#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2010 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ... «Νότια Μακεδονία» ταιριάζει στο πλαίσιο των επιδιώξεων του ΠΑΣΟΚ για την Ελλάδα



(Ανανεωμένο) Το «Βόρεια Μακεδονία» ταιριάζει στο πλαίσιο των επιδιώξεων της Ελλάδας για ένα όνομα με γεωγραφικό προσδιορισμό έναντι όλων, που θα αποτυπώνει την πραγματικότητα, εκτιμά ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών Δημήτρης Δρούτσας για το ζήτημα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, σε συνέντευξή του στη εφημερίδα Real News.

Κληθείς να σχολιάσει τις πληροφορίες ότι επίκειται κατάθεση νέας πρότασης από τον Μάθιου Νίμιτς και το κατά πόσο το «Βόρεια Μακεδονία» είναι ένα καλό όνομα, ο κ. Δρούτσας απάντησε:

«Όλα αυτά τα χρόνια, διαδοχικές ηγεσίες στα Σκόπια απέφευγαν τη διαπραγμάτευση και έπαιζαν "κρυφτούλι" πίσω από τις προτάσεις του κ. Νίμιτς. Τα παιχνίδια τέλειωσαν. Μιλάμε ξεκάθαρα, κάνουμε το βήμα που μας αναλογεί και λέμε σε όλους ότι η Ελλάδα θέλει λύση. Και θέλουμε λύση άμεσα. Μπορούμε να φτάσουμε σε λύση, αλλά χρειάζεται πολιτική βούληση και από τα Σκόπια. Είμαστε σαφείς: Ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό έναντι όλων. Γεωγραφικό προσδιορισμό που θα αποτυπώνει την πραγματικότητα και έναντι όλων ώστε να πάψει το "κρυφτούλι" και να δοθεί οριστική λύση».

«Το "Βόρεια Μακεδονία"», συνεχίζει ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών, «ταιριάζει στο πλαίσιο της λύσης που περιγράφω. Εάν ο κ. Γκρούεφσκι το απορρίπτει, ας εξηγήσει εκείνος στο λαό του, γιατί του στερεί την ευρωπαϊκή του προοπτική, τη στιγμή που όλες οι υπόλοιπες χώρες των Βαλκανίων προοδεύουν στην ευρωπαϊκή τους πορεία».

Ερωτηθείς αν ενδεχόμενη αποδοχή του ονόματος Β.Μακεδονία από την κυβέρνηση Γκρούεφσκι σημαίνει ότι θα χρειαστεί συνταγματική αναθεώρηση στην ΠΓΔΜ, ο κ. Δρούτσας ήταν σαφής: «Τα παιχνίδια πρέπει να πάψουν. Το μήνυμά μας είναι σταθερά θετικό και ελπίζουμε να φτάσουμε σε λύση κοινά αποδεκτή. Η λύση στην οποία θα συμφωνήσουμε θα πρέπει να τύχει καθολικής και απόλυτης εφαρμογής. Εάν γνήσια εφαρμογή σημαίνει συνταγματική αλλαγή, τότε αυτό θα πρέπει να γίνει».

Εξάλλου ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών απέρριψε κατηγορηματικά τα περί πιέσεων της Ουάσινγκτον για να κλείσει το θέμα της ονομασίας και να ενταχθούν τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ. «Υπήρξε όντως περίοδος που η Ελλάδα δεχόταν έντονες πιέσεις και, δυστυχώς, η παθητική στάση που χαρακτήριζε την εξωτερική πολιτική της χώρας τα τελευταία χρόνια επέτρεψε κάτι τέτοιο. Χρειάστηκε πολλή και συστηματική δουλειά, για να αντιστρέψουμε το κλίμα», τόνισε ο κ. Δρούτσας και πρόσθεσε: «Δεν επιλέγω τυχαία τις λέξεις μου. Μόλις σας περιέγραψα τη θέση μας, χωρίς περικοκλάδες, αστερίσκους και υποπεριπτώσεις. Μερίδα του ελληνικού Τύπου μου καταλογίζει ότι επαναλαμβάνω τις ίδιες θέσεις, την ίδια ρητορική. Μόνο που έτσι κερδίζονται οι διπλωματικές μάχες, όχι με παλινδρομήσεις. Σήμερα οι εταίροι και οι σύμμαχοί μας ακούνε την Ελλάδα με μεγάλη προσοχή και έχουν καταλάβει τις θέσεις μας. Κι αυτό είναι μια επιτυχία που δεν πρέπει να παραγνωρίσουμε».

 

Κληθείς να σχολιάσει τέλος την ανησυχία που εκφράζεται ότι η Ελλάδα διαπραγματεύεται τα εθνικά της συμφέροντα από θέση αδυναμίας, ο κ. Δρούτσας απάντησε:

«Δεν είμαστε αδύναμοι. Είμαστε μια δυνατή χώρα που έκανε για πολλά χρόνια λάθος επιλογές. Διαβρώθηκε η κοινωνική συνοχή, η κοινή μας δέσμευση για το μέλλον της πατρίδας μας, το όραμα για τη θέση της χώρας μας στον κόσμο. Θα ήμασταν αδύναμη χώρα εάν εγκαταλείπαμε την προσπάθεια μπροστά στις προκλήσεις. Όμως δεν το κάναμε. Αντίθετα, σηκώσαμε τα μανίκια και αποφασίσαμε να δώσουμε τη μάχη, από την οποία -είμαι πεπεισμένος- θα βγούμε πιο δυνατοί. Όταν μιλάς καθαρά και αποφασιστικά, όταν ξέρεις τι θέλεις, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Η Ελλάδα έχει την εσωτερική δύναμη να ανταποκριθεί στις προκλήσεις.. Δεν “ξεμπερδέψαμε” ακόμα, αλλά το καράβι έπαψε να είναι ακυβέρνητο».

(απο το http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1798578)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ellen avatar
    ellen 03/04/2010 16:32:20

    δλδ για να παω εγω στην Αλεξανδρουπολη η στην φλωρινα τι θα λεω; οτι παω στη νοτια Μακεδονια;
    αντε τελικα και @$%!*^$&* με τις δηλωσεις και τα μηνυμα τα τους...

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ στις καρδιες και στην Πατριδα μας!

  2. nbechr avatar
    nbechr 03/04/2010 17:07:32

    Η γνωστή τακτική . Τα λέω στην νύφη να τ' ακούει η πεθερά ........

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 03/04/2010 17:20:49

    Ε,αφού η Μακεδονία μας,δεν θα λέγεται Νότια Fyrom,πάλι καλά.

  4. nancy avatar
    nancy 03/04/2010 18:29:15

    Ρίχνοντας το μπαλάκι στον Γκρούεφσκι έχει το άλλοθι οτι έκανε ότι μπορούσε για τα συμφέροντά μας ο προδότης. Να το καταπιούμε... Να δούμε τις θέσεις των κομμάτων.

