#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 23:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ δεν είχε βγει στα κάγκελα για την υπόθεση Κούνεβα;



Ανασφάλιστος εργαζόμενος καθάριζε τζάμια στο υπουργείο Εργασίας, τον θεματοφύλακα των εργασιακών δικαιωμάτων, έπεσε και σκοτώθηκε και ξαφνικά όλοι έμειναν έκπληκτοι. Το υπουργείο ξαφνιάστηκε που την καθαριότητα είχε αναλάβει ένα συνεργείο και μια εταιρεία η οποία είχε τους εργαζόμενους -σκλάβους χωρίς ασφάλιση και χωρίς στοιχειώδη μέτρα προστασίας. Ο άτυχος εργάτης από την Αίγυπτο κλήθηκε παράνομα την Κυριακή να καθαρίσει χωρίς να τηρούνται τα στοιχειώδη, έπεσε από τον τρίτο όροφο και σκοτώθηκε στο...βωμό της διαφάνειας που επαγγέλλεται η κυβέρνηση.

Εμειναν όλοι έκπληκτοι για το πώς έγινε κάτι τέτοιο, πώς καθάριζε ο εργάτης χωρίς ασφάλιση. Μα η γενική Γραμματεία δεν είχε υπογράψει τη σύμβαση με την εταιρεία καθαρισμού; Τώρα αντιλήφθηκαν ότι τους έχει ανασφάλιστους μέσα στο ίδιο το υπουργείο Εργασίας;

Από την άλλη, το γεγονός έγινε την Κυριακή και μόλις σήμερα βγήκε στη δημοσιότητα. Γιατί τόση καθυστέρηση;

Επίσης, ποιοι προσπάθησαν να εμφανίσουν τον Αιγύπτιο ότι είχε απλά μια προφορική συμφωνία εργασίας με την εταιρεία; Αναπάντητα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουν στο υπουργείο κι όχι να κάνουν την πάπια και κατόπιν εορτής να ανακοινώσεουν κυρώσεις στην εταιρεία.

Αλλά να μην κάνουν και τους έκπληκτους για το καθεστώς που επικρατεί με τις εταιρείες καθαρισμού. Μήπως ξέχασαν την υπόθεση Κούνεβα; Ως αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ δεν είχε βγει στα χαρακώματα και κατηγορούμε τη ΝΔ ότι επιτρέπει τέτοιες συνθήκες εργασίας; Γιατί δεν έκανε απολύτως τίποτε να καθαρίσει τη βρομιά και τη μαφία που επικρατεί με κυκλώματα να εκμεταλλεύονται κακόμοιρους μετανάστες;

Δεν πήγαν καμιά βόλτα σε εταιρείες να δουν πώς δουλεύουν όλοι στον καθαρισμό;

Ας αφήσουν λοιπόν τα κροκοδείλια δάκρυα κι ας κοιτάξουν να κάνουν παρεμβάσεις σε ένα θέμα που ντροπιάζει τη χώρα.

Δείτε κι αυτό: Συνέβη στο Εργασίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos33 avatar
    panos33 28/12/2010 23:25:11

    το ΠΑΣΟΚ ητανε αντιπολιτευση και καλα εκανε βγηκε στα κεραμιδια και με τουτα και με τα αλλα μας φορτωθηκε στον σβερκο.ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Η ΝΔ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ??????

    Υ.Γ ξεχασες και τον ινδο του Μαγγινα

    • loretta avatar
      loretta @ panos33 28/12/2010 23:35:55

      ....ο ινδος του μαγγινα....!! μαλιστα...αναρωτιεμαι σημερα αν κανενας εχει ασχοληθει επι της ουσιας να καταγραψει ποσους ανασφαλιστους εργαζομενους..παρανομους αλλοδαπους κτλ εχουν ολοι οι πολιτικοι στην δουλεψη τους...αλλα ξεχασα ...τωρα εχουμε σοσιαληστες....στην κυβερνηση.

      • panos33 avatar
        panos33 @ loretta 28/12/2010 23:47:20

        αφου μας βρηκαν μποσικους καλα μας κανουν,απο την μια τα ΜΜΕ και η πλυση εγκεφαλου,απο την αλλη η αντιπολιτευση που δεν θελει(τουλαχιστον οχι ακομα)να σηκωσει τους τονους ,να δωσει γροθια στο μαχαιρι και αντ' αυτου περιμενει το ωριμο φρουτο(πολυ θα ηθελα να μαθω αυτο το φρουτο που αν ωριμασει τοσο πολυ θα σαπισει,τι θα το κανει??τα σαπια συνηθως προκαλουν σοβαρες επιπλοκες στην υγεια!!).....καθομαστε εμεις στην μεση και τρωμε το ενα χαστουκι μετα το αλλο!

