα να αποτραβηχτει και να επιμεινει για εκλογες τωρα μεχρι τις 11/12 μπορουν να γινουν και ναδρομολογηθουν λυσεις.

  8. andreas avatar
    andreas 09/11/2011 14:56:27

    Απο δω τα φερνουν απο κει τα φερνουν παλι στην απεξω με αφηνουν.

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/11/2011 15:00:19

    "Στον «Σκάι» ο Παπαδήμος είναι πρωθυπουργός. Αύριο θα ορκιστεί ενώπιον του Αλαφούζου."

    xaxaxaxxa

  10. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 09/11/2011 15:03:43

    ....Αντε να ξεπουληθουμε να τελειωνουμε, μια ψυχη που ειναι να βγει κυριε Σαμαρα , ας βγει μια ωρα νωριτερα, δεν ξερω πώς θα πληρωσω τα χαρατσια, δεν με ενδιαφερει αλλωστε, ο ψυχιατρος ειναι πανακριβος ομως και δεν μας παιρνει ....

    Αν ειναι να συναινεσετε , καντε το να τελειωνουμε...

  11. antonismak avatar
    antonismak 09/11/2011 15:05:22

    Μ αρέσει όταν γράφονται αλήθειες..... και αν ακόμα όσο ζω ελπίζω (κ. Ροδινέ), ξαναλέω ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.. ακόμα και μετά από εμένα που προσβλέπω μόνο! σ αυτήν...

  12. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/11/2011 15:06:19

    Κάποιος πρέπει να τους πει ότι η χώρα και η οικονομία της δεν είναι video game που απλά πατάς pause.

    • Maria-Maria avatar
      Maria-Maria @ undercover gpr 09/11/2011 15:18:05

      μη το λες, στο Βελγιο καλα δεν περνανε τοσο καιρο ? αλλο ειναι το ζητουμενο .....το να παρουμε πισω την κωλοτουμπα.......

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Maria-Maria 09/11/2011 15:31:31

        Στο Βέλγιο συνταξιούχος δικηγόρος παίρνει βία 1000€.
        Δε το λες και και καλά. .

  13. andreas avatar
    andreas 09/11/2011 15:09:12

    Αυτους του ελαχιστους της ΝΔ που αναφερεις στο αρθρο σου οταν ερθει η στιγμη να τους κατονομασεις εναν εναν για να γνωριζουμε διοτι δεν μπορουμε να παρακολουθουμε τα παντα, και μεις θα τους στειλουμε εκει που πρεπει γιατι καποια στιγμη πρεπει να επελθει καθαρση.

  14. κώστας avatar
    κώστας 09/11/2011 15:23:24

    Κύριοι
    μία εθνική κόκκινη γραμμή είναι η υπαγωγή του χρέους στο βρετανικό δίκαιο, όπως προβλέπει η νέα δανειακή σύμβαση. Το γεγονός αυτό είναι γνωστό, έχει γραφτεί κατά κόρον και από διάφορους αναλυτές όλων των τάσεων. Οι πολίτες αυτής της χώρας περιμένουν από υπεύθυνα χείλη να ενημερωθούν ρητά και κατηγορηματικά ποιοι είναι υπέρ αλλά και ποιοι είναι κατά του συγκεκριμένου αυτού όρου της σύμβασης. Όσο η ενημέρωση αργεί, τίθενται όλοι στο κάδρο της μειοδοσίας και απέναντι στον ελληνικό λαό με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ κώστας 09/11/2011 15:44:48

      Πάντως και εδώ γράφτηκε η άποψη ότι τελικώς ισχύει ουσιαστικά το δίκαιο της ΕΕ και να μην πολυανησυχούμε. Ας αποφανθούν οι νομικοί.

  15. Delphi avatar
    Delphi 09/11/2011 15:36:05

    Poli kaki kinisi tou Samara ama simbivastike me tin epilogi politikou prosopou tou Pasok. Tha tou kostisi. Den elege gia mi politiko prosopo kai teknokratis', 4 meres den brethike ena tetio prosopoko kai kataliksane stis proklitikes ipopsifiotites tou Benizelou kai Petsalnikou.....

