Το ΠΑΣΟΚ βαράει διάλυση
10/03/2014 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ βαράει διάλυση

Καταρρίπτεται η περίφημη κληρονομιά που είχε αφήσει ο Ανδρέας Παπανδρέου. Ότι δηλαδή «το ΠΑΣΟΚ δεν διαμοιράζεται σε τιμάρια. Δεν τεμαχίζεται. Δεν κληρονομείται». Έχουν συμβεί και τα τρία.

Σοβαρές πολιτικές εξελίξεις οι οποίες θα επηρεάσουν άμεσα και την ελληνική οικονομία, εν μέσω μάλιστα της πιο κρίσιμης διαπραγμάτευσης με τους δανειστές, φοβούνται πλέον στην κυβέρνηση. Παρά το γεγονός ότι έχουν γίνει ορισμένα μικρά θαύματα στην οικονομία και υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι η χώρα βγαίνει από το τούνελ ο έντονος προβληματισμός που αναπτύσσεται τόσο στο Μαξίμου όσο και σε όλο το πολιτικό φάσμα αφορά την πιθανή διάλυση του ΠΑΣΟΚ.

Και μπορεί κάποιοι να λένε ότι δεν έχει καμιά χρησιμότητα ένα τέτοιο κόμμα, οπότε μπορεί να πάει στον αγύριστο, στην παρούσα φάση, όμως, μια πολιτική αναταραχή στο ΠΑΣΟΚ μπορεί να σημάνει και τη διάλυση του κυβερνητικού συνασπισμού. Είναι πλέον φανερό, μετά τις εξελίξεις με την "Ελιά", τον Γ. Παπανδρέου να τα «σπάει» οριστικά με τον Βενιζέλο και διάφορους άλλους «κληρονόμους» του πεθαμένου να κάνουν παρεμβάσεις, ότι στο ΠΑΣΟΚ υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα. Οι σφοδρές πολιτικές συγκρούσεις στο εσωτερικό του άλλοτε κραταιού κόμματος είναι φυσικά αποτέλεσμα των δημοσκοπήσεων που δεν δίνουν πάνω από 5%. Υπάρχει λοιπόν πολύ σοβαρό ενδεχόμενο το ΠΑΣΟΚ εφόσον κατέβει μόνο του στις ευρωεκλογές να μη βγάλει ούτε έναν ευρωβουλευτή. Αλλά ακόμη και με προκάλυμμα την "Ελιάς" ο κατακερματισμός είναι δεδομένος. Καταρρίπτεται έτσι η περίφημη κληρονομιά που είχε αφήσει ο Ανδρέας Παπανδρέου. Ότι δηλαδή «το ΠΑΣΟΚ δεν διαμοιράζεται σε τιμάρια. Δεν τεμαχίζεται. Δεν κληρονομείται». Έχουν συμβεί και τα τρία. Και μοιράζεται, και τεμαχίστηκε και κληρονομήθηκε από τον γιο του.

Ποιος νοιάζεται όμως για το ΠΑΣΟΚ, όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν και στο κάτω – κάτω αν δεν υπάρξει ανανέωση του πολιτικού προσωπικού και των κομμάτων θα έρθουν οι ακραίοι να γεμίσουν τα κενά.

Ωστόσο, καλώς ή κακώς η παρούσα κυβέρνηση στηρίζεται σ’ αυτό το ΠΑΣΟΚ το οποίο αν διαλυθεί κανείς δε γνωρίζει αν οι βουλευτές του θα στηρίξουν την κυβέρνηση. Και οι ευρωεκλογές είναι κομβικό σημείο, εκτός κι αν γίνουν χειρότερα πράγματα πριν από αυτές. Όπως για παράδειγμα να πάρει ο Παπανδρέου τους παπανδρεϊκούς βουλευτές και να κάνει κόμμα. Ή μετά από το σίγουρα αποτυχημένο για το ΠΑΣΟΚ αποτέλεσμα των διπλών εκλογών να ρίξει η Κ.Ο. του κόμματος τον Ευ. Βενιζέλο.