        • Μisha avatar
          Μisha @ panos33 29/12/2010 00:09:23

          Τι γροθιά να δωσει η ΝΔούλα;
          Συνένοχη είναι στον εργασιακό μεσαίωνα.

    • yiannos avatar
      yiannos @ panos33 29/12/2010 00:40:52

      έτσι

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/12/2010 23:40:36

    Το ξανάγραψα και αλλού εδώ: Οταν η Επιθεώρηση Εργασίας είναι ανύπαρκτη, αυτά και πολλά άλλα συμβαίνουν. Φυσικά, η Επιθεώρηση Εργασίας είναι ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ανύπαρκτη. Τα συμφέρονται πολλά και μεγάλα.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/12/2010 23:43:48

    Στις εταιρείες που μοιράζουν φυλλάδια, το ξέρετε ότι οι μόνοι ασφαλισμένοι είναι οι οδηγοί των βαν που πηγαίνουν τους εργαζόμενους στις διάφορες "πιάτσες"; Και τα φυλλάδια μοιράζονται ανοιχτά, σε δημόσιους χώρους, ακόμα και έξω από το μετρό. Εχει κανείς ποτέ ασχοληθεί με το αν τα παιδιά αυτά είναι ασφαλισμένα και πόσα παίρνουν; Εκτός και αν εμφανίζονται ως εθελοντές. Μεταξύ τους φυσικά είναι και λαθρομετανάστες. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει.
    Οταν λέμε ότι είμαστε Μπανανία, πρέπει να το πιστεύουμε κιόλας.

  4. Μisha avatar
    Μisha 29/12/2010 00:08:14

    Επαναλαμβάνω:

    Iδιωτικοποιησεις παντου και ιδού τα αποτελεσματα.
    Μεγαλοεργολάβοι, με υπεργολάβους και ανθυπεργολάβους , κι από πίσω στρατιές ανασφάλιστων υποαπασχολουμενων με μπλοκάκια, 4ωρα, και 500 ευρω χαρτζιλίκι.

    Κι απο πάνω οι ανύπαρκτοι, ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ, ελεγκτικοί μηχανισμοί όπως είπε ο ΒΙΣ.

    Η Κούνεβα, δλδ οι συγχρονοι, μεταμοντέρνοι κολλίγοι και δουλοπάροικοι, θα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στον καιρό του ΔΝΤ,

    Το αίμα του δυσμοιρου Αιγύπτιου συνανθρωπου μας στα κεφάλια της Κατσέλη (ο συζυγος της επι χρονια στο ΔΝΤ) , του ΓΑΠ και των παιδιών τους.

    Μόνο δια της Νεμέσεως μπορουν αυτά τα κτήνη να συναισθανθούν τα εγκληματα τους. Και στη Νέμεση μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι όλοι μας.

  5. thespieys avatar
    thespieys 29/12/2010 00:29:05

    Να δωσουν αμεσα ζεστά ευρουλάκια Κατσελη, Κουτρουμανης και Νταλάρα και να αγοράσουν σπίτι στην οικογενεια του ατυχου λαθρομετανάστη!!

  6. Επικουρειος avatar
    Επικουρειος 29/12/2010 00:30:31

    Άκουγα έκπληκτος την Ντόρα στην Πυργιώτη-Μακρή να διαρρηγνύει τα ιμάτιά της για τον ανασφάλιστο εργαζόμενο. Μα τόση υποκρισία; Αυτή δεν είναι υπέρμαχος των ιδιωτικοποιήσεων; Της κατάργησης των δημοσίων υπαλληλων; Ωραίες οι ιδέες επί χάρτου αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ασυδοσία και αισχροκέρδεια του εργολάβου. Που ζούν αυτοί οι άνθρωποι; Πρώτη φορά είδε εργολάβο του δημοσίου με ανασφάλιστους; Ας κάνει και καμιά βόλτα σε κάνα εργοστάσιο της ΔΕΗ ή σε κάνα πανεπιστήμιο που δίνουν συνέχεια εργολαβίες για βρώμικες δουλειές. Εκεί θα δει τον κάθε λογίς αλλοδαπό να δουλεύει πχ μέσα στην τέφρα χωρίς μάσκα και ανασφάλιστος ή να δουλεύει ακόμα και για ένα πιάτο φαγητό στην φοιτητική λέσχη του πανεπιστημίου. Και φυσικά όλα αυτά συνέβαιναν όταν ήταν ακόμα στην ΝΔ.