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 03/04/2010 18:52:29

    Βόρεια να πούνε την Χαριλάου Τρικούπη

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 03/04/2010 19:31:22

    Δρουτσα πες μας αν η Βορεια Μακεδονια θα ειναι ERGA OMNES η οχι για να συνεννοουμεθα.

  7. occultists avatar
    occultists 03/04/2010 19:39:13

    Ε! με την στήριξη της αριστεράς, του Μητσοτάκουλα και της κόρης του, θα καταπιούμαι την αναφορά στην λέξη ""Μακεδονία"" παρά την ρητή δέσμευση των πολιτικών αρχηγών υπό τον Κ.Κ τον Α΄. Αλήθεια, εκείνο το δεκανίκι, ο Καρατζαφέρης που παρα λίγο να με τουμπάρει με τις ''πατριωτικές'' κορώνες του, τι γνώμη έχει;;;

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ occultists 04/04/2010 20:04:34

      Ο ΚαρατζαΠΑIΡΝΕΙΣ (Τrade Μark Βλαχάκης) είναι ο πρώτος που μίλησε για ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ πριν σχεδόν ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. Ο Μητσοτακοδράκοuλας είχε βρεί απο καιρό τον άξιο συνεχιστή του αλλα αδυνατούσαμε να το καταλάβουμε τότε.

      Αναρωτιέμαι γιατί άραγε Βόρεια Μακεδονία..άρα Νότια Μακεδονία η κανονική Μακεδονία..ίσως γιατί μετά τον Καλικρατη και τις πιθανές αναθεωρήσεις του, θα δημιουργηθούν τέτοια πολιτισμικά εκτρώματα που οι Μακεδόνες και ιδίως μάλλον οι Θεσσαλονικείς θα πρέπει να έχουν τη φοβέρα να ΜΗΝ απειλήσουν με το μόνο όπλο που θα τους εχει απομείνει και αυτό θα είναι η απειλή μιάς διάσπασης απο το κεντρικό Κράτος, όπως θα μπορούν ναπράξουν οι Κρητικοί ή οι Κερκυραίοι και το κεντρικό Κράτος θα αναγκαστεί να σκάσει ώστε να κάνει τα χατήρια τους και να μην τους παραζορίζει. Όταν λέμε Κράτος, ενούμε απο αυτό που θα απομείνει απ' αυτό που ξέραμε ως Ελλάδα, δηλαδή τη ΠΑΣΟΚEΛΛΑΔΑ με τους ΠΑΠΑΝΔΡΕΛΛΗΝEΣ. Αρα ας τους βάλουμε μια Βόρεια Μακεδονία μπαμπούλα να φοβούνται και κάθονται σαν καλά παιδιά και οταν ξεχάσουν εντελώς τα περι Ελληνισμού ενώνουμε τις δυο Μακεδονίες και φτιάχνουμε ενα ανεξάρτητο Κράτος.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ occultists 04/04/2010 20:07:37

      Ο Καρατζαφέρης είναι ο πρώτος που μίλησε για ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ πριν σχεδόν ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. Ο Μήτσουλας είχε βρεί απο καιρό τον άξιο συνεχιστή του αλλα αδυνατούσαμε να το καταλάβουμε τότε.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ paratiritis2000 05/04/2010 20:33:22

        Ήταν ανέκαθεν επιστρατευμένος από τον επίτιμο! Προκαλούσε διαρκώς τη διαγραφή του, γι αυτό και όταν ο Καραμανλής δεν του έκανε τη χάρη, αναγκάστηκε να αναφερθεί μέχρι και στη "Σαλώμη"... για να την επιτύχει! Είχε αναλάβει εργολαβικά από το 2000, να "δουλέψει" κατά της εκλογής της Ν.Δ. του Καραμανλή. Μετά το 2004, παρίστανε τον συγκάτοικο στην πολυκατοικία, σίγουρος ότι θα έρθει η ώρα, που θα περάσει το οικοδόμημα στα χέρια της Ντόρας. Τώρα δεν τον χωράει ο τόπος και σαν αγρίμι έχει "μετακομίσει" κρυφά στη φωλιά του "κούκου", καταστρώνοντας μαζί το επόμενο σχέδιο της έξωσης του Αντώνη! Αν άκουγε Ο Θεός τα κοράκια...

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 03/04/2010 19:57:15

    occultists,Το δεκανίκι,αδυνατεί ακόμη να εκφράσει άποψη,γιατί με τούτα και με κείνα,κάτι οι γιορτές,κάτι τα ταξίδια,κάτι οι επιδιορθώσεις της αλυσίδας του ποδηλάτου,δεν κατάφερε να πάρει γραμμή από την Ιπποκράτους ή από το opengov.Αναμείνατε στο ακουστικό σας....

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/04/2010 20:25:26

    Τόσο νέος,νά πάη χαμένος!Κρίμα δέν εἶναι;

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 03/04/2010 20:48:51

    Το μόνο καλό είναι πως δε συμβιβάζονται οι σκοπιανοί και ελπίζω να συνεχίσουν να τηρούν σκληρή στάση μέχρι να διαλυθούν ή να βρούμε εμείς κάποιον της προκοπής.

    • AGR avatar
      AGR @ πολίτης 06/04/2010 02:11:23

      Αυτό είναι ένα καλό έσχατο σχέδιο, πράγματι! Κοίτα που φτάσαμε όμως, ε? Να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στη ξεροκεφαλιά του τελευταίου φασισταριού-τυρράνου των Βαλκανίων, του Νικολά!!!

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/04/2010 20:58:48

    Να σας θυμήσω ότι το αγνό πατριωτικό κόμμα τής Νέας Δημοκρατίας, επί τού ντεμέκ Μακεδόνα πρωθυπουργού Κωνσταντίνου "Μπαϊρακτάρη" Καραμανλή, και δια στόματος Πέτρου Μολυβιάτη, είχε αποδεχτεί την ονομασία "Δημοκρατία της Μακεδονίας - Σκόπια".

    Κι αυτό, ΠΡΙΝ αναλάβει η Ντόρα το Υπουργείο Εξωτερικών.

    Με αυτά τα δεδομένα, οποιαδήποτε άλλη ονομασία μετά το απόλυτο ξεπούλημα των εθνικών θεμάτων επί κυβερνήσεως Τζαμπαμάγκα, είναι κέρδος για την Ελλάδα.