  16. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 09/11/2011 15:47:06

    Ακόμα η Ντόρα κάνει κουμάντο; Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή για να την ξεφορτωθούμε τελείως;

    • Iokasti@gr avatar
      Iokasti@gr @ Kώστας Θ. 09/11/2011 16:13:21

      ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!!!!!

  17. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 09/11/2011 15:53:28

    Ο ΟΤΟ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ.

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2011 16:00:19

    Υπάρχει περίπτωση να έχει συμφωνήσει ο Σαμαράς για εκλογές με λίστα? Και τα όσα μας έλεγε για 'ανανέωση που πρέπει να κάνει η βάση' κλπ πάνε περίπατο? Θα είναι καταστροφικό...

    • Iokasti@gr avatar
      Iokasti@gr @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2011 16:14:03

      Καθολου! Θα δεις τις λιστες και θα τριβεις τα ματια σου!!!!!!!!

  19. Mara avatar
    Mara 09/11/2011 16:04:12

    Άντωνη... χάλασε την "δουλειά" τώρα....
    Δεν φαντάζεσαι τί μπορεί να μας βρεί από δαύτους στον δρόμο....
    Είναι σατανικά μυαλά....
    Μέχρι και σκηνικό τύπου "Ιμίων" (μη σου πώ και χειρότερα...) θα στήσουν, για να μην παραδώσουν την εξουσία.΄
    Είναι διαβολική συμμορία. Θα πάθουμε ζημιά....
    ΣΤΕΙΛΕ... ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ.

  20. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 16:20:02

    Το 4 με χίλια, μόλις ομαλοποιηθεί η κατάσταση

  21. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2011 16:39:49

    Η κυρία Δώρα είναι σήμερα το βράδυ είναι προσκεκλημένη , για συνέντευξη ,της ¨Βαυαρικής Τηλεόρασης ¨ ( το Κρατίδιο αυτό , λόγω Όθωνα και Βαυαροκρατίας, είναι ιδιαίτερα ¨Φιλελληνικό¨ , αφού να φανταστείς οι κληρονόμοι του μεγαλύτερου δημοκράτη όλων των εποχών , του Φρανς – Γιόζεφ Στράους , με το κόμμα , την ¨Χριστιανό-Κοινωνική Ένωση ¨ ( CSU , συνεργαζόμενοι με την CDU-Merkel ) προπαγανδίζουν – εδώ και δεκαπέντε χρόνια – την δημιουργία ενός ¨ Στενού Ευρωπαϊκού Γερμανικού Πυρήνα της Ε.Ε. ¨ ! ) .

    Γενικά πηγαινοέρχεται τελευταία η κυρία Δώρα στην Γερμανία ( στην αγαπημένη χώρα της πρώτης ¨κουβερνάντας ¨ του πατέρα της που του έμαθε τα γερμανικά , ώστε να μπορεί να συνομιλεί μαζί τους , αντιφασιστικά , στην διάρκεια της κατοχής ). Προσωπικά δεν πιστεύω στις κακοήθειες που λέγονται , πως προσπαθεί να πίσει τους προαιώνιους φίλους της Ελλάδας για το ¨πόσο Εθνικιστής και Αντιευρωπαϊστής είναι ο Αντώνης ¨. Σίγουρα , εκ παραδόσεως τα συμφέροντα της Ελλάδας προσπαθεί να υπηρετήσει . Όλοι είμαστε πατριώτες, ο καθένας με την δική τους ερμηνεία και βέβαια σύμφωνα με το δικό του συμφέρον στο οποίο δεν εμφιλοχωρεί ¨ιδιοτέλεια¨ .

    Σε ότι αφορά την νέα ¨διερευνητική διαρροή ¨ για την υποψηφιότητα του καθηγητή κ. Γ. Κουκιάδη, όπως γράφεται από τους οπαδούς του Γερμανικού Συνταγματικού Δικαίου για την Ευρώπη ( υποθέτω , διότι είναι φίλος του κ. Ε. Βενιζέλου που ήταν πνευματικό παιδί του μακαρίτη Δ. Τσάτσου ), ισχύουν ακριβώς τα ίδια που έγραψα , εδώ :
    http://www.antinews.gr/2011/11/09/132592/

