19/06/2009 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μουσείο της Ακρόπολης ανοίγει στον Κόσμο

 
______________________________________________________________________________________________
Εγκαινιάζεται αύριο  το νέο Μουσείο της Ακρόπολης το οποίο απλώνεται σε 25 χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα. Τα διεθνή μέσα ενημέρωσης στρέφουν την προσοχή τους στην Αθήνα, για πρώτη φορά τόσο έντονα μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς ανοίγει ένα από τα κορυφαία μουσεία της ανθρωπότητας, για να στεγάσει τους θησαυρούς της Ακρόπολης.

Στο μεταξύ, αισιόδοξος ότι το νέο Μουσείο θα στεγάσει όλα τα εναπομείναντα Γλυπτά του Παρεθώνα εμφανίστηκε, μιλώντας στο naftemporiki.gr, ο Ντέιβιντ Χιλ, πρόεδρος της Διεθνούς Οργάνωσης για την Επανένωση των Γλυπτών του Παρθενώνα (International Association for the Reunification of the Parthenon Sculptures), που περιλαμβάνει επιτροπές από 17 χώρες. Όπως είπε, θεωρεί το μουσείο «από τα πιο αξιόλογα κτίρια που έχουν χτιστεί στην Ελλάδα τα τελευταία 2.000 χρόνια». Χαρακτήρισε «ανοησίες» το βασικό επιχείρημα του Βρετανικού Μουσείου για τη μη επιστροφή των Γλυπτών, τονίζοντας ότι το νέο μουσείο της Ακρόπολης ουσιαστικά ακυρώνει κάθε δικαιολογία που έχει χρησιμοποιηθεί για να την παραμονή τους στο Λονδίνο.

http://www.theacropolismuseum.gr/

Χρήσιμες πληροφορίες

Και η απαραίτητη πολιτική κόντρα.

Επίθεση στην κυβέρνηση και συγκεκριμένα στην ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού εξαπέλυσε σήμερα από τη Βουλή ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπανδρέου, υποστηρίζοντας ότι αποσιωπήθηκε σκόπιμα η συμβολή, τόσο της Μελίνας Μερκούρη όσο και του συζύγου της, Ζυλ Ντασέν, στη δημιουργία του νέου Μουσείου της Ακρόπολης.

Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Σωτήρης Χατζηγάκης, κατηγόρησε τον κ. Βενιζέλο ότι προσπαθεί να υποβαθμίσει το γεγονός ότι το Μουσείο έγινε επί κυβερνήσεων Κώστα Καραμανλή. "Το νέο Μουσείο είναι σύμβολο ομοψυχίας και ο οραματισμός του υπήρξε διαχρονικός απο το 1976" ο πρόεδρος της Βουλής Δημήτρης Σιούφας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/06/2009 12:54:06

    για να μην αναγκάζονται τα αγάλματα και οι επισκέπτες να αντικρίζουν κάτι τριτοκοσμικά αυθαίρετα δώματα και ημιϋπαίθριους από αλουμίνιο στις απέναντι πολυκατοικίες καλά θα ήταν το κράτος να δώσει κίνητρα να τα καλύψουν οι ιδιοκτήτες, αν δεν φιλοτιμηθούν ή αν δεν δύνανται οι ίδιοι (βέβαια να το στήσουν σε μια νύχτα ήξεραν)

    δεν είναι σοβαρό έξοδο, αρκεί μια κομψή πέργκολα και ένα καλαίσθητο ξύλινο καφασωτό γύρω γύρω και βοκαμβίλια να μεγαλώνει και να σκαρφαλώνει σιγά σιγά και να καλύπτει την ασχήμια

  2. kanis avatar
    kanis 19/06/2009 13:23:39

    Τόση ομορφιά ...υποθηκεύει τα όνειρα για το μέλλον αυτής της χώρας, όλων εκείνων που επιλέγουν εδώ, να ξοδεύουν τις ζωές τους!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2009 14:16:50

    Αντε να δούμε πότε θα αρχίσουν οι περιβόητες απεργίες των υπαλλήλων του Μουσείου και πόσες ημέρες θα είναι ανοιχτό συνολικά;
    Το βλέπω να ρημάζει οσονούπω.
    Ακόμη θυμάμαι τις πραγματικά τέλειες κατασκευές των Ολυμπιακών αγώνων και το πως κατάντησαν μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

  4. αχβαχ avatar
    αχβαχ 19/06/2009 14:18:02

    Λίγη κυβερνητική μεγαθυμία δεν θα της έκανε κακό, τουναντίον.