    Κι αυτά σας τα λέω εγώ που είμαι Θεσσαλονικιός και Μακεδόνας, ψηφοφόρος τής ΝΔ ως το 2004, που δεν ψήφισα ποτέ ΠΑΣΟΚ και που σιχαίνομαι τη Δρακουλίνα όσο όλοι σας.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Στέργιος 03/04/2010 22:45:41

      Είμαι άσπρος,μικρός και στρογγυλός,αλλά δεν είμαι ασπιρίνη.Είμαι μακρύς,κίτρινος,με σπαγγάκι και λεπτός, αλλά κερί δεν είμαι.Είμαι μαύρος κα καυτός,αλλά κάρβουνο δεν είμαι.Τι είμαι;;;;
      Απάντηση στο κουίζ:(Multiple choise):α)Είμαι Πασόκος κοψοχέρης; Β)Είμαι Πασόκος,αλλά ντρέπομαι να το πώ; γ)Είμαι ανεμοδούρα;ή μήπως δ)είμαι απλώς......;
      Σημ:Η σωστή απάντηση,κερδίζει μιά νταμιντζάνα βατραχόζουμο και ένα κουπόνι συμμετοχής στην εβδομάδα της ρόζ καλτσοδέτας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Στέργιος 04/04/2010 13:01:04

      Καθε ζητημα εχει την προιστορια του και δεν μπορει να γινονται αλματα παρα μονο μετα απο προετοιμασια.
      Το ονομα Δημοκρατια της Μακεδονιας - Σκοπια κυκλοφορουσε απο την εποχη Σημιτη.
      Αυτο το ονομα βρηκε πανω στο τραπεζι Νιμιτς η ΝΔ το 2004 και το δεχθηκε ως βαση συζητησης οργανωνοντας καλυτερα τις θεσεις της σταδιακα.
      Με τη δραστηριοτητα και της "Δρακουλινας" αλλα και του Καραμανλη φθασαμε στο βετο του Βουκουρεστιου οπου η κατασταση με την αποφαση του ΝΑΤΟ γυρισε υπερ της Ελλαδος και απο τοτε συζητουνται ονοματα τυπου Βορεια Μακεδονια και τα ονοματα - παυλες εχουν φυγει.

      • billyraf avatar
        billyraf @ ψυχραιμια 04/04/2010 19:11:06

        Ώρες ώρες η ακρίβεια της αναλυσής σου είναι εντυπωσιακή.
        Συγχαρητήρια.
        Καλό Πάσχα σε όλους

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/04/2010 14:20:52

        Συγγνώμη, το "ακρίβεια της ανάλυσης" πιάνει και το ότι στο Βουκουρέστι φτάσαμε με τη "δραστηριότητα της Δρακουλίνας";;; Αχαχαχααααχαχαχα. Καγχασμός χωρίς τέλος. Είπαμε ρε Ψυχραιμία ότι είσαι ντορικός αλλά όχι και έτσι.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 04/04/2010 13:41:22

      Μωρέ ας μη θόλωνε ο καλός Θεός τα μυαλά των Σκοπιανών το 2005, θα σας έλεγα εγώ τι βάση συζήτησης και τι σταδιακη οργάνωση θα είχαμε τώρα.

      Σπάρτακε, αν είμαι κοψοχέρης, είμαι κοψοχέρης τής ΝΔ. Ακόμα μουτζώνω τον εαυτό μου που ψήφιζα ΝΔ ως και το 2004.

      Όσο για το ΠΑΣΟΚ, δεν το ψήφισα ποτέ, κι έτσι αμαρτίαν ουκ έχω. Φαντάζεσαι, όμως, να είχαν κάνει δεκτά τα Σκόπια την πρόταση Καραμανλή-Μολυβιάτη για "Δημοκρατία τής Μακεδονίας - Σκόπια"; Θα είχε ξεπουλήσει το όνομα η κυβέρνηση που είχα τότε ψηφίσει κι εγώ!

      • Fotini avatar
        Fotini @ Στέργιος 04/04/2010 22:26:01

        ΣΠΑΡΤΑΚΕ,

        Εισαι πραγματικα απολαυστικοτατος και εξαντλητικα ΕΥΣΤΟΧΟΣ σε ολα τα σχολια σου!!!! Σταγονες δροσιας στην ΓΑΠια λαιλαπα. . .Σ΄ ευχαριστω! Η πιο πιστη σου αναγνωστρια.

        Χιστος Ανεστη!

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Στέργιος 05/04/2010 08:44:22

        FOTINI,αληθώς ο Κύριος.(Θερμές ευχαριστίες.Το ...καλάμι μου έχει σπάσει,αλλά έχει ο Θεός.Θα βρώ άλλο).

  12. PAPAS avatar
    PAPAS 03/04/2010 21:30:46

    PRODOTES STA SPITIA SAS.
    MAKEDONIA EINAI MIA.

  13. Demos avatar
    Demos 04/04/2010 09:45:59

    Αληθεύει ότι ο ΓΑΠ και ο Δρούτσας συζητούν με την ΕΕ για την ΑΦΑΙΡΕΣΗ του Σταυρού από την σημαία μας;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Demos 05/04/2010 08:46:43

      Αληθεύει ότι στη θέση του Σταυρού,θα μπεί ...ο αχινός;;;(ο Πράσινος Ηλιος,ντέέέέ΄).

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Demos 06/04/2010 01:59:08

      Με όλα αυτά που έχουμε δει μεσ' το εξάμηνο, τίποτα δεν μου φαίνεται πια απίθανο!

  14. Demos avatar
    Demos 04/04/2010 09:49:47

    Και ένας σύνδεσμος για να γελάσουμε και λίγο:
    http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1977009,00.html

    • evro avatar
      evro @ Demos 04/04/2010 12:19:45

      "I think Europe is in a transition," he says. "I'd say it's gone from being a peace project to being a ... prototype for a globalized society." He would like to lead the way. But first, there's a crisis to deal with.

      καθως βλεπεις δε χανει ποτε το στοχο απο τα ματια, ο οποιος ειναι "η Ευρωπη να γινει το πρωτοτυπο μοντελο μιας παγκοσμιοποιημενης κοινωνιας"
      για να προσγειωθουν και οι τελευταιοι που ομιλουν για διακενα... και για ιδεοληψιες
      γι αυτο δεν εχει σταματησει ουτε στιγμη η αθροα διεισδυση λαθρομεταναστων απο ολα τα μηκη και τα πλατη της γης
      για να δημιουργηθουν πολλες μειονοτητες και να σβησουν την Ελλαδα απο το χαρτη

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/04/2010 13:49:37

    Δεν είμαι ειδικός, αλλά για μένα η ιδανική γραμμή υπεράσπισης τού ονόματος τής Μακεδονίας έχει ως εξής:

    Καταγγέλλουμε τα Σκόπια επισήμως για τις άπειρες φορές που έχουν παραβιάσει την ενδιάμεση συμφωνία.