    Και το όνομα αυτού Σκουρής;
    ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΖΩΪΔΗ Η΄ ΤΟΥ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ¨ΔΙΚΑΙΟΥ¨ ;
    ¨Αφιερωμένο και στον κ. Β. Σκουρή ”
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Ας ακούσουν , πολιτικοί και δικαστές τον Δικαστή ¨Αθανάσιο Πολυζωϊδη ¨ ( μιλά και για τις ¨αποικιακές συμβάσεις ¨ ) :

    Η ΔΙΚΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ – Η ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ¨ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΥΖΩΪΔΗ ¨

    http://www.youtube.com/watch?v=I-fCuYpy0YQ&list=FLLQZoMI0FC-MmRS-IG8_5BA&index=9
    ------------------------
    Σε ότι αφορά την επιμονή της κυρίας Διαμαντοπούλου , της κυρίας Μπακογιάννη και όλων των ¨Λεσχών ¨ , για το πρόσωπο του κ. Παπαδήμου και το “ primat” της οικονομίας απέναντι στην πολιτική , αυτό είναι απόλυτα κατανοητό. Δεν χρειάζεται να το εξηγήσουμε. Ο καθείς εκεί που ετάχθη.

    Σε ότι αφορά την υποψηφιότητα του κ. Κακλαμάνη , καλή , αλλά ¨πολύ πατριωτική ¨ ρε παιδιά για τέτοιες εποχές… Όπως έγραψα χθες :

    ¨…Είμαστε σοβαροί ; Σε αποικία ζούμε. Στο παρελθόν έχει κατσαδιάσει τον Αμερικάνο πρέσβη , εάν θυμάμαι καλά , και τους Νταβατζήδες – εργολάβους – εφοπλιστές των Μέσων Μαζικής Επιβολής ( λοβοτομής ) . Θα επιτρέψουν σε Έλληνα, ¨μη –πρώην μετανάστη ή …¨ομογενή ¨ , να γίνει έστω και τυπικά πρωθυπουργός του υποψήφιου τρίτου ( μετά τηνΒοσνία και το Κόσσοβο ) προτεκτοράτου της Ε.Ε. στα Βαλκάνια… ; ¨

    http://www.antinews.gr/2011/11/08/132482/

    Τέλος επιτρέψτε μου να επιμένω σε κάτι που δεν πείρα μια απάντηση από κανέναν ( και ευχαρίστως θα ήθελα να διαψευστώ , διότι ούτε εγώ είμαι πεπεισμένος )

    Ανέφερα στα : http://www.antinews.gr/2011/11/09/132549/ , http://www.antinews.gr/2011/11/09/132625/
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Άντε Γιώργο κράτα γερά , από τις 4 μ.μ. μέχρι την Παρασκευή έχουμε άλλες 32 ώρες ακόμα , άντε 40 για να ¨δέσει το πράγμα ¨ !

    Ακόμα δεν πήρα απάντηση για το ¨σενάριο αυτό¨ , το οποίο δεν το πιστεύω , άλλα θα ήθελα ν΄ακούσω μια πρόσθετη γνώμη :

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Στεναχωριέμαι , διότι βγαίνω έξω από τις προβλέψεις μου…

    Πίστευα πως θα τον έχουμε ¨πρώτο υπουργό ¨ μέχρι την Παρασκευή 11/Νοεμβρίου , διότι είχε ¨εκλεγεί¨ σαν μοναδικός υποψήφιος την ίδια ημερομηνία πριν τέσσερα χρόνια Πρόεδρος του Πανελληνίου Σοκ . Και το καταστατικό τους γράφει πως η διάρκεια της θητείας του είναι τέσσερα χρόνια , εκτός εάν την κρίσιμη ημερομηνία ( ¨ανατρεπτική προθεσμία ¨ ) συμβαίνει να είναι πρωθυπουργός της χώρας , όπου η θητεία του ¨στον λαό και το κόμμα ¨ , ανανεώνεται αυτόματα …

    Εάν ισχύουν όλα αυτά , παρακαλώ διορθώστε με , τότε με την έκπτωση – έξωση του την Ελλάδα ( τα ¨ηνία της χώρας¨ εννοώ ) παίρνει την άγουσα και από την ηγεσία του ¨Υπόλοιπου – ΠΑΣΟΚ ¨ και βέβαια , χωρίς αξίωμα , υποθέτω και από την ¨Σοσιαλιστική Διεθνή του Χρηματοπιστωτικού Κεφαλαίου ¨.