  5. Orestios avatar
    Orestios 19/06/2009 14:23:36

    Έλεος πια με αυτό το GAP. Τόσο μισαλλόδοξο άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί. Ακόμα και την εορτή της χώρας μας για την αναδειξη του νέου χώρου στέγασης ΟΛΩΝ των μαρμάρων του Παρθενώνα την μετατρέπει σε κομματικό πεδίο μάχης.

  6. kanis avatar
    kanis 19/06/2009 14:35:53

    @Strange Attractor

    Δεν μας έχεις συνηθήσει σε μίζερα σχόλια!

  7. baroulko avatar
    baroulko 19/06/2009 15:09:26

    Διαβάστε και παλαιότερες αναρτήσεις του Φακτορα και θα δείτε τι έγραφε τότε για κάτι σπιτάκια που έπρεπε να πέσουν υπερ...Μουσείου.
    Όσο για τον Strange Attractor Πασόκος δουλευτάρας της απεργίας!!!

    factorx: καλά, κανέναν προβοκάτορα λιγότερο ηλίθιο απο εσένα δεν μπορούσαν να βρούν; Φυγαν για τα νησιά οι σοβαροί; Τι λες βρε ανόητε; Πότε γράψαμε εμείς τέτοια;

  8. kanis avatar
    kanis 19/06/2009 15:16:37

    Αφήστε για λίγες ώρες την ομορφιά ελεύθερη...να αγγίξει τις ψυχές μας!
    Αφήστε τον εαυτό σας ελεύθερο...ίσως, έτσι να γίνουμε καλύτεροι!
    ....το έχουμε ΟΛΟΙ ανάγκη!

  9. kanis avatar
    kanis 19/06/2009 15:31:25

    O κ. Σιούφας έδειξε το δάσος...οι μίζεροι ας κοιτούν το δέχτυλο!

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/06/2009 16:09:57

    ...μου αρέσει που τα έργα, ακόμα και αυτά του Πολιτισμού, στο Ελλάντα, ανήκουν σε αυτόν που τα οραματίστηκε ή σε αυτόν που έκοψε την κορδέλα.
    Εγώ ο ηλίθιος που νόμιζα ότι είναι παγκόσμιο μνημείο η Ακρόπολη ή αν ακόμα θέλουν να τσακώνονται τα παιδάκια των κομμάτων, ας μας γλείψουν λίγο και ας πουν ότι ανήκει σε αυτούς που πλήρωσαν το κόστος ανέγερσης και θα πληρώνουν τους μισθούς προέδρων, ΔΣ, δεξιώσεων, λειτουργίας κλπ και "επιφανών επώνυμων".

    Πρόκειται να εγκαινιαστεί ένα Μουσείο με διεθνή προβολή της χώρας και τα παιδάκια το υποβαθμίζουν στο ...μαιευτήριο του Μαυρογιαλούρου.

    ΥΓ

    Αν είναι να τσακώνονται τα παιδάκια για το ποιος το οραματίστηκε, ποιος το συνέλαβε, ποιος το υλοποίησε, ας καλέσουν και τον ΣΚΑΙ να εκπροσωπήσει τον ...Περικλή

  11. leon avatar
    leon 19/06/2009 16:47:11

    Πλακα πλακα για την κορδελα δεν θα ηταν καλο να την εκοβε ο Γλεζος?
    Περα απο συμπαθειες και αντιπαθειες ειναι ο μοναδικος εν ζωη που εχει καποια σχεση με την ιστορια της Ακροπολης.

  12. Κ.Μ avatar
    Κ.Μ 19/06/2009 17:01:59

    Φυσικά και είναι όραμα του Κωνσταντίνου Καραμανλή το νέο μουσείο! Γι' αυτό είχε φαγωθεί να το τορπιλίσει ο Τατούλης. Από το 1976 φλερτάριζε ο άθλιος με τον ΛΑΟΣ.

  13. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 19/06/2009 17:13:55

    Έλεος πια με ορισμένους.
    Κλείστε τα μάτια σας και τα αυτιά σας για λίγο.
    Σταματήστε την εμπαθή λειτουργία του μυαλού σας.
    Αφήστε να αναδειχθεί για λίγο έστω η ομορφιά και η αρμονία.
    Από την Δευτέρα ξαναρχίζετε.