  7. Φερνάντες avatar
    Φερνάντες 29/12/2010 00:32:53

    Ρε δε μας παρατάτε με την Κουνάβαινα και τον Αιγύπτιο;
    Τους είπε κανείς νάρθουν εδώ;
    Δεν σας είδα να κόπτεστε για άλλα εργατικά ατυχήματα που συμβαίνουν καθημερινά. Ελλήνων βεβαίως βεβαίως.
    Και σιγά μη στάξει η ουρά και των μεν και των δε.

    • 11888 avatar
      11888 @ Φερνάντες 29/12/2010 13:49:18

      Την Πολη ποτε θα την παρουμε πισω βρε συντροφε.Βαρεθηκα, τιποτα το ενδιαφερον δεν συμβαινει τελευταια.Ασε που κοπηκαν και οι περιπολιες στις πλατειες και κοντευω να βγαλω ριζες απο την ακινησια.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/12/2010 01:13:27

    Κουνεβα που τους κουναγε..

    ΠΠ

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 29/12/2010 02:25:52

    Να παραιτηθεί ο Καραμανλής τώρα!!!!!!!Δώστε σπίτι στην Κούναβα,εεεεε Κούνεβα,10000000000000000000000 ευρώ αποζημείωση,εισιτήρια για Χαβάη,εξοχικό στη Μύκονο κ τη Θράκη στη Βουλγαρία(η Τουρκία ας συμβιβαστεί με το Αιγαίο)......Η ΝΔ έχει ρίξει τους εργάτες σε έναν εργασιακό μεσαίωνα,δουλεύουν ανασφάλιστοι,η γενιά των 700 ευρώ.......Αυτές τις γελοιότητες έλεγε το αδερφάτο των Ιπποτών κ οι υπάλληλοι του Σόρος πριν 2 χρόνια,σήμερα όμως λεφτά υπάρχουν στη Δανία του Νότου

  10. Αρκουδιάρης avatar
    Αρκουδιάρης 29/12/2010 02:31:43

    ΠΑΣΟΚ και πάσης Ελλάδος να ουμ.

  11. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 29/12/2010 07:29:06

    Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...
    http://www.youtube.com/watch?v=8Dr05tXktSo

  12. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 29/12/2010 08:10:14

    ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ Η ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΕΥΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ. ΓΙ ΑΥΤΟΥς ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ.

  13. kiki avatar
    kiki 29/12/2010 08:29:08

    και με την Κουνεβα για λογους εσωκομματικης μαφιας, το ΠΑΣΟΚ, μιλησε παρα πολυ αργα, δεν ξεχναμε οτι η αριστερα ειχε βγει στα κεραμιδια μαυτην την ιστορια, και καποτε μετα απο καιρο ευαισθητοποιηθηκε η ΓΣΣΕ , και ο κυρ προεδρος, για να μιλησουν για το θεμα.
    τωρα η ΝΔ παντοτε στην μακαρια ανυπαρξια της, κανει τουμπεκι ψιλοκομμενο, οπως σε ολα τα πραγματα.

  14. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/12/2010 08:43:15

    Μόλις άκουσα τον νομικό σύμβουλο της "εταιρίας" καθαρισμού που κάνει δηλώσεις στο "μεγα", ότι ο εργάτης έφταιγε που σκοτώθηκε.... τι φωνάζεται λοιπόν?
    Κατά τά άλλα... παραβιάσεις κανόνων ασφαλείας, συμβάσεων, μαύρης εργασίας κλπ κλπ συλλέγονται πληροφορίες και θα επιβληθούν κυρώσεις...
    Και ο εργάτης πάει στον αγύριστο...
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΘΡΕΨΕΙ ΜΩΡΕ???!!!

    Χαρίλαος

  15. loukas avatar
    loukas 29/12/2010 09:32:20

    Αντώνη, γιατί δεν παίρνεις την πάσα για να τους ξεβρακώσεις ?
    θυμήσου την ζαρντινίερα, τον πακιστανό στο Α.Τ. στην Νίκαια, αλλά προπαντός την Κούνεβα. Θέματα μικρότερης σπουδαιότητας από την πτώση και τον θάνατο του Αιγύπτιου που όμως για το ΠΑΣΟΚ έγιναν σημαία δολιοφθοράς για την τότε κυβέρνηση, τώρα καθημερινά έχουμε τρομερές ειδήσεις με την οικονομική κρίση που κυριολεκτικά μας αφήνουν άφωνους, όμως εδώ υπάρχουν 'ολα τα στοιχεία που αποδεικνύουν τον εργασιακό μεσαίωνα στον οποίο έχουμε περιέλθει που ξεκινάει μέσα από το ίδιο το Υπουργείο Εργασίας ανοίξτε επιτέλους το στόμα σας υοθετήστε εκεί που χρειάζετε μεθόδους ΠΑΣΟΚ!