    Δίνουμε βήμα μέσω των ελληνικών αντιπροσωπειών σε ΕΕ, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ, κλπ, στους Αλβανούς των Σκοπίων, που αποτελούν το αόρατο 30% τού συνολικού πληθυσμού της χώρας.

    Μετά βγαίνουμε με μια δυνατή καμπάνια προς τα έξω και λέμε: Πώς είναι δυνατόν μια χώρα που είναι 60% Σκοπιανοί, 30% Αλβανοί και 10% άλλες μειονότητες, να θέλει να φέρει την εθνική ονομασία τού 60%;

    Και να απαιτήσουμε μη-εθνική, γεωγραφική ονομασία για τα Σκόπια, που θα χαρακτηρίζει και δεν θα αποκλείει το 40% των μη-Σλάβων γηγενών: Δημοκρατία τού Βαρδάρη, Κεντρική Βαλκανική Δημοκρατία, κλπ.

    Σε 10-15 χρόνια, οι Σλάβοι στα Σκόπια θα πέσουν κάτω από το 50% του πληθυσμού. Σε 20-25 χρόνια, οι Αλβανοί ως ποσοστό θα έρθουν στα ίσα τους με τους Σλάβους. Αν τα Σκόπια επιμένουν να αυτοχαρακτηρίζονται ως εθνικό κράτος ακόμη κι όταν θα έχουν 60% μειονότητες, τότε θα διαλυθούν εις τα εξ ων συνετέθησαν. Αν οι ηγέτες των Σκοπίων επιθυμούν η χώρα τους να έχει ζωή σε ορίζοντα δεκαετιών και να μην αναφλεγεί σαν μια μίνι Γιουγκοσλαβία, πρέπει να απαιτήσουν το μη-εθνικό, γεωγραφικό όνομα. Αλλιώς, ας ονομαστούν από τώρα Κόσοβο 2, να τελειώνουμε.

    • man8os avatar
      man8os @ Στέργιος 04/04/2010 15:56:22

      Συμφωνώ, ντροπή στον Δρούτσα.

  16. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 05/04/2010 00:18:56

    Χριστός Ανέστη!
    Αποδεικνύεται ότι το Υπουργείο Χαζοχαρούμενων - ή Εξωτερικών αν προτιμάτε - συνεχίζει απαρέγκλιτα την "εθνική κόκκινη γραμμή" (Θεέ μου, τί αμερικανιά!) στα κρίσιμα εξωτερικά ζητήματα. Ο τυπάκος ονόματι Von Droutsas, ο επικεφαλής του Υπουργείου, αυτοπροσδιοριζόμενος ως Γιώργος και Πρωθυπουργός συνάμα και ο easy rider Κουβέλης, συνεχίζουν το "έργο" (ο Θεός να το κάνει) της χαρωπής Θεοδώρας Μητσοτάκη, με άλλα λόγια το ξεπούλημα οτιδήποτε ελληνικού. Άξιοι!

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 05/04/2010 08:59:08

      Πλούταρχε Λευκαδίτη,το δράμα του Ελληνισμού,είναι ότι κάποιοι λίγοι,προσκυνούν ακόμα την Παναγιά την Κνίτισσα την Κοκκινοκρατούσα,κάποιοι άλλοι ορκίζονται πίστην και υποταγήν στον Saint Kissinger τον μυροβλήτη και κάποιοι άλλοι,ασπάζονται περιπαθώς, την αγία Θάλεια την Φαρμακοποτίστρα. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι 'πολύτιμοι ολίγοι',που προσκυνούν την ΠΑΝΑΓΙΑ και τον ΣΤΑΥΡΟ,υποκλίνονται στη Σημαία μας κι εξακολουθούν να δακρύζουν στο άκουσμα του Εθνικού μας Υμνου.Η Ελλάδα,ποτέ δεν πεθαίνει.

  17. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/04/2010 13:15:02

    Φίλοι μου, Χριστός Ανέστη! Ας ευχηθούμε όλοι, με δυνατή προσευχή να μην τελειώσουν την Πατρίδα, γιατί ψυχανεμίζομαι ότι εκεί το πάνε!
    Τουλάχιστον ιστορικά, έχει καταφέρει να ξαναγεννηθεί από τις στάχτες της!

    Τα προεκλογικά ψέματα του πρωθυπουργού, που ασφαλώς ήξερε τα πάντα, ήταν ή όχι μια βρώμικη μέθοδος κατάληψης της εξουσίας;
    Διέψευδε ψευδόμενος τον Καραμανλή, που επιτέλους παραδέχθηκε την τραγική κατάσταση της οικονομίας και εξήγγειλε προεκλογικά σκληρά μέτρα;
    Η αδικαιολόγητη καθυστέρηση στη λήψη μέτρων, μας έβαλε ακόμα πιο βαθειά στο λάκκο ή έτσι νομίζουμε κάποιοι αφελείς;
    Η κατάργηση υπουργείων που ενίσχυαν τα Εθνικά μας ζητήματα, γιατί άραγε να γίνει από τη συγκεκριμένη κυβέρνηση; Μακεδονία και Αιγαίο μας λένε εν τέλει κάτι;
    Εμείς «διά δημοψηφίσματος» του ζητήσαμε να βάλει τη γνωστή και μη εξαιρετέα κα Δραγώνα ως Ειδική Γραμματέα, στο αναμφίβολα σπουδαιότερο υπουργείο αυτό της ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ; Βασικός στόχος αυτού του υπουργείου είναι η Ποιότητα του Ανθρώπου, ως αυριανού πολίτη;
    Η απάλειψη του ορισμού «Εθνική» από το ΠΑΙΔΕΙΑΣ και το ΑΜΥΝΑΣ, γιατί άραγε έγινε πάραυτα από τον τίτλο αυτών των δύο σημαντικότατων υπουργείων, για τον Ελληνισμό;
    Η απάντηση του πρωθυπουργού, στα επαίσχυντα Γερμανικά δημοσιεύματα σχετικά με πώληση νησιών μας, έπρεπε να είναι πως «αυτό δεν λύνει το πρόβλημα» ;
    Δηλαδή ΑΝ το έλυνε τί;;;
    Ήταν ή όχι ο σημερινός πρωθυπουργός υπέρμαχος του κατάπτυστου Σχεδίου Ανάν, ή του κολλήσαμε τη ρετσινιά εμείς, από εμπάθεια;
    Ήταν ο Γιώργος σημαντικός υπουργός των κυβερνήσεων Σημίτη, όταν γκριζάρανε το Αιγαίο μας; Ήταν όταν υπογράφτηκε η συνθήκη της Λισαβόνας; Ήταν όταν παραδόθηκε ο ηγέτης του Κουρδικού έθνους στους εχθρούς του; Διαμαρτυρήθηκε ποτέ για τίποτα; Καλώς ή κακώς θυμάμαι, ότι σε κάτι τέτοιες «δύσκολες» στιγμές έλειπε σε ταξίδια στο εξωτερικό;
    Είναι η παρούσα κυβέρνηση που με τον απαράδεκτο, για την πλειονότητα των Ελλήνων νόμο περί απόδοσης ιθαγένειας, επιχειρεί να αλλοιώσει το εκλογικό σώμα και κατ’ επέκταση την εθνική συνοχή στην χώρα μας;
    Έχει μήπως ο κος Δρούτσας πει και τίποτα άλλο, σχετικό με την Εθνική μας κυριαρχία, που να μας δείχνει με σαφήνεια τις "αγαθές" προθέσεις του;