  14. christos avatar
    christos 19/06/2009 17:34:18

    @ 13

    ΣΥΜΦΩΝΩ.ΚΙ ΕΓΏ ΜΑΖΊ ΣΟΥ

  15. Κ.Μ avatar
    Κ.Μ 19/06/2009 17:49:45

    Μου είναι παντελώς αδιάφορο, ποιου ιδέα ή όραμα ήταν η ανέγερση του νέου μουσείου. Ίσως να ήταν και δική μου, απ' όταν έβλεπα τα εκθέματα να στριμώχνονται στο μουσείο πάνω στον Βράχο. Μου τι δίνει όμως η προσπάθεια των φωτοσβεστών να ιδιοποιηθούν ένα έργο που πολέμησαν λυσσαλέα και ξαφινκά κατάλαβαν ότι πουλάει. Μπήκες 13; Άσε τα σάπια, από Δευτέρα.

  16. Ratca avatar
    Ratca 19/06/2009 17:54:21

    @13
    Αφου είμαστε κ@@@λαος τι περίμενες να γράψουν

  17. john avatar
    john 19/06/2009 17:55:20

    Tο αν το μουσείο της Ακρόπολης είναι δικομματικό ή απλώς δημιούργημα ενός από τα δύο μεγάλα κόμματα ποσώς μας ενδιαφέρει.

    Εγώ λέω να δούμε και λίγο τους Ελληνάρες του εξωτερικού που δεν αφήνουν για την τόσο αγαπημένη τους Ελλάδα, να γκρεμίσουν το «φτωχοκαλυβάκι» τους που είναι δίπλα στο νέο μουσείο, (Vaggelis).

    Εκεί φαίνονται και οι μεν και οι δεν. Οι μεν πόσο πραγματικά αδύναμοι είναι ο λόγος τους στο εξωτερικό και οι δεν πόσο γραμμένους στα παλιά τους τα παπούτσια μας έχουν.

  18. aeroporos avatar
    aeroporos 19/06/2009 18:02:46

    Το σύστημα πυρόσβεσης (θα έχουν υποθέτω) το τσέκαραν, λειτουργει;

  19. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 19/06/2009 18:03:45

    Πρωτη φορα απο το 2004 που συσσωμος ο παγκοσμιος τυπος αναφερεται λογω Μουσειου Ακροπολεως,κολακευτικα για την Ελλαδα μας!

    Αρα ΣΚΑΣΜΟΣ παρακαλω στους διαφορους λιγουρηδες...

  20. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 19/06/2009 18:14:47

    @K.M
    Ουδόλως με ενδιαφέρει η κάθε προσπάθεια του όποιου μικροπολιτικού νου να αναδείξει την ανυπαρξία του μέσα από Ιερά θέματα.
    Λυπάμαι που είσαι άλλος ένας που κρίνει κοντόφθαλμα.
    Αυτό κατάλαβες αυτό λες. Μείνε με τις μνήμες που προτιμάς, δικαίωμά σου και σεβαστό.
    Τα σάπια τα εχω αφήσει πίσω εδώ και αμέτρητες Δευτέρες. Μυρίζανε πολύ άσχημα.

  21. aeroporos avatar
    aeroporos 19/06/2009 18:18:04

    οι λιγούρηδες (όσοι είναι ) βεβαίως ΝΑ ΣΚΑΣΟΥΝ

    "συσσωμος ο παγκοσμιος τυπος αναφερεται λογω Μουσειου Ακροπολεως,κολακευτικα για την Ελλαδα μας"

    συγκινηθήκαμε, το παν αυτό ήταν. Προβολείς.

    Ησύχασα τώρα.

    Πρόπερσι "συσσωμος ο παγκόσμιος τύπος" ποιον έκραζε για την Ολυμπία;

  22. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 19/06/2009 18:28:15

    @21,
    Σύμφωνοι.
    Αλλά όπως πρόπερσι οι μη λιγούρηδες, ντρέπονταν, για την καταστροφή και τον θάνατο, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αισθανθούμε σήμερα ωραιότερα.
    Και όχι για τους προβολείς, ούτε για τις κορδέλες.
    Αλλά διότι, κάθε ανάδειξη ότι πιο ωραίου έχει να δείξει αυτός ο τόπος, μπορεί να διορθώσει στο μέτρο του δυνατού, την χείριστη εικόνα που βαλθήκαμε να εξάγουμε τα τελευταία χρόνια.
    Αλλά πάνω από όλα να αισθανθούμε ωραιότερα εμείς οι ίδιοι.
    Αρκετή μαυρίλα πλάκωσε.

