#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2009 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ δεν καταδικάζει την οδηγία των ΗΠΑ !

Δεν ξέρω αν τρελάθηκαν εκεί στα νέα γραφεία του ΠΑΣΟΚ, αλλά δεν μπορεί να βγαίνει ένα ελληνικό κόμμα και να επιβραβεύει την ταξιδιωτική οδηγία που εξέδωσαν ξανά οι ΗΠΑ σε βάρος της Ελλάδος, προκειμένου να πλήξει την όποια κυβέρνηση.

«Θα μου επιτρέψετε να μην καταδικάσω την ταξιδιωτική οδηγία» του Σταίητ Ντιπάρτμεντ δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου ερωτηθείς σχετικά με την ανακοίνωση του αμερικανικού υπουργείου Εξωτερικών, όπου εκφράζεται ανησυχία για την ασφάλεια των Αμερικανών πολιτών που επισκέπτονται την Ελλάδα, καλώντας τους ταυτόχρονα να αποφεύγουν τις επισκέψεις σε ορισμένα σημεία της Αθήνας.

Συνεχίζοντας, πρόσθεσε: «Προτού διαμαρτυρηθούμε ή καταδικάσουμε, καλό θα ήταν να φροντίζαμε να είχαμε μια πολιτική ασφάλειας για τον πολίτη. Καλό θα ήταν να μην έβλεπε όλος ο κόσμος τις εικόνες που βλέπει εδώ και τέσσερις μήνες από την Αθήνα. Τότε θα είχαμε τη δυνατότητα πραγματικά να διαμαρτυρηθούμε. Όταν δεν έχουμε φροντίσει να κάνουμε κάτι γι' αυτό, τότε έχουμε ως αποτέλεσμα αυτές τις εξαιρετικά δυσάρεστες ταξιδιωτικές οδηγίες, οι οποίες με ενοχλούν ως Έλληνα. Αλλά ας φροντίσει η κυβέρνηση να εμπεδώσει ένα αίσθημα ασφάλειας στον πολίτη έτσι ώστε να μη βλέπει όλος ο κόσμος τις σκηνές που έβλεπε και βλέπει δυστυχώς επί τέσσερις μήνες στις τηλεοράσεις του».

Σε ερώτηση αν φοβάται μήπως με αυτήν την τοποθέτηση η κυβέρνηση κατηγορήσει το ΠΑΣΟΚ ότι κάνει κακό στην εικόνα της χώρας στο εξωτερικό, ο κ. Παπακωνσταντίνου απάντηση: «Το άλλο ανέκδοτο το ξέρετε;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 18:59:27

    Καλύτερα θα τα έλεγε η πλύστρα της πρεσβείας από τον εκπρόσωπο τύπου. Να τον χαίρεστε!

  2. theo1611 avatar
    theo1611 13/03/2009 19:02:29

    Καλά κάνει και δεν την καταδικάζει!!!

    Τι νομίζουμε ότι είναι οι ΗΠΑ, παπαγαλάκι?

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 13/03/2009 19:07:29

    Γιατί δεν τους ευχαριστεί κιόλας;

  4. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 13/03/2009 19:12:52

    ΠΑΛΙ ΚΛΩΤΣΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΑΡΔΑΡΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ(ΕΛΣΙΝΚΙ,ΜΑΔΡΙΤΗ,ΙΜΙΑ,ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ Κ.Λ.Π.)."Ο ΜΥΛΩΝΑΣ ΟΣΑ ΠΕΤΡΑΧΗΛΙΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ,ΔΕΣΠΟΤΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ".

  5. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 13/03/2009 19:13:48

    Το προβλημα υπαρχει και το ζουμε καθημερινα, γιατι περιμενουμε να μας το πουν οι ΗΠΑ, Γερμανοι, Αυστραλοι? Δεν το βλεπετε καθε μερα? Τι κανουμε? Τιποτα, μας ενοχλει που μας το λενε οι αλλοι! Σε λιγο δεν θα μπορουμε ουτε το Συνταγμα να επισκεφτουμε...

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/03/2009 19:15:07

    Εγώ θα περίμενα το ρόλο αυτό να τον αναλάβει μόνο ο Χρυσοχοϊδης. Προφανώς ο Παπακωνσταντίνου ζήλωσε τη... δόξα του.

  7. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 19:17:20

    Ξεπατικώνουν τα κόλπα του τάπερμαν. Άντε και στην Βουλή το GAP να ευχαριστήσει τα αμερικανά που τους έδωσαν τα γυαλιά τους και βλέπουν τα πράγματα ξεκάθαρα!

  8. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 13/03/2009 19:23:55

    Αρκεί ένας Μπαιρακτάρης.

  9. mofo avatar
    mofo 13/03/2009 19:24:18

    Ρε μάγκες, εδώ σε λίγο καιρό δεν θα μπορούμε να κατεβαίνουμε στο κέντρο με τους ΚαραμανλοΠαυλοπουλαιοΜαρκογιαννάκηδες, αυτό σας πείραξε;

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/03/2009 19:29:41

    Καλά ρε λεβέντες; Πιστεύετε στα σοβαρά ότι, το ΠΑΣΟΚ αφ'εαυτού και εξ ιδίων είπε, όσα είπε για την υπερατλαντική ταξιδιωτική οδηγία;

    Εντολές εκτελεί φίλοι μου εδώ και αρκετόν καιρό. Και τώρα η πηγή πλησιάζει πλέον στο ξεσάλωμα. Αυτή, που υποτίθεται ότι, θα ρίξει τον Καραμανλή για να κάνει Πρωθυπουργό τον Γιωργάκη. Να μπορέσει και ο Κίσσιγκερ επι τέλους να χαρεί την συνταξούλα του σε κανένα νησί του Αιγαίου.

    Εντολές παντού. Και στον Ε.Α. για το πότε και που θα βάλει την βόμβα. 'Οτι και να ψάξεtε δέν θα το βρείτε έξω απο την american embassy.

    Δέν θέλω να γίνω μάντης περισσοτέρων κακών. Αυτά εξ άλλου εγώ μόνο τα υποψιάζομαι, ενώ ο Καραμανλής τα ξέρει απο τώρα. Τί και ποιόν περιμένει ακόμα; Βγές έξω Κωστάκη και πές τα μας. Όλοι κινδυνεύουμε εξ ίσου. Ή ισιώνουμε μαζί τον γυαλό ή πάμε για φούντο.

    ΠΕΛΙΑΣ

  11. theo1611 avatar
    theo1611 13/03/2009 19:30:00

    Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει πως σκέπτεται και ενεργεί ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί εμείς ζούμε στην κοσμάρα μας!!!

    Εμεις δεν βγάζουμε ταξιδιωτικιές οδηγίες, γιατί κοιμόμαστε και βαριόμαστε, όχι γιατί δεν θα έπρεπε να παίρνουμε θέση (βλέπε και προηγούμενο post για όποιον κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και δεν παίρνει θέση.... των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδομεν αγαπητοί συνδιαλεγόμενοι)

  12. Απορων avatar
    Απορων 13/03/2009 19:31:19

    Τί να καταδικάσει?
    Όλοι σας, φαίνεται, ζήτε σ' άλλη χώρα.

  13. emigres avatar
    emigres 13/03/2009 19:36:01

    Paidia gia na pao Syntagma, prepei na paro kai ton oplismo mazi mou?