    Για τον επίτιμο και την κόρη του, τα πιστεύω τους και το πώς τα έχουν διακηρύξει και υπερασπιστεί, είναι γνωστότατα! Να είναι καλά εκείνο το ανθρώπινο ποτάμι της 29ης Νοεμβρίου, που απέτρεψε την "σύμπνοια" πρωθυπουργού και αρχηγού αξιωματικής αντιπολίτευσης, γιατί ποιος ξέρει πόσα άλλα θα μας είχαν προκύψειακόμα!

    Για τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ, μετά την αποκάλυψή του ως γνησίου πολιτικού τέκνου του επιτίμου, θαρρώ πως στο εξής θα βάζει πλάτη, σε ό, τι του ζητάει ο μέντοράς του και η "ομογάλακτη" αδελφή του Ντόρα! Ως εκεί, γιατί δεν βλέπω τίποτα παραπέρα.

    Για τα "αντικειμενικά" ΜΜΕ, θα συνεχίσουν ασφαλώς να μας αποδεικνύουν πόσο εύκολα μπορούν να μας κάνουν την νύχτα-μέρα!

    Φίλοι μου, σταυρώνουν την Πατρίδα με πολλά καρφιά! Ας παλέψουμε για όσα ιερά και όσια μας κληροδότησαν οι πρόγονοί μας! Το χρωστάμε στους αγώνες τους και στα πάθη τους! Αληθώς Ανέστη!

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Αφροδίτη 06/04/2010 02:06:08

      Αφροδίτη, προσυπογράφω!

  18. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 13:41:22

    Του ΠΑΣΟΚ μπορεί δεν ταιριάζει σε άλλους.

  19. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/04/2010 14:27:35

    Εντωμεταξύ, παρατηρήσατε ότι ο προσφάτως επανεμφανισθείς fatfat στηρίζει Παπανδρέου;;;!!! Μαθαίνουμε λοιπόν από αυτό τις ακριβείς κινήσεις της Ντόρας Μητσοτάκη.

    Αν θέλει να επιβιώσει ο Σαμαράς στη ΝΔ, πρέπει να διαγράψει τη Ντόρα ΠΑΡΑΥΤΑ. Να μην περιμένει το συνέδριο. Όλοι αυτοί που ετοιμάζονται να του σκάψουν το λάκκο στο συνέδριο πρέπει να πάρουν το μάθημά τους ΤΩΡΑ και να χάσουν την αρχηγό τους. Να μάθουν ότι αν θέλουν να έχουν οποιαδήποτε ελπίδα κομματικής επιβίωσης ο μόνος τρόπος είναι να αναγνωρίσουν πραγματικά (και όχι τυπικά) ως αρχηγό τον Αντώνη. Εν πάση περιπτώσει, έξω από το μαντρί ας κάνουν ότι θέλουν. Να το φτιάξουν το ρημάδι του δικό τους κόμμα να τελειώνουμε.

  20. γιώργος πιπερόπουλος avatar
    γιώργος πιπερόπουλος 06/04/2010 14:27:40

    ΣΚΟΠΙΑΝΟ: Ονομαστική ανοιχτή Ψηφοφορία στη Βουλή!

    (Το Πανελλαδικό ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ Συνιστά ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΗΘΙΚΗ πράξη!)