  16. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/12/2010 09:50:09

    Την κούνεβα την έριξαν βιτριόλι???? Έλεος σε λίγο η μαφία θα τιμωρεί με πίσσα και πούπουλα.

  17. The Saint avatar
    The Saint 29/12/2010 09:57:56

    Πρόσφατα έκανα αυτη τη δουλειά που αναφερετε πιό πάνω...
    Ειμουν επόπτης, σε ομαδα διανομής διαφημιστικού υλικού... Τι να κάνω... Αυτό βρήκα, αυτό έκανα...
    Φυσικά χωρίς ασφάλιση κανείς, αφού το όλο project κρατησε μιά εβδομάδα, οπότε δεν προλαβαίνει ο οποιοσδήποτε, να πάει να κάνει τις διαδικασιες... Αυτή ηταν η δικαιολογία τουλάχιστον του "αφεντικού"...

  18. Γιάννης avatar
    Γιάννης 29/12/2010 10:00:02

    Δηλαδή οι αντιδράσεις κατά της επίθεσης εναντίον της Κούνεβα ήταν αναίτιες; Στην περίπτωση αυτή έχουμε μια δολοφονική επίθεση εναντίον μιας εργαζόμενης που τόλμησε να υπερασπιστεί τα δικαιώματά του εργαζομένων. Στην περίπτωση του Υπουργείου Εργασίας έχουμε έναν ανασφάλιστο εργαζόμενο, ο οποίος έτυχε να είναι αλλοδαπός.
    @Φερνάντες: Αυτά συμβαίνουν μόνο στους αλλοδαπούς; Να κλείσουμε τα μάτια δηλαδή; Αύριο θα συμβούν και σε Έλληνες;
    Κι αν αυτό συνέβαινε σε μια ιδωτική επιχείρηση, σε μια πολυκατοικία, θα έπαιρνε την ίδια διάσταση;
    Και τέλος, η υπόθεση Κούνεβα δεν εστράφη εναντίον της τόσο καλής και άγιας κυβέρνησης Καραμανλή! Αφορούσε και αφορά την εγκληματική δράση των κυκλωμάτων που νέμονται το χώρο της εργασίας εις βάρος των εργαζομένων.
    Φτάνει πια η υποκρισία.

  19. Γιώργος Μαθιουδάκης avatar
    Γιώργος Μαθιουδάκης 29/12/2010 10:13:44

    Με λύπη μου παρατηρώ μερικοί έχετε αλλοτριωθεί τόσο πολύ από την εικοσαετή, τηλεοπτική αποχαύνωση που ούτε ο ίδιος ο θάνατος ενός συνανθρώπου μας δε σας αγγίζει πλέον. Ας εκφράσω εγώ λοιπόν, δημοσίως, τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του νεκρού, ελπίζοντας ότι το νέο έτος θα αφυπνίσει τα μυαλά των ψηφοφόρων και όλος αυτός εσμός των δωσίλογων που μας κυβερνούν θα ανήκει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

  20. Rotarmist avatar
    Rotarmist 29/12/2010 10:40:54

    Αντιπολιτευση με Ντιντηδες δεν γινεται. Γινεται; Οχι δεν γινεται.!!

  21. BABIS avatar
    BABIS 29/12/2010 11:03:11

    Oι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ έγιναν για να πάρει τα έργα η ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ των μεγαλοεργολάβων. Χωρίς διαγωνισμούς αλλά με απευθείας αναθέσεις λόγω χρόνου!!! με αλλοδαπούς εργαζόμενους και ανασφάλιστους!!! Σαφώς το κόστος εκτινάχτηκε στα ύψη και σήμερα αυτό πληρώνει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ.
    Η ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ούτε φόρους έχει πληρώσει και τα κέρδη έχουν φυγαδευτεί στο εξωτερικό. Θα μείνουν στην Ελλάδα μόνο τα κουφάρια των επιχειρήσεων τους. Οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ & ΤΑ ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ (ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ, ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ , ΦΡΕΓΑΤΕΣ & ΤΑΝΚΣ) ΟΛΑ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΜΕΝΑ!!!!! ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΟ ΔΝΤ.