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/03/2009 19:37:38

    His master's voice.
    Το παράξενο θα ήταν να την καταδίκαζαν. Αυτό κι'αν θα ήταν ανέκδοτο.

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/03/2009 19:50:33

    Και γιατι να την καταδικασει ρε φιλε; Ψεμματα λεει;
    Εσυ,αν ησουν υπουργος της ελληνικης κυβερνησης,και ηξερες οτι σε ενα κρατος,εχει χαθει καθε εννοια εννομου ταξεως,δε θα εβγαινες να το πεις;
    Αντε παρατα μας λοιπον.

  16. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 19:54:35

    @ 17
    Το θέμα είναι πως δεν είναι υπουργός!
    Αλλά η φωνή του ΠΑΣΟΚ. Και από ότι φαίνεται, χαλάλι τα χρήματα για την ορθοφωνία. Τώρα επιτέλους τα λένε σωστά. Γιατί κάποτε όλο έξω από το ΝΑΤΟ φώναζαν.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/03/2009 19:58:49

    Ε δεν είμαστε δα και Καμπούλ!
    Ωωωχ συγνώμη. Είμαστε.
    Αφού το είπε και ο κος Χρυσοχοίδης.
    Ωρε χαρές τα ΠΑΣΟκια
    Επιτήρηση απο την ΕΕ, ταξιδιωτικές οδηγίες απο το Αμέρικα.

  18. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 20:07:04

    Τώρα μένει να βγεί για άλλη μία φορά το GAP να ζητήσει εκλογές. Γιατί μόνο αυτό ξέρει πως να φέρει την ηρεμία.

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/03/2009 20:07:05

    Η μαλακια σας,σπαει καρυδια.
    Τωρα τα ειδα τα υπολοιπα σχολια,και μου τη βιδωσε.
    Μαλακες οι πασοκοι,αλλα εκει βρηκατε να τους βαρεσετε μωρε μπουχεσες;Οτι αγαπανε τους αμερικανους;
    Γιατι,ποιος δεν τους αγαπαει;Και ποιος τολμαει και να τους το πει.
    Την τυχη του Σανταμ Χουσειν, την ειδατε.Νομιζετε οτι αυτοι οι ηλιθιοι καμπουδες,τα αφηνουν ετσι αυτα;
    Ξερετε τι εκδικητικοι ειναι;
    Και για να μη νομιζετε οτι ειναι οι Αμερικανοι που τοχουν στο αιμα τους,ενω ειναι θεμα δυναμεως και μονο,και αρα και επειδη οι περισσοτεροι εδω, εχουν μαυρα μεσανυχτα απο Ιστορια,αντε να σας πω κατι απο το Θουκυδιδη,για να μαθαινετε.
    Αν διαβασετε την ιστορια του,και μαλιστα το διαλογο Αθηναιων,(που μοιαζει η συμπεριφορα τους,με αυτη των Αμερικανων,σαν ιμπεριαλιστες που ηταν κι αυτοι τοτε),και Μηλιων,θα δειτε οτι οι Αθηναιοι,πιεζαν τους Μηλιους,να τους τα ριξουν,δηλαδη νταβατζιλίκι του κερατα,σα να λεμε,ενω εκεινοι,αρνουνταν,λεγοντας οτι αν και δεν ειμαστε συμμαχοι σας,δε θελουμε να ειμαστε και με τους Σπαρτιατες.Αφηστε μας μονους μας.
    Οι Αθηναιοι ομως,δεν μπορουσαν να θεσουν σε κινδυνο τη συμμαχια τους.Αν εκαναν πισω στη Μηλο,θα παιρνανε θαρρος οι αλλοι συμμαχοι,και θα διαλυοταν η Αθηναικη συμμαχια.
    Ετσι,οιΑθηναιοι, κανανε εφοδο στη Μηλο,και την πολιορκησαν.
    Οι Μηλιοι,υποχωρησαν στα τειχη της πολεως,και αρχισε η πολιορκια.
    Εγιναν μαχες,εκαναν οι Μηλιοι και εφοδους και σκοτωσαν και καποιους Αθηναιους,αλλα τελικα,αναγκαστηκαν να παραδοθουν,γιατι η πολιορκια,τους αναγκασε να βγουν απο την πεινα.
    Ε, οι Αθηναιοι,τους εσκοτωσαν ολους.Ολους,πανω απο τα 16.
    Τις δε γυναικες και παιδια,τις πηραν και πουλησαν για σκλαβους.
    Στη δε Μηλο,εγκατεστησαν εποικους.
    Αυτα,για να καταλαβετε,τι κανει η μεγαλη ισχυς μιας χωρας.

  20. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/03/2009 20:16:14

    Το επόμενο βήμα, είναι να βγεί ο κος ΠΑπακωνσταντνου και να ζητήσει απο τους συμμάχους τον βομβαρδισμό της Αθήνας διότι είναι άντρο τρομόκρατών.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/03/2009 20:20:59

    Ασχέτως δίκαιου ή άδικου περιεχομένου της οδηγίας, είναι ευκαιρία να κινητοποιηθούν έστω τελευταία στιγμή για τη φύλαξη της ακτοπλοϊκής γραμμής, ζητώντας ενίσχυση από την ΕΕ, για να σταματήσει αυτή η κατάσταση με τους δουλεμπόρους από απέναντι και τα πτώματα δυστυχών μεταναστών που εκβράζονται στις ακτές. Δεν υπάρχει χειρότερη δυσφήμιση για την Ελλάδα, από όποια πλευρά να το δεις.

  22. DIN avatar
    DIN 13/03/2009 20:30:38

    ΕΛΕΟΣ : Πάνω σε μια αυθαίρετη διατύπωση - εύρημα του ΑΝΤΙNEWS, κάθεστε και γράφετε βλακείες με προεκτάσεις, βγάζοντας τα αντι ΠΑΣΙΚΙΚΑ απωθημένα σας.Η φράση όπως λέχθηκε έ χει ως εξής : "Εμένα θα μου επιτρέψετε να μην καταδικάσω απλώς αυτή την ταξιδιωτική οδηγία...".
    Μόνο ο FactorX δεν άκουσε ή δεν είδε το απλώς...

  23. DIN avatar
    DIN 13/03/2009 20:33:06

    Α! Το ξέχασα : όσοι έχουν εμπιστοσύνη στην κυβέρνησή τους και στους μηχανισμούς ασφάλειας που έχει δημιουργήσει, ας πάνε, τώρα, μια βόλτα στο κέντρο και ειδικά προς θησείο μεριά !...

  24. tiramola avatar
    tiramola 13/03/2009 20:35:48

    O βαυκαλισμός αριστεροδεξιών "πατριωτών" συνεχίζεται...
    Κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τα προβλήματα και βγάζουμε ανακοίνωση κατά αυτών που επικαλούνται τα αυτονόητα.

  25. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 13/03/2009 20:51:10

    @23Προβοκατωρ. Says:
    ¨¨Την τυχη του Σανταμ Χουσειν, την ειδατε.¨¨
    Και του Μιλόσεβιτς και του δικού μας Παπαδόπουλου. Η μόνη λύση είναι όταν το GAP Τζέφρευ γίνει(?) πρωθυπουργός να αναθέσει στην κόρη του Δράκουλα, νυν ΥΠΕΞ, να μας ενσωματώσει στην υπερδύναμη, ενα είδος Ν. Ορλεάνης.
    Πράγματι, γνωρίζοντας Ιστορία μπορείς να δεις το μέλλον.

  26. mofo avatar
    mofo 13/03/2009 20:58:06

    Ρε Φάκτορα,δεν μπορώ πια αυτές τις παπαριές...δηλαδή τι; Ο Παπακωνσταντίνου δεν είναι Έλληνας και γουστάρει να διασυρόμαστε διεθνώς;
    Κανείς δεν γουστάρει τον αμερικάνο να μας τη λέει, αλλά έλα που οι άχρηστοί που μας κυβερνάνε έκαναν την Ελλάδα μπάχαλο και δίνουν σε κάθε μαλακιστήρι αμερικανάκι το δικαίωμα να το κάνει. Αυτό είναι ακόμα πιο σπαστικό.
    Αυτό είναι το νόημα των δηλώσεων. Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις

  27. Robin Hood avatar
    Robin Hood 13/03/2009 21:01:10

    Τα σκυλιά του Παβλόφ πάντως, σίγουρα θα την καταδίκαζαν!
    Δεν φταίνε όμως τα σκυλιά, άς όψεται ο Παβλόφ που τα εκπαίδευσε.

  28. Hase avatar
    Hase 13/03/2009 21:01:37

    Οταν κυβερνουσε το ΠΑΣΟΚ οι Αμερικανοι δεν εβγαζαν ταξιδιωτικες οδηγιες; Την εποχη που η 17 Νοεμβρη ηταν ακομα στο κλαρι;. Τοτε τι ελεγε το ΠΑΣΟΚ. Οι Αμερικανοι παντα βγαζουν τετοιες οδηγιες (και καλα κανουν, προστατευουν τους πολιτες τους) εμεις τι κανουμε, που εχουμε γινει Σικαγο.

  29. Χριστιανός Ορθόδοξος Καθολικώς Διαμαρτυρόμενος avatar
    Χριστιανός Ορθόδοξος Καθολικώς Διαμαρτυρόμενος 13/03/2009 21:07:19

    @ 11
    "Ρε μάγκες, εδώ σε λίγο καιρό δεν θα μπορούμε να κατεβαίνουμε στο κέντρο".
    Αυτό μπορεί να έχει όμως και τα καλά του: Σκέψου να δεί και ν' αποïδεί ο Βούδας της Ραφήνας και να μή ξεμυτίσει άλλη φορά από τη Ραφήνα!
    Αυτό θα είναι φτου ξελευτερία! Και χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας, εμείς οι μικροί Βούδες με τα κομμένα χέρια!

  30. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:20:24

    Σήκω Αντρέα να τους δείς!
    Τα κόκκαλα του μακαρίτη έχουν φέρει εκατοντάδες στροφές μέσα στον τάφο.

  31. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/03/2009 21:25:31

    ΡΕ Φακτορα εσυ σε λιγο θα μας πεις οτι ο Παπακωνσταντινου και το ΠΑΣΟΚ εδωσαν και συγχαρητηρια στους κουκουλοφορους!!Οχι τιποτα αλλο δινεις και επιχειρηματα στον orestio να κηρυξει τον πολεμο στο ΠΑΣΟΚ!!Λιγο περισσοτερο προσοχη και ....λιγοτερη προβοκατσια...

  32. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:30:39

    @ τιραμόλα
    Αφιερωμένο, ως ένδειξη υπενθύμισης των αξιών του ΠΑΣΟΚ.
    "ο Ελληνικός λαός να επιλέγει ο ίδιος τη μοίρα του, όχι το δικαίωμα να επιλέγει πάτρωνα"
    "Μια Ελλάδα που ξέρει να διεκδικεί, και όχι απλά να συναινεί"
    "Που στηρίζει τα συμφέροντά της, με βάση το Διεθνές Δίκαιο, αντί ν' αναζητά στηρίγματα σε πρόσκαιρους προστάτες"

  33. GIANNIS avatar
    GIANNIS 13/03/2009 21:30:54

    Για να καταλαβω δηλαδή.Όλοι εσεις οι 'εξοργισμένοι'που τα ξερετε όλα και βλέπετε παντού πλεκτάνες.Εάν ήσασταν εσείς υπεύθυνοι για τους πολίτες που σας ψήφισαν, θα λέγατε κάτι διαφορετικό από αυτά που λένε οι ΗΠΑ;Σε μια παρέα φίλων σας από το εξωτερικό που ζητάνε την συμβουλή σας δεν θα τους πείτε να αποφεύγουν αυτές τις περιοχές που λένε και οι Αμερικανοί;Ξέρετε πόσο εύκολοσ και ανέξοδος είναι ο ξερολισμός και τα onspiracy theories από τον καναπέ;;;;;;

  34. Κανείς avatar
    Κανείς 13/03/2009 21:33:04

    Πως ελεγε ενας παλιος φιλος εδω;

    Καλως Ηλθατε στην Πολυπολιτισμικη σας Κολαση!

    Αν ακομα δεν καταλαβαινετε οτι η αθροα εισροη λαθρομεταναστων (ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ) ειναι (και) μερος σχεδιου για να υποταχθει η Ελλαδα ως κρατος (λεμε τωρα...) τοτε κοιμαστε τον υπνο του αφελους. Αγαλια-αγαλια, σε 20-30 χρονια οι Ελληνες θα ειστε ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ στον τοπο σας, αρα ξενοι και τοτε τα ξαναλεμε. Ως τοτε ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ (των ημετερων συμπεριλαμβανομενων).

    Καποιοι εδω μεσα μπερδευουν το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα με το ΠΑΣΟΚ των Σημιτη και ΓΑΠ (κατα κοσμον) Τζεφρυ. Ουδεν αναληθεστερον. Να'στε καλα, μας κανετε και γελαμε.

    Ιδου οι σατανικες συμπτωσεις σε 9 γεγονοτα που δειχνουν οτι οι κειθεν του ατλαντικου φιλοι μας ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΩΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΚ.

    1. Μία ΜΟΝΟ μέρα μετά την ορκωμοσία της ΝΔ το 2004, οι Αμερικάνοι αναγνώρισαν τα σκόπια με το όνομα Μακεδονία. Γιατί δεν το είχαν κάνει 8 χρόνια επί Σημίτη; Αυτά τα πράγματα θέλουν προετοιμασία, ΕΤΥΧΕ την ίδια μέρα που έχασε τις εκλογές ο Σημίτης να καταθέσουν την αναγνώριση; Προφανώς ο Σημίτης ήταν o άνθρωπός τους και δεν ήθελαν να τον πλήξουν πολιτικά. Δεν θέλει πολύ φαντασία να καταλάβει κανείς γιατί ο Σημίτης παρέδωσε στο Γιωργάκη το δαχτυλίδι, χωρίς να γίνει κανονικό συνέδριο εκλογής αρχηγού, όπως το 1995. Μονη λογικη απαντηση: Πρεπει να ειχε είχε εντολή.
    2.Το 2005 ήλθε το σχέδιο Ανάν. Ο Καραμανλής (μαζί με το μακαρίτη τον Παπαδόπουλο) είπε όχι στο σχέδιο Ανάν. Τότε άρχισαν τα όργανα από τους καναλο-εκβιαστές (κάνε ότι σου λέμε αλλιώς σε ρίχνουμε)
    3. Το 2006 άρχισαν οι συνεννοήσεις με τους Ρώσους για τους αγωγούς. Κεντρικό πρόσωπο στις εξελίξεις ο Βουλγαράκης, που αποκάλυψε ότι οι Αμερικανοί παρακολουθούσαν τα τηλέφωνα του Καραμανλή και κάποιων υπουργών, μέσω της Vodafone του Κορωνιά και της Ιντρακόμ του Κόκκαλη στην Παιανία.
    4. Ο Καραμανλής βάζει το Βουλγαράκη στο Ναυτιλίας και προωθεί τη συμφωνία για ιδιωτικοποίηση των λιμανιών ΟΛΠ και ΟΛΘ.
    5. Παραμονές των εκλογών του 2007 καίγεται η Πελοπόννησος. Μετά τη νίκη του Καραμανλή το Σεπτέμβριο υπογράφεται η τελική συμφωνία για τους αγωγούς με τον Πούτιν και κερδίζουν οι κινέζοι της Cosco (μετά από διεθνή διαγωνισμό) τα λιμάνια. Ο Βουλγαράκης είναι στο στόχαστρο της ΝSA.
    6. Μάρτιος 2008. Ο Καραμανλής ταπεινώνει τον προκλητικά φιλοσκοπιανό πλανητάρχη Μπούς στο Βουκουρέστι, με τη βοήθεια του Σαρκοζί. Πριν το Βουκουρέστι οι Αμερικανοί απειλούν, μετά σιωπούν. Οι σκοπιανοί συνεχίζουν το βιολί τους.
    7. Σεπτέμβριος 2008. Δύο υπόδικοι για κακουργήματα καναλάρχες (Κοντομηνάς, Κυριακού) και τρείς που τρέφονται μόνο από δημόσια έργα (Μπόμπολας, Λαμπράκης, Βρυώνης) αρχίζουν συντονισμένη επίθεση στον Καραμανλή για μία αντιπαράθεση μεταξύ δημοσίου-μονής Βατοπεδίου που σερνόταν από το 2000, επί Σημίτη. Χρηματικές δοσοληψίες που να εμπλέκουν υπουργούς δεν φαίνονται πουθενά.
    8. Το Δεκέμβρη αρχίζουν ταραχές στην Αθήνα, που μεταδίδονται ακαριαία σε όλο τον κόσμο (πώς γίνεται να είναι στημένα τα ξένα τηλεοπτικά συνεργεία στο Σύνταγμα πριν αρχίσουν τα επεισόδια κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει) με αφορμή το θάνατο ενός νεαρού από αστυνομικό στα εξάρχεια.
    9. Ιανουάριος 2009. Οι καναλάρχες έχουν καθημερινά πρώτο θέμα τις κραυγές του Γιωργάκη να γίνουν εκλογές (μόλις ενάμισυ χρόνο από τις προηγούμενες, πού ξανακούστηκε;). Αφορμή είναι αμφισβητούμενης φερεγγυότητας γκάλοπ που βγάζουν οι ίδιοι κάθε σαββατοκύριακο.

    ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ;
    Οι Αμερικάνοι θέλουν οπωσδήποτε να ελέγξουν την Ελλάδα. Τα αμερικανικά συμφέροντα είναι πολλά, πάρα πολλά.
    1. Η αμερικανική βάση Bondsteel στα σύνορα Σκοπίων-Κοσόβου είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο (εκτός ΗΠΑ) και στοχεύει τα νότια της Ρωσίας. Χωρίς σταθερή κυβέρνηση στα Σκόπια διακυβεύεται η λειτουργία της.
    2. Η Κύπρος καθορίζει τις εξελίξεις στο Μεσανατολικό εδώ και πενήντα χρόνια. Οι Αγγλοαμερικανικές βάσεις εκεί είναι καθοριστικές για την πίεση στους Παλαιστινίους. Η Κύπρος πρέπει να δεχθεί το σχέδιο Ανάν πάσει θυσία.
    3. Οι ρωσικοί αγωγοί, όχι μόνο δίνουν οικονομική ανάσα στη Ρωσία αλλά βοηθούν στην απεξαρτητοποίηση της Ευρώπης από τον αμερικάνικο αγωγό Nabuskο που έρχεται από την Τουρκία.
    4. Μέσω των Ελληνικών λιμανιών οι Κινέζοι βάζουν πόδι σε όλες τις Ευρωπαικές αγορές και συσφίγγουν τις σχέσεις Ε.Ε. και Κίνας.

    ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ;
    Ο Ελληνικός λαός αντιστέκεται γιατί ξέρει ότι σήμερα τα Ελληνικά συμφέροντα είναι αντίθετα από τα αμερικανικά.
    Τα κτυπήματά τους όμως είναι συνεχή και κάτω από τη μέση. Οι αμερικανο-ισραηλινές μυστικές υπηρεσίες δουλεύουν χέρι-χέρι με τους ντόπιους ιδιοκτήτες καναλιών και εφημερίδων.
    Αφού δεν ακούει ο Καραμανλής χρειάζονται ένα πρωθυπουργό που λέει ναι. Και ποιος καλύτερος από ένα δικό μας άνθρωπο, που είναι μάλιστα μισός αμερικανός εξ αίματος.

    ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ;
    Αν ο κ. Καραμανλής έχει πολιτικό ένστικτο θα ζητήσει άμεσα ταυτόχρονο δημοψήφισμα για τα τρια απο το τεσσερα αυτά θέματα, που προφανώς θα δεσμεύουν και τις μελλοντικές Ελληνικές κυβερνήσεις. Για το πρωτο προφανως δεν μπορει να κανει τιποτα.

    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ κ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΑΥΤΟ.

  35. tiramola avatar
    tiramola 13/03/2009 21:36:24

    Αμάν ρε Ορέστιε , εργολαβικά έχεις αναλάβει την απαξίωση ΓΑΠ?
    Σε λίγο θα μας πεις ότι ψήφιζες και τον πατέρα του αλλά μετά δεν άντεξες την δεξιά στροφή του ΠΑΣΟΚ και κήρυξες πόλεμο...
    Έλεος τελικά!
    Τόσο πολύ ηλίθιους περνάς τους συνομιλητές σου?

  36. thanos avatar
    thanos 13/03/2009 21:37:40

    15-# Emigres Says:
    March 13th, 2009 at 7:36 pm

    Paidia gia na pao Syntagma, prepei na paro kai ton oplismo mazi mou?

    Giati den rvtas kapoioys koyfioys ellhnares apo edw mesa?

  37. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:41:09

    τιραμόλα, ψάχνω στο σάιτ του ΠΑΣΟΚ να βρω την ιδρυτική διακύρηξη της 3ης του Σεπτέμβρη και δεν την βρίσκω. Που την έχετε καταχωνιάσει? Ελπίζω το χαρτί, στο οποίο γράφτηκε, να μην το δωρίσατε για πατσαβούρα στις καθαρίστριες της πρεσβείας!
    Έχεις το λίνκ?

  38. thanos avatar
    thanos 13/03/2009 21:42:02

    18-Orestios Says:
    March 13th, 2009 at 7:54 pm


    Μα καλα εσυ εισαι να γραφεις μονο αρλουμπες, σε εχουν παρει ολοι πρεφα.

  39. thanos avatar
    thanos 13/03/2009 21:44:45

    21-Anonymous Says:
    March 13th, 2009 at 8:00 pm


    Οχι τα παπαγαλακια του Γκιουλεκα γραφουν...-)))

  40. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:44:47

    Από το όραμα του GAP:
    "Αγωνιζόμαστε για μια Ελλάδα, όπου οι αποφάσεις θα παίρνονται από τον ίδιο το Λαό της χωρίς ξένες εξαρτήσεις, επιρροές και επεμβάσεις"
    Δώστε βαρύτητα στις τελευταίες 3 λέξεις

  41. tiramola avatar
    tiramola 13/03/2009 21:46:56

    Ορέστιε σου βάζω πρόχειρο το όραμα.
    Διαφωνείς με ότι γράφει?
    http://www.pasok.gr/portal/resource/section/orama

  42. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:48:20

    @ thanos
    Δεν χαμπαριάζω με τίποτα φίλε! Ο εκπρόσωπος τύπου είναι Θεός! ΘΕΟΣ! ΘΕΟΣ! Συναγωνίζεται επάξια τον GAP.

  43. PATRA avatar
    PATRA 13/03/2009 21:49:17

    Ασετο...
    Υπαρχει κυβερνηση?
    Εκτος απο τον Καρατζαφερη και το Βουλγαρακι?

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/03/2009 21:50:06

    Κοιτα,αν με το να σηκωσουμε την αστεροεσσα,ως το 53 αστερι,αυτο θα μας γλυτωνε απο Τουρκους και λοιπους μαλακες γειτονες,αμην και ποτε.
    Γιατι εσας,θα σας χαλαγε;
    Η μηπως την εχετε δει,απογονοι του Αλεξανδρου,τον οποιο και ψηφισατε στο διαγωνισμο του Σκαι,σαν πρωτο σε δημοφιλια,ενω απο την αλλη,κατηγορειτε τους Αμερικανους,ως ιμπεριαλιστες;
    Καλα λεω γω,θυελλα εν κρανιω,για πολλους εδω μεσα.

  45. PATRA avatar
    PATRA 13/03/2009 21:50:20

    διορθωση
    Ασχετο...

  46. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2009 21:51:00

    @DIN. Νταν Νταν ψευταράκο: και η ναυτεπορική (καταπρασινη) προπαγανδα στο ΠΑΣΟΚ κανει; :
    http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/03/13/1640788.htm

  47. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:55:59

    Εκπρόσωπε! Μήπως και οι σκοπιανοί ορθά πράττουν και, παρόλο που ενοχλείσε ως Έλλην, δεν θα πείς τίποτε παραπάνω αλλά δεν θα τους κατηγορήσεις κιόλας?

  48. Γαλαζοσκούφης Subcomandate Marcos avatar
    Γαλαζοσκούφης Subcomandate Marcos 13/03/2009 21:56:51

    @ Κανείς 39
    Μεγαλοφυές: Ίσως δημοψήφισμα και για τα 4 θέματα:
    1. Κάτι γίνεται και γι αυτό, η βάση ευτυχώς δεν είναι εντελώς στα σύνορα. Να στείλουμε όλο το στρατό μας στο Κόσοβο, να την περικυκλώσει.
    2. Να πιάσουμε από το λαιμό το Χριστόφια για να πάρει όλες τις κυπριακές τράπεζες η ΜΑΡΦΙΝ και ο Εμίρης. 100% Αραβική η οικονομία στο νησί, κίνηση μάτ για να μας φοβούνται οι ΗΠΑ.
    3. Θέμα δημοψηφίσματος: Να σταματήσουμε ν' αγοράζουμε αέριο από την Αλγερία και το Αζερμαιτζάν, μόνο από τους Ρώσους. Να κάνουμε και τον Τσάβες με το μπιτόνι του επίτιμο πολίτη της Ελλάδας.
    4. Επαυξάνω: Προτείνω να προσχωρήσουμε στη Λαική Δημοκρατία της Κίνας ως επαρχία της, για να είμαστε απολύτως ασφαλείς από τις Αμερικανικές πλεκτάνες. Που στε, Τσουκάτε και Τατούλη, τα λέγατε έγκαιρα και δεν σας πιστεύαμε.

  49. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 21:57:33

    Φανταστείτε να τα έλεγε αυτά κάποιος από το ΛΑΟΣ. Το τι θα ακούγαμε τώρα δεν λέγεται! Πω πω, τι φωτιές άναψε πάλι το GAP στους έρμους κεντροαριστερούς!!!!

  50. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2009 22:07:05

    O Βαλλιανατος τους εβαλε να τα πουν.

    Προχτες στο μεγαλο-δημοσοαγραφο Χαρδαβελα ξεσπαθωσε και γελουσε με τα αυτονοητα περι Μακεδονιας.

    Διπλα του ο τυπος του Ουρανου Τοξου !!! γελουσε κ αυτος !

    Δε μου λετε, εφοσον οι γκευ σαν σημα εχουν το ουρτανιο τοξο μηπως οι Σκοπιανοι της Ελλαδας ειναι γκαυ?

    ΓΑΠ κοιμησου εσυ και θα ερθει να σε φιλησει ο Ταπερμαν να ξυπνησεις πρωθυπουργος. Μην αγχωνεσαι αγορι μου.

    ΠΠ

  51. αρχαίος avatar
    αρχαίος 13/03/2009 22:10:11

    Πότε επιτέλους οι Ελληνες θα μάθουμε να λέμε και να ακούμε την αλήθεια όση σκληρή και να είναι. Ο στρουθοκαμηλισμός φαίνεται ότι είναι στο DNA, βλέπουμε τις πομπές μας, αλλά δεν θέλουμε να μας τις λέν οι άλλοι!!!. Πάντως τον Τσολάκογλου και τους Πατακούς δεν τους έθρεψε η Αριστερά αλλά η λουλουδάτη πατριωτική δεξιά της συμφοράς.

  52. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:12:32

    @ 56
    Το λές αυτό με βεβαιότητα? Δηλαδή θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε η "αριστερά"?

  53. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:13:05

    Ακόμα μερικά ωραία λόγια του GAP.
    “Είμαστε εδώ σήμερα, για να φωνάξουμε:
    Ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, αντισταθείτε.
    Ξεσηκωθείτε! Το μήνυμά μας θα πάει σε όλες τις γωνιές με τη Νεολαία μας”

  54. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:16:28

    Συνέχεια από #58
    Αυτά τα έλεγε την 3/9/2008. Σήμερα τα μάζεψε γιατί ήρθε ο πατρώνας και τράβηξε το αυτάκι.
    Expecto Patronum

  55. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 22:17:37

    @ 56
    Και ο Τσολάκογλου αντιαμερικανός ήταν.
    Προσωπικά, όταν βλέπω αριστερό αντιαμερικανό χαμογελώ από ευτυχία.
    Όταν βλέπω δεξιό "αντιαμερικανό", εύχομαι να ονομαζόμουν von Stauffenberg, να ήμουν και τυχερός.

  56. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:20:24

    @ 60
    Όταν βλέπεις αριστερό φιλοαμερικανό τι κάνεις? Σφυρίζεις αδιάφορα?

  57. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2009 22:21:18

    Ta -))) κόβονται δια ροπάλου, διότι βγαίνουν στον επόμενο και μετά βρίζει εμένα. Βάλτε ένα χα χα χααααααα

  58. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 22:21:51

    @ 58
    Κληρονομικά μεταδιδόμενα απωθημένα, που έχασε τον πόλεμο το 3ο Ράιχ, έ;
    Δεν ήταν μόνο ο Ερυθρός Στρατός και η αριστερή αντίσταση, βλέπεις! Ήταν κι ο καταραμένος ο Ρούσβελτ με τα στρατά του. Ώχ, και ο Τσώρτσιλ!

  59. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:24:16

    @ 64
    Όταν βλέπεις αριστερό φιλοαμερικανό κάνεις τον κινέζο τάπερμαν. Καρατσεκαρισμένο!

  60. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:27:20

    Ήταν κι Τσώρτιλ αριστερός? Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μεσα! Ακόμα πιο αρχαίε τα χαπάκια για την μνήμη δεν λειτουργούν πια! Εξελίσσεται η νόσος.

  61. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:33:43

    Για να επανέλθουμε σε αυτόν τον εγκεφαλικά υπερδραστήριο εκπρόσωπο, αφού αυτός είναι το θέμα του πόστ.

  62. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 22:34:32

    @ 66
    Ο Τσώρτσιλ για τους χιτλερικούς ήταν εβραιοκομμουνισταράς. Δηλαδή δεν ήταν φασίστας. Αυτό είναι το καταρχήν ζητούμενο. Καθόλου προφανές, απ' ότι βλέπω.
    Όλα έχουν την ιστορία τους και την εξήγησή τους. Το 1940-1944 δεν είναι πολύ μακριά. Οι γονείς μας τα ζήσανε και μας τα μετέδωσαν (σε όσους δεν κάναμε την επανάστασή μας). Δυστυχώς μας επηρεάζει, δεν χρειάζονται χαπάκια μνήμης. Κάποιοι κέρδισαν, κάποιοι χάσανε, κάποιοι το κρατάτε μανιάτικο.
    The past is not dead. In fact, it's not even past.
    William Faulkner
    Πειράζει που το έγραψε Αμερικανός συγγραφέας;

  63. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 22:39:30

    @ 68
    Καθόλου. Δεν διαφωνω μαζί σου στα περί φασιστών. Ούτε φαν του Χίτλερ είμαι.
    Όσο για το τσιτάτο έχω να πω πως οι αμερικανοί σωστά τα λένε. Αν δεν με πιστεύεις πήγαινε να ρωτήσεις τον εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ. Κι αυτός τα ίδια πιστεύει. Α ρε Αντρέα! Έφυγες νωρίς!

  64. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 22:56:55

    Τελικά, όλοι τα ίδια πιστεύαμε και πιστεύουμε, Τσώρτσιλ, Ρούσβελτ Φώκνερ, εκπρόσωπος Παπακωνσταντίνου, Παπανδρέου πατήρ, υιός και πάππος, εγώ, ο άλλος αρχαίος, ο Ορέστιος, ο Φάκτορας και η Πετρούλα που μόλις τελείωσε. Τη βαρέθηκα πιά αυτή την μονότονη σούπα, χωρίς καμμιά ποικιλία! Πάω λίγο βόρεια στο Σπίτσμπεργκ, να τρυπήσω τον πάγο, να ψαρέψω κανένα σολωμό!

  65. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 23:05:34

    Στο BERGHOF να πας. Έχει καλύτερο κλίμα. Γιατί το κλίμα στη φλόριντα δεν σου ταιριάζει. Είναι μόνο για τον εκπρόσωπο.

  66. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 23:25:09

    Το Σπίτσμπεργκ είναι Νορβηγία, αλλά λίγο πάνω από τη Νόβαγια Ζέμλια. Συνήθως πάς με παγοθραυστικό ρώσικο. Μάλλον θα με στείλουν στη Φλόριντα οι Ρώσοι το Πάσχα, κώλος και βρακί είναι τα αφεντικά της Gazprom με τους Τεξανούς, ότι κι άν νομίζετε εσείς εκεί κάτω. Αλλά σίγουρα προτιμώ το Μπέργκχοφ. Ο εκπρόσωπος μάλλον γαλλοφέρνει, προτιμά τη Νέα Ορλεάνη και την κουζίνα κέητζουν.

  67. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 23:25:42

    Τί? Δεν έπιασε το spell Imperio από την πρεσβεία στο Υπουργείο και έπιασε στο ΠΑΣΟΚ? Θου Κύριε…….

  68. Ακόμα πιό αρχαίος avatar
    Ακόμα πιό αρχαίος 13/03/2009 23:31:16

    Οι Ρώσοι φταίνε. Προτιμούν τ' αμερικάνικα από τα γαλλικά. Πρώην κομμουνισταράδες, τι περιμένεις; Και οι πιό πολλοί οι άτιμοι εδώ στο αέριο, εβραιοφέρνουν στις φάτσες, ή μου φαίνεται;

  69. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 23:36:52

    Συστίνω Λονγκγίαρμπερν.
    Για τον εκπρόσωπο τύπου του ΠΑΣΟΚ ένα Βατερλό είναι ότι του πρέπει. Στον καιρό του Ναπολέοντα ήταν must, αν και βρίσκεται στο Βέλγιο. Καταραμένα spells

  70. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/03/2009 23:39:19

    Αλλοι υποστηρίζουν τον εκπρόσωπο τύπου του ΓΑΠ άλλοι τον κατακρίνουν, ανάλογα με τις κομματικές σημαίες που πίσω τους συντάσσονται.
    Παραβλέπουν όλοι όμως ότι η ΗΠΑ μίλησαν για την Ελλάδα οπότε κάτω από αυτό το πρίσμα θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η ταξιδιωτική οδηγία και όχι κάτω από τη γραμμή του αθροίσματος κομματικών κουκιών....

    ΥΓ

    Αλήθεια ο εκπρόσωπος του ΓΑΠ, μήπως θυμάται την απάντηση του μεγάλου Μάνου Χατζηδάκη σε ερώτηση Βρετανού Δημοσιογράφου για τον πατέρα του?
    Απάντηση Ελληνική και όχι κομματική....
    Αλλά είμαι νυν υπέρ πάντων ...καρέκλα και υπουργικό αμαξάκι....

  71. DIN avatar
    DIN 13/03/2009 23:48:51

    @FactorX : Οι δηλώσεις του Παπακωνσταντίνου, όπως έγιναν υπάρχουν στο Αθηναϊκό Πρακτορείο και είναι όπως τις έγραψα “Εμένα θα μου επιτρέψετε να μην καταδικάσω απλώς αυτή την ταξιδιωτική οδηγία…”.
    ΄Οσο για την Ναυτεμπορική, που κάνει ό,τι και συ, τι εννοείς, πως στηρίζει το ΠΑΣΟΚ ; ΄Οπως προτείνεις πιο πάνω Χα χα χα...

  72. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 14/03/2009 00:08:10

    @40 Προβοκατωρ. Says:
    ¨¨Κοιτα,αν με το να σηκωσουμε την αστεροεσσα,ως το 53 αστερι,αυτο θα μας γλυτωνε απο Τουρκους και λοιπους μαλακες γειτονες,αμην και ποτε.
    Γιατι εσας,θα σας χαλαγε;¨¨
    Εάν το ερώτημα απευθύνεται σε μένα, ΝΑΙ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ. ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΕΑΝ ΩΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΌ ΤΡΙΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΟΠΩΣ Η Ν. ΟΡΛΕΑΝΗ. Η νομίζεις ότι θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση των γειτόνων μας απο την αυτοκρατορία εάν είμασταν αστέρι??

  73. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 14/03/2009 00:11:16

    @ΟΡΕΣΤΙΟΣ
    Καλα σημερα εδωσες ρεστα.Πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις.Αααχ αυτο το αντιΓΑΠικο συνδρομο θα σε φαει.
    Γενικα εχεις παντα μια μονοπαντη και δυστυχως..μονοφθαλμη αντιμετωπιση των πολιτικων θεματων .Εδω το σπιτι μας καιγεται εξ αιτιας της πλεον ανικανης κυβερνησης απο το 1945,με τον πλεον ανικανο και αδιαφορο κυβερνητη και το μονο που σε νοιαζει ειναι τι κανει ο ΓΑΠ.Ξεκολα ...

  74. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 00:19:12

    Τι να κάνουμε, μπουγάτσα με κρέμα?
    Εδώ το GAP έχει εμμονή με τις ανατροπές. Βλέπει κακές κυβερνήσεις και πράσινα οράματα. Τώρα πια είναι έτοιμο να κάνει το τάμα του στην Μεγαλόχαρη της Ουάσινκτον. Μετα τέσσερα θα πάει ως εκεί ασφαλώς.

  75. Στέλιος avatar
    Στέλιος 14/03/2009 00:47:53

    Τί υποκρισία είναι αυτή? Ξεχνάτε τον καραμανλή που κάρφωνε στην ΕΕ την οικονομία επί Σημίτη? Ψέμματα λέει ο Παπακωνσταντίνου? Αντί να εγκαλείτε την άχρηστη κυβέρνηση που μας κάνει ρεντίκολο στον κόσμο... Λίγη ντροπή δεν βλάπτει πια!

  76. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 01:23:03

    @ 81
    Σημίτη βλέπω! Είδαμε και την ρέπλικά του σήμερα με την μορφή του εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ. Ποιός κατηγορεί την Ελλάδα με συνεντεύξεις του σε κανάλια της αλλοδαπής? Είναι πρόεδρος κόμματος? Για θύμισε μας ξανά το όνομά του?

  77. Robin Hood avatar
    Robin Hood 14/03/2009 02:15:20

    @ 83
    Την εγκαλούν, το ζητούμενο όμως ποιό είναι;
    Εγώ λέω "υπάρχει καλύτερη Ελλάδα και τη θέλουμε"!
    Μα μη αυτο-ντοπαριζόμαστε όμως με ψέματα. Ούτε να προσπαθούμε να πείσουμε τις άλλες χώρες ότι είμαστε Σουηδία. Τον εαυτό μας κοροιδεύουμε.
    Να παραδεχτούμε την αλήθεια, το που φτάσαμε. Και να αλλάξουμε ριζικά πορεία. Είναι καταφανές, αυτοί δεν μπορούν. Ούτε θέλουν.
    Αυτή η μιζέρια, η ακυβερνησία, ανευθυνότητα, ανικανότητα και αδιαφορία πρέπει να πάρει τέλος. Γρήγορα.

  78. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 03:16:26

    Πω πω, κάτι εργατικούς και πρόθυμους να εργαστούν σκληρά για το καλό της χώρας που έχει το ΠΑΣΟΚ! Σιγά ωρέ παλικάρια! Θα πιαστεί η μέση σας!

  79. thanos avatar
    thanos 14/03/2009 03:59:41

    47-Orestios Says:
    March 13th, 2009 at 9:48 pm


    Δεν κοιτας και κατα Αντωναρου μερια?.....-))))

  80. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 14/03/2009 07:29:57

    Ορέστιε καλημέρα φίλε.Να σε ρωτήσω κάτι.Στην ζωή το μεγαλύτερο νόημα που βρήκες είναι να θάβεις τον ΓΑΠ;Αντιπροσωπεύεις ένα μεγάλο δείγμα ανθρώπων που το κάνουν αυτό βέβαια.Βρήκατε θέμα τώρα για να λέτε ευφυολογήματα και τσιτάτα.Μόνο που θυμίζετε περισσότερο Ψινάκη και Λαμπίρη με τόση κατινιά που σας δέρνει παρά Ν.Δήμου.Τόσο μακριά από την αισθητική σας είναι η εμφυτη ευγένεια,η χαμηλοί τόνοι και ο λόγος χωρίς ατάκες καιη επιμονή σε αξίες;Εσείς είστε αυτοί που πανηγύριζαν για το λεβέντη τον πρωθυπουργό μας όταν έλεγε τα ανεκδιήγητα του στύλ νταβατζήδες,μηδενική ανοχή,ανένδοτος κ.τ.λ.Τώρα λοιπόν;Γαργάρα για άλλη μια φορά;Όσο για τον Παπακωνσταντίνου.Τ άλλο είπε εκτός από το αυτονόητο;Για να καταλάβω κιόλας.Νομίζει κανένας σας πως αυτοί που και καλά "καταδίκασαν" τα ίδια δε λένε και of the record?

  81. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 12:04:44

    @ ΓιάννηςΚ

    Τι να πεις κι εσύ καημένε. Εδώ στο επίσημο ΠΑΣΟΚ ξεκίνησαν ολυμπιακοί αγώνες στην οσφυοκαμψία, εγώ σου έφταιξα. Τι κρίμα να μην έχουμε την ίδια αισθητική και κάθε φορά που ανοίγω το στόμα μου να παπαγαλίζω τα τσιτάτα του GAP. Δυστυχώς, ο σεβασμός κερδίζεται και έτσι έρχεται η ευγένεια από αυτούς που θέλεις να τους κοιτάς στα μάτια. Αν δεν το καταφέρνουν αυτό οι κομματικοί σου ινστρούχτορες, σε αυτούς να κάνεις παράπονα. Άλλωστε για το ήθος σαν άτομα δεν αμφισβήτησα κανέναν. Για το πολιτικό ήθος όμως είμαι έτοιμος να χρησιμοποιήσω με δηκτικό τρόπο κάθε λεκτική έκφραση και τεχνική.
    Και για να είμαι ειλικρινής, σε τέτοιου είδους τσιτάτα του ΠΑΣΟΚ, τέτοια αντιμετώπιση τους αρμόζει. Αναζήτησε αλλού τους σκώρους που έφαγαν το καβάλο από το πράσινο κιμονό (κοινώς ρόμπα) που φορά ο εκπρόσωπος τύπου.

  82. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 12:13:17

    @ ΓιάννηςΚ

    a propos. Αληθεύει ότι μια παρουστριάστρια μεσημεριανάδικου, για ένα φεγγάρι ανταγωνίστρια της Λαμπίρη, πάει για Ευρωβουλή υπό την σημαία του ΠΑΣΟΚ?? Πω πω ένδοια!
    Ή σου ξεφεύγει η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ που έκανε το επιστημονικό της πόνημα-διατριβή για το reality Bar? Δεν το εντάξατε ακόμα στο καταστατικό?

  83. Robin Hood avatar
    Robin Hood 14/03/2009 12:45:06

    @ Orestios 88
    Εντάξει, για χάρη της συζήτησης να το δεχτώ, ο δικός σας "μεγάλος" δεν είναι "οσφυοκάμπτης": Όρθιος θα πάει στον πάτο, όχι σκυφτός, ακριβώς όπως ο Τιτανικός. Πρύμνη πάνω, πλώρη κάτω. Με τα φώτα αναμμένα και η "ορχήστρα" των άσχετων να παίζει.
    Για ολυμπιακούς οσφυοκαμψίας πολλά μπορούν να ειπωθούν, αλλά ρώτα και κάτι άσχετους Πακιστανούς, για ένα βουλγαρο- τάδε, αυτοί ξέρουν καλύτερα για τους κομματικούς (και οικογενειακούς) φίλους των Μπούς, ξέρουν "ποιοί και γιατί σκοτώσανε το Τζό, τι θέλουν τα παιδιά μας στο Βιετνάμ".

  84. GIANNIS avatar
    GIANNIS 14/03/2009 13:32:00

    Ορέστιε ευχαριστώ πολύ.Αυτό που γίνεται είναι πως εκτίθεσαι σε επικοινωνία και βλέπουν όλοι τον εσωτερικό σου κόσμο που προφανώς βρίσκεται εντός σου.Εκτός εάν οι μεγάλοι πνευματικοί ταγοί οπως εσύ τον έχουν αλλού.
    Μήπως ζεις στα Γιάννενα και είσαι από την Κοζάνη;

    Υ.Γ. Ένας καημένος (και φουκαριάρης)

  85. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 13:56:16

    @ 91
    Δεν ξέρω τι έχεις εντός του κρανίου σου και ούτε με ενδιαφέρει. Πολύ περισσότερο τι προσπαθείς να εκμαιεύσεις από τα γραφόμενά μου.
    Προτιμώ να ασχοληθώ με τα κατορθώματα του εκπροσώπου τύπου, που η χαρά δεν τον αφήνει να κρυφτεί.
    Όσο για τους ταγούς, όλοι περιμένουμε τον Φωστήρα GAP να ορθωθεί ως φάρος (ή μήπως καλύτερα ως λαμπτήρας χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας?) και να οδηγήσει το έθνος (συγγνώμη, τους πολίτες) σε νέες περιπέτειες.
    Τι σου φταίω αν είσαι και κερατάς και δαρμένος?

  86. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 14:13:10

    Ρομπέν
    Δεν συνηθίζω να συναναστρέφομαι με Πακιστανούς. Έχω όμως κάτι ακούσει για στήριξη επιθέσεων σε ευρωπαϊκή χώρα από το ΠΑΣΟΚ.
    Για πάγους που δεν υπάρχουν για να λιώσουν μιλά το τάπερμαν, αλλά πως να λιώσουν όταν η θερμοκρασία είναι κάτω του μηδενός? Και όπως τότε με τον Τιτανικό ο νέος Τιτανικός GAP αγνοεί τις επιπτώσεις "επαφής" με παγόβουνα. Βλέπεις τον θεωρείτε αβύθιστο όπως και οι ιδιοκτήτες της White Star.
    Αληθεύει ότι ο εκπρόσωπος τύπου σερβίρει τσάι στην πρώτη θέση?

  87. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 14/03/2009 15:56:42

    υνεχίζεις να εκτίθεσαι........Όλίγιστε.Δε μου απαντησες για το εάν είσαι από την Κοζάνη και διαβάζεις φανατικά Γιανναρά(και εγώ διαβάζω αλλά δε νομίζω ποως έγινα ένας Γιανναράς).
    Λέξεις όπως αυτές που παραθέτω παρακάτω και χρησιμοποιείς στο post88 καταδεικνύουν το μέγιστο πνευματικό σου επίπεδο,υποκλίνομαι εις την αυτού εξοχότης σου:

    ινστρούχτορες οσφυοκαμψία,

  88. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 16:07:27

    @ 94
    Έλα φίλε, τι άλλες συσχετίσεις μπορείς να κάνεις?
    Μην πας μακριά. Ο εκπρόσωπος τύπου, όπως έγραψα και σε άλλα ανάρτηση, ανησύχησε για την ασφάλεια των Αμερικανών πολιτών στη χώρα. Δεν το βρίσκεις λογικό?
    Τώρα για το αν ο Έλληνας προεδρούλης GAP ανησυχεί περισσότερο και από την σερβιτόρα του, δεν ξέρω. Θα σου απαντήσω μόλις μάθω τι θα εκστομίσει στην Βέροια. Αναρωτιέμαι αν τους χαιρετίσει ως Μακεδόνες. Εκτός αν ανησυχήσουν πάλι οι Αμερικανοί και βγάλουν νέα οδηγία. Μην σας πω τι θα απαντήσει το επίσημο ΠΑΣΟΚ με τα χειλάκια του εκπροσώπου.

  89. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 16:44:15

    Και για τις απορίες σου σχετικά με τις λέξεις μπορείς να αρκεστείς στην ερμηνεία τους από το SLANG.GR
    --οσφυοκαμψία, οξεία (ή καραμπινάτη)--
    Σοβαρή και μόνιμη μυοσκελετική ανωμαλία που εντοπίζεται στους σπονδύλους της σπονδυλικής στήλης, ειδικά της μέσης και του αυχένα, οφειλόμενη στην παρατεταμένη κυρτή και δουλοπρεπή στάση του ασθενούς [οσφυοκάμπτου] έναντι εργοδοτών, πολιτικών και λοιπών τοπικών και παγκόσμιων εξουσιών, ενίοτε δε και ενώπιον της συζύγου ή της πεθεράς.

    Οι συνέπειες της ασθένειας μπορούν να είναι εξαιρετικά σοβαρές, και κυμαίνονται από Σύνδρομο Μονίμης Χαμέρπειας μέχρι και παλινδρόμηση στο ψυχονοητικό επίπεδο πρωτόζωου, λ.χ. του Τσανακογλείφτου του Κοινού [Τsanakogloiensis Vulgaris], με τη χαρακτηριστική του άνοια και την προτίμησή του σε οικολογικά περιβάλλοντα τύπου κατουρημένης ποδιάς.

  90. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 14/03/2009 18:10:14

    ¨Ενα πράγμα έχω να πω:ΑΛΕΦΑΝΤΕ
    ¨Ενα πράγμα έχω να προτείνω.Η σωματική επαφή με το άλλο φύλο θα σε χαλαρώσει και θα καθαρίσει το μυαλό σου........

  91. Robin Hood avatar
    Robin Hood 14/03/2009 20:48:53

    @ 93 Ορέστιος
    Ο Βγενό στην κατ' ιδίαν συνάντηση, υποσχέθηκε στον "δικό μας" ότι τα βαπόρια που θα του διαθέτει έχουν πάτους από τιτάνιο. Αβύθιστα. Συνιστώ να ζητήσετε από τον Αγούδημο και τον Μανουσο(Παυλίδη) να βάλουν πάτους τιτανίου και στα βαπόρια που μπαίνει ο "δικός σας". Ελπίζω να μην είναι αργά: Εξαρτάται από το πόσο μεγάλη τρύπα άνοιξε όταν τράκαρε στο παγόβουνο "Αλογοσκούφης" και στην ξέρα "Βατοπαίδι".

  92. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 01:40:19

    @ 97
    Πές τα και στον καθρέπτη σου.

  93. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 01:50:31

    @ 98
    White Star Lines τώρα πια μέλος της Carnival Corporation.
    Ξέρεις πως έλεγαν το τελευταίο πλοίο της White star?
    GEORGIC :))))))))))))

  94. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 01:59:25

    Και για να μην ξεχνιώμαστε.
    «Το ΠΑΣΟΚ υπηρέτησε πάντα ένα απλό σύνθημα: «Η Ελλάδα στους Έλληνες».
    Λόγια του κορυφαίου gap στη Βουλή. Πείτε μου με πιο χέρι να κάνουμε τον σταυρό μας! Αυτός μόλις προχθές, δια του στόματος του ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΥΠΟΥ συμφωνούσε πως η ασφάλεια των αμερικανών στη χώρα είναι αβέβαιη. Για τους Έλληνες μόκο.