  23. Κ.Μ avatar
    Κ.Μ 19/06/2009 18:33:09

    @ο νοών...νοείτω
    Χα! Καλό αυτό! Στα γεγονότα, απαντάς με εξυπναδούλες. Και μια και μιλάς για μνήμες, ακόμα θυμάμαι τον Ευάγγελο Αβέρωφ να αρνείται ίδρυση πανεπιστημίου στα Γιάννενα με το σκεπτικό ότι "δεν ήθελε να ανοίξει άλλο ένα σχολείο που να βγάζει κομμουνιστές". Από τότε ως τον Τατούλη, τι άλλαξε; Οι βόλτες του Καραμανλή στις εκθέσεις βιβλίου με δέκα κάμερες να ακολουθούν; Οι απλήρωτοι αρχαιολόγοι; Οι υπουργοί Πολιτισμού που δεν ξέρουν πού αρχίζει και πού τελειώνει το Κρόνειο; Το χαίρομαι το μουσείο και το θαυμάζω ως έργο του ελληνικού λαού. Μέσα σ' αυτόν ήταν και η Μελίνα και ο απολίτιστος θείος που ξαφνικά προέκυψε και με πολιτιστικά οράματα, πέραν του γκολφ της Γλυφάδας και της εθνικής οδού μέσα από τα Καμένα Βούρλα. Άσε μας, λοιπόν.

  24. aeroporos avatar
    aeroporos 19/06/2009 18:44:21

    παραπονιέται μετα ο Factor οτι πέφτει ο Server,

    εμ απ' αυτά που ακούει ωρες ωρες και διαβάζει γονατίζει ο ερμος, τι να σου κανει

    χαίρεστε κυρίες και κύριοι and μλμ

  25. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 19/06/2009 18:53:36

    @Κ.Μ
    Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω γιατί με έχεις στιγματίσει ΝΔ και απορώ.
    Εγώ σε έβρισα;
    Οι "μνήμες" δεν πήγαιναν σε αυτά που αναφέρεις.
    Και την Μελίνα δεν την έχω ξεχάσει, αλλά τη θυμάμαι πάντα με αγάπη και σεβασμό.
    Με το "κοντόφθαλμα", εννοούσα εμένα.
    Δεν με γνωρίζεις καλά φαίνεται.
    Θα κρατήσω από εσένα το ακόλουθο:

    "Το χαίρομαι το μουσείο και το θαυμάζω ως έργο του ελληνικού λαού".

    Δεν χρειαζότανε να πεις κάτι παραπάνω.
    Σε εμάς ανήκει, με τα χρήματά μας έγινε και δεν ανέχομαι να το καπηλεύεται κανείς από όπου και αν προέρχεται.
    Καλό απόγευμα.

  26. Κ.Μ avatar
    Κ.Μ 19/06/2009 18:59:06

    @ ο νοών...νοείτω
    O.K. Απλά, έκανα μια πλακίτσα με το "τίνος είναι το παιδί" κι έσπευσες να απαντήσεις "αφ' υψηλού". Παρεξήγηση.

  27. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 19/06/2009 19:06:15

    @Κ.Μ,
    Το έχω αυτό το κακό ορισμένες φορές.
    Να είσαι καλά.

  28. john avatar
    john 19/06/2009 19:33:05

    Ευχαριστώ κ. Factor για την διαγραφή των σχολίων μου πάνω σε ένα ευαίσθητο θέμα όπως η τρομοκρατία στην Ελλάδα που συμπίπτει χρονικά με τα εγκαίνια του νέου μουσείου της Ακρόπολης. Αν θεωρείται άσχετο και επικίνδυνο ένα σχόλιο αυτού του τύπου ευχαριστώ δεν θα πάρω.

    Να ξέρεται πάντως ότι δημιουργείται πρόβλημα στη ροή των σχολίων και στο ποιος απαντά σε ποιόν.

  29. kanis avatar
    kanis 19/06/2009 19:40:11

    Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ
    και μυρσίνη συ δοξαστική
    μη παρακαλώ σας μη
    λησμονάτε τη χώρα μου!