    • Μisha avatar
      Μisha @ BABIS 29/12/2010 11:41:09

      20 δις το κόστος του ολυμπιακού άγους. Και μετά τους φταινε οι συντάξεις των φτωχων και το μισθολογικό κόστος του δημοσίου.

  22. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/12/2010 11:25:09

    Ε τότε ήταν στην αντιπολίτευση. Εδώ βγαλανε και το Γιωργάκη σε διαδήλωση και του δείχνανε πώς να σηκώνει το χέρι του. Για γέλια, ένα γέλιο θα τους θάψει.

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/12/2010 11:29:05

    Το έγκλημα κατά της Κούνεβα δικαίως είχε πάρει τις διαστάσεις που είχε πάρει, γιατί ήταν μεταφορά και εφαρμογή στην Ελληνική κοινωνία εγκληματικών ηθών και πρακτικών βαλκανικών καθυστερημένων κοινωνιών, στις οποίες εφαρμόζεται ακόμα το "δίκαιο της εκδίκησης" κατά αδύναμου μέρους (γυναίκα).

    Οι δράστες της Κούνεβα είναι κατά 99% αλλοδαποί συγκεκριμένης εθνικότητας, ο φάκελος παραμένει προς το παρόν ανενεργός, αν δεν έχει κλείσει και επίσημα για πολλοστή φορά. Ο φάκελος αυτός ανοιγοκλείνει με εκπληκτική συχνότητα.

    Οι αντιεξουσιαστές είχαν διοργανώσει πολλές διαμαρτυρίες για την Κούνεβα, έκαψαν ως και βαγόνια του Ηλεκτρικού.
    Το έγκλημα έχει μείνει τυπικά "ανεξιχνίαστο", αλλά το Ελληνικό κράτος έκανε τα πάντα για να αποκαταστήσει φυσικά όσο γίνεται, και υλικά το θύμα, αν και η ίδια δεν το είχε απαιτήσει (το διαμέρισμα και τα άλλα).
    Έχει πει επανειλημμένα ότι το μόνο που επιθυμεί είναι η εξιχνίαση και η σύλληψη των δραστών.
    Ε, είναι το μόνο που δεν έγινε.

    Όσον αφορά τις εργολαβίες που λυμαίνονται τον τομέα του καθαρισμού των δημόσιων κτιρίων, νοσοκομείων, δημαρχείων, υπουργείων, τα πάντα:
    Οι εργολαβίες και τα συνεργεία άλωσαν τον τομέα αυτόν τη δεκαετία 2000-2010, όταν άρχισε να εφαρμόζεται η οδηγία Μπόλκενσταιν, απασχολούν όλοι ανασφάλιστους αλλοδαπούς που κάνουν τη δουλειά τσάτρα πάτρα φυσικά, έχοντας ειδικά στα νοσοκομεία διαλύσει όλες τις εσωτερικές υπηρεσίες καθαρισμού και απολύμανσης, απολύοντας όλες τις Ελληνίδες που εργάζονταν εκεί με κανονικό ωράριο και μισθό. Το ίδιο ισχύει και για τις βραδινές κυρίως νοσηλεύτριες. Νοσηλεύτρια δικιά μας δεν θα βρεις σε νοσοκομείο, πλην της προϊσταμένης του ορόφου και δυο τριών ακόμα ανά όροφο. Όποιος έχει ασθενή σε νοσοκομείο γνωρίζει την κατάσταση.

    Έχει γραφεί όμως ότι η μαφία αυτή των εργολαβιών και των συνεργείων έχει άκρες και υποθάλπεται από τους ίδιους τους συνδικαλισταράδες.

    • Μisha avatar
      Μisha @ αλλενάκι 29/12/2010 11:38:08

      Α, γειά σου Αλλενάκι.
      Αλλά για το αισχος αυτής της ευρωπαϊκής οδηγίας, οι εντός της ΝΔ σημιτικοί -ευρωλιγουρηδες δεν βγάζουν άχνα.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αλλενάκι 29/12/2010 16:00:20

      Αλλενάκι
      Για την επιθεση στην Κουνεβα υπευθυνος ηταν απ οσα ειχα διαβασει λεπτομερως τοτε, ενας εργολαβος ο οποιος ήταν στελεχος του....Πασοκ.. στον πειραια.. Νικητας Οικονομακης λεγεται..
      ΨΑΞΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ..
      Δειτε και αυτο..
      http://www.epohi.gr/portal/?option=com_content&task=view&id=1935&Itemid=1

  24. kprotop avatar
    kprotop 29/12/2010 11:41:53

    @allenaki,misha:Ο τυφλός αντιευρωπαϊσμός σας αρχίζει και γίνεται κουραστικός...