    Του Καθηγητή ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ

    Τι εννοούσε ο ΥΠΕΞ κ Δρούτσας όταν είπε ότι το «Βόρεια Μακεδονία» είναι «μέσα στα πλαίσια της λύσης που…θέλουμε;»…Θα σας υπενθυμίσω ότι πριν πολλά χρόνια ό τότε ΥΠΕΞ κ Θεόδωρος Πάγκαλος σε επίσκεψή του εδώ στη Θεσσαλονίκη μας είχε υποδείξει, εμφανώς με διδακτική πρόθεση ο συμπαθής και ευτραφής καλός άνθρωπος, «λιγότερη ενασχόληση με τον Μέγα Αλέξανδρο και περισσότερη με τα...τρέχοντα θέματα...»
    Μήπως υφαίνεται ως σάβανο για εμάς τους Μακεδόνες και τη Μακεδονική γη, αυτό που μας είπε ο κ Δρούτσας, που έλεγε ο κ Πάγκαλος, που αποσιώπησε επί 10 χρόνια ο κ Σημίτης, που μάσησε ο «ανηψιός» του Κωνσταντίνου Καραμανλή ως Πρωθυπουργός, και τώρα βγαίνει μπροστά ο Αυστριακής παιδείας κ Δρούτσας επί Πρωθυπουργίας Γιώργου Παπανδρέου σε στυλ «των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...» να μας ανακοινώσει ότι το «Βόρεια Μακεδονία» είναι μέσα στη λύση που…θέλουμε! (Και εάν κάποιοι από εμάς ΔΕΝ θέλουμε;…)
    Επειδή διαθέτω την έξωθεν καλή μαρτυρία ότι έμαθα τα γράμματα που απαιτούνται για να διαβάζει κανείς και τις ίδιες τις γραμμές όπου αραδιάζονται οι κάθε λογής ρήσεις των κάθε λογής εν ενεργεία και «επί τιμή» εθνοπατέρων και εθνομητέρων αλλά και τα διαστήματα ΑΝΑΜΕΣΑ σε αυτές τις γραμμές καταθέτω τη σημερινή μου άποψη με πλήρη γνώση ότι κάποιους θα στενοχωρήσω ...
    Προφανώς για λόγους που εμείς οι Έλληνες ΔΕΝ γνωρίζουμε τόσο οι Ευρωπαίοι εταίροι μας όσο και οι Αμερικανοί το Κρατίδιο των Σκοπίων το αποκαλούν επισήμως εδώ και χρόνια… ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ! (Π¨οσες φορές το επανέλαβε στο Βερολίνο ο τότε Καγκελάριος για να το…εμπεδώσει ο τότε Πρωθυπουργός μας;)
    Στις αρχές της δεκαετίας του 1990 σε βιβλίο που χρησιμοποιώ για μάθημά μου στο μεταπτυχιακό τμήμα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και είναι στην αγγλική γλώσσα διάβασα στο σημείωμα του εκδότη - Mc Graw Hill Book Company τουτέστιν ενός από τους πλέον «βαρβάτους» διεθνώς εκδοτικούς οίκους - ότι ο συγγραφέας του συγκεκριμένου βιβλίου Organizational Behavior καθηγητής Δρ Fred Luthans είχε λέει επισκεφθεί και είχε διδάξει ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ του προγράμματος U.S.A.I.D. σε Πανεπιστήμια της Αλβανίας ( πάει καλά ) και της....άκουσον, άκουσον.... ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ! ( εδώ σίγουρα κάτι δεν πάει καλά ). Με άλλα λόγια ούτε ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος είναι γνωστός για τέτοιου είδους ...λάθη ούτε και η χορηγός της υποτροφίας του συναδέλφου κ Luthans είναι καμία άγνωστη φιλανθρωπικη ή φιλεκπαιδευτική εταιρεία καθώς είναι η United Stateς Agency for International Development ( δηλαδή η Αμερικανική Υπηρεσία Διεθνούς Ανάπτυξης – το «μακρύ χέρι της Παγκοσμιοποίησης»)!
    Πιο επίσημη αναγνώριση των Σκοπίων ως Δημοκρατία της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ πέρα από τη λειτουργία πρεσβείας των ΗΠΑ στα Σκόπια δεν υπάρχει! Αυτά κάνουν οι ξένοι που δυστυχώς ΔΕΝ διαβάζουν ιστορία αλλά κόμικς. Χρειάζεται να κάνουμε το ίδιο και εμείς;
    Σε τι οφείλεται αυτή η συνεχιζόμενη πρεμούρα της αναγνώρισης των ΣΚΟΠΙΩΝ από την ΕΛΛΑΔΑ με όνομα που θα είναι του τύπου ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ;
    Καθώς διαβάζω την ανακοίνωση του κ Δρούτσα διαπιστώνω ότι μάλλον δεν έχει πρόβλημα με την αναγνώριση των Σκοπίων ως ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ…
    Εγώ όμως και αμέτρητοι, Μακεδόνες και Θρακιώτες και Μοραΐτες και Ρουμελιώτες και Θεσσαλοί και Νησιώτες πιστεύω ότι έχουμε πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα με το όνομα ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
    Οι αντιδράσεις μεμονωμένων βουλευτών για το θέμα των Σκοπίων μοιάζει ολοένα και περισσότερο ως απλά και μόνο ένα κακόγουστο επικοινωνιακό πολιτικό παιχνίδι! Πολλοί στους δρόμους ρωτάμε τους άνδρες και τις γυναίκες Βουλευτές που εκλέγονται εδώ στον Ελληνικό Βορρά- Δεν μπορεί να μας θεωρείτε τόσο, μα τόσο αφελείς που να πιστεύετε ότι θα εκτονωθεί ο θυμός μας με μεμονωμένες αντιρρήσεις και διαμαρτυρίες....
    Επειδή στις εκλογές του 1996 είχα τιμηθεί στην Α΄εκλογική περιφέρεια Θεσσαλονίκης με σχεδόν 25,000 σταυρούς (οι τοπικοί μηχανισμοί μου στέρησαν το δικαίωμα να εκλεγώ όπως το ήθελαν οι Σαλονικιοί και για το λόγο αυτό ΔΕΝ συμμετείχα ΠΟΤΕ ξανά σε εκλογικές διαδικασίες μέχρι σήμερ) πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να ζητήσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να γίνει ΑΝΟΙΚΤΗ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ψηφοφορία στη Βουλή των Ελλήνων για το όνομα των Σκοπίων.
    Δεκαετίες ολάκερες η Ελλάδα αρνιόταν να αναγνωρίσει το Κράτος του Ισραήλ πίσω από την επίφαση της «φιλίας μας με τον Αραβικό Σύνδεσμο» και άλλα συναφή ενώ παράλληλα και εμπόριο κάναμε με το Ισραήλ και τους Άραβες και καλές σχέσεις με όλους είχαμε.
    Γιατί πρέπει σώνει και καλά να δώσουμε στους απογόνους του Κίρο Γκλιγκόρωφ την ταυτότητα, την αναγνώριση που απεγνωσμένα ψάχνουν στις «διμερείς» (ανάθεμα την αφέλειά μας…) μεταξύ Ελλάδος και Σκοπιανών ....συνομιλίες;
    Εμάς ως Έθνος δεν μας αρκεί ο προσδιορισμός του FYROM ή της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας. Με τον όρο αυτό στην περασμένη δεκαετία του ΠΑΣΟΚ και την πενταετία της Ν.Δ. και εμπόριο κάναμε και διπλωματικές σχέσεις αναπτύξαμε και βοηθήσαμε τους Σκοπιανούς με πολλούς τρόπους...
    Το τι εισπράξαμε ως αντάλλαγμα….αφήστε το! Τα υπόλοιπα Έθνη έτσι και αλλιώς εδώ και πολλά χρόνια τους αποκαλούν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, αλλά θα ήθελα, έστω και αν χαρακτηριστώ αφελής, να πιστεύω ότι κάπου σε κάποιο σκοτεινό επίπεδο του ατομικού και συλλογικού τους υποσυνείδητου αυτούς που έχουν διαβάσει και σέβονται την ιστορία θα τους τρώνε κάποιες τύψεις...
    Υπάρχει λόγος Κύριοι και Κυρίες - 300 - της Βουλής, (ή, έστω όσοι μένουν αφού αφαιρεθούν οι εκπρόσωποι του ΚΚΕ και του ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ -οι οποίοι από την εποχή της 5ης ολομέλειας του ΚΚΕ και μετά ΔΕΝ είχαν πρόβλημα με το «Μακεδονικό ζήτημα» και τις αξιώσεις παλαιότερα του «συντρόφου» τους Κίρο Γκλιγκόρωφ και τώρα των διαδόχων του να απαλλάξουμε τη Διεθνή Κοινότητα από τις ενοχές της;...
    Εάν υπάρχουν κάποιοι λόγοι τότε γνωστοποιήστε τους και σε μας να το χωνέψουμε!!! Γιατί αποτελεί καταφανή ΕΜΠΑΙΓΜΟ η συνεχιζόμενη μεθόδευση των ΔΙΜΕΡΩΝ συζητήσεων με επικεφαλής τον εκπρόσωπο της Ουάσιγκτον.
    Να προχωρήσει η ΑΝΟΙΧΤΗ, ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ Ψηφοφορία στη Βουλή .
    Φυσικά, το ΜΟΝΟ ΗΘΙΚΟ και ΘΕΜΙΤΟ για μια τέτοιου ιστορικού μεγέθους απόφαση θα ήταν ένα ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ πανελλαδικό ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ( έτσι απλά και μόνο για να δούμε ποιοι στην Ελλάδα αντιλαμβάνονται ότι χρειάζεται να φυλάμε Θερμοπύλες και πώς αξιολογούνται όσοι θυσιάζονται για αυτές πίνοντας το ουίσκι ή τη βότκα από άκρου σε άκρο της Ελλαδικής Επικράτειας…)
    Αλλιώς ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ σύντομα επικαλεσθούν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους και θα μας απαγορεύσουν οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ να έχουμε Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Υπουργείο Μακεδονίας, Αεροδρόμιο Μακεδονίας ή οτιδήποτε άλλο συνδέεται με το Ιστορικό μας όνομα…