Καθίσταται, επομένως, δύσκολο να σταθεί η κυβέρνηση στα πόδια της με έναν εταίρο που θα είναι σπασμένος σε χίλια κομμάτια. Θα πει κανείς: «Μα καλά, εύχεται η ΝΔ να μη διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ; Εκεί φτάσαμε;»

Θα μπορούσε να είναι έτσι αν η χώρα δεν βρισκόταν στην πιο κρίσιμη καμπή της ιστορίας της. Είναι ίσως η πιο μεγάλη ευκαιρία μετά από τρία χρόνια ώστε η Ελλάδα να βγει από το τούνελ. Το πλεόνασμα είναι εδώ και το αποδέχονται οι ξένοι. Οι πρόδρομοι στατιστικοί δείκτες παρουσιάζουν σημάδια ανάκαμψης της οικονομίας. Το μνημόνιο τελειώνει τον Απρίλιο και η χώρα ετοιμάζεται να βγει στις αγορές και να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη τους. Και μετά το Πάσχα, ατύπως έστω, ξεκινά η μεγάλη διαπραγμάτευση για τη βιωσιμότητα του χρέους. Οι οριστικές αποφάσεις θα ληφθούν είτε μέσα στο καλοκαίρι είτε το φθινόπωρο και θα κρίνουν στην κυριολεξία το μέλλον της ελληνικής οικονομίας. Ποιος λοιπόν νουνεχής πολίτης αυτής της χώρας εύχεται διάλυση της κυβέρνησης; Ποιος θέλει να ρισκάρει μια παρατεταμένη προεκλογική περίοδο με άγνωστο αποτέλεσμα; Διότι όπως δείχνουν όλες οι δημοσκοπήσεις, κανένα κόμμα δεν έχει αυτοδυναμία ενώ ακόμη και οι «θιασώτες» ενός μεγάλου συνασπισμού δε βλέπουν τον τρόπο που θα μπορούσαν να γεφυρωθούν οι τεράστιες διαφορές μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ.

Για όλους αυτούς τους λόγους στο Μαξίμου επικρατεί μεγάλος προβληματισμός για το αν ο Βενιζέλος μπορεί να κρατήσει ενωμένο το κόμμα του. Θα πρέπει, όμως, όλοι οι βουλευτές που στηρίζουν την κυβερνητική προσπάθεια, και ειδικά αυτοί του ΠΑΣΟΚ να αντιληφθούν ότι πίσω από τη μικρή εικόνα του μικροκομματικού και προσωπικού συμφέροντος, κρύβεται η μεγάλη της σωτηρίας της χώρας. Αυτός ο κυβερνητικός συνασπισμός γεννήθηκε από την ανάγκη για πολιτική σταθερότητα σε μια στιγμή που η Ελλάδα είχε χρεοκοπήσει. Μια συνεχής πολιτική αστάθεια, ωστόσο, θα ακυρώσει την ίδια στιγμή τις θυσίες του ελληνικού λαού και θα φέρει την Ελλάδα τρία χρόνια πίσω. Ποιος το θέλει αυτό; Ή εν πάση περιπτώσει ποιο θα ρισκάρει μια εκλογική αναμέτρηση που το πιο πιθανό είναι να βάλει ακόμη μεγαλύτερο μπουρλότο στο πολιτικό σκηνικό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gikon avatar
    gikon 10/03/2014 12:30:47

    Βεβαιωμένο: Η πολιτική απεχθάνεται τα κενά και φροντίζει, πάντα, να τα καλύπτει.

  2. Γιώργης avatar
    Γιώργης 10/03/2014 12:55:24

    Πολύ σωστό το άρθρο. Αρα το Μάη θα έχουμε σίγουρα τριπλές εκλογές. Οσες ευχές και ξόρκια κι αν κάνουμε, το ΠΑΣΟΚ πλέον ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ. Η μόνη λύση είναι να επέμβουν νωρίτερα οι Γερμανοί και να δώσουν ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ στην κρίση με την έκδοση Ευρωομολόγων απο την ΕΚΤ. Διότι τα εκλογικά τρύκ του τύπου κάνουμε βιώσιμο το Ελληνικό χρέος, άρα αυτή τη φορά η Ελλάδα θα έχει αληθινό Success story, κι αφήνουμε την Ιταλία να καταρρεέυσει (με 1τρις χρέος) και να μπεί σε μνημόνιο μαζί με την Ισπανία, είναι οτι πάλι το Ελληνικό success story θα αποδειχθεί πατάτα...Ο Ελληνικός λαός έχει καταλάβει οτι είναι αδύνατο να διασωθεί η Ελλάδα και να καταστραφούν η Ιταλία και η Ισπανία. Είναι πιό απίθανο απο το να πάρει το Πρωτάθλημα η Καλλονή Λέσβου και να υποβιβαστούν στη Β' Εθνική ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός...Αντιστρόφως, αν σωθούν αυτες οι δύο χώρες, η σωτηρία της Ελλάδος θα είναι υπόθεση 5 λεπτών, όπως δήλωσε δημόσια ο Ρομάνο Πρόντι που ξέρει καλύτερα απο κάθε άλλον...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γιώργης 10/03/2014 13:04:38