  25. anonymous avatar
    anonymous 29/12/2010 11:47:58

    Μπράβο ρε αλλενάκι, είπες τα πράγματα όπως πραγματικά είναι και με απάλλαξες να τα γράφω εγώ.

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/12/2010 11:48:12

    Αλλά Misha, εδώ υπάρχει ένα αλλά.

    Από την εποχή της Κούνεβα αρχές 2009 ήταν? ο χρόνος συμπυκνώθηκε, συμπυκνώθηκε δυσανάλογα και κατακόρυφα το έγκλημα κατά αδυνάτων στην Ελληνική κοινωνία, κατά ηλικιωμένων, γυναικών κυρίως, στις πόλεις και στην περιφέρεια, σε απομονωμένες περιοχές.

    Για την κατάσταση αυτή που είναι καθημερινότητα κανένα Πασόκ δεν έχει βγει στα κάγκελα, ενώ διάχυτη είναι η αντίληψη στο κοινό αίσθημα ότι τα ΜΜΕξαπάτησης κάνουν τα πάντα για να συγκαλύπτονται και να μην λαμβάνουν την πρέπουσα δημοσιότητα τα εγκλήματα αυτά και κυρίως ΓΙΑΤΙ!

    ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ!!!

    • Μisha avatar
      Μisha @ αλλενάκι 29/12/2010 12:08:19

      Αλλενάκι

      Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά το σύστημα των ευρωλιγούρηδων έκανε τα ίδια και προ ΔΝΤ.
      Θυμάσαι την χυδαία προπαγάνδα υπέρ Ευρώ, υπέρ της Ντοπολυμπιάδας, κατά της αναγραφης του θρησκεύματος κλπ κλπ;

      Ο Αμερικανός γλωσσολόγος Νόαμ Τσόμσκυ συνέταξε μία λίστα με τις 10 στρατηγικές χειραγώγησης από τα ΜΜΕ.

      1. Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

      Το θεμελιώδες στοιχείο του κοινωνικού ελέγχου είναι η στρατηγική της απόσπασης της προσοχής που έγκειται στην εκτροπή της προσοχής του κοινού από τα σημαντικά προβλήματα και τις αποφασισμένες από τις οικονομικές και πολιτικές ελίτ αλλαγές μέσω της τεχνικής του κατακλυσμού συνεχόμενων αντιπερισπασμών και ασήμαντων πληροφοριών. Η στρατηγική της απόσπασης της προσοχής είναι επίσης απαραίτητη για να μην επιτρέψει στο κοινό να ενδιαφερθεί για απαραίτητες γνώσεις στους τομείς της επιστήμης, της οικονομίας, της ψυχολογίας, της νευροβιολογίας και της κυβερνητικής. «Διατηρήστε την προσοχή του κοινού αποσπασμένη, μακριά από τα αληθινά κοινωνικά προβλήματα, αιχμάλωτη θεμάτων που δεν έχουν καμία σημασία. Διατηρήστε το κοινό απασχολημένο, τόσο πολύ ώστε να μην έχει καθόλου χρόνο για να σκεφτεί – πίσω στο αγρόκτημα, όπως τα υπόλοιπα ζώα» (απόσπασμα από το κείμενο: Αθόρυβα όπλα για ήρεμους πολέμους).

      2. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΛΥΣΕΩΝ

      Αυτή η μέθοδος καλείται επίσης «πρόβλημα-αντίδραση-λύση». Δημιουργείται ένα πρόβλημα, μια προβλεφθείσα «κατάσταση» για να υπάρξει μια κάποια αντίδραση από τον κόσμο, με σκοπό αυτός ο ίδιος να ορίσει τα μέτρα που η εξουσία θέλει να τον κάνει να δεχτεί. Για παράδειγμα: Αφήνεται να ξεδιπλωθεί και να ενταθεί η αστική βία ή οργανώνονται αιματηρές επιθέσεις που αποσκοπούν στο να απαιτήσει ο κόσμος νόμους ασφαλείας και πολιτικές εις βάρος της ελευθερίας. Ή ακόμα: Δημιουργούν μία οικονομική κρίση ώστε να γίνει αποδεκτή ως αναγκαίο κακό η υποχώρηση των κοινωνικών δικαιωμάτων και η διάλυση των δημόσιων υπηρεσιών.