  30. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2009 21:21:42

    Εγώ θαύμασα πάντως τα αγγλικά του Αντώνη μας ,ξέχασε τα ελληνικά τελείως ...που βρίσκετε

  31. Hase avatar
    Hase 19/06/2009 22:08:12

    ΠΑΣΟΚ VS ΝΔ 8-8

  32. Juan avatar
    Juan 19/06/2009 22:56:10

    H πατρότητα για το μουσείο της Ακρόπολης που το πλασάρουν της Μελίνας και αυτό ανήκει στον Κωνσταντίνο Καραμανλή. Το βίντεο αυτό τα λέει όλα. Το 1976 υπήρξε διαγωνισμός για το μουσείο..Τελεία και πάυλα.

    http://www.youtube.com/watch?v=e_4kREgn3GY&eurl=http%3A%2F%2Fgreekbox.blogspot.com%2F2009%2F06%2Fmouseio-akropolis-kai-karamanlis.html&feature=player_embedded

  33. john avatar
    john 20/06/2009 04:47:30

    Μάλλον φαίνεται ότι δεν έχουμε τα ιδια θέλω, κύριε Factorα.Ωραία η δημοκρατία σας, να την χαίρεστε!

  34. οκτώ avatar
    οκτώ 20/06/2009 11:23:48

    @32 Juan
    Σίγουρα αποτελεί μεγάλη επιτυχία το γεγονός ότι χρειάστηκαν 33 χρόνια για να υλοποιηθεί το Μουσείο της Ακρόπολης.
    33 ολόκληρα χρόνια και σαν να μην έφτανε αυτό βλέπουμε τους Ελλαδέμπορες πολιτικούς μας να τσακώνονται για την πατρότητα του.
    Μας αφήνει όμως παγερά αδιάφορους το γεγονός ότι πριν από 2.500 χρόνια χρειάστηκαν μόλις 8 χρόνια για την κατασκευή του Παρθενώνα, που για τα δεδομένα εκείνης της εποχής ήταν ένα γιγάντιο εγχείρημα.
    Εάν μας βλέπουν από κάπου ο Περικλής, ο Ικτίνος και ο Καλλικράτης πρέπει να κρατάνε την κοιλιά τους από τα γέλια.

  35. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/06/2009 11:46:18

    Τελείωσε ένα Μουσείο, στον ιερό βράχο της Ακρόπολης, με τα φώτα του κόσμου στραμμένα στην Αθήνα,αλλά εμείς ασχολούμαστε :

    -ποιος το ονειρεύτηκε
    -ποιος το οραματίστηκε
    -ποιος το έκτισε
    -αν είναι όμορφο
    -αν είναι άσχημο
    -ποιος καλέστηκε
    -ποιος θα κόψει την κορδέλα
    -ποιον θα δείξει η κάμερα

    Μπορούν οι κομματάνθρωποι να το βουλώσουν για σήμερα, να πάνε μια βόλτα να το επισκεφτούν αύριο και να τσακώνονται σαν Κατίνες από Δευτέρα;

    ΥΓ

    να θυμίσω στους πολιτικούς μας ότι έκαναν 33 χρόνια για ένα Μουσείο, ο Παρθενώνας χτίστηκε στο 1/4 του αντίστοιχου χρόνου, όσο για το κόστος ας το αφήσουν καλύτερα, γιατί όπως πάντα εμείς το πληρώσαμε, αυτοί μόνο τα κουστούμια τους.
    Παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρει όταν μιλάμε για την Ακρόπολη ο Κ Καραμανλής, η Μελίνα, ο Γλέζος ή ο Περικλής, γιατί είναι πάνω από τους ανθρώπους ως ζωντανή ιστορία,ως σύμβολο, ως μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
    Δεν μπαίνω στη διαδικασία αν πρέπει να χαίρονται οι "υπηρέτες του Λαού", γιατί η Ακρόπολη δεν τους ανήκει, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υπερασπίζεται ο κ Βενιζέλος το ΥΠΠΟ (...ας ρωτήσει ή ας διαβάσει τις δηλώσεις του κ Πάγκαλου όταν τον είχε διαδεχθεί, γιατί η μνήμη δεν έχει πάντα κοντά ποδάρια)

  36. Nikolaos avatar
    Nikolaos 21/06/2009 02:11:42

    Να μάθετε επιτέλους "αγαπητοί" μονίμως ΑΜΑΘΗΤΟΙ να αναγνωρίζετε την προσφορά και τους αγώνες μεγάλων Ελληνίδων και Ελλήνων κι ας μην ανήκαν στην παραταξή σας. Έλεος.
    Είστε καταδικασμένοι να σας πονάει το όνομα ΜΕΛΙΝΑ.
    Καληνύχτα σας!!!