    Φίλη μου , ¨πασοκτζού ¨ , επέμενε να παίρνει τηλέφωνο τις τελευταίες μέρες για να μου λέει κλαιόμενη ¨ μέχρι την Δευτέρα ( 14/11 ) θα τον έχουμε πρωθυπουργό!

    Δεν γνωρίζω , ίσως το σύστημα , παρά την ανακάλυψη νέου προέδρου της κυβέρνησης ( διότι , όπως φαίνεται δεν θα έχουμε επί της ουσίας νέα κυβέρνηση , αλλά αλλαγή προέδρου της ) , βρει κάποια νομική φόρμουλα για να του χαρίσει τουλάχιστον το ΠΑΣΟΚ και την ¨Διεθνή ¨ ( ¨Εμπρός της Γης οι Κολασμένοι , της Πείνας σκλάβοι , εμπρός …¨ ) .
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

  22. Παρατηρητής + Κυάλια avatar
    Παρατηρητής + Κυάλια 09/11/2011 16:49:42

    Να μην δεχθεί ο Σαμαράς κανέναν εκβιασμό. Εάν δεχτεί παράταση του χρόνου της μεταβατικής κυβέρνησης και πλήρη αποδοαχή της 27 Οκρωβρίου μετατρέπει και τυπικά την ΝΔ σε μπλε ΠΑΣΟΚ.

    Πρωθυπουργός πρέπει να γίνει αυτός που είναι διατεθιμένος να πάει την χώρα σε εκλογἐς ΠΡΙΝ τον Φεβρουάριο. Μέχρι τότε θα είναι πολύ αργά πια......

  23. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 09/11/2011 16:49:56

    Στο τέλος θα βάλει τον....ΓΑΠ και θα πέσει ξερό το μιντιακό κατεστημένο!!!

  24. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/11/2011 16:54:21

    Το πιο πιθανό πολιτικό πρόσωπο για πρωθυπουργός είναι ο Πετσάλνικος.

    Ο πιο πιθανός τραπεζικός είναι ο Παπαδήμος γνωστός ως swap-Σημιτοφύλακας

  25. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 17:06:49

    ...Ώρα 5.05μμ (Τετάρτης): πρωθυπουργός της χώρας ακόμα ο ΓΑΠ

  26. Nikolaos avatar
    Nikolaos 09/11/2011 17:06:49

    Είμαι βέβαιος ότι ο Σαμαράς έχει αντιληφθεί το εξής σημαντικό. Το πασοκ προσπαθεί να ανατρέψει τα συμφωνηθέντα, όπως αυτά σαφώς αναφέρονται στην ανακοίνωση της Προεδρίας της Δημοκρατίας. Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Για την ανατροπή αυτή το πασοκ θα κάνει τα πάντα. Εδώ ο Σαμαράς δεν πρέπει να υποχωρήσει. Πρέπει να ξεκαθαρίσει ότι δεν διαπραγματεύεται ούτε τη συμφωνηθείσα ad hoc κυβέρνηση, ούτε το συμφωνηθέντα χρόνο εκλογών. ΄Ολα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Διαφορετικά άμεσες εκλογές. Αυτό τους πονάει πιο πολύ απ' όλα. Οι λόγοι είναι εύλογοι?

  27. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 09/11/2011 17:10:37

    Ένα λάθος κόμμα μπορεί να σου χαλάσει όλη τη σύνταξη, έλεγε η δασκάλα στο σχολείο.
    Τώρα κατάλαβα ότι δεν εννοούσε τα γραπτά!