      3. Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΗΣ ΣΤΑΔΙΑΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ

      Για να γίνουν αποδεκτά τα διάφορα απαράδεκτα μέτρα, αρκεί η σταδιακή εφαρμογή τους, λίγο λίγο, επί συναπτά έτη. Κατά αυτόν τον τρόπο επιβλήθηκαν τις δεκαετίες του ΄80 και ΄90 οι δραστικά νέες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες (νεοφιλελευθερισμός): ανύπαρκτο κράτος, ιδιωτικοποιήσεις, ανασφάλεια, ελαστικότητα, μαζική ανεργία, μισθοί που δεν εξασφαλίζουν ένα αξιοπρεπές εισόδημα, τόσες αλλαγές που θα είχαν προκαλέσει επανάσταση αν είχαν εφαρμοστεί μονομιάς.

      4. Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗΣ

      Ένας άλλος τρόπος για να γίνει αποδεκτή μια αντιλαϊκή απόφαση είναι να την παρουσιάσουν ως «επώδυνη και αναγκαία», εξασφαλίζοντας τη συγκατάβαση του λαού τη δεδομένη χρονική στιγμή και εφαρμόζοντάς τη στο μέλλον. Είναι πιο εύκολο να γίνει αποδεκτή μια μελλοντική θυσία απ’ ό,τι μία άμεση. Κατά πρώτον επειδή η προσπάθεια δεν καταβάλλεται άμεσα και κατά δεύτερον επειδή το κοινό, η μάζα, πάντα έχει την τάση να ελπίζει αφελώς ότι «τα πράγματα θα φτιάξουν στο μέλλον» και ότι οι απαιτούμενες θυσίες θα αποφευχθούν. Αυτό δίνει περισσότερο χρόνο στο κοινό να συνηθίσει στην ιδέα των αλλαγών και να τις αποδεχτεί με παραίτηση όταν φτάσει το πλήρωμα του χρόνου.

      5. ΑΠΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΟΥ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

      Η πλειονότητα των διαφημίσεων που απευθύνονται στο ευρύ κοινό χρησιμοποιούν λόγο, επιχειρήματα, προσωπικότητες και τόνο της φωνής, όλα ιδιαίτερα παιδικά, πολλές φορές στα όρια της αδυναμίας, σαν ο θεατής να ήταν μικρό παιδάκι ή διανοητικά υστερημένος.Όσο περισσότερο θέλουν να εξαπατήσουν το θεατή τόσο πιο πολύ υιοθετούν έναν παιδικό τόνο. Γιατί; «Αν κάποιος απευθύνεται σε ένα άτομο σαν αυτό να ήταν 12 χρονών ή και μικρότερο, αυτό λόγω της υποβολής είναι πολύ πιθανό να τείνει σε μια απάντηση ή αντίδραση απογυμνωμένη από κάθε κριτική σκέψη, όπως αυτή ενός μικρού παιδιού» (βλ. Αθόρυβα όπλα για ήρεμους πολέμους).

      6. ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

      Η χρήση του συναισθήματος είναι μια κλασική τεχνική προκειμένου να επιτευχθεί βραχυκύκλωμα στη λογική ανάλυση και στην κριτική σκέψη των ατόμων. Από την άλλη, η χρήση των συναισθημάτων ανοίγει την πόρτα για την πρόσβαση στο ασυνείδητο και την εμφύτευση ιδεών, επιθυμιών, φόβων, καταναγκασμών ή την προτροπή για ορισμένες συμπεριφορές.

      7. Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ

      Κάντε το κοινό να είναι ανήμπορο να κατανοήσει τις μεθόδους και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο και τη σκλαβιά του… «Η ποιότητα της εκπαίδευσης που δίνεται στις κατώτερες κοινωνικές τάξεις πρέπει να είναι η φτωχότερη και μετριότερη δυνατή, έτσι ώστε το χάσμα της άγνοιας μεταξύ των κατώτερων και των ανώτερων κοινωνικών τάξεων να είναι και να παραμένει αδύνατον να γεφυρωθεί» (βλ. Αθόρυβα όπλα για ήρεμους πολέμους).

