12/05/2010 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ ανακάλυψε την …διαπλοκή(αρχίζει μεγάλος πόλεμος)

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Χάρης Καστανίδης επιτέθηκε από το βήμα της Βουλής εναντίον επιχειρηματιών και έκανε λόγο για αυτούς που απαξιώνουν τους πολιτικούς και δήθεν παριστάνουν τους σωτήρες. «Εμείς πρέπει να το αλλάξουμε το σύστημα, όσοι κουνάνε το δάχτυλο στον πολιτικό κόσμο, προσβάλλουν την ίδια τη Δημοκρατία…» είπε και χωρίς να αναφέρει τον  Πρόεδρο του ΣΕΒ κ. Δασκαλόπουλο στον οποίο απευθύνονταν, πρόσθεσε: «και επειδή άκουσα χθες εκπρόσωπο των επιχειρηματιών, του απαντώ: χόρτασε η ψείρα και βγήκε στο … γιλέκο…»! Επίσης ο κ. Καστανίδης, μίλησε για «διανοούμενος που σιωπούν και μιλάνε όταν έχουν συμφέρον» αλλά και για «επιχειρηματίες που είναι βουτηγμένοι στη διαπλοκή και για χρόνια κατασπαταλούσαν πόρους με την ανοχή κάποιων και τώρα επικαλούνται την ελεύθερη οικονομία…»!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/05/2010 18:01:58

    Μπά κύριε Καστανίδη μας;;;;;;;;;Τώρα βγήκατε απ'το κώμα;;;;;;Ποιό τάχα ν'άναι το φάρμακο της ανάνηψης;;; Ομως κάλλιο αργά παρά ποτέ.Ξέρετε τι λέει η σοφή λαική παροιμία mon excellence ??? Λέει πως οι ξυλιές σε ξένο πισινό,δεν πονάνε.Ελα όμως που τώρα άρχισαν να πέφτουν οι πρώτες και στον δικό σας !!!! Χαλαρώστε λοιπόν,γιά να τις απολαύσετε.

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/05/2010 18:07:02

    Σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου! Ταρζανιές από υπουργό......Είπαμε. Παλιά τους τέχνη κόσκινο. Βγαίνει ένας τους λέει τάχατες κάτι σοβαρό κι εναντίον (των επιχειρηματιών)κάποιων για να εκτονωθούν οι καταστάσεις. Και μετά προς την δόξα τραβά......
    Κυρ Καστανίδη μου άλλος δρόμος υπάρχει για κάτι τέτοιες ταρζανιές κι εσύ δεν τον ξέρεις.......

  3. socrates avatar
    socrates 12/05/2010 19:18:00

    Αντί να απολογούνται για την στενή τους σχέση με τα μεγάλα συμφέροντα (κυρίως ντόπια αλλά και ξένα που τους στηρίζουν τόσα χρόνια) ρίχνουν και κάτι χαζές ατάκες για ξεκάρφωμα, σαν αυτού του χαζοχαρούμενου βλάχου του πεταλωτή.
    Τάχουμε πεί χίλιες φορές.
    Η δύναμη διαφθείρει.
    Η απόλυτη δύναμη διαφθείρει απόλυτα.

  4. aurora3363 avatar
    aurora3363 12/05/2010 19:20:25

    χαχαχαχχαχα... μου ηρθε μια γελοιογραφια στο μυαλο.. Ειναι ενας εργαζομενος μπρατωμενος ενας πολιτικος φλουφλης με "μακρυα χερια" και ενας επιχειρηματιας ζητουλας.Οποτε κοιταγε αλλου ο εργαζομενος εκανε βουτες ο πολιτικος στην τσεπη του και με το αλλο χερι τα εδινε στον ζητουλα. Καποια στιγμη ο εργατης βαζει τα χερια στη τσεπη και καταλαβαινει οτι τον κλεβουν.Γυρναει εξαγριωμενος πισω και βλεπει τους αλλους να σφυριζουν..ερχεται εναντιων τους και τους λεει ΄'κλεφτες" φερτε πισω τα λεφτα μου"!!^^^^Ο ζητουλας λεει "οχι εγω..ο φλουφλης".Και γυριζει ο φλουφλης του ριχνει μια σφαλιαρα λεγοντας"σκασε ρε χορτασε η ψειρα και βγηκε στο γιλεκο"!Και προς τον εργατη:"Σωπα παιδι μου θα τον τακτοποιησω τον αλητη να μαθει να απλωνει τα βρωμοχαιρα του...!!"

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 12/05/2010 19:22:27

    Αστραψε και βροντησε ο κυριος Καστανιδης. Και μετα ξεφουσκωσε...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/05/2010 19:40:16

    Θα συμπεριλάβουμε και τις ENEL, EDF, Iberdrola, Vestas, Veolia, RWE (άσε την Siemens, αυτή είναι γκουβέρνο...) στην λίστα;

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/05/2010 20:09:22

    Ούτε τις παροιμίες μας δεν ξέρει σωστά ο υπουργός. "Χόρτασε η ψείρα και βγήκε στο γιακά" είναι η παροιμία. Εμείς στο χωριό μου έτσι τη λέμε.

    http://www.slang.gr/lemma/show/xortase_i_pseira_kai_bgike_sto_giaka_13443/

    Θραξ Αναρμόδιος

  8. δημητρης avatar
    δημητρης 13/05/2010 09:46:40

    ΜΑΓΚΙΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ. ΔΗΘΕΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
    Ο ΝΙΚΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ; ΣΥΜΦΩΝΕΙ;
    ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΖΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.
    ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΝΤΟΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.