  28. Y. avatar
    Y. 09/11/2011 17:13:37

    Κόπυ-πέϊστ

  29. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 09/11/2011 17:39:25

    Αν η επιλογή για τη θέση του επικεφαλής της μεταβατικής κυβέρνησης είναι ένα κομματικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ (Πετσάλνικος, Κακλαμάνης, ή έτι χειρότερα Ρουμελιώτης με τη γνωστή εμπλοκή του στο σκάνδαλο Κοσκωτά) νομίζω ότι η ΝΔ πρέπει να καταγγείλει τους τακτικισμούς του Παπανδρέου δημοσίως και να απεμπλακεί από την όποια συζήτηση για συμμετοχή της έστω και με μη κομματικά στελέχη στη νέα κυβέρνηση. Άλλο κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή έστω μεταβατική κυβέρνηση και άλλο κυβέρνηση πράσινων κομματόσκυλων, ενεργούμενων του Παπανδρέου. Αυτό το δεύτερο σενάριο είναι ξεκάθαρα μια προσπάθεια του Παπανδρέου να αγοράσει πολιτικό χρόνο. Μια ισχυρή προσωπικότητα στη θέση του επικεφαλής της κυβέρνησης (βλ. Βενιζέλος, Παπαδήμος) θα τον έθετε στο περιθώριο της πολιτικής. Με μια κομματική και απολύτως χειραγωγίσιμη επιλογή, ο Παπανδρέου εξασφαλίζει το αρχηγικό του μέλλον. Η ΝΔ πρέπει να μη συναινέσει στον σχηματισμό μιας τέτοιας κυβέρνησης και να αποκαλύψει τις πολιτικές δολοπλοκίες του ΓΑΠ πάνω στα συντρίμμια της Ελλάδας. Συντρίμμια που η ίδα του η πολιτική προκάλεσε.

  30. Ατρεύς avatar
    Ατρεύς 09/11/2011 17:45:17

    Όποιον θα του υποδείξουν ο κωλοτούμπας Σαμαράς θα τον ψηφίσει!

  31. Ελλην (σχεδόν πτωχός) avatar
    Ελλην (σχεδόν πτωχός) 09/11/2011 17:50:04

    Κάποιος έστειλε το εξής ειρωνικό σχόλιο στο χθεσινό άρθρο του Παπαχελά:

    «Είστε εκπληκτικός, κύριε Παπαχελά. Ο μόνος υπεύθυνος έλληνας δημοσιογράφος. Προτείνω να ορίσετε εσείς την νέα κυβέρνηση.»

    ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΝ !!!

    Ω της έπαρσης αχαλίνωτη οίηση !!!

  32. Nikolaos avatar
    Nikolaos 09/11/2011 18:01:47

    Ο Λουδοβίκος ορίζει την κυβέρνησή του.
    Ο άνθρωπος χρειάζεται θεραπεία.

  33. Nikolaos avatar
    Nikolaos 09/11/2011 18:04:47

    Θα την σπάσω τη τηλεόραση. .....Τήν έσπασα. Βοήθεια.

  34. George avatar
    George 09/11/2011 18:30:21

    Εγώ τά έλεγα από χθές.

    Δεν περίμενα ότι θα υπήρχε ποτέ μια ΝΔ που θα ψήφιζε Πετσάλνικο. Και ότι συνέπεια αυτής της κίνησης θα ήταν να με αναγκάσουν να ψηφίσω Τσίπρα.

    Δεν το περίμενα ποτέ. Μπράβο τους!!!

  35. lornion avatar
    lornion 09/11/2011 18:40:51

    διέλυσε την χώρα,αφισε ορφανή την θέση του,φατρίες το κόμα,χωρίς λεφτά ο τόπος , ιδού η κληρονομιά του ΓΑΠ

  36. epi avatar
    epi 09/11/2011 19:18:00

    Πετσάλνικος. Η προσωποποίηση του σάπιου συστήματος. Την πισίνα την δήλωσε ή περιμένει να γίνει πρωθυπουργός;

    • restart avatar
      restart @ epi 09/11/2011 19:21:10

      δεν ειναι πισινα
      ειναι δεξαμενη κολυμβησης

      οι διεργασιες παντως συνεχιζονται με υψηλο αισθημα εθυνης



      19:00 «Ελπίζω να βγούμε το ίδιο χαμογελαστοί όπως μπαίνουμε» είπε ο Γιώργος Καρατζαφέρης προσερχόμενος στο Προεδρικό Μέγαρο.