      8. ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ

      Προωθήστε στο κοινό την ιδέα ότι είναι της μόδας να είσαι ηλίθιος, χυδαίος και αμόρφωτος…

      9. ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΝΟΧΗΣ

      Κάντε τα άτομα να πιστέψουν ότι αυτά και μόνον αυτά είναι ένοχα για την κακοτυχία τους, εξαιτίας της ανεπάρκειας της νοημοσύνης τους, των ικανοτήτων ή των προσπαθειών τους.Έτσι, τα άτομα αντί να εξεγείρονται ενάντια στο οικονομικό σύστημα, υποτιμούν τους εαυτούς τους και νιώθουν ενοχές, κάτι που δημιουργεί μια γενικευμένη κατάσταση κατάθλιψης, της οποίας απόρροια είναι η αναστολή της δράσης… Και χωρίς δράση, δεν υπάρχει επανάσταση.

      10. ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠ’ Ο,ΤΙ ΑΥΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ

      Κατά τα τελευταία 50 χρόνια, η ταχεία πρόοδος της επιστήμης έχει δημιουργήσει ένα αυξανόμενο κενό μεταξύ των γνώσεων του κοινού και εκείνων που κατέχουν και χρησιμοποιούν οι κυρίαρχες ελίτ. Χάρη στη βιολογία, στη νευροβιολογία και στην εφαρμοσμένη ψυχολογία, το σύστημα έχει επιτύχει μια εξελιγμένη κατανόηση των ανθρώπων, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Το σύστημα έχει καταφέρει να γνωρίζει καλύτερα τον «μέσο άνθρωπο» απ’ ό,τι αυτός γνωρίζει τον εαυτό του. Αυτό σημαίνει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το σύστημα ασκεί έλεγχο και εξουσία πάνω στα άτομα, μεγαλύτερη από αυτήν που τα ίδια ασκούν στους εαυτούς τους.

      h--p://gr.contrainfo.espiv.net/2010/12/19/h-strathgikh-ths-xeiragvghshs/

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αλλενάκι 29/12/2010 16:00:51

      Αλλενάκι
      Για την επιθεση στην Κουνεβα υπευθυνος ηταν απ οσα ειχα διαβασει λεπτομερως τοτε, ενας εργολαβος ο οποιος ήταν στελεχος του….Πασοκ.. στον πειραια.. Νικητας Οικονομακης λεγεται..
      ΨΑΞΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ..

      • Misha avatar
        Misha @ Kostas D 29/12/2010 16:15:06

        Η εταιρεία στην οποία απασχολείται η Κωνσταντίνα είναι η ΟΙΚΟΜΕΤ Α.Ε. η οποία εδρεύει στον Πειραιά και ανήκει στον εργολάβο και στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, Νικήτα Οικονομάκη. Όπως και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον συγκεκριμένο χώρο, για την έναρξη της λειτουργίας της εκμεταλλεύτηκε το νόμο 2956/2001 της κυβέρνησης Σημίτη, νόμο ο οποίος επιτρέπει σε ιδιωτικά συνεργεία καθαρισμού να αναλαμβάνουν υπ-εργολαβικά τον καθαρισμό δημόσιων κρατικών φορέων, νοσοκομείων και ΔΕΚO

        h--p://www.epohi.gr/portal/?option=com_content&task=view&id=1935&Itemid=1

        O ίδιος φερεται να έχει επαγγελματική ενασχόληση με τον χωρο των πολεμικών τεχνών,.... με ότι αυτο σημαίνει...

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/12/2010 11:49:28

    ότι νάναι...

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/12/2010 11:53:03

    Έχεις να πεις κάτι άλλο εσύ; Πες το. Αλλιώς, πρόκειται μάλλον για τυφλό φιλοευρωπαϊσμό.

    Αν το ψάξεις θα δεις ότι δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή ρεαλιστικά επιχειρήματα υπέρ του φιλοευρωπαϊσμού.

  29. victoria avatar
    victoria 29/12/2010 12:26:55

    Το συμβάν είναι θλιβερό και δυστυχώς αναμενόμενο με την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Περιμένουμε τη ΝΔ να αντιδράσει ουσιαστικά.
    Τουλάχιστον όμως η διαφορά με το Μαγγίνα ήταν ότι αυτός παραιτήθηκε αν θυμάστε, ενώ εδώ υπάρχει θάνατος και στην τηλεόραση ένας Ειδικός Γραμματέας χτες, προφανώς ο αρμόδιος, σχολίαζε το περιστατικό λες και αφορούσε κάποιον άλλο...!! Πέρα από ΔΝΤ, αυτό δείχνει το φιλότιμο του καθενός... ή την παντελή έλλειψη αυτού!