#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2011 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Νοέμβριο η 6η δόση (;)



Ενώ εντείνονται, μέσω όλου σχεδόν του φάσματος του ευρωπαϊκού Τύπου η αμφισβήτηση της κυβέρνησης Παπανδρέου - Βενιζέλου και οι πιέσεις προς την Ελλάδα να συμμορφωθεί προς τας υποδείξεις του ΔΝΤ και της Τρόικας και την ίδια στιγμή που ο Σόϊμπλε δηλώνει ότι “η Ελλάδα δεν πρόκειται να λάβει τις επόμενες δόσεις από το πακέτο βοήθειας, εάν δεν δώσει την έγκρισή της η τρόικα”, επίμονες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι τα  ταμειακά διαθέσιμα της Ελλάδας, επαρκούν μέχρι το πρώτο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου (!!!).

Τα δεδομένα διαμορφώνονται ως εξής:

- Το κρατικό ταμείο αδειάζει οσονούπω

- Η Τρόικα πιέζει να προχωρήσουν οι «μεταρρυθμίσεις», να υλοποιηθούν οι δεσμεύσεις, αλλά και να ληφθούν νέα μέτρα.

- Η Αθήνα δεν θέλει νέα μέτρα και αντιπροτείνει «διαρθρωτικές αλλαγές» που θα αποδώσουν τον επόμενο χρόνο, και αν αποδώσουν, αφού κανείς πλέον δεν την εμπιστεύεται

- Στις  Βρυξέλλες εξετάζουν εναλλακτικά σενάρια πίεσης προς την κυβέρνηση

η 6η δόση (8 δις) να δοθεί τον Νοέμβριο
η 6η δόση να εκταμιεύεται με δόσεις
Να συνεχιστεί ο δυσμενής δανεισμός του μνημονίου και να μην προχωρήσει η υλοποίηση των αποφάσεων της 21ης Ιουλίου. Δηλαδή η 6η και η 7η δόση να δοθούν με τον υφιστάμενο μηχανισμό στήριξης και όχι με την απόφαση της Ε.Ε. η οποία ενδέχεται να αναθεωρηθεί

 

Πάνω σε αυτό το τεράστιο ζήτημα άρχισαν ήδη και παίζονται εκλογικά παιχνίδια, ενώ βουλευτές του ΠΑΣΟΚ λένε σε κατ΄ ιδίαν συνομιλίες τους πως “πάμε για εκλογές το Νοέμβριο”.

Οπότε το ερώτημα είναι : πριν τις εκλογές ή μετά τις εκλογές θα μας δώσουν την 6η δόση; Επειδή κάτι μας λέει ότι κι αυτό το ζήτημα η πράσινη προπαγάνδα θα επιχειρήσει να το αξιοποιήσεις ως προεκλογικό πυροτέχνημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 06/09/2011 14:52:25

    λετε να μας πιπιλιζουν καθε μερα κυβερνηση και καναλια πως αν δεν ψηφισουμε πασοκ κινδυνευει η 6η δωση και παμε για χρεοκοπια? ολα ειναι ικανοι να τα κανουν αυτοι. να πανε στις εκλογες με το συνθημα ψηφιστε μας για να σας σωσουμε.

    • factorx avatar
      factorx @ mhtsos karditsa 06/09/2011 15:12:28

      Μάλλον θα πούνε το άλλο: "εμείς με τα δάνεια έχουμε εξασφαλίσει ότι θα πληρωθείτε, ο Σαμαράς με την αντιμνημονιακή πολιτική θα σας αφήσει απλήρωτους".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ factorx 06/09/2011 15:31:40

        Είναι τόσο αδίστακτοι, που θεωρώ κι εγώ σχεδόν βέβαιο ότι θα το κάνουν.

        Όπως ήδη έχω προβλέψει ότι θα κάνουν και με τους δημοσίους υπαλλήλους: θα τους πουν "εμείς θα κοροϊδέψουμε τους κουτόφραγκους και θα διασώσουμε και τις θέσεις και τους μισθούς σας, ο Σαμαράς είναι που πρωτοστάτησε και πρότεινε πρώτος την εργασιακή εφεδρεία με σκοπό να σας απολύσει".

      • φωνη avatar
        φωνη @ factorx 06/09/2011 16:02:13

        Γιατί τους επιτρέπει η δανειακή σύμβαση να χρησιμοποιήσουν τα δάνεια για άλλους σκοπούς εκτός από την αποπληρωμή του χρέους;

        Τους δίνουν το δάνειο και τους λένε κάντε το μισθούς και συντάξεις;

        • Greek Ninja avatar
          Greek Ninja @ φωνη 07/09/2011 18:37:15

          Σωστή τοποθέτηση! Αφού τα δάνεια τα παίρνουμε για να ξοφλάμε τις δόσεις σε Γερμανικές και Γαλλικές εταιρίες και τράπεζες... Κι άσε τον μέσο Έλληνα να νομίζει πως με τα δανεικά καλύπτονται μισθοδοσίες, συντάξεις κτλ.