      Σιγά να μην αναλάβει όλα τα χρέη της Ευρώπης η Γερμανία (αυτό σημαίνει ευρωοομόλογα) για μια περιθωριακή χώρα και ένα κόμμα λαμόγιων που διαλύεται. Η Ιταλία και η Ισπανία δεν έχουν καμμιά ανάγκη.Τα σπρεντ έχουν πέσει στο 1-2% και δανείζονται κανονικά και με χαμηλό επιτόκιο. Το πρόβλημα και πάλι είναι αποκλειστικά ελληνικό.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ ψυχραιμια 10/03/2014 13:21:09

        Πόσους Ιταλούς και Ισπανούς έπεισες οτι η Ιταλία και η Ισπανία δεν έχουν καμμιά ανάγκη, επειδή τα σπρεντ έχουν πέσει στο 1-2%? Και που κρύβονται, για να πάω να τους ρωτήσω αν σε πιστεύουν? Αν το πρόβλημα είναι αποκλειστικά Ελληνικό, τότε ο Τσίπρας είναι μονόδρομος ,φίλε ψυχραιμία. Ή μάλλον ο Λαφαζάνης με τον Αλαβάνο...Εκτός αν πιστεύεις οτι τώρα που το πρόβλημα είναι μόνο Ελληνικό η Γερμανία απο αγάπη, φιλία και συμπόνοια, θα συνεχίσει να μας κράτάει με δάνεια του 1- 2% στο Ευρώ μόνο και μόνο επειδή είμαστε Ελληνες και σέβαιται την Ιστορία μας...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Γιώργης 10/03/2014 15:09:47

          Ο Ρέντσι πάντως σήμερα ανακοίνωσε φορολογικές ελαφρύνσεις γιά τούς Ιταλούς φορολογούμενους...

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ Κυθήριος 10/03/2014 16:48:44

            Eπομένως δεν τηρεί τα συμφωνηθέντα για την αύξηση των εσόδων και τις μεταρρυθμίσεις, αρα κινδυνεύει με νέα υποβάθμιση απο τους οίκους, αύξηση των επιτοκίων και σίγουρα αύξηση του χρέους σε ποσοστό άνω του 125%, που εμάς οι οίκοι θα μας πέταγαν κατ΄ευθείαν στα "σκουπίδια", εκτός αγορών. Οφθαλμοφανής ευνοική μεταχείρηση? ή "αποχώρηση" των Υπερτραπεζών απο την αφαίμαξη των PIIGS, λόγω οριστικής απομακρύνσεως του κινδύνου σκασίματος μιας νέας leehman brothers ή μιας dexia? Aν είναι το δεύτερο σωθήκαμε! Και η λιτότητα μαζί με την ηγεμονία της Γερμανίας πάνε περίπατο, διότι προφανώς αν η Ιταλία επανέλθει στα κανονικά της, θα επανέλθει και η Γαλλία, οπότε η Γερμανία θα περάσει στη δεύτερη θέση...Too good to be true που λένε και οι Αγγλοι...

      • Μαύρος Καβαλάρης avatar
        Μαύρος Καβαλάρης @ ψυχραιμια 10/03/2014 14:41:42

        Με το χαμηλό αυτό επιτόκιο που δανείζονται δεν μεγαλώνει το δημόσιο χρέος τους;

  3. epifanios avatar
    epifanios 10/03/2014 13:20:55

    Γιατι σκατε για την διαλυση του ΠΑΣΟΚ ; 40% ΝΔ που ειχε η ΝΔ πριν το 2009 και 40% ΠΑΣΟΚ θα παει 80% η ΝΔ στις εκλογες του 2016

    • riot avatar
      riot @ epifanios 10/03/2014 20:20:20

      Με ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό ...

  4. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 10/03/2014 13:32:33

    ""Θα πει κανείς: «Μα καλά, εύχεται η ΝΔ να μη διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ; Εκεί φτάσαμε;»"" Ναί, εγώ το λέω και δεν θα απολογηθώ σε κανέναν για αυτό. Εύχομαι και ευχόμουν ανέκαθεν να διαλυθεί αυτό το σαράκι που κατατρώει τα σωθικά της πατρίδας μου απο τότε που ο ''Εθνάρχης" Παπανδρέου Andrew είπε το περίφημο " Εμείς δεν θα γίνουμε τα γκαρσόνια των Ευρωπαίων" και την επόμενη μέρα σταματήσανε οι Ελληνες να δουλεύουνε... λες και το να εργάζεσαι αναλογα με την δομή της οικονομίας σου είναι υποτιμητικο. Αλλά τι να λέμε τώρα, αφου το δήλωσε ο Ανδρέας , δεν θα υπακούγαμε? ... ο ΄Ελληνας...

