11/10/2008 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Νόμπελ Ειρήνης στον αρχιτέκτονα του Κοσόβου.

Γεμάτο πολιτική σημασία είναι το Νόμπελ Ειρήνης που δόθηκε φέτος. Δόθηκε στον πρώην πρωθυπουργό της Φινλανδίας και βασικό στυλοβάτη της ανεξαρτησίας του Κοσόβου, Μάρτι Αχτισάαρι «για τις προσπάθειες της επίλυσης διεθνών κρίσεων σε πολλές περιοχές του πλανήτη κατά τη διάρκεια δεκαετιών».

Ουσιαστικά όμως, το Νόμπελ Ειρήνης του απονεμήθηκε για τις επίμονες προσπάθειές του και το σχέδιό του που οδήγησαν το Κόσσοβο στην ανεξαρτητοποίηση.  Και βέβαια, η Ρωσία, η οποία διαφώνησε και διαφωνεί έντονα με την ανεξαρτησία της περιοχής, έχει τώρα πολλούς λόγους να χαίρεται.

Άραγε, για το αντεστραμμένο «ρωσικό Κόσσοβο» στον Καύκασο, τη Νότια Οσσετία, δεν πρέπει να δοθεί του χρόνου στον Πούτιν το επόμενο βραβείο Ειρήνης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/10/2008 15:48:07

    Ε το πήρε και ο Κίσσινγκερ.
    Τούτος δώ είναι ΄περιστέρι΄μπροστά του.
    Η Ακαδημία είναι πραγματικά ΄ανεξάρτητη΄ όπως και στά Νόμπελ Λογοτεχνίας....
    Το έδοσαν σε έναν μέτριο συγραφέα αντί να τιμήσουν τον Philip Roth,πού είναι απο τούς σημαντικότερους εν ζωή Αμερικανούς συγγραφείς...
    Αλλά ο Roth έχει μερικά ΄στραβά΄πού η Ακαδημία δέν μπορεί νά τά χωνέψει..
    Αντε με το καλό και στην Κοντολίζα Ράϊχ το επόμενο, τώρα πού θά αποστρετευτεί.

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 11/10/2008 19:04:05

    Στην Ελλαδα δινετε μεγαλη σημασια στις -καθαρα πολιτικες-αυτες βλακειες. Ειναι ειδος θρησκειας που συγκατοικει με τις υπολοιπες, την ορθοδοξια, το Χαρβαρντ, τα Ιεροσολυμα, το αγια μυρα κ.α. Το Νομπελ ειναι οπως το δολλαριο. Ειναι legal tender μονο. Αλλα τι να περιμενει κανεις απο μια χωρα που ηδονιζεται με ο,τι δηοτε ξενο. Δειτε τα ονοματα σας μονο. Μεταπρατες σε ολα.

  3. t avatar
    t 11/10/2008 19:07:08

    Αλλαγές στη δέσμη προτάσεων του κ. Μάθιου Νίμιτς, υπέρ της FYROM, για το πρόβλημα της ονομασίας ζητά ο Μπράνκο Τσερβένκοφσκι.
    http://www.makfax.com.mk/

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/10/2008 20:19:38

    Εσύ!

    Εσύ! που ποτέ δεν αναρωτήθηκες, γιατί ήρθες σ’ αυτόν τον κόσμο.
    Εσύ! που χαμήλωσες το άβουλό σου βλέμμα στα γήινα και ποτέ δε σήκωσες τα μάτια σου προς τον έναστρο ουρανό.
    Εσύ! το καλό παιδί της αποπροσανατολισμένης και σάπιας κοινωνίας.
    Εσύ! που τόσο διαστρέβλωσες τη Ζωή, ώστε η Αλήθεια έγινε «ασύμφορη» και «πικρή», ενώ το Ψέμα «αθώο» και «ιερό».
    Εσύ! που παραποίησες την ανθρώπινη Ζωή σε τέτοιο βαθμό, ώστε το Κακό έγινε «αναγκαίο» και η Καλοσύνη «προσποιητή».
    Εσύ! ο βουτηγμένος μες στη απληστία της Κατανάλωσης.
    Εσύ! ο ονειροπαρμένος από την ματαιόδοξη Εξουσία.
    Εσύ! ο αφοσιωμένος στην απατηλή και εφήμερη Δόξα.

    Πώς τολμάς να ξεστομίσεις τις μικρές, κοντόφθαλμες και χυδαίες «αλήθειές» σου;

    ΠΠ

  5. grammar avatar
    grammar 11/10/2008 21:43:03

    @Σπύρος:
    Από περιέργεια, ποια 'στραβά' εννοείς ότι έχει ο Roth; (Καθαρά προσωπική γνώμη για τον Roth κι ας με διορθώσουν οι φιλόλογοι: υπερτιμημένος συγγραφέας, όσα βιβλία του διάβασα μετά βίας κατάφερα να τα τελειώσω).

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/10/2008 22:10:40

    Τα ΄στραβά του΄ είναι πώς δεν αντιπροσωπεύει τον μέσο Αμερικανό και πολύ συχνά η κριτική του γιά την Αμερική δεν αρέσει σέ εκατομύρια συντηρητικών Ευαγγελιστών αμερικανών..
    Υ.Γ.
    Δεν είναι θέμα φιλολόγων εάν αρέσει ή δεν αρέσει ένας Συγγραφέας...
    Εντελώς υποκειμενικό το ζήτημα..
    Κάποτε είχα έναν φιλόλογο που τού άρεσαν τά ποιήματα τού Κρυστάλλη ενώ εμένα μέ έπιαναν τά γέλια.

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 11/10/2008 23:09:12

    Μετά από τέτοια διεθνή αναγνωρίσει λέτε μαζί με την Ντόρα ο Αχτησαρη να διεκδικήσει στης επόμενες εκλογές την εξουσία σε ένα μόρφωμα Κόσσοβο – Γαϊδουριά(ΦΥΡΟΜ)

  8. gadfly avatar
    gadfly 12/10/2008 00:53:47

    Αφού είμασταν με τη Ρωσία στο αντεστραμμένο «ρωσικό Κόσσοβο», τώρα πρέπει να πούμε "Ζήτω ο Αχτισάρι" και του χρόνου ο Βλάντιμιρ.

  9. noname avatar
    noname 14/10/2008 13:08:16

    www.arelis.gr
    περιεχει το ανατρεπτικο ερωτονομικον που ενοχλησε την ελληνικη κυβερνηση την αμερικανικη πρεσβεια και την λεσχη μπιλντεμπεργκ
    [μελη της ο αχτισααρι και καραμανλης]