16/05/2012 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ έχει δημοσκόπηση που του δίνει 8%!!!

Με βάση μία έρευνα της κοινής γνώμης που δίνει στο ΠΑΣΟΚ το μαγικό… 8%, η Ιπποκράτους σχεδιάζει την στρατηγική της για τις εκλογές. Χθες το πρωί έγινε σύσκεψη στα κεντρικά γραφεία του κόμματος με τη συμμετοχή των Φώφης Γεννηματά, Κώστα Σκανδαλίδη, Ανδρέα Λοβέρδου, Άννας Διαμαντοπούλου, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, Μίμη Ανδρουλάκη.

Τους παρουσιάσθηκε η έρευνα και να είδαν όλα! Ήταν τόσο απογοητευτικά τα αποτελέσματα που έλεγαν ότι δεν πρέπει να γίνουν εκλογές!!!

Την ίδια ώρα ο Βενιζέλος συνεχίζει να γκρεμίζει το κόμμα για να ελέγχει μετεκλογικά ότι απομείνει. Τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσει την Κεντρική Επιτροπή Συνεδρίου, που θα αναλάβει την οργάνωσή του που θα έχει «συντακτικό χαρακτήρα». Εκεί θα βάλει τη νέα γενιά στελεχών, αλλά και παλαιότερους, προκειμένου να ετοιμάσουν νέα ιδρυτική διακήρυξη - ακόμη και νέο όνομα ή σύμβολα συζητούν.

Παράλληλα θα συστήσει αυθαιρέτως και κατά βούληση κάτι Επιτροπές που θα αντικαταστήσουν τις διαλυμένες νομαρχιακές οργανώσεις του ΠΑΣΟΚ, που δεν δούλεψαν καθόλου στις εκλογές.

Και οι εκλογές; Θα απέχει το κόμμα από τον εκλογικό αγώνα; Ο Βενιζέλος θα ανακοινώσει την Επιτροπή Εκλογικού Αγώνα, λέει ότι ετοιμάζει σποτ και συνθήματα. Αποπνέει όμως έλλειψη έμπνευσης και αγωνιστικής διάθεσης…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 16/05/2012 11:16:27

    Το πασόκ μπήκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

    Τους εύχομαι να πάνε και στο 2,99% έτσι ώστε να μεταμορφωθούν σε ριζοσπαστικό εξωκοινοβουλευτικό κίνημα.

  2. avanti avatar
    avanti 16/05/2012 11:20:37

    Διακυνδυνεύω μιά πρόβλεψη για τα αποτελέσματα των εκλογών της 17 Ιουνίου
    Σύριζα 25%
    ΝΔ 22%
    Ολοι οι υπόλοιποι κάτω από 10%
    Εκτός και εάν πέσει στο τραπέζι η απειλή ότι θα χτυπήσει κομήτης την Ελλάδα εάν δεν .....

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ avanti 16/05/2012 11:41:21

      Θα έβαζα ανάποδα τους δύο πρώτους. Πολύς κόσμος φοβήθηκε και μαζεύεται, έχει αλλάξει το κλίμα τις τελευταίες μέρες. Το βλέπω γύρω μου από ανθρώπους που ψήφισαν Ο,ΤΙ μπορεί να φανταστεί ο καθένας και τώρα σε κοιτάνε και λένε 'καλά, δεν το συζητάμε, νδ'.

  3. Zame avatar
    Zame 16/05/2012 11:22:10

    .. και Πολλα ειναι...αφου δεν βγηκε ακομα στην ανεργια..sorry..στην ομαδα των εισοδηματιων με μηδενικο εισοδημα.

  4. sitting duck avatar
    sitting duck 16/05/2012 11:32:37

    Σωστή η πληροφορία. Μήπως ξέρετε όμως τι ποσοστά έδωσαν για Σύριζα και ΝΔ;

    • Loykas avatar
      Loykas @ sitting duck 16/05/2012 11:49:53

      5 μονάδες κάτω το ΠΑΣΟΚ σε σχέση με τις τελευταίες εκλογές, αντίστοιχη μείωση δίνουν και για την ΝΔ σε αυτή την δημοσκόπηση.

      Εκτόξευση του ΣΥΡΙΖΑ σε εξωπραγματικά νούμερα, αύξηση σε Ανεξάρτητους Έλληνες.

      Θα κάνω μια ευχή: Μην βγεί με αυτοδυναμία ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί την κάτσαμε την βάρκα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Loykas 16/05/2012 13:56:48

        Χαλαρώστε. Εδώ και μερικά χρόνια, ποτέ δεν πιστεύω τα (κατευθυνόμενα) "γκάλοπ". Έπαψα οριστικά να τα πιστεύω από το Μάρτιο του 2008, που δίνανε (δήθεν) στον Τσίπρα 18%.