    • Trom avatar
      Trom @ X Rhodesian s.a.s 10/03/2014 20:35:31

      Η αγροτική παραγωγή της Ελλάδος όταν τό'πε αυτό ο λαοπλάνος Ανδρέας, ύπερκάλυπτε την ενχώρια κατανάλωση. Μετά την είσοδο στην ΕΕ έχει πέσει πάνω από 35% (σε πολλά είδη κατ'εντολή των Ευρωπαίων "εταίρων" έχει πέσει και 50 ή 60%). Οπότε άσε τα περί δομών της οικονομίας μας...Η ΕΕ αποφάσισε να γίνει η Ελλάδα το θέρετρο διακοπών τους που μάλιστα δεν θα ανήκει καν στους κατοίκους της και όλες οι μετέπητα κυβερνήσεις τους βοήθησαν να το κάνουν πραγματικότητα

  5. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 10/03/2014 13:41:42

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό !!! Στην φυλακή θα γίνει hit ...

  6. sender avatar
    sender 10/03/2014 13:53:01

    Μοιραίο,καταστροφικό Πασοκ,ο ρόλος του δεν τελειώνει.

  7. Aegean times avatar
    Aegean times 10/03/2014 13:56:58

    Είμαστε βαθύτατα συντετριμένοι από την απώλεια αυτή και θα είμαστε ιδιαίτερα δυστυχείς εάν ο Βενιζέλος δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει σε μία επόμενη κυβέρνηση. Βαρύ το πλήγμα.

  8. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 10/03/2014 14:03:20

    Πωπω βρε παιδιά! Με προβλημάτισε πολύ το άρθρο.... Καταρρέει το καημένο το πασοκ. Τι θα κάνουμε τώρα; Πως θα το στηρίξουμε; Μήπως να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ αντί για ΝΔ; (Ένα αστείο είπα)

  9. riot avatar
    riot 10/03/2014 15:10:18

    Αιωνία του η μνήμη....

  10. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 10/03/2014 17:00:50

    Η κυβέρνηση γιατί αγωνία ? Το πόλυ να κάνει εκλογές !

  11. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 10/03/2014 17:17:39

    Άμα η σωτηρία της χώρας και η ευόδωση των θυσιών μας επαφίενται στην ...καλή διάθεση, το πατριωτικό καθήκον και την ευσυνειδησία των υποστηρικτών του Σημίτη και των χειροκροτητών του λεφτά υπάρχουν, ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ! Plan B επειγόντως και κόψιμο του Γόρδιου δεσμού.

  12. Μαύρος Καβαλάρης avatar
    Μαύρος Καβαλάρης 10/03/2014 17:38:16

    Αληθεύει το παρακάτω; http://www.paraskhnio.gr/o-avramopoylos-stelnei-ton-pagkalo/

  13. Διογένης avatar
    Διογένης 10/03/2014 20:59:16

    Νομίζω ότι αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο ΓΑΠ, ως αποσταθεροποιητικός παράγοντας που ήταν εξαρχής στο ζήτημα της ελληνικής κρίσης, αποφάσισε πολύ απλά να αποσταθεροποιήσει την κυβέρνηση και να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Δηλαδή δεν το αποφάσισε ο ίδιος, αλλά αυτοί, τις εντολές των οποίων εκτελεί. Αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε, η κυβέρνηση έπρεπε να το περιμένει ότι ο ΓΑΠ θα την περίμενε στη γωνία, εάν πετύχαινε. Σε αυτή την περίπτωση, ο Σαμαράς πρέπει να ενεργοποιήσει την "μία και μόνη εξεταστική για το πώς μπήκαμε στο Μνημόνιο". Έχει ακόμη λίγους μήνες μόνον μέχρι να μπορέσει να παραπέμψει τον ΓΑΠ για τα αδικήματα που διέπραξε. Δεν νομίζω να μη δεν βρει συμμάχους στα δεξιά και τα αριστερά για την "μία και μόνη εξεταστική". Η κυβέρνηση δεν χρειάζεται να φοβηθεί, στην έσχατη περίπτωση θα κάνει εκλογές. Η φύση απεχθάνεται το κενό, μέχρι και αυτοδυναμία μπορεί να "χτυπήσει".

    • riot avatar
      riot @ Διογένης 10/03/2014 22:11:27

      Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις (εξεταστική + αυτοδυναμία);

  14. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 10/03/2014 22:44:46

    Η Νέα Ελλάδα με νέους ανθρώπους θα φέρει την υπέρβαση, την αλλαγή, το νέο πολιτικό σύστημα της παραγωγής, της δημιουργίας, της εργασίας, της επιχειρηματικότητας, της καινοτομίας ! Του ήθους, της συνέπειας, του πατριωτισμού, της εθνικής υπερηφάνειας ! Υπομονή ....

  15. martios avatar
    martios 10/03/2014 23:31:36

    Μην ανησυχείτε σε λίγες μέρες η κυβέρνηση θα διασώζεται και με 142 βουλευτές. Όλα πλέον εξηγούνται.