  2. skoyras avatar
    skoyras 06/09/2011 15:11:08

    ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ .ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΕΙΛΕΣ ΟΤΙ Η ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ , ΜΕΤΑ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ , ΜΕΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΔΥΣΠΙΣΤΕΣ ΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ...ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΟ ....ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΛΑΡΟΣΟΥΠΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΥΣ ΕΥΡΩΛΙΓΟΥΡΗΔΕΣ...

  3. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/09/2011 15:13:30

    Χιλιάδες μπουκάλια νερό για τους ''επαναστάτες'' της Λιβύης έστειλε ο καλός μας ΓΑΠ με συνοδεία εκείνου του απίθανου Δόλλη και με τις ευλογίες της εκκλησίας αν διάβασα καλά,λες και ήταν άλλος αυτός που είχε πάει στο τσαντήρι του Μουαμάρ.Αλλά με τους Παπανδρέου ποτέ δεν πρέπει να είσαι σίγουρος για τίποτα,δεν πιάνονται φίλοι.Αλήθεια το πρόβλημα της λειψυδρίας ως χώρα το έχουμε ξεπεράσει?

  4. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 06/09/2011 15:27:44

    Αυτά τα παραμυθάκια "ψηφίστε μας ή δεν θα πάρουμε τη ...δόση" αποτελούν ένδειξη μικρότητας, βουλιμίας για εξουσία και δεν πειθουν κανέναν.
    Όποιος βάζει διλλήματα εκβιαστικά για να κερδίσει τη ζεστασιά της καρέκλας του τρώει πανηγυρικά τη "πατάτα".
    Αν και πιστεύω δεν θα πάμε σε εκλογές για ευνόητους λόγους, αυτοί θα έριχναν τον ΠτΔ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ (!!!!) για να εκλεγούν εκμεταλλευόμενοι το δημοσκοπικό "μπουμ", έλεγαν λεφτά υπάρχουν και αντιμετωπίζανε δακρυγόνα στους δρόμους...
    Δεν θέλουν με τίποτα εκλογές, αγαπάνε φανατικά την εξουσία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιώργος Μεσσηνία 06/09/2011 15:38:56

      Δεν έχεις άδικο ότι είναι άκρατοι εξουσιολάγνοι και αρχομανείς.

      Το 1989, και ενώ η χώρα συγκλονιζόταν από τα σκάνδαλα και τα απανωτά τρομοκρατικά χτυπήματα, παρέτειναν για άλλες δύο εβδομάδες την τετραετία μέχρι να κάνουν εκλογές! Ήθελαν να εκμεταλλευτούν κάθε επιπλέον μέρα, ώστε με το "Τσοβόλα, δώσ' τα όλα" να ενισχύσουν περισσότερο τις ισχνές πιθανότητες εκλογικής επιβίωσής τους.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ Αυριανιστής 06/09/2011 15:45:34

        Μην ξεχνάς και τον "εκσυγχρονιστή" των ολυμπιακών και του χρηματιστηρίου που παρέτεινε τη παραμονή στη καρέκλα όσο προβλεπόταν με αποτέλεσμα να υπερβεί το χρόνο της δεύτερης τετραετίας για κάποιους μήνες!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Γιώργος Μεσσηνία 06/09/2011 15:48:29

          Επίτηδες δεν ανέφερα τον αχαμνό λογιστάκο, γιατί ΔΕΝ έκανε αυτό που λες. Οι προηγούμενες εκλογές είχαν γίνει τον Απρίλιο (νομίζω στις 5/4) του 2000, και εκείνος τις έκανε στις 7 Μαρτίου 2004.

          Αντίθετα, ο Ανδρέας είχε κάνει τις εκλογές του 1985 στις 2 Ιουνίου, και του 1989 στις 18 Ιουνίου (υπερέβη το όριο κατά 2 εβδομάδες).

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Αυριανιστής 06/09/2011 15:52:51

            Ναι, έχεις δίκιο

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 15:43:53

    Μα δε χρειάζεται ν' ανησυχεί κανείς ότι δε θα πάρουμε την 6η δόση..στις ειδήσεις είπαν ότι από σήμερα ο πρωθυπουργός αποφάσισε να επιβλέπει προσωπικά τους υπουργούς και τις μεγάλες μεταρρυθμίσεις που προωθεί η κυβέρνηση! Από αύριο λοιπόν ξεκινάει αγώνας ποδηλάτου μεταξύ των υπουργείων!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 06/09/2011 15:50:03

      Ο Λοβέρδος, που είναι πιο σπορτίφ τύπος, μάλλον θα κάνει κανό.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυριανιστής 06/09/2011 18:01:32

        Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να πω τη θρυλική ατάκα: ''Ένα είναι το ΄κορμί΄ πατριώτη!''

        • Greek Ninja avatar
          Greek Ninja @ ΕΥΑ 07/09/2011 18:42:13

          Χαχαχα, σωστή! Βέβαια, η θρυλική ατάκα λέει: "Το χάσαμε το κορμί, πατριώτη!", αλλά δεν θέλω να μαυρίσω τη ψυχή σε όλους τους φανατικούς οπαδούς του πρωθυπουργεύοντος υπαλληλίσκου :-Ρ

  6. kostas avatar
    kostas 06/09/2011 16:08:37

    "ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ" ή "ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ"?
    Ψηφίστε τώρα!