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/04/2010 14:50:52

    ΣΠΑΡΤΑΚΕ,
    σοῦ ἔχω ξαναγράψει ὅτι μέ κάνεις νά γελάω καί σέ εὐχαριστῶ γι΄ αὐτό,μιά πού τό γέλιο μακραίνει τήν ζωή καί σπανίζει πλέον.Σάν τήν Φωτεινή σέ διαβάζω ἀνελλιπῶς,so keep up the good job(νά καταλαβαίνη καί τό GAP).

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 06/04/2010 15:18:30

      Κόρρινα,Χριστός Ανέστη και ακολουθεί συντόμως και η Ανάστασις του Εθνους .

  22. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/04/2010 14:50:59

    Οι «ελληνικές» φρυγανιές Elite φτιάχνονται στα Σκόπια, από τη θυγατρική Zitoluks της Elbisco.

    Για του λόγου το αληθές, διαβάστε χαμηλά:

    http://i.imgur.com/f5Hsj.jpg


    http://www.elbisco.gr/diarthrosi.asp

    ZITOLUKS A.D. SCOPJE

    Η ELBISCO Α.Ε. συμμετέχει με ποσοστό 53,72% στο μετοχικό κεφάλαιο της ZITO LUKS A.D. SKOPJE. Αρχικά εισήλθε στο μετοχικό κεφάλαιο της ZITO LUKS A.D. SKOPJE όταν απέκτησε το 51,9% των μετοχών της στις 14.03.2001. Η ZITO LUKS ιδρύθηκε το 1947 και έχει έδρα τα Σκόπια. Κύριο αντικείµενο δραστηριότητας της εταιρίας είναι η παραγωγή και διανοµή ψωµιού, αρτοσκευασµάτων, κατεψυγµένων προϊόντων ζύµης και γλυκισµάτων καθώς και η παραγωγή και πώληση αλεύρων. Το 1985 ξεκίνησε η µερική ιδιωτικοποίηση της εταιρίας, η οποία ολοκληρώθηκε το 1995 οπότε και οι µέτοχοι της πλέον ήταν κατά 100% οι εργαζόµενοι σε αυτήν. Το 1993 η ZITO LUKS κατασκεύασε έναν µύλο αλεύρου, ο οποίος µέχρι σήµερα είναι ο µεγαλύτερος και πιο σύγχρονος, στη FYROM.

    Μέσα στα τελευταία 20 χρόνια η ZITO LUKS AD Skopje αναπτύχθηκε σε µια µοντέρνα βιοµηχανική και εµπορική εταιρία η οποία διαθέτει πλέον στην αγορά µια ευρεία γκάµα προϊόντων, που η ίδια παράγει µε τελευταίας τεχνολογίας µηχανολογικό εξοπλισµό σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις που καλύπτουν όλα τα στάδια παραγωγής (από την αποθήκευση σταριού έως την τελική παρασκευή ψωµιού), ενώ στην συνέχεια µε το δικό της στόλο φορτηγών φροντίζει για την έγκαιρη διανοµή τους στα καταστήµατα και στους πελάτες της εταιρίας.

    Η ZITO LUKS διαθέτει αλυσίδα καταστηµάτων στα Σκόπια µε 33 καταστήµατα (αρτοποιείο και µικρά mini markets). Εκτός από τα ιδιοπαραγόµενα προϊόντα, στο δίκτυο καταστηµάτων της εταιρίας διατίθενται όλα τα προϊόντα της ELBISCO (φρυγανιές, µπισκότα). Παράλληλα µε τη δραστηριοποίησή της στην εγχώρια αγορά, η ZITO LUKS έχει αναπτύξει εξαγωγικές δραστηριότητες στην Ελλάδα, όπου εξάγει τρία είδη φρυγανιάς, καθώς και σε όµορες χώρες. Επίσης, η εταιρία παράγει αποκλειστικά για λογαριασµό της αλυσίδας εστιατορίων Mac Donald, στα Σκόπια, τα ψωµάκια που χρησιµοποιούνται στα προϊόντα της. Η εταιρία διαθέτει το Πιστοποιητικό Ποιότητας ISO 9001 (έκδοση 2000). Το µετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας ανέχεται στα € 29.545.969 διαιρούµενο σε 825.537 µετοχές ονοµαστικής αξίας € 35,79 έκαστη.

  23. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/04/2010 14:52:09

    Οι «ελληνικές» φρυγανιές Elite φτιάχνονται στα Σκόπια, από τη θυγατρική Zitoluks της Elbisco.

    Για του λόγου το αληθές, διαβάστε χαμηλά:

    http://i.imgur.com/f5Hsj.jpg


    http://www.elbisco.gr/diarthrosi.asp

    ZITOLUKS A.D. SCOPJE

    Η ELBISCO Α.Ε. συμμετέχει με ποσοστό 53,72% στο μετοχικό κεφάλαιο της ZITO LUKS A.D. SKOPJE.

  24. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/04/2010 14:52:13

    Στόν Δρούτσα εὔχομαι νά εἶναι ἡ τύχη του ἀνάποδη σάν τό χαμόγελό του.

  25. mara avatar
    mara 06/04/2010 15:43:29

    Αν δεν ήταν ο Καραμανλής να τους παραμυθιάσει παμπόνηρα ότι "υιοθετεί" την σύνθετη ονομασία και να κερδίσει τον χρόνο που ήθελε μέχρι τις 8 Απριλίου 2008, θα βλέπαμε για ποιό βέτο θα μιλάγαμε σήμερα.
    Αν ξέρανε τί σκόπευε να κάνει? Θα τον είχανε ρίξει αστραπιαία...
    Οπότε πώς έπρεπε να ενεργήσει?
    Σίγουρα να βρεί τρόπο να τους παγιδεύσει... (γνωρίζοντας βέβαια ότι μετά, θα ήταν λίγα... τα "ψωμιά" του).
    Ρίσκαρε διπλωματικά, ξεγέλασε τους πάντες, ανέτρεψε κυριολεκτικά διπλωματικούς κανόνες και μόλις πήρανε χαμπάρι (πολύ περισσότερο δε η κυρία...), παραμονές της συνόδου του Βουκουρεστίου, πως ακριβώς τους την είχε "στήσει" την "δουλειά", τρέχανε ΟΛΟΙ και δεν φθάνανε....
    Σε αυτό το θέμα ο Καραμάνλης έγραψε... και ας λέει ο καθένας ότι θέλει.
    Το αποτέλεσμα μετράει και μέτρησε για τον Καραμανλή. Αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους.

