#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2010 16:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μνημόνιο είναι μόνο ένα κομμάτι χαρτί



Κυβερνήσεις... πορτοφολάδες δεν αντέχει άλλο ο τόπος

Κάθε φορά που η κυβέρνηση λαμβάνει ένα πολύ επώδυνο μέτρο, που “αναγκάζεται” να κόψει μισθούς και συντάξεις, να διαλύσει το ασφαλιστικό σύστημα, να αναγκάσει γυναίκες με ανήλικα να δουλεύουν ως τα 65 ή να κάνει δώρο στους εργοδότες τη μισή αποζημίωση των κακόμοιρων απολυμένων, η μόνιμη επωδός είναι «Το λέει το Μνημόνιο».

Κι εφόσον το λέει το... ευαγγέλιο του σύγχρονου σοσιαλισμού είμαστε υποχρεωμένοι να το τηρήσουμε.

Αυτή είναι η λογική της κυβέρνησης και όποιο στέλεχός της ακούσεις τις τελευταίες ημέρες θα σου λέει ακριβώς αυτό: ότι οι αλλαγές που γίνονται, αν και επώδυνες προβλέπονται από το Μνημόνιο.

Είναι, ωστόσο, πάνω από τη δημοκρατική τάξη, το Σύνταγμα και το βασικότερο, πάνω από το δημόσιο συμφέρον και το δίκιο του λαού οποιοδήποτε παλιόχαρτο που ψήφισαν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και κάποια εξαπτέρυγά του; Κατά τη γνώμη μας τίποτε δεν είναι πάνω από τη θέληση του ελληνικού λαού, ακόμη κι αν η δικαιολογία είναι ότι θα πρέπει να σωθεί η Ελλάδα.

Εντάξει, να δεχθούμε ότι η οικονομία καταστράφηκε, ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα και ότι αν δεν δανειστούμε από το ΔΝΤ και την ΕΕ δεν θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε. Να δεχθούμε έστω ότι είμαστε μια χώρα υπό κατοχή.

Με τίποτε όμως δεν είναι δυνατόν να δεχθούμε οτιδήποτε αντιβαίνει το Σύνταγμα, τους νόμους και το καλό του λαού. Όταν η κυβέρνηση διαλύει οικογένειες και καταστρέφει χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους ή όταν δεν μπορεί να εγγυηθεί τους μισθούς των εργαζομένων τότε διαπράττει αδίκημα. Νομικό, αφού ψηφίζει αντισυνταγματικές ρυθμίσεις και ηθικό αφού έρχεται σε αντίθεση με το σύνολο του ελληνικού λαού. Διότι άλλο να κάνεις προσπάθειες να περιορίσεις τα ελλείμματα και τις απίστευτες δαπάνες του κράτους κι άλλο να αδειάζεις τις ήδη άδειες τσέπες των φτωχών σαν ένας κλασικός πορτοφολάς.

Το Μνημόνιο δεν είναι θέσφατο, δεν είναι νομιμοποιημένο από τον κόσμο. Είναι ένα κομμάτι χαρτί που κάποιοι δέχθηκαν ασμένως, χωρίς καν να μπουν στον κόπο να το διαπραγματευτούν. Γι' αυτό και πρέπει να αντικατασταθεί με άλλο που να λαμβάνει κι άλλες παραμέτρους, όπως π.χ. ότι πάνω από τα νούμερα και τα κέρδη βρίσκονται ανθρώπινες ψυχές, είναι ο πατέρας μας, η μάνα μας, η γυναίκα μας, ο συνταξιούχος φίλος μας.

Επομένως, κυβερνήσεις... πορτοφολάδες δεν αντέχει άλλο ο τόπος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GSV avatar
    GSV 02/07/2010 16:39:13

    Αυτοι που υπεγραψαν για το μνημοσυνο εχουν εξασφαλισμενη τη ζωη τους και τη ζωη των παιδιων τους και τη ζωη των παιδιων των παιδιων τους. Γιατι να το διαπραγματευτουν?

    Εξαλλου αυτα που λεει το μνημοσυνο δεν πλητουν αυτους αλλα τον φτωχο λαο.