  7. Σίμος avatar
    Σίμος 06/09/2011 16:13:09

    Δυστυχώς η πατρίδα μας η γλυκιά μας η Ελλάδα κατάντησε σαν πόρνη που κάθε δίμηνο την πηδάνε για να πάρει οικονομική ανάσα για το επόμενο δίμηνο. Αυτό θα γίνεται φαίνεται μέχρι να γεράσει και να την βαρεθούν ή να βρούν άλλη καλύτερη γκόμενα. ως πότε θα το ανεχόμαστε αυτό οι Ελληνες. Αιντε να πάρουμε την πατρίδα μας στα χέρια μας αφού οι τριακόσιοι την κατάντησαν πουτάνα. Το φοβερό είναι που οι επιβήτορες μας έγιναν και εταίροι μας. Αιντε Σαμαρά (στον ΓΑΠ δεν απευθύνομαι από απαξίωση) αφουγκράσου τον πόνο και την μαχαιριά που νοιώθει ο Ελληνικός λαός κάθε μέρα. Με αναδιαπραγμάτευση με τους επιβήτορές μας θα σώσουμε την Ελλάδα; Αυτό νομίζεις ότι περιμένουμε από σένα; Έχεις ακούσει για κάποιους ΗΓΕΤΕΣ (με κeφαλαία γράμματα) οι οποίοι με ΟΧΙ κρατήσαν την Ελλάδα ψηλά. Αλήθεια πόσες φορές ζήλεψα τους Ελληνες της Κυπρου για την τύχη που τους έλαχε να έχουν έναν Τάσσο Παπαδόπουλο και πόσες φορές δάκρυσα ακούγοντας το ιστορικό εκείνο διάγγελμά του.

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/09/2011 17:33:36

    Οι εξωφλήσεις ομολόγων του χρέους που επιμελώς κρύβουν οι αρμοδιοι και ο ΟΔΗΧΧ και περιέργως κάνεις δεν ζητάει τα αναλυτικά στοπιχεία οφείλονται μέσα Δεκεμβρίου.
    Τα δημόσια έσοδα των Αύγουστο ήταν κατά δήλωση του υπουργού 5.1 δις και αναμένεται τουλάχιστον σταθερή ροή τους επόμενους μήνες και φθάνουν και περισσεύουν για μισθούς ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου.
    Είναι απορίας άξιο πως τα επιτελεία των κομμάτων και ειδΙκά αυτών που θέλουν να κυβερνήσουν δεν παρουσιάζουν τα αριθμητικά στοιχεία που θα κάνουν την κινδυνολογία των τρωκτικών να φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι απόπειρα εξαπάτησης των πολιτών και θα τους γελοιοποιήσει πλήρως.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/09/2011 18:10:27

    Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα, οι τροϊκανοί κατακτητές έδωσαν σήμερα νέο τελεσίγραφο στα ντόπια γιουσουφάκια τους: "ή ανακοινώνετε απολύσεις μέχρι την... Παρασκευή (!!!) ή έκτη δόση γιοκ"!

    Μήπως ήρθε τελικά η ώρα να τραβήξουμε μία ξεγυρισμένη στάση πληρωμών ΣΤΟΥΣ "ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ", αφού το... ζητάει ο οργανισμός τους;

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ Αυριανιστής 06/09/2011 18:53:23

      Δεν δίνουν την δόση τώρα επειδή η οφειλή των ομολόγων που λήγουν είναι για τον Δεκέμβριο και ίσως δίκαια ανησυχούν μήπως εξανεμισθεί στην προεκλογική εκστρατεία ,όσο για την διαφορά ο,7% στο προυπολογισθέν από το προβλεπόμενο πραγματικό έλλειμα που προκάλεσε την διακοπή των συνομιλιών τάχα και την ανάγκη νέων μέτρων είναι αμελητέα.
      Το συνολικό ελλειμα του 2011 υπολογίζεται στα 19,5 δις.
      Το 0,7% της υποτειθέμενης διαφοράς ειναι 1.4 δις που δεν δικαιολογεί με τίποτα τέτοιες εξελίξεις.
      Σαν μέτρο σύγκρισης οι ετήσιοι τόκοι για το χρέος που περιλαμβάνονται στο έλλειμα είναι περίπου 16 δις.
      Με μείωση του επιτοκίου που φθάνει το 6% κατά 1% μόνο,
      θα υπήρχε εξοικονόμηση 3.5 δις δηλαδή τριπλάσια της υποτιθέμενης αστοχίας ο,7% στο έλλειμα.
      Όλα τα στοιχεία είναι επαληθεύσιμα και είναι απορίας άξιο
      γιατί δεν προβάλλονται στους εταίρους.
      Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από άμεσες εκλογές ,που αν γίνουν σε σωστά πλαίσια και με τεκμηριωμένα επιχειρήματα θα δώσουν την λύση που απαιτείται για την γρήγορη ανακούφιση της χώρας και των πολιτών.