      19:07 Οργισμένος αποχώρησε από τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών ο Γ.Καρατζαφέρης που κατήγγειλε ότι περίμενε σε ένα γραφείο μόνος του την ώρα που οι κ.κ. Παπανδρέου και Σαμαράς συνομιλούσαν με τον πρόεδρο της Δημοκρατίας. «Λυπάμαι εξαιρετικά σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές να παίζονται παιχνίδια τακτκικής από τον Παπανδρέου και τον Σαμαρά και να παρασύρουν τον πρόεδρο της Δημοκρατίας» είπε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ σε έντονο ύφος προς δημοσιογράφους.


      εχω την εντυπωση οτι σημερα το ξεχειλωσανε το πετσακι ;-)

      • epi avatar
        epi @ restart 09/11/2011 21:02:45

        Μάλλον υδατοσυλέκτης είναι. Σαν του Παπακωνσταντίνου.

        Τελικώς "Οδυνεν όρος και έτεκεν μυν".

  37. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 09/11/2011 19:40:16

    Τώρα η ΝΔ θα πρέπει να του δώσει και κάποια στελέχη της να τους κάνει υπουργούς . Πρόεδρε , στείλε τον Κούλη , τον Βαρβιτσιώτη , τον Σπηλιοτόπουλο , τον Αντώναρο ........ και δώστους και ένα πασαπόρτι στον καθένα με εντολή να μην ξαναγυρίσουν στην ΝΔ . Άντε να καθαρίζει σιγά σιγά ο τόπος .

  38. Ηλίας avatar
    Ηλίας 09/11/2011 19:48:01

    Χμμμ...
    Ο γκαπ παραιτειται.
    Στο πασοκ σκοτωνονται.
    Εκλογες συντομα.
    Χμμμμ....
    Είναι ο ιδανικος πρωθυπουργος ο Πετσαλνικος τελικα.

  39. Ο ΚΑΝΕΝΑΣ avatar
    Ο ΚΑΝΕΝΑΣ 09/11/2011 19:48:44

    Ρε παιδιά τα xanax πόσο έχουν γιατί το ΙΚΑ δεν μου τα γράφει??????ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

  40. gynner avatar
    gynner 09/11/2011 19:52:53

    Ενώ στη ΝΔ όλοι είναι κατευχαριστημένοι!Γκρεμίστε όλο αυτό το άθλιο οικοδόμημα που στήνεται τις τελευταίες μέρες και εκλογές ΑΜΕΣΑ!!

  41. Παρατηρητής + Κυάλια avatar
    Παρατηρητής + Κυάλια 09/11/2011 20:19:44

    ελπίζω να ανεβάσετε το βίντεο που ο Λυκουρέ κατηγορεί την ερτ για πασοκική προπαγάνδα και στην συνέχεια οι δημοσιογράφοι της ερτ τσακώνονται μεταξύ τους!
    το ζήσαμε και αυτό...

    άμεσα εκλογές και γρήγορα. Η Ιταλία δεν θα κρατήσει πολύ.....

    ο πρωθυπουργός, από την στιγμή που κάθε μέρα στο τέλος μας λένε εις αύριον τα σπουδαία, δεν μπορεί παρά να είναι ένας

    ο Φώσκολος.......

  42. Θεσσαλονικιά avatar
    Θεσσαλονικιά 09/11/2011 20:42:48

    Ρε παιδιά γιατί δεν βάζουμε τους υποψήφιους πρωθυπουργούς σε ψηφοφορία του κοινού, να ψηφίζουν τους προτεινόμενους όπως κάνουν στα reality?

    Να τηλεφωνεί ο κόσμος να βγάλει και κανα χρήμα το υπουργείο οικονομικών!!!!!

    Να έχει και λαική εντολή και οι διαπλεκόμενοι που καίγονται να βγάλουν τον εκλεκτό τους να υποχρεωθούν να πληρώσουν κατιτίς παραπάνω.

    Ν' ανοίξουν οι τηλεφωνικές γραμμές ΤΩΡΑ.