    Αυτοι εκαναν το κουμαντο τους και υπεγραψαν ενα αλλο μνημοσυνο της δημοκρατιας που ονομαζεται νομος περι ευθυνης υπουργων.


    Πειτε μου τωρα οτι υπαρχει αφελης ελληνας πολιτης που να θεωρει οτι αυτοι που μας κυβερνανε αισθανονται υπηρετες του λαου.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ GSV 02/07/2010 17:35:51

      υπηρέτες του λαού? Αυτοί που μας κυβερνάνε, 30 χρόνια τώρα, δημιούργησαν τα υπέρογκα χρέη δανειζόμενοι υπέρ...εαυτών και αλλήλων, διορίζοντας τους φίλους τους στο δημόσιο και κατασπαταλώντας το δημόσιο χρήμα για τις λαμογιές τους. Τώρα ζητούνε από εμάς να ξεπληρώσουμε τα χρέη τους. Και καλά όσοι επωφελήθηκαν με οποιονδήποτε τρόπο, ας πούμε ότι κάπως το χρωστάνε. Οι υπόλοιποι όμως? Και είναι πάρα πολλοί, σας βεβαιώνω!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 02/07/2010 17:38:45

        Κανονικά θα έπρεπε ολόκληρος ο ιδιωτικός τομέας (πλην του κρατικοδίαιτου κομματιού του) να εξαιρεθεί από την εφαρμογή των διατάξεων του μνημονίου.

      • GSV avatar
        GSV @ δρόμος 02/07/2010 17:40:23

        Εμενα αγαπητε δρομε ξερεις τι με εξοργιζει περισσοτερο?

        Καθε φορα που λαμβανουν μια προδωτικη για την Ελλαδα αποφαση λενε οτι ο ελληνικος λαος αποφασισε.


        Πως αποφασισε κυριε?

        Πειτε την αληθεια.

        "Εμεις που ο ελληνικος λαος λογω μ@λ@κιας μας εξελεγξε αντιπροσωπους τους παιρνουμε την αποφαση."

        Μη τα αναγαγετε ολα στον Ελληνικο λαο!!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 02/07/2010 17:42:26

        ούτε καν λόγω μ...

        λόγω ΨΕΜΜΑΤΩΝ που μας φλομώσατε πριν τις εκλογές, εσείς και τα φερέφωνά σας τα ΜΜΕξαπάτησης

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ GSV 02/07/2010 18:25:36

      GSV, τώρα είδα την ανάρτησή σου περί του "τι πρέπει να κάνουμε" : μπράβο, εξαιρετικό κομμάτι.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ GSV 02/07/2010 22:44:04

      όμως πονάνε....τι πονάνε;......και που πονάνε;.......

  2. undercover gpr avatar
    undercover gpr 02/07/2010 16:56:48

    Να λάβουμε υπ'όψιν και την έκθεση της Alpha Bank η οποία υποστηρίζει πως το μνημόνιο που υπεγράφη ξεκίνησε την προσπάθεια προσαρμογής από μια ιδιαιτέρως υψηλή βάση ελλείματος για το 2009 με ευθύνη και του ΚΚ και του ΓΑΠ.

    Αυτό είναι και το μεγαλύτερο έγκλημα των δυο αυτών αρχηγών.

    Ο ένας (ΚΚ) λόγω επερχόμενων εκλογών άφησε την φοροδιαφυγή ανεξέλεγκτη και έδωσε υπερβολικές παροχές.

    Ο άλλος (ΓΑΠ) το τελευταίο τρίμηνο του 2009 , με τη λογική ότι και αυτό θα χρεωθεί στην απελθούσα κυβέρνηση , δεν έκανε τίποτα για να συγκρατηθούν οι δαπάνες και να αυξηθούν τα έσοδα.