  26. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 16:11:12

    mara,προσυπογράφω.Το 'δρυός πεσούσης',δεν χάνει ποτέ την επικαιρότητά του σε τούτο τον τόπο.

    • mara avatar
      mara @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 17:28:27

      ΣΠΑΡΤΑΚΕ και φαντάσου να τα κάνει όλα αυτά ισσοροπώντας κυριολεκτικά σε τεντωμένο σχοινί όταν οι πάντες να τον χτυπάνε σαν λυσσασμένα σκυλιά από το πρωί μέχρι το βράδυ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 17:46:28

      mara,εμείς τι περισσότερο μπορούμε να κάνουμε;Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα βγεί και θα μιλήσει.Το χρωστάει στην παράταξη,σε μάς,στην Ελλάδα,στον εαυτό του.Πάντως,πλανώνται πλάνην οικτράν,οι πρεσβεύοντες πως το κεφάλαιο ΚΚ,έχει κλείσει.

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 18:33:03

      ΣΠΑΡΤΑΚE,

      Εγραψες! Προσυπογραφω. . . το κεφαλαιο ΚΚ δεν εχει κλεισει. Μερικοι εχουν χασει τον υπνο τους γιατι ειναι απροβλεπτος. Some are biting their nails. . .

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 19:22:44

      Fotini,άσε που τους κατέλαβε και τριχοτιλλομανία(ψυχιατρική νόσος,που εκδηλώνεται με τράβηγμα τριχών,επειδή όμως είμαι tres comme il faut,κωλύομαι να γράψω από ποιό ακριβώς σημείο του σώματός τους).

    • mara avatar
      mara @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/04/2010 20:53:09

      ΣΠΑΡΤΑΚΕ, φυσικά και δεν έχει κλείσει το κεφάλαιο Καραμανλής. Αυτό θέλουν κάποιοι γι΄αυτό συνεχίζουν ακόμα και τώρα τα χτυπήματα.
      (κινείται με μαεστρία... τα σημάδια φαίνονται και τα καταλαβαίνουν όσοι τον έχουν μελετήσει ως πολιτική προσωπικότητα)

  27. Penny Kondea avatar
    Penny Kondea 06/04/2010 16:25:45

    Μετά την κορυφαία εθνική μειοδοσία του πατριδεμπόριου στις κατευθυνόμενες ορδές των ισλαμιστών που κατέκλυσαν τη χώρα, οι αχυράνθρωποι του ΠΑ.ΣΟ.Κ ετοιμάζονται ολοταχώς για ανεπίτρεπτες εθνικές παραχωρήσεις που απειλούν ευθύτατα ακόμα και αυτήν την εδαφική ακεραιότητα της χώρας.
    Η κακομούτσουνη και θρασύτατη μαριονέτα τού G.A.P στο υπουργείο εξωτερικών, ο κ. Δρούτσας, επιχειρεί να προκαταβάλει την έκταση της εθνικής υποχώρησης στα βόρεια σύνορά μας, λέγοντας πως η «Βόρεια Μακεδονία» είναι μέσα στις πολιτικές μας επιλογές.

    Δε διστάζει έτσι να βιάσει με τρόπο προκλητικό ΚΑΙ την απόφαση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών υπό τον τότε πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κωνσταντίνο Καραμανλή, αλλά ΚΑΙ την καθολική αντίθεση του λαού στην εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας, ενισχύοντας παράλληλα τις επικίνδυνες αλυτρωτικές διαθέσεις των Σκοπιανών στα βόρεια σύνορά μας. Θα ανεχθούμε ΚΑΙ αυτή την επιχειρούμενη εθνική προδοσία, συνέλληνες??

  28. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/04/2010 16:30:48

    ΣΠΑΡΤΑΚΕ,Ἀληθῶς ἀνέστη!
    Καί εὔχομαι ὁ δρόμος ἀπό τήν Σταύρωσι στήν Ἀνάστασι,νά μην εἶναι μακρὺς.

  29. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 06/04/2010 17:18:42

    Φάκτορα,

    Το "Νότια" πόθεν προέκυψε;

  30. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2010 17:41:43

    Χριστός Ανέστη!

    Η Ελληνική εξωτερική πολιτική θα πρέπει να δωθεί στη Barbie. Περισσότερα θα πετύχουμε στην υπεράσπιση των Εθνικών Συμφερόντων από το GAP και την παρέα του.

  31. Aggelos avatar
    Aggelos 06/04/2010 19:52:16

    Ο σαμαρας δεν θελει βορεια μακεδονια κλπ..
    ειναι υπερ απλα μιας κοινης εναντι ολων ονομασιας συνθετης και βλεπουμε...η μπλε γραμη που ειπε... τη στιγμη που ακομα και ο καρατζαφυρερ ειπε ναι ουσιαστικα στο βορεια μακεδονια..

  32. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/04/2010 10:35:37

    http://olympia.gr/2010/04/07/%ce%b3%ce%b5%cf%89%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%ce%b4%ce%b9%ce%bf%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%ce%b4%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b8%cf%81/
    ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ: ΔΥΤΙΚΗ ΘΡΑΚΗ

  33. Βραχυκέφαλος avatar
    Βραχυκέφαλος 07/04/2010 11:04:10

    Δέν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσθε γιά τό "ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ".Γιά 50 χρόνια αυτή ή χώρα έζησε μέ δύο "αρχές-αξίες",τήν νομημοποίση τών ΑΥΘΕΡΑΙΤΩΝ καί τήν ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ.Ό κύριος αυτός δέν κάνει τίποτε άλλο από τό νά τίς εφαρμόζει.

  34. parastiritis2000 avatar
    parastiritis2000 07/04/2010 22:46:47

    ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!

    http://www.godlikeproductions.com/

    Alexander the Great : Greek or SouthSlav

    http://www.godlikeproductions.com/forum1/message1028505/pg22

    Πρεπει τα λαμογια να εχουν banαρει τις Ελληνικες IP (αλλα δοκιμαστε κι εσεις αν μπορειτε να κανετε post) ειναι Αμερικανικο φορουμ, κι εχει ορμησει το καθε Σκοπιανο απανταχου της Γης και λεει το μακρυ του και το κοντο του!
    Μονο μερικοι της ομογενειας (απο οτι καταλαβα) αμυνονται του Πατριου Εδαφους!