  5. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 16/05/2012 11:38:37

    Λογικά θα βγούνε δημοσκοπήσεις που τρέχουν από χθες μετά την απόφαση για νέες εκλογές και θα τις έχουν τα κυριακάτικα φύλλα.

  6. Alex avatar
    Alex 16/05/2012 11:42:03

    28% στον ΣΥΡΙΖΑ, 13% στη ΝΔ, 12% σε Καμμένο

    Αυτά γιατί δεν αναφερθήκαν άραγε;

  7. ανετος avatar
    ανετος 16/05/2012 12:22:39

    επεται η ΝΔ ????...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ανετος 16/05/2012 12:57:16

      ΟΧΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟΥΣ
      ΚΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.....

  8. kostis avatar
    kostis 16/05/2012 12:35:03

    μην ακουτε για μεγαλα ποσοστα του ΣΥΡΙΖΑ. Η εκτιμηση μου ειναι εξης. Η Ν.Δ. θα ανεβασει το ποσοστο της 5-6 μοναδες.. Ο ΣΥΡΙΖΑ κεντρο διερχομενων.. Θα παρει απο ΚΚΕ, μικρα κομματα της αριστερας και μερικους του Καμμενου.. Θα του φυγουν ομως ενα ποσοστο ψηφων διαμαρτηριας προς καποιο αστικο κομμα δηλ Ν.Δ. η ΠΑΣΟΚ..Συν πλην θα ειναι περιπου στα ιδια. Το ΚΚΕ θα χασει προς ΣΥΡΙΖΑ.. Ο Καμμενος θα χασει προς Ν.Δ., ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.. Η τελευταια θα ειναι στα ιδια περιπου.. Χανει αλλα κερδιζει.. Κανενα αλλο κομμα δεν θα μπει στην βουλη.. Το ΠΑΣΟΚ θα παρει ποσοστα που πηρε.. Χανει μερικους αριστερα η δεξια, αλλα θα το ψηφισουν καποιοι που δεν πηγαν να ψηφισουν στις τελευταιες εκλογες.. Συμπερασμα.. Υπαρχει κινητικοτητα στο εκλογικο σωμα αλλααλλα ο κοσμος θα ψηφισει ελαφρως συντηριτηκοτερα

    • S.P. avatar
      S.P. @ kostis 16/05/2012 14:45:02

      Σαν να έχετε δίκιο!!!

  9. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 16/05/2012 13:47:07

    Ας κάνουν επιτελους κάτι καλό για τον τόπο.
    Μπορούν απλά να πάνε στον αγύριστο και να μείνουν εκεί;

    Αρκετά. Την ανοησία τους θα την πληρώνουν τα παιδιά των παιδιών μας.

    Φτάνει πια με τον κάθε Βενιζέλο, τον κάθε Παπανδρέου, τον κάθε Πάγκαλο.
    Ας περιμένουν την ιστορία να τους κρίνει. Τίποτε άλλο.

  10. Darki avatar
    Darki 16/05/2012 13:58:52

    30% Aνετα η ΝΔ.Και πεστε οτι ονειροβατω.Αλλα εδω θαμαι και θα χοροπηδαω.Στην πιατσα ειμαι και βλεπω.Κατι Καμμενους και λοιπα,θα τους παρει ο διαβολος.Οι δευτερες εκλογες θαχουν πολωση ,αλλα και συσπειρωση.

    • Loykas avatar
      Loykas @ Darki 16/05/2012 15:23:41

      Πόσα εκατοντάδες παρόμοια posts γραφτήκαν πριν τις προηγούμενες εκλογες. Η διαφορά είναι οτι λέγανε για 35% και φτάσαμε στο 19% !

  11. μαρτ avatar
    μαρτ 16/05/2012 14:39:18

    κάποτε οι γονείς θα πρέπει να πάψουν να κάνουν ότι τους κατεβαίνει στο κεφάλι στο όνομα των παιδιών τους.τα είδαμε τα χαιρια της εμπειρης γερουσίας του τόπου.χορτασαμε σοφία.ας ανακαλύψουν κανένα φαΐ από χαρτί γιατί μόνο τέτοια μπαινουν στα σπίτια μας τελευταία.αν σας μοιάζουν τα παιδιά σας μην το παίζετε αυθεντίες.ρωτήστε τα τι θέλουν.ένας 20χρονος με ίντερνετ που δεν έζησε χούντα κ μεταπολίτευση είναι πολύ πιο ενημερωμένος κ έχει πολύ πιο καθαρή σκέψη από έναν 50αρη που διαβάζει λαμπρακη,παπαχελά και βλέπει μπόμπολας.
    γενικά θα πρέπει να ποινικοποιηθεί η οποιαδήποτε κίνηση εκτός γονικής μέριμνας που κάνει κάθε γονιός για το παιδί του.είστε πολύ ανώριμοι για να πιανετε τα παιδιά σας στο στόμα σας.