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 02/07/2010 17:46:37

    Λοιπόν αρκετά!
    Αρκετά με τις οικονομικές αναλύσεις, αρκετά με τις δημοσιονομικές προσαρμογές, αρκετά με τα στοιχεία, αρκετά με τις ενέργειες, αρκετά!
    Βαρέθηκα να διαβάζω και να προσπαθώ να καταλάβω ,τι στα κομμάτια προσπαθεί ο κάθε ένας να πει ή να εννοήσει.
    Βαρέθηκα να διαβάζω για να μάθω και βαρέθηκα να διαβάζω για να με "μάθουν".
    Δεν θέλω να μάθω άλλα.Δεν φτάνει το μυαλό μου.
    Εκατουρήθην για ιδεολογίες, "ενεργήθηκα" για τα συστήματα, τα κομματικά και της αγοράς.
    Ανύπαρκτη η δικαιοσύνη, απόντες οι Πανεπιστημιακοί, κρυμμένοι οι "ταγοί", υποταγμένοι οι συνδικαλιστές, κλαίουσες "παρθένες" οι κοινοβουλευτικοί.
    Κάποιες στιγμές και η Αγία Γλώσσα μας είναι φτωχή...
    Ο Τόπος, η Χώρα , η Πατρίδα μας δέχεται την πιο βρώμικη επίθεση, εδώ και πολλά χρόνια και εμείς ασχολούμαστε με δηλώσεις, κωλόχαρτα, γεύματα εργασίας, επιτροπές και την "αυτή" του Μέσι...
    Θα το γράψω και ας το κόψεις,αγαπητέ Φάκτορα.
    Ρε, δεν πάμε στον γεροδιάολο, όλοι μαζί, πριν μας στείλουν οι προδότες;
    Τι στα κομμάτια περιμένουμε επιτέλους;
    Τι στο διάολο φοβόμαστε;
    Ποιον στα κομμάτια φοβάστε, ρε;
    Τι φοβάστε; Ότι θα μας λείψουν τα κωλόχαρτα με τις αψίδες και τις γέφυρες;
    Ποιον φοβάστε και κωλώνετε; Τον γιο της Μαργαρίτας ή την Φράου των Ούννων;
    Όλοι μαζί, δεν κάνουν ούτε μιά τρίχα από τα απόκρυφα των γιων μου.
    Δεν μας φοβούνται, μας τρέμουν.
    Τρέμουν μην ξυπνήσουμε από τον λήθαργο και τους πάρει ο διάολος τον πατέρα.
    Ξυπνήστε πια!
    Τι περιμένετε; Εντολές; Δεν είστε, ρε εσείς, προδότες και δωσίλογοι να περιμένετε εντολές από αρχηγούς. Δεν είστε ρε μικροί και ανήμποροι! Αυτοί είναι! Και μικροί και ανήμποροι!
    Αει στα κομμάτια! Βαρέθηκα και να βρίζω!
    Ξυπνάτε!

    ΒΡΑΧΟΣ
    Ένας παλαβός σαν και εσάς...

  4. anakonta avatar
    anakonta 02/07/2010 19:31:59

    Το μνημόνιο πρέπει να σκιστεί στην βουλή από την επόμενη κυβέρνηση. Αυτοί που το ψήφισαν δε να προσαχθούν ενώπιον του Στρατοδικείου με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ anakonta 02/07/2010 22:48:00

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ANAKONTA ! πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν υπάρχει κανένας καινούργιος και αν βγει ξανά η ΝΔ και αυτή τα ίδια θα κάνει. Καλεσμένος της μπιντελμπερκ ο Σαμαράς; λέτε να κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που προστάζουν τα αφεντικά;

  5. gatomavros or mavrogatos avatar
    gatomavros or mavrogatos 02/07/2010 20:33:03

    ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!
    http://gataros.blogspot.com/2010/07/blog-post_3471.html

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 02/07/2010 20:35:23

    ρωτηστε τον ερντογαν πώς σχιζεται αυτο το κωλοχαρτο..

  7. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 02/07/2010 21:48:57

    15-2-2008.

    Κωστας Καραμανλής, προς Γιώργο Παπανδρέου:

    Εάν κυβερνούσατε ποτέ,θα οδηγούσατε σε πολύ λίγους μήνες τον τόπο στο πλήρες αδιέξοδο,στο οποίο,όχι μόνο αυξήσεις δεν θα υπάρχουν,αλλά (θα υπάρχει) και αδυναμία πληρωμής μισθών και συντάξεων.