    'Οποιος θέλει να εκλεγεί για πρωθυπουργός ο Φ.Πετσάλνικος να τηλεφωνήσει στο 201201201 - 02

    όποιος θέλει να εκλεγεί για πρωθυπουργός ο Ν.Κακλαμάνης να τηλεφωνήσει στο 201201201 - 03

    όποιος θέλει να εκλεγεί για πρωθυπουργός ο Λούκας (sorry) Λουκάς Παπαδήμας να τηλεφωνήσει στο 210210210- 04

    κ.λ.π. υποψήφιοι



    Όπως λέει και ο φίλος μας ο Ρουβάς (κορυφαίος)

    ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙΟΙΟΙΟΙΟΙΟΙΟΙ

  43. geothe avatar
    geothe 09/11/2011 21:23:30

    Αφιερωμένο στον Καρατζαφέρη....

    Η μικρή Ελένη
    κάθεται και κλαίει
    γιατί δεν την παίζουνε
    οι φιλενάδες της

  44. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 09/11/2011 21:33:44

    Ένα είναι σίγουρο...
    Όταν περάσει η φουρτούνα και ηρεμίσουν κάπως τα πράμματα, τότε θα γελάσει και η παρδαλή αιξ... Μέχρι τότε αυτά που μαθαίνουμε τώρα είναι για κλάμματα.

  45. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 09/11/2011 21:49:32

    Απίστευτο λιβάνισμα του Παπαδήμου από τον κύριο Μπάμπη, αμέσως μετά τον Παπαχελά. Τόσο ξεδιάντροπα σπρώχνουν τον ημίθεο Λουκά που ξεμπροστιάζονται σας ερασιτέχνες κλακαδόροι.
    Και οι απαιτήσεις του Παπαδήμου εκφρασμένες από τον κύριο Μπάμπη. Spokesman του υποψηφίου ‘πρωθυπουργού’, ο ακέραιος, αντικειμενικός κολοσσός της δημοσιογραφίας.

  46. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 09/11/2011 22:47:14

    Βρε παιδιά γιατί δε ρωτούσε ο Γιωργάκης και εμάς εδώ στην Καστοριά να του πουμε τις....μεγάλες επιτυχίες του Πετς για την ιδιαίτερή του πατρίδα;Εχουμε και λέμε:
    1. Ανεργία πάνω από 50%.Ναι καλά διαβάζετε πάνω από 50%.Μέχρι το 81 η Καστοριά έδινε το 12% του ετήσιου συναλάγματος στη χώρα λόγω γούνας. Έσφιζε από ζωή και δεν υπήρχε ούτε ενας χωρίς δουλειά. Απο τη στιγμή που ήρθαν στα πράγματα αυτοί ερήμωσε η πόλη και κατάντησε πλέον χωριό!!!
    2. Νοσοκομείο έτοιμο να υποβαθμιστεί και να τρέχουμε 45 λεπτά στην Κοζάνη για κλινικές.
    3. ΤΕΙ το οποίο είναι έτοιμο να απορροφηθεί από την Κοζάνη.
    3. Αεροδρόμιο που υπολειτουργεί.
    4. Καταστήματα που κλείνουν το ένα μετά το άλλο
    5. Η Εγνατία και ο καθετος άονας, ευτυχώς που υπήρξε κυβέρνηση ηΝΔ και έγιναν, γιατί αλλιώς θα θέλαμε ακόμα 3 ωρες να πάμε Θεσσαλονίκη!!!!
    κλπ κλπ κλπ κλπ
    Ο αξίοτιμος κύριος βουλςυτής μας και πρόεδρος της Βουλής και παρολίγον πρωθυπουργός, πρέπει να είναι ο μοναδικός στην Ελλάδα που κάνει προεκλογική εκστρατεία με ενα φυλλάδιο, μιας και καταρτίζει το ψηφοδέλτιο του μπατσόκ με άτομα που δεν τα ξερει ούτε η μανα τους. Ετσι αυτός παίρνει 6.000 σταυρούς , ο 2ος παίρνει 1.500 και ο τρίτος 800!!!! Και ετσι εκλέγεται. Είναι ο μοναδικός που στα τοπικά ΜΜΕ δίνει συνέντευξη χωρίς να υπάρχει άλλος και αραδιάζει συνέχεια φιλιππικούς και φυσικά είναι ότι πιο σκληρό κομματικό έχει να επιδείξει το πασοκ. και αυτον θέλαν να κάνουν πρωθυπουργό, για να ενώσει τους Έλληνες;; Δε ρωτούσαν εμάς να τους πούμε;;