#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ δεν θα είναι το ίδιο μετά την Πέμπτη



Η πιο καυτή εβδομάδα

«Καυτή» προμηνύεται η εβδομάδα που ξεκινά, λόγω της ψήφισης του νομοσχεδίου για το Ασφαλιστικό και τα εργασιακά, το οποίο έχει προκαλέσει «θύελλα» κοινωνικών αντιδράσεων, με τα εργατικά συνδικάτα να προγραμματίζουν νέα 24ωρη πανελλαδική απεργία την Πέμπτη.

Την ημέρα που το επίμαχο σχέδιο νόμου θα εισαχθεί προς ψήφιση στην ολομέλεια της Βουλής, ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ έχουν προκηρύξει 24ωρη γενική πανεργατική απεργία. Την ίδια ημέρα, προχωρά σε 24ωρη απεργία και η Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία (ΠΝΟ), ενώ έχουν προγραμματιστεί συγκεντρώσεις στο κέντρο της Αθήνας από ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ (στις 10 το πρωί, στην πλατεία Κλαυθμώνος) και από το ΠΑΜΕ (στις 11 το πρωί, στην Ομόνοια).

Η κυβέρνηση μπαίνει σε μια δύσκολη κοινοβουλευτική μάχη έχοντας υποστεί φθορές από τις εσωκομματικές εντάσεις. Για τον λόγο αυτόν, όπως σημειώνει η εφημερίδα Το Βήμα, ετοιμάζεται με μυστικότητα μια σημαντική παρέμβαση στο Ασφαλιστικό με στόχο να αλλάξει το κλίμα πριν από την ψηφοφορία.

Παράλληλα γίνονται συνεχείς συσκέψεις για την επεξεργασία των ρυθμίσεων του νομοσχεδίου, για τις ενστάσεις αντισυνταγματικότητας που έχουν διατυπωθεί -οι υπουργοί Οικονομίας και Εργασίας έχουν συμπήξει κοινό μέτωπο για το θέμα αυτό- αλλά συζητούνται και προτάσεις για την ομαλότερη εφαρμογή τους τούς προσεχείς μήνες.

Σύμφωνα με το Mega, την Τετάρτη στην Ολομέλεια της Βουλής αναμένεται αντιπαράθεση κορυφής, καθώς στο βήμα αναμένεται να ανέβουν τόσο ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου, όσο και ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, η αντιπολίτευση προσανατολίζεται στο να ζητήσει ονομαστική ψηφοφορία για το ασφαλιστικό νομοσχέδιο, κάτι που θα κάνει ακόμη πιο δύσκολη την υπόθεση της κομματικής πειθαρχίας που είναι το ζητούμενο για τα δύο μεγάλα κόμματα.

Για να αντιμετωπίσει αυτό το ενδεχόμενο ο Γιώργος Παπανδρέου έστειλε μήνυμα κομματικής πειθαρχίας στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ με δήλωσή του στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία: «Η υπερψήφιση του Ασφαλιστικού έχει χαρακτήρα ψήφου ευθύνης για όλους τους βουλευτές απέναντι στην ελληνική κοινωνία αλλά και στις επόμενες γενιές …Έχω εμπιστοσύνη στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, πιστεύω ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε την ευθύνη που έχουμε να αλλάξουμε τη χώρα».

Ενδεικτικό της ανησυχίας που διακατέχει το Μαξίμου είναι και η πληροφορία του ΕΘΝΟΥΣ ότι την περασμένη εβδομάδα έσπασαν τα τηλέφωνα με τον ίδιον τον Πρωθυπουργό να φέρεται να έχει συνομιλήσει προσωπικά με « σχεδόν όλα τα κυβερνητικά στελέχη ζητώντας τους να διαμηνύσουν σε όσους βουλευτές μπορούν ‘την κρισιμότητα της κατάστασης’»

Ωστόσο παρά τα τηλεφωνήματα και την δεδομένη «ποινή της διαγραφής» για οποίον βουλευτή δεν υπερψηφίσει, υψηλόβαθμο κυβερνητικό στέλεχος σημείωνε με νόημα ότι «κάνεις δεν παίρνει όρκο ότι δεν θα υπάρξουν διαρροές», σημειώνει

Φυσικά, ακόμα και αν ξεπερασθεί ο σκόπελος των διαρροών κατά την ψηφοφορία θα απομένει το μεγαλύτερο πρόβλημα: Πως το ΠΑΣΟΚ «θα πείσει την κοινωνία για τα σκληρά μέτρα και τις δυσβάσταχτες θυσίες ειδικά από τους μικρομεσαίους και τους χαμηλόμισθους και θα διασφαλίσει την κοινωνική ειρήνη». Έτσι ακούγεται ότι ο κ. Παπανδρέου θα απευθύνει σχετικό διάγγελμα πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου. Παράλληλα, όσο θα πλησιάζει η Πέμπτη θα εντείνονται οι απειλές για εκλογές («να πέσουμε όλοι μαζί») και θα σερβίρεται με διάφορες εκδοχές το καρότο του ανασχηματισμού, μπας και τσιμπήσει κανένας απείθαρχος βουλευτής.

Το θέμα είναι ποιους μπορούν να πείσουν πλέον και ο κ. Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ.

Και όπως επισημαίνει και το ΠΑΡΟΝ, ο,τι και να γίνει στην ψηφοφορία,  «το ΠΑΣΟΚ δεν θα είναι το ίδιο μετά την Πέμπτη…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 05/07/2010 08:24:29

    Δεν έχουν μπέσα.
    Δεν έχουν τσίπα.
    Δεν έχουν αιδώ.
    Δεν έχουν φιλότιμο.
    Όμως, έχουν δίκιο σε ένα πράγμα.
    "Λεφτά υπάρχουν" αλλά μόνο στις τσέπες των πράσινων λαμογιών με τα τηλεοπτικά κανάλια, που τους στηρίζουν "μέχρις εσχάτων".
    Δυστυχώς γι' αυτούς, όμως, και ευτυχώς για εμάς "τα έσχατα έρχονται" και μάλιστα πολύ γρήγορα.
    Δεν θα πεθάνουμε επειδή μας κορόϊδεψε ένας πελοποννήσιος περιπλανόμενος τυχοδιώκτης.
    Επανάσταση τώρα.

    • AUD avatar
      AUD @ φύγετε επιτέλους 05/07/2010 10:57:49

      άλλαξε τις λέξεις... δεν κατάλαβες μάλλον...

      το Δεν 'έχουν'... πρέπει να γίνει δεν ‘έχουμε'...

      εμείς δεν έχουμε....
      μπέσα,
      τσίπα,
      αιδώ,
      φιλότιμο,

      εμείς ο λαουτζίκος... γιατί είμαστε σαν τα πρόβατα, και δεν μιλάμε.. είμαστε πίσω από τον υπολογιστή μας και είμαστε παρατηρητές, βόδια...

      τα ζώα είμαστε εγώ και εσύ... πάρτω χαμπάρι... αυτό βλέπουν τα 300 μεγαθήρια… γιατί εγώ και εσύ τους βάλαμε μέσα….

      Τώρα είναι πολύ αργά……..

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ φύγετε επιτέλους 05/07/2010 15:19:56

      νομίζεις ότι αισθάνεται πελοποννήσιος; εγώ είμαι σίγουρη ότι αισθάνεται αμερικανοεβραίος

  2. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 05/07/2010 09:00:06

    Aπό το πολύ μπινελίκι τα έχουνε χάσει εκεί στην Ιπποκράτους και ούτε καν δημοσκοπήσεις που να στέκουν δεν μπορούν να "μαγειρέψουν".
    Οι μπομπολο-λαμπρακοφυλάδες έβγαλαν λέει δημοσκόπηση που δίνει 23% στο πασόκ και 15% στη Νέα Δημοκρατία.
    Είναι τόσο ηλίθιοι ή θεωρούν το λαό τόσο ηλίθιο;
    Αυτές τις αηδίες δεν τις πιστεύει κανένας άνθρωπος που δεν είναι ανεγκέφαλο πρόβατο.
    Πχ. το γκρέμισμα του πασόκ είναι φυσιολογικό διότι σαν κυβέρνηση κάνει ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που έλεγε προεκλογικά.
    Η Νέα Δημοκρατία όμως γιατί να πέσει από το 33%; Μόνο να κερδίσει έχει δημοσκοπικά, δεδομένου του ότι δικαιώνεται από τις εξελίξεις.
    Δεν πάτε στο γεροδιάολο ρε αποτυχημένοι γκαιμπελίσκοι που προσπαθείτε να μας κάνετε να σταματήσουμε να σκεπτόμαστε, λές και ο λαός τρώει κουτόχορτο;
    ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.

  3. diasapollon avatar
    diasapollon 05/07/2010 09:01:46

    Εμένα μου αρέσειν το ΓΑΠ γιατί το παίζει και πρωθυπουργόν και μάγκαν άσχετα αν είναι γκαγκάν το παιντι από το Αμέρικα.

  4. Sta_a avatar
    Sta_a 05/07/2010 09:07:25

    "..Έχω εμπιστοσύνη στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, πιστεύω ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε την ευθύνη που έχουμε να αλλάξουμε τη χώρα».." Καλά, με τον κόψιμο των συντάξεων και την καταστροφή της μεσαίας και κάτω τάξης θα άλλάξει την χώρα; Εγώ πάντως λέω πως τουλάγιστον είναι ειλικρινής. Θέλει να αλλάξει=καταστρέψει την χώρα. Για αυτό ήρθε στην εξουσία και τίποτα άλλο. Ας το καταλάβουν και οι τελευταίοι πρασινοφρουροί που ακόμα τον πιστεύουν.

  5. donaE avatar
    donaE 05/07/2010 09:23:04

    Τιποτα δεν θα αλλαξει στο Πασοκ.Αυτες ειναι οι προδιαγραφες του,να μην αλλαζει τιποτα και να κοιταει ο καθενας το συμφερον του.

  6. Lalakis avatar
    Lalakis 05/07/2010 10:35:16

    να φιγουν σουμπιτο τα πρασινα τροκτικα, οι δηθεν αριστοι που ομως ειναι κλεφτες

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/07/2010 11:23:12

    Το ΠΑΣΟΚ δεν πρόκειται να αλλάξει αφού δεν έχουν αλλάξει τα συμφέροντα για την εξυπηρέτηση των οποίων δημιουργήθηκε.

  8. evangelos avatar
    evangelos 05/07/2010 11:56:44

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ..ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ..

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ evangelos 05/07/2010 15:23:53

      ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ Ή ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΣΤΙΣ 12 00 ΜΜ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 20.06.2010. ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

      • evangelos avatar
        evangelos @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 05/07/2010 18:24:37

        ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΜΑΖΙ ΣΟΥ..ΠΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΕΙ?....ΠΟΣΟΙ?.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/07/2010 12:11:41

    Τώρα ανακοίνωσε και η Γενική Συνομοσπονδία Επαγγελματοβιοτεχνών ΓΕΣΕΒΕ ότι θα συμμετέχει.
    Ο πρόεδρός της είναι στη ΝΔ ή κάνω λάθος; Ασημακόπουλος;

  10. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 05/07/2010 12:28:52

    σωστό αυτό που λές, αλλά βοηθάει και το ότι αντί ο κόσμος να έχει την ευχαίρια να "επισκευθεί" την βουλή, κάποιοι θυμηθήκανε οτι δεν είναι τελικά και τόσο επαναστάτες όσο λέγανε και στήνουν περιφρουρήσεις γύρο απο το κτήριο.

  11. rizospastikos avatar
    rizospastikos 05/07/2010 12:43:10

    Nαι.Οσο ηταν κι ο Σταλιν προεδρος των ΗΠΑ...

  12. rizospastikos avatar
    rizospastikos 05/07/2010 12:49:39

    Τωρα το πετυχες...
    Ποιος να κινητοποιησει το κοσμο??

    Η ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ??Ελεγχονται απο το ΠΑΣΟΚ.

    Η ΔΑΚΕ?? Μιλανε οι πεθαμενοι??

    Η ΝΔ??Ασχολουνται ακομα με το Συνεδριο που περασε...

    Μονο το ΠΑΜΕ κατι μπορει να κανει, αλλα θα το λοιδωρισουμε οτι "καταστρεφει" την Εθνικη Οικονομια, το Τουρισμο κλπ κλπ...

    Το σκασμο λοιπον τη βαζελινη ανα χειρας, και ας ετοιμαστουμε να φτασει το αγγουρι απο το ροδαλο πωπο μας στο λαρυγγα...

  13. πατριωτης avatar
    πατριωτης 05/07/2010 13:44:56

    καλλιτερα να σας διαγραψη ο παπανδρεου παρα ο λαος

    • donaE avatar
      donaE @ πατριωτης 05/07/2010 14:44:43

      Καλυτερα να καταφερουν να μην τους διαγραψει κανενας ειναι το μοτιβο τους.Μαξιμαλιστες στα παντα.

    • zackii avatar
      zackii @ πατριωτης 05/07/2010 15:23:34

      Ο ΓΑΠ έχει τελειώσει..Ας κοιτάξου να σώσουν το τομάρι τους-το ππλιτικό εννοείται. Το ταχύπλοο πάει στα βράχια και αντί να στρίψουν το τιμόνι έχουν αγκαλιάσει τον τυφλό καπετάνιο και πάνε ντουγρού..

  14. bgtrottel avatar
    bgtrottel 05/07/2010 15:59:35

    Δηλαδή έχουν την δυνατότητα, να κάνουν ρυθμίσεις πέραν του μνημονίου αλλά τις κρατούν για να περάσουν όπως όπως αυτό το έκτρωμα Λοβέρδου παρέα με τον πρώην συνδικαλιστή.
    Μας δουλευουν χοντρά γιατί δεν αντιδρούμε.
    Ένα είναι το σίγουρο, οτι το ΠΑΣΟΚ δεν θα είναι το ίδιο μετά την ψηφοφορία.
    Όχι γιατί θα αλλάξει ο αρχηγός αλλά γιατί θα φύγουν οι βουλευτές,τουλάχιστον όσοι εξ΄αυτών έχουν φιλότιμο.

  15. zackii avatar
    zackii 05/07/2010 17:07:40

    Λάθος τίτλος. Το ΠΑΣΟΚ ήταν ,είναι και θα είναι το ίδιο. Μία ομάδα που θα την ενώνει η νομή της εξουσίας, με οποιοδήποτε κόστος. Δεν μπορεί κανείς τους να μην καταλαβαίνει το τι κάνουν. Αν εξαιρέσουμε ΓΑΠ, ΠΑΠ,ΚΑΤΣΕΛΗ- γιά το Λοβέρδο έχω ξαναγράψει ότι δεν νομίζω ότι ήταν ενήμερος από την αρχή γιά το σχέδιο, αλλά φέρει ακέραια την ευθύνη γιατί δεν παραιτήθηκε-οι υπόλοιποι τι κάνουν? Μη μου πει κανείς ότι πιστεύουν τις κουταμάρες του ΓΑΠ. Άρα προδίδουν εσκεμμένα το λαό της πατρίδας τους, και γιαυτό η τιμωρία τους δεν μπορεί να είναι μόνο η απομάκρυνσή τους από την κυβέρνηση.
    Αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει σύνθημα της αντιπολίτευσης-πλην φυσικά των γνωστών αγνώστων, γιά να ξέρουν τι τους περιμένει. ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. Τα στοιχεία υπάρχουν, το έχουν ομολογήσει οι ίδιοι. Αν και μόνο η εικόνα του πρωθυπουργού της χώρας να καθυβρίζει τη χώρα του(?) και το λαό της αποκαλώντας τους Έλληνες ψεύτες, κλέφτες και απατεώνες σε πανευρωπαικό δίκτυο,φτάνει γιά να στοιχειοθετηθεί